R00DE STER Vraag en aanbod ENKHUIZEN ST. PAN CR AS CASTRICUM OUDE NIEDORP WARMENHUIZEN WIERINGERWAARD NIEMEIJER'S TABAK ZUIDSCHARWOUDE OBDAM NOORDSCHARWOUDE Denkt U er aan Uw voor Woensdag op te geven? J Tenslotte besloot men met den heer Kos telijk tegen, de sluis onderhands te ver pachten aan den heer Bakhuijs, den tegen- woordigen huurder. Besloten werd, een kasgeldleening aan te gaan van f 10.000 ten behoeve van het gas- bedrijf. Op voorstel van B. en W. werd aan het PEN. een stuk grond bij den transformator te Noordscharwoude in erfpacht gegeven. In de rondvraag vroeg de heer Borst, er in de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten op aan te dringen, dat de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten ver beterd wordt, waardoor de gemeenten rui mer in hun financiën komen. De voorzitter zal een brief schrijven naar den secretaris van de afd. Noordholland. Op een andere vraag van den heer Borst antwoordde de voorzitter, dat bij een even- tueele vertegenwoordiging van de gemeente in een commissie voor de loonbijslagregeling serieus te werk zal worden gegaan. Jubilé van den burgemeester. Nadat mevr. Wijnveldt de raadszaal was binnengeleid en een zetel had ingenomen aan de zijde van haar man, nam de heer Bakker het woord en vertelde de reden, waarom men aangevraagd heeft, deze ver gadering op 1 April te willen houden. Het is thans voor den voorzitter een jubileum dag, daar hij op 1 April 1898 in gemeente dienst trad en dus zijn 40-jarig jubileum viert. De raad had gemeend, dat de burge meester en zijn vrouw het wel op prijs zouden stellen, als dit pubileum in aanwezig heid van meerdere menschen herdacht werd dan alleen in het gezin van den bur gemeester. Spr. merkte op, dat de raad wel eens kwaad op den voorzitter is geweest en ook dat de voorzitter wel eens boos was op den raad. Doch dat gaat weer voorbij. Spr. roemde de nauwgezette plichtsbetrachting van den voorzitter, die zijn taak als burgemeester en secretaris niet gemakkelijk heeft opge vat. Als blijvend aandenken aan dit jubi leum heeft de raad gemeend, den wensch van den voorzitter in vervulling te doen gaan, n.1. door het aanbieden van een ambtsketen. Wij leven in zeer moeilijke tijden, waarin heele volken door den waan zin vergiftigd worden. Spr. hoopte dat de burgemeester den ambtsketen, welken hij hem thans omhangt, met genoegen moge dragen als een teeken van de vrijheid van het Nederl. volk, voor welke vrijheid het zoo zwaar heeft moeten vechten. Namens den raad bood spr. nog een bloemenhulde aan. Ook het gemeentepersoneel heeft den burgemeester een keurige bloemenmand aangeboden. De voorzitter merkte op, dat de herden king van een 40-jarig jubileum niet aan velen is gegeven. Hij is dan ook grooten dank verschuldigd aan God voor de hem geschonken kracht om zijn werk steeds te kunnen vervullen. Spr. heeft 'n gelukkigen tijd meegemaakt in de administratie en denkt met genoegen terug aan de gemeen ten, waar hij in dien tijd gewerkt heeft. Spr. stelt het op hoogen prijs dat de raad ge meend heeft dit jubileum, dat toch eigenlijk alleen hem persoonlijk betrof, in den raad te moeten herdenken. Voor het geschenk, de vervanging van het Oranje-lint door een ambtsketen is spr. zeer dankbaar, aangezien hij een lint niet in overeenstemming vindt met de waardigheid van het ambt van bur gemeester. In den ambtsketen ziet spr. het symbool van de verbondenheid van den burgemeester met de gemeente. Ook na mens hen die na hem hier zullen komen, dankte hij voor dit geschenk. Dat de sa menwerking ook met het personeel heel goed is blijkt wel uit de prachtige bloemen mand, welke is aangeboden. Algemeene felicitatie volgde. Na de sluiting der vergadering bleven de aanwezigen, nog eenigen tijd gezellig bij een, ter viering van het 40-jarig jubileum. JicooiitcUud De Koepoortsbrug geopend. Zaterdagmiddag is de nieuwe brug bij de Koepoort, die voor de nieuwe provinciale weg door West-Friesland werd gebouwd, Officieel opengesteld. De opening had een feestelijk karakter; een groot aantal auto's defileerde over de brug en maakte een tocht door Enkhuizen. Het woord werd ge voerd door burgemeester Haspels en den heer Bomans, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland. Overdracht gedenksteen P. Deutekom. Zaterdagmiddag had de overdracht plaats op de algemeene begraafplaats van den gedenksteen, geschonken door vrien den en bekenden ter nagedachtenis aan de familie van de zoo noodlottig om het leven gekomen milicien P Deutekom. Stormschade. De storm heeft de tuinders veel schade bezorgd. Vele broeiramen, werden de lucht ingeslingerd en verbrijzeld. Als bijzonder heid kan worden gemeld dat van den tuin der W. Snel 5 èènruiters werden opgeno men en in de naastgelegen sloot terecht kwamen. Geen enkele ervan was echter ge broken. 1 April en twee Amsterdammers. Ze konden 15 halen. Een April vervoegden zich een heer en dame ten huize van een onzer rijksveld wachters en toonde deze een briefkaart waarin, namens den rijksinspecteur van de kampeerterreinen, hun werd medegedeeld, dat ze Vrijdag één April voor de mooiste tent die het afgeloopen jaar in Castricum had gestaan, 15 in ontvangst konden gaan nemen. De onderteekening luidde: K. A. Bürpa. Onze rijksveldwachter wist ook niet wie dezen inspecteur was, hy had echter een collega binnen zitten en liep met de brief kaart naar binnen om het zijn collega te vragen. Aan een 1 April-mop denkend, bestu deerden zij samen de kaart en kwamen tot de ontdekking dat hun inzichten juist wa ren. Dit werd de twee Amsterdammers me degedeeld en de veldwachter zeide toe, een ernstig onderzoek te zullen instellen naar den dader, waarna de Amsterdammers met hun gehuurde tandem naar huis konden terug keeren, waar ze den avond te voren reeds gefuifd hadden op de 15. Misschien willen onze lezers de naam van den inspecteur eens van achter naar voren lezen. Groot muaiekfeest. Naar wij vernemen, heeft het bestuur der Nederlandsche Federatie van Harmonie en Fanfare-gezelschappen besloten op 19 Juni a.s. een groot festival in Castricum te houden. De heeren mr. F. J. van Lanschot, burge meester van 's-Hertogenbosch, als voorzitter der Federatie, en mr. Baron Sloet tot Everlo, burgemeester van Castricum, zijn bereid ge vonden de officieele opening te doen, terwijl de voorzitter der V.V.V. Castricum Vooruit eveneens zijn medewerking heeft toegezegd. Het groote kermisterrein is met medewer king van het gemeentebestuur door de Ned. Federatie afgehuurd en zal geheel met riet matten worden afgezet. De entree's zijn zoo laag mogelijk gesteld. Het fanfarecorps „Door Inspanning Uitspan ning" te Castricum, is met de organisatie be last en mag zich verheugen van de meest- mogelijke medewerking van het gemeente bestuur en de zakenmenschen. Waar min stens twaalf corpsen, met circa 500 musici aan dit festival zullen deelnemen en Castri cum in die periode met duizenden bad- en pensiongasten bevolkt zal zijn, belooft dit een groot succes te zullen worden. Castricum, dat de laatste jaren meer en meer in trek is gekomen, zal door het orga- niseeren van dit festival nog grootere be kendheid verkrijgen. Ongeval. Vrijdagmiddag overkwam den bejaar den heer W. Winkel, in dienst van den heer Witsmeer alhier, een vrij ernstig ongeluk. Rijdende met zijn paard en driewieldekar viel de heer Winkel door toevallige om standigheden van den kar en kwam met het hoofd onder een wiel terecht. De ijlings ontboden geneesheer dr. Schreuder ver bond de tamelijk ernstig gewonde ter plaatse en vervoerde hem vervolgens per auto naar zijn woning aan den Verlaatweg. De toe stand van den ouden heer is redelijk wel. Openstelling hulppostkantoor. In verband met een wijziging in de open stelling van het hulpkantoor kunnen wij melden, dat de openstellingsuren voor het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Warmenhuizen zijn gewijzigd en thans lui den: 9—12, 14—15 en 18—19. Gemeente-avond. Daartoe uitgenoodigd door de Ned. Herv. Vrouwenclub waren velen Vrijdagavond op gekomen in het kerkgebouw tot het houden van een gemeenteavond. De presidente, mevr. Haringhuizen, open de met een kort woord en verzocht om te beginnen met het zingen van Gez. 11, vers 1. De heer C. Haringhuizen had als onder werp gekozen: De kerk en het kerkelijk leven in Wieringerwaard. Als oud-president kerkvoogd heeft spr. zich niet willen ont trekken aan het verzoek om vanavond iets te «eggen over onze kerk. Wat zou een mooi dorp als Wieringerwaard zonder kerk zijn. Uitvoerig memoreerde spr., wat er na 1633 hier met de kerk is gedaan. Het is onze plicht het kerkgebouw in waarde te houden. Hier past geen vervallen kerkgebouw. Herstel is dringend noodig. Wat is toch de oorzaak van de mindere belangstelling. Is het een sleur of ontbreekt de regulieuze grondslag? Na alles breedvoerig te hebben uiteengezet, wees spr. er op, wat de heer. Körndorffer in zijn kwaliteit als godsdienst onderwijzer hier al gedaan heeft tot opbouw van het kerkelijk leven. Daarna kregen we een paar nummers muziek door de heeren J. Oudendijk (orgel) en J. Ay, viool. De heer Körndorffer hield daarna een kernachtige rede met als onderwerp: „De vrijzinnige richting in 't gedrang". Gewezen werd op de vele moeilijkheden van het vrijzinnig protestantisme. Het zit op een hellend vlak. De kerk heeft lang zamerhand haar plaats verloren. Nadat spr. een en ander uitvoerig had besproken, zeide hij, dat de geestesgrond goed moet zijn. Wij zijn stuk voor stuk ver antwoordelijk. We moeten diep beseffen, dat we menschen zijn en we moeten helpen onze samenleving gelukkig te maken. Het Evangelie van Christus wijst ons daartoe den weg. Wat zijn we hier nog gelukkig, dat we één openbare lagere school hebben. Laten we toch eendrachtig samenwerken, opdat dit zoo blijft. Daarna was weer de beurt aan de heeren Oudendijk en Ay, die achtereenvolgens ten gehoore brachten Aric (Caro mio ben) van Geordame Standchen van Frans Schubert en Dreaming (Droombeeld) van R. Schuman. Een woord van hulde voor beide heeren is hier wel op zijn plaats. Nadat de presi dente mededeeling had gedaan, dat door een ingezetene 25 bekertjes aan de kerk voogdij waren geschonken om bij 't avond maal te gebruiken, werd gelegenheid ge geven om van gedachten te wisselen. Mej. van Vuure gaf in overweging om te trach ten kerkschapen te krijgen. Mevr. Wuis van Anna-Paulowna wilde de financieele toestand van de kerk veel meer naar voren gebracht zien. Verder werd gesproken door de heeren Jb. v. Duin, lid van de Kerkeraad te Anna- Paulowna, J. P. Groot te Haringhuizen enz. In verband met de wenk van mej. van are s Vreugd in ieder rookershart! 't Is feest, 't is rookersfeest in Nederland! Er is Nieuwe Roode Ster Tabak.namelijk No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half onsDe karakteristieke „Roode Ster smaak", de koelheid en geur van deze be roemde tabak, onverminderd gehandhaafd óók, bij de nieuwe Roode Ster No. 6 en No. 10. De Ster op het pak - garantie voor rijpe tabak!" Dus voortaan 6, 10 en 13 ct per half ons Vuure werd reeds één toezegging gedaan voor een lammetje, mits één der veehouders dit in de weide wil nemen. Ten slotte bedankte de heer P. Visser Az., president-kerkvoogd, de Vrouwenclub voor het initiatief door hen genomen om dezen goed geslaagden avond te formeeren. Mevr. Haringhuizen bracht daarna nog dank aan de sprekers en aan de heeren Oudendijk en Ay voor de mooie muziek. Het is de bedoe ling om in het najaar een bazar te houden en dat deze maand de muziekvereeniging te Schagen een kerkconcert zal geven. De proefpolder. Zaterdag hebben een aantal vertegen woordigers van de eigenaren van de voor den Oostelijken proefpolder benoodigde landerijen een onderhoud gehad met eenige vertegenwoordigers van de provincie, de gedeputeerden Kooiman, Michels en de heer W. van Dok uit Beverwijk. Men heeft de bezwaren, welke tegen de overdracht van de landerijen bestonden, uitvoerig toegelicht. Of men echter veel opgeschoten is, durven wij niet te verkla ren. Over den verkoopprijs konden geen toezeggingen worden gedaan, doch de mo gelijkheid van een hertaxatie, door een andere commissie van taxateurs, schijnt niet uitgesloten te zijn. De eigenaren zullen dan, naar ons wordt medegedeeld, allen een stuk moeten teekenen, waarop wordt verzocht, een hertaxatie te doen geschieden. Of een en ander zal slagen moet nog wor den afgewacht. De maximum-factuurprijzen. De maximum-factuurprijzen zijn met ingang van Vrijdag 1 April vastgesteld voor roode kool op 7.50 per 100 K.G., voor gele kool en Deensche witte kool op 4.50. Dat de maximum-factuurprijs voor de roode kool niet hooger is gesteld dan 7.50 per 100 K.G. verwekt in handelaarskringen ontstemming. Er bestaat gelegenheid, naar men ons mededeelt, om roode kool naar Duitschland te exporteeren tegen een ge boden pr(js van 9 per 100 K.G. Dit was ook wel een der redenen, dat Donderdag j.L de prijzen van de roode kool zoo sprongs gewijze omhoog liepen. Men had verwacht, dat de maximum-prijzen met ingang van Vrijdag waren verhoogd, temeer, daar door den Duitschen handel 9 per 100 K.G. werd geboden. Zij, die naar aanleiding daarvan prijzen hebben besteed van 7 en hooger, zullen dus in plaats van iets verdiend, een strop hebben. Een handelaar deelde ons mede, dat een wagon kool voor Duitschland, waarvoor hem 9 per 100 K.G. was geboden en waarvoor een flinke prijs was betaald. Donderdag was blijven staan, in afwachting van de verhooging der maximum-factuur prijs. Vrijdag is de wagon weer blijven staan. Dit zal echter niet zoo kunnen bl'j- ven. Men zal aanstonds zijn verlies wel moeten nemen. Dit laag houden van de maximum-fac tuurprijzen schijnt te zijn, dat er voor min der roode kool „Genehmigung" aanwezig is als er voorraad kool beschikbaar is, zoodat wil bereiken, dat 2ooveel mo gelijk kool voor het beschikbare bedrag aan Genehmigungen over de grens gaat. Heeft de Bilau-molen bestaansrecht! De Bilau-molen te Obdam heeft al heel wat stof doen opwaaien. En niet steeds ten ?Lr5°hte' want draaide deze molen 10 Sept. 1936 proef, 29 Dec. 1936 verloor zij een roede, na eenigen tijd tevoren door de vei ligheidsinspectie al afgekeurd te zijn. Ondanks deze protesten en groote tegen slag, die niet geringe schade voor polder en constructeur meebracht, besloot het polder bestuur naderhand toch het in toepassing brengen van het Bilau-systeem ter verbete ring der poldermolen, mede op deskundig advies van de Provincie, niet van de hand te doen, zij 't dan ook na eenige wijzigingen in het oorspronkelijke plan van uitvoering. Het Bilau-systeem zelf bleef hierbij vol komen gehandhaafd. We hebben sinds de verbeterde Bilau-molen in werking gesteld is geen klachten meer vernomen. Goedkeu ring vernamen we en zelfs van zijden die eertijds zoo afkeerig stonden. Daarom leek het ons dienstig, nu het win- termaalseizoen achter den rug is, enkele cij fers over de capaciteit der Bilau-molen te Obdam te verzamelen. In het tijdvak 1 Oct. '361 Apr. '37 behaalde het stoomgemaal te Obdam 1100 maaluren. De Bilau-molen draaide in dit tijdvak tot 29 Dec. In het tijd vak 1 Oct. '371 Apr. '38 maalde het stoom gemaal slechts 146 uren. Terwille van een vergelijking der regen val in deze beide seizoenen geven we maal uren en verbruikte K.W. van een naburig door electriciteit gedreven gemaal: tijdvak 1 Oct. '361 Apr. '37 verbruikt 11200 K.W. of 747 maaluren; tijdvak 1 Oct. '371 Apr. '38 verbruikt pl.m. 6000 K.W. of 400 maaluren. Hieruit kunnen we gevoegelijk concludee- ren, dat de Bilau-molen dit seizoen pl.m. 500 maeluren den polder heeft bespaard. Onbevooroordeelde deskundigen hebben we dit cijfer onder oogen gelegd en men verzekerde ons, dat de belangrijkste om standigheden van den polder Obdam in aan merking genomen, zooals o.a. onderbema ling, watertoevoer, poldergrootte, dit resul taat zeer gunstig genoemd mag worden. Ook de molenaar uitte zich zeer tevreden over zijn bevindingen van den molen. De molen staat sinds eeuwen in ons land schap. Zij dreigt al zy'n de tijden al eenigszins gekeerd er door de concurren tie van de machine uitgeruk te worden. We konden een schilder dan ook opdracht zien ontvangen en aantal molens, voor sloopevs- hamer bestemd, op het doek te brengen. Vereenigingen voor het behoud van den Hollandschen molen werden opgericht. Doch thans is er de moderne molenbouwtechniek, die een danige concurrent voor de machinale waterbemaling blijkt! Niet genoeg kunnen polderbesturen, die voor ee,n beslissing t.a.v. de aard hunner bemaling worden geplaatst, hiervan doordrongen worden. Te meer daar windbemaling ten tijde van oorlog, revolu tie, hooge prijzen van olie, kolen, etc. zoo goed als geen risico met zich brengen. Laat de toekomst aan den Hollandschen molen zijn, stoer en krachtig als de lands- menschen, onafscheidelijk in den strijd tegen de elementen! zij deden hun best had men al eens eer der gehoord. Niettemin hebben de aanwezi gen eenige kostelijke oogenblikken beleefd. Het duurde hen eigenlijk veel te kort. Op het programma stond vier maal het optre den van Snip en Snap vermeld. Zij zijn drie maal opgetreden en dan nog zeer kort, hetgeen aanleiding gaf tot teleurstelling. Een poging van bestuurszijde, om nog een toegiftje te krijgen, mislukte. De avond werd met een gezellig bal be sloten. Omzet Noordermarktbond. De omzet van de veilingsver. De Noor dermarktbond was in de maand Februari belangrijk hooger dan in dezelfde maand van verleden jaar, hoewel de aanvoer van de verschillende tuinbouwproducten be langrijk minder was. Zoo werd bijv. inFebr. 1937 een hoeveelheid van 2241 ton roode kool geveild, in Febr. 1938 1523 ton. Ook de gele kool-aanvoer was beduidend minder, n.1. resp. 1242 en 887 ton. Voorts werd in Febr. 1938 2008 ton witte kool geveild te genover 3358 in Februari van verleden jaar. De aanvoer van uien was zeer gering, n.L 118 ton tegen 411 ton in 1937. De prijs hier van daarentegen beduidend hooger. De om zet in geld was in Februari 1938 155.522.37 en in Februari 1937 98.670.03. MacktfecicfUen Zanguitvoering „Crescendo". Zondagavond heeft de Zangver. „Cres cendo" in Concordia alhier een zanguitvoe ring gegeven, waarvoor uiteraard meer be langstelling bestond dan andere keeren. Het programma vermeldde n.1. de mede werking van het duo Piet Muijselaar en Willy Walden, de bekende radio-artisten, beter bekend als juffrouw Snip en juffrouw Snap. Het had er anders veel van, dat de tal rijke opgekomenen voor niets waren geko men, althans alleen met de zang tevreden zouden moeten zijn geweest, aangezien de artisten lang op zich lieten wachten. Het was bijna 9 uur, toen zij arriveerden. Zij hadden, naar zij mededeelden, - onderweg pech gehad met hun auto. Intusschen hadden vrouwenkoor en ge mengd koor reeds eenige nummers ten beste gegeven onder de beproefde leiding van den heer Hespe, terwijl de pauze's werden opgeluisterd met muziek van Johnnie Black's Band. Er is heel goed gezongen, doch voor het grootste deel van het publiek was de zang van minder belang, hetgeen welbeschouwd, een treurig verschijnsel is. Want het is wel aardig, de „dames" Snip en Snap, die men reeds zoo vele malen voor de radio heelt ge hoord, eens te zien, doch daarmee is dan ook alles gezegd. Alles, wat zjj boden en DE VEEMARKT. ALKMAAR, 4 April 1938. 74 Vette koeien 170—290, handel stug; 274 Nuchtere kal veren (slacht) 6—14; 9 Vette schapen 2336; 341 Vette varkens 5256 cent. Handel stug. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 4 April 1938. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen als volgt: Zeeuwsche: bonte en blauwe 3.353.60, Eigenheimers 2.102.25, Bevelanders 2.252.50, Bintjes 2— 2.20, Redstar 2.40—2.60, Industrie 2 2.20 en Poters f 2.302.40; IJpolder: Blauwe 2.75—3, Bonte 3—3.25, Beve landers 2.20—2.35 en Redstar 2.40— 2.60; Friesche: Bintjes 22.20, Borgers 2.40—2.60, Redstar 2.70—2.90 en In dustrie 22.20; Duinzand aardappelen f 44.25; Anna Paulouwna zand 3.75 4 en Drentsche zand 2.402.60. Alles per H.L. Malta 12% cent per K.G. Totaal aanvoer 182000 K.G. DE AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 4 April 1938. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 415 Vette koeien, le kw. 74— 80 cent, 2e kw. 6672 cent, 3e kw. 5064 cent per K.G. slachtgewicht; 96 Melk- en kalfkoeien 180240; 72 Vette kalveren, 2e kw. 5864 cent, 3e kw. 4856 cent per K.G. levendgew.; 215 Nuchtere kalveren 5 57 Schapen 22—23; 526 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 65—66 cent, zware varkens 64—65 cent en vette varkens 63—64 ct. per K.G. slachtgew. en 3 Veulens, prijzen niet genoteerd. BROEK OP LANGENDIJK, 4 April 1938. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 13000 K.G. Gele kool 2—3.30; 1700 K.G. D. witte kool 2.60; 100 bos Rabarber 6.80. WARMENHUIZEN, 2 April 1938. 100200 K.G. Roode kool 5.10—6.90; 40200 K.G. Gele kool 1.50—2.60; 39500 K.G. Deen sche witte kool 1.70—3; 400 K.G. Peen 2.40; 300 K.G. Aardappelen 4.20. 2e handsch goederen 35 cent per 5 regels.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8