VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. JUovinciaal Tlieuws TWEEDE BLAD. Glimlachje BAARDMANS CADEAU. Verkeersongelukken. STOMPETOREN OUDE NIEDORP BRAND IN RIETSCHELVEN BIJ PlITTERSHOEK. Gistermiddag is ook brand uitgebroken in een groote hoeveelheid riet, die op het ter rein „Gorretje", in de onmiddellijke nabij heid van de kom der gemeente Puttershoek, was uitgeslagen. De brand is vermoedelijk ontstaan door het wegwerpen vai^lucifers. Binnen zeer kaKen tijd stonden veel schelven riet in lichter laaie. De brandweer kon niet verhinderen, dat voor een waarde van naar schatting 4000 gulden een prooi der vlammen is geworden. brand te ede. Zondagmiddag is op het rijksschietterrein bij Ede op de groote heide, in de nabijheid der militaire schietbanen door onbekende oorzaak een groote brand ontstaan. Aangewakkerd door een vrij feilen wind joegen de hoog oplaaiende vlammen over een breedte van 500 M. in de richting var. het Edesche bosch. Groote donkere wolken stegen ten hemel en maakten tot ver in den omtrek den brand zichtbaar. Militairen van het garnizoen werden ge- requireerd om bij de blusschingswerkzaam- heden assistentie te verleenen. Dank zij het kordate optreden van brand weer en boschbrandweer, die krachtig wer den terzijde gestaan door tal van jongelui, m. leerlingen van het Roelof Hart-insti- tuut, is de brand gebluscht, toen de vlammen nog slechts 100 M. van het bosch verwijderd waren. In het geheel is een terrein van 3 H.A. ver nield. De militairen behoefden geen hulp te ver leenen, daar de brand reeds voor hun aan komst kon worden bedwongen. Omtrent dezen heideband kan nader wor den gemeld, dat hy is veroorzaakt doordat eenige meisjes met lucifers hebben gespeeld. Deze lucifers waren op de heide achterge laten door een achtjarigen jongen, die Zater dagavond een vuurtje had gestookt om eeni ge kippeneieren te koken. NOG EEN BOSCHBRAND. Door tot nog toe onbekende oorzaak is Zondagmiddag tusschen Lottum en Tienraay (L.) een perceel heide en jong opgaand hout over een oppervlak van ongeveer 10 H.A. in de asch gelegd. Van alle zijden werd hulp geboden, zoo dat gevaar voor uitbreiding van den brand vrijwel geweken is. DRIE WONINGEN AFGEBRAND. Zaterdagavond te omstreeks zeven uur zijn de drie arbeiderswoningen onder één dak, bewoond door de gezinnen W. Rip, J. Rip en G. van Ttol te Mijdrecht tot den grond afgebrand. Opstal en inventaris wa ren, hoewel laag, verzekerd. De brandweer was spoedig ter plaatse en behoefde zich te beperken tot nathouden van de aangrenzende openbare school en doodkistenfabriek der firma ven der Helm. BRAND BIJ DE KON. NED. ZOUT INDUSTRIE TE BOEKELO. Zaterdagavond werd de Enschedesche brandweer gealarmeerd voor een hevigtn brand in het gebouwencomplex van de Ko- ninklijkache Nederlandsche Zoutindustrie te Boekelo. De brand kon van verren afstand worden waargenomen en het scheen, alsof de ge- heele zoutfabriek te Boekelo in lichterlaaie stond. Het bleek, dat de brand was ontstaan in een gedeelte van de fabriek, dat in verband met de stichting van het nieuwe bedrijf te Hengelo, voor het grootste gedeelte buiten werking is. In dit gedeelte bevonden zich eenige ver dampingspannen, welke ten deele met pekel waren gevuld. Dit gedeelte van de fabriek 'dient tevens als garage voor de groote Die selauto's. Een dezer auto's geraakte door on bekende oorzaak in brand. Personeel tracht te, zoodra de brand was ontdekt, de bran dende auto naar buiten te rijden, doch tever geefs. Reeds had het vuur zich aan de zich in de nabijheid bevindende olie medegedeeld en weldra stond het gebouw, waarop een groote luchtkoker staat, in lichier laaie. Een vonkenregen verspreidde zich over het ge deelte van de fabriek, waarin de chemische afdeeling is gelegen en aanvankelijk bestond er vrees, dat de brand zich over deze afdee ling zou uitbreiden. Door het snel ingrijpen van de brandweer kon dit gevaar worden afgewend. Na ongeveer anderhalf uur was de brand weer het vuur vrijwel meester. Het gedeelte van de fabriek, waarin de brand is ontstaan, is grootendeels uitgebrand. Daar dit gebouw slechts voor een klein gedeelte in gebruik is, zal het bedrijf der Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie te Boekelos vermoedelijk geen stagnatie onder vinden. £1 - ••De anderen hebben zeker opge geven, ik hoor ze tenminste niet meer achter me! ERNSTIGE AUTOBOTSING TE BREDA. Zondagmiddag om vijf uur is op den rijksweg EttenRoosendaal een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd. In de richting Roo sendaal reed een personenauto, bestuurd door jhr. F. Röell uit Amsterdam. Gekomen nabij de uitspanning „De Hooge Donk" zwenkte de auto door tot nu toe onbekende oorzaak naar de linkerweghelft. Uit de tegenovergestelde richting naderde op het zelfde oogenbük de personenauto van den heer Dijkhuis uit Voorburg. Beze kon niet tijdig meer uitwijken en reed met volle vaart op den anderên wagen in. In de auto bevonden zich behalve den heer Dijkhuis, diens vrouw en achtjarige zoon. De heer Dijkhuis en zijn zoon bekwamen slechts lichte verwondingen. Mevrouw Dijkhuis evenwel werd met een ernstige schedélbasisfractuur naar het zie kenhuis te Roosendaal overgebracht, waar zij gisteravond om negen uur aan hadr ver wondingen is bezweken. TWEE AGENTEN GEWOND: MOTORONGELUK TE GRONINGEN. Zondagmddag waren twee leden der Groningsche verkeerspolitie in een motor met zijspan op den Heerenweg aldaar bezig met de achtervolging van twee motorrijders, die een overtreding hadden begaan en die met groote snelheid in de richting van Assen reden. Ter hoogte van de Willemsstraat draaide een voor de verkeersagenten rijdende auto, bestuurd doof den heer L. E. te Groningen, links af, hetgeen de bestuurdei van het politie voertuig te laat bemerkte. Het gevolg was, dat het motorrijwiel met volle vaart op de auto inreed. De agent H. M., die aan het stuur zat, kwam onder de motorfiets terecht, terwijl zijn metgezel, de agent G. van S. op straat geslingerd werd. Beiden werden met verschillende verwondingen in het r. k. ziekenhuis opgenomen. De voortvluchtige motorrijders konden door dit ongeluk gemakkelijk ontkomen. AUTOBUS DOOR TRAM AANGE- REREN; DRIE PERSONEN GEWOND. Zondagmiddag is op het snijpunt van de Groenestraat en St. Annastraat te Nijmegen een botsing geschied tusschen een dieseltram van de Maasbuurtspoorweg en een autobus uit Arnhem. In de autobus bevond zich een ploeg voetballers van „Eendracht" uit Arnhem. De autobus werd door de tram aan den achterkant gegrepen en gedeeltelijk ingedrukt. Door den schok werden alle ruiten van den wagen ver brijzeld. Van de inzittenden liepen ver schillende spelers verwondingen op. Drie hunner moesten in het Sint Canisiuszie- kenhuis worden opgenomen. Een van hen, C. (je Winter, had een hersenschud ding opgeloopen. Zijn toestand is niet zonder gevaar. Twee andere spelers, R. B. en J. 7., kregen verwondingen aan het hoofd en in het gelaat en moesten in ge noemd ziekenhuis verbonden worden. De overigen kwamen er met lichtere verwon dingen af. ONVOORZICHTIG DEN RIJWEG OVERGESTOKEN. Zondagmorgen is nabij de r.k. kerk on der de gemeente Heesch, bij Oss, een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarbij twee personen, van wie één levensgevaar lijk, zijn ge wo. id. Toen de 55-jarige Manders en de 50- jarige Egelmeer. beiden uil Heesch, den Rijksweg, voorrangsweg, wilden overste ken, werden zij door een auto, komende uit de richting 's-Hertogenbosch, waarin personen gezeten waren afkomstig uit Waalwijk en die op weg waren naar Duitschland om hun stemplicht uit te oefenen, aangereden. M. en E. wérden met een smak tegen den grond geslingerd. Spoedig was geneeskundige en geeste lijke hulp ter plaatse. De heer Egelmeer kon, na in een na bij zijnd café te zijn binnengebracht en door dokter Bouman te zijn behandeld, per auto naar zijn huis worden vervoerd. Pe heer Manders werd in 1 evens- sticht te Heesch overgebracht. TREININCIDENT ONDER HILLEGOM. Nabij het station Hillegom is Zaterdag middag een spoorwegongeval gebeurd, dat, gezien de omstandigheden, nog een zeer gelukkigen afloop heeft gehad. Toen n.J. de electrische trein, welke om 16.38 uur uit Beiden vertrekt, het station Hillegom passeerde, hoorden den inzitten den van een derde klasse wagen een hévigen slag en gerinkel van glas. By onderzoek bleek, dat twee ruiten in een van de compartimenten geheel versplin terd waren, terwijl ook de voorste ruit in het achterste wagon-gedeelte een gat vertoonde. Een passagier, die in het eerste compartiment zat, kreeg gelukkig slechts enkele schrammetjes in het gelaat. Men mag van geluk spieken, dat zich verder niemand in dat wagongedeelte bevond, aangezien in dat geval ernstiger gevolgen niet waren uitgebleven. Toen de trein te Haarlem aankwam, was bij den stations chef aldaar reeds het telefonisch bericht uit Hillegom binnen gekomen, dat men daar langs de spoorbaan glasscherven ge vonden had. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het incident plaats had ter hoogte van de losplaats van het station Hillegom. Hier stond een steenkolentiein gerangeerd. Bij het passeeren van den electrischen trein is de klink van een der klapdeuren losge- trild, waarop de deur opengeslagen is tegen den passeerenden trein. Hierbij heeft een gedeelte van de deur den trein geraakt en is de klink met groote kracht tegen de vensterruiten geslagen met de gemelde vernielende gevolgen. STAKING BIJ HEINEKENS GLAZENWASSCHERIJ. Een glazenwasscher ontslagen wegens leugen. Vanmorgen is onder het buitenperso- neel van Heineken's Amsterdamsche* glazenwasscherij een wilde staking uit gebroken die 48 man omvat. Van de zijde der directie vernemen wij, dat dit arbeidsconflict veroorzaakt is, doordat Zaterdag een glazenwasscher wegens dienstweigering werd ontsla gen. De man had zijn werk in de stéék gelaten om een zijner kinderen naar het ziekenhuis te brengen. Bij onder zoek der directie bleek dit niet juist te zijn en de glazenwasscher die vooraf gewaarschuwd was werd on middellijk ontslagen. Vanmorgen stel den de arbeiders den eisch, dat den ontslagen arbeider weer zou worden aangesteld. Toen de directie dit wei gerde ging het geheele glazenwas- scherspersoneel in staking. MILITAIRE BERICHTEN. Beperking van verlof. Door den minister van defensie is be paald, dat het verleenen van verlof en van bewegingsvrijheid tot nader order moet worden beperkt, in dier voege, dat van de sterkte der troepen steeds de helft van het aantal officieren, onderofficieren, korpo raals en soldaten beschikbaar is. Verlof voor het paasch- en pinksterfeest. Den militairen, aan wie, met inachtne ming van de regeling „beperking van ver lof", ter gelegenheid van het a.s. paasch- ieest of van het pinksterfeest verlof wordt verleend, kan zulks worden toegestaan: a. voor het paaschfeest van 15 April tot en met 18 April, met terugkeer per eerste reisgelegenheid op 19 April; b. voor het pinksterfeest van 3 Juni tot en met 6 Juni met terugkeer per eerste reisgelegenheid op 7 Juni. Nieuwe regeling vri' reizen. Vervoer voor rijksrekening kan voortaan worden verleend aan dienstplichtigen, die onafgebroken ten minste vijf tot ten hoog ste acht maanden moeten dienen, twee maal; lie acht tot twaalf maanden moeten dienen, viermaal; en die onafgebroken lan ger dan twaalf maanden in dienst moeten blijven vijfmaal. KONINKLIJK NEDERLANDSCH AARDRIJKSKUNDIG GENOOTSCHAP. De heer E. J. Voute ontvangt het eere-lidmaatschap. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden algemeene ledenvergadering van het Ko ninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap is voorzien in de vacatures, ontstaan wegens het pe.iodiek aftreden van 16 bestuursleden. De heer H. C. Reh- bock en E. J. Voute, die herkiesbaar waren, werden herbenoemd. In het algemeen bestuur werden be noemd prof. dr. B. J. O. Schrieke, prof. dr. A. A. Pulle, dr. W. H. Rassers, ir, F. L. Schlingemann en de heeren C. L van Balen en H. Eggink. De voorzitter, prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan bracht hulde aan den secreta ris, den heer E. J. Voute, die gedurende een tijdperk van 12 H jaar als zoodanig werkzaam is geweest. Spi. gaf uiting aan de waardeering en de dankbaarheid van het genootschap jegens het vele werk, dat de heer Voute in het belang van het ge nootschap heeft gedaan. Cpr. deelde den heer Voute mede, dat het bestuur heeft besloten hem het eere-lidmaatschap aan te bieden; De aanwezigen onderstreepten deze woorden met een hartelijk ..pplaus. PRINS BERNHARD BESCHERMHEER VAN STUDENTENVEREENIGING. Z. K. H. prins Bernhard heeft het be schermheerschap van de Leidsche Studen- tenvereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel „Pro Patria" aanvaard. Ouderavond. Vrijdagavond werd de Ouderavond in de school gehouden. Het lokaal was vol ouders, welke door den heer Langhorst (h. d. s.) werden begroet, waarna deze zijn spijt betuigde over de berichten van verhindering, gezonden door den burge meester en eenige leden van de Ouder commissie. De kinderen der vier laagste klassen zongen onder leiding van mej. Noorman een achttal leuké liedjes en werden beloond met een reep chocolade. De heer Langhorst bracht vervolgens rapport uit van een vergadering in den Beemster, waar het tandverzorgings- vraagstuk was besproken. Eindelijk was men in dezen kring met de voorbereidin gen klaar gekomen, zoodat ook in onze gemeente de twee laagste klassen behan deld zullen worden. Verblijdend was de tijding, dat B. en W. van Oterleek en de inspecteur van 't L. O. ten zeerste ingeno men waren met de resultaten van de les in handenarbeid en 25 crediet daarvoor schonken. Alleraardigst zijn dan ook de werkstukjes van carton, waarbij de leer lingen zelf zooveel mogelijk de kleuren mogen bepalen, de teekeningen uit de hoogste klassen zijn bijzonder mooi. Ook hetgeen de meisjes bij juffr. Noorman op de handwerkles leeren was tentoonge steld en was de moeite van het bekijken waard. Hoe nuttig het vervolg-onderwijs is, zagen wy aan de moeilijke werkstuk ken welke dezen winter vervaardigd zijn. Het h. d. s. was vooral erkentelijk voor de stalen behangselpapier, welke de schilders in ons dorp gratis afstonden ten dienste van den handenarbeidcursus. De wijze hoe aan de baten, noodig voor het schoolfeest, te komen, werd besproken en tot aller ge noegen vlug opgelost. Na het gebruik van een kop chocolade, namen wij, door mid del van de film, een kijkje in onze Staats mijnen, waarbij de heer Langhorst zich een zeer verdienstelijk gids toonde. Dr. Heringa zei het zoo juist in zijn slotwoord, welk een verschil dit onderwijs was bij hetgeen wij vroeger genoten. Toen dorre opsomming van plaats- en riviernamen, wat noodig is, doch nu daarnaast het aan schouwelijk onderwijs, zooals de heer Langhorst dat met de jeugd beoefent met een geleend toestel. Eenmaal een eigen toestel te hebben is zijn ideaal, en daar voor offerden allen spontaan, zonder dat het gevraagd werd, een penningske. Dr. Heringa bedankte nog de nieuwe secreta resse, mevr. de Jong, voor haar keurig jaarverslag, daarna lichtte hij nog de plannen van schoolreisjes toe, en allen waren het met hem eens, dat het een kos telijke avond was geweest. Bond van Land- en Tuinbouwers. Donderdagavond kwamen de leden van den bond van Land- en Tuinbouwers in café Kamsteeg bijeen. De voorzitter, de heer Jb. de Boer Cz., verwelkomde allen, in het bijzonder den heer van Herwijnen uit St.-Pancras, den ambtenaar van den plantkundigen dienst, die gekomen was om eventueele vragen te beantwoorden. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van de L. G. C. werden de heeren Hemke en Schellinger gekozen, tot plaatsvervanger de heer Knook. Bij de bespreking van den beschrijvings brief kwam het voorstel tot subsidiever- leening voor den sluisbouw ter sprake, waarbij de heer Jb. Bakker eenige inlich tingen gaf. De heer Vaalburg (secretaris) was van meening dat men, nu a is gezegd, ook b moet zeggen. De afdeeling heeft indertijd meegeholpen aan het kanaalplan, en spr. zag in het bouwen van een groote sluis te Broek op Langendijk een algemeen be lang. De heer Jansen stelde voor tegen de subsidie te stemmen, waartoe besloten werd. De vergadering was van oordeel, dat bestuursleden van de L. G. C. niet ouder dan 65 jaar moeten zyn. Met het voorstel van de afd. Oterleek ging men accoord. Het voorstel van de afd. St.- Pancras werd druk besproken. De voorzitter legde die zaak uitvoerig uit. De heer C. Madderom was van oordeel, dat er weinig verandering zou komen, ook al was de veilingsleider niet meer lid van het dagelijksch bestuur der L. G. C. Daarna behandelde de heer v. Herwij nen vele vragen tot genoegen der bezoe kers, waarna de voorzitter de vergadering met een woord van dank sloot. Ledenvergadering Zwemver- eeniging. De voorzitter deed eenige mededeelin- gen over de pogingen tot het verkrijgen van schaduw op het zwembad. Spr. deelde mede, dat door het bestuur besloten was eenige boomen te verplanten en enkele nieuwe bij te laten planten. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de vereeniging uit den K. N. Z. B. is getreden om finantieele redenen. Het kost tenslotte voor een kleine vereeniging als de onze te veel. In verband hiermede deelde spr. mede, dat het ledental der vereeniging bereids is gestegen tot over de 300. Inmiddels werd overgegaan tot be stuursverkiezing. De voorzitter, de heer F. Leek, werd herkozen. Vervolgens werd een finantieel verslag over 1937 uitgebracht. Dit luidt als volgt: uitgaven 401,91 en inkomsten 437,23. Saldo over 1937 35,32X. Uit de opgemaakte begrooting blijkt, dat er dit jacr weer zuinig gedaan moet worden. De voorkanten van het zwembad zullen geschilderd worden, terwyl 2 schui ten zand aangevoerd zullen worden voor het strandje. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat er dit jaar geen groote wedstrijden gehouden zullen worden. Alleen met niet bij den bond aangesloten vereenigingen zullen, in verband met het verlaten van den bond, dus wedstrijden gehouden worden. Wel zal het zwembad beschikbaar gesteld worden voor wedstrijden door ge organiseerde vereenigingen. Deze beschik baarstelling zal voor de vereeniging geen inkomsten medebrengen. Dit laatste in verband met het risico, dat de vreemde clubs zullen hebben en in verband met bepalingen van den bond. Na nog enkele besprekingen volgde sluiting. 245. „Stap maar op", nodigde Peter zijn vrienden uit. Met een grote knoestige boomtak duwde Peter het primitieve vaartuig van de wal en weldra nam de overtocht een aanvang. Langzaam dreef het primitieve vaartuig naar de overkant. <■-!„. Toen ze bijna de andere oever be reikt hadden, wilde Peter met een flinke sprong op het land wippen. Helaas, e afs.and was nog te groot en pardoes tui melde hij in het water. Gelukkig kon U gauw op de kant krabbelen maar wat zag hy eruit. Hij was kletsnat Het water droop uit zijn kleren. Het huilen stond hem nader dan het lachen. 246.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7