JUavUiciaal 7lieuws 22.50 - 27.50 - 32.50 - 37.50 - 45- - 55- Mantel- en Japonstoffen LANGESTRAAR 3-5 Overhemden en Dassen OUDKARSPEL ONZE COLLECTIE voor Japonnen Costuums Mantels Blouses is dit ]aar schitterend geslaagd! Prachtige Moderne dessins, de nieuwste kleuren, de beste kweliteiten Zuiver Wollen Mantelstoffen 130 c.m. breed, vanaf f 1.40 per el Crêpe Relief voor Japonnen alle kleuren f 1.40 per el Laine d Antelle, modern kantweefsel f 1.70 per el Moderne Vistrastoffen voor zomerjaponnen f 0.45 en f 0.50 per el Het oudste en soliedste adres voor PAYGLOP 6 Wij toonen U de meest moderne dessins in WOLTERING-WACKERS. Vlotte lui, die watersportmenschen! Geen toeval, dat zij met het gure weer den Falcon-tweed prefereeren. De schitterende coupe, de heerlijk warme, soepele tweed en de sportieve modellen, maken den Falcon tot een jas van superklas. Het is nu de geschikte tijd. Koop ook 'n Falcon-tweed, maar let vooral op het zijden Falcon- kraagetiket en het certificaat! STOMPETOREN HEILOO SChOORL TWEEDE BLAD. 3 BRUIDJE HAD ANDERE PLANNEN. En de bruidegom vond het huis leeg. Een verhuizing, welke eerst nadat het duister was ingevallen begon, waarbij een deurwaarder, twee getuigen en eenige poli tieagenten assisteerden, vormden den inzet van wat de trouwdag van een jeugdig paartje had moeten zijn. Een treurend bruidje in Haarlem en een wanhopige brui degom, die laat op den avond de verhuizing ontdekte, zijn de hoofdgetuigen van het drama, waarvan de Boetzelaerstraat Woens dagavond den buitenkant heeft gezien. Het huis was gehuurd, de meubels waren gekocht, de kamers in orde gebracht en gistermorgen zou een gelukkige bruidegom nar Haarlem reizen om zich met de gade zijner keuze in den echt te laten verbinden. Maar in de laatste uren voor den heuglijken dag hoorde het bruidje zooveel kwaad over haar aanstaanden echtgenoot, dat zij op stel en Sprong van een huwelijk afzag. In plaats van den gedupeerden echtgenoot te waar schuwen, besloot zij haar meubels in veilig heid te brengen. De deurwaarder werd in den arm genomen, de rechtbank besliste te haren gunste, en tenslotte moest de hulp officier van justitie eraan te pas komen, ten einde den toegang tot de woning te forcee- ren. Woensdagavond werden de meubelen stuk voor stui» uit het huis gedragen en op een kar geladen onder groote belangstelling van de buurtbewoners en toen de bruidegom des avonds laat de woning nog eens wilde inspecteeren, vond hij alle kamers leeg. AFSCHEID MR. L. BESIER. üen Als procureur-generaal bij Hoogen Raad. In een plechtige buitengewone plenaire zitting van den Hoogen raad heeft gister middag onder buitengewoon hartelijke en talrijke blijken van belangstelling de pro cureur-generaal mr. L. Ch. Besier. wien met ingang van 1 April op de meest eervolle wijze ontslag uit deze functie is verleend, in tegenwoordigheid van familieleden afscheid genomen van ons hoogste rechtscollege. RUITENSNIJDER TE APELDOORN WEER AAN HET WERK. Op vier plaatsen in één nacht ingebroken. Gisternacht is te Apeldoorn op vier plaat sen ingebroken. Het bleek weer werk van den ruitensnijder, die den laatsten tijd deze omgeving onveilig maakt, te zijn geweest. Aan den Arnhemscheweg en den Zwolsche- weg is de inbreker gestoord en is hij zonder buit ijlings vertrokken. Aan de Haersma de Withlaan is een fototoestel gestolen en in een ander pand aan den Zwolscheweg twee portemonnaies met samen twee gulden. UITSLAG 1STE PRIJSVRAAG 1938 VAN HET TIJDSCHRIFT NEDERLAND. De inzending van deze prijsvraag (voor een staatkundig artikel) sloot 1 Maart 1938. Wij ontvingen 18 inzendingen, die aan de gestelde voorwaarden voldeden. De prijs van honderd gulden werd met algemeene stemmen toegekend aan de inzending „Het minderwaardigheidscomplex in de volksziel", die na opening van het bijbehoorende cou vert, van dr. E. D. Baumann te Oosterbeek bleek te zijn. Wij drukken dit artikel af in deze aflevering op blz. 1 e. v. Van de overige 17 inzendingen werden er 10 geretourneerd, de andere 7 artikelen komen voor plaatsing in aanmerking. Het zijn de inzendingen van de heeren: A. W. Abspoel te Amsterdam, W. G. Roessingh te 's-Gravenhage, dr. W. C. A. baron v. Vreden- burch te 's-Gravenhage, mr. A. F. Zwaar demaker te Bilthoven, Th. B. F. Hoyer te Haarlem, G. R. Kruissink te Rotterdam en G. de Haas te 's-Gravenhage. Wij hebben met genoegen geconstateerd, dat verhoudingsbewijs vele inzendingen aan hooge eischen voldeden. Ouderavond kleuterschool. In de kleuterschool werd Woensdag avond een ouderavond gehouden, welke goed bezocht was. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter mee, dat sinds den vorigen ouderavond, de commissie van beheer is omgezet in een schoolbestuur, omreden in den loop der tijd het bestuur van Volksonderwijs te kennen had gegeven, dat ze het met het werk be treffende de beide kleuterscholen te vol- handig kregen en zich dus gaarne van hun taak ontheven zagen. De heer Voogd bracht woorden van dank uit aan dat be stuur, voor het vele werk door hun ver richt. Er volgden eenige mededeelingen, hoofd zakelijk naar aanleiding van een gecombi neerde vergadering der beide schoolbestu ren. Eenige veranderingen zijn of worden waarschijnlijk aangebracht o.a. werd mee gedeeld dat met April een nieuwe school geldregeling ingaat. Dit werd nader toege licht. De donateurswerving mag als goed geslaagd worden beschouwd. Hierna hield de onderwijzeres mej. Wit een lezing. Deze ging in hoofdzaak over het ontstaan der leermiddelen. Aan de hand van verschillende gegevens lichtte zij toe dat Fröbel feitelijk als grondlegger van het voorbereidend of beter gezegd kleuter onderwijs kan worden beschouwd. Vandaar de voorheen meer bekende naam Fröbel school. Aan het slot der lezing liet zij de verschillende leermiddelen zien en gaf een duidelijke uiteenzetting hoe in de praktijk het werken daarmee de kleuters in tal van lessen wordt bijgebracht. De voorzitter bracht dank uit voor deze uiteenzetting. i ^aarna werd door mevr. DeutekomWit ais afscheidscadeau aan de onderwijzeres, een schemerlamp aangeboden namens de ouders der kinderen die met April de Voorjaarsstoffen M. MEIJER i ZOON <r <y J AV lillen 11hvï Galeen TÉsm 33 tiö school verlaten. Juffrouw Wit was hiermee zeer in haar schik. Na de sluiting werd het werk der kleinen, wat zeer smaakvol was, tentoongesteld, bezichtigd. De ouders heb ben in oogenschouw kunnen nemen welke goede resultaten zijn bereikt, vooral bij het werk der oudsten was een groote vooruit gang merkbaar. Juffrouw Wit heeft zicht baar succes met het door haar gegeven on derwijs. Hieraan kan nog worden toegevoegd dat volgende week Dinsdag, Woensdag en waarschijnlijk Donderdagavond, het werk der kinderen voor donateurs en andere be langstellenden te bezichtigen is. Dit wordt in de school tentoongesteld en dan is de on derwijzeres aanwezig, die gaarne bereid is inlichtingen enz te verstrekken. Een kleine huldiging. Na de laatste les van de Esperantoclub werd den leider, den heer Bleeker, Donder dagavond in tegenwoordigheid van eenige leden van de club van meergevorderden, „Kurago", namens de cursisten een kleine verrassing bereid. Mevr. v. d. Wallde Boer betuigde haar hartelijken dank, voor de wijze, waarop de heer Bleeker zyn taak had vervuld, en getuigde van haar grooten eerbied voor den fabrieksarbeider, wien 't niet genoeg was, zelf Esperanto te kunnen schrijven en spreken, doch in wien de ster ke wil leefde, ook anderen er van te door dringen, dat men zich in de geheele wereld verstaanbaar moet kunnen maken. Zij had ervaren, dat de propagandisten, die begin- nenden verzekeren, dat het leeren van Es peranto bijna geen moeilijkheden oplevert, ongelijk hebben, en was den heer Bleeker dankbaar, dat hij, hun steeds bij het strui kelen op zoo een rustige wijze had ge schraagd, ook, omdat hij de minst gesitu eerden in staat had gesteld, den cursus te volgen, waarin hij zich een ware menschen- vriend had getoond. Namens alle leerlingen bood zij hem een boekwerk aan, ook mevr. Bleeker, die haar man steeds moet afstaan, werd niet vergeten. Hierna sprak de voor zitter van „Kurago" nog eenige hartelijke woorden tot den onderwijzer, die zijn vrije Zondagen in de fabriek had gewerkt, om Donderdag les te kunnen geven. Hij gaf nog eenige wenken voor de vervolglessen, waarna men uiteen ging. Geen tentoonstelling met de V.V.V. De afd. Heiloo van den middenstands bond „De Hanze" hield Woensdagavond ver gadering in het Brunogebouw. Aanwezig wa ren 20 leden. De voorzitter, de heer J. J. Kroon, opende met den chr. groet en heette welkom. Na de notulen kwam in behande ling de Centrale Raad. Het hoofdbestuur heeft geadviseerd om niet telkens dezelfde afgevaardigden te zenden. Als afgevaardig den werden benoemd de heeren G. Hoetjes en M. J. Klaver. hierna kwam aan de orde de driedaagsche middenstandstentoonstelling, gepropageerd (aldus den voorzitter) door de V.V.V. Na een min of meer bewogen vergadering, uit geschreven door de V.V.V. hebben wq ons afzijdig gehouden: wij waren en zijn nog van oordeel, dat, moet er een tentoonstel ling komen, die van den middenstand, als direct belanghebbende, moet uitgaan. Maan dag is een gecombineerde bestuursvergade ring gehouden en de „Vemi" dacht er even evens zoo over. De besturen meenden echter een uit spraak van hun leden te moeten vragen. Toen, na een uitvoerige bespreking werd besloten met 13—5 stemmen om door te gaan, zeide de voorzitter, dat het nu noodig is aan 't werk te gaan. Beide middenstands bonden vormen een commissie en daarna zullen alle leden achter hun besturen moe ten staan. Aldus besloten. Daarna kwam aan de orde om aan B. en W. te verzoeken om ruimer vergunning voor den verkoop op Zondag en wel voor de ban ketbakkers. De heer A. Schouten zou ook graag ver ruiming gebracht zien in andere branches: Voor de bloemisten is geen mogelijkheid. De secretaris zeide, dat men aan de hand van de wet van B. en W. (nergens staat er van den secretaris) vergunning kan krijgen, ook voor bloemenwinkels. Willen B. en W. er niet aan, dan z(jn er nog andere wegen. Wat elders mogelyk is, kan ook hier, con cludeerde men. Besloten werd om verrui ming te vragen. Bespreking Contact-Commissie. Er ls, al dus de voorzitter, een commissie in het leven geroepen. Zonder geldmiddelen kwamen we de vorige week voor een spreker op met een kosten van 15 (later 10) en de af deelin gen zullen een crediet moeten geven. Voor de Hanze werd 10 gevraagd. Hiertoe werd besloten. Daarna kwam aan de orde, dat de Coöp. organisatie „Help U Zelf" brood betrekt van een moderne bakkerij van Zuid-Scharwoude. Dit werd streng afgekeurd. De voorzitter wilde liever de zaak en niet den „aankoop" bespreken. Wij als middenstanders moeten zoo mogelijk den verkoop keeren. In handen van het bestuur gesteld. Ingekomen was een klacht, dat de leve ring en vervoer van materialen niet meer wordt aanbesteed, doch gegeven aan iemand buiten de gemeente. Desgevraagd verklaar de de heer D. Bakker, dat het gesignaleer de feit juist is. Spr. heeft met zijn goed ge outilleerd transportbedrijf geen kans. En het geval staat niet alleen, men meent, dat er niemand in de gemeente is, die er toe in staat is. Het bestuur gaf in overweging, dat de gedupeerden zich tot den raad zullen wenden. Na rondvraag, waarin minder be langrijke zaken werden behandeld, volgde sluiting. Wit-Gele Kruis. Het Wit-Gele Kruis hield Woensdag avond een vrij druk bezochte vergadering in het Brunogebouw. De nieuwe voorzitter, de heer M. J. G. van Rossum, opende en sprak zijn genoegen uit over de groote opkomst. Na de notulen kwam punt 4 in behande ling. Het bestuur stelde daarbij voor, gezien den zorgelijken toestand van de kas, een an dere regeling en wel van den volgenden in houd: 1. Armlastigen en werkloozen krijgen gra tis hulp, dus alleen tegen contributie; 2. Bij een inkomen van f 20 per week betaalt men 25 bij voor volledige hulp. Betaald men f 7.50 bij dan krijgt men daarvoor beval- lingshulp en 6 maal 2 maal daags en 6 maal éénmaal daags hulp; 3. Bij een inkomen van boven de f 20 betaalt men f 28 bij voor vol ledige hulp. Betaalt men 10 bij, dan krijgt men hulp als bij sub. 2. Dit voorstel werd aan vele zijden bestre den en tenslotte verworpen met 14 voor en 17 tegen. Alsnu werd een commissie gekozen, be staande uit de heeren Rijkhof, Legdeur, Ver kaar, P. J. Kraakman en P. Opdam, allen tegenstemmers, die de zaak nog eens zal be- studeeren.. De voorzitter zeide, dat het bestuur met pieuwe voorstellen zal komen. O.a. werd progressieve heffing voorgesteld. Daarna kwam aan de orde: afgeven en te rugbrengen van magazijngoederen. Zooals het tot heden ging, gaat het niet langer. Het bestuur geeft af op een briefje van den dokter en na eenigen tijd (bijv. als maximum acht weken) is een nieuw briefje noodig. Er is een magazijncommissie benoemd die de afgifte en terugbrenging zal regelen. De voorzitter zeide, dat men het als een algemeen verzoek kan beschouwen. Wanneer allen meewerken, behoeft niemand te wach ten en hebben we geen materiaal te koopen. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. Vereeniging voor Volkshuisvesting. Woensdagavond vergaderde de Vereeni- ging voor Volkshuisvesting te Schoorl onder leiding van den heer Fl. Schenner in het café van den heer B. Kazenbroot te Catrijp. In verband met de behandeling van de rekening der vereeniging liet de heer Scher mer een ernstige vermaning hooren aan het adres van die leden der vereeniging, die nog immer volharden in het maken van huur schuld. Spr. was van oordeel, dat er ten slotte aan de lankmoedigheid van het be stuur een einde zou komen en dat er gedacht moest worden aan het nemen van die maat regelen, welke noodzakelijk waren. Spr. spoorde de leden ernstig aan hunne verplichtingen na te komen, opdat zij zich konden vrijwaren van de gevolgen van huurschuld. De heer Berkhout bracht hierna verslag uit omtrent het financieel beheer van den administrateur. Uit het financieele overzicht door den ad ministrateur, den heer P. van Lienen, ge geven, bleek, dat de ontvangsten voor bouw blok A. over het afgeloopen vereenigings- jaar 1783,60 en voor bouwblok B. f 725,80 bedroegen. Bouwblok A. heeft 10 woningen en bouwblok B. 4 woningen. Het verlies voor bouwblok A. bedroeg f 1707,65 en voor bouwblok B. 688,43. De huurachterstand voor bouwblok A. bedroeg 608,48 en voor bouwblok B. f 911,85. De heer Schermer dankte den administra teur voor zijn steeds zeex correcte veran - V I^di/verband merkte de heer Schermer nog op, dat het inhalen van de huurschuld onmogelijk is. Spr. deed hierna voorlezing van «en

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7