DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMSTREKEN. Italië kan negen millioen man mobiliseeren. No. 76 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. 140e Jaargang Een technische rede van Mussolini over de capaciteiten van leger, vloot en luchtmacht. De duce hoogste legeraanvoerder. Tsjang Kai-Sjek aan groot gevaar ontsnapt. Derde Italiaansche veldtocht? Mussolini heoit het voorspeld. De aigemeene toestand. Lerida belegerd. Republikeinsche troepen bieden wanhopigen tegenstand. Geheimzinnige Russische zender. Anti Stalin-actie. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Donderdag 31 Maart 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. >sm Mussolini. Gistermiddag heeft Mussolini in den Senaat een rede gehouden/ over de mili taire kracht van Italië. Hij deelde o.a. mede, dat Italië een leger van negen millioen man op de been kan brengen en dat dit leger een snellen, integralen oorlog kan voeren, waarin de lucht macht een zeer belangrijke taak te ver vullen zal krijgen. Mussolini zal in tijd van oorlog zelf het opperbevel voeren over alle onder deden der weermacht. En dan zal hij bewijzen, dat de Italianen <b» beste sol daten van de wereld zijn. Een nieuwe rang in het leger werd in gevoerd, die van eersten maarschalk van het rijk. Deze rang is toegekend aan den koning-keizer van Italië en aan Mussolini. ZouaU Hitier zijn groote rijksdagrede hield, zoo heeft Mussolini zijn groote rede in den Senaat gehouden. En evenals die van Hitier werd ook deze rede door de radio uitgezonden. Er waren meer punten van overeen komst evenals Hitier zich indertijd be noemd heeft tot opperbevelhebber van de geheele Duitsche weermacht, heeft Mussolini zich benoemd tot opperbevel hebber van het Italiaansche leger, zoo wel te land, ter zee als in de lucht. Met de bespreking van den toestand van het landleger beginnende, zeide Mussolini, dat de verzekering van de grenzen de grond slag der defensie is. Men moet dit echter niet opvatten als een beperking van de taak van het leger, daar in vele gevallen de aan val de beste vorm van verdediging is. Italië bezit in de Alpen een natuurlijke grens, die niet te overschrijden is, als men enkele pas sen hermetisch afsluit. Beschut door deze grenzen, leeft en ontwikkelt zich een volk van 45 millioen menschen. Italië kan 8 tot 9 millioen man op de been brengen, van wie 4 tot 5 millioen strijders voor de eerste linie. Op 1 Maart 1938 was Italië in staat een grooter aantal manschappen te mobiliseeren dan er betrokken zijn geweest bij den slag van Vittorio Veneto. Dit toont aan, zoo zeide Mussolini, hoe belachelijk de bewering is. die aan gene zijde van de Alpen werd ver nomen, dat door de Afrikaansche campagne, door het vormen van twee legercorpsen in Libye en door de deelneming van Italiaan sche vrijwilligers aan den strijd in Spanje Italië zou zijn verzwakt. Integendeel, Italië is ontzaglijk versterkt door de ervaring van den modernen oorlog, die officieren en man schappen hebben opgedaan. Mussolini prees de voortreffelijke scholing en het moreel zijner troepen en verzekerde, dat de opleiding der gene ratie, die de veteranen zal moeten ver vangen, niets te wenschen laat. Voor de uitrusting van het leger wordt in 876 inrichtingen gewerkt door 580.000 werk lieden. Een snelle, meedoogenlooze oorlog. Italië bereidt zijn mannen en zijn mate rieel voor op een snelle wijze van oorlog voeren. De motorisatie moet niet te ver wor den doorgevoerd. Hoofdzaak is de coördina tie van leger, vloot en luchtstrijdkrachten, die het mogelijk moet maken een „integra len" oorlog te voeren, dat wil zeggen een oorlog die snel en meedoogenloos is- He vraagstuk van het eenhoofdige opperbeve is in Italië opgelost; de politieke en de stra tegische richtlijnen, die door het hoofd der regeering worden aangegeven worden door den chef van den generalen staf uitgevoerd. Er mag geen tegenstelling bestaan tusschen den politieken en den strategischen strijd. „In geval van oorlog zal op bevel van den koning, evenals dat in Afrika is ge schied, een enkele man het opperbevel voeren, en wel ik zelf, indien het lot mij deze ernstige taak nog eens mocht op leggen", zeide Mussolini. Vervolgens sprekende over de marine, zeide Mussolini, dat Italië bezig is de vloot te scheppen, dat het haar recht, meer nog, haar plicht is, te bezitten, en herinnerde hij aan het vlootprogram, dat thans wordt uit gevoerd. In 19401941 zal de kern van de vloot worden gevormd door 8 linieschepen van totaal ongeveer 240.000 ton en een groot aantal snelle schepen van 600 tot 10.000 ton. De Italiaarsche onderzeevloot is de sterkste ter wereld, op dit gebied is de voorsprong van Italië bezwaarlijk in te halen. De voor raden munitie en brandstoffen zijn groo' genoeg voor een langdurigen strijd. De harde politieke leerschool heeft Italië bewust gemaakt van het belang van een sterke imperiale vloot. Groote luchtvloot. Wat de luchtmacht betreft, verklaarde Mussolini, dat deze is herleefd toen het fas cisme aan het bewind kwam. Tusschen 1924 en 1934 maakte de luchtvloot een schitteren de ontwikkeling door en werd de grondslag gelegd voor de machtige ontplooiing, die zij nu te zien geeft en die haar maakt tot een van de sterkste ter wereld. Ettelijke dui zenden nieuwe toestellen maken er thans deel van uit; 58.000 werklieden zijn bezig met het bouwen van toestellen en motoren. ,Onze ingen:£"jrs leggen zich toe op het construeeren «n vliegtuigen voor verken ning en bomb8rdfnient bÜ dag en bij nacht. Wij gaan in de richting van het vrijwel ge heel metalen twee- of drie-motorige vlieg tuig. Op het gebied van den vliegtuigbouw verwacht Itsh® binnenkort geheel autar kisch te kunnen wonrden. De Italiaansche vliegers genieten een uitmuntende reputatie. Wij hebben 2° 30.000 vliegers en tallooze vliegvelden, waarvan enkele geheim zijn. De vooruitgang is de oorlogstechniek is zeer bevredigend. De tactiek van den luchtoorlog is er op gericht de grootst mogelijke ver warring te stichten in het vijandelijke kamp, het luchtruim van den vijand te beheer- schen en het moreel van zijn bevolking te ondermijnen. De luchtoorlog zal een steeds belangrijker plaats gaan innemen. Wat de luchtverdediging aangaat, het passieve deel daarvan bestaat in het evacueeren uit de groote bevolkingscentra Van allen, wier aanwezigheid daar niet strikt noodzakelijk is Ik zag thans tot allen, die daartoe in de gelegenheid sim, dat zij zoo spoedig moge lijk er voor moeten zorgen hun bezigheden te verleggen naar kleine centra, naar dorpen en naar het platteland, want de evacuatie in tijd van oorlog kan het vlotte verloop der mobilisatie schaden Tot slot sprak de Duce woorden van over de militie en de zwarthemden, die in Afrika en in Spanje blijk hebben ge geven van moed, discipline en volhar ding. Zij zÓn volontairs van een geheel nieuw, d.w.z- een fascistisch slag. Mussolini besloot zijn rede aldus: Na wat ik tot u heb gezegd, hoop ik, dat ge door drongen zult ziju van deze overtuiging, de militaire problemen zijn de fundamenteele problemen. Ik wijd er het grootste deel van mijn dag aan. Deze taak wordt mij verge makkelijkt door mijn uitnemende medewer kers. Ook zult ge ff »vertuigd van zijn, dat wie een armslag z®u wagen op ons vader land zeker kan zijn van het prompte ant woord van een geheel gewapend volk. Nu dit vast staat wensch ik, dat niet ook nog een derde gedachte in uw bewustzijn postvat en wel de waan, dat wij van nu af gereed zijn en rustig kunnen slapen. Juist omdat er veel is gedaan, moet er nog meer gebeuren; wij zullen ook dit doen. Wij weren illusies en utopieën van ons af. Daar om hebben wij het Geneefsche winkelstal letje verlaten, waar men handelt in deze artikelen. Wat telt in de betrekkingen tus schen de volken en wat altijd zal blijven tellen is het oorlogspotentieel. In de eerste strijdlinies stellen wij onze geestelijke kracht. Deze geestelijke kracht is in Italië nog nooit zoo algemeen en zoo groot ge weest als op dit oogenblik. Napoleon Bona parte, de Italiaan, die in Frankrijk het in strument vond voor zijn bovenmenschelijke militaire genie heeft dit wellicht voorzien. Toen de maarschalk van Frankrijk Suchet den keizer vroeg voor den strijd in Spanje te mogen beschikken over de Italiaansche divisie Palombini, antwoordde Napoleon: Ge hebt gelijk. Deze Italianen zullen eens de beste soldaten ter wereld zijn. Laat deze voorspelling verwezenlijkt worden en de fascistische en Romeinsche werkelijkheid van onzen tijd!" Japansche terugtocht in Sjantoeng duurt voort. Gisteren is bekend geworden, dat maarschalk Tsjang Kai-sjek, toen hij onlangs een bezoek aan het front langs den spoorweg TientsinPoekau bracht, aan een groot gevaar ontsnapt is. Hij vloog in de richting van Soetsjau met een escorte van 14 Chineesche vlieg tuigen, die in de buurt van Kweiteh in Honan door 24 Japansche toestellen werden aangevallen. In een verwoed gevecht werden vijf Japansche en twee Chineesche toestel len neergeschoten, waarna de Japan ners zich verwijderden. De Japansche troepen in den sector van Lingji in het Zuidoosten van Sjantoeng zijn gistermorgen weer begonnen met 'n alge- meenen terugtocht in Noordelijke richting, waarbij de Chinèesche troepen hun op de hielen zitten. Een divisie Chineesche cava lerie heeft, naar gemeld wordt, Pingtsjoean bereikt, op 40 mijl ten Noorden van Tsinan, de hoofdstad van Sjantoeng De Chineesche strijdkrachten vernielen systematisch de spoorweg- en hoofdwegverbindingen achter het Japansche front en maken het zoodoende moeilijk voor Japansche versterkingen en ravitailleeringsconvooien de frontlinie in Sjantoeng te bereiken. Domei meldt, dat de Japansche troepen zich slechts 65 kilometer van Soetsjau be vinden. Volgens mededeeling van het keizerlijke hoofdkwartier bevinden zich nog resten van het Chineesche leger in het gebergte in het Zuiden van Sjansi. Veertig maal bonden Japanners en Chineezen den strijd aan, met het gevolg, dat 15.000 Chineezen en 400 Japanners gedood werden. Mussolini heeft gisteren na afloop zijner rede een aantal senatoren ontvangen, die hij dankte voor zijn benoeming tot den nieuwen rang van „maarschalk van het imperium". Hij zou hieraan hebben toegevoegd: „Deze nieuwe benoeming vergroot mijn verantwoordelijkheid voor de derde groote zegevierende campagne van het imperium, waarin ik U zal leiden". De rede wordt in de pers niet vermeld en evenmin officieel bevestigd. Verondersteld wordt, dat Mussolini met de twee eerste campagnes de oorlogen in Abessinië en Spanje bedoelde. Alkmaar, 31 Maart Mussolini heeft gesproken! En hij heeft getallen genoemd, waarvan men duizelig wordt: een leger van 9 millioen man kan op de been gebracht worden, waarvan de helft strijders in de eerste linie kunnen zijn; in 876 fabrieken werken 580.000 man aan de landsverdediging; de Italiaansche vloot zal straks bestaan uit 8 linieschepen van teza men 240.000 ton, een onbekend aantal sche pen van 10.000 tot 600 ton; Italië heeft de beste duikbooten-vloot van de wereld; er zijn 20.000 a 30.000 vliegers en duizenden vliegmachines; 58.000 man werken aan den bouw van nieuwe vliegtuigen. Mussolinie heeft gesproken! En hij heeft in zijn rede duidelijk laten uitkomen, dat geheel Italië als 't ware ver„militariseerd" is Hij heeft zijn waarschuwende stem laten hooren: kom niet met ons in conflict, want wij zijn klaar voor een zeer warme ont vangst! Hij heeft gesproken over het leger en nog eens over het leger. Maar hij heeft niet ge sproken over de buitenlandsche politiek, en niet over Duitschland en Spanje. Hij heeft in tegenstelling met Hitier de demo cratie niet aangevallen, hetgeen zeer merk waardig is. Waarschijnlijk vindt dat zón oor zaak in de onderhandelingen met Engeland. Echter, hij heeft, om niet bö Hitier achter te staan, zich zelf benoemd tot opperbevel hebber van de Italiaansche weermacht en zich militair in rang gelijk gesteld met den koning van Italië. Welk een macht! Hitier opperbevelhebber van 18 legercorpsen, Mussolini hoogste chef over een legermacht van 9 millioen militai ren! Het is waarlijk geen kleinigheid. Twee machtige legers zullen in actie kunnen ko men, als twee mannen het willen! Wij kunnen de rede van Mussolini hier verder buiten beschouwing laten, maar moe ten nog wel wijzen op een uitlating, welke de Duce gedaan heeft na zón rede ten over staan van een aantal legerleiders. Hij heeft niet geschroomd om te wyzen op een derden grooten veldtocht van de Italiaansche legers. De eerste was de tocht naar Abessinië ge weest, de tweede was de expeditie in Spanje, de derde zal Ja, wat zal de derde veldtocht zijn. Mus solini heeft er zich niet over uitgelaten, maar wij vreezen, dat hó oen Europeeschen oorlog lang niet voor onmogelijk houdt. Al is met geen mogelijkheid ie zeggen, tegen wie deze veldtocht gericht zal zijn. Misschien, dat op 't oogenblik Frankrijk zich niet veilig zal voelen, maar evenmin mag Duitschland ge rust zijn. Wat Italië in 1914 gedaan heeft -- toen bestond er toch ook een Triple Alliantie tusschen Italië, Oostenrijk en Duitschland kan het thans weer doen. De derde veldtocht! 't Is te hopen, dat het zoover niet komt. De rede van Mussolini heeft en men moet bedenken, dat de aankondiging van een derden veldtocht toen nog riet bekend was in Engeland weinig indruk gemaakt. Alle Engelsche bladen wyzen er op, dat de rede hoofdzakelijk voor „binnenlandsch ge bruik" bestemd was. De „News Chronicle" is van meening, dat de rede, en vooral het gedeelte over de vlpotstrijdkrachten, waarschynlyk bestemd was, om een gunstigen indruk op Chamber- lain te maken, teneinde een goede zaak te doen. Het blad waarschuwt de Britsche re geering, dat zij zich vergist, indien zy meent te onderhandelen met iemand met vredelie vende inzichten. Volgens de „Daily Herald" dient Chamber- lain zich wel af te vragen, welke waarde men kan hechten aan een gentlemen's agree- ment of vriendschapsverdragen met zulk een man. De diplomatieke redacteur van de Daily Express vraagt zich af, wat de Duce zeggen wilde. Hij merkt op, dat zijn „oorlogszuch tige" rede een nieuw plan voor een °°r'°S met snelle belissingen uitstippelt. De corres pondent vraagt zich af tegen wien? In de Fransche pers beluistert men de anti-Italiaansche stemming van het Fran sche volk, of liever van de Fransche pers. De „Jour-Echo de Paris" schrijft: Ondanks het bestaan van de as Rome-Berlyn en on danks de onderhandelingen met Engeland, bindt Italië zich niet voor de toekomst. Het zal op het geschiktste oogenblik en in over eenstemming met zijn belangen zijn vrien den en vij Einden kiezen. Het oogmerk van Mussolini aldus le zen wy in de „Figaro" schynt te zyn, van deze tentoonspreiding van macht een diplo matiek instrument te maken, dat de onder handelingen van vandaag en morgen kan vergemakkelijken, en zyn land de veiligheid zijner grenzen en uitgebreide mogelijkheden voor expansie kan verzekeren. De vrede zoo als hy die heeft beschreven, is er een van evenwicht en eerbiediging der krachten. In de „Epoque" wijst Donnadieu erop, dat Mussolini in strijd met zyn gewoonte geen hevigen aanval op de democratieën heeft ge daan. De reden hiervan is eenvoudig: hoe wel hy op goeden voet staat met Duitsch land, wil hy toenadering tot Engeland. Hy heeft verscheidene kaairten in zyn spel. Hy zal ze al naar gelang der omstandigheden uitspelen. De „Ordre" bespreekt in het byzonder de zinsnede: „Wy willen vrede, maar dan on zen vrede". Het blad schryft: Men wil geen vrede, wanneer men zyn vrede wil. De „Populaire" is van meening, dat, indien voor 1914 een staatshoofd een dergelyke rede zou hebben gehouden, er door de open bare wereldmeening een schok van veront waardiging zou zijn gegaan. Thans, aldus het blad, zal Mussolini zelfs in de landen, die rechtstreeks door zyn plannen bedreigd worden, welwillend stilzwijgen of daadwer- kelyke medeplichtigheid vinden. Verschei dene jaren geleden hebben wij verklaard, dat een der oorzaken van het oorlogsgevaar in Europa is, het verlangen van Mussolini, eens een Napoleonrol te spelen. De rede van Mussolini in den Senaat heeft ons niet van meening doen v eranderen De troepen van generaal Yague, die voor de poorten van Lerida zyn aan gekomen, ontmoetten in den avond wanhopigen tegenstand van de zijde der republikeinsche bezetting der stad. Een dag lang was Yague opgemarcheerd zonder verzet te ontmoeten en des ochtends wees er niets op de mogelijkheid van een feilen strijd. De eenige poging, die de repu blikeinen hadden ondernomen om de troe pen van Franco op te houden, was het openfetten van de sluizen van de Cinca, waardoor de rivier zoo wies, dat de inder haast te Fraga over de Cinca geslagen brug onder water kwam te staan. Dit verhinder de de rechtschen niet, groote troepenafdee- tingen tot by Lerida te brengen. Terwijl de stad wordt belegerd, verlaat de bevolking haar haastig in de richting van Barcelona. De vluchtelingen versperren de wegen. Zestig kilometer zuidelijker rukken de rechtschen ongehinderd op ten Oosten van Caspe, voorbij Maella, in de richting van Tarragona. Uit Barcelona meldt Havas, dat de stem ming er beter is dan de vorige dagen. De regeering, bijgestaan door de vakvereeni- gingen en de politieke partijen, streeft er naar een geest van weerstand op te bouwen. Legerbericht der rechtschen. Volgens het legerbericht van gisteren hebben de rechtsche troepen aan het front van Aragon hun opmarsch voortgezet. Hun linkervleugel trok de Rio Cinca over en van Franco Binaced en Zaidin. Zy om singelden met behulp van ruiterij Nonaspe. Nog verder naar het zuiden staken zy de Rio Matarrana over en bezetten de dorpen Maella en Fahara. Zy bereikten de Rio Algas, die zy op verscheidene plaatsen overtrokken. De legionnaires bezetten Val- detormo en staken vervolgens tusschen dit dorp en Ceiso de Rio Matarrana over. Zij veroverden nog verscheidene belangrijke stellingen ten zuiden van het dorp Belmon- te de Mesquin, dat eveneens ingenomen werd. Op den rechtervleugel werd La Cordonera bezet, terwijl talryke krijgsgevangenen werden gemaakt. De vijand liet meer dan 300 dooden achter. Aan het front der zuidelyke legers, in den sector van Penarroya, werd een aanval der regeeringstroepen op de gisteren ver overde stellingen van Mano de Huerro af geslagen. In den sector van Granja de Tor- re Hermosa sloegen de rechtschen aanval len op de stellingen Siërra Ducado en Col- lado af. Wat Barcelona meldt. Naar in het communiqué van het mini sterie van landsverdediging wordt gezegd, gaat de strijd in den oostelijken sector met hevigheid voort. In den sector van Barbas- tro schoven de rechtschen hun linies voor uit tot Mondon en Binaced, dank zy" den steun van hun artillerie en luchtmacht. Zij bezetten Alcarras in den sector van Fraga, De regeeringstroepen verbeterden hun stellingen in den sector van Ejuve. In den sector VEin Calandre ontruimden zij Cerol- lera. Aan het Levante-front bezetten de link- schen Siërra Calves, ten n. o. van Terriente en Masegoso. Zij veroverden eveneens Los Centenares na de vijandelijke aanvallen volkomen te hebben afgeslagen. Van de overige fronten is, aldus het communiqué, niets te melden. Het geheime radiostation te Moskou, dat kortgeleden in het Russisch een uitzending heeft gegeven, waarin een uiteenzetting werd gegeven van het program van den „bevrydersbond", die zich ten doel stelt het regime van Stalin omver te werpen, heeft gisteravond zyn uitzendingen hervat met een felle aanklacht van de Sowjet-regeering. De sprekers, die voor den zender optraden, deden aanvallen op de Russische regeering, die zy beschuldigden van inmenging in de zaken van andere naties met het doel een internationalen chaos in het leven te roepen. Voorts deelden zy mede, dat hun gelederen gestadig uitgebreid worden. Bin nenkort, zoo zeiden ze, zal de „Bevrijders- bond" een legale party zyn. De storingspogingen van den kant van de Sowjetradiostations wisten de ontvangst van het uitgezondene lichtelijk te bemoeilijken. Bouwsteiger van luchtschepenhal inge stort. - Een gedeelte van den bouwsteiger van de tweede luchtschepenhal te FranWort (Duitschl.) is gistermiddag door nog on kende oorzaak ingestort. Er zyn drie per sonen om het leven gekomen. De oprui mingswerkzaamheden zyn nog niet afgeloo- pen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1