£aatste Aecichten AMSTERDAMSCHE BEURS toelating van leerlingen uit buitengemeenten. benoeming schoolarts. De zaak-hansen wordt berecht, iisch f 300.— boete of 100 dagen hechtenis. hongaarsche nazi's in actie. Aanvallen op de regeering. DE VAL VAN LERIDA. MOEILIJKE GEVECHTEN. Voor kleine tuinen. jpu- DERDE BLAD. In bijlage nr. 54 stellen B. en W. voor vast te stellen een gewijzigde verordening, hou dende bepalingen, waarop de Raad van Alk maar bereid is gemeenschappelijke regehn gen met andere gemeenten aan te gaan om trent de toelating van leerlingen uit die ge meente tot de openbare scholen voor ge daan en/of uitgebreid lager onderwijs te Alkmaar. In bijlage no. 55 schrijven B. en W.?*1 Bij besluit van 18 Maart 1937, nr. 5, noemde Uwe vergadering voorshands den tijd van één jaar met ingang van be voor een door ons college nader te bepalen datum tot schoolarts mejuffrouw dr. A. G. Schoo, kinderarts, alhier. De datum van infunctietreding werd door ons destijds bepaald op 1 April 1937, zoddat de benoeming op 1 April 1938 afloopt, Aangezien wij het niet waarschijnlijk achten dat binnen afzienbaren tijd een re organisatie van den gemeentelijken genees kundigen dienst tot stand komt, die op de positie van schoolarts van invloed zou kun nen zijn, hebben wij geen bezwaar mejuf frouw dr. A. G. Schoo thans voor een be noeming in vasten dienst voor te dragen. B. en W stellen wij voor dienovereen komstig te besluiten en te bepalen, dat de benoeming geacht wordt te zijn ingegaan op 1 Aprl 1938. VERKOOP GROND AAN DE REMBRANDTSTRAAT. De heer J. Glas te Heiloo heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de ge meente te mogen koopen een perceel bouw terrein, gelegen aan de Rembrandtstraat, groot ongeveer 534 M2., voor den prijs van 4005 in totaal, ten einde daarop vier wo ningen te bouwen, Een ontwerp-besluit wordt in bijlage no. 61 den Raad aangeboden, INGEKOMEN PERSONEN. P. J. Bakker, N.H., gezagvoerder gouver nementsmarine, Westerweg 71, van Soera- baya. W. Hartog, geen, timmerman, Van der Woudestraat 9, van Zype. H. Jager, N.H., arbeider, en echtgenoote, geen, en dochter, N.H., Drebbelstraat 28, van Wie- ringen. B. Walstra, geen, zweminstructeur, Forestusstraat 11, van Amstérdam. R. Dijkhuizen, geen? arts, Nassauplein 39, van Amsterdam. T. Eppinga, N.H., zonder beroep, Omval 3, van Beetsterzwaag, gem. Opsterland. G. J. Vreeker, R.K., winkel bediende, Magdalenenstraat 9, van Hoorn OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Dinsdag 5 April 1938. Vorige STAAT SLEEN1NGEN. 3—3X NederL 1938 3 Ned.-lndtë 1937 5X Duitschl '30 m. ver ld. BANK-INSTFLLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij Cert v. 250 Je Bank koers 100'As 99»/, 29'/. 1497, 15b 105 121»/, Koloniale Ned. tnd. Handelsbank 1NDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvè Delft Ce-t. NederL Ford Philips Gloed. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL Am. Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper R public Steel Standard Brands Steel co mm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. lnd. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Ezplor. Mij.. Reajang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. 297»/, 3315/16 80 278 25?»/, 142'/, 245/6 §17% 32% j% 20 "Vu 22»/i, 97, 5 30% 29/x, 398 125 110 53 77 168 308'/, 76 2l»/« 8'/, 9 1767, 102 97 105 75 2V>, 94 75»/, 109 104'/, Kon. Petr. Per lak -.•••< Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChina—Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia 227'/, Oude Deli 264 Senetnbah2501/j AMER. SPOORWEGEN. AtcbisoD Topeka 19 Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. TExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers X, heden X pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: laatste k. 2.30-45 100?/), -i 99»/:« 30 V, 1497, 153 105'/, 121'/, 35'/, 817, 290 2637,-4 144 J-'/, 24 18%-I 33-'/, 219/16 23 10i-Vl6 54 307, 2% 399-400 128 107 79 168 300 310-'/, 76 22'/, 8%-9 97X6-V, 1777,-9 102 94 1057, 74 29/x, 94 78 1117,-ï 107»/, 229-'/, 261 248 197, 97s 67,-»/i6 5 467, 3»/. x) ex-coupon New-York 1.80'/» 1.80 Londen 8.96'/« 8.965/g Berlijn 72.50 72.44 Parijs 5.&0X 5.61 Brussel (Belga) 30.41 30.38 Zürich 41.41X 41.43 X Kopenhagen 40.0272 40.02 X Stockholm 46.22 X 46.22X Oslo 45.07 X 45.0744 Italië 9.52X A. Smit, OBisCl., machinist, Ritsevoort 6, van Schagen. B. C. Sluyk, N.H., adj. hoofd van het telefoondistrict, en echtge noote, Rem., en kinderen, Westerweg 70, van Hengelo. J. Oudhuizen, N.H., wagen- lichter, Van der Lijnstraat 6„ van Amster dam. S. Bouma, N.H., behanger-stoffeer der, en echtgenoote, geen, en zoon, Roemer Visscherstraat 13, van Heiloo. J. Kuik, N.H., dienstbode, Gashouderstraat 29 van Hoogeveen. J. C. Hagens, R.K., steno typiste, Achterstraat 14B, van Roermond. J. H. Charmant, R.K., zonder beroep, Groot- Nieuwland 13, van Amsterdam. D. Kamps, geen, dienstbode, Wilhelminalaan 7, van Emmen. A. Kamps, geen, dienstbode, Juliana van Stolberglaan 22, van Emmen. A. Heijkoop, geen, fabrikant van banket enz., en echtgenoote, N.H., Magdalenenstraat 19, van Amsterdam. P. Mookhoek, R.K., win kelbediende, Lindegracht 43a, van Haarlem. S. Camphuis, N.H., weduwe van K. C. Hooy- berg, Kennemerpark 21, van Bussum. L. J. F. Wolf, R.K., fitter, en echtgenoote, Hoeverkade 10, van Zuidscharwoude. A. van Tatenhove, N.H., graanmolenaar, en echtgenoote en zoon, Boezemsingel 2, van Sint Maartensdijk. A. Oudhoff, R.K., agent van politie, Stationstraat 49, van Heiloo. H. H. M. van Nunen, R.K., zonder beroep, Baanstraat 2a, van Tilburg. J. Noom, R.K., slager, Langestraat 32, van Assendelft F. J. Stolzenbach, R.K., darm bewerker, en echtgenoote en zoon, Akers laan 27, van 's-Hertogenbosch. VERTROKKEN PERSONEN. J. Janson, R.K., kapper, van Kweerenpad 23 naar Anna Paulowna. P. Semeins, geen, zonder beroep, van Corfstraat 38 naar Am sterdam. M. J. van Amstel, G.K., onder wijzeres, van Steijnstraat 17 naar Klundert. M. M. Hoogzaad, R.K., leerling-verpleeg ster, van Van Everdingenstraat 18 naar Bloemendaal, Overveen. M. A. Plaizier, L. d. H., scheepsbouwer, en echtgenoote en kinderen, van St. Annastraat 38a naar Rot terdam. A. Hemels, R.K., instrument maker, en echtgenoote, van Tienenwal 9 naar Oudorp. A. Kooi, geen, z.b., van Vogelen zang 6 naar Haarlem. A. B. Bosscher, Rem., zonder beroep, van Juliana van Stol berglaan 20 naar Zeist. N. G. Leering, R.K., winkelbediende, van Heiligland 48 naar Grootebroek, Lutjebroek. W. van der Heij, D.G., kantoorbediende, van Hout weg 6 naar Bergen. M. Elings, geen, z.b., van 2e Kanaalstraat 10 naar Schoorl. A. A. A. Moofj, geen, dienstbode, van Voordam 1 naar Bergen, Bergen aan Zee. B. Kleij- meer, geen, verpleegster, van Geest 3 naar Laren. J. H. Borst, N.Hhulp in de huis houding, van Helderscheweg 50 naar Rijs wijk. W. Philippus, N.H., handelsreiziger, van Houtweg 26 naar Bergen. T. Prinsen, R.K., winkeljuffrouw, van Varnebroek 14 naar Purmerend. H. Nakowitz, R.K., dienstbode, van Emmastraat 64 naar Bloe mendaal, Santpoort. N. A. P. Alkema, geen, zonder beroep, van Spoorstraat 49 n. Amsterdam. F. G. Hijman, geen, smid- seinwerker N. S., en echtgenoote en kinde ren, van Ropjeskuil 38 naar Heiloo. C. Blom, geen, echtgenoote van C. Peperkamp, zonder beroep, en kinderen, R.K., van Per ronstraat 9 naar Vlissingen. L. Haller, R.K., drukker, van Baanpad 23 naar Heem stede. W. Gutker, N.H., bankwerker, van Turfmarkt la naar Wieringermeer. M. A. Boereboom, R.K., hulp in de huishouding, van Payglop 15 naar Den Helder. B. Douma G.K., boerenarbeider, van Wester weg 173 naar Heiloo. P. Chr. Hoekmeter, R.K., zonder beroep, van Fabrieksweg 3 naar Hoorn. G. C. van der Kamp, N.H., in specteur Levensverzekering, en echtgenoote en zoon, van Houtweg 26 naar Bergen. J. P. Brasser, R.K., zonder beroep, van Oudegracht 160 naar Bergen. ARBEID VERKEERSPOLITIE. Bij de door de verkeerspolitie dezer ge meente in de maand Maart 1938 gehouden controles weiden 82 processen-verbaal opge maakt, terwijl 126 personen werden gewaar schuwd terzake slechte handremmen, stuur inrichtingen, spiegels, verblindende verlich ting, onduidelijk letter en nummer, rijden met te groote snelheid en autorijden met slechte banden. De processen-verbaal werden opgemaakt voor de volgende feiten: autorijden zonder goed stuurinrichting autorijden zonder goede remmen autorijden en op vordering geen rijbe wijs kunnen vertoonen autorijden zonder spiegel autorijden zonder behoorlijk zichtbaar letter en nxxmmer autorijden en te veel personen naast den bestuxxrder vervoeren autorijden en het verkeer op voor- rangsweg den doorgang niet vrij laten autorijden en niet rechts houden autorijden en niet op eerste vordering stilhouden rijden met vrachtauto breeder dan 2.10 M. zonder „B"-bord rijden met vrachtauto en daarin vee vervoeren zonder daarvoor bestemd te zijn rijden met driewielige motorcarrier zonder goede remmen rijden met vierwielig voertuig en het verkeer op voorrangsweg den doorgang niet vrij laten rijden met driewielige bakfiets zonder voorgeschreven verlichting motorrijden zonder goede remmen motorrijden en op vordering geen rij bewijs kunnen vertoonen motorrijden en geen nummerbewijs kunnen vertoonen motorrijden zonder hoorn motorrijden zonder geluiddempende in richting motorrijden zonder spiegel wielrijden en geen richting aangeven wielrijden en niet rechts houden wielrijden zonder licht wielrijden zonder achterlicht wielrijden zonder bel wielrijden zonder wit achterspatbord wielrijden in verboden straat wielrijden en verkeeren onder invloed van alcoholhoudenden drank wielrijden op zoodanige wijze dat daardoor de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht aanhouding gesignaleerde 1 2 1 4 8 2 3 2 13 1 1 Totaal 82 Ongecorrigeerd De indertijd, vooral in journalistieke kringen zoo geruchtmakende zaak Han- sen werd heden voor de Haagsche recht bank behandeld. Naar men zich zal herinneren ver schenen in het ochtendblad van het „Vaderland" van 21 September 1937 ir. het gemeenteraadsoverzicht eenige zin sneden betreffende een geheime zitting, waarover de burgemeester van den Haag, mr. S. J. R. de Monchy van den schrijver van het stuk, den journalist C. L. Hansen, nadere verklaring vorderde, hoe hij aan gegevens voor dit artikel was gekomen. Hansen weigerde toen den naam- te noe men van het gemeenteraadslid of een ander, die hem deze gegevens had verstrekt en bleek in die houding te volharden ook toen er een gerechtelijke instructie werd geopend tegen het gemeenteraadslid N. N. wegens schending van geheimen (art. 272 W. van S.) en Hansen op grond van art. 221 wetboek van strafvordering als weigerachtige getuige werd gegijzeld. De gijzeling, welke begin December aan ving, duurde tot de laatste dagen van die maand. Het Nieuwjaarsfeest kon de journalist weer in huiselijken kring vieren. Naar aanleiding van dit gijzelixigsgeval heeft de Nederlandsche journalistenkring een commissie in het leven geroepen, die omtrent het verschooningsrecht van den journalist een onderzoek zal instellen en daarover rapport zal uitbrengen. Deze com missie staat onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. G. W. van Vierssen Trip, vice-presi- dent van de Rotterdamsche rechtbank. De president van de rechtbank was mr. Kup, het O.M. weid waargenomen door den substituut-officier van justitie mr. P. R. Blok. Raadsman van verdachte was mr. G. A. Boon. Groote collegiale belangstelling. De belangstelling van de zijde van de collega's van den heer Hansen was zeer groot. Van de zijde van het O.M. waren geen getuigen gedagvaard, de verdediging had twee getuigen meegebracht, n.1. de heeren C. K. Elout, eere-lid van den Ned. Journalisten kring en kunstrecesent van het Algemeen Handelsblad en mr. J. J. Bolhuis, voorzitter van de Haagsche Journalistenvereeniging en parlementair redacteur van de Nieuwe Rot terdamsche Courant. De president, mr. Kuhn, las allereerst het proces-verbaal van den rechter-commissaris voor. De heer Elout deelde op een desbetref fende vraag van den verdediger mede, dat het een vaststaande meening onder de jour nalisten was om, wanneer iemand iets hoort, den zegsman niet te noemen, tenzij deze uit drukkelijk zijn toestemming daartoe heeft gegeven. President: „Natuurlijk, wanneer het een indiscretie betreft, maar ook als men voor den rechter-commissaris in strafzaken ge voerd wordt?" De heer Elout: „Het zou een verraad je gens ons beroep zijn, als men zijn zegsman, tegen wien ook, zou noemen". De heer Bolhuis deelde als zijn meening mede, dat een journalist alleen zijn zegsman mocht noemen, wanneer hij het slachtoffer was geworden van een geraffineerden leu genaar. In de kwestie-Hansen was dit niet het geval. Men kan de consequentie niet aanvaarden, dat een journalist zyn zegsman moet noe men, ook niet in bepaalde gevallen. De president vroeg aan mr. Bolhuis of dit ook gold voor den rechter-commissaris, waarop de heer Bolhuis antwoordde, dat in kwesties als deze het opportuniteitsbegin sel behoorde te gelden. Men moet den jour nalist, die een geheim niet prijs wil geven, niet vervolgen wanneer hij daarmee het al gemeen belang heeft gediend. Requisitoir. Nadat de officier van justitie, mr. P. R. Blok, in zijn requisitoir in het kort een uit eenzetting van den gang van zaken had ge geven, kwam hij op de kwestie van het ver schooningsrecht van den journalist. Het is, zoo zeide spr., een algemeen opinie in de rechtspraak, dat het verschoonings recht van art. 218 zoo beperkt mogelijk moet worden opgevat en alleen geldt voor hen, die door wet of wettelijke voorschriften tot beroepsgeheimen zijn verplicht. En zelfs voor diegenen bestaat geen absoluut be roepsgeheim. Een contractueele verplichting, b.v. om iemands naam niet te noemen, kan niet als verontschuldiging dienen. Wat het geval-Hansen betreft, de heer Hansen wist, dat zijn zegsman zich aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt. Wan neer hy dien naam aan den rechter-commis saris had medegedeeld, had hij daarmee mets onbehoorlijks gedaan. Het standpunt van den heer Hansen: misschien had ik vol gens de wet niet, maar moreel wel een ver schooningsrecht kon spr. niet deelen. Wan neer men een verschooningsrecht wenscht, dan moet men dat langs den weg van den wetgever probeeren. Waar zou trouwens, vroeg spr. zich af, het geheim van vergaderingen blyven, als één van de leden zich straffeloos tot een journa list kon wenden, die alles zou kunnen publi- ceeren en daarna mocht blyven zwijgen? En wanneer een moord is gepleegd en een journalist komt er achter, wie de dader is geweest, mag hy dan blyven zwijgen? Rechtsorde en rechtszekerheid in ons land eischen, dat die plicht tot spreken gehand haafd blijft Tenslotte kon spr. dit geval niet als een principieele zaak bezien en rekening houdend met den in gijzeling doorge- brachten tijd al stond die gijzeling geheel buiten de onderhavige strafzaak vorderde spr. een geldboete van 300 subs. 100 dagen hechtenis. Pleidooi. In zijn pleidooi zeide de verdediger, mr. G. A. Boon, dat dit geval één uit duizenden was. Er geschieden tal van publicaties uit ge heime raadszittingen. De gijzeling is formeel wel geen straf, maar wordt toch als zoodanig gevoeld. Wat de dagvaarding betreft, oefende spr. critiek uit op het noemen van de letters N. N. Bestaat nu het verschooningsrecht in het algemeen?, vroeg pleiter zich af, en hij moest constateeren, dat ook de advocaat, me dicus, enz. geen absoluut verschooningsrecht hebben, al is de rechtspraak tegenover hen zeer mild. Anders is het ten aanzien van de journalisten, voor wie het verschoonings recht nog een vrome wensch is. Toch wordt dit door velen als een noodzakelijkheid ge voeld. Iemand, die iets aan de pers geeft, moet weten, dat het heilig is. Men stelt zeer veel prijs op de persvrijheid, getuige de re' solutie van den Journalistenkring j.L Zater dag, maar de persvrijheid zonder beroeps geheim, is haast niet mogelijk. Als norm, zou men het algemeen belang moeten stel len. Wat de heer Hansen in zijn raadsoverzicht heeft geschreven, kon hij even goed uit eigen wetenschap hebben opgesteld, zonder dat daarbij mededeelingen uit een geheime raadszitting noodig waren. De algemeene opinie is, dat de journalist niet mag spreken, zelfs niet tegen den reclv ter-commissaris. Hoe dikwijls de journalisten elkaar op allerlei gebied bestrijden, hierover zijn zij het eens. Pleiter wilde dan ook alleen een verschooningsrecht, geen verschoonings- plicht. Het laatste beslaat een veel ruimer terrein. In verband met de generale preventie achtte pleiter in dit geval een straf niet noodig, want met de strengste straffen zul len de journalisten hun overtuiging niet prijs geven. Wanneer Hansen zijn zegsman had genoemd, zou hij in het oog van zijn collega's in achting zijn gedaald. Wanneer niet een verschoonigsrecht voor journalisten wordt aangenomen, dan zal haast nooit iemand hun meer iets toevertrouwen. De verschillende rechtsbelangen moeten tegen elkaar worden afgewogen en op grond hiervan concludeer de pleiter in dit geval tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 19 April a.s. EEN DRIELING GEBOREN. Te Arnhem Het echtpaar E. Bridda te Arnhem is gisteravond verblijd met de geboorte van twee meisjes en een jongen. Het meisje is naar het Elisabeth-gasthuis overgebracht, omdat het te weinig woog. Overigens ma ken moeder en kinderen het best. Het echtpaar heeft al een kind van twee jaar. LEGER-MUTATIE. Bij K. B. van 5 April is met ingang van Mei 1938 benoemd en aangesteld: 1. tot generaal-majoor, commandant der 3de divisie, de kolonel A. A. van Nijnatten, commandant van de 8e infanteriebrigade; 2. bij den grooten staf, tot ritmeester, de ordonnans-officier van H.M. de ko ningin de eerste-luitenant jhr. G. H. A. van Kinschot, van den grooten staf; 3. bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, a. tot generaal-majoor, inspecteur der artillerie, de kolonel J. Harberts, van den generalen staf, toegevoegd aan den chef van den generalen staf, b. tot generaal-majoor, directeur voor het materieel der landmacht, de kolonel H. D. S. Hasselman, commandant van de le artilleriebrigade. De correspondent te Boedapest van de Daily Telegiaph and Morning Post meldt, dat de Hongaarsche nationaal-socialisten een pamflet hebben uitgegeven, waarin felle aanvallen worden gedaan op de regeering, wier aftreden zij eischen. Dara- r.yi werd in het pamflet den raad gegeven het land te verlaten voor het te laat is. Voorts werden aanvallen gericht op graaf Bethlen en op Von Kanya, den minister van buitenlandsche zaken, wegens de her- Ovatting van normale betrekkingen met Rusland» Ten slotte wordt in het pamflet de eisch gesteld, dat een rassenwetgeving ingevoerd zal worden volgens Duitsch model. In verband met deze nieuwe uitbarsting van nationaal-socialistische activiteit, die sedert den Anschluss gevaarlijke afmetin gen heeft aangenomen, heeft de minister van binnenlandsche zaken, Szell, in het huis van afgevaardigden verklaard, dat de regeering vastbesloten is wet en orde met alle beschikbare middelen te handhaven. IN GEWELDIGE DORPSBRAND ROEMENIE. 100 huizen verbrand. In het Roemeensclie dorp Valeni in het departement Cahul zyn meer dan honderd huizen door een geweldigen brand verwoest. Bijna al het vee is in de vlammen omgeko men. Twee menschen zyn om het leven ge komen, terwijl talrijke personen gewond werden. Men vreest, dat het aantal slacht offers nog grooter zal zijn. Troepen helpen mede, het vuur te bestrijden. Nadat de rechtschen Zondag den geheelen middag nog een regen van bommen op de stad hadden doen neer dalen en een spervuur van granaten hadden ondertiouden, terwijl jacht vliegtuigen onophoudelijk hun mi trailleur-vuur verspreid hadden in de straten der stad, was de tegenstand van Lerida gister tegen den avond eindelijk gebroken. Om zeven uur drongen drie colonnes rechtsche troepen tegelijkertijd de stad binnen. Infanterie, voorzien van handgra naten, nam stormenderhand het station en baande zich van hier een weg door de versterkte straten. De verdedigers trokken zich van huis tot huis terug voor de over weldigende massa der aanvallers, die ech ter uiterst omzichtig moesten optrekken, aangezien op iedere straathoek opnieuw een kruisvuur los knetterde en hun op- marsch vertraagde. Tot vier uur hielden de regeeringstroepen in een titanische worsteling stand, toen deden zy nog een tegenaanval, doch dat was het begin' van het einde. KARDINAAL INNITZER NAAR HET VATTCAAN. Kardinaal Innitzer bevindt zich op weg naar Rome, waarheen hy door het Vatkaan is ontboden. ENGELSCHE BOMMENWERPER NEERGESTORT. Vijf inzittenden gedood. Een bombardementsvliegtuig, dat een nachtvlucht maakte, is hedenochtend vroeg te Libthorpe nabij Driffield in Oost Yorkshire neergestort. Vijf inzittenden zijn hierbij om het leven gekomen. Dit is reeds het 32e ongeluk bij de Brit- sche luchtmacht sedert het begin van dit jaar. Hierbij zijn in totaal 52 personen om het leven gekomen. DE WAARDE VAN PETUNIA'S. Deze ouderwetsche planten met hun groote klokvormige bloemen in de mooiste fluweelige tinten blijven zich door de tijden heen voortdurend handhaven, en geen won der, want zij leenen zich voor vele doelein den. Allereerst leveren zy met hun afhan gende ranken prachtig materiaal voor onze bloembakken aan gevel of balcons, in bloe- menhangers, als perkbeplanting of in rots en muurtuinen. We zaaien Petunia's liever niet meteen in den vollen grond, doch eerst in een bak of kistje onder glas, waarin we het zaad met te dik uitstrooien en slechts heel licht met aarde dekken. Later kunnen zij dan in klei ne potjes verspeend worden waarna we ze afharden (geleidelijk aan de buitenlucht la ten wennen) om ze dan half of eind Mei, dat laten we een beetje van het weer afhangen, buiten ter plaatse uit te planten op een ou derlingen afstand van 25 c.M. By het verspenen van zaailingen zyn we onwillekeurig geneigd slechts de grootste plantjes te nemen, dit moeten we by Petu nia's echter vooral niet doen, want hier ge ven de plantjes die er aanvankelijk het zwakst uitzagen later juist de mooiste bloe men, zoodat het voor een fraaie kleurenva- riatie wel noodzakelijk is, om alle plantjes te verplanten. Petunia's vragen voedzamen grond die van te voren goed los gemaakt moet worden, ter wijl een zonnig plekje noodig is om gunstige resultaten te kunnen verwachten. De Petunia hybrida pendula met haar af hangende buigzame ranken eigent zich spe ciaal voor balconversiering e.d. Voor kleine perkjes is de variëteit nana compacta weer meer geschikt, deze wordt slechts 25 c.M. hoog, en hoewel niet zoo groot van bloem, valt zij op door haar milden bloei Nog een laaggroeiend ras vinden we in de enkelbloe- mige lage gekartelde, de Petunia hybrida fimbriata. Voor liefhebbers van dubbele bloemen zyn daar de dubbele grootbloemi- ge, die een hoogte bereiken van 30-40 c.M. En dan tot slot de grandiflora soorten, 40-45 c.M. hoog, die vooral voor potcultuur uitne mend geschikt zijn. De kleuren der bloemen zyn zeer opval lend, van purper, violet, viooltjesblauw, azuurblauw en lila tot fluweelig rood, satyn- achtig rosé en wil al of niet met afstekende vlekken of aderen. Petunia's kunnen niet tot de snijbloemen gerekend worden, doch zij zyn ideaal om kleur en fleur in den tuin te brengen. A. C. MULLER-IDZERDA. Is de afstand tusscheA derr uiten zijkant van uw auto eii de buitenzllde van het koplampglas soms ook grooter dan 40 centimeter? Dat moogt u wel eens nameten, want in dat geval hebt u Stads- of Spatbordlampjes noodig

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10