VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. NA DE FILM „BEN-HUR." OUDKARSPEL TWEEDE BLAD. NEDERLANDSCHE JOURNALISTENKRING. Zaterdagmiddag heeft in „Krasnapolsky" te Amsterdam de Nederlandsche Journa listenkring zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. De vergadering was zeer druk bezocht. De voorzitter, de heer Henri Dekking, heeft in de openingsrede er op kunnen wijden, dat 1937 voor de kring een zeer voorspoedig en werkzaam jaar is geweest mede blijkend uit de resultaten van den arbeid van een drietal door het kringbe- stuur ingestelde commissies, onder welke in het bijzonder de commissie van Viers- sen Trip ter behandeling van het „Ver- schooningsrecht voor de journalisten." Na ook hier hulde te hebben betuigd aan de dappere houding van den heer Hansen, deelde de voorzitter mede, dat de commissie een dubbele enquête heeft ge voerd, één met welwillende medewer king van de r.k. journalisten-vereeniging onder de journalisten, één onder de rechters, die het rechtercommissariaat in stiafzaken waarnemen, en die in ruime mate van hun opinie aan de commissie hebben doen blijken. Deze is thans bezig met de formuleering van haar zienswijze, zoodat de voorzitter de verwachting kon uitspreken, dat het bestuur haar rapport binnen niet al te langen tijd zal mogen ontvangen. De heer Dekking besprak thans de groote geestelijke waarde van de journa listiek, haar hoogste en heiligste recht": de persvrijheid, dat tevens een moeilijk bezit is, vol verantwoordelijkheden en dat thans buiten onze grenzen op zoo vele plaatsen werd vernietigd en wordt be dreigd. De „gelijkschakeling" van de pers, nu ook in Oostenrijk, heeft meegebracht dat in één nacht vele tientallen journalisten, onder wie voortreffelijke collega's, mannen van hooge geestelijke standing, uit hun krant, uit hun werk, zijn geworpen. Aan deze Collega's, die hun roeping met eere hebben vervuld, tot een nieuw regiem hun het bestaan ontnam, velen wellicht nog met de vrees in gevangenis of con centratiekamp te worden opgesloten, bracht de kringvoorzitter, zooals hij zeide zeker te weten: „Naar het hart van alle Nederlanders onder ons", eerbiedige kame raadschappelijke hulde (Algemeene in stemming). De jaarverslagen van den penningmees ter, de heer J. Schraver, en van den secre taris, den heer G. Polak Daniëls, werden, na eenige bespreking, goedgekeurd. Bij dat van den secretaris ontstond een leven dige discussie over den economischen toe stand van de journalisten in Nederland en tot het bestuur werd het verzoek gericht daaromtrent c.q. met de directeurenver- eeniging, besprekingen te voeren. Tot bestuurslid werd herkozen bij ac clamatie, de heer G. Polak Daniëls (Vader land) en gekozen op dezelfde wijze, de heerenG G. P. J. van Overbeek (Arbei derspers) en C. Wildenberg (N. Haagsche Courant). De voorzitter bracht namens den kring dank ahn de aftredende bestuursleden, de heeren T. Cnossen en J. J. F. v. d. Bergh, die zich voor den N. J. K. in hooge mate verdienstelijk hebben gemaakt. Tot redacteur van de Journalist werd eveneens bij acclamatie herkozen de heer H. Dekking, tot plaatsvervangend redac teur de heer G. Polak Daniëls, en tot leden van de commissie van advies mej. Emrrty Belinfante en de heer P. Derjeu. Daarna werd de kwestie der Federation Internationale des Journalistes, behande.J. Men vindt daarover elders in dit blad de beslissing. Bij de rondvraag werd het ontijdig pu- bliceeren van de portretten van prinses Beatrix, mee door enkele Nederlandsche bladen, in een soms bewogen discussie be handeld, doch wederom met overgroote meerderheid vereenigde zich de vergade- daaromtrent gepubliceerde verklaring, daaromtrent gepubliceerde verklarng. Na afloop der vergadering vereenigde zich een groot aantal leden aan een ge- animeerden maaltijd. STUDIEREIS NAAR ZWITSERLAND. Zondagochtend is een dertigtal Neder landsche zakenmenschen naar Zwitserland vertrokken voor een collectief bezoek aan de „Schweizer Mustermesse" te Bazel. Aan dit bezoek is een studiereis naar Bern en Zürich verbonden. VERHOOGING GRAANHEFFING. Verlaging suikerheffing. Van bevoegde zijde wordt ons het vol gende medegedeeld: Naar aapleiding van de voortgezette da ling van de graanprijzen gedurende de laat ste maanden, heeft de minister van econo mische zaken besloten de monopolieheffin- gen op den invoer van tarwe, rogge, g haver en Maïs met ingangv a n Zondag 3 April a.s. te'verhoog met een bedrag van f 0.50 per 100 K.G. gelijkertijd zullen de daarvoor m aanmer king komende overige invoerprysverschil- len en restitutiebedragen dienovereenkom stig worden gewijzigd. De minister heeft deze beslissing geno men in verband met de door de regeering gedane toezegging, de rogge- en gersteprij- zen binnen de grenzen f 7.25 en 3.zo zullen handhaven. Met dezen maatregel wordt dus slechts beoogd de prijsdaling op te vangen en de prijzen der granen weder op het peil te brengen van eenige maanden geleden. ^6 ten gevolge van de verhooging dei 'nonopolieheffingen op granen te verwach ten grootere inkomsten van het landbouw crisisfonds hebben den minister voorts aanleiding gegeven de crisisheffing op sui- ker m e t ingang van 11 Apri' a s. te verlagen met een bedrag van f 1.12 Per 100 K.G. Tot het nemen van dezen maatregel heeft tevens de overweging bij gedragen, dat een verlaging van deze hef- 1,1 R rechtstreeks aan den consument ten K°e<te komt en me la voor de suikerverwer- cnde industrie van beteekenis is. JEUGDIGE DIEF IN ZWEMBAD GESNAPT. Scheikundige proeven zouden ge nomen worden. In het Sportfondsenbad te Delft is Zaterdagmiddag de veertienjarige N. op heeterdaad betrapt, toen hij een porte monnaie uit een kleedhokje stal. Reeds geruimen tijd werden in het bad diefstallen gepleegd en daarom werden maatregelen getroffen om den dader te ontmaskeren. Een scheikundig student bracht op verzoek van den badmeester twee vloeistoffen mee. Van een aantal vertrouwde bezoekers werd de portemon- naie met een vloeistof ingesmeerd. De andere vloeistof zou de vingertoppen van dengene, die de portemonnaie had aange raakte, onmiddellijk fel rood kleuren. Derhalve werd iederen bezoeker verzocht bij het verlaten van de badinrichting zijn handen in den vloeistof te houden. Het was echter i.iet meer noodig den dader op deze wijze te ontmaskeren. Een der bezoekers betrapte den jongen N. op heeterdaad terwijl hij bezig was een portemonnaie te stelen. De jongen bekende vier diefstallen. Het totale bedrag, dat hij zich heeft toe geëigend, is nog niet bekend. DE SPELLINGKWESTIE. Verzoek om nieuwe spelling te handhaven. Het Genootschap van Leeraren van Nederlandsche Gymnasia, heeft aan den ministerraad een adres gezonden, waarin het bestuur van het genootschap zijn adhaesie aan het adres van de vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling betuigt, met betrekking tot de geruchten, dat herstel der oude buigingsuitgangen zou dreigen. Het bestuur deelt volkomen de paedagogische, wetenschappelijke, fmancieële en algemeen maatschappelijke bezwaren van bedoeld adres, welke trou wens reeds in November van het vorig jaar in een eigen adres ter kennis zijn gebracht van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Het bestuur vreest ten zeerste dat door de eventueele terugkeer tot de oude wyze van flexie en pronomi nale aanduiding de heilzame rust en orde, die nu gedurende vier jaar bij het onder wijs heeft geheerscht, ernstig zal worden geschaad. TWEE DOODEN BIJ VERKEERSONGELUK. Ernstig ongeval te Boven-Smilde. Te Boven-Smilde is Zaterdagavond een zeer ernstig verkeersongeluk voorgevallen. Uit de bus van de Ned. tramweg-maat schappij stapte mevrouw de wed. Langhout uit Loosdrecht, om een bezoek aan haar zöon, ds. J. Langhout te brengen. Bij het oversteken van den verkeersweg werd zij gegrepen door een motor, bestuurd door den twintigjarigen ongehuwden heer M. de Boer uit Steenbergen, gemeente Roden. Mevrouw L. werd tegen den weg ge smakt. Zwaar gewond droeg men haar bij haar zoon binnen, waar zij korten tijd later overleed. De heer de Boer sloeg met zijn motor te gen een betonnen muurtje, dat langs den Drentschen hoofdvaart loopt en smakte eveneens tegen de straat. Hij liep een zoo ernstige schedelbasisfractuur op, dat hij spoedig stierf. STORM OVER NEDERLAND. Boomen ontworteld. De hevige storm, welke gisteren boven Nederland woedde, heeft niet nagelaten ook te Nijmegen zijn invloed te doen gelden. Zoo zijn bij de Belvedère in de St. Anna- straat aldaar eenige zware boomen ont worteld. NEDERLANDSCHE CINEASTEN IN CHINA. Joris Ivens en John Fernhout. De Nederlandsche cineasten Joris Ivens en John Fernhout (Ferno) telegrafeerden uit Hankow, waar zy in verband met een te vervaardigen China-film vertoeven, dat zij voor filmopnamen met een expeditie naar het binnenland zijn vertrokken. Deze expe ditie zal vermoedelijk zes weken duren. DUO«PASSAG)ER GEDOOD. 25-jarige juffrouw het slachtoffer. Op den Rijksstraatweg, ongeveer ter hoogte van hotel Groeneveld onder de ge meente Aam, is Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. De 25-jarige mej. Eggink uit Barchem (Gelderland) heeft hierbij het leven moeten verliezen. Zij zat op de duo van een motorrijwiel, welke door haar broer werd bestuurd. Zij kwam uit de richting Amsterdam, evenals een vrachtauto met aanhangwagen, welke het motorrijwiel op genoemde plaats wilde passeeren. Het achterste wiel van den aanhangwagen raakte daarbij het motorrijwiel, waardoor de dame van de duo werd geslingerd. Zwaar ge wond werd zy opgenomen en naar het zie kenhuis te Baarn vervoerd. Kort na aan komst aldaar is zij overleden. Haar broer bleef ongedeerd. JONGEN SPRINGT BIJ BRAND VAN BALCON. Bovenverdieping te Haarlem uit gebrand. Gistermiddag heeft een korte, doch felle brand gewoed in een woning aan de Mo- lukkenstraat te Haarlem, bewoond door het gezin van den heer B. A. O., bestaande uit man, vrouw en zeven kinderen. De brand ontstond doordat het twaalf jarig zoontje de petroleumkachel omgooi de. De brandende petroleum verspreidde zich over den vloer, waardoor ook de meubelen vlam vatten. Het zoontje, dat door de vlammen was ingesloten en de kamerdeur niet meer kon bereiken, wierp de balcondeuren open, waardoor de storm wind vrij spel kreeg. In een ommezien stond dan ook de geheele kamer in lichter laaie. De jongen wilde zich in zyn angst van het balcon op straat laten vallen, hetgeen opgemerkt werd door een overbuurman, die juist bytyds kwam toesnellen en den knaap wist op te vangen. De moeder, die in de meening verkeerde, dat er nog een van haar kinderen boven was, had zich inmiddels naar boven be geven, waardoor zy brandwonden aan hoofd, armen en handen opliep. De brandweer was intusschen ter plaatse gekomen en wist weldra met twee stralen op de waterleiding het vuur te blusschen. Verzekering dekt de schade. „CLARIDGE" IN DEN HAAG IN VLAMMEN OPGEGAAN. In een puinhoop veranderd. Hedenochtend vroeg, omstreeks half vier, werd de Haagsche brandweer gea larmeerd voor een zwaren brand in de binnenstad. Een nachtwaker, die zijn ronde deed, kwam tot de ontdekking, dat er in een bekende dancing aan de Lange Houtstraat brand was uitgebroken. Het bleek, dat op de eerste verdieping van „Claridge" achter de nog gesloten rood-pluche gordijnen en de beslagen vensters een hevig vuur woedde. De agent ging de brandweer waar schuwen. Vrijwel onmiddellijk verschenen de motorspuiten van de Prinsestraat en van de Laan Copes van Cattenburgh, even later gevolgd door de magirusladder van den Rijswykscheweg. Maar nauwelijks was de eerste motorspuit de smalle Doe lenstraat ingereden, of de door de hitte ontzette vensterruiten vielen met oorver- doovend gerinkel op de straatsteenen en zelfs gedeeltelijk op den brandweerwagen. Naar men ons mededeelde, had de por tier nog zijn gewone ronde gemaakt en niets verdachts beseprd. Hij had zich dus ook, niets vermoedends, ter ruste begeven. Op het eerste alarm is hij echter in nacht gewaad naar beneden gesneld, waar hij de komst van de brandweer afwachtte, en pas toen het grootste gevaar geweken was, is hij zich gaan kleeden. Toen was vrijwel het geheele pand reeds in een groote ravage herschapen. De bar, die boven de danszaal is gelegen, en waar de brand moet zijn ontstaan, was slechts een dampende puinhoop van verkoolde meubels, door weekte tapijten, ontwrichte deuren en brokstukken, die van het plafond omlaag waren gevallen. Een zwart geblakerde vleugel stond er op doorgezakte pooten, als een tragisch restant van nachtelijke vreug de, midder.in. In de beneden gelegen danszaal was groote waterschade aangericht aan het gansche meubilair, aan parketvloeren, loopers, gordijnen en aan muziekinstru menten. Ondex-tusschen woedde het vuur nog voort in het plafond tusschen de eerste en de tweede verdieping, zoodat men om- streeks kwart over vier, toen zich plotse ling veel rook ontwikkelde, vreesde, dat ook de derde verdieping, waarin verschei dene vertrekken en een zolder het zouden moeten ontgelden. Maar ook hier wist de brandweer, door kordaat optreden met bijl en straalpijp, het gevaar te bezweren. Sigaret de oorzaak? Nog enkele uren is men daarna met de nablussching bezig geweest, totdat met het ochtendgloren eerst de ladderwagen en daarna achtereenvolgens de beide motor spuiten konden inrukken. Het geheele groote pand is uitgebrand. Wat de oorzaak betreft kan men voor- loopig slechts in gissingen treden. Het vermoeden bestaat echter, dat door een achteloos weggeworpen sigaret een tapijt in de bar is gaan smeulen. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. DRONKEN AUTOBESTUURDER MAAKT BROKKEN. Motor drong in de cabine. Zondagmorgen omstreeks half vijf botste op den hoek Vleutenscheweg en J. P. Coen- straat te Utrecht een vrachtauto van een Utrechtschen groothandel in aardappelen met groote snelheid tegen een aan de linker zijde van den breeden rijweg staande boom. De botsing was zoo hevig, dat de vracht wagen aan de voorzijde geheel werd ver nield, waarbij de motor in de cabine drong. In de cabine zaten drie mannen, een van hen, een 31-jarige Utrechtenaar, die naast den bestuurder was gezeten, zat met zijn beide beenen bekneld tusschen den motor en de zitbank. Nadat hij uit zijn benarde positie was bevrijd, werd hij per ziekenauto met zware verwondingen aan beide beenen overgebracht naar het St. Antonius-zieken- huis. De bestuurder bleek in staat van dron kenschap te verkeeren. Hij werd op het hoofdbureau van politie ingesloten, waar proces-verbaal werd op gemaakt. De derde inzittende kwam behoudens eenige lichte verwondingen met den schrik vrij. JOURNALISTEN EN PERSVRIJHEID. N. J. K. verlaat F. I. J. In de jaarvergadering van den Neder- landschen Journalistenkring, welke Zater dagmiddag te Amsterdam in „Kras" werd gehouden en welke zeer druk bezocht was, is o.a. aan de orde gekomen de kwestie van de persvrijheid in verband met het aan de orde stellen van dit vraagstuk in de „(F)ede- ration (I)nternationale des (J)ournalistes" (F. L J.) Op voorstel van het Kringbestuur heeft de vergadering met vrijwel algemeene stemmen de volgende uitspraak aange nomen: „De Nederlandsche Journalistenkring ver klaart geen pry? te stellen op het lidmaat schap van een Internationale Journalisten organisatie, welke het beginsel der pfc-s- vrijheid, eenmaal in haar statuten opge- nomen, daaruit wil schrappen. Qetneentecaden Een jubileum. De gemeenteraad vergaderde Vrijdag avond ten gemeentehuize, onder voorzit terschap van burgemeester Wijnveldt. De voorzitter feliciteerde den heer De Boer met zijn herstel. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Borst in de vorige raadsvergadering omtrent de heffing van opcenten op de personeele be lasting in verband met de verhooging van het aantal opcenten op de gemeentefonds belasting, als zou een aantal van 50-150 opcenten op eerstgenoemde belasting aan redelijke eischen voldoen, kan worden medegedeeld, dat de regeering nog steeds handhaaft de bepaling, opgenomen in het rondschrijven var 7 September 1932, dat geen verhooging van het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting wordt goed gekeurd, wanneer de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting niet tot ten minste gemiddeld 150 worden geheven. De heer Borst ging hiermede accoord. Het bleek, dat het door hem geraadpleegde boek verouderd was. Uit het verslag van den leider van het vervolgonderwijs bleek, dat het onderwijs door alle leerlingen, welke zich hadden opgegeven, tot het einde is gevolgd. Aan het overzicht van de uitgaven voor werkverschaffing en steunverleening over 1937 ontleenen wij, dat in totaal voor bag- gerregeling en steun in werkverschaffing is uitgegeven 8510.34; de tuinders be taalden hiervan 3412.31, de overheid 5098.13. Voor de alg. begraafplaats is uit gekeerd 4200.02. De kosten der centrale werkverschaffing bedroegen 725.02. Aan steun is uitgekeerd 5294.55 Bij de bespreking van het verslag van het agentschap der arbeidsbemiddeling, betreurde de voorzitter het, dat zoo weini gen van de diensten van het agentschap gebruik maken. De heer Kostelijk zeide dat een reden hiervoor is, dat de jongere arbeiders en ook de oudere, die boven 65 jaar zijn, niet via de arbeidsbemiddeling kunnen worden betrokken en zelf bij de boeren langs gaan om werk te vragen. De heer Bakker wees er op dat het ar beiden van die oudere arbeiders in het belang der gemeente is. Anders komen zij ten laste der gemeente. De heer Borst zeide, dat het zoo wordt, dat de jonge arbeiders langs den weg loo- pen en de ouden moeten werken. Vastgesteld werd 'n legesverordening. B. en W. stelden voor, het aandeel der gemeente in de nog te betalen rente van de verleende tuinderscredieten, te betalen. Het gaat om een bedrag van 242.96. De heer Kostelijk sprak zijn bevreem ding erover uit, dat niet één rente betaald heeft. Dat is toch wel wat erg. Dat gaat toch nergens zoo. De voorzitter zeide dat de Bank de gel den niet heeft kunnen incasseeren. Wan neer inderdaad verbetering van den toe stand was ingetreden, zouden B. en W. wel aangedrongen hebben op de betaling. Bij de verdere besprekingen drong de heer Borst er nog op aan, dat de Westfriesche ge meenten by de Prov. zullen aandringen op annuleering van de credieten, aangezien de toestand in Noordholland het slechtst is. De heer Bakker zou dit wel toejuichen, maar dan moet het Rijk bijspringen. De gemeen ten kunnen dat niet alleen dragen. Men be sloot de rente te betalen. Na eenige bespreking besloot men aan de voetbalvereeniging D.T.S. een subsidie te verleenen van f 100. De financieele toestand dier vereeniging is zeer précair. Er zal nog de voorwaarde worden gesteld, dat het be stuur tracht te verkrijgen, dat de aandeelen voor een deel worden verminderd. B. en W. waren niet van meening, dat de 100 de vereeniging kon redden, doch men heeft dit voorstel gedaan, omdat indertijd een subsidie van 1000 is gegeven om het terrein te vergrooten. De gemeente mocht het dan gebruiken voor terrein voor licha melijke oefening. Het volgende punt, de verpachting van de sluis, leverde veel stof tot spreken op. B. en W. wilden de sluis onderhands ver pachten aan den tegenwoordigen pachter. De heer Kostelijk wilde publiek verhuren. Dan kreeg men er voor, wat er in zat. Uit de besprekingen bleek wel, dat de verdiensten voor het toch niet erg aanlokke lijke werk op de sluis zeer gering waren. De man verdiende 2 per week plus vrij wonen. Hieruit bleek volgens verscheidene leden, dat niet meer pacht kon worden be taald, al werd ook meer geboden. De heer Kostelijk kwam heftig op tegen de door den voorzitter gebezigde woorden. U spreekt markttaaL Dit was voor den heer Kostelijk een beleediging, welke hij niet „nam". 233. „We moeten wachten tot het hele maal donker is en de mensen gaan sla pen". Peter keek eens om zich heen. In de zwai'e deur zat een klein vierkant luikje. „Daardoor krijg ik straks zeker mün eten", dacht Peter, en moest even om zich zelf lachen. Hij was nieuwsgierig wat hij hier te bikken zou krijgen. 234. Het wachten duurde lang. Flip had eens goed rondgekeken en ook het luikje ontdekt. „Zeg Peter", vroeg hij ..^eet JU ook waarvoor dit luikje dient? Na"^®" lijks had hij de woorden gesproken o luikje werd geopend en een bakj naar binnen geschoven.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7