ROODE STER Ook aan "den waterkant: 't Feest van de RoodeSter! I fRuiUidand Lm SCHOORL hENSBROEK Krachtiger verzet der regeringstroepen. Vluchtelingenstroom houdt een. Het Britsch-ltaliaansch accoord. De vermoedelijke inhoud. 't ZAND Geslaagd. Ongeregeldheden in Tunis. Onruststokers gesrresteerd Nieuws in 't kort. FW r r| 8 '1 NIEMEIJER'S TABAK I TWKEDE BLAD. WEG VERZAKKING TE LANDSMEER. - Te Landsmeer is een gedeelte van den nieuwen Rijksweg Amsterdam-Purmerend over een lengte van ongeveer zeventig meter verzakt. Het geheele verkeer werd gestremd. Propaganda-avond Centraal Genoot schap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies. In samenwerking met de afdeeling Volksonderwijs, organiseerde de afdeeling Schoorl van het Centraal Genootschap Vrij dagavond in „De Roode Leeuw" een pro paganda-avond. Namens beide afdeelingen sprak de bur gemeester van Schoorl een welkomstwoord. In het bijzonder heette spr. den propagan dist van het Centraal Genootschap den heer H. P. Kanters uit Amsterdam hartelijk welkom. De burgemeester wees op het heilzame werk, hetwelk door het Centraal Genoot schap wordt verricht en naar spr.'s oordeel behoorde een ieder die daartoe financieel in staat was, dit werk te steunen. Na deze inleiding verkreeg de heer Kan ters het woord. In Zwitserland werden de leerlingen on der leiding van het onderwijzend personeel in de vacanties naar buiten gezonden om krachten te verzamelen voor de komende leerperiode. Alles was nog zeer primitief geregeld en veelal moest men volstaan met een niet in gebruik zijnd huis of een leege schuur. Desondanks bereikte men mooie resul taten en dit was de aanleiding, dat in zeer vele landen ook een aanvang met dit zeer mooie werk werd gemaakt. Ook in Neder land werd onder leiding van de onderwij zersorganisaties aandacht besteed aan deze verzorging van de leerlingen. Er werden voor dat doel vereenigingen opgericht en iedere vereeniging had vaak een eigen huis in gebruik. Na 1900 voelde men echter, dat, wilde men door heel Nederland succes met het werk hebben, centralisatie der verschillende vereenigingen noodzakelijk was. In 1905 werd een centrale vereeniging op gericht, die haar taak begon met een krach tige propaganda. Langzamerhand bestond een behoefte aan een eigen huis, dit werd gevonden te Egmond aan Zee. Nu de vereeniging zelf de verzorging van de kinderen op zich kon nemen, kon men nu ook de kinderen van het platteland in de uitzendingen betrekken. Hoewel de vereeniging oorspronkelijk nog slechts tijdens de vacanties de verzorging der kinderen op zich nam, breidde dit zich al spoedig uit tot tijdvakken voor en na de vacanties, terwijl daarna ook in de winter maanden de verzorging der kinderen plaats vond. Spr. zeide, dat weieens het bezwaar naar voren was gebracht, dat de kinderen, welke buiten de vacantie in de huizen waren op genomen, op school te veel achter raakten. Het z.g.n na-onderzoek heeft echter bewe zen, dat in het algemeen de uitzendingen stimuleerend werken, terwijl voor die kin deren, welke langer dan de gebruikelijke periode van 5 weken in de huizen verblij ven, gelegenheid wordt gegeven het onder wijs in de huizen te volgen. In maar al te veel gevallen, aldus spr. wordt het succes van het Centraal Genoot schap afgemeten naar het aantal ponden, dat de kinderen tijdens hun verblijf in de verschillende huizen in gewicht toenemen. Dit nu achtte spr een volkomen onjuisten maatstaf. Aan het eten der kinderen wordt veel en goede zorg besteed, maar men kan het eten niet als de voornaamste zorg be schouwen. Behalve de maaltijden hebben de kin deren noodig rust, reinheid en regelmaat. In het bijzonder is gebleken, aldus spr., dat bij vele kinden, die de huizen bezoeken', in het leven een zekere regelmaat zoek is. De orde en regel, welke in het kolonie huis heerscht worden door de kinderen overgenomen en wanneer de kinderen, en dit is zeer vaak gebleken, deze ook in eigen gezin volhouden, wordt dit vaak door de huisgenooten overgenomen. Dat de uitzendingen ook van overheids wege zeer worden gewaardeerd wordt wel bewezen door hët feit, dat zoowel het rijk als de provincie Noordholland in belangrij ke mate subsidie aan het C. G. verleenen. Spr. hoopte dan ook, dat de andere pro vincies het goede voorbeeld van Noordhol land zullen volgen. Men ziet thans in dat deze wijze van verzorging der kinderen het zetten van ziekten op ouderen leeftijd kan voorkomen. Ook dit wordt door de overheid erkend en als gevolg daarvan ontvangt het C. G. ook een belangrijke subsidie uit het z.g. Prophilaxenfonds. Ten slotte sprak de heer Kanters met groote waardeering over het mooie werk verschillende huizen en hare helpsters dat in het bijzonder door de directrices der verschillende huizen en haar helpsters wordt verricht. Spr. wekte de aanwezigen op het werk van het Centraal Genootschap te propagee- ren en het financieel te steunen. Deze vlotte en met enthousiasme uitge sproken propagandaspeech werd met een dankbaar applaus beloond. Hierna werd de bekende propagandafilm van het genootschap „Kinderparadijs" ver toond, waaruit nog eens zoo duidelijk doel en streven, doch niet in het minst de resul taten van het werk van het C. G. bleek. Aan het slot van den avond bracht de burgemeester namens de aanwezigen den heer Kanters hartelijken dank voor zijn in teressante rede. „Ons Belang". Algemeene vergadering van de Tuin- bouwvereeniging „Ons Belang" op Donder dag 7 April 's avonds 7 uur in café Mantel. Voorzitter de heer Joh. Koning. De hoofdschotel van den vergadering was de behandeling van de beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering van de L.G.C. die dit jaar gehouden zal worden in café van der Oord te Schermerhorn op Woensdag 13 April. Behandeling beschrijvingsbrief. Het eerste punt is het voorstel van het be stuur om aan de te bouwen sluis te Broek op Langendijk gedurende 45 jaar een bij drage te verleenen van 400 te rekenen vanaf 1939 tot 1984 of zoolang de veiling onder beheer staat van een Tuinbouwbond. Na een langdurige bespreking werd het voorstel in stemming gebracht en met 21 stemmen tegen en 1 voor verworpen. Punt 8. „De West" te Koedijk stelt voor dat bestuursleden niet meer dan 2 maal achtereen herkozen ipogen worden en bo ven 65 jaar niet meer herkiesbaar zijn. Na bespreking kon de vergadering zich met het een en ander vereenigen. De vergadering ging met punt 9 accoord. Punt 10 van de agenda werd voor Hens broek te onbelangrijk geoordeeld. Ten aan zien van 11 en 12 ging de vergadering met de prae-adviezen van het bestuur accoord. Punt 13. „Hugowaard" stelt voor, indien het volgende seizoen weer goedgekeurde poters worden overgehouden, voor de N. G. F. C .de uiterste afname-termijn te bepalen op 1 Nov. Wordt deze datum overschredeen, dan een vergoeding te geven van 2 cent per werkdag per 100 K.G. te betalen door de N.G.F.C. Het bestuur stelde na bespreking voor, om de afgevaardigden hun houding te laten bepalen met de bespreking van dit punt op de alg. vergadering. Punt 15 was voor Hensbroek van geen be- teekenis. Met 16 ging de vergadering ac coord. Punt 17. „De Tuinbouw" te St. Pancras stelt voor: De algemeene vergadering van den Bond van Tuinbouwvereenigingen be slist: De veilingleider mag geen functie be- kleeden in het dagelyksch bestuur der vei ling. Dit punt maakte de tongen los. Daar niemand stemming over dit punt verlangde, besloot de vergadering met het prae-advies van het bestuur mee te gaan. Hierna bracht de voorzitter het punt vaste lasten in bespreking. Het doel is plaatselijke commissies te vormen die bij degenen rond gaan die voor te hooge kosten zitten. Voor de veiling zijn aangewezen de heeren Joh. Koning en K. Speets. Van de Boerenleen bank de heer D. Wit, voorzitter-directeur der bank. Voor de tuinbouwver. werd aan gewezen de heer Jb. Heertjes. Daar hier ter plaatse niemand is die lid is van een stands organisatie, kan daar voorloopig nog nie mand voor worden aangewezen. Dan deelde de voorzitter nog mede, dat het verslag van de Provinciale commissie met een rapport over de draaihartigheid in de kool verkrijg baar is op bestel bij de secretaris. De prijs is 30 cent per boekje. Wie er belang in stelt moet dit zoo spoedig mogelijk opgeven. Besloten werd om ongeveer half Mei ge noemde heer van Herwijnen hier een avond te laten komen om aan de tuinders hierover nog het een en ander da-delijk te maken. S. Vlaar vroeg naar de hooge telefoon kosten over 1937 groot ongeveer 1500 en dat op de begrooting voor dit jaar 700 is geraamd. Hoe kan dat zoo een groot ver schil zijn? Geantwoord werd dat ongeveer 800 werd terug ontvangen dus dan weer van die 1500 werd afgetrokken. Dan zou de heer Vlaar wel verandering zien willen gebracht in de houding van Ursem tegenover de L. G. C. Joh. Langereis bracht het augurkenvei- len te Purmerend in bespreking daar het De communiqué's van de beide strij dende partijen in Spanje volgen elkaar snel op. Dag aan dag, in een lange reeks worden de overwinningen aan de wereld bekend gemaakt en worden de neder lagen naarstiglijk verzwegen of als onbelangrijk gekwalificeerd. De tendenz der berichten tegenwoordig is echter wel algemeen, dat de toestand voor de Spaansche regeering critiek is. Zoo slecht, dat er ernstig met een definitieve nederlaag der regeering rekening gehouden wordt in de wereld. Zoo schijnt Polen, nu het getij verloopt, de bakens te willen verzetten, door Franco tijdig te gaan „erkennen". Na den snellen opmarsch der troepen van de opstandelingen schijnt de tegenstand echter langzamerhand weer te groeien. De regee- rings-mededeelingen zijn minder nadeelig dan den laatsten tijd regel was. Op de meeste fronten zien we weer georganiseerd verzet der Spaansche regeering. De vluchtelingenstroom naar Frankrijk houdt nog voortdurend aan. Bij honderdtal len komt men de grens over, waarna ze in het vluchtelingenkamp van Merignac wor den opgenomen. Voor Frankrijk een moeilijk probleem! De besprekingen tusschen Engeland en Ialië over een nieuw te sluiten ac coord schijnen goed te vorderen. In officieuze kringen te Rome wordt zelfs gezegd, dat het onderhoud, dal graaf Ciano en lord Perth gister hebben gehad, het laatste zou zijn geweest en dat de onderhandelingen tusschen Ita lië en Engeland beëindigd zouden zijn. Heden zou men beginnen met het op stellen van de overeenkomst, waaraan zal worden deelgenomen door Ingram, den directeur van den Britschen dienst voor Europa langs de Middellandsche Zee, die Zaterdagavond te Rome is aangekomen. Men verwacht, dat aan het einde van deze week de overeenkomst geparafeerd zal wor den. De inhoud volgens de „Matin". De Romeinsche correspondent van de „Matin" geeft de volgende bijzonderheden omtrent het Britsch-Italiaansche accoord: Middellandsche Zee In een protocol zul len de bepalingen van het gentlemen's agreement van Januari 1937 bevestigd wor den. Herhaald zal worden, dat de beide landen zich verplichten, elkaar in deze zee .volkomen vrij te laten, en van tijd tot tijd elkaar op de hoogte te brengen van de aan gelegde vlootversterkingswerken. Roode Zee Italië zal het protectoraat over Aden erkennen en de beide landen zul len de Suez-Kanaalconventie van 1888, die de algeheele vrijheid van doortocht voor alle schepen verzekert, bevestigen. Palestina Italië zal zich verplichten, de bestuurspolitiek van Engeland niet te be lemmeren, hetgeen een einde zal beteekenen van de politieke concurrentie en de radio- propaganda. A bessinië Engeland zal zich verplichten den Volkenbond zoo spoedig mogelijk te ver zoeken, de leden van de verplichting, het fascistische keizerrijk niet te erkennen, te ontslaan. Spanje Wat het politieke en territoriale aspect van den oorlog in Spanje betreft, zullen de beide landen zich verplichten, den status quo te erkennen zonder verder te gaan. Wjj meenen te weten, aldus de cor- weer spoedig de tijd is dat het opnieuw moet worden aangevraagd. Spr. zou nu gaarne willen dat dit over de vereeniging gebeurd. Na gehouden bespreking besloot de algem. vergadering dat door den secre taris der vereeniging de formulieren in den Haag zullen worden aangevraagd, waar dan de augurkenbouwers ze vandaan kun nen halen. P. Feld vroeg of het verplicht is om als tuinboonenbouwer aan te slpiten bjj B. K. Z. of N. A. C. De voorzitter antwoordde dat het wel op den weg ligt om aan te slui ten. De heer Doornspleet vroeg inlichtingen aangaande de kleine tuinderssteun. Geant woord werd dat de toezegging is gedaan dat dit zeer binnenkort zal afkomen. Over dit onderwerp ontstond een zeer levendig dis cussie, wat te veel ruimte zou vragen om weer te geven. Wie het raadsverslag van Obdam heeft gelezen is er wel eenigszins van overtuigd dat het wel spoedig zal ko men. De heer G. Boon vroeg over de gezamen lijke kunstmest-aankoop. Besloten werd eerst eens bij andere ver eenigingen inlichtingen aangaande de be taling in te winnen. Niets meer van belang aan de orde zijde, sloot de voorzitter met 'n woord van dank de vergadering. Tand verzorging. Volgens officieele gegevens van het hoofd der school hebben alle ouders van de daarvoor in aanmerking komende kin deren besloten toe te treden en hun mede werking te verleenen aan de tandverzor ging op school. Het aantal kinderen be draagt 30. Voorwaar al een mooi succes voor zoo een kleine gemeente. De heer F. Overhand, rijksveldwach ter alhier, is geslaagd voor het te Amster dam gehouden examen voor brigadier der Rijks veld wacht. respondent, dat de algemeene besprekingen Zaterdag nog liepen over de voorwaarde, die Engeland gesteld heeft voor de inwerking treding van het accoord, algeheele terugtrek king van de Italiaansche legionnaires. Deze voorwaarde wordt van Italiaansche zijde tegengesproken. In Tunis hebben ernstige ongere geldheden plaats gehad naar aan leiding van de arrestatie van een inheemschen leider en een oud professor. Bij deze ongeregeldheden werd een Fransche gendarm gedood. Een Zouaaf werd zeer ernstig gewond, terwijl drie andere Zouaven en een Senegaleesche tirailleur er ernstig aan toe zijn. Zestig personen, die in het bezit van wapens werden bevonden, zijn gear resteerd. Ook Abib Bourguida werd Zondagnacht gearresteerd. In het binnenland, te Grom bal ia, dat op 30 K M. van Tunis is gelegen, heeft een groote groep inheemsche betoogers gepro beerd een stoet te formeeren om op te marcheeren naar Tunis. Zij werden door militairen verspreid. Bij de botsingen, die daarop ontstonden, werden eenige perso nen gewond. De staat van beleg is afge kondigd. Zondagmiddag bleek het te Tunis kalm, politie en militairen konden zonder moeite samenscholingen verspreiden. Op sommige plaatsen werden versperringen opgericht en werden de voorbijgangers gefouilleerd. Velen bleken gewapend te zijn. Aangezien voor heden betoogingen worden verwacht, is de staat van beleg afgekondigd in de provincie Sousse. Paniek in Braziliaansche bioscoop. - Uit San Paulo (Brazilië) wordt gemeld, dat tijdens een paniek in een bioscoop omstreeks dertig kinderen gedood en honderd gewond zijn. De paniek ontstond, doordat een der bezoekers zonder reden „brand" riep. Noodweer en overstroomingen in de Vereenigde Staten. - Volgens mededeeling van het Amerikaansche Roode Kruis zijr, tusschen 28 Maart en 7 April ten gevolge van wervelstormen, sneeuwstormen en over stroomingen in de staten in het Zuiden en het Midden van Amerika 82 menschen om het leven gekomen en 612 gewond. Het meest getroffen zijn Alabama, Georgie, Louisiana, Kentucky, Illinois, Kansas, Mis sissippi, Arkansas en Ohio. Het ijskoude weer heef den nood van de duizenden vluch telingen voor het hooge water in Georgie, Alabama en Mississippi nog verergerd. De regenval eeft het peil der toch reeds zoo gezwollen rivieren tot recordhoogte doen stijgen. Vrachttrein verongelukt. - Nabij Marble Hill, ongeveer anderhalve kilometer ten Noorden van Philipsburg (Ver. Staten) is een vrachttrein gebotst tegen een rotsmassa, die was komen neervallen. De locomotief en negen wagons stortten van een ruim 10 M. hooge helling langs de Delaware-rivier. Nieuwe doodvonnissen in Rusland. - Het opperste gerechtshof der autonome Tar taren-republiek, dat te Kazan bijeen is ge weest, heeft zeven functionnarissen van het commissariaat van landbouw ter dood ver oordeeld wegens sabotage. De onteigeningen in Mexico. - In ver band met de Engelsche nota, waarin gepro testeerd wordt tegen de onteigening der be zittingen van de Mexican Eagle Cy., heeft de confederatie van Mexicaansche arbeiders den president verzocht te verklaren, dat de goederen dezer maatschappij zonder schade vergoeding aan de natie teruggeven worden. De confederatie beroept zich op artikel 27 van de grondwet, die bepaalt, dat buiten- landsche maatschappijen niet de bescher ming harer regeeringen mogen inroepen, op straffe van verlies harer bezittingen. De Duitsche vlag in Tsjecho-Slowakije. - Op een verzoek van de Duitsche regeering, dat ook tot andere landen gericht is, heeft de Tsjecho-Slowaaksche regeering den Duit- schers in het land toegestaan, op 10 en 11 April de rijksvlag te hyschen, indien daar naast de Tsjecho-Slowaaksche vlag wordt uitgestoken. Tegen valsche geruchten. - Het agent schap Ceteka te Praag publiceert het vol gende: Onverantwoordelijke elementen ver spreiden voortdurend valsche alarmeerende geruchten. Om aan deze misdadige propa ganda een eind te maken, verzoeken w(j de bevolking elkeen bij de politie aan te geven, die zich schuldig maakt aan het verspreiden dezer geruchten, ten einde in dezen moeilij ken tijd mede te helpen om den vrede, de rust en de orde te bewaren. Arrestaties en veroordeelingen in Duitschland. - Naar vernomen wordt, zijn onlangs te Berlijn 46 personen, onder wie het vroegere Duitsch-nationale Rijksdaglid. Laverrenz, in hechtenis genomen, beschul digd van monarchistische actie. Voorts heeft het gerechtshof te München 17 personen uit Fürth, wier namen onbekend zijn, en die be schuldigd zijn van voorbereidingen voor een complot tegen de veiligheid van den staat, veroordeeld tot gevangenisstraffen van vier tot zes jaren. Britsche vliegofficier doodgeschoten. - Op het Palestijnsche vliegveld Ramleh is een Britsche officier-vlieger door een Arabier doodgeschoten. Hitier gedreigd. - Vrijdagavond zijn te Weenen op straat strooibiljetten gevonden, waarin dreigementen aan het adres van Hitier werden geuit. Enkele der biljetten waren met een rubberstempel gedrukt, de andere met lood. Aardschokken. - In het gebied van Ometepec in den Mexicaanschen staat Guer- reror zijn volgens vertraagd ontvangen be richten Vrijdag j.1. krachtige aardschokken waargenomen. 6 r i n sX yt W Elk pijprooker gunt zijn kameraad een goede pijp tabak. Hoe zou hij over Niemeijer's nieuwe Roode Ster kunnen zwijgen! Op kantoren, banken, fabrie ken en aan den waterkant heeft men het overal rondverteld: Nieuwe Roode Ster Tabak, No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half ons! Nu is het feest, nu blijft 't feest! Want 't karakteris tieke „Roode Ster aroma" is volmaakt gehandhaafd, óók bij de nieuwe Roode Ster No. 6 en No. 10. ,,De Ster op het pak garantie voor rijpe tabak!" ZES verschillende persen staan altijd kiaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8