VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. DE BAAS. Glimlachje EEN PIJP LIJKT DE BAAS TE WEINIG. 3 wel tot groote voldoening, dat de Belgische regeering met betrekking tot de punten, waaromtrent overeenstemming bestaat, tot samenwerking of parallelle werking volko men bereid is. De Belgische regeering be reidt dan ook de benoeming voor van een commissie, die in samenstelling en karakter met de Nederlandsche commissie parallel zal gaan en wier taak overeenkomt met de taak der Nederlandsche commissie inzake de bestaardwoorden enz., evenals inzake ge slacht en voornaamwoord. Een wetsontwerp op komst. De regeering is overtuigd, dat een wette lijke grondslag voor haar bemoeiing met de schrijfwijze der taal gewenscht is. Zij be reidt dan ook een wetsontwerp voor, waar in de Kroon de bevoegdheid ontvangt, voor schriften te geven met betrekking tot de schrijfwijze van de Ned. taal en deze voor bepaaldelijk aangewezen instanties verplicht te stellen, waarbij tevens middelen worden voorzien om de naleving der voorschriften te verzekeren. In dit wetsontwerp, dat ook gel den zal voor de gebiedsdeelen over zee, zal tevens de vorming van een blijvende com missie van advies worden opgenomen, die de taak der bovenbedoelde commissie zal kunnen voortzetten. ,,REDT DE SPAANSCHE KINDEREN." Men schrijft ons: Deze woorden worden in Spanje door duizenden moeders herhaald. Fascistische vliegtuigen bombardeeren steden en dor pen. Huizen storten ineen en bedelven ge- heele families. Fascistische vliegtuigen bombardeeren scholen en nemen vluchten de kinderen onder mitrailleurvuur. In Lerida werden na een bombardement van een school 56 kinderlijkjes van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Steden worden geblokkeerd en de toevoer van levensmiddelen staat stil. En onder dit alles klinkt de dringende kreet van de wanhopige moeders: Redt onze kinderen. Wij willen vechten voor onze vrijheid. Wy zullen ons land verdedigen tegen de vreemde indringers. Spaart ons het na- melooze leed onze kinderen slachtoffer te zien worden van die vreeselijke misda'den. De Spaansche regeering heeft alles ge daan wat in haar vermogen lag om aan dien oproep gehoor te geven. In den aanvang van den oorlog bracht men de kinderen uit de bedreigde steden naar Madrid, waar ze ondergebracht wer den bij families en verder verzorgd door de guarderias. Maar toen Madrid ook werd aangevallen en dag aan dag de bom men vielen en het geweervuur ratelde, werden duizenden kinderen geëvacueerd naar de provincies Catalonië en \faiencia en werd in allerijl een aanvang gemaakt met het inrichten van kindertehuizen, waarvan het eerste geopend wera op 26 Januari 1937. Sindsdien stijgt het aanta. kinder tehuizen gestadig en heeft nu reeds de 200 bereikt. Voor deze kindertehuizen heeft men veel geofferd. De beste huizen zijn beschikbaar gesteld en de beste leerkrach ten aangevoerd. Iedere kolonie heeft n.L zijn eigen onderwijzeressen, de kinderen zijn dus den geheelen dag in de kolonie en vormen één groote familie. Er zijn kolonies met werkplaatsen voor de jongens en er zijn er waaraan een boerderij ver bonden is. In den regel hebben de kinderen den leeftijd van 414 jaar. Het zijn kin deren uit verschillende deelen van Spanje uit Madrid, Bilbao, Toledo, Malaga. Het zijn kinderen die veel leed hebben door gemaakt. Er zijn er die hun vader en moeder ver loren hebben, er zijn er wier huis gebom bardeerd is en er zijn ook kinderen die alles verloren hebben, wien niets meer overblijft dan de liefde en de zorg die ze in de kolonie ontvangen. Allen hebben de vreeselijke verschrikkingen van den oor log ondergaan en men behoeft maar een biik te werpen in de teekenschriften, of de kinderen bij hun spelen maar een oogen- blik gade te slaan om tot de droeve overtuiging te komen, welk een vernieti genden invloed de oorlog op hen heeft. Overal speelt het bombardementsvlieg tuig de groote rol. Dank zij het onderbren gen van de kinderen in de kolonies kan men de aandacht van hen overbrengen van de destructie naar den arbeid en den op bouw, de gevoelens van vrees en haat veranderen in liefde en kameraadschap en wanneer men de kolonies bezoekt en de ijver en vreugde ziet waarmee gewerkt wordt, moeten we dankbaar zijn voor de oplossing die de regeering gevonden heeft om de kinderen van Spanje te redden, niet alleen uit het gevaar van de lichamelijke ondergang, maar ook, en dit is niet min der belangrijk, van de geestelijke. Dat dit werk een groote inspanning en opoffering kost behoeft geen betoog, waar ten eerste het grootste deel van de onder- ..Is de pensionprijs ook goedkoo- Per> als men hier een week lo geert?" ..Dat weet ik niet, niemand heeft hier ooit zoo lang gelogeerd!" wyzers aan het front is, ten tweede het schoolmateriaal zooals papier, potlooden, enz. zeer schaarsch is en ten derde de voedselvoorziening een voortdurenden zorg baart. Hier moet een beroep gedaan worden op de geheele beschaafde mensch- heid om, door het zenden van levensmid delen te verhoeden dat het kind in Spanje gebrek lijdt. Wat ook de gevoelens van ieder moge zijn, het kind heeft recht op een goede verzorging. Het kind van nu is de mensch van morgen en wanneer het op groeit in een omgeving van liefde en zorg, zal het later de barbarij verhinderen die nu de wereld vernietigt. De kreet „Redt onze kinderen!" bergt in zich: „Redt de menschheid." Stort uw bijdrage (in eens of maande- lijksch) op de giro-rekening /an de penningm. Nederl. Kindertehuis van de commissie„Hulp aan Spanje" No. 123556, Amsterdam. Neemt alleer of met enkele anderen samen het peetschap van een kind op U. Kosten per maand 10. U krijgt dan een peetschapskaart met foto en Kunt regel matig met uw pleegkind correspondeeren. Het adres van de Denningmeesteresse is: Selma Meijer, Bronckhorststraat 18, Amsterdam. BASTAARDSATIJNVLINDER. Snel handelen thans geboden. De Nederlandsche Heidemaatschappij zendt ons het volgende bericht: Nadat de rupsen van de zoo schadelijke en gevreesde bastaardsatijnvlinder de win termaanden in haar overwinteringsnesten hebben doorgebracht, zijn zij, door het zachtere weer daartoe verlokt, sedert Woensdag j.L begonnen, deze nesten te ver laten en hebben zij bereids met hare scha delijke vreterij aan de knoppen een aan vang gemaakt. In den aanvang verlaten zij deze nesten nog slechts op warme dagen in de middaguren. Nog is het dus tijd om door het uitknippen van nesten, die gemakkelijk te herkennen zijn, dit schadelijk gedierte in den hof, in boomgaarden, in de plantsoenen en wegbeplantingen, te bestrijden, maar spoedig ingrijpen is geboden. Vooral in de buurt van boomgaarden verdient het aan beveling, heggen en ook andere aangren zende beplantingen thans zoo spoedig mo gelijk te zuiveren, opdat straks de rupsen, wanneer gebrek aan voedsel dreigt, niet overkruipen naar waardevoller cultuur gewassen. Slechts weinig boomsoorten zijn dan voor hun vraatzucht veilig: eik, wilg, berk, els, haagdoorn, alsmede onze ooft- boomen, moeten het dan ontgelden. Volgens waarneming van onzen landgenoot de Flui ter is dan zelfs de te velde staande rogge van hun gading. Doordat de rupsen thans reeds de knop- schubben hebben doorboord, is reeds schade aangericht: men late het niet tot een ern stige plaag komen. Uitknippen en verbran den der nesten is een afdoend middel, dat, indien het arbeidsloon geen overwegend be zwaar vormt, zeker de voorkeur verdient boven het toepassen van bestuivingen. Voor zulk een bestuiving is het tijdstip nog niet aangebroken, deze kan eerst met goed ge volg plaats vinden op een oogenblik, dat het meerendeel der rupsen zich buiten de nesten bevindt. Dus op een mooien, warmen voorjaarsdag. Maar ook al zijn de weersomstandigheden gunstig, dan nog dient men eenig geduld te hebben met de uitvoering der bestuiving, aangezien de rup sen niet alle gelijktijdig hun winterkwar tieren waar zij door het stuifpoeder niet getroffen kunnen worden verlaten. Daarmede gaat onder gunstige omstandig heden zeker nog een dag of tien heen: bij aanhoudend slecht weer zal er misschien een maand mee gemoeid zyn. Als stuifpoeder komen feitelijk slechts pyrethrumhoudende stuifmengsels in aan merking. Zij althans geven de grootste kans op een afdoende verdelging van deze scha delijke dieren, zooals in eenige artikelen, voorkomende in het tijdschrift der Heide- Mij. (jaargang 1937) bereids werd aangege ven en waar gemaakt. Bovendien is dit poeder voor menschen en hoogere dieren onschadelijk, terwijl volgens 8 in Duitsch- land verrichte onderzoekingen het voor de bijen veel minder gevaar oplevert dan andere, voor dit doel in aanmerking ko mende middelen. JONGEN DOOR AUTO GEDOOD. In de Lage Bothofstraat te Enschede was gisteravond een aantal jóngens aan het voetballen. Een van hen, de negenjarige J. G. Geverink. liep daarbij plotseling voor 'n vrachtauto. De knaap werd aangereden en zoo ernstig gewond, dat hy vrijwel op slag dood was. STOKER OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Zijn lijk gevonden. Zondagmorgen is door de politie te Vlaardingen in de Nieuwe Maas het lijk drijvende gevonden van den 46-jarigen ge huwden D. Bouwman in leven stoker aan boord van de sleepboot IJsselmonde van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst, die op 15 Maart J1 overboord was gesla gen en verdronken. Het stoffelijk overschot is naar de algemeene begraafplaats te Vlaardingen overgebracht. DE EXTRA-ONDERWIJZERS VOOR RIJKSREKENING. De eisch van benoeming van wachtgelders. Op de vragen van den heèr Suring (R.K.) in verband met het toestaan van extra onderwijzers voor rijksrekening door toe passing van het tweede lid van artikel 56 der L. O.-wet 1920 heeft de minister van Onderwijs, K. en W. geantwoord: Gelijk de minister reeds op 22 December 1937 in de Tweede Kamer heeft medege deeld, is hij bezig aan artikel 56, tweede lid, der L.O.-wet 1920 een ruimere toepassing te geven. Daarbij wordt in het belang der wachtgelders, waar zulks mogelijk is, als voorwaarde gesteld, dat een wachtgelder benoemd worde. Deze voorwaarde geldt „voor een jaar of een gedeelte van een jaar". De minister acht het, evenzoo in het belang der wachtgelders, uiterst gewenscht, dat de benoeming voor vast geschiede. Hij heeft er echter bij nader overwegen van afgezien, het verleenen van een vaste aan stelling als voorwaarde te stellen. Er kan nog niet gezegd worden, welke de gevallen zijn, waarin een artikel 56, tweede lid, toepassing zal worden gegeven. Wel kan reeds worden gesteld, dat uiteraard de fi- nancieele gelijkstelling van openbaar en bij zonder onderwijs nauwkeurig in acht ge nomen zal worden en dat geen vaste nor men zullen kunnen gelden, die automatisch toepassing zouden vinden. Met name denkt de minister er niet aan, telkens artikel 56, tweede lid, toe te passen, wanneer het aantal kinderen een vast getal beneden het norm getal van de leerlingenschaal is. Hierdoor immers zou langs een achterdeur een her ziening van de leerlingenschaal tot stand komen, terwijl aldus niet per sé zou wor den geholpen daar, waar de voorziening het meest geraden is. De werking der toepassing van artikel 56, tweede lid, oefent geen invloed op de be antwoording der vraag, of en wanneer de regeering zal kunnen besluiten, verbetering der leerlingenschaal te bevorderen. DE STAKING BIJ HEINEKEN'S GLAZENWASSCHERIJ. In verband met de wilde staking welke gistermorgen is uitgebroken onder het buitenpersoneel van Heineken's Amster- damsche Glazenwasschery, deelde de di rectie ons nog mede, dat gistermiddag de arbeiders hebben vergaderd. De directie werd na afloop dezer vergadering medege deeld, dat de arbeiders het werk onder de volgende voorwaarden wilden hervatten: 1. De ontslagen glazenwasscher dient weder te worden aangesteld. 2. De dag van gister zal moeten wor den uitbetaald. Indien deze eischen zouden worden in gewilligd, zouden de arbeiders heden weer aan het werk gaan. De directie verklaarde evenwel niet eerder te willen onderhandelen, dan nadat het werk hervat was. „NATIONAAL HERSTEL". Naar het nummer van het orgaan van het Verbond voor Nationaal Herstel meedeelt, zal deze „politieke partij" als regel niet meer deel nemen aan de verkiezingen. KINDERZEGELS MET DE BEELTENIS VAN PRINSES BEATRIX? Een verzoek aan H.M. de koningin. Naar wij vernemen, heeft de commissie voor de kinderpostzegels tot H. M. de Ko ningin het verzoek gericht, Haar toestem ming te willen verleenen tot het uitgeven van kinderpostzegels met de beeltenis van H K. H. prinses Beatrix, zoo mogelijk met die van H. K. H. prinses Juliana, voor de uitgifte Dec. 1938 tot begin Januari 1939. Omtrent dit verzoek is tqj dusver nog geen beslissing genomen. VEREENIGINGSGEBOUW VERNIELD. Schandelijk vandalisme. In het vereenigingsgebouw van de Jonge Werkman te Boxmeer zijn gisternacht tot nu toe onbekend gebleven lieden binnenge drongen en hebben daar als vandalen huis gehouden. Met bylen hebben zij de geheele inventaris van het gebouw kort en klein geslagen. Tot de inventaris behoorden o.a. een biljart, eenige kasten, een radiotoestel, kachels, muziekinstrumenten, enz. Het in wendige van het gebouw zag er heden morgen, toen het wanbedrijf ontdekt werd, uit alsof er een explosie had plaats gehad. Zelfs de lampen waren van het plafond ge rukt en de inhoud van de kasten lag groo- tendeels over de vloer verspreid. Wat de motieven tot dit schandelijke optreden zijn geweest, kan men niet bevroeden. De politie gelooft aan een wraakneming, maar acht het ook niet uitgesloten, dat beschonken onverlaten hun lust tot vernielen bot heb ben gevierd. Met behulp van een politie hond heeft men nasporingen naar de daders verricht, doch deze zyn zonder resultaat ge bleven. De aangerichte schade bedraagt bijna 2000. (Hbld.) INBRAKEN TE TILBURG OPGEHELDERD. De Tilburgsche politie heeft een goede vangst gedaan. Na een uitgebreid onder zoek is het haar mogen gelukken den da der op te sporen van een aantal inbraken die de laatste maanden in Tilburg voor kwamen. Gearresteerd is een 23-jarige jongeman. Het onderzoek wees aanvanke lijk hoegenaamd niet in de richting van den arrestant, wat niet verwonderlijk is wanneer men weet, dat het hier een jong- mensch betreft, dat uit een nette familie stamt en dat nog nimmer met de politie in aanraking kwam. Een toeval leidde echter tenslotte het onderzoek in zijn richting en toen werden weldra zooveel bezwarende omstandigheden gevonden, dat men tot zijn arrestatie overging. De aangehoudene, die een volledige be kentenis aflegde, ging op geraffineerde wij ze te werk. Hij pleegde de inbraken geheel alleen en zocht als arbeidsveld heerenhui zen, waarvan hy wist, dat de bewoners af wezig waren. Bij het onderzoek vond de po litie de gestolen gouden en zilveren voor werpen alsmede een geldkistje terug. Eenige sieraden droeg het jongmensch zelf bij zich, de andere werden gevonden op geraffineerde wijze verstopt in en by de ouderlijke woning en in den grond van een kweekery, waar de verdachte wel eens werkte. Het gestolen geld was door hem ten eigen bate aangewend. PAARD WAS IN EEN PUT GEVALLEN. Hoe het dier uit zijn benarde positie werd verlost. Gistermorgen om 5 uur werd de land bouwer H. te Eemnes wakker door een luid gekraak en lawaai, waardoor men dacht dat een gedeelte van de woning in stortte. By een ingesteld onderzoek be merkte de heer H. dat een paard uit de weide achter zijn huis op zijn erf terecht gekomen was. Om weer op het weiland te komen, moest het dier over een haag springen en bij het nemen van dien sprong, kwam het paard op een luik Van een waterput te recht dat onder het gewicht van het dier bezweek Het paard zakte in den ongeveer twee meter diepen pv.t waarin het bleef liggen. Het beest lag op den rug en kon zich ternauwernood bewegen. Daar de land bouwer H. geen kans zag, het dier te redden waarschuwde hij den eigenaar, den heer R. uit Blaricum. Er werd hulp gehaald en tenslotte was een tiental burei bijeen. Daar hijschwerk- tuigen ontbraken liepen de reddingspogin gen op niets uit en bereikte men alleen dat het beest op zijn beenen kwam te staan. Op een gegeven moment kwam een der landbouwers op een lumineusen inval. Men haalde hooi uit den hooiberg van den landbouwer H. en wierp dit bij gedeelten in de put. Langzamerhand kwam het paard omhoog door op het hooi te gaan staan. Steeds meer hooi werd in den put geworpen, totdat deze tot bovenaan gevuld was. Met het hooi was ook het paarc1 boven aan den put gekomen en het draafde dadelijk blij over zijn vrijheid naar het weiland. Het dier had slechts lichte ver wondingen. SIJBRAND KUIPER, t In het marine-hospitaal te den Helder is in den ouderdom van 78 jaar overleden Sijbrand Kuiper, een van de roemrijke oude garde der oude redders uit de Helder- sche vereeniging ,Moed, Volharding, Zelf opoffering". Sijbrand Kuiper behoort niet tot die oude redders in de kringen der blauwe zee ridders, die er een collectie medailles op nahield. Gedwongen door de levensomstan digheden koos hij liever de geldelijke be looning voor zijn reddingen in plaats van 'n medaille. In de tijden van Doms Rijkers en Janus Kuiper behoorde hij menigmaal tot de koene bemanning van de redding boot, die de haven van Nieuwediep uitging, als er op de gevaarlijke gronden van de haaks een schip in nood zat Hij maakte tal van moedige reddingen mee, waarvoor hij op lateren leeftijd on derscheiden werd met de bronzen medaille van de Oranje-Nassau-Orde. In totaal nam hy deel aan zeven red dingen, waarbij 73 schipbreukelingen gered werden. Woensdag heeft de begrafenis plaats, waarbij de overledene door zijn makkers van de vereeniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering" naar zijn laatste rustplaats gebracht zal worden. De stoet zal gaan langs 't Helden der Zee monument, tegen over het raadhuis, terwijl het carillon zee mansliederen zal spelen. Om half drie is de begrafenis op het kerkhof Huisduinen. EEN SCHILDERIJ „BIJGEWERKT". Inbreuk op de auteursrechten? Dezer dagen is te Amsterdam een merk waardig geval van inbreuk op auteursrech ten aan het licht gekomen. Het betreft hier een schilderij van een Amsterdamschen schilder, een landschap voorstellende. Dit werk was eenige jaren in het bezit van een particulier, die het onlangs aan een kunst handelaar in de P. C. Hooftstraat heeft ver kocht. Toen de schilder toevallig de vorige week langs den winkel wandelde, zag hij zyn doek in de etalage hangen, doch tot zijn verbazing bemerkte hy, dat het schilderstuk een grondige wijziging had ondergaan. Op sommige plaatsen was een andere kleur aangebracht, en nog op andere manieren was het stuk bijgewerkt. De onderteekening was evenwel blijven staan. De schilder heeft den kunsthandelaar opheldering over een en ander verzocht. Deze verklaarde, dat hij als eigenaar van het schilderij gerechtigd was ermee te doen, wat hy wilde. Hij had gemeend door de veranderingen de ver- koopswaarde te verhoogen. Om denzelfden reden had hij nagelaten de signatuur te ver wijderen, de schilder vond hierin aanleiding bij de justitie tegen den kunsthandelaar een klacht in te dienen wegens schending der auteursrechten. De politie van het bureau Leidscheplein heeft het schilderij in beslag genomen. KIND VERDRONKEN. Te Zoeterwoude is het vierjarig zoontje van den landbouwer A. K. bij het over stappen van een landhek in het water ge vallen en verdronken. Een ouder broertje, dat het ongeluk zag gebeuren, was van meening dat de dreumes zou gaar zwem men. Dat gebeurde echter niet en toen ging hij hulp roepen. Toen deze arriveerde was het kind al verdronken. 247. Doch Flip was spoedig klaar om zijn vriendje te helpen. Met Wip zocht hy wat droge takjes en bladeren bij elkaar en weldra hadden ze een flinke berg droog materiaal. Nu zochten ze nog een paar vuursteentjes. 248. Nadat Flip deze tegen elkaar had geslagen, sprongen er vonkjes uit en het droge hout vatte weldra vlam. Een heer lijk vuurtje ontstond, waarbij Peter zijn natte klaren kon drogen. Dehagelijk za ten ze bij elkaar,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7