FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. VAN KABOUTE DE BAAS. Jkovwciaal Tlieuws t tweede blad. SCHOORL Witter dan wit BERGEN ZUIDSCHARWOUDE ST. MAARTENSBRUG 3 UITBREIDING KAZERNES TE ASSEN. In verband met de garnizoensuitbreiding zullen te Assen drie nieuwe logiesgebouwen worden gebouwd achter de bestaande ka zernes. Elk daarvan zal plaats bieden voor een compagnie. De kosten zyn geraamd op 218.000. De gebouwen worden voorzien van centrale verwarming. Elk der drie gebou wen is groot ongeveer 20 x 50 meter, met drie verdiepingen. Het geheel zal in mo dernen stijl worden opgetrokken. UITVOER VAN GROENTEN EN FRUIT NAAR DUITSCHLAND. Onereuse verplichtingen voor de exporteurs. Naar het „Alg. Handelsblad" verneemt, heeft de verklaring, door regeeringscommis- saris Valstar in zijn kwaliteit van voorzitter van het Centraal Bureau voor de Veilingen, in de vergadering dezer organisatie afge legd, n.1. dat ordening van den groenten- export naar Duitschland dringend noodzake lijk is, reeds feitelijken inhoud gekregen. Het bestuur van de Groenten- en Fruit- centrale heeft n.1., naar het blad verneemt, besloten, dat de exporteurs voortaan van al hun transacties binnen 24 uur een gespeci ficeerde opgave moeten indienen van de factuurwaarde! Allereerst moeten de exporteurs van elke partij opgeven het gewicht of aantal stuks, benevens waar, wanneer en tegen welken prijs deze is ingekocht. Vervolgens moeten zij opgeven de wijze van verlading, de soort van de emballage, de verpakkingskosten, het rijloon, alles gesplitst in materiaal, loon, huur mz. Zoo ontstaan drie bedragen: in koopbedrag, verladingskosten en algemeene onkosten plus brutowinst, tezamen uitma kende het factuurbedrag. Aangezien de exporteur op de bestaande aanvrage voor een monopolieovereenkomst reeds den naam van zijn Duitschen afnemer, den verkoopprijs en de leveringscondities moet mededeelen, legt hij dus voortaan zijn zaken volledig open aan de Centrale. De zaak komt er dus practisch op neer, dat de export van tuinbouwproducten gan- schelijk onder de controle van de veilingen wordt geplaatst. Vorigen Vrijdag heeft Re- geeringscommissaris Valstar, tevens voorzit ter der landelijke veilingsorganisatie, de be sturen der exporteursvereenigingen bijeen geroepen en hun het zeer ingrijpende besluit eenvoudig als voldongen feit medegedeeld. LET OP SPOORWEGOVERGANG Nieuw waarschuwingssysteem wordt beproefd bij Raalte. In verschillende landen, o.m. in Duitsch land, België en Zwitserland wordt bij krui sing van verkeerswegen met spoorwegen een zeer duidelijk waarschuwingssysteem toegepast door het aanbrengen langs den verkeersweg van een serie laaggeplaatste bakens op onderling gelijken afstand. Het verst is dit systeem doorgevoerd in Duitsch land, waar de bakens thans op alle belang rijke wegen worden aangetroffen ter weers zijden van den weg op afstanden van resp. 240, 160 en 80 M. van den overweg. Het op den grootsten afstand van de spoorwegkrui sing gelegen baken vertoont 3 schuine dwarsstrepen, de andere borden respectie velijk 2 en 1. In het bijzonder wanneer de dwarsstrepen zijn uitgevoerd met reflectoren vormen deze bakens, ook bij duisternis, een uitstekend vóór waarschuwingssysteem. Naar aanleiding van de gunstige ervarin gen in het buitenland en mede ingevolge den uitstekenden indruk verkregen bij een hier te lande in begin 1937 gehouden de monstratie met deze bakens hebben de vier verkeersbonden, de A.N.W.B., de B.B.N., de K.N.A.C. en de K.N.M.V. zich in Maart 1937 tot den minister van waterstaat gewend met het verzoek dit nuttige systeem in Neder land toepassing te doen vinden. Kort geleden heeft de N.V. E. Lehner's handelsonderneming, vertegenwoordiger van de Fairylite-reflectoren hier te lande voor een proef gratis een compleet stel bakens ter beschikking gesteld. De minister heeft thans beslist, dat met deze bakens een proef zal worden genomen bij den onbewaakten overweg te Raalte in den rijksweg no. 35 van Zwolle naar Al melo. PRINS BERNHARD. Voor volledig herstel naar het buitenland. Men meldt ons, dat Z. K. H. prins Bernhard gisteren in gezelschap van prins Aschwin, voor eenige weken naar het buitenland is vertrokken, ter bevor dering van zijn definitief herstel. DE KAMERVOORZITTER HEEFT TOCH GELIJK. Niet Roestam maar Effendi. We lezen in het „Nieuws v. d. Dag v. Ned. Indië": Mag 'k me Effe Minister Weiter zei Roestam en Kamei- voorzittèr van Schaik wil Effendi. De mi nister is een hoffelijk en parlementah man, en, ofschoon Effendi maleisch is voor heer, voldoet Z.Exc. aan des voorzitters wensch en noemt het communistisch kamerlid voortaan de heer Effendi, hetgeen vrij vertaald de heer De Heer beteekent. De kamervoorzitter blijkt onbewust gelijk gehad te hébben. De „Sum*tra"®°^e komt namelijk vertellen, dat de Padangsche fami lie als Effendi bekend staat en dat er vele Effendi's zyn: Roestam Effendi, Bachtiar Ef- fendi, Soeleiman Effendi. Zoodat Effendi ia ingeburgerd als achternaam, „al beteekent Effendi dan ook inderdaad „meneer" of in het Turksch „staatsdienaar". Goed. Effendi dus. Mag 'k me effe Effendi! Aangenaam! Een waar wereldbur ger. Padanger van origine, Inheemsch onder- daan-niet-Nederlander naar staatkundige on derscheiding, volgens Turksch-taalkundige uitleg „staatsdienaar" en dit laatste dan met het gelaat gewend naar het Oosten, waar Moskou ligt en Vadertje Stalin troont, de naam verandert, de zaak wordt op denzelf den voet voortgezet: hou den heer Effendi in le gaten! AUTO VERDUISTERD EN IN BELGIE VERKOCHT. Verdachte, die van de francs goede sier maakte, in Limburg aangehouden. In een hotel te Sittard heeft de gemeente politie Dinsdagavond den 24-jarigen van der L., afkomstig uit Weert, die de laatste maanden te den Haag vertoefde, aangehou den. Van der L. wordt verdacht van ver duistering van een zoo goed als nieuwe auto, merk Chevrolet 1937 te 's-Gravenhage op 3 Maart. Hier huurde hij bij een garagehou der de auto voor enkele dagen, doch kwam niet meer opdagen. Aangifte van verduiste ring volgde toen bij de politie en van der L. werd in het politieblad gesignaleerd. Met de auto reed van der L. naar Antwer pen, waar hij den wagen voor 12.500 francs van de hand deed. Van het geld maakte hij een drietal weken in België goede sier. Hij trok daarop naar Limburg waar de politie hem, hoewel hij onder valschen naam in het hotel verbleef, spoedig achterhaalde. De ho telhouder werd daardoor slechts voor een klein bedrag gedupeerd. VOORZITTERSFUNCTIE „LIBERALE STAATSPARTIJ". Beslissing a.s. Zaterdag. Het buitengewoon congres der Liberale Staatsparty, dat Zaterdagmiddag a.s. in „Krasnapolsky" te Amsterdam bijeenkomt, heeft o.a. tot taak een nieuw hoofdbestuur samen te stellen. Voor het voorzitterschap der partij zyn door de afdeelingen resp. gecandideerd mr. W. C. Wendelaar, de aftredende voorzitter, jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude en prof. dr. B. M. Telders te Leiden. Naar wij vernemen, heeft de heer Van Lidt de Jeude den afdeelingen doen weten, dat hij niet bereid is het voorzitterschap te aanvaarden. Wel zal hij zich een herbenoeming als een der twee vice-voorzitters van het hoofd bestuur laten welgevallen, voor welke func tie de eveneens afgtredende vice-voorzitter mr. M. H. de Boer, oud-wethouder van Utrecht, zich wederom beschikbaar stelt. Het buitengewone partijcongres zal geheel een huishoudelijk karakter dragen. Vergadering van de Schoorlsche Winkeliersvereeniging. Dinsdagavond vergaderde de Schoorl sche winkeliersvereeniging in het café „De Staande Leeuw" van P. Huiberts te Groet. Te ruim acht uur opende de voorzitter, de heer van Teulingen de vergadering met een woord van welkom. Spr. drukte er zijn spijt over uit, dat een zoo gering aantal leden be lang bleek te stellen in de zaken der veree- niging. De secretaris der vereeniging, de heer C. Oldenburg, deed hierna voorlezing van de ingekomen stukken. In verband met het adres dat door den heer Wiegman aan den minister van binnenlandsche zaken was ge richt ter zake van den aanleg van het rij wielpad, was door B. en W. een onderzoek ingesteld naar de machtiging door de ver schillende vereenigingen aan den heer Wieg man gegeven om tegen dien aanleg te pro testeeren. De heer Oldenburg deelde mede, dat de heer Wiegman tén onrechte in dit adres mel ding had gemaakt van de Schoorlsche win keliersvereeniging. In dezen geest was ook aan B. en W. bericht gezonden. Tot den raad was, naar de heer Oldenburg mededeelde, het verzoek gericht om te be vorderen, dat van 't rijwielpad af naar de ver schillende buurtschappen der gemeente goede verbindingswegen zullen worden ge legd, hetgeen in het belang van den winkel stand is. Voorts is verzocht aan den raad om geen vergunning te verleenen tot het inne men van standplaatsen voor den verkoop van geringe eet- en drinkwaren. Indien dit werd toegestaan, zou dit zonder twijfel schade aan de winkeliers berokkenen. Hierna deed de secretaris voorlezing der notulen welke zonder meer werden goedge keurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging zich in het afge- loopen jaar had aangesloten bij den Kon. Ned. Middenstandsbond, waardoor de veree niging hare feitelijke zelfstandigheid had prijsgegeven. Het aantal leden bedroeg 46. In het verslag werd echter melding gemaakt van het feit, dat de contributieverhoging, welke een gevolg was van de reeds genoem de aansluiting, voor sommige leden wel licht een aanleiding zal zyn om te bedan ken. De z.g. kegelino-attractie gedurende de Sint Nicolaasweek bleek een groot succes geweest te zyn. Door de winkeliers waren in totaal 41.050 bonnen uitgegeven. De voor de vereeniging aan deze attractie verbonden kosten waren niet geheel gedekt, het nadee- lig saldo bedroeg 13.03. De cursus welke in verband met de vesti- gingsweteischen door de vereeniging in sa menwerking met de zusterorganisatie te Warmenhuizen, was ingesteld is gebleken een groot succes te zijn, het aantal cursisten bedroeg 50. De leiding der cursus berustte bij den heer J. Klant te Warmenhuizen en t.a.v. hem bevatte het verslag zeer veel lot Ten slotte kwam in het verslag sterk naar voren, dat de toestand voor de middenstan ders nog verre van gunstig was en dat het daarom wenschelijk bleek, dat de regeering de maatregelen in de vestigingswet genoemd ook deed uitvoeren en niet zooals thans reeds werd gevreesd mildere bepalingen in het leven zal roepen. Voor het wel zeer keurige jaarverslag werd den secretaris hartelijk dank gebracht. Uit het financieel verslag der vereeniging bleek, dat de inkomsten 172.23 hadden be dragen en de uitgaven 134.36, zoodat het nieuwe vereenigingsjaar met een goed saldo van 37.87 kon worden begonnen. Bij monde van den heer Al. Leijsen, advi seerde de kascommissie tot decharge van den penningmeester, waartoe werd besloten. Voor het jaar 1938 werden tot leden van de kascommissie benoemd de heeren S. de Jong en A. Leijsen. Hierna kwam in behandeling een voorstel van het bestuur om den raad te verzoeken den aanleg van een rijwielpad tusschen Schoorldam en het dorp Schoorl, aansluiting gevend op het rijwielpad langs den duinvoet, te bevorderen. De heer Oldenburg lichtte toe, dat het bestuur dit voor de neringdoen den van belang achtte. Men wilde daarbij niet nader aangeven, hoe en waar men zich het pad dacht, als maar een pad wordt aan gelegd. De vrees werd namelijk uitgespro ken, dat een pad langs den Dam weg en den Laanweg niet mogelijk was. De heer Das meende deze laatste ziens wijze te moeten bestrijden. Spr.'zeide, dat men ook bij den aanleg van het pad langs den duin voet, vrijwel zonder meer van de veronderstelling was uitgegaan, dat de kosten te hoog waren voor den aanleg van een pad langs de bestaande wegen. Spr. achtte het juister, dat men dit eerst eens had onderzocht. Nu gaat men van een stel ling uit, waarvoor het bewijs ook nog niet is geleverd. Spr. meende dit naar aanleiding van de woorden van den heer Oldenburg te moeten zeggen, daar hij eerst zou willen laten on derzoeken of inderdaad een rijwielpad langs den Damweg en Laanweg uitgeslo ten is. Zonder meer werd het bestuur gemach tigd het verzoek tot den aanleg van een rij wielpad tot den raad te richten. Vervolgens deed het bestuur een voorstel tot wijziging van de statuten en het huis houdelijk reglement der vereeniging in ver band met de aansluiting bij den K.N.M.B., waarbij het dan mogelijk zou zijn, dat ook niet-winkeliers, doch uiteraard wel handels- menschen tot de vereeniging toetraden. Naar aanleiding van dit voorstel volgde een door den heer Leijsen ingeleide zeer uit voerige discussie. Het bestuursvoorstel werd ten slotte door de leden verworpen, op grond van het feit dat niet vaststond, dat aanslui ting bij den K.N.M.B. inhield de door het bestuur gewenschte statutenwijziging. In verband met het aftreden van de hee ren Oldenburg en Nicolaï, welke beiden niet herkiesbaar waren, werden een tweetal nieu we bestuursleden gekozen. Na een zestal stemmingen werd gekozen tot secretaris-penningmeester de heer P. den Das en tot lid de heer K. Oostindie. Tevens werd besloten den secretaris-pen ningmeester een jaarlij ksche vergoeding van 15 toe te kennen. Bij de rondvraag informeerde de heer den Das naar hetgeen in het jaarverslag van den secretaris werd vermeld t.a.v. de vesti gingswet. De heer Oldenburg beantwoordde deze vraag en zeide, dat de regeering inderdaad een zekere slapheid t.a.v. de uitvoering van de wet aan den dag legt. De eischen worden belangrijk minder en daardoor wordt aan het nuttig effect veel te kort gedaan. Spr. hoopte, dat de regeering hierop terug zal komen, hetgeen in het be lang van de neringdoenden zal blijken te zyn. De heer de Jong zou gaarne zien, dat het kassaldo werd besteed om een lezing te hou den voor de ingezetenen betreffende een belangrijk onderwerp. Het bestuur zal deze wenk in overweging nemen. De heer Jonker wilde het vergaderingbe- zoek stimuleeren, door aan de vergadering een attractie te verbinden. De heer de Leeuw was van oordeel, dat dit onjuist was, daar de winkeliers zonder attractie het be lang van het bijwonen der vergaderingen behooren in te zien en zij die door een at tractie naar de vergaderingen worden ge lokt, stellen in de zaken der vereeniging zoo weinig belang, dat zij beter dan thuis kunnen blijven. De heer de Jong gaf nog in overweging de vergaderingen meer in het centrum der gemeente te houden. Dit zal in overweging worden genomen. De voorzitter, de heer van Teulingen, bracht hierna den scheidenden secretaris, den heer Oldenburg, dank voor het vele, dat hij in het belang der vereeniging had ver richt. Ook jegens den penningmeester, den heer Nicolaï, richtte spr. eenige vriendelijke woorden. De heer Oldenburg dankte de leden voor het vertrouwen, dat zij in de afgeloopen ja ren in hem hadden gesteld. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. ItlOROL i. De heer Vrije, ambtenaar by het post- en telegraafkantoor alhier, ontving 23 dezer van den directeur-generaal bericht, dat hij met ingang van 1 April was overgeplaatst naar het kantoor te Alkmaar. Hoewel dit voor den heer Vrije een pro motie beteekent, aangezien Alkmaar in een hoogere loonklasse staat, bracht deze plotselinge overplaatsing hem toch in moei lijkheden, aangezien zyn vrouw in Bergen een pension exploiteert en het niet mogelijk was dit in enkele dagen over te doen. Thans verkreeg de heer Vrye echter van den directeur te Alkmaar verlof om in Bergen te blijven wonen. Door deze toe stemming blyft het voor den heer Vrije ook mogelijk, deel van den raad te blijven uitmaken. Schenking aan „Het Witte Kruis" Het bestuur van het Witte Kruis mocht dezer dagen van een ingezetene, die onbe kend wenscht te blijven, een gift van 100 ontvangen, welk bedrag uitsluitend voor de t.b.c.-bestrijding bestemd mag worden. Sollicitanten ulo-school. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school voor ulo, welke in verband met het vertrek van den heer Lei stra met 1 Mei a.s. vervuld moet worden, hebben zich 17 sollicitanten aangemeld. Benoeming onderwijzeres. Door het bestuur der Berger Schoolver. is als vakonderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken benoemd mejuffrouw D. Capel te Amsterdam. Carillonmuziek van Bergen's toren. Begin 1936 stelde de beiaardier van het Kon. Paleis op den Dam te Amsterdam zich in verbinding met het bestuur van de V.V.V. om ter attractie van het vreemdelingenver keer in het seizoen en op nationale feest dagen van den toren van de Ruïnekerk caril lonmuziek uit te zenden. Een vinding van eenige ingenieurs van de N.V. Philips te Eindhoven had het n.1. mogelijk gemaakt om dit ook van kerktorens uit te zenden, die niet over een eigen klokkenspel beschikken. Van af het Paleis-carillon en dat te Deventer had de heer Vincent voor de Philips-installatio een keurig carillon-programma samenge steld en Bergen kon hiervan de primeur krijgen. Het bestuur van de V.V.V. beschouwde een dergelijke uitvinding te veel als ersatz en stelde zich op het standpunt, dat bewon deraars van het carillonspel in het seizoen verstandiger deden om Donderdagavonds het klokkenspel van den Alkmaarschen Waagtoren, dat voor enkele jaren van een pneumatische bediening was voorzien, te gaan hooren. De heer Vincent zocht, waar Bergen af wijzend stond, contact met de V.V.V. te Purmerend, met het gevolg, dat 27 Maart 1936 van den stadhuistoren aldaar het eerste carillonconcert volgens de Philips-methode onder buitengewoon groote belangstelling werd uitgezonden. Enkele V.V.V.-bestuurs- leden uit Bergen woonden die uitzending bij en hoewel het carillonspel perfect was, was het toch een groot bezwaar, dat voor het publiek zichtbaar was, dat de muziek door luidsprekers, met behulp van gramofoon- platen, werd uitgezonden. Wy zijn thans twee jaar verder. De heer Vincent, de groote bewonderaar van de zin gende torens, heeft met de Philips-ingenieurs de uitzending echter dermate geperfection- neerd, dat dit bezwaar volkomen is onder vangen. Hy heeft zich thans andermaal tot het V.V.V.-bestuur in Bergen gewend om de uitzending van carillonmuziek van den toren van de Ruïnekerk te verzorgen. Het V.V.V.-bestuur heeft zich ook thans niet willen binden, doch tenslotte toege stemd in een proefuitzending, welke Vrij dagavond om 7 uur zal plaats hebben. Het volgende programma zal ten gehoore worden gebracht: Het Wilhelmus. Het liedje van den Bergenaar van F. Loots. Preludium van v. d. Ghein. Mieke Pruimenmond van G. v. d. Veluw. Adagio van Mozart. Musette van Bach. O Nederland, O Vrijheid van Peter Benoit. Gondellied van Weber. Gelukkig Vaderland van Valerius. De heer Vincent, die Bergen goed gezind is (enkele jaren gaf zyn dochter Jo Vincent in het seizoen concerten te Bergen aan Zee), heeft nog meer gedaan. Hy wist gedaan te krijgen, dat de N.V. Polygoon van dit con cert een geluidsopname zal maken, die des middags om half drie zal worden opgeno men. Bovendien zal de A.VJt.O. dit concert kort na de opname uitzenden, aansluitend aan een karakteristiek woord over Bergen als vacantieoord door den burgemeester en door den voorzitter van de V.V.V., den heer C. F. Zeiler. Wij zyn van oordeel, dat Bergen den heer Vincent voor zijn activiteit dankbaar moet zyn en dat de V.V.V. verstandig zal doen om voor het seizoen diens aanbieding te aanvaar den. Tweemaal per week in de zomermaan den van 's avonds van 8 tot 9 uur een caril lon-concert is ongetwijfeld een attractie en dit te meer, omdat het uit te zenden pro gramma naar wensch gewijzigd kan worden. Uitvoering Kunst na Arbeid. Woensdagavond heeft het fanfarecorps Kunst na Arbeid alhier in het lokaal van den heer P. Kramer een goedgeslaagde uit voering gegeven, onder leiding van den heer P. Pranger. Verschillende muzieknummers werden op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Kunst na Arbeid speelde een tiental liede ren, waarvan het publiek de namen moest aangeven, of de eerste regel van het lied. Er kwamen 36 goede oplossingen binnen. De vier prijzen, welke hiervoor beschik baar waren gesteld, vielen ten deel aan mevr. M. de GeusJoman, mevr. C. Dob berOchqué en de heeren C. van Exter en M. Kuiper. Na de pauze werd een tooneelstukje op gevoerd, „De Verrassing" getiteld. De aanwezigen hebben wel genoten van het spel van de tooneelisten. Het blijspelle tje werd in vlot tempo gespeeld en de rol len waren in goede handen. Wij vernamen, dat de heer J. L. te St. Maartensbrug by het ophalen van een fuik daarin een vischotter van ongeveer 12 pond aantrof. Het beest is waarschnlijk gestorven door gebrek aan lucht. 227. Heel beleefd zei hij: „Ik zal met u meegaan, maar u vindt het zeker wel goed, dat mijn eekhoorn meegaat". Daar hadden de twee mannen niets op tegen en zo trokken ze naar het dichtst bijgelegen politiebureau, waar ze in een kamer wer den toegelaten, waar een paar heren aan een tafel zaten te schrijven. 228. De slager deed een heel verhaal van hetgeen hem en den bakker was overko men. Plotseling vroeg hy aan Peter: „u ja, dat heb ik je nog niet gevraagd, maar hoe kwam het dat we jou niet zagen toe je de broodjes en de worst wegpakte.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7