VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Het rommelt weer in het Ossche stadje. DERDE BLAD. DE MARECHAUSSEE GAAT HEEN. Donker Oss zegt: „Jammer!" (Van onzen bij zonderen correspondent.) Oss, 4 April Rondom Oss ruischt de zee van Hol- land's misdaad. Oogenblikken van eb zijn er geweest, evenvele malen is de vloed opgekomen, maar gestormd met orkaankracht heeft het er ook. Het ergste scheen voorbij sinds de zware golven uit de Toon de Soepterrine overgebracht zyn naar de stille, sombere wateren te Leeuwarden, maar kortgele den brak de dag aan waarop Oss weer volop in het twijfelachtig schijnend licht der criminaliteit kwam te staan. Arres taties in allerlei kringen werden ver richt.... de marechaussee's werkten weer op volle kracht. Tot een dezer da gen als een donderslag uit helderen he mel het bericht viel dat het korps ver vangen zou worden door rijksveldwach ters zulks omdat de marechaussee's ar restaties verricht zouden hebben die nooit verricht hadden mogen worden. Stil ligt de kazerne van het korps in de straat. Alle manschappen bevinden zich bin nen de muren. Gisteren zijn de rijksveld wachters gearriveerd en hebben hun taak overgenomen. „Maar ge moet ne denke dat ze binne blij ven omdadde ze bang zin. Bang is er nog nooit een geweest heirzoo" verklaart een Ossenaar. Inderdaad bang zijn ze nooit ge weest. Dat kunnen de onvrijwillige bewo ners van diverse gevangenissen, waardoor een deel van Oss vrijwel ontvolkt werd, ge tuigen. Merkwaardig dat de grootste waar deering door de leden van de kringen waar de marechaussee hard en onverbiddelijk op trad, voor het korps gekoesterd wordt. Mis schien omdat zj, door den vjand te eer en, zichzelf hooghielden. Maar velen kunnen het niet „geleuve", dat hun aartsvervolgers gaan vertrekken. „Als ik het voor het zeggen haddan bleven ze", zoo zegt een supporter van den grooten Toon, „je wist precies wat je er aan had en je weet nooit wat je ervoor terug krijgt. Het waren de eenigen waar wj voor moesten oppassen. Met de gewone politie was het heel anders. Als je een karweitje had op te knappen en er kwamen agenten zoo eens neuzen, wel, dan stuurde je ze weg. Maar marechaussee's Men mompelt veel in Oss, schouders trek ken geheimzinnig omhoog. De een beweert dat al jaren lang het plan bestond dat de marechaussee's weg zouden gaan. Hun be stemming was om in samenwerking van de militaire politie de grensbewaking op zich te nemen. Neen, meent een ander, de her benoeming van den burgemeester is oorzaak dat het korps weggaat. Al lang werd een stille, maar krachtige strijd gestreden tus- schen de blauwgeuniformden en het hoofd der stedeljke politie. Burgemeester Ploeg makers* diensttjd is verlengd, dit zou de klap in het gezicht van het keurkorps betee- kend hebben. Wel is men algemeen van oordeel, dat thans een einde gemaakt is aan de slechte verhouding die er bestond tusschen de twee soorten handhavers der wet. Maar ook andere geruchten doen fluis terend de ronde. Sommigen leggen ver band tusschen het plotselinge heengaan der marechaussee's en de arrestaties die gedaan zjn in de laatste dagen op men- schen van een geheel ander gehalte dan tot dusverre wel het geval was geweest. En ook hier verdeelen zich de meeningen. De een zegt: „De marechaussee heeft geljk gehad"anderen zjn van oordeel, dat de aanhouders gefaald hebben. Immers een ar restant is weer vrj gelaten en heeft thans een eisch tot schadevergoeding ingediend van honderdduizend gulden. „Maar is het dan ook niet waar, dat een aangehoudene, die op weg was naar zjn huis in Njmegen, bj zjn arrestatie tegen de marechaussee gezegd heeft: „Je zult weten dat je me in bewaring hebt genomen". Fluisterende gesprekken worden gevoerd in het stadje waar het onbehaagljk is om in het postkantoor te hooren: „Gaat u maar even in de cel".... gesprekken welker dra den voeren naar verschillende deelen des lands Naar gevangenissen en woningen van geheel ander genre. Slechts de marechaussee blijft zichzelf en zegt: „Wj kunnen u geen Inlichtingen geven". Het mysterie bljft DE R.K. PERS OVER DE GEBEURTENISSEN TE OSS. Aan de r-k. bladen is over deze zaak nog het volgende ontleend. De Tijd schrijft o.m.: „Ingewyden wis ten, dat, wanneer men alles, tjd in Oss voorvalt, aan een cntisch onder zoek onderwerpt, men tot de verr3®serjjj ontdekking komt, dat er sinds het uitroeien van de beruchte bende eigenljk maar een werkelijk „schandaal" door de marechaus see tot klaarheid werd gebracht. En boven dien, dat deze ééne affaire de kwestie van de „Organon" niet aan het licht kwam door de activiteit van het betrokken corps, doch door het bloot-toevallige feit, dat bij de marechaussee de eerste aangifte van een strafbaar feit binnenkwam. „Al het andere echter houdt geen stand. „Oss is bj voorbeeld opgeschrikt doordat de marechausee twee jongemannen in hech tenis nam, twee leiders van de gemeenteljke zorg voor de jeugdige werkloozen. Zj zou den groepten hebben gestolen van het ter- rem, waarop zj met hun jongens werkten. Dit terrein bestond echter uit tuintjes, waar van den jongens uitdrukkelijk het vrucht gebruik was toegestaan. Vier dagen hebben de jongelui in de kazerne vastgezeten; zij werden naar den Bosch geleid, waar de of ficier van justitie niets anders kón doen, dan ze vrijlaten. Iets strafbaars hadden ze niet gedaan. Maar Oss had een „schandaal". Denzelfden avond, waarop de jongens van Den Bosch huiswaarts keerden, bevatte het plaatseljke blad een „uit goede bron stam mende" mededeeling, dat zij hadden „be kend". „Driemaal werd daarna van de zjde der marechaussee proces-verbaal opgemaakt te gen ambtenaren van gemeentelijke instellin gen. Een crisis-ambtenaar had aan onbe voegden vleeschbonnen in handen gegeven. Daar die vleeschbonnen echter geen waarde hadden, kon hier van een conflict met de strafwet geen sprake zijn. Twee politie agenten hadden gestolen bij de sluiting van een landbouwtentoonstelling. Bij die heele sluiting bleek geen politie-agent aanwezig te zijn geweest. De directeur van de gasfa briek had een der gemeentenaren een loo- den pijp in handen gespeeld. Die pijp bleek een waarde te hebben van nog geen gulden en was betaald. „Viermaal kwam dus de naam van ge meente-instellingen te Oss in opspraak zon der dat eenig reëel feit aanwezig was. „Viermaal werd geverbaliseerd, werden verhooren afgenomen, werd met den goeden naam gesold door menschen, die strafbare en niet-strafbare feiten klaarblijkelijk nau welijks konden onderscheiden! „Met de affaire van den bankier, die op Zaterdag 19 Maart in een open zijspan naar de kazerne van de marechaussee werd geleid terwijl de inventaris van zijn bureau met een veewagen werd leeggehaald alles op klaarlichten dag kwamen de Ossche „schandalen" in een nieuw stadium. Niet meer gemeente-instellingen, doch vooraan staande particulieren kwamen aan de beurt. De man werd enkele dagen naderhand ontslagen van rechtsvervolging". „Het werd nadien nog erger. „Het verleden van twee priesters in Oss werd „onderzocht". Tegen den een werd een kroongetuige in het veld gevoerd, die tot de meest gevreesde figuren van de plaats be hoort. In het bjzijn van dezen man werd een nog niet volwassen knaap door zes ma rechaussees gehoord over een feit, dat zich tien jaar geleden zou hebben afgespeeld. In diezelfde zaak werden kinderen buiten het bijzijn van hun ouders „gehoord" over ver meende wangedragingen van een priester. „In de zaak tegen een ander priester is het de vraag of vóór het onderzoek wel werd nagegaan, of de ten laste gelegde feiten strafbaar waren of niet. „Hoe het met deze beide onderzoekingen zal afloopen wij loopen er niet op vooruit al hebben wij er persoonlijk den indruk, dat het in denzelfden geest zal zijn als vele voorgaande zaken. Doch wy wijzen op de methoden van onderzoek, die daarbij wer den gevolgd en op het feit, dat heel Oss nauwkeurig wist, dat de marechaussees met die en die zaak bezig waren, dat zy die en die personen hadden gehoord, dat zij daar en daarvoor naar den Haag waren geweest en al zulke dingen meer. „Handelden deze mannen overeenkomstig hu instructies wanneer zy zulke zaken op en zoodanige wyze onderzoeken, dat een heele plaats er schande van spreekt? Ter wijl dus nog niets, heelemaal niets vast stond! „Of is hun opleiding zóó slecht, dat zy nog niet behoorlijk een strafbaar feit kunnen herkennen?" Aan het Noordbrabantsche dagblad Het Huisgezin is het volgende ontleend: „Een ieder zal het goed recht van politie (en justitie) erkennen om zonder aanzien des persoons een onderzoek naar feiten in te stellen, die strafbaar zyn voor de wet; maar ieder zal ook mogen vorderen, dat bij zulk onderzoek, zeker in het eerste stadium, de noodige discretie in acht wordt genomen. „Het gaat niet aan, dat zonder deugdelijke aanwijzingen, enkel op een los vermoeden, tegenover iemand wordt opgetreden, alsof hij al van misdaad was overtuigd; het gaat nog minder aan, dat als het eerste onderzoek ten aanzien van het vermoeden, dat het uit gangspunt vormde, geen bewijs oplevert, dat onderzoek in allerlei richtingen uit te strek ken, als ware het er om te doen, tot iederen prijs wat strafbaars te ontdekken. „Tegen zulk een exces van ijver behoort de burgerij gevrijwaard te blijven en dat te meer, omdat het optreden van de politie al tijd een verdenking op de betrokkene werpt, die naar de ervaring uitwijst door niet-ver- volging of bloote invrijheidstelling na arres tatie niet wordt weggenomen". Het blad juicht ten slotte het disciplinaire optreden der regeering tegen de marechaus see toe, waardoor z.i. te Oss een ontspanning zal intreden. Het is vanzelfsprekend, dat de kwestie ook in bladen van andere richting een onder werp van beschouwing is geworden. Wij nemen daaruit nog de volgende con clusie van Het Volksblad over: Het is thans onmogelijk een officieele, pre cieze opgave te verkrijgen van de motieven, waarmee men de overplaatsing rechtvaar digt. De substituut-officier te den Bosch, mr. Dubois, die met de Ossche marechaussee ja renlang vruchtbaar heeft samengewerkt, staat er geheel buiten. De procureur-gene raal weigert iedere inlichting. Toch lijkt het ons dringend gewenscht, dat er in deze aangelegenheid duidelijke taal wordt gesproken. De geheimdoenerij geeft voet aan allerlei ongewenschte geruchten. Wil men het gezag van de justitie niet scha den en het rechtsgevoel van velen herstel len, dan moeten er andere redenen ge noemd worden dan een arrestatie, die niet onmiddellijk door wettig en overtuigend bewijs kon worden gestaafd. Legt men dit criterium aan politie en justi tie aan, dan zouden er slechts weinigen van deze autoriteiten op hun stoel blijven zitten. Openbaarheid kan in het geval Oss een ge neesmiddel zijn! MOGELIJKE VERBETERING VAN DEN ECONOMISCHEN TOESTAND. De Economisch-Technologische dienst brengt een rapport uit. Weinig nieuwe gezichtspunten. Door den Economisch-Teehnologischen Dienst voor Noordholland is op verzoek van het college van B. en W. van de gemeente Alkmaar een nota opgesteld over de moge lijkheden tot verbetering van den economi- schen toestand dier gemeente In deze nota wordt er op gewezen, dat het voor Alkmaar, historisch gegroeid centrum van een mooie omgeving, als woonstad van groot belang is, dat moderne woonwijken worden aangelegd op die plaatsen, waartoe de toekomstige bewoners zich het meest aan getrokken zullen gevoelen. Overal is een groote verandering in de vraag raar wonin gen te bemerken. Huizen en woonwijken verc-uleren zeer snel en er worden thans ge heel andere eischen gesteld dan voorheen, en het zich aanpassen aan deze eischen vraagt zeer bijzondere zorg. Geconstateerd wordt, dat Alkmaar, vooral na de uitvoering van de rijks- en provin ciale wegenplannen, zeer gunstig zal zijn gelegen. Verbetering van de toegangswegen naar de binnenstad, zoowel van dien over het Noordhollandsch kanaal als van den Bergerweg wordt noodig geacht. Het is niet waarschijnlijk, dat de veemarkt een groote toekomst heeft, daar de ontwik keling gaat in de richting van concentratie op eenige groote markten. Er moet dan ook verwacht worden, dat de rundveemarkt al leen van belang zal blijven voor de gemeente en r directe omgeving. De varkensmarkt kan, indien de handel op het buitenland weder vrijgelaten zou worden, van meer be- teekenis worden. Het lijkt niet verantwoord thans groote kosten aan de inrichting dezer markten te besteden. Het behoud van de kaasmarkt in haar tegenwoo-digen vorm is voor de gemeente van het grootste belang. Deze markt en het nog aanwezige stadsschoon trekken vele vreemdelingen. Van de enkele mooie gedeel ten, die nog behouden zijn, mag weinig meer veranderen of verdwijnen, daar anders de vreemdelingen weg zullen blijven. Het is beter de nauwe gedeelten voor het verkeer te sluiten dan tot het aanbrengen van ver anderingen over te gaan. Men make goede parkeerplaatsen buiten het oude, mooie, ge deelte. Alkmaar telt slechts enkele industrleele vestigingen van beteekenis. Deze bedrijven zijn niet streng aan Alkmaar als plaats van vestiging gebonden. Dat zij zich, naar geble ken is, in Alkmaar zeer wel bevinden, duidt er op, dat de gemeente geen slechte plaats voor vestiging is. Aan de enkele klachten en verlangens die bestaan zal het gemeentebe stuur zooveel mogelijk tegemoet moeten ko men. Bij de beoordeeling van verzoeken van de industrie moet het algemeen gemeentebe lang van het bij dit verzoek betrokken ge meentebedrijf. Het is daarom gewenscht de beslissingen op de inkomende verzoeken in handen te stellen van een gemeentelijke in stantie, die boven de afzonderlijke bedrij ven staat. Deze verzoeken zullen met de grootst mogelijke welwillendheid moeten worden behandeld, opdat de gemeente den naam krijgt de industrie te willen bevorde ren. De ligging van Alkmaar wordt voor vesti ging van industrie zeer gunstig beoordeeld. De gemeente is als industrieplaats echter te weinig bekend dan dat zij, die plannen heb ben voor vestiging van een bedrijf, daarvoor Alkmaar zullen kiezen. Verwacht wordt, dat het vestigen van de aandacht op Alk maar, b.v. op de Jaarbeurs of door adver tenties, succes kan hebben. Voor industrieelen, die vestiging van een bedrijf overwegen, is de aanwezigheid van tererinen en gebouwen en van geschikte arbeidskrachten van het grootste belang. Nagegaan moet worden of niet geldmiddelen ter beschikking kunnen worden gesteld voor het geheel gereed maken van terreinen. Een propaganda voor Alkmaar als vestigings plaats zal hierdoor meer succes kunnen heb ben. Op de vraag of geschikte arbeidskrachten aanwezig zyn, kan thans niet geantwoord worden, omdat geen betrouwbare gegevens voorhanden zijn. Aanbevolen wordt een en quête onder de werkloozen te doen houden ten einde, op de daardoor te verkrijgen ge gevens als basis, te kunnen vaststellen voor welke industrie de gemeente in het bijzonder geschikt is. De Economisch-Technologische Dienst verklaart zich bereid de richtlijnen, zoowel bij het verzamelen als bij het ver werken der gegevens, aan te geven. Wy vestigen er de aandacht op, dat ver scheidene punten, welke de Econ.-Techn. Dienst hier ter sprake brengt, ook reeds naar voren werden gebracht in de uitgebreide enquête, welke wij onder den titel „Alk maar moet groeien" het vorige jaar in onze courant gepubliceerd hebben. B. en W. voegen in bijlage Nr. 56 aan de beschouwing van den dienst toe, dat zij reeds met de commissie van bijstand voor het grondbedrijf overleg pleegden over de pun ten, welke voor dat bedrijf van belang zijn. Het rapport kan in de toekomst leiden tot het kiezen van bepaalde richtlijnen voor het te voeren beleid. TOEPASSING BEBOUWINGS VOORSCHRIFTEN OPRICHTEN WINKELHUIS SLAGERIJ) In bijlage Nr. 62 schrijven B. en W.l Het Bouwbedrijf Gebr. Schoonewil en C. Jonker alhier richt zich bij adres van 28 Maart 1938 tot uwe vergadering met verzoek te willen goedkeuren, dat in plaats van een woonhuis tot het bouwen waarvan vergunning werd verleend bij onze beschik king van 17 December 1937 een slagerij wordt getouwd op den hoek van den Ber gerweg en de Nicolaas Beetskade. Daarop reeds dadelijk van advies dienen de kunnen wij u naar aanleiding van dit adres het volgende mededeelen. Bij besluit van 17 December 1937 verleen den wij aan het Bouwbedrijf, voornoemd, overeenkomstig zijn verzoek met daarbij overgelegd bouwplan, vergunning voor den bouw van drie woningen aan den Bergerweg en drie woning aan de Nicolaas Beetskade, o.m. onder voorwaarde, dat de bouw zou worden uitgevoerd overeenkomstig het Raadsbesluit van 18 November 1937, nr. 22, waarbij de grond aan adressant werd ver kocht. De verkoop is geschied onder bepa ling, dat op het verkochte terrein zes wonin gen zouden worden gesticht overeenkomstig het uitbreidingsplan „Bergerweg-Zuid" en de op dit plan betrekking hebbende bebou wingsvoorschriften (gemeenteblad nr. 1324). Bij brief van 23 Februari 1938 verzocht het meergenoemde Bouwbedrijf in plaats van de woning op den hoek van den Bergerweg en de Nicolaas Beetskade, waarop bovenbe doelde bouwvergunning betrekking had, een winkelhuis te mogen bouwen en dit te mo gen inrichten als slagerij. Op grond van de bebouwingsvoorschriften, behoorende bij het uitbreidingsplan „Ber gerweg-Zuid", moeten in het algemeen de bouwterreinen gelegen in het uitbreidings plan „Bergerweg-Zuid" bebouwen worden met woonhuizen. Magazijnen, winkels, fabrie ken, e.d. mogen niet anders worden ge bouwd dan met vergunning van ons college. Op grond van deze bevoegdheid hebben wij op het verzoek om op den hoek van den Bergerweg en de Nicolaas Beetskade een winkelhuis met slagerij op te richten afwij zend beschikt, meenende hiermede tevens te handelen in den geest van uwe vergadering, nu uit den boezem van den raad bij de be handeling van verschillende voorstellen tot verkoop van grond in het Bergerwegkwar- tier o.a. door den heer Van de Vall herhaal delijk op beperking van het aantal winkels is aangedrongen. In onzen desbetreffenden brief van 5 Maart j.L hebben wy onze beslissing aan adressant medegedeeld, erop wijzende, dat ter plaatse geen behoefte is aan het slagers- bedrijf en bovendien, dat de voor slagers- bedrijven door de regeering getroffen maat regelen eerder wijzen op beperking dan op uitbreiding van die inrichtingen. Tegen deze beslissing is het beroepschrift van het Bouwbedrijf Gebr. Schoonewil en C. Jonker gericht. Wij vatten althans het adres van 28 Maart ji. aan uwe vergadering als zoodanig op, hoewel dit adres formeel niet geheel voldoet aan artikel 25 der Bouw verordening. De daarin omschreven procedure voor de behandeling van beroepschriften tegen wei gering van bouwvergunningen e.d. wordt in de bebouwingsvoorschriften, geldende voor het uitbreidingsplan „Bergerweg-Zuid", mede toepasselijk verklaard voor het geval de eigenaar van een perceel in beroep wenscht te komen bij den gemeenteraad, wanneer een ingevolge die voorschriften gevraagde vergunning of ontheffing is ge weigerd of voorwaardelijk verleend. De termijn voor het beroep voorgeschre ven, t.w. een maand, is in achtgenomen, ter wijl appellant in de gelegenheid is gesteld zyn verzoek mondeling toe te lichten ten overstaan van den Wethouder van open ha re werken, daartoe door ons college aange wezen. Het daarop betrekking hebbende proces-verbaal leggen wij voor uwe verga dering ter inzage. Het komt B. en W. voor, dat het beroep schrift van adressant moet worden afge wezen, waartoe zij het voorstel doen. VERKOOP GROND AAN DE REMBRANDTSTRAAT. De heer I. Hoekstra, te Blokker, heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Rembrandstraat, groot ongeveer 133 M'., voor den prijs van 997.50 in totaal, ten einde daarop een woning te bouwen. Een ontwerp-besluit wordt de raad in bijlage no. 60 aangeboden. KINDERVOEDING- EN KLEEDING. Ingevolge artikel 11 van het Koninklijk besluit van 19 November 1900, StbL nr. 202, zooals dit besluit nader is gewijzigd, tot vaststelling van regelen, waarnaar de ge meenteraad bevoegd is aan schoolgaande kinderen, ter bevordering van het school bezoek, voeding en kleeding te verstrekken of met dat doel subsidie te verleenen, is Uwe vergadering verplicht na het verstrijken van het dienstjaar aan Ged. Staten verslag uit te brengen aangaande de wijze, waarop de op de gemeente-begrooting toegestane bedragen voor het in artikel 36 der Leerplichtwet om schreven doel zijn besteed. B. en W. geven den raad in bijlage no. 58 in overweging het verslag vast te stellen. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30, Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: groep bouwvakken: 2 glas in loodzetters, 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 1 steenhou wer, 5 stratenmakers, 2 stratenm.-opperlie- den, 2 stuc.-opperlieden, 1 granietwerker, 5 betonwerkers, 12 voegers, 28 opperlieden, 17 stucadoors, 22 schilders, 84 grondwerkers, 42 metselaars, 77 timmerlieden; groep metaalindustrie: 1 autog. lasscher, 1 afbrander, 10 bankwerkers, 4 blikslagers, 1 carrosseriebouwer, 2 constructiewerkers, 11 electriciens, 1 fitter, 2 instrumentmakers, 3 kernmakers, 2 ketelmakers, 4 klinkers, 1 ko pergieter, 9 loodgieters, 2 lijnwerkers, 4 ma chinisten, 2 machineteekenaars, 6 metaal draaiers, 1 metaalvijler, 1 metaalslijper, 16 monteurs, 2 orgelmakers, 1 ovenist, 1 piano stemmer, 4 plaatwerkers, 1 ponser, 3 rijwiel herstellers, 1 rijwiellakker, 1 scheepsbouwer, 1 scheepstimmerman, 1 scheepswerktuigkun- dige, 11 smeden, 8 stokers, 1 tandtechniker» 1 voorslaander, 5 vuurwerkers, 3 wagenma kers, 6 ijzerwerkers, 1 yzerboorder, 1 zand- bereider, 5 zand vormers; groep voedings- en genotmiddelen: 62 si garenmakers, 5 sorteerders, 1 kistenplakker, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 2 koks, 9 sla gers, 10 chocoladebewerkers, 1 koffiestroop- brander, 2 bierbottelaars, 1 ouwelbakker, 3 zuivelbereiders, 23 bakkers; groep verkeerswezen: 69 chauffeurs, 12 schippers, 1 machinist binnenvaart, 2 expe ditieknechten, 7 koetsiers, 22 pakhuisknech ten, 26 magazijnbedienden, 1 emballeur, 4 kellners, 5 loopknechten, 1 hotelknecht, 1 buffetbediende; groep houtbewerking: 20 meubelmakers, 4 stoffeerders, 1 beitser, 6 mach. houtbewer kers, 1 beeldhouwer, 2 kistenmakers, 3 borstelmakers, 1 biljartmaker; groep handel: 23 vertegenwoordigers, 3 winkelbedienden, 2 colporteurs; groep boek- en steendrukkerijen: 8 boek binders, 5 letterzetters, 4 drukkers; groep land- en tuinbouwbedrijven: 15 tuinlieden, 25 landarbeiders, 3 bloemisten; overige beroepen: 4 wasschers, 1 kleerma ker, 1 rietwerker, 5 schoenmakers, 1 port. huisknecht, 1 verfbereider, 1 kalkbrander, 1 huidenzouter, 1 klompenschilder, 1 papier bewerker, 3 controleurs, 1 bedrijfsleider, 1 batikker, 1 administrateur, 2 boekhouders, 1 secretarie-ambtenaar, 3 incasseerders, 4 zak- kenstoppers, 1 reclameteekenaar, 2 verzeke ringsagenten, 17 kantoorbedienden, 39 trans port- en 261 los-arbeiders; gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 4, overige beroepen 3; jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: vrouwelijk personeel: 5 kantoorbedienden, 2 verkoopsters, 1 verstel en 1 costuumnaaister, 9 werksters. 235. Vlug pakte Peter het bakje op. Het warme eten smaakte hem best, want hy had erge honger. Flip zag hij echter niet en toen hij hem riep, kreeg Peter ook geen antwoord. Daar begreep hij niets van en h\j ging maar weer door met eten. 236. Ook Wip werd niet vergeten en de eC.hoorn smulde naar hartelust. Toen het bakje leeg was, likte Wip nog zelfc de restjes uit. Spoedig vielen beiden in diepe slaap, waarna ze enige uren later gewe werden door,,..

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9