QuMicaties Jiechtsiakm MOEDER EN KIND. herkeuring voor den dienst plicht. distributie van versche zeevisch. gemeentelijk bureau voor sociale zaken. PETTEN ZUIDSCHARWOUDE HEERHUGOWAARD URSEM BERGEN OUDORP Arrondissement* Rechtbank te Alkmaar. DE MOORDAANSLAG TE WARM EN HUIZEN. De verdachte S. ontoerekenbaar verklaard. DE NIEUWSTE FOTO VAN PRINSES JULIANA EN HAAR DOCHTER, DOOR PRINS BERNHARD GENOMEN. TWEEDE BLAD. I 1 De Herkeuringsraad zal voor de inge- «chrevenen der lichting 1939 dezer ge meente, door of omtrent wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd, zitting houden in deze gemeente op MAAN DAG, 30 MEI a.s., des voormiddags 10 uur, in het voormalig politiebureau, Langestraat nr. 87, alhier. Alkmaar, 5 April 1938. De burgemeeste- van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar maken bekend dat, te begin nen Donderdag 7 April 1938. kaartjes voor versche zeevisch verkrijgbaar zijn a 18 cents per kilogram visch, voor gesteunde werkloozen en armlastigen, in de distribu- tiegroentenhal Laat 35, van des voormid dags 8 3/4 tot 9 3/4 uur. Visch verkrijgbaar, aan de Vischmarkt. Donderdag 7 April 's middags 23 uur te gen overgave van kaartjes nrs. 501538; daarna, zoolang de voorraad strekt, voor de kaartjes h o o g e r genummerd. E. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. Alkmaar, 4 April 1938. Bekendmaking. De directeur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken deelt aan belanghebben den mede dat gedurende het tijdvak van Woensdag, 6 April tot en met Dinsdag 12 April 1938 (je volgende kleuren bons geldig zyn: Margarinebonnen: rose kleur. Vetbonnen: oranje kleur. Gehaktbonnen: geel met roode streep. De directeur voornoemd, E. v. d. HEUVEL. Alkmaar 4 April 1938. Optreden van het dames- en kinderkoor. Voor een talrijk publiek had Zondagavond in café Vriesman het eerste optreden plaats van het Petten's dames- en kinderkoor, dat tot een groot succes werd, ook voor den directeur, den heer A. van Diepen uit Ber gen. De heer van Diepen gaf voorts een tweetal viool-so li, waarvoor het publiek dermate opgetogen was, dat hem aan het einde een keurige bloemenmand werd overhandigd. Alkmaar's Dubbelmannenkwartet, onder leiding van den heer Corn. Jonker, zong voorts ter opluistering eenige liederen on- der warme toejuichingen van het publiek. Door de kleintjes werd na de pauze de operette „Als de kinderen slapen" opge voerd. Vooral de ouders waren opgetogen en vol bewondering voor de zang en spel van hun kleuters, die er in hun poppen- kleertjes alleraardigst uitzagen. Benoemd. Onze plaatsgenoote, mej. P. den Baars, onderwijzeres aan de O.L. school te Zuid- scharwoude, is in gelijke functie benoemd t« Haarlem, haar vroegere woonplaats. Stuk van vinger afgesneden. De heer G. te Zuidscharwoude, die bezig was peenen te snijden met een z.g. bieten- molen, kwam met zijn hand in aanraking met de messen van dezen molen, waardoor het voorste lid van den wijsvinger finaal werd afgesneden. Dr. Wilmink heeft de eerste hulp verleend. Candidaten gemeentesecretaris. Voor de alhier vaceerende betrekking van gemeente-secretaris hebben zich 51 can didaten aangemeld. (Vier jaerd geleden bij de toenmalige vacature bedroeg dit getal 57). De N.V. „De Overhaal" ontbonden. Naar wij vernemen is de N.V. „De Overhaal" te Rustenburg (gem. Ursum) ontbonden. De overhaal is door een opkooper ge kocht. Deze verkoop is grootendeels te wijten aan het toenemen van de veilingdrukte te Avenhorn, die gemakkelijk per auto bereikt kan worden. Het bootverkeer van de polder naar de ringvaart is hierdoor dus onmoge lijk geworden zoodat de veiling in Broek op Langendijk in het vervolg vanuit Ursem per auto moet gebeuren. De overname van het p. E. N. De overname van het G. E. B. door het P. E. N. is door Ged. Staten goedgekeurd. Een wilde koe. Het dochtertje van de heer Koelemey te Noorddijk (gem. Ursem) is aangevallen door een wilde koe. Het meisje is door iemand die haar te hulp snelde uit haar benarde positie be vrijd en is er met een gekneusde rib afge komen. Lezing Anke Servaes. Wegens te verwachten groote belang stelling zal de lezing van Anke Servaes over haar trilogie („Kinderzaal", „Kinderen die over zijn" en „Moeder Liesbeth") op Woensdagavond 6 April om 8.15 gehouden worden niet in het Dorpshuis, maar in Hotel Kreb aan de Breelaan te Bergen. Voldoende animo. Voor de per 1 Juli a.s. vaceerende be trekking van hoofd der openbare lagere school in deze gemeente hebben zich 53 sol licitanten aangemeld. Ingekomen personen. P. Hoogland, verzekeringsagent, R.K., Kievitstraat E 29, van Alkmaar. P. Scha- gen, reiziger, N.H., en echtgenoote, Frie- scheweg E 29, van Oudkarspel. KI. Suk, landarbeider, N.H., Zuidervaart D 25, van Zuid- en Noordschermer. F. Bogers, chauffeur, R.K., en gezin, Burgemeester G. Bosstraat E 28, van Alkmaar. A. F. C. de Ruijter, arbeider, N.H., Friescheweg E 40, van Avereest. L. F. Kiel, dienstbode, N.H., Friescheweg E 44, van Bloemendaal. A. Oudhuis, dienstbode, R.K., Kom A 47, van Heerhugowaard. M. Hillen (echtgenoote W. Weinbrecher), z.b., geen, Burgemeester G. Bosstraat E 1, van Koedijk. Vertrokken personen. G. Klok, arbeider N. S„ HAZ., en gezin, van Burgemeester G. Bosstraat E 7, naar Alkmaar. S. Met, reiziger, N.H., en gezin, van Frieschebrug E 63, naar Alkmaar. J. Suk, landarbeider, N.H., van Zuidervaart D 25, naar Zuid- en Noordschermer. A. M. den Hartog, transportarbeider, R.K., van Hoornscheweg B la, naar Alkmaar. A. van der Molen, z.b., N.H., van Friescheweg E 46, naar Alkmaar. J. T. Wiedijk, schil der, N.H., en gezin, van Heerenweg B 51, naar Ankeveen. W. M. C. Vogelpoel, dienstbode, R.K., van Noordervaart D 23, naar Aalsmeer. J. Boon, chauffeur, N.H., en gezin, van Burgemeester G. Bosstraat E 15, naar Alkmaar. A. Meijer (wed. v. K. Hemke), z.b., N.H., van Friescheweg E 8, naar Heerhugowaard. C. Reitsma, instru mentmaker P. T. T„ N.H., en gezin, van Friescheweg E ?9, naar 's-Gravenhage. A. Nat, z.b., N.H., en kinderen, van Wester straat A 93, naar Oterleek. P. Schot, chauffeur, N.H., van Heerenweg B 5b, naar Alkmaar. Hedenmorgen om twialf uur stond voor de meervoudige strafkamer van de Arrondissementsrechtbank terecht de 28-jarige arbeider Corn. Spaans uit Warmenhuizen die zooals men zich zal herinneren in den nacht van 1 op 2 Februari van dit jaar in het huis van de fam. Meyer gewapend met een broodmes was binnen gedrongen, waar schijnlijk om te trachten de moeder van zijn vroegere verloofde van het leven te berooven. Deze moordaanslag had plaats gehad in den nacht, volgende op de viering van den nationalen feestdag ter gelegenheid van de geboorte van prinses Beatrix en op den avond van dezen dag was verd. in een café te Warmenhuigen geweest en hij had aldaar zijn vroeger meisje in gezelschap van een man ontmoet. Mede, doordat verd. veel bier gedronken had, ontstak hij daarover in woede en dit werd nog erger, toen het meisje hem smalend uitlachte. Over dit feit had Spaans zich ten zeerste opgewonden, doch op het feest zelf had hij zich nog kunnen beheerschen. Toen de fes tiviteiten echter voorbij waren en verd. thuis was gekomen, zag hij op tafel van zijn woonhuis een broodmes liggen en blijkbaar wist hij toen precies wat hem te doen stond. Met het groote mes gewapend begaf bij zich naar het huis van de fam. M., waar de moeder van zijn ex-verloofde woonde. Door de achterdeur begaf hij zich naar binnen en bij het flauwe schijnsel van een klein lampje zag hij de oude vrouw met één van haar kleinkinderen in de bedstede liggen. De vrouw was door het gestommel wakker geworden en ontstelde hevig, toen ze Spaans met een mes voor zich zag. Zonder een woord te spreken, en voordat de vrouw erop verdacht was, wat er ging gebeuren, had verd. zyn ex-schoonmoeder- in-spe met het broodmes gestoken en haar steken toegebracht in hoofd, hals en armen. Gelukkig echter was verd. bij het zien van het opspuitend bloed bang geworden en tot bezinning gekomen, zoodat hij de arme vrouw niet verder had toegetakeld en zich snel uit de voeten had gemaakt, terwijl hij onderweg naar zijn huis het broodmes in de sloot had geworpen. De verwondingen waren wel van ernsti- gen aard geweest, doch de vrouw was haar wonden weer te boven gekomen en koi zoodoende thans als getuige gehoord worden. De rechtbank werd gepresideerd door mr. A. M. Ledeboer. Aan verdachte was primair ten laste ge legd poging tot doodslag. Op de eerste vraag van den president, of hy het hem ten laste gelegde bekende, gaf verd. een ontwijkend antwoord. Hy had ge meend zoo verklaarde hy dat de moeder van zijn vroeger meisje schuldig was aan de verbreking van de verloving, al gaf hy aan den anderen kant toe, dat hijzelf destijds de verkeering had uitgemaakt. De vrouw was volgens verd. in den verlovings tijd nooit aardig voor hem geweest. President: „Wilde U haar dooden?" Verd.: „Neen, ik had alleen de bedoeling haar te spreken. President: „Maar dan neem je toch niet zoo'n groot broodmes mee?" Verd.: „Och, ik had dat mes alleen maar in m'n tasch gestoken, omdat ik het thuis op tafel had zien liggen. Pres.: „En toen je door de achterdeur het huis was binnengekomen, en de vrouw in bed zag liggen, waarom heb je toen het mes getroken?" Verd.: „Ik wond me toen geweldig op!" Pres.: „Dus toén had je toch wel de be doeling haar te dooden?" Verd.: „Ach, dat weet ik niet precies, misschien wel". Pres.: „Dacht je alleen: als se maar opge ruimd is, dan komt alles wel weer in orde? Verd.: „Neen, dat zeker niet edelachtbare". Pres.: „Dus je had niet de bedoeling heer te dooden?" Verd.: „Ik had zoo maar In het vrijde weg met het mes gestoken en ik wist niet wat ik deed, trouwens, ik kan het niet meer precies herinneren, ik had dien nacht veel bier ge dronken. Dan wordt de vrouw, getuige m.k. gehoord. Pres.: „U lag al in bed, nietwaar, toen Spaans U overviel?" Getuige: „Ja zeker, ik was al om 10 uur naar bed gegaan en toen ik zoo'n gestommel hoorde, dacht ik, dat één van de kinderen thuis kwam. Pres.: „Toen Spaans U in bed zag liggen, zei hij toen ook iets?" Getuige: „Neen, hij zei geen woord en gaf me direct een klap op m'n hoofd om ver volgens als een razende met het mes te steken. Pres.: „Wat deed U terug?" Getuige: „Ik riep: man, ze maken me dood!" Pres.: „Vond U hem altijd al een vreemde man?" Getuige: „Ik heb 'm nooit gemogen en in den verlovingstijd bijna geen woord tegen hem gesproken". Pres. tot verd.: „Je bent al eens eerder naar dr. Barnhoorn geweest, hé, om je ze nuwen na te laten zien?" Verd.: „Ja, op advies van dr. v. Heste ren uit Warmenhuizen". Pres.: „Je piekerde vaak, is het niet?" Verd.: „Ja, over de werkloosheid". Pres.: „En het bier, dat je dronk, deed daaraan weinig goed". Verd.: „Ja, dat is zoo". Pres.: „Wat heb je met het mes gedaan?" „Verd.: „In de sloot gegooid". Pres.: „Dacht je niet, dat je de juWrouw had doodgemaakt?" Verd.: „Neen, daar heb ik nooit aan ge dacht". Daarna wordt dr. Barnhoorn, directeur van de St. Willebrordusstichting te Heiloo gehoord. Pres.: „Dr. U heeft al eerder bij hem een ernstige zenuwstoring geconstateerd, is het niet?" Getuige: „Ja, hy lijdt In sterke mate aan waandenkbeelden en hallucinaties". Pres.: „Is U overtuigd, dat het feit hem niet ten volle toegerekend mag worden?" Getuige: „Ja, deze man verkeert in een psychose en kan men moeilijk als toere kenbaar beschouwen". Pres.: „Wat denkt U ervan?" Get.: „Verd. is al eerder in onze inrich ting verpleegd geworden en na een ern stige geestesstoring als genezen verklaard. Hij heeft zyn kwaal blijkbaar weer terug gekregen en is thans weer vervallen in een abnormale geestesgesteldheid. Het is het beste dat hij weer ter verpleging wordt opgenomen en dan bij voorkeur in Heiloo. Het requisitoir. De officier van justitie, mr. v. d. F e e n de Lille, gaat in zijn requisitoir uitvoe rig in op hetgeen in dien bewusten nacht is geschied en komt dan tenslotte tot de vraag of het hier poging tot doodslag of poging tot zware mishandeling betreft. Spr. is van oordeel, dat men hier te doen heeft met poging tot doodslag. Voor 100 pCt. ontoe rekenbaar verklaren, is niet mogelijk en blijvende plaatsing in het krankzinnigen gesticht kan niet overwogen worden. Er is in dit geval wel degelijk eenige toereken baarheid, zij het dan zeer gering. De eisch is tenslotte: 1 dag gevange nisstraf met aftrek van 1 dag hechtenis en ter beschikking stellen van de regee ring. Verd.: „Ik wil liever niet naar Heiloo!" Dr. Barnhoorn: „President, op grond van waanvoorstellingen denkt hij, dat hy in Heiloo vermoord wordt, het is niet de eerste keer, dat hy dit zegt. Maar wij zullen ver der wel voor hem zorgen". De verdediger, mr. Schuurman zegt aan 't requisitoir weinig toe tezullen voegen. Spr. is van meening, dat dit de allerbeste oplossing is. UITSPRAKEN. Zaken van Dinsdag 29 Maart. Corn. Jac. B., kellner te Alkmaar, zeden misdrijf. Vonnis: 1 jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf met bijzondere voorwaarden en een proeftijd van 3 jaar. H. v. D., los-werkman te Den Helder, diefstal van steekbeitels en een boorijzer. Eisch: 4 maanden. Vonnis: conform. PLANVLAG VALT NIET ONDER UNIFORMVERBOD. Vrijsprekend vonnis. Het Amsterdamsche gerechtshof wees heden arrest in de zaak tegen den man, die de planvlag in den Meistoet had mee gedragen en die terecht heeft gestaan wegens overtreding van het uniformverbod. De kantonrechter had den man vrijge sproken, daar deze vlag z.i. geen opzichtig onderscheidingsteeken was, dat uitdrukking is van een bepaald staatkundig streven. De rechtbank was van een andere mee ning en veroordeelde den drager tot 1 boete. Mr. Mendels, de verdediger, teekende cassatie aan en de Hooge Raad vernietigde het vonnis der rechtbank en verwees de zaak naar het gerechtshof alhier. Het hof bevestigde het vonnis van den kantonrechter en sprak verd. dus vry van het hem tenlaste gelegde. Ook het hof was van meening, dat deze vlag geen opzichtig onderscheidingsteeken is, dat uitdrukking is van een bepaald staat kundig streven. Wielrennen. A. S. V. VICTRIX. Deze vereeniging hield een trainingsrit voor de A, B en Junioren-klasse. De A- klasse reed 54, de B-klasse 45 en de junioren 9 K.M. De uitslag was: 1. Jan Ottenbross; 2. H. de Roojj; 3. Jb. Schipper; 4. W. Visser; 5. K. Kusch; 6. W. de Zeeuw. B-klasse: 1. H. Blok; 2. C. de Boer; 3. J. Nierop; 4. C. K. Kusch; 5. A. Elings; 6. Heemstra. Junioren: 1. Joop Hennink; 2. C. Stroom- berg; 3. Jan Hennink; 4. N. Groot. Tijd A-klasse 54 K.M., 1 uur 45 min. B-klasse 45 K.M., 1 uur 30 min. Junioren 9 K.M., 20 min. HEERHUGOWAARD (Maart). Geboren: Anna Maria, d. v. F. Hui- berts en G. Loos. Marten Jan Willem, z. v. M. J. Porte en F. D. A. Wit. Philip- pus Nicolaas, z. v. N. W. de Koning en M. G. Vreeker. Hendrik Jan, z. v. H. Pluis- ter en T. den Engelse. Adrianus Johan- nes, z. v. J. de Boer en J. C. Sijs. The- resia Maria, d. v. Th. v. Schagen en C. G. Giling. Wilhelmus Johannes, z. v. L. A. Commandeur en A. Grooteman. Alida, d. v. J. Verwer en A. J. Ursem. Pieter Joseph, z. v. J. Tamis en D. Boots. Francina, d. v. S. Pols en J. E. Sturn. Jacob, z. v. K. Leegwater en T. Hoogland. Wilhelmina Geertruida, d. v. G. Hilvers en W. Vlaar. Cornelis Nicolaas, z. v. P. Snoek en C. Tijm. Johannes Joseph, z. v. C. A. Oudhuis en M. C. Does. Johanna Margaretha, d. v. P. van Stralen en M. Dol. Ondertrouwd: C. Kooy en E. H. C. Hartenberg. H. J. M. Jansen en W. A. Witte, te Warmenhuizen. C. Th. Komen te Zuidscharwoude en A. Kramer. KOEDIJK. (Maart). Geboren: Catharina Anna Maria, d. v. A. Lugtigheid en J. C. Snijder. Arie, z. v. G. F. Hart en J. Rol. Cornelia, d. v. Joh. Klanken en A. Heilig. Gehuwd: D. C. Butter en K. Nadema. M. de Wit en J. Vennik. G. Smit en M. C. Geus. Overleden: C. Egmond, 48 jaar, geh. met D. Smit. Ingekomen personen. A. de Winter van Obdam. K. Wiedyk en gezin van St. Pancras. Joh. Sjerps van Venhuizen. E. Lipeczky van A'dam. Vertrokken personen. J. Stoop naar Alkmaar. M. Ursem naar St. Pancras. B. Koning naar Haarlem. A. Vroegop en gezin naar Bergen. W. Slot en gezin naar Alkmaar. T. Kerk- meer naar Bergen W. Ruis en gezin naar Heiloo. M. Hillen naar Oudorp. A. Zon neveld en gezin naar Amsterdam. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Kerkplein, en aldaar te bevragen op Woensdag en Zaterdag tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als ge vonden gedeponeerd van 26 Maart 1938 tot 2 April 1938: vulpotlood, sleutel ALT,IV, rijbewijs B, paarse kindermuts, zakschaartje, zilveren tres, 2 sleuteltjes aan ring, motorhand schoen, handschoen, bruin leeren cein tuur, stempel Egm. Visscherijschool, loo- per, sleutel, bronzen medaille 3e prijs, zwarte hoes, plaatje van een filmtoestel, sleutel rijwielslot, wollen das. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwerp pen, als gevonden aangegeven op 26 Maarf tot 2 April 1938: belastingmerk, W. de Jong, Bloemstraat 29; damesmutsje, G. Dakker, Westerburg straat 1; pakje inh. kaasje, M. A. Mannes, Oudegracht 161; 1 paar kinderhandschoe nen, K. Groot, Peperstraat 1; kinderporte- monnaie met inh., C. de Rooij, Nieuwesloot 7; mesje, P. Menzing, Baanpad 39; belas tingmerk, C. Admiraal, Akerspad 3; ijzeren hondenhalsband, S. Jacobse, Koorstraat 15a; boodschappentasch, F. Mulder, le Landdwarsstraat 27; witte strik, J. Bu- man, St. Jacobstraat 3; bruin jongenspetje, A. Lina, Oudorperdijkje 24; aanteeken- boekje, H. de Ruiter, Spoorstraat 59; lees boek, M. de Pee, Dr. Schaepmanstraat 6; belastingmerk, Mej. Out, Achterstraat 39; motorhandschoen, J. Korver, Korte Land- straat 34; portemonnaie, Th. Kaandorp, Dr. Schaepmankade 13; lichtbruine vul pen, G. Roskam, Meerweg 12. Egmonder- meer; 2 sleuteltjes, L. Leeuwenkamp, Piusstichting, Nassauplein; wit alpino mutsje, S. de Boer, Snaarmanslaan 131; gouden ring, J. de Vries, Stationsstraat 69; zilveren vulpotlood, N. Stubenitsky, Lin- denlaan 90; 5 boterbonnen, C. Kloetjes, Oudegracht 74; zakmes, M. Ruig, Schou tenstraat 11; bonte vulpen, G. Bijlveld, Laat 102; doosje met horloge, D. Schalk wijk, Pr. Hendrikstraat 5, Bergen; hamer met steel, P. de With, agent v. politie; beige kindertaschje met inh., A. L. Bellekom, Torenburg 7; hamer, F. Lensink, Laat 63; rij wiel belastingmerk, P. Denijs, Akers pad 5; huissleutel, D. Metz, Oudegracht 220 A; worst, fa. Zwaan Zn., Nieuwe sloot 77; 1 paar wollen dameshandschoe nen met kappen, J. Out, Westerweg 277. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men ver zocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie. zxxxvv<wxxxvxxvxxx>o<xxx>ooooooo In wijden kring heelt men attentie Voor uwe handels- advertentie!

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8