Aqwda lüeec&ezicfit LAATSTE BERICHTEN. Billijke stallingstarieven de H.V. Nassau Garage. Een cadeautje van de Koningin. Bij een ouden molen werden een schaap en twee lammeren afgegeven. De kanaalwerken in Noord-Holland. Dynamiet als helper. Na het aansteken van de loot ontploffen OTERLEEK Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht KIJKEN is K00PELC10ECK builenpest in zuid-afrika. EERSTE BLAD. Alkmaar, Dinsdag. In het voorjaarszonnetje ligt het vrucht bare land van de Schermer in onoverzien bare groene en grauwe vlakten. Hier en daar trekt een paard een ploeg door den zwaren grond, kalfjes maken dar tele sprongen door het gras, by houten land hekken kijken wollige schapen en speelgoed lammetjes met droomerige oogen naar de voorbijstuivende auto's. De huisjes ter zijde van de lange vaart lijken in het zonnetje allemaal een schoon maakbeurt te hebben gekregen. Hier en daar staat een man op klompen in zijn bloemen tuintje, varkens wroeten met knorrend ge luid in een mesthoop, en overal zwermen witte leghorns. De boomen in alle tuintjes weven zich een teergroen kleedje waarin zij hun naakte ar men verbergen. Het voorjaar is op komst, nog enkele weken en de Schermer is op zijn mooist. De molens van den Schermer. Door dit wijde, vruchtbare land zijn wij vanmorgen naar de oude molens gereden. Die staan daar, drie op een rij, als reusach tige wachters van den polder. Al van verre trekken deze masieve ge vaarten de aandacht. Zij steken hun koppen hoog boven het landschap uit en daaraan hangen nog de oude wieken, reusachtige lad ders van gekruist hout, die zwart en drei gend in de blauwe lucht steken. Die wieken zijn vastgezet, want nu de pol der electrisch bemalen wordt, hebben zij rust gekregen. Jaren en jaren hebben zij in dit landschap gezwaaid, maar nu zijn zij buiten bedrijf gesteld, de wieken rusten en de oude Schermermolens zijn de woonplaats gewor den van kleine boertjes, die er een onder dak hebben gevonden. Zij zitten er in de eigenaardige kleine ver trekjes met lage zolderbalkjes en waar eens het eikenhouten binnenwerk met machtige raderen in elkaar greep, daar heeft nu de vrouw des huizes haar potten en pannen geborgen, en is het er stil en donker gewor den. Een arm gezin in den molen. In den laatsten van deze molens huist Gorse Leenstra. Hij is acht jaren geleden uit Balk gekomen en heeft een onderkomen in den ouden molen gevonden. Daar betaalt hij een rijksdaalder per week aan huur en heeft er een stukje grasland waarop zijn laatste kalf staat Daarnaast is een schuurtje met zes koeien, maar die logeeren daar alleen maar. Die zijn van welvarender landbouwers dan Leenstra is en zij worden door hem alleen maar ver zorgd, gevoed en gemolken. Dat brengt niet veel op en het boertje Leenstra met vrouw en vier kinderen heeft dan ook een heele toer om elke week weer den rijksdaalder voor de huur bij elkaar te krijgen. Verleden jaar had hij twee schapen, maar die kregen de leverbotziekte en stierven de een na de ander. Toen had hij niets meer en hij klaagde zijn grooten nood aan den heer Bruin, den assis tent van den Landbouwvoorlichtingsdienst, die nu in het rayon Schermerhorn werkt en wiens taak het is deze kleine boertjes gere geld te bezoeken omdat zij wekelijks een bescheiden bijdrage van den Landbouw voorlichtingsdienst ontvangen. Een geschenk van de koningin. De heer Bruin zag, dat deze ploeteraar met zijn gezin ten onder zou gaan als hem niet krachtige hulp werd geboden. Hij con fereerde met enkele autoriteiten in Scher merhorn en het gevolg was een verzoek aan H.M. de koningin om dezen man een schaap te willen geven. Hare Majesteit heeft die bede verhoord en de heer E. Dzn. Govers, de groote man van het stamboek, kocht op Texel een pracht van een schaap met twee lammetjes aan. Het kwam naar Alkmaar, het graasde en kele dagen op het land aan den Schermer- weg en hedenmorgen heeft de knecht van de hoeve het drietal in een veewagen gela den en is er mee in de richting Schermer horn gereden. Het koninklijk geschenk was op weg naar de plaats van bestemming en omdat de mo lenbewoner niets van de verrassing afwist, kregen wij een seintje en waren om elf uur bij de wegkruising waar de laatste zwarte molen op enkele tientallen meters in het weiland van een zijweg staat. Daar vinden wij den fotograaf van Poly goon reeds op zijn post en enkele oogenblik- ken nadat de veewagen bij de brug was ge komen, arriveerde de heer Bruin, die ais ver tegenwoordiger van H.M. de koningin het moederschaap en de lammeren officieel aan den nieuwen eigenaar zou overdragen. Nu werd het wachten, want het boertje Leenstra was niet thuis en zou eerst tegen half twaalf met de bus van Purmerend arri- veeren. De roode bus stopte op het kruispunt, Leenstra kwam er uit, wenschte ons in het voorbijgaan een goeden morgen en stapte op zijn klompen naar den ouden molen, waar hij in het deurtje van het woonhuis verdween. Het groote oogenblik. Toen was het groote oogenblik aangebro ken. De knecht van den heer Govers reed zijn vrachtje tot voor het landhek, de foto graaf zocht een geschikt plaatsje op en de heer Bruin deed het deurtje van den molen open en verzocht de bewoners een oogenblik buiten te willen komen. Man, vrouw en een klein meisje kwamen naar het hek en daar heeft de heer Bruin zij het dan niet met een lange en offi- cieele toespraak den man mededeeling van het koninklijk geschenk gedaan. Leenstra luisterde ternauwernood, want zijn blij gezicht was op den veewagen ge richt, het gluurde tusschen de planken door en bekeek zijn nieuwen veestapel: een Texelsch schaap, prachtig onder de wol en twee dartele lammetjes. Het was een blij verraste groep, die de fotograaf op de gevoelige plaat kreeg. Man, vrouw en kind met de lammetjes en de heer Bruin met den knecht van den heer Govers, die de grootste moeite hadden het schaap in bedwang te houden. Het schaap moet nog wennen. Want de eenige, die niet blij en verrukt was, dat was het schaap zelf, dat rukte en trok om maar dicht bij zijn kindertjes te kunnen blijven. „Het zal wel wennen", zei juffrouw Leenstra, maar nauwelijks was de kiek klaar en het schaap losgelaten of het rende met zijn dartele spruiten achter zich aan over het molenland. Het brak door de wrakke af scheiding en drie mannen moesten op de fiets springen om het ver in een naastgele gen weiland weer op te vangen en naar den molen te drijven. Nu Leenstra weer schapen heeft zal hij wel beginnen met zijn landhek te herstel len. In den molen. In de kleine, vreemd gevormde kamertjes, j waar de koffie geurde en het eten op de pe troleumstellen werd klaar gemaakt, in deze wonderlijke woonhokjes waar de bedstee achter dichte deuren is verborgen, maar waar het veilig, rustig en stil is, hebben wij nog even nagepraat. In den versten der Schermer molens woont vandaag een gelukkig gezin waarvan de man eigenaar van een veestapel is. Dank zij de spontane gift ziet men hier de toekomst niet zoo donker en dreigend meer als zij dat gisteren nog geweest is. Wie weet, zal het koninklijk geschenk voor dezen ploeteraar niet het begin van een voorspoediger tijdperk kunnen worden. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De banjospeler van de Mississippi (rom.-sens.); hoofdrollen Barbara Stanwyck, Joel Mc Crea, Buddy Ebsen. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer De weg terug (real.); hoofdrollen John King, Richard Cromwell, Slim Summerville e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Tarzan en de groene gcdin (verhaal uit de wildernis); hoofdrollen Herman Brix, Ula Holt en Don Castello. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Men gaf hem een geweer (reaL); hoofdrollen Spencer Tracy, Gladys George, Franchot Tone. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3. matinee. Dinsdag 12 April. 8 uur, de Unie, ledenvergadering afd. Alkmaar Bond voor Staatspensipnneering Woensdag 13 April. 8 uur, Handelsschool, tennisfilmavond. 8 uur, dancing Harmonie, Bellamy-avond, spreker C. Oderkerk, van Velsen. Donderdag 14 April. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, lezing met lichtbeelden, voor de afd. Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Ten behoeve van de West Friesche Kanalenplannen worden in N.-H. tal van groote werken uitgevoerd. Eén van de meest gewenschte kanalen is wel dat van den Omval naar den Hui- gendijk, voor het maken waarvan het vorig jaar de firma Bosker uit Wieringen opdracht kreeg. De werkzaamheden maken daar flinke vorderingen. De bruggenhoof den, die ten behoeve /an den nieuw te maken weg uit den Schermer naar Alk maar worden gemaakt om het kanaal te overbruggen, zijn reeds gereed gekomen. Een hulpbrug bij den Omval naar den Schermerweg wordt gemaakt, om gele genheid te krijgen de bestaande brug te sloopen en de werkzaamheden aan te vangen voor de verbinding van het kanaal met het N. H. Kanaal. De volgende week zal men het reeds ge maakte gedeelte vol water laten loopen, waarna de baggermachines in dit ge deelte gemonteerd worden om het kanaal op de vereischte diepte te brengen. Bij den Huigendijk zal dan nog veel werk verricht moeten worden om het kanaal te voltooien, dat daar verbinding krijgt met de ringvaart van de H.-Hugo- waard en de vaarten naar de veilingen te Broek op Langendijk en Noordscharwoude, waardoor het straks mogelijk zal zijn (vermoedelijk gaat met een en ander nog wel een tijdsverloop van 12 maanden heen) de producten van deze veilingen, zonder het passeeren van de sluis bij de Zeswie- len, de brug bij het Kwakelpad, de Frie sche brug en de Vlotbrug naar Amsterdam te vervoeien. Hiervoor is het ook noodig dat een deel van üe ringvaart onder H.-Hugowaard in een toestand wordt gebracht die beant woordt aan de eischen voor de West-Frie- sche kanalen gesteld. Dynamiet. In verband hiermede is de spoorbrug over de vaart van de lijn Alkmaar-Hoorn, bij de Boterhuizen te smal, waarom daar het maken van een nieuwe brug met een doorvaart wijd te van 12 M. noodzakelijk is gebleken. Dit werk is opgedragen aan de firma Strijland te Uithoorn, die tevens voor een nieuwen geprojecteerden weg in de nabijheid een viaduct onder de spoor baan voor het wegverkeer bouwt. Wij hebben dit werk gistermiddag be keken en constateerden dat hiermede nog veel bijwerk gemoeid is. Zoo heeft men een tijdelijke baan en brug voor het spoorwegverkeer moeten maken, opdat het mogelijk zou zijn de een jaar geleden gebouwde spoorbrug te sloopen. Het bruggenhoofd aan de Oostzijde is inmiddels gereed gekomen en de vorige week heeft mei. een aanvang gemaakt met het sloopen van het westelijk oude brug genhoofd. Voor dit werk heeft men de hulp van de genie ingeroepen, die met behulp van dynamiet het metsel- en betonwerk laat springen. Zooals uit een kiek op de foto-pagina blijkt, geschiedt dit werk met succes, vooral bij het metselwerk, waarvan de brokken ver wegvliegen. Het gewapend beton blijkt wel een zeer lastig materiaal. Met behulp van electri- sche boren, worden in dit materiaal tel kenmale een zevental gaten geboord, waarin dynamietpatronen worden gelegd, die door een lont worden verbonden en gelijktijdig tot ontploffing worden ge bracht. de patronen na 134 minuut, welke tijd door de militairen benut wordt om zich in veiligheid te stellen voor de naar alle kanten uitspattende brokstukken. Wanneer men in spanning staat te wach ten op een explosie, dan blijkt 1 minuut nog zoo lang te duren, dat men met ze kerheid beweert, dat de lont is uitgegaan. De militairen weten echter beter en waar schuwen dat men niet naderbij kan komen. Plotseling hoort men dan den knal en ziet men een stofwolk omhoog gaan. Wanneer men naderbij komt, ziet men de cementbrokken zich nog hechten aan het betonijzer, dat na 14 jaar nog volkomen gaaf in het beton aanwezig blijkt te zijn. Met groote hamers hakken werklieden daarna het beton van het ijzer los en zoo bereikt men langzaam maar zeker zijn doeL Naar de aannemer ons vertelde, zal het nog wel het geheele jaar duren voor de trein over de te maken spoorbrug loopt. Intusschen wordt ook hier weer bewe zen dat er in Noordholland voor de ver betering van het weg- en waterverkeer groote werken worden uitgevoerd. De groote beteekeniè van het te maken kanaal OmvalHuigendijk ligt wel hier in dat ook een belangrijke verbetering tot stand komt in den waterstaatkundigen toestand van Raaksmaatboezem. DE MOORDAANSLAG TE WARMENHUIZEN. Hedenmorgen heeft de Alkmaarsche recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen Corn. Spaans uit Warmenhuizen die in den nacht van 12 Febr., na afloop van de vie ring van den nationalen feestdag, de moeder van zijn vroegere meisje trachtte te dooden door haar in haar huis op te zoeken en haar met een broodmes eenige steken in hals en armen toe te brengen. De rechtbank heeft hem veroordeeld over eenkomstig den eisch van den officier van justitie, tot één dag gevangenisstraf met af trek van één dag hechtenis en het ter be schikking stellen van de regeering. De verdediger was mr. H. Schuurman. DE WOLWINKEL OP DE LAAT. Begin Maart beleefden wy in onze rus tige stad een kleine sensatie: de wol- en kousenhandel op de Laat was ingestort, doordat een zijmuur bezweken was. Deze muur had geen steun meer, toen het pand er naast was afgebroken en met het wer ken ondergrondsch was ook de muur gaan verzakken. Er ontstond een volkomen ruïne en te recht werd de toegang tot het huis ontzegd, omdat de kleinste trilling nog grootere ge volgen zou kunnen hebben. Onze architecten zijn kundige menschen. En toen de heer Keesman de ruïne be keek, vond hij een oplossing: aannemer van Latum kon de ruïne opvijzelen, een nieuwe zijmuur en een completen voorgevel bou wen en weldra stond er een keurig huis aan de Laat. Uiterlijk is alles veranderd; binnen is alles vrijwel hetzelfde gebleven. De winkel ziet er keurig uit en de étalages nooden tot kijken. Een knap stukje werk is in korten tijd klaar gekomen. Moge de wol- en kousen handel in nieuw gedaante met succes gedre ven worden. Morgenmiddag wordt de zaak heropend. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 5—12 APRIL 1938. Nieuwe zaken: Heiloo: D. Stellema, Burenweg 83, auto mobielhandel. Wijzigingen: Alkmaar: Noordhollandsch Landbouw- crediet N.V.; bestuurswijziging. Café „de Grot", Laat 2; eigenaar uitge treden. Bergen: D. Dekker, Kogendijk 2, brand- stoffenhandel; nieuwe eigenaren. Warmenhuizen: L. Groot, Kanaalkade 20, Schoorldam, kruidenierswinkel; overgegaan aan A. Groot. Wieringen: N.V. Maatschappij tot uitvoe ring van Zuiderzeewerken; bestuurswijzi ging. NEDERL. LEGER DES HEILS. Het Nederlandsch Leger des Heils meld*, dat Woensdag kolonel Kerkhoven van het hoofdkwartier naar Alkmaar zal komen. De kolonel zal in een openbaren dienst des avonds 8 uur nieuwe soldaten der afdeeling inzegenen. VERTROKKEN PERSONEN. J. Klaver, R.K., dienstbode, van le Kabel straat 5, naar Bergen. H. B. van Haren, geen, officier van gezondheid, van Kenne- merstraatweg 189, naar Amsterdam. Wed. J. VerburgtOutmans, geen, van Prinses Julianalaan 14, naar Amsterdam. S. G. Bronner, Ger.K., mag.bed., van Sta tionsweg 20, naar Wieringen. C. F. Ko ning, N.H., dienstbode, van Huigbrouwer- straat 4a, naar Warmenhuizen. M. T. Siliacus, h. i/d huish., van Lyceumstraat 80, naar Den Helder. H. J. Zandvoort, R.K., z.b., van Liefdelaan 17II, naar Velsen. G. Trompetter, R.K., verpleegster, van Wester- weg 3, naar Amsterdam. S. Lub, N.H., kapper, van Breedstraat 2, naar Enkhuizen. J. W. Horck, R.K., winkelchef, van Ly ceumstraat 10, naar Zwolle. B. van der Kop, N.I., koopman, en gezin, van Oude gracht 196, naar Hilversum. E. Bergsma, N.H., arb. wegenbouw, van woonschip „Alkmaar 199", naar Nieuwveen. J. Hel derman, geen, étaleur, van Groenelaantje 4b, naar Sneek. J. B. Schurer, geen, sergeant-capitulant, van Stationsweg 154, naar Amersfoort. A. van de Voorde, aan nemer van grondwerken, en gezin, van Corfstraat 10, naar Nieuwer-Amstel. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320 Zaterdag en Zondag hield de Huisvlijt- vereeniging haar jaarlijksche tentoonstel ling in café van Ham. De inzendingen wa ren in kwaliteit en kwantiteit van dien aard, dat het bestuur in alle opzichten te vreden kan zijn. Ook het bezoek, vooral Zondag door het mooie weer, liet niets te wenschen over. De jury, bestaande uit de heeren Rauwerda en van Engelen uit Alkmaar en de dames v. d. Wetering, Alkmaar en Noorman, Stom- petoren, hadden voorwaar dan ook geen gemakkelijke taak. Uitslag der bekroningen. (Schoolkinde ren), meisjes: lste prijs Jannij Muntjewerf; Gre Won der; Ali Leegwater; Aafje NefjTrien van Harskamp en Trien Ooms. Een 2den prijs verwierf Sientje Wagenaar Voor fraaie inzendingen kregen een eer sten prijs de dames: M. Ooms; mevr. Waij- boerKalverboer en mevr. Kuilboer. Een 2en prijs mevr. HemkeUitenthuis; mevr. PlevierWagenaar; mevr. Klinkhamer Blom. Voor nuttige inzendingen: le pr. de dames A. Witteveen, mevr. v. Harskamp—de Wit, mevr. Kuilboer; 2e pr. mej. M. Blom, mevr. Schelling—Lakeman, mevr. Blomde Visser; 3e pr. de dames B. Gardebroek, mevr. de VriesPaarlberg, mevr. Timmermanv. Harskamp, mevr. Ooms—v. d Neer; 4e pr. mevr. Akkermanv. de Neer; 5e pr. mevr. PlevierWagenaar. Kleuters: le pr. Trien Wonder; 2e pr. Gonnij de Vries; 3e pr. Dieuwertje v. d. Neer; 4e pr. Nellie Dekker; 5e pr. Greetje Vierstra; twee eerv. vermeldingen verkregen de dames A. Witteveen, B. Gardebroek, H. v. Harskamp, P. Plevier, Jb. Leegwater, G. v. Harskamp, J. Posch, A. Zwankhuizen, R. Witteveen, Jb. Dekker, K. Korver en M. Haan. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen; meest zwaar bewolkt; weinig of geen regen; weinig verandering in tempe ratuur. Nog steeds geen verandering- Het gebied van hoogen luchtdruk over de Britsche eilanden nam iets in beteekenis af. De depressie, welke gisteren in het noord oosten lag, trok oostwaarts en ligt thans over noord-Scandinavië. Ze schijnt thans zuidoostwaarts te trekken en oefent haar invloed reeds in het Oostzeegebied uit. Op de Britsche eilanden bleef het stil helder weer, met vrij lage ochtendtemperaturen en plaatselijk ochtendnevel. Langs de Noor- sche kust waaien krachtige tot storm achtige westelijke winden met regen en in het noorden sneeuw. Ook overigens is. in Scandinavië en in de Randstaten de lucht meest betrokken, met neerslag langs de oostelijke Oostzeekust, de wind is er echter zwakker. Op het overige vasteland van west-Europa is de wind zwak tot matig uit noordelijke richtingen. In onze omgevingen west-Duitschland is de bewolking zwaar, in Frankrijk is de lucht echter meest helder tot licht bewolkt. De temperatuur is vrijwel in het geheele waarnemingsgebied gestegen, in Engeland, Frankrijk en midden-Europa is zij echter nog onder normaal. Voor onze omgeving wordt voorloo- pig nog weinig verandering in de weersgesteldheid verwacht. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 19.22 uur tot 4.39 uur licht op. Schoolkinderen (jongens): le pr. Adriaan Stekelbosch, Henk Wagenaar, Jacob Posch, Nico Klerk, Jan Stekelbosch; 2e pr. Klaas Vredenburg, Nico Muntjewerf, Albert van Ham. Kleuters: le pr. Flip v. Harskamp; 2e pr. Hendrik Hemke; 3e pr. Jan IJkel; 4e pr. Kees Koppes. Heeren-afd. lste pr. Kees Kuilboer en Jan Buis. Eerv. verm. jongens: Aris Plevier, Nico Kuilboer, Henk Rowinkel, Hedde Kolk, Gerard v. Harskamp. Heeren: C. j. Kerkhoff. De exploitanten van de attracties maak ten goede zaken, vooral het ballero-spel maakte opgang. Om negen uur had de verloting plaats, alle loten waren aan den man. De twee hoofdprijzen vielen ten deel aan de heeren Leegwater alhier en Kuitwaard te Alkmaar. Het bestuur heeft ook dezen keer weer de voldoening dat deze tentoonstelling uit stekend geslaagd is. (ONGECORRIGEERD). BRAND IN EEN PENSION TE 'ROTTERDAM. Twee gewonden. Vanochtend is brand uitgebroken in het pension van den heer J. Dekker gevestigd op de tweede en de zolderverdieping van het perceel Stationsplein 8 te Rotterdam. De heer Dekker was alleen thuis in de voor kamer van de tweede verdieping, toen er ten gevolge van het omtrekken van een petroleum-toestel brand ontstond. De vlam men sloegen zoo snel om zich heen, dat de weg naar den gang en de trap hem afgesne den werd. Met behulp van een touw, dat hem van buiten af werd toegeworpen, slaagde de heer D. er in via een raam het pand te verlaten doch toen hij zes meter boven den grond was, brak het touw, waardoor hij in een door toegesnelde omwonenden opgehouden zeil terecht kwam, evenwel juist op den rand er van, zoodat hij toch op straat viel. Hy brak daarbij de rechter pols. Korten tyd later was men den brand meester, doch de beide verdiepingen zyn vrijwel juitgebrand. Tydens de blussching kreeg een lid van het personeel der afdeeling brandblusch- middelen een vallende steen op het hoofd, waardoor hij een bloedende wonde onder het rechteroog opliep. GENERAAL ZEHNER PLEEGT ZELFMOORD. Van welingelichte zyde wordt vernomen, dat de generaal van het vroegere Oosten- ryksche bondsleger, Zehner, in zijn woning een einde heeft gemaakt aan zijn leven. Na de gebeurtenissen van Juli 1934 had generaal Zehner zitting gehad in het „Stand- gericht", dat talrijke vonnissen tegen na- tionaal-socialisten uitgesproken heeft. Naar uit Kaapstad gemeld wordt, is on- genistheid gewekt in Port Elisabeth en de °m ïggende gebieden, doordat acht personen omgekomen zyn door builenpest, aldus meldt 9>; */t 81^ ^raPh". De eerste patiënt stierf Maart te Korsten, op slechte twee mijl van Port Elisabeth, alle patiënten zyn in boorlingen. DE EIGENDOMMEN DER HABSBURGERS. De Weensche correspondent van de „Daily Telegraph and Morning Post" schrijft, dat wanneer, gelijk in het nummer van dit blad van gisteren gemeld werd, een actie wegens hoogverraad op touw wordt gezet tegen aartshertog Otto, waarschijnlijk de kwestie van de onteigening der bezittingen van de Habsburg-familie in Oostenrijk ter sprake zal komen. In de laatste jaren is een groot deel dezer bezittingen teruggegeven aan de Habsburgers. Men is echter van meening, dat het werkelijke doel van de actie tegen aartshertog Otto, is motieven te krijgen voor optreden tegen de Oostenrijksche royalisten. KONING FAROEK OPENT EGYPTISCH PARLEMENT. Met de traditioneele pracht en praal heeft koning Faroek te Caïro de zitting van het parlement geopend. In de door minister-president Mahmoed Pasja voorgelezen troonrede wordt o.a. ge zegd, dat de besprekingen te Rome, waaraan de Egyptische regeering deelneemt, indien zij eindigen in den geest, welke haar thans ken merkt, een der krachtigste factoren van den vrede beloven te worden. HET STRATEGISCH BELANG VAN ANDORRA. De troepen van generaal Franco rukken op in de richting van Andorra, aldus wordt uit Perpignan aan de „Daily Telegraph and Morning Post" gemeld. Deze opmarsch zou kunnen leiden tot internationale complica ties, aangezien de onafhankelijke republiek Andorra ondef gezamenlijke souvereiniteit van Frankrijk en Spanje staat. Barcelona krijgt thans het grootste deel van zijn licht en energie van de groote An- dorreesche electriciteitscentrale, van La Valira. Dit station is van vitaal belang voor de Catalaansche hoofdstad, nu de rechtschen zich meester hebben gemaakt van Tremp en andere groote electriciteitscentra. Mocht generaal Franco trachten controle te krijgen over de Andorreesche electriciteitslevering, dan zou het noodig kunnen worden, dat de Fransche mobiele garde in Andorra versterkt wordt.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2