AMSTERDAMSCHE BEURS de Poosevelt wenscht geen dictator te zijn. Hij weet er te veel ven. Mislukte militaire samen zwering in Uruguay. Nieuws in 't kort. HEILOO SCHAGEN OBDAM ST. PANCRAS ZUIDSCHARWOUDE NOORDSCHARWOUDE HENSBROEK STOMPETOREN DERDE BLAD. verbinding gesteld met de V. V. Venlo en wch daar als trainer aangeboden, waarbi hij toezegde voorgoed in Venlo te zullen Wijven wonen. Naar de „Limb. Koerier meldt, heeft V V. Venlo dit aanbod echter van de hand gewezen. Nu Bakhuys zijn contract met Met* heeft verbroken en Venlo zijn diensten heeft af gewezen, zal aan deze voetballoopbaan mis echien een einde komen, want naar Frank rijk kan hy niet terugkeeren, aangezien op contractbreuk gevangenisstraf staat. er £juditaaeut ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Gier (uitr.) te Rangoon; Valk (uitr.) te Basrah; Buizerd (uitr.) te Bandoeng; Peli kaan (thuisr.) te Athene; Reiger (thuisr.) te Rangoon; Oehoe (thuisr.) te Bandoeng. Vanochtend is de „Wielewaal", gezag voerder Weyrother, met vijf passagiers; t.w. twee voor Alexandrië, één voor Kara- ehi, één voor Calcutta, en één voor Batavia, naar Indië vertrokken. Twee passagiers hebben voor de tusschentrajecten plaats be sproken. Het toestel heeft 151 K.g. vracht, 372 K g. briefpost en 7 K.g. pakketpost meege nomen. !Buite*ilcutd De afkeerigheid van Roosevelt, dicta tor van de Vereenigde Staten te worden, komt tot uiting in en door den secretaris van den president gepubliceerden brief aan een niet met name genoemden correspondent, luidende als volgt: „Zooals gij wel weet, ben ik tegen een Amerikaansche dictatuur, om drie eenvou dige redenen: Ten eerste voel ik geen neiging, dictator te zijn. Ten tweede mis ik de eigenschappen, die mij een succesvollen dictator zouden doen zijn, en ten derde heb ik teveel historischen ach tergrond en teveel kennis van bestaande dictaturen dan dat ik eenigerlei vorm van dictatuur voor een democratie als de Ver eenigde Staten zou wenschen. De brief wordt uitgelegd als een antwoord op hen, die kritiek leveren op het wetsont werp inzake de hervorming der departemen ten. Havas meldt uit Montevideo: Er is een militaire samenzwering ontdekt, die het bewind van Terra omver wilde werpen en den nieuwen president Baldomir wilde verhinderen de macht te aanvaarden. Leiders waren generaal Gomeza en de pre fect van politie Elgue. Het complot schijnt totaal mislukt te zijn. Het is rustig in het land. Terra en Baldo mir hebben order gegeven voor de arres tatie van Elgue. Men verzekert, dat de samenzwering het werk is van aanhangers van Acevedo, die bij de verkiezingen door Baldomir werd verslagen De zoon van Terra, die tevens schoonzoon van Acevedo is, zou bij het" complot be trokken zijn. Generaal Gomeza, die is af getreden als inspecteur van het leger, zal terecht staan. Men gelooft, dat Terra bereid is onmid dellijk af te treden, opdat Baldomir hem kan opvolgen. De gevolgen der tornado's. - Het aan tal dooden tengevolge der tornado's in de Ver ^taten is tot 27 opgeloopen. Het Roode Kru:. Jieeft 100.000 dollar gevraagd, teneinde hulp te kunnen -erleenen 5hn minstens 30.000 slachtoffer* Pekin (Illinois) ehoort eveneens tot de steden, die-het zwaarst getroffen zijn. Al leen te Columbus zijn reeds 200 gebouwen vernield. 0.a. stortte daar een school in, waarin zich omstreeks honderd kinderen be vonden. Vier hunner kwamen om het leven. Ernstig spoorwegongeluk in Spanje. Uit Valencia wordt gemeld, dat op den spoorweg naar Meliana een trein op een tankwagen is gereden. De tankwagen vloog in brand. Bij het ongeluk zijn 23 personen om het leven gekomen. Geheimzinnige brand. - In groote Ja- pansche olie-opslagplaatsen in de industrie streek tusschen Tokio en Jokohama heeft een geheimzinnige brand gewoed. De schade is niet zoo groot, doch zekere verdachte om standigheden hebben de aandacht der mili taire autoriteiten getrokken. Vijftig arrestaties. - Gisteravond zijn eea vijftigtal personen te Cairo gearresteerd in verband met het ontdekken van pamflet ten, waarin de kiezers werden aangespoord de 'stembussen te vernielen bij de verkiezin gen in Egypte, welke 31 Maart worden ge houden. overleden na het toedienen van een jarum tegen kanker. - Zes personen zijn te Orlando (Florida -V. St.) overleden na te tijn behandeld met een serum tegen kanker. Het serum is door een Canadeeschen genees heer, die sedert 1935 meer dan 25.000 perso nen 'met het serum heeft behandeld en ver scheidene zieken heeft gered, uitgevonden. De zes slachtoffers vertoonden tetanus-ver- jchijnselen. spoorwegambtenaren veroordeeld. In Tomsk (Siberië) zijn door een militair gerechtshof zes spoorwegambtenaren ter dood veroordeeld. Zij waren er van beschul digd een reeks spoorwegongelukken te heb ben uitgelokt, Moordenaar vrijgelaten. - De Engel- ache minister Hoare heeft gisteren een jon gen moordenaar vrijgelaten, ene tien jaar geleden te Newcastle in een vlaag van drift zijn verloofde, die hem bedrogen had, had gewurgd. Er had een petitie in Newcastle gecirculeerd, die den minister is aangeboden, toen zij niet minder dan 50.000 handteeke- ningen van volwassenen droeg. Aangezien de veroordeelde zich in de gevangenis al dien tijd voorbeeldig had gedragen en groot berouw had getoond, is hy gisteren in vrij heid gesteld. JUmmciaal Tlieuws Een middenstandstentoonsteiilng. In de Woensdagavond gehouden verga dering van De Hanze werd besloten met 13 tegen 5 stemmen om alleen in samenwer king met den middenstandsbond de V.E.M.I een 3-daagsche middenstands-tentoonstelling te houden. Op de bijzonderheden en overige punten van de agenda komen we terug. Overgeplaatst. Onze vroegere plaatsgenoot de heer H. Roggeveen, referendaris 2e kl. ter Inspec tiebureel te Haarlem, wordt met ingang van 1 April a.s. overgeplaatst naar het postkantoor te Amsterdam. Benoemd. De heer C. J. Zwart alhier is benoemd tot leeraar aan de bijzondere neutrale am bachtsschool te Gouda. Benoemd. Tot waarnemend secretaris-penning meester van den polder Berkmeer is be noemd de heer P. van Diepen, alhier. Droge maand Maart. Als een groote bizonderheid kunnen we melden dat gedurende de afgeloopen maand de poldermolen in het geheel niet heeft be hoeven te malen. De molenaar verklaarde ons dat gedurende zijn 27-jarige dienst betrekking dit niet was voorgekomen. In 't abnormaal droge jaar 1911 maalde deze molen nog één dag, 5 Maart, maar stond dan stil tot November. Het vorig jaar, toen de Bilau-molen buiten werking was ge raakt, bedroeg het aantal maaluren van het stoomgemaal 124 gedurende Maart. van Donderdag 31 Maart 1938. OPGAVE VAN NüOKUHOLLANDSCH LANDBOUWCRED1ET N V. STAATSLEENINGEN. 3—3W Neder!. 1938 3 Ned -lodië 1937 5H LluitsihJ 30 m verkl BANK-INSTFLLINGEN. Aaisterd Back Handel Mi| Lert. 250 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank INDUSTR OND BiNNENL. Alg Kunstzijde Unie Caïve Delft Ce-t. Nederl Ford Philips Gloed Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting Anaconda Bethleb Steel 32'/ Vorige koers 100% 997, 2'% 145 149'/4 10ol/f 118 3oy. 80 26 243'/, 135% 207/, §16% l'u laatste k. 2.30-45 100i/, 99% 28 146 14/ 100 116*/, 3U/4-2 7S'/4 271 250-2 137'/. 22 1'%-è 32 j-'/jj 5/s 20 20»/i6-H 4% 29-3JS/w 2'/« 387 I17V, 105 Ciiies Service Genera I Motors 2074 Kennecott Copper 20"/:6 R public Steel 85/, Standard Rrands 4-/i, Steel comm 2y5/j8 U S Leather 2'/4 CULTUUR MAATSCH. H V A 3811/4 Java CultuurU Ned Ind Suiker Unie 1 0 Vereen Vorstenlanden 617, MIJNBOUW Alg Esplor Mij. Redianj Lehong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr Perlak Phillips Oil Shell Union 7"/ Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Dell Batavia °ude PeLÜ oenembah AMER SPOORWEGEN." Atcbison lopeka Soutbern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. x) ex.coupon tExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers )4, heden )4 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: 1.80'Vu 8.967/s 72.52 5.54 30.52 )4 41.42 40 05 46.25 45.10 667, 170 70'/, 169 274 2877, 787, 19% 7% 2813/4 2947,-5 78 207, 7% 87,-7, 16 7, 8 y4 77 110 647, IVs 166-8 93 81 71 iv,-% 917, 6'7, 10/ 98»/, 74-5 108-7, 1357,-6 212 259 25874 202-3 25 '7,-7 253-9'/, 17'/, 7i/tj 4'/, 46 3% 177, 77, 47,-7, 45 New-York 1.80)4 Londen 8.96 Berlijn 72.47)4 Parijs 5.50 Brussel (Belga) 30.51 Zürich 41.41 Kopenhagen 40.05 Stockholm 46.25 Oslo 45.10 Italië 9.52)4 Coöp. Boerenleenbank. Woensdag hield deze bank haar jaar vergadering in het café van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer Jb. Duif. Aanwezig waren 84 leden, in zijn openingsrede noemde de voorzitter de nog steeds heerschende crisis m het tuinbouw bedrijf. Het voorstel om de zittingen van Dinsdag en Vrijdag in de maanden Juni en Juli van 34 uur te laten vervallen werd aangeno men. Alsmede het voorstel om de vergade ringen kenbaar te maken in een plaatselijk blad. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de heer P. Bakker herkozen werd. Voor den raad van toezicht werd herko zen de heer Jb. Wagenaar Jbzn. De reke ning en balans luidden als volgt: Rekening: ontvangsten 322597.13, uitg. f 322597.13, inhoud der kas op 31 Dec. '37 f 5676.88. Balans: Bezittingen 4346.51, schulden 436461.51, winst 48.29. De heer Jb. de Vries vroeg naar de post bijdrage waarborgfonds en kapitaal voor bijzondere doeleinden. De kassier de heer Spaan gaf hier de uiteenzetting op dat dit waarborgfonds in 1940 gebruikt wordt voor eventueel dan voorkomende gevallen, het fonds zal dan zijn aangegroeid tot ongeveer twee en een half millioen. De rentevoet zal zijn los spaargeld 2)4 vast spaargeld 3%. Voorschotten 41/4 in loopende reke ning (debet) 4)4 In loopende rekening (credit) 2)4 Het bestuur houdt het recht om indien het noodzakelijk mocht blijken den rente voet te wijzigen, eveneens spaargelden te weigeren, dit in verband met de steeds grootere aanbieding van spaargelden van niet-leden. Koolduivenplaag. De koolduiven zijn weer druk in de weer om de jonge erwten plantjes uit den grond te rukken en daardoor schade aan 't gewas toe te brengen. Ook makke duiven schijnen zich aan dit euvel schuldig te ma ken. De vertegenwoordiger van den Plan- tenziektekundigen Dienst de heer van Her wijnen is bevoegd om indien klachten ko men vergif uit te strooien. Indien dit mocht gebeuren is het raadzaam voor duivenhou- ders om in dezen tijd hun duiven vast te houder Ouderavond Kleuterschool. Woensdagavond werd in een der lo kalen van de o. 1. school te Zuidscharwoude een ouderavond gehouden. De voorzitter, de heer Westenberg, open de met een hartelijk welkom, zijn voldoe ning uitsprekende dat een zoo groot aantal ouders gevolg hadden gegeven aan den op roep. Hierna volgden de mededeelingen. Mede gedeeld werd, dat in verband met de fi nanciën om deze mooie instelling in stand te houden, men zich genoodzaakt had gezien het schoolgeld te wijzigen. Dit bleef voor een kind bepaald op 30 cent per week, maar voor twee kinderen uit een gezin, waarvoor het schoolgeld tot nu toe 40 cent bedroeg, dit te brengen op 60 cent per week. Gewezen werd op het feit, dat men niet in staat was voor 10 cent per week aan het tweede kind dit onderwijs te geven. Het schoolgeld dat tot nu toe opgehaald werd moest in het vervolg door de kinderen zelf worden meegenomen. Hierna werd door mej. van Veen een bij zonder interessante lezing gehouden over het Fröbel- of kleuteronderwijs. Toegelicht met leermiddelen, waaraan men kon zien waarmee het kind begon en hoe het zich verder ontwikkelde. Deze lezing werd met groote aandacht gevolgd, waarvoor de on derwijzeres hartelijk dank werd gezegd. Juffrouw v. d. Veen had nog een aardige attentie in ontvangst te nemen van de leer lingen die met 1 April de kleuterschool ver laten. Vervolgens werd het werk der leerlingen bezichtigd. De ouders stonden versteld van het aardige werk dat de kinderen gemaakt hadden. Wij kunnen meedeelen dat de vol gende week een tentoonstelling van dit werk zal worden gehouden en wij alle ouders van kinderen die de kleuterschool niet bezoeken, aanraden dit werk te bezich tigen. Het is de moeite waard. Door den heer Westenberg werd vervol gens een lezing gehouden over het gemeen schapsgevoel bij het kind. Hierin kwam dui delijk tot uiting wat voor groote waarde de kleuterschool in dit verband heeft. Ook deze lezing werd met de grootste belang stelling gevolgd. Wit-Gele Kruis. Woensdagavond hield het Wit-Gele Kruis haar jaarvergadering in hotel „De Burg". De voorzitter, de heer B. J. Wilmink, opende met den chr. groet. De financieele toestand der vereeniging, aldus spr., is goed. De leden zijn tevreden over het werken van het Wit-Gele Kruis, jammei dat het met de afd. kraamverzor- ging niet zoo naar wensch gaat, dit meet wel gezocht worden in de ongunstige tijdsom standigheden. Ook worden niet altijd de vrouw6" aanvaardt van de katholieke vroed- Spr. bracht dank aan de zusters voor het kosteloos opslaan, schoonhouden en afgeven van materiaal; hiermede zijn de financiën der vereeniging ten zeerste gebaat. Naast het beschikbaar stellen van mate naai, wykverpleging, hoogtezonbestrÏÏJ zuigelingenzorg, vroedvrouw, staat nu program: de gezinshulp. p De vereeniging heeft een consultatiebu reau voor zuigelingenzorg dat klinkt als een klok. Nu staat te wachten: de gezondheids zorg van het kind in de eerste levensjaren, en geestelijke volksgezondheid, zooals ver zorging van krankzinnigen en zenuwzieken. Dit ligt echter nog in de verre toekomst. De voorzitter had mededeeling ontvangen, dat er een actie gevoerd wordt tot het aan stellen van een schooltandarta. Dit is zeer noodig, want de toestand van het gebit in Noordholland is heel slecht. Het wordt tijd voor een georganiseerde actie. De kosten zullen wel de grootste hin derpaal vormen. Op de begrooting voor 1938 is een post opgenomen van 100 voor ver goeding aan de zusters, voor het vele werk in het belang van het Wit-Gele Kruis. De voorzitter deelde mede, dat er een aparte vergadering zal worden belegd tot het houden van besprekingen om de ver schillende afdeelingen samen te voegen en tevens tot herziening van het reglement. Mevr. C. Kramer-Snijders en de heer Ide Zijp werden herkozen tot bestuursleden, ter wijl de heer N. Kramer werd gekozen als afgevaardigde. De rondvraag leverde een uitvoerige dis cussie betreffende kinderuitzending op. Verkiezingswee. Alhier deden Zaterdag allerlei geruchten de ronde, de politie zou n.1. arrestaties heb ben verricht. De vrouw van het raadslid O. en die van den tuinder S. waren, zoo meldt men aan „O. Crt.", inderdaad ingerekend. Op informatie uitgaande bleek ons dat deze dames bij de Kamerverkiezingen, hoewel eenige honderden namen op het stembil jet voorkomen, er niet één een keuze waar dig vonden en dan ook maar niet ter Stem bus gingen. Zij zijn naar Amsterdam vervoerd om we gen verzuim van stemplicht 1 dag na te denken! (N.Hoorn. Crt.) Een slachtoffer van de stookolie. Gistermiddag vond de heer B. Kaay al hier een grooten zeevogel in de rietschoot aan de Zuidervaart. Het dier was geheel met stookolie besmeurd, en is zeker, door vermoeidheid overmand, in het riet neer gestreken. Vermoedelijk, is het een kraan vogel. De heer Kaay heeft hem mee naar huis genomen en hoopt hem in het leven te kun nen houden. De molengroep blijft bewaard. Naar ons de dijkgraaf, de heer C. Kra mer Glijnis vertelde, blijft de molengroep aan het einde van de Noordervaart bij Schermerhorn, voor het nageslacht bewaard Deze drie molens zullen wat worden opge knapt en geschilderd, zoodat de toerist, en de polderbewoner hoDenlijk nog langen tijd van dit fleurige schouwspel kan genieten. Het is toe te juichen dat het polderbestuur de karakterastieke schoonheid van dat plekje in eere wil houden. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Woensdagmorgen 10 uur werd in café .Centrum" te Limmen door notaris van Riet te Bergen, te koop aangeboden: 1. Twee woonhuizen a. d. Hoogeweg C 117 en C 118 met schuur, erven, tuin en bollengrond, samen groot 1.47.40 hectaren, gelegen te Limmen. Kooper J. Nuijens Pzn., Limmen, in opdracht van C. Sprenkeling te Castricum, voor 6110. 2. Bollengrond a. d. Rijksstraatweg en Uitgeesterweg, groot 0.20.05 hectaren. Koo per C. van Twuijver. Limmen, voor 1000. Bovenstaande perceelen behoorende tot de nalatenschap van de echtlieden W Kooij Meerman. Woensdagmiddag 3 uur werd in café „Centrum" te Limmen door notaris mr. J. W. v. d. Heide te Alkmaar te koop aange boden: 1. Woonhuis en winkelhuis met smederij en erf te Limmen a. d. Rijksstraatweg B 12, groot 5.79 aren. Eigendom van en bewoond door den heer P. Vermolen. Kooper M. Biesterbos te Limmen voor 4500. 2. Voor de heer R. Pronk te Limmen: Huis met erf te Limmen a. d. Rijksstraat weg, B 111, groot 2.30 aren, verhuurd aan den heer W. A. van Heiningen. Kooper P. Commandeur te Limmen voor 1935. Woensdagmiddag had in het lokaal van den heer H. Slikker te Warmenhuizen een openbare verkooping plaats ten verzoeke van den heer P. Bakker, aldaar, ten over staan van notaris M. Roos te Alkmaar. 1. Huis met erf en schuren door eigenaar opgeboden tot 2775. Met 125, daarboven gemijnd door Jac. de Nijs te Warmenhui zen. 2. Motorschuit door eigenaar opgeboden tot 630. Niet gemijnd. 3. Zolderschuit opgeboden door W. Bui ter tot 480. Afgemijnd met 5 daarboven door L. Kalverdijk. 4. Auto opgeboden door eigenaar tot 150. Niet afgemijnd. Combinatie huis, motorschuit, dekschuit en auto met 20 daarboven afgemijnd door Jac. de Nijs. De beurtdienst zal door de gebrs. Dekker, Oostwal, Warmenhuizen, worden voortge zet. ^iinmieuiüs „SARATOGA" IN VICTORIA-THEATER. Over de sublieme film „Saratoga" (men kent haar van onze filmpagina van eenige weken geleden), die de grootste bekendheid heeft gekregen als Clark Gable grootste en helaas als Jean Harlow's laatste, wordt deze week in Victoria-Theater vertoond. De voornaamste recensies luidden: De „Telegraaf": na de eerste scènes bewondert men weer de knappe actrice, die zij is. Men ziet naast Harlow een knappe rol van Gable een vakmanschap dat zich demon streert in eenige uitstekende race-momen- tem Conway's regie munt weer uit door perfect vakmanschap. „Het Volk" zegt: een boeiende renbaangeschiedenis.... e renbaan-sensaties zijn, op de wijze der Amerikanen, zeer knap verfilmd..(t Het „Handelsblau is van oordeel: één der talentvolste actrices die Ifol- lywood ooit gekend heeft. er is veel spanning en naast de hoofd personen wordt schitterend gespeeld die zich onder Conway's regie van hun beste* zijde doen kennen. En „Het Vaderland" besluit: welgeslaagde amusementsfilm. dat alles beantwoordt aan hooge eischen van filmdramaturgie. Clark Gable zien we hier weer eens op zijn best. „STORMDUIVELS" IN CITY. Ook deze film is reeds uitvoerig door ons besproken op de filmpagina. Met een enkel woord willen we er echter nog wel even aan herinneren: Met de verfilming van Kipling's roman „Captains Courageous" heeft Hollywood wederom een onderwerp aangegrepen, dat haar sedert de „Muiterij van de Bounty" wel zeer bijzonder is gaan interesseeren: de schoonheid van de zee en de pracht van de schepen, die haar bevaren. En het zijn dan uiteraard niet zoozeer de imposante liners van de transatlantische diensten, die den filmmaker boeien de camera zoekt de romantiek en den edelen vorm van het gespannen zeil en zij vindt daarin een on- U't"iittpliike bron van ..filmisch" genot. Een opname uit „Stormduivels." Er is een tijd geweest, waarin de roman tiek van de zee voor Hollywood bestond in een zonsondergang, gezien van de reeling van een luxueuzen Oceaanstoomer, met de silhouetten van de gelieven als het uitzicht belemmerende factoren. En wanneer ge thans deze film aanschouwt dan moet ge erkennen dat er in de Amerikaansche film»- business iets veranderd is. Want men be hoeft zich niet te verdiepen in de vraag in hoeverre deze film iets met Kipling uit staande heeft of niet men zit hier tegen over een film die haar niveau bepaalde on afhankelijk van het gegeven, waaraan zy ontleend werd: een goede en schoone film prachtig van beeld en scenario. NEW-YORK—SAN FRANCISCO IN BIOSCOOP „HARMONIE". Een vluchtige blik in de inhoudsbeschrij ving is reeds voldoende om het karakter van deze film duidelijk te maken. „New-YorkSan Francisco" is eenvlieg- film! En by uitstek een vliegfilm voor air- minded Holland! want in beeld wordt ge bracht een avontuurlijke tocht met een Douglas-vliegtuig (het merk, dat hier door de K. L. M. zoo populair werd) in een lijn dienst, die sterk gelijkt op de groote K. L. M.-diensten. Dertien uren zweeft deze Amerikaansche Douglas in de lucht, een zeer interessant samenraapsel van passa giers vliegt er mee, en de opwindendste gebeurtenissen worden er meegemaakt en overleefd. Spanning kenmerkt deze film, die bovendien op een zeer sterke rolbezet-' ting kan bogen. Vliegers zyn de moderne helden! En de vliegers in deze film zullen kunnen rekenen op de belangstelling en de enthousiaste bewondering van ieder pu bliek!

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10