Rechtszaken JtactUbecicfUea EGMOND AAN ZEE EGMOND BINNEN HEILOO BERGEN OUDKARSPEL TEXEL EGMOND A. D. HOEF NOORDSCHARWOUDE OPPERDOES SCHOORL OUDE NIEDORP ZIJPE LANGENDIJK Alkmaarsche Politierechter w "T de Ten slotte werd het voorstel van 't dag, bestuur met 9 tegen 5 stemmen aange- nomen. Bij de rondvraag zei de heer C. J. Blaau- boer dat de laatste paar jaar de fundee ringen van de bruggen boven water komen te staan. De kans van scheuren is zeer groot en daar men tegenwoordig over voldoende hout kan beschikken, zou het wensche lijk zijn, daarin tijdig te voorzien. De dijkgraaf zeide, dat deze zaak voortdurende aandacht van het dag. bestuur had. Bond van Boerinnen en Plattelands vrouwen. Uitgaande van den Bond v. Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen werd Don derdag een filmavond gegeven in de zaal van den heer R. Beed. Mevrouw KaterSleutel heette de tal rijk aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Jb. Kaan, die de te ver- toonen film zou inleiden en toelichten. Dan was het woord aan den heer Kaan, die eerst een inleiding hield betreffende de Sokolfeesten te Praag in 1932. De regee ring van Tsjechoslowakije had hiervan lan taarnplaatjes beschikbaar gesteld. Het turnfeest te Praag is voor spr. het hoogtepunt geweest en hij heeft hem onver- geetelijke indrukken achtergelaten. De turnzaak is in Tsjechoslowakije een volkszaak. Sokol zijn beteekent burger republikein en vrij mensch zijn. In Juli a.s. wordt we derom een dergelijk fraai feest gehouden, waaraan ook het keurkorps van onze da mes turnsters zal deelnemen. Bij de schif ting welke reeds plaats had is ook mej. G. Snooy van Wieringen aangewezen om mee te gaan. Dan werd een serie lantaarnplaatjes ver toond van de turnfeesten, welke in 1932 te Praag werden gehouden. Op onderhoudende wijze werden ze stuk voor stuk door den heer Kaan toegelicht. Na de pauze werd nog o.a. een komische film vertoond. Ten slotte maakte spr. nog propaganda voor het turnen ter plaatse. Mevr. Kater bracht dank aan den heer Kaan voor het door hun gebodene. Een nakomertje? Opnieuw is een vat wijn van het s.s. Briseis aangespoeld, dezen keer 'n vaatje van slechts 100 liter. Mogelijk is het een nako mertje, wie weet, misschien ook het begin van een nieuwe zending. Verlenging werkverschaffing. De minister van sociale zaken heeft'de werkverschaffing, bestaande in bebossching, egaliseeren van duinen enz., verlengd van 30 April tot 25 Juni, met voorbehoud van de bevoegdheid tot tusschentijdsche stopzet ting. Middenstandsvereeniging. Opgericht is een vereeniging voor den handeldrijvenden middenstand. In het be stuur dezer vereeniging zijn gekozen de heeren J. de Boer, R. P. Jonker en J. M. H. Stentrop. Huis ter Duin. In het koloniehuis Huis ter Duin wer den in het pas afgeloopen verslagjaar 7 groepen kinderen verpleegd, met een totaal aantal kinderen van 311 (vorig jaar 307). De slechte tijdsomstandigheden waren oor zaak, dat de inkomsten opnieuw belangrijk terugliepen. De ontvangsten aan lidmaat schappen en donaties waren in het verslag jaar zelfs 800 minder dan vorig jaar. Fi- nanciëele steun werd ondervonden van het Koperen-Stelenfonds en de Kinderkleeding- vereeniging Juno. Het aantal verpleegdagen bedroeg 9987, het grootste aantal, dat ooit bereikt werd. Aan verpleeggelden werd daarvoor ontvan gen 2887 (vorig jaar 2432). De exploi tatiekosten beliepen 15.570. R.K. Volksbond. Woensdagavond vergaderde in het Pa tronaat de r.k. Volksbond. De opkomst der leden was bevredigend. In zijn openings woord heette de voorz., de heer v. d. Reep, in het bijzonder den heer G. van Slingerland welkom. Mededeeling werd gedaan van een ingekomen schrijven van den heer van Slin gerland aan den minister om deze gemeente in een hoogere steunklasse te krijgen en het werkverschaffingsloon te verhoogen. Hier aan kon de voorzitter toevoegen, dat hij juist vóór de vergadering officieus ver nomen had, dat de pogingen geslaagd waren en Egmondbinnen in de zevende klasse was geplaatst. Hierna hield de heer van Slingerland een kernachtige rede naar aanleiding van het op 15 en 16 Mei te vieren 50-jarig bestaan van den Ned. R.K. Volksbond. Allereerst besprak hij de oprichting en de oprichters in 1888 en behandelde vervolgens de vraag: heeft de Ned. R.K.V. aan zijn doel beant woord? Uitvoerig ging spr. na, wat de V. op godsdienstig en zedelijk gebied gedaan had, hoe hij in den loop der jaren zijn organi satievorm had moeten wijzigen en ombou wen, vooral ook door de oprichting van vakvereenigingen, en wat er op economisch, stoffelijk en cultureel terrein was tot stand gebracht. Het antwoord op de gestelde vraag kon alleszins bevestigend luiden. Toch was het gouden feest vooral een mijlpaal, een nieuw beginstadium, want veel moet er nog ge daan worden, veel gevaren, ook moderne zijn er af te wenden. De afgeloopen jaren kunnen, al is er nog zoo veel bereikt, be schouwd worden als jaren van voorberei ding. Er blijft een belangrijke taak te ver vullen. Er blijven nog heel wat ernstige vraagstukken op te lossen. Daarom spoorde spr. aan tot volharding, de leden weten dat ze voor iets goeds werken. De voorzitter dankte voor deze geestdrif tige woorden en hoopte dat het feest naar wensch zal slagen. Hierna werd pastoor Klumper, die inmid dels ter vergadering gekomen was, geïn stalleerd als geestelijk adviseur. NACHTVORST OVER WEST-FRIESLAND Groote schade. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het in de Bangert zoo hard gevroren dat zelfs de scheuten in de druivenkassen zijn beschadigd, wat natuurlijk voor de tuinders funest zal zijn. Men vraagt zich ernstig af. hoe de pruimen- en bessenboo- men op de vorst zullen reageeren. Het muziekconcours. Zondagmiddag was in De Rustende Jager de eerste bijeenkomst van het fanfarecorps „Eensgezindheid" met de deelnemers aan het door genoemde vereeniging bij gelegen heid van zijn 40-jarig jubileum uitgeschreven concours op 10, 17 en 24 Juli a.s. Namens het bestuur heette de heer W. J. Bruul allen hartelijk welkom. Spr. wees in zijn ope ningswoord op de opvoedende kracht, welke uitgaat van een concours. Daar hoort men wat sterke vereenigingen tot stand kunnen brengen. Onder de vereenigingen hebben drie de hoogste trap bereikt, doch er zijn nog vele, die door een concours verder kun nen komen dan ze thans zijn. Verder wees spr. op de moeilijkheden om een vereeniging in stand te houden. Voor dit concours is de medewerking gevraagd van het gemeente bestuur, de zustervereenigingen en de burgerij. Deze medewerking is in ruime mate verkregen. Het gemeentebestuur heeft het mooie muziekpark, waarin de muzieknis, toe gezegd, terwijl van de burgerij een respec tabele som voor het waarborgfonds is ge geven. Van de vereenigingen hebben 36 medewerking toegezegd. We mogen daarop trotsch zijn en onze verheugenis uitspreken. De data, waarop zij optreden en de ver eenigingen zijn: Zondag 10 Juli. Ie afdeeling fanfare: St. Caecilia te Heiloo en Crescendo te Water gang; uitmuntendheid fanfare: Verkade's Harmonie te Zaandam; eere-afd. fanfare: Knapenfanfare te Nieuwendam-Werkendam en Crescendo te Sloterdijk; eere-afdeeling harmonie: Kunst en Vriendschap te Krom menie en Excelsior te Alkmaar; superieure afdeeling harmonie: Excelsior te Wormer- veer en Apollo te Hoorn. Zondag 17 Juli. 4e afd. fanfare: Knapen- fanfare te Oostzaan: 2e afd. fanfare: Jeugd- fanfare Oosterkwartier te Haarlem; 2e afd. harmonie: Excelsior te Limmen en Kunstzin te Julianadorp; le afd. fanfare: Haarlemsche Postfanfare te Haarlem, Volharding te Berkhout en Door wilskracht saamgebracht te Venhuizen; afd. harmonie: Arbeiders muziekver. Voorwaarts te Velsen en Muziek- vereeniging Tuindorp te Watergraafsmeer; eere-afd. fanfare: Wittenburger fanfare orkest te Amsterdam en Kunst na Arbeid te Purmerend; superieure fanfare: Onderling Genoegen te Krommenie en Waterland's fanfare te Amsterdam. Zondag 24 Juli. 3e afd. fanfare: St. Caecilia te Loenen a/d Vecht en St. Joannes te Zuidscharwoude; uitmuntendheid fanfare: Volharding te Ilpendam en Excelsior te Nieuwe-Niedorp; eere-afd. fanfare: Oefening kweekt Kennis te Oostwoud en De Vriend schap te Schoorl; eere-afd. fanfare: Zaan- dam's muziekgezelschap te Zaandam en Kunst na Strijd te Amsterdam; superieure afd. fanfare: Harmonie te Assendelft en Ons Genoegen te Wijdenes; superieure afd. har monie: Diemen's Harmonia te Diemen en St. Gregorius de Groote te 's-Gravenhage. In de jury zullen zitting nemen de heeren van Erp te De Bilt, Ed. Flipsen te Rotter dam en W. Zonderland te Leeuwarden. De beoordeeling geschiedt op puntenstelsel. Daar meerdere vereenigingen moeilijk op den bepaalden dag kunnen optreden, zal men, zoo mogelijk, de dagen verwisselen. Verloting V.V.V. B. en W. hebben aan de V.V.V. toestem ming gegeven tot de uitgifte van 2000 loten. De baten zijn voor instandhouding van het Sportgebouw. Hulp aan Spanje. De commissie „Hulp aan Spanje" hield Maandagavond een bijeenkomst in de too- neelzaal van De Rustende Jager", waarin dr. G. W. Kastein uit Leiden sprak over „De toestand in Spanje en ons werk". De voorzitter, em.-pred. Melchers, opende en zeide, dat de toestand in Spanje onze be langstelling moet hebben om het leed dat daar geleden wordt Het is daarom goed, dat we ons realiseeren, dat het noodig is hulp te bieden. En Heiloo, althans een gedeelte van de inwoners, is niet echtergebleven. Er zijn 223 stuks kleeren opgezonden en 95,40 aan geld. Ook in de toekomst moeten we ons niet onbetuigd laten. Hierna was het woord aan den spreker, die vanaf 1936 den strijd in Spanje had meegemaakt, zij het dan als medicus. Den achtergrond van den strijd in Spanje noem de hij ook voor Nederland van beteekenis. Spanje is een achterlijk land. Daar bestaan nog toestanden van eeuwen terug. Daar be staan pachtheeren, adellijke grondbezitters, en 1/3 van den bodem is eigendom van de kerk. Zoo ontstaan toestemden van dicto- riale macht en uitbuiting. De pachten zijn hoog, de toestand van den bodem is zóó danig, dat bij droogte of (en) misoogst de pachter de huur niet kan opbrengen en daar door nóg meer zijn afhankelijkheid moet in boeten. Er bestaan uiterst primitieve „wo ningen", feitelijk weinig meer dan hutten of holen. En hierin leeft de bevolking. Het is ook geen wonder, dat de tuberculose en an dere ziekten hier een voedingsbodem vinden. Spr. deed mededeeling van zijn reis naar Aragon en de primitieve wijze van reizen. Zoo is de toestand in het noorden, in het zuidelijk gedeelte is het nog slechter. Het groot-grondbezit gaat, bij overlijden, over op den oudsten zoon. De andere zoons worden officier en zoo heeft men op elke 120 solda ten een generaal! In dezen toestand Is ver andering gekomen. Wel heel bescheiden was het verzet, doch 't kwam er. De bevolking, waarvan 40 pet. met droogte (en daarbij hongersnood) werd weggemaaid, had zijn „eischen" gesteld. De opstand was er. We za gen naast opkomende nijverheid en indus trie ook meer en meer het bewustzijn baan breken, dat een pachter ook rechten heeft. Maar daardoor kwamen het groot-grondbezit en de kerk in het gedrang. Het was ver klaarbaar, dat zij haar grondbezit en „recht' niet zoo maar prijs gaf. Daardoor ontstond de strijd. Van 1880—1890 is een strijd ont staan voor het behoud en verzet tegen het regiem. Spr. sprong over tot 1922/28, de groote crisis na den oorlog. In 1929/30, toen koning Alfonso vluchtte, kregen we de z.g. Spaan sche republiek. Partijen van groot-grond bezit en de kerk streden tegen hen die „hun" bezit wilden bevechten. Spr. deed een boekje open van den strijd aan de „fronten" en weidde uit over het eenheidsfront van so cialisten en communisten, waarbij zich meer verdrukten aansloten. Toen begrepen de heeren, dat hun tijd voorbij was en ze zoch ten (en kregen) hulp van Düitschland en Italië. Beide landen hadden belang bij dien strijd. En ook in andere landen, als Frank rijk en Nederland, heeft men er belang bij Het is geen strijd van de kerk en geloofs vervolging, maar een strijd van recht en on recht. Daarom is de strijd in Spanje ook onze zaak. Hierna werd pauze gehouden met gelegen heid tot vragen stellen. De lichtbeeldenver- tooning kwam te vervallen. Bergen's Winkeliersvereenlging. Voor de Berger Winkeliersvereeniging sprak gisteravond in het Oranje hotel dr. W. F. van Leeuwen over de Vestigingswet voor den middenstand. De voorzitter, de heer Plomp, heette spreker en aanwezigen hartelijk welkom en uitte zijn teleurstelling over de deelname aan de cursus-week en te samen met de Alkmaarsche-vereeniging wordt gegeven. Voor dezen cursus staan er slecht 8 cursis ten van Bergen ingeschreven. De oorzaak hiervan schreef spr. toe aan de ontevreden heid welke er over den vestigingswet be staat, wat voor het bestuur dan ook de aanleiding is om dr. van Leeuwen uit te noodigen om deze voor vele inderdaad nog duistere kwestie, eens nader te belichten. Dr. van Leeuwen had zich tot taak gesteld de tot standkoming en de doelstelling der wet uit een te zetten en door het beant woorden van de daarover gestelde vragen de nog alom heerschende misverstanden uit den weg te ruimen. Spr. toont aan hoe door de sterke toene ming van middenstandszaken, gevolgd door een even snel weer afsterven hiervan dui zenden beunhazen den bona-fide midden stand, de klanten aftroggelen, het aanzien der middenstand meer en meer neerhaal den, en het publiek steeds meer zich aange trokken gevoelde tot het grootbedrijf en de Coöperatie. Om dit verloren terrein van een middenstand terug te winnen en aan deze funste beunhazerij, perk te stellen, is op aandringen van de drie middenstands bonden de vestigingswet kleinbedrijf tot stand gekomen. Deze wet, een z.g. raamwet, is op zich zelf dood, en geeft alleen maar mogelijkheden en hoofdzaken aan, waarin door afzonderlijke acties leven gebracht kan worden. Vanzelfsprekend komt hierbij het gemis aan solidariteit en collegialiteit bij den mid denstand ter sprake, wat de uitvoering der vestigingswet in zoo hooge mate belemmert. Spr. heeft hierna uitvoerig de drie maan den behandeld, welke voor een verzoek om vestigingseischen, voorop gesteld zijn, n.L credietwaardigheidseisch, vakbekwaamheid en handelskennis en met tal van voor beelden duidelijk gemaakt dat de geheele vestigingswet eigenlijk niets anders is dan een dwang om hen, die zich niet goedschiks naar de tijdsomstandigheden willen aan passen, met geweld hiertoe te verplichten. Spr. richtte tenslotte een waarschuwing tot de thuisblijvers, die door hun eigen on wetendheid en achteloosheid de toekomst plannen van zich zelf en hun kinderen on uitvoerbaar maken en beantwoordde uit voerig de vele vragen, welke vanuit de ver gadering opgingen naar aanleiding van dit onderwerp. De Westelijke Proefpolder. Maandag zijn de eerste werkzaamheden aan den Westelijken proefpolder begonnen. Vier en twintig arbeiders zijn hierbij te werk gesteld, n.1. 12 uit deze gemeente en 12 uit Noordscharwoude. Naar wij vernemen zullen ook uit de andere Langendijker gemeenten arbeiders te werk worden gesteld. De werkzaamheden bestaan uit het af graven van akkers en het dempen van slooten. Afloop aanbesteding. Door het dagel. bestuur van de gemeen te Texel is Maandag aanbesteed in het raadhuis te Den Burg de bouw van een nieuwe school te Oosterend op Texel, er kon worden ingeschreven in perceelen en in massa. De laagste inschrijver in massa, was de heer Uiterwaard te Wieringerwaard, die inschreef voor 13944. De bouwkosten waren door den directeur van gemeente werken geraamd op 19000. Het werk is nog niet gegund. Werkverschaffing. Het werkverschaffingsobject „het ver beteren van de hoofdwateringen in de Eg- mondermeer", zal op het einde van deze week stopgezet worden, terwijl het zeer waarschijnlijk is het najaar 1938 wederom ter hand zal worden genomen. Indien mogelijk zal een regeling getrof fen worden om de veehouders te helpen hun land van de groote hoeveelheden zand, (welke uit de hoofdwateringen daarop zijn geworpen) te doen ontruimen. In totaal zijn nu twee hoofdwateringen uitgebaggerd, waarover ongeveer drie en een halve maand is gedaan, wel een bewijs dat er stoer is doorgewerkt. Meteropnemer benoemd. Tot meteropnemer van het P. E. N. voor de gemeenten Noordscharwoude en Oud- karspel is benoemd de heer Stam te War- menhuizen, die reeds voor het P. E. N. in gelijke functie werkzaam was. „De Tijdgeest" wordt stopgezet. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld dat het bestuur van de kaasfabriek „De Tijdgeest" heeft besloten de fabriek stop te zetten en de melk voortaan te leveren aan de melkfabriek „Horna" te Hoorn. Jeugdbond voor Onthouding opgericht Zaterdag is definitief opgericht de Jeugd bond voor Onthouding met 21 leden. Se cretaris G. Bremer, Schoorl en penning meester D. Blokker te Bergen. De leiding bestaat uit den heer en mevr. Bant mevr Hamermans en de heeren Schuil (alge meen leider) en Hofman Benoemd. Bij de benoeming van een commissie in verband met de vaste lasten alhier werden benoemd, als vertegenwoordiger voor de veiling de heer J. Bakker Sr., voor den standsorganisatie L. T. B. de heer P. Tesse- laar Czn. voor de Boerenleenbank de heer W. H. Bierman en voor de standsor ganisatie L. T. B. Nieuwe Niedorp de heer J. de Boer Szn. Afloop aanbesteding. De uitslag van de Maandag gehouden aanbesteding van het buitenom verven van het raadhuis dezer gemeente is als volgt: 1. K. Rezelman te Schagerbrug 175.— 2. P. Visser te Burgerbrug 189. 3. J. Renooij te Burgerbrug 193. M. Baltus te *t Zand 230.— 5. A. Zomerdijk te 't Zand 235.— 6. L. Pieterse te Breezand 235. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver. I De maximumfactuur-prijzen verhoogd. De maximumfactuurprijzen van de ver schillende koolsoorten zijn met ingang van Vrijdag verhoogd, t.w. voor de roode kool tot 1 8 per 100 K.G. en van de witte kool en gele kool deze prijs van 4.50 tot 5 per 100 K.G. Valschheid in geschrifte. Het was de reeds bejaarde veehandelaar H. uit Winkel, die zooals hij direct tegen den politierechter meende te moeten op merken „nog nooit met de justitie in aan raking was geweest", doch die dan toch thans terecht stond terzake valschheid in geschrifte. In November van het vorige ;aar had hij een schetsformulier van een der crisisdiensten valscheljjk ingevuld en hij was deswege vervolgd geworden. De verdachte bekende royal en zei o.m.: ja, meneer, 's is nou beurt, alla, zoo erg is het toch niet, ik heb nog nooit wat ge daan". Bovendien zei de veehandelaar, dat hij het toch niet ,uit luxe" had gedaan, de armoede had hem ertoe gedwongen (het geen natuurlijk nog geen excuus is!) De officier eischte dan ook een gevange nisstraf voor den tijd van 10 dagen en toen den verdachte werd gevraagd, wat hij daarvan zei, vroeg-ie bescheiden of het niet met een kleine boete „verholpen" kon worden. Zijn vrouw zou, het n.1. verschrik kelijk vinden als hij in de gevangenis moest Ik zal zien of ik een kleine geldboete bij elkaar kan scharrelen", zoo zei verd. In verband met den hoogen leeftijd van verdachte streek de politierechter zijn hand over zijn hart en vonniste 5 boete of 3 dagen en een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor den tijd van 10 dagen met een proeftijd van 2 jaar. Dank U meneer! Dank U! Dat waren de laatste woorden van verd. ter zitting en buigende verliet hij de rechtzaal. Een valsch belastingplaatje gekocht. De Alkmaarsche chauffeur J. heeft op 5 Nov. 1937 een r ij wielbf'~™erk ge kocht, wetende, dat dit was na gemaakt. Het was zóó goeu-.uoy te verkrij gen, dat verd. ook nog zoo'n plaatje voor zijn vrouw had gekocht, die er echter verstandig genoeg geen gebruik van wenschte te maken. De commies van de rijksbelastingen de heer J. had verd. aangehouden en tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Het reclasseeringsrapport van den heer Wiggers luidde zeer gunstig en dit was waarschijnlijk aanleiding voor den officier tegen verdachte een voorwaardelijke straf te eischen, n.1. 5 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Een eisch, waarmee de politie rechter zich volkomen kon vereenigen. Margarine en vet gestolen. De huisvrouw Jantje M. uit den Beem- ster stond hierna terecht terzake diefstal van een pond margarine en een pond vet uit een bakfiets welke langs den weg ge parkeerd gestaan had in Januari van dit jaar. Ook deze vrouw beriep zich erop, dat ze uit armoede gehandeld had. De officier eischte 20 subs. 10 dagen, de politierech ter halveerde de boete en vonniste 10 of 5 dagen. LIJDT EEN GEPLAKTE KOE PIJN? De Amsterdamsche kantonrechter mr. G. F. Haase zette gistern ddag de behan deling voort van de strafzaak tegen twee veehandelaren, die ervan beschuldigd worden op 20 December j.1. z.g.n. „ge plakte" koeien op de Amsterdamsche markt te hebben gebracht, die daarvan noodeloos pijn ondervonden. Ter markt worden koeien doorgaans aangevoerd met volle uiers; om de beesten op hun voordeeligst te presenteeren worden zij een tijdlang niet gemolken, de uiers staan dan gespannen en om het loopen van de melk uit deze overvolle uiers tegen te gaan, woiden de spenen dichtgeplakt met collodium. De vraag, die nu aan den kantonrechter is voorgelegd, is, of de koeien pijn onder vinden door dit dichtplakken. In de hoofd stad zien de inspecteurs van de Sophia- vereeniging nauwlettend toe, dat geen koeien met dichtgeplakte spenen op de gemeentelijke markt worden gebracht. Op 7 Maart stonden beide veehouders terecht, doch na een uitvoerig verhoor be sloot de kantonrechter nog eenige deskun digen te hooren. Prof. Wester, hoogleeraar te Utrecht, was van meening dat het plakken inder daad pijnlijk kan zijn voor de beesten. Zeer zeker bij groote spanning in de uiers en bij het loopen zal het dier pijn onder vinden. Ook achtte desk. het plakken eigenlijk misleidend, ofschoon waarschijn lijk niemand ergn zal vliegen. Een bestuurslid zan den Nederl. Bond van Veehandelaren verklaarde, dat de bond stelling genomen had tegen het plak ken. Desk. was echter van meening, dat de dieren van het plakk n geen pijn on dervinden, wel echter wanneer ze er uren mee zouden moeten loopen. Kantonrechter: Waarom is de bond dan tegen plakken? Deskundige: Om excesse n te voorkomen. Dr. Lu'bberink, a décharge opgeroepen, ging zelfs zoo ver, dat hij het plakken noodzakelijk noemde, omdat de verkooper den plicht heeft zijn beesten zoo gunstig mogelijk te presenteeren. Kantonrechter: Ook ten koste van piin? Uitvoerig betoogde dr. Lubberink, dat van pijn bij het dier geen sprake is. De verdediger mr. v. d Biesen had nog eenige andere getuigen a décharge vee artsen opgeroepen, die allen zeiden van meening te zijn, dat plakken niet hinder lijk of pijnlijk voor de koe is. Daar een der getuigen 4 dé^haree niet was verschenen, stelde de kantonrechter de verdere behandeling uit tot Maandag 2 Mei a.s. te 2 uur. N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 11 April 1938. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen 2.60—2.90, Andijvie 9—17, Bloemendaler kool 5f 8, Bieten 3.80, Gele kool 3.20—f 5.60, Prei 1.90—/ 4.40, Roode kool 5.508.20 en Wortelen 2.60, per 100 K.G.; Aardbeien 4 cent per stuk; Bloemkool le s. f 1524, 2e s. f 810, Kropsla 1f 4.20 en Komkommers 19 per 100 stuks; Peren 7.50 en Witlof le s. 2.504 en 2e s. 1.50f 2 per 100 pond; Peterselie f 1.90, Rabarber 4f 7, Raap stelen 0.801.60, Radijs 2.70—4.20, Selderie 1f 1.50 en Wortelen 61 6.50 per 100 bos; Postelein per bakje 7787 ct; Spinazie per bak (16 pond) 16—38 cent DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 12 April 1938. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 219000 K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 12 April '38. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 41000 K.G. Roode kool f 5.30—7.10; 120000 K.G. Gele kool f 2.30—3.90; 67000 K.G. D witte kool 2.80—3.80; 1150 K.G. Savoye kool 2.803.80; 1300 K.G. Bieten 23.30; 650 K.G. Aardappelen f 1.90— 2, Eigenheimers 3.40; 100 K.G. TEXEL, 11 April 1938. (Veemarkt). Aan voer en prijzen als volgt: 2 Vette koeien 275310; 9 Fok en halfvette kalveren 17f 25; 61 Nuchtere kalveren 7f 14; 24 Biggen 1419. TEXEL, 11 April 1938. (Eierenveiling). In totaal waren 82500 stuks kipeieren aan gevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 58 62 K.G. (per 100) 2.80—f 3, 62—64 f 2.95 3.10, 66—70 3.15—f 3.40 en 50—56 2.50—2.80. PURMEREND, 12 April 1938. Op de he den gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegende 4000 K.G. Hoogste prijs f 21. Han del stug. Kaas. 5 stapels Kleine boeren t 21.50 en 1 stapel Volvette 24. Per 100 K.G. Handel goed. 926 K.G. Boter 1.28—1.34 en Wei- boter 1.26—1.29 per K.G. 1106 stuks Runderen, w.o. 225 Vette koeien 6472 ct per K.G. handel stug, 427 Geldekoeien 130 230, 410 Melkkoeien f 180—f 310 en 44 Stieren 5460 cent per K.G. handel matig; 14 Paarden 90f 185 handel stug; 23 Vette kalveren 3060 cent per K.G. handel matig; 1104 Nuchtere kalveren: slacht 6 12 en-fok 11f 18, 164 Vette varkens (slacht) 5257 cent per K.G. handel vlug; 23 Magere varkens 2843, 365 Biggen 16—28, 869 Schapen 17—34 en 64 Bokken f 3f 13, handel matig; Kipeieren 2.903.30 en Eendeieren 2.20 per 100 stuks; 7600 Noordholl. blauwe piepkuikens 7585 cent en 3400 Oude kippen en hanen 4045 cent per K.G.; Konijnen 0.50 1.80; Eenden 3070 cent; Duiven (per paar) 40 cent; 650 Kievitseieren 1517 ct.; 800 Jonge hanen 7072)4 cent per K.G. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. (Afd. eieren). 120000 stuks Eendeieren 2.302.40 en 100000 stuks Kippeneieren, waarvan de prijzen als volgt: 6566 K.G. 3.25—3.35, 63—64 3.25—3.30, 60—62 3.10—3.20, 58—59 2.95—3.10, 56—57 2.90—3 en 53—55 f 2.752.95. W ARMENHUIZEN, 11 Aprü 1938. 11900 K.G. Roode kool 5.706.50; 18300 K.G. Gele kool 2.30—4.10; 13200 K.G. D. witte kool 2.20—3.90.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10