vrije ziekenhuisverpleg.ngT JnQ&zoHdeH Stukken IVaftficct ftcod en zenuwen genoeg ketten von de piifc- ketende wcïftuiej deï coffcine. dan: K0Fp|E HAG Stad en Omgeving ER WORDEN TE VEEL PATIËNTEN IN ZIEKENHUIZEN OPGENOMEN EN DE VERPLEGING DUURT VAAK TE LANG. DE REGEERING WENSCHT CONTROLE. Bestuursverkiezing. DERDE BLAD. Voor den wedstrijd werden de beide kam pioenen hartelijk toegesproken door den voorzitter der A.F.C.-junioren, Br. Lucia- nus, die beide feliciteerde met het behaalde succes. Berdos bA.F.C. b 10 U.S.V. bA.F.C. e 10—1 Korfbal SPORTMEISJES IN GEVECHT! Korfbalwedstrijd gestaakt. De scheidsrechter van den te Amsterdam gespeelden wedstrijd VolhardingLuto om de Zilveren Korf heeft zich genoodzaakt gezien vijf minuten voor het einde den strijd te doen staken. De aanteiding tot deze beslis sing was een vechtpartij, welke was ontstaan tusschen een speelster van Volharding en een dame van Luto. Het tweetal ging elkaar te lijf met het gevolg, dat binnen luttele se conden alle spelers en speelsters in de klop partij waren gewikkeld. Ook het publiek liet zich niet onbetuigd en rende het veld op om de vechtenden te scheiden, dan wel om een handje mede te helpen de kluwen van vech tenden te vergrooten. Het spreekt vanzelf, dat onder deze omstandigheden van voort zetting van den wedstrijd moest worden af gezien. Het forsche spel in het laatste kwartier heeft de gemoederen verhit en is de aanlei ding geweest voor dit onsportieve slot. SCHOOLWEDSTRIJDEN 1938. Korfbaluitslagen van Zaterdag 9 April. Afd. H: H.B.S. II—Bergen H 0—0 Afd. I: Ulo IBergen I 00 Kegelen DISTRICTSWEDSTRIJD N.K.B. Zondag is te Haarlem de districtswedstrijd Noordholland gehouden van den Nederland- schen Kegelbond, waaraan de bonden uit Amsterdam, Haarlem, Alkmaar en den Hel der deelnamen. Amsterdam won 't districts kampioenschap met 1308 hout. Tweede werd Haarlem met 1272 hout vóór Alkmaar met 1229 en den Helder met 1131 hout. De Alkmaarders, die het vorig jaar winnaar van de districtswedstrijden wer den en toen district I op de nationale kampioeaschappen vertegenwoordigden, hebben zich dus niet weer kunnen plaat sen. Wel was Alkmaar favoriet, maar de verrichtingen bleven onder de verwach tingen. Geworpen werd in deze volgorde: Haar lem, Amsterdam, Alkmaar, Den Helder. In de eerste ronde werd er door allen zeer matig geworpen en bij de rust was de stand als volgt: Haarlem 629 hout, Am sterdam 616 hout, Alkmaar 587 hout en Den Helder 564 hout. De tweede ronde was beter. Vooral Amsterdam kwam op dreef en zag kans, om Haarlem van de eerste plaats te ver dringen. Alkmaar gaf echter ook den moed niet op, maar èn door het goede gooien der Amsterdammers èn door het falen van een paar Alkmaarders bleef het Alkmaarsche tiental op de derde plaats. Hoewel Alkmaar dus teleur stelde, was de stemming volkomen in orde. Dat de Alkmaarders wat onder de verwachtingen bleven, vond mede zijn oorzaak in het gooien met vreemde ballen. Wij meenen, dat de N. K. B. deze districtswedstrijden nog belangrijker en ook sportiever kan maken, door met eigen ballen te laten gooien. Intusschen, de kegelaars hebben een mooien sportieven dag gehad. Dammen KELLER NEDERLANDSCH KAMPIOEN. Zondag is onder groote belangstelling in het Parkhotel te Amsterdam d^ laatste ron de om het persoonlijk kampioenschap van Nederland dammen gespeeld. Door zijn par tij tegen Ligthart te winnen wist de kam pioen van 1937, de Amsterdammer R. C. Kei ler, zijn titel met succes te verdedigen. Op de tweede plaats eindigde de IJmuidenaar DukeL De eindstand is als volgt: 1. en Ned. kampioeR R. C. Keiler (Am sterdam) 17 pnt.; 2. B. Dukel (IJmuiden) 15 pt; 3. J. H. Vos (Amsterdam) 13 pt.; 4. H. Kinnegin (Rotterdam) 12 pt.; 5, 6 en 7. F. Raman, W. Rustenburg en A. K. W. Damme (allen uit Amsterdam) ieder 11 pt.; 8 en 9. A. Ligthart (IJmuiden) en C. J. Lochtenberg (Amsterdam), ieder 9 pt.; 10, 11 en 12. P. J. van Dartelen (Haarlem), C. Suyk (IJmui den) en A. de Graag (Heusden), ieder 8 pt. Zweefvliegen PER ZWEEFVLIEGTUIG VAN TEUGE NAAR WELSCHAP. Honderd K.M. in anderhalf uur. Zondagmiddag is de bekende zweef vlieger Jan Hoekstra, instructeur van het Nederlandsche instituut voor zweef vliegen, er in geslaagd met zijn zweef vliegtuig de P.H. 63 een oefen- vlucht te volbrengen, waarvan tevoren het doel het vliegveld Welschap reeds was vastgesteld. Om twaalf uur 50 was Hoekstra te Teuge door het motorvliegtuig PH-CEG tot een hoogte van 400 meter opgesleept, op welke hoogte hij de verbinding met het motor- vliegtig verbrak. Rustig steeg het Bussard- zweefvliegtuig, profiteerende van de ther- miet, die onder de bolle witte wolken, wel ke langs den blauwen hemel schoven, ruim schoots aanwezig was, tot aanzienlijk groo- ter hoogte. De bedoeling van den heer Hoekstra was naar Eindhoven te vliegen. Spoedig richtte hij den steven naar het Zuiden. Op wisselende hoogten nu en dan op 1800 M., steeds de gunstigste luchtstroo- mingen onder de wolken opzoekende, gleed de PH-63, voortgestuwd door den Noord- Oostenwind, in de richting van Brabant en later duidelijk in de richting van Eindhoven, waar de bezoekers van het vliegveld Wel schap om ongeveer kwart over twee tot hun groote verbazing een vreemd zweefvliegtuig in de lucht ontwaarden. Om tien minuten voor half drie precies anderhalf uur na het vertrek van Teuge daalde de PH-63 vlak voor de hangar. Hoekstra werd door de zweef vliegers met gejuich begroet Verkleumd van koude boven vroor het vijf graden vertelde Hoekstra van zijn tocht aan zijn Eindhovensche sportvrienden, die enthousiast waren over de prestatie van den instructeur. Zij waren danig verrast en begroetten den heer Hoekstra als eersten zweefvlieger, die op deze wijze Welschap bereikte. Hockey. SCHOOLWEDSTRIJDEN 2e ronde jongens. H. B. S. ILyceum I 1—2* H. B. S. Il—-Gymnasium I 1—2** Finale Zaterdag 30 April, 11 uur. Lyceum IGymnasium I. 2e ronde meisjes. H. B. S. I—H. B. S. II 1—0. Gymnasium ILyceum II 100. Finale: Zaterdag 30 April, 9.30 uur. H. B. S. IGymnasium I. Na verlenging en strafschoten. Na strafschoten. Wielrennen. WIELERCLUB „ALCMARIA". Zondag werd begonnen met de voor jaarscompetitie en wel met een rit voor A en B over 75 en de C-klasse over 65 K.M. Hoewel er een koude, straffe wind stond, was het toch heel mooi weer. Toen de C-klasse was gestart, werd er direct een flink tempo ingezet. Na de C-klasse startten gezamenlijk de A en B-klasse. Ook hier werd flink gejaagd, en waren het Pronk en Evers, die een 100 M. voorsprong hadden genomen op Groot en Strijbis, waarna op 100 M. het peleton I volgde. In de tweede ronde kwamen de 4 uitloopers bij elkaar, doch ook hier verde digde het veld uitstekend, zoodat de voor sprong slechts 100 M. bleef. Ook Keuleboer had het veld verlaten, en trapte voor wat hij waard was om bij de 4 uitloopers te komen. Toen de vierde ronde inging hadden de A en B-klasse de C-klasse ingeloopen, waar door een groote ploeg renners doorkwamen. Nu werd er pas gejaagd en getrokken, zoo- dat er slachtoffers vielen. Vooral de C- klasse kreeg het kwaad te verduren en moest spoedig lossen. Alleen Lanting kreeg een mooien voorsprong. Door 't vele werk van Pronk en Evers raakten de A en B- klasse uit elkaar. Toen echter de zesde ronde was verreden, had Keuleboer een 100 M. voorsprong genomen, welke flink was vergroot toen de laatste ronde inging. Toen heeft Cor allen die achten dat het veld hem gemakkelijk zou inloopen, leelijk bedrogen, want zijn voorsprong was zelfs in de laatste ronde nog grooter geworden en hij werd onverwacht winnaar over het algeheel. Ook Jan Pronk trapte in de laatste ronde weer alles van zijn wiel en bewees hiermee door winnaar te worden in de A-klasse, dat hij zoowel een langen afstand als 'n sprint race kon winnen. De uitslag was tenslotte: A-klasse: 1 J. Pronk; 2 P. Evers; 3 J. Groot; 4 N. Balvers. B-klasse: 1 Keuleboer; 2 Bos; 3 de Vos; 4 Strijbis. C-klasse: 1 Lanting; 2 Kemp; 3 Schipper; 4 Glas. Het streekverband Alkmaar van de ver- eeniging voor vrije ziekenhuisverpleging in Nederland mocht Zaterdagmiddag bogen op groote belangstelling voor haar algemeene jaarvergadering, welke als gewoonlijk werd gehouden in het café M. de Boer bij de Friesche brug. Immers er waren 21 van de 22 afdeelingen vertegenwoordigd, terwijl bovendien nog aanwezig waren de heer Stolk uit Den Haag, lid van het hoofdbestuur en de secretaris van de vereeniging „Zieken huisverpleging" te Alkmaar. De voorzitter, de heer L. J. van der K u ij 1 uit Den Helder, was verheugd over de groote opkomst. Een terugblik werpend op het afgeloopen jaar, constateerde spr., dat dit niet onverdeeld gunstig is geweest. Ver schillende moeilijkheden van diversen aard hebben zich voorgedaan, maar gelukkig heeft men die alle het hoofd kunnen bieden. Tegenover het uittreden van een paar af deelingen staat de toetreding van de zeer belangrijke vereeniging te Enkhuizen. Dank baar was spr. gestemd over de intrekking van het wetsontwerp ziekenhuisverzekering. De operatiekas, opgericht door het streek verband, zoo ging spr. voort, gaat nog steeds vooruit, zij heeft over het afgeloopen jaar een batig saldo. Medegedeeld werd dat de heer Leijen om gezondheidsredenen heeft bedankt als be stuurslid en naar Amsterdam is vertrokken, terwijl voorts de heer Meijer van Koedijk heeft gemeend zijn mandaat als bestuurslid te moeten neerleggen met het oog op zijn leeftijd. De voorzitter betreurde dit besluit, maar hij respecteerde het en hoopte dat de heer M. nog vele jaren van een welver diende rust zal mogen genieten. Den beiden afgetredenen bracht spr. een woord van warmen dank voor hetgeen zij in het belang van het streekverband hebbengepresteerd. Jaarverslag. De secretaris, de heer H. G. R ij s te War- menhuizen, stelde in zijn jaarverslag, dat dezen keer zeer kort was, voorop het doel van de vereeniging, n.1. het in contact met elkaar brengen van de afdeelingen en het onder oogen zien van de eventueel zich voor doende streekbelangen. Het verslag be treurde het dat verschillende vereenigingen het belang van een en ander niet inzien, noch het nut van de Federatie erkennen. Wel is men aangesloten bij een Kruis ver eeniging, een begrafenisvereeniging enz. doch het lidmaatschap van een vereeniging op het terrein der ziekenhuisverpleging schijnt men overbodig te vinden. Er zijn thans 22 vereenigingen aangesloten. In het dagelijksch bestuur der vereeniging kwam geen verandering. Financieel verslag. Namens de financieele commissie bracht de heer E 1 z e r uit Noord-Zijpe verslag uit van de controle van boeken en kas van den penningmeester, den heer C. van der Sluijs. De ontvangsten en de uitgaven had den bedragen 128.83, het saldo was ver minderd tot 2.53. Bij de ontvangsten waren nog niet gerekend de contributies van de afdeeling Den Helder. Spr. maakte nog de opmerking, dat het de commissie getroffen had, dat onder de uitgaven een post voor kwam van een betaling aan het Elizabeth- ziekenhuis te Alkmaar voor administratie van opname en ontslag van patiënten van wege het streekverband. Hij keurde het af, dat het ziekenhuis die administratie niet voor eigen rekening nam, zooals het Cen trale ziekenhuis dat doet. De secretaris antwoordde hierop, dat over deze zaak met het betreffende zieken huis verschillende besprekingen zyn ge voerd, welke tot resultaat hadden, dat de directie genoegen nam met het betalen van de helft der bedoelde kosten door de ver eeniging en toezegde in den vervolge deze geheel voor eigen rekening te zullen nemen. Verschillende leden betoogden nog, dat het onbillijk is dat het ziekenhuis niet de kosten zou dragen van zijn eigen adminis- stratie, waarop de voorzitter opmerkte, dat betaling door de vereeniging voortaan niet meer zal geschieden. Het verslag werd goedgekeurd en de penningmeester gedéchargeerd. Een nieuw reglement. De voorzitter zeide, dat de wensche- lijkheid zich heeft voorgedaan om een nieuw reglement te maken voor het streek verband. Tot nu toe heeft men zich vrijwel gehouden aan het reeds lang geleden goed gekeurde zeer eenvoudige reglemèirt, dat o.a. voorschreef, dat elke aangesloten ver eeniging recht had op vertegenwoordiging in het bestuur, zoodat dit nu een twintigtal leden zou moeten omvatten. Het vorig jaar was daarvan afgeweken met het oog op de kosten, welke een vergadering van een zoo groot bestuur meebrengt en ook wegens de moeilijkheid om zoovelen op een bepaalden dag bijeen te krijgen. Er waren ook nog andere argumenten geweest, welke ertoe geleid hadden om bij het Federatiebestuur aan te kloppen om een afschrift van een daar geldend reglement, volgens hetwelk het streekverband dan een regeling zou kunnen opstellen. Spr. las het toegezonden concept voor, dat het bestuur op enkele punten had gewijzigd om het voor deze streek geschikt te maken. Behalve ten aanzien van de herkiesbaarheid van het bestuur werd het vastgesteld, zoo als het bestuur het voorstelde. Wat de ge noemde herkiesbaarheid betreft, stelde het bestuur voor het dagelijksch bestuur (dus voorzitter, secretaris en penningmeester) terstond herkiesbaar te doen zijn en de overige leden volgens rooster verplicht te doen aftreden, onder de bepaling, dat de af getredenen niet weder in het bestuur zouden mogen worden gekozen dan nadat minstens drie jaren zouden zyn verloopen, zulks om alle afdeelingen gelegenheid te geven om eens een vertegenwoordiger in het bestuur te hebben (niet meer dan één lid van de zelfde vereeniging tegelijk in het bestuur van het streekverband). Na langdurige besprekingen over het voor en tegen van deze bepaling werd met 13 tegen 7 stemmen een amendement aan genomen, dat alle bestuursleden bij perio dieke aftreding weder herkiesbaar stelt. De voornaamste bepalingen van het regle ment zijn de volgende: de naam der ver eeniging is voortaan Streekverband Alkmaar (tot nu toe was het „benoorden het Y"). Leden kunnen zyn vereenigingen voor zie kenhuisverpleging in een rayon, vastgesteld in overleg met het Federatiebestuur. By kwestie over al of niet toelating beslist het Federatiebestuur. De contributie blijft (in afwijking van hetgeen het concept-reglement aangaf) bepaald zooals tot nu toe. De voorzitter wordt rechtstreeks door de algemeene vergadering gekozen, de overige tot bestuurslid aangewezen personen ver- I aeeien de bestuursfuncties onderling. Elk Jaar in Maart treedt één bestuurslid af volgens een daartoe op te maken rooster By stemmingen zal elke aangesloten ver eeniging één stem uitbrengen, ongeacht haar aantal leden. Voorts bevat het regle ment nog bepalingen over beëindiging van het lidmaatschap al of niet door royement. Hoewel dit punt niet op de agenda voor kwam, meende de voorzitter, dat het gewenscht was terstond een bestuur te kiezen volgens het nieuwe reglement. De vergadering ging hiermee accoord en her koos met groote meerderheid de thans zit ting hebbende leden van het dagelijksch bestuur. De verkiezing van de vier andere bestuursleden had meer voeten in de aarde, maar ten slotte werd toch uitgemaakt, dat de afdeelingen Enkhuizen, Koedijk, Burger- brug en Barsingerhorn deze zullen aanwijzen uit haar midden. Bepaald werd nog, dat de financieele commissie in haar geheel voor 1938 blijft gehandhaafd, waarna vervolgens elk jaar één lid volgens rooster zal aftreden. Zy be staat thans uit de heeren Klerk te St. Maarten, Elzer te Noord-Zijpe en van Exter te Zuidscharwoude. Instructie controleerend arts. Het was de heer Stolk, die over het instituut van controleerend geneesheer een inleiding hield. Het is, zei hy, een uit vloeisel van de bemoeienissen der regeering met onzen arbeid. Zy meende, dat ons volk voor ziekenhuisverpleging véél meer uit gaf dan noodig was en benoemde een com missie voor onderzoek hiernaar, waarin ook spr. een plaats kreeg. Deze commissie kwam al heel gauw tot de conclusie dat de opvat ting der regeering volmondig erkend moest worden. Inderdaad werd al te spoedig be sloten tot uitzending van patiënten naar een ziekenhuis, terwijl bovendien de verpleeg- tijd te lang kon worden geacht Aan de commissie werd toen opgedragen om be langhebbenden by ziekenhuisverpleging bij een te brengen, indien tot benoeming van cntroleerende geneesheeren zou moeten worden overgegaan. Wy zyn, zoo vervolgde spr., niet erg gesteld op de inmenging der regeering, omdat daarmee een deel van onze onafhankelijkheid verloren zou gaan, en willen de controle liefst zien ter hand ge nomen door onze streekverbanden en, zoo dit moeilijk gaat door de Federatie, en pas als ook dat niet gaat, verzoeken om instel ling van een regeerngscommissie. In enkele streekverbanden is de genees kundige controle reeds ingevoerd en hoewel de resultaten hiervan nog niet ten volle bekend zyn, kan wel al worden gezegd, dat de uitzending van patiënten en het aantal verpleegdagen achteruit gaan tot voordeel van de ziekenhuisverplegingsvereenigingen. Hoe meer vereenigingen zich aansluiten bij de controle, hoe goedkooper deze kan wor den. Spr. gaf voorbeelden van de noodzaak van controle, omdat zonder deze de ver eenigingen dikwijls verplicht worden tot uitgaven, elke zy niet had behoeven te doen. Zoo was b.v. gebleken van een geval, waarin een ziekenhuisverplegingsvereeni- ging de kosten van een geval, waarin een ziekenhuisverplegingsvereeniging de kosten van een ziektegeval had betaald, terwijl deze hadden behooren te komen voor rekening van een Raad van Arbeid. Er zijn twee systemen opgekomen voor de controle: het eene omvat alle ziektegevallen en het andere laat alleen controleeren indien er twijfel bestaat omtrent de noodzakelijk heid van opname voor rekening van een vereeniging. Na uitvoerige toelichting kwam spr. tot de conclusie dat het eerste systeem het meest is aan te bevelen, ook al omdat het veel goedkooper komt dan het tweede. Voor vier cent per aangesloten lid per jaar zal men controle kunnen krijgen over elk zich onder de leden voordoend ziektegeval. Men neme dan een niet te klein rayon. Als het verband Alkmaar tot toetreding tot de controle zou besluiten, leek het spr. wen- schelyk om deze te verbinden aan de be staande voor Waterland, het Rijnland en de Bloembollenstreek. Er wordt niet gecon troleerd op de wijze zooals dit geschiedt voor de Raden van Arbeid of de Rijksverzeke ringsbank, want wij hebben een heel an dere taak, n.1. die van hulpverleening bij ziekte. Onze controle wil dus slechts in grijpen, als de verpleging naar het oordeel van den controleerenden geneesheer te lang duurt. Spr. gaf met verschillende voor beelden aan, dat zulks inderdaad meermalen het geval genoemd mag worden. Onze con- troleerende geneesheeren hebben zich niet te bemoeien met de sociale omstandigheden van een door ziekte getroffen gezin, zij geven dus slechts hun adviezen strikt in verband met den duur der verpleging. Maar over die omstandigheden kan de betreffende vereeniging wél oordeelen en als zij daar voor termen aanwezig acht belet haar niets om een verpleging langer te bestendigen dan de controleerende geneesheer noodig acht Zoo houdt zy ook de beslissing in ge vallen, waarin de behandelende geneesheer anders adviseert dan zyn controleerenden college Sanatoria, rusthuizen en pensions worden niet als ziekenhuizen erkend en verpleging daarin wordt dus niet door de vereenigingen betaald. Een arbitragecommissie worde opgericht voor gevallen, waarin de betrokkenen niet accoord gaan met de door de vereeniging genomen beslissing terzake de betaling van een ziektegeval. De in te stellen controle vangt aan op elk tijdstip dat de betrokken vereeniging dit wenscht. Spr. las de door de Vereeniging voor vrije ziekenhuisverpleging in Nederland opge stelde instructie voor controleerende ge neesheeren voor en merkte op, dat zy reeds in verschillende streekverbanden werkt en dat men zich er dan wél by bevindt. Met klem ried hy den afgevaardigden aan om ook hun vereeniging tot toetreding te doen besluiten. In die vereenigingen, waar men reeds in die richting besloot, hebben zich nog geen conflicten voorgedaan. Men zal die ook niet krijgen, tenzij de plaatselijke be handelende geneesheer te vrijgevig is ter zake opname van patiënten in een zieken huis. Op de oorzaken hiervoor ging spr. kort in, waarby hij ook nog opmerkte dat er over het algemeen by patiënten een voor liefde bestaat voor ziekenhuisverpleging, anders dan ettelijke jaren geleden, toen men een ziekenhuis vrij algemeen beschouwde als het voorportaal van den dood. Verschillende afgevaardigden stelden nog eemge vragen, enkele anderen bepleitten de wenscheljjkheid van aansluiting by de con- role. Verschillende aanwezigen deelden mede, dat hun vereeniging nog een afwach tende houding wenscht aan te nemen. Ten slotte verklaarde een achttal afgevaardigden dat hun vereeniging de controle wenscht. De voorzitter sprak de hoop uit, dat meerdere afdeelingen eenzelfde besluit zul len nemen, opdat eerlang de controle alge meen zal worden ingevoerd en niet beperkt blijft tot genoemd achttal. Nadat nog de beschrijvingsbrief voor de aemeene vergadering van de Federatie was behandeld, volgde na rondvrMg sluiting door den voorzitter. CENTRALE WERKPLAATS. Voor jeugdige werkloozen, van 14 tot 24 jaar. Over de week van 2 April tot en met 9 April werden door bemiddeling van de Arbeidsbeurs geplaatst bij een patroon: 1 kantoorbediende, 1 timmerman, 1 met selaar. Aan de Centrale Werkplaats kunnen worden geplaatst: 6 timmerlieden, 2 met selaars, 3 schilders, 3 in andere vakken. PREEKBEURT. The Star of Hope Mission, Woensdag avond 8 uur, in Waakt en Bidt, de heer Sevensma (verb. opgave). KERK EN VREDE. Geachte Heer Redacteur, Door bemiddeling van Uw dagblad en ook nog in een strooibiljet kreeg ik de opwekking om een vergadering by te wonen van „Kerk en Vrede"x Ik vraag mij af: wat willen die men- schen van „Kerk en Vrede?" Ge zult zeg gen: „Ga naar de Kapelkerk, dan zult ge het misschien hooren!" Ofschoon ik wel naar de kerk ga voor een gewone gods dienstoefening, kan ik hier niet mee op gaan om te „getuigen", juist omdat ik niet weet, wat die menschen beoogen. Wel be sef ik, dat de gewone Zondagsche predica- ties voor hun doel niet toereikend zijn. Zooveel begrijp ik wel, dat zij vTede willen (vrede dan, als tegenstelling van oorlog!) Maar dien willen wij allen; ik ontmoet nooit iemand, die voor ons land geen vrede wil. Mocht de vrede in gevaar raken, dan zal het komen door het bui tenland, stellig niet door ons Alkmaarders, en het buitenland zal zich aan een actie in Alkmaar niet storen. Ook zou ik denken, dat het behoud van den vrede beter is toevertrouwd aan onze regeering dan aan een paar ongeruste burgers, al zijn het dan predikanten. Als zy van een andere meening zijn en kennen zij het geheim om den vrede te verzekeren, laat hen dan dat geheim mee- deelen aan Z.E. Colijn en de andere mi nisters, die toch onverdachte christenen zijn en nog wel van diverse pluimage. Dat zou meer helpen dan enkele burgers te bewerken, die geen invloed hebben. Of gaat het misschien tégen de regeering? Dat zou jammer zijn; het zou een herha ling zyn van wat reeds is gebleken niet vol te houden te zijn. Ik bedoel de propa ganda in een verleden tijdperk van de S. D. A. P. tegen onze weermacht onder de leuze: geen man en geen cent De S. D. A. P. echter was toen internationaal, er kende dus geen vaderland. Die zag in de toekomst de vereeniging van alle arbei ders uit alle landen en was tot dan wars van elke gewapende macht. Het was hun politiek. Wat wil „Kerk en Vrede?" Met dank voor de opname. v. A. RIJWIEL- OF WANDELPAD? Geachte redactie, Zoudt U het volgende een plaatsje willen geven in Uw veelgelezen blad? Aan weerszijden van den rijksweg Alk maarHeiloo liggen, zooals algemeen be kend is, een rijwiel- en een wandelpad. Van deze paden wordt vanzelfsprekend door de fietsers en wandelaars een druk gebruik ge maakt. Veel gebeurt het echter nog, dat men het rijwielpad gebruikt om op te wandelen. Even bellen, een kleine opmerking, en de zich schuldig voelende wandelaar vervolgt zyn weg op het voor hem bestemde wandel pad. Erger wordt het echter, wanneer men s avonds het rijwielpad gebruikt als wan delpad en vooral als men bekend is met het feil dat er naast het rijwielpad een goed wandelpad aanwezig is. Zaterdagavond, pl.m. 8 uur, reed ik in de richting Heiloo, ongeveer 200 meter nog verwijderd uit de kom van het dorp, toen mijn lantaarn plots de donkere gestalte be scheen van een wandelaar. Even zwenken met het stuur en een aanrijding was vermeden. Toen ik iets ver der afstapte en de wandelaar beleefd attent maakte op de aanwezigheid van een wan delpad, „snauwde" deze mij toe, dat hij niets met me noodig had en dat hij op het rijwielpad zou loopen, wanneer hij dat ver koos. „Ik heb" zoo zeide hij „met je brutale gezicht niets noodig, begrijp je?" en tutoyeerde hij me nog eens extra. Toen ik hem verzocht niet te tutoyeeren, haalde hij met een groot gebaar een politie-penning te voorschijn en hield deze voor mijn ver baasde oogen. Ja, verbaasd, want ik moet U eerlijk be kennen, ik had niet verwacht dat een politie-man het fiets- als wandelpad zou ge(mis)bruiken. Bedoelde politieman bleek bij nadere informatie een gepensionneerde majoor v. d. rijksveldwacht te zijn. Ik kan niet nalaten myn verwondering er over uit te spreken, dat deze oud-gediende, die toch waarlijk het klappen van de zweep wel zal kennen, aan het publiek zoo'n slecht voorbeeld geeft. Fietsen op het voor het snelverkeer be stemde weggedeelte is verboden; doch mo gen wandelaars wanneer een goed wan delpad aanwezig is straffeloos gebruik maken van het rijwielpad? Met dank voor de opname, N. J. SPEUR, HEILOO.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10