Meisjesschool^ - Bergen. ff Spiizh twDwdie HEEMAF STOFZUIGER Agenda a LAATSTE BERICHTEN. Jkovittciaal Tlieum AMSTERDAMSCHE BEURS Gezinsdrama in Limburg. Twee dooden en één gewonde. Rumor om Secretaris-benoeming. Aardbeving in Zuid-ltalië. Vermoedelijk geen slachtoffers. Verkrijgbaar bij: HEUSEVELDT N.V. Otto van habsburg gearresteerd. HEERHUGOWAARD SCHOORL EERSTE BLAD. Het onderzoek. De ontzettende werkelijkheid werd pas bekend, toen het mogelijk gewor den was, de ruïne te onderzoeken. OogenblikkeUjk werd daarop het par ket te Zutfen gewaarschuwd, terwijl eveneens een politie-deskundige uit Arnhem werd ontboden. Het onderzoek heeft tot vanmorgen 8 uur geduurd. De sectie op de lijken, welke voorloopig zijn ondergebracht in een schuur bij de afge brande boerderij, zal moeten uitwijzen of het drama zich inderdaad heeft afgespeeld, zooals boven gemeld. Een buurvrouw is gisteren nog bij de boerderij geweest, waar de zoon haar bij de deur heeft te woord gestaan. Hij heeft ver der nog de school gewaarschuwd, dat het jongetje niet kon komen. Van buren vernamen wij nog, dat de zoon in onmin met zijn vader leefde, terwijl men hem algemeen als niet-normaal beschouwde. Zooals te begrijpen valt is de opschudding, welke het drama te Lochem en wijde omge ving heetf verwekt, buitengewoon groot. Den geheelen morgen groepten omwonenden en andere belangstellenden samen voor de ruï nes van de verwoeste boerderij. Een groote politiemacht is op de been om de nieuwsgie rigen op een afstand te houden. Hedenmorgen is de Limburgsche ge meente Nieuwenhagen opgeschrikt door een bloedig gezinsdrama, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen, terwijl een negenjarige knaap ernstig gewond werd. Een zekere Janssen, die reeds vijf jaar gescheiden van zijn gezin leefde, heeft zich vanmorgen vroeg naar de woning van zijn vrouw begeven en heeft met een revolver zijn vrouw neer geschoten. Nadat hij ook op de twee thuisïijnde kinderen had geschoten, van wie hij slechts één raakte, nam hij de vlucht, door richtte later, even buiten het gebied der gemeente Nieuwenhagen, het wapen tegen zichzelf. Janssen stond in het geheele grensgebied rondom Schaesberg bekend als -een smokke laar, die herhaaldelijk met politie, mare chaussee en andere grensbeambten in aan raking kwam en tal van veroordeelingen wegens smokkelarij achter den rug had. Nauwelijks had hij een straf uitgezeten, of hij hield zich opnieuw met den smokkel handel bezig en meestal duurde het niet lang, of hij werd opnieuw gepakt. Vijf jaar geleden verliet hij zijn vrouw en kinderen, met wie hij in onmin leefde. Tel kens keerde hij echter bij zijn vrouw terug en bij verschillende gelegenheden had hij bedreigingen geuit tegen haar en tegen de kinderen, drie knapen, waarvan de oudste nauwelijks den leeftijd der lagere school was ontgroeid. Vandaag heeft de man aan zijn noodlottig voornemen uitvoering gegeven. De oudste knaap had de woning reeds verlaten, toen zijn vader vanmorgen het huis binnendrong en een doodelijk schot op de vrouw loste. Een schot op het jongste kind, een jongetje van ruim vijf jaar, miste, doch een schot op het tweede kind, een negenjarigen knaap, trof den jongen in het bovenlichaam. De man vluchtte weg en schoot zichzelf later neer aan den kant van den weg, die leidt van Nieuwenhagen naar de gemeente Ubach over Worms. Toen het lijk van den man gevonden werd en de vreesdij ke ontdekking in de woning van de vrouw werd gedaan, zorgde men in de eerste plaats voor het levensgevaarlijk ge wonde kind. Het knaapje is naar het hospi taal te Heerlen overgebracht, waar operatief moest worden ingegrepen. Marechaussee en politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen, ter wijl later in den ochtend ook ambtenaren van het parket te Nieuwenhagen aankwa men. Nadere bijzonderheden. Nader vernemen wij, dat de toestand van den twaalfjarigen jongen, op wien de vader het schot loste, niet zoo ernstig is als aan vankelijk werd gemeld. De jongen kreeg een schampschot en is daarna in gezelschap van zijn jongeren broertje nog naar zijn groot vader van moeders zijde, zekeren R. Schaes berg, gegaan om hem van de verschrikke lijke gebeurtenis in kennis te stellen. De dader J., die, zooals gemeld, zelfmoord heeft gepleegd, was pas enkele dagen uit de gevangenis ontslagen en heeft zich nauwe lijks den tijd gegund om zijn meermalen geuite bedreiging te volvoeren. Nadat zijn oudste zoon, een 17-jarige jon gen, vanmorgen vroeg de woning te Nieu wenhagen had verlaten, is hij tusschen vijf en zes uur het huis binnengedrongen, waar na hij zijn vrouw in bed met een revolver schot in de hals gedood heeft. Op het ge luid van de schoten kwam het twaalfjarige zoontje met zijn elfjarigen broer toegesneld. Zooals gemeld werd, toen de twaalfjarige jongen in de hals gewond, terwijl de andere schoten hun doel misten. Hierna heeft J. op de fiets de vlucht genomen en zich op 600 M. afstand van zijn huis van het leven beroofd. Het gebeurde heeft de mijnstreek groote consternatie teweeg gebracht. 5 jar. cursus. Onderwijs o.a. in talen en letterkunde, zang, teekenen, handenarbeid, nutt. en fr. handwerken, opvoedkunde, biologie en kunstgeschiedenis. Prospectus en inlichtingen bij den Directeur. Alkmaar, Woensdag. De R.-K. raadsmeerderheid te Heerhugowaard wenscht uitslui tend R.-K. functionarissen. In de morgenmiddag te houden raadsver gadering te Heerhugowaard komt o.m. de benoeming van een secretaris ter tafeL Zooals men weet is 2/3 van de bevolking van Heerhugowaard R.K. Waar van de 16 personen in gemeentedienst er slechts één niet R.K. is, heeft het de ontstemming ge wekt van het niet-katholieke deel der be volking, dat B. en W. ter voorziening in deze vacature ook weer met een aanbeveling van uitsluitend katholieken komen. De protestantsche raadsfractie verzocht de R.K. fractie in een speciaal belegde bijeen komst, mede te werken aan de benoeming van een niet-R.K. secretaris. Tot onze verwondering vernamen wij, dat de R.K. fractie geweigerd heeft dit verzoek in te willigen. In plaatsen waar de R.K. in de minderheid zijn dringen zij er steeds op aan om bü gelijke bekwaamheid een evenredig deel R.K. in overheidsdienst te benoemen. Wij hebben steeds op het standpunt ge staan, dat het algemeen belang vordert, dat een opengevallen functie door de bekwaam ste van de sollicitanten bezet wordt, maar erkennen volkomen, dat het onredelijk zou zijn te beweren, dat de bekwaamsten steeds onder de niet-katholieken te vinden zouden zijn. Wat in Heerhugowaard gebeurt is niets minder dan politiek machtsmisbruik, dat tengevolge kan hebben, dat aan de R.K., waar ze minderheid is, het redelijk recht kan worden betwist om bij het benoemen van functionnarissen te vorderen dat evenredig heid wordt betracht. De kerkeraden van de Hervormde ge meenten te Heerhugowaard en Veenhuizen hebben in een met redenen omkleed adres den raad verzocht met de redelijke wenschen van het niet-R.K. deel van de bevolking re kening te houden, waarbij er op gewezen wordt dat het toch wel absurd is, dat tegen over 16 R.K. gemeente-functionnarissen Heerhugowaard slechts één niet-R.K., de 2e ambtenaar ter secretarie, telt. Er is om deze benoeming in Heerhugo waard veel te doen. Onder de sollicitanten bevindt zich ook de kortelings door de re geering ontslagen burgervader van de ge meente Blokker, die veel werk van zijn sol licitatie maakt, en waar het hier een aanbe veling geldt, zijn ook sollicitanten buiten de aanbeveling benoembaar. Voor de goede verhouding in de gemeente en ook voor het R.K. volksdeel in ons gewest hopen wij ten zeerste, dat de R.K. fractie morgenmiddag alsnog de wijsheid zal wor den gegeven, 'om het redelijke verzoek van het niet-R.K. volksdeel in te willigen. Gebeurt dat niet, dan moeten de R.K. zich niet al te zeer verwonderen, wanneer elders het thans door hen gebruikte wapen zich tegen hen keert. BENOEMD. Onze stadgenoote mej. J. Kuiper is door H.M. de koningin benoemd tot leerares aan de Koninklijke Naaldvakschool te Soestd'ik. WOONHUIS AFGEBRAND. Maandagavond is te Callantsoog de arbeiderswoning van de fam. M. aan den Abbesteeërweg door brand verwoest. Toen de brand werd ontdekt sloegen de vlam men reeds uit het dak. De brandspuit was spoedig ter plaatse, doch kon niet voorko men, dat het perceel totaal uitbreidde. De oorzaak van den brand is onbekend. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Gisteravond hield de afdeeling Alkmaar haar algemeene ledenvergadering in het gebouw „de Unie" alhier. De voorzitter de heer H. Bruin, opende deze vergadering met een kort inleidend woord. Hierna volgde voorlezing der notulen der vorige vergadering. Daarna volgde 't jaar verslag van den secretaris den heer D. Hoekmeijer. De controle-commissie, verslag uit brengende, was zeer tevreden over het be heer der geldmiddelen welke den penning meester den heer M. Jimmink al zoo vele jaren voor de afdeeling Alkmaar heeft beheerd. Bestuursverkiezing, aftredend de heeren Bruin en Hart werden met algemeene stem men herkozen. Na rondvraag volgde sluiting. (ONGECORRIGEERD). GEEN VACATURES BIJ DEFENSIE. Vermits nog steeds aan het departement van defensie tal van verzoeken worden in gediend om plaatsing, hetzij bij het depar tement zelf, hetzij bij de verschillende on derdeden van het leger, een en ander in verband met de uitbreiding van de weer macht en de oprichting van nieuwe garni zoenen, wordt nogmaals ter algemeene ken nis gebracht, dat voor zoover nog behoefte aan personeel bestaat, daarin wordt voorzien door plaatsing van capitulanten, wachtgel ders, e.d., zoodat het indienen van sollici taties volkomen overbodig is. Alle verzoekschriften, als bovenbedoeld, zullen dan ook onbeantwoord worden ge laten. DE DUITSCHE KRUISER „EMDEN" TE AMSTERDAM. De Duitsche kruiser „Emden", welke met een aantal adelborsten aan boord een be zoek aan Amsterdam brengt, passeerde hedenochtend te 7 uur de sluizen van IJmuiden, waarna het schip om ruim half tien aan den voormaligen steiger van de HollandAmerika-lijn te A'dam meerde. DE ROOF-OVERVAL OP DR. DE RIDDER. Als medeplichtig aan den roof-overval op den Haagschen arts, dokter de Ridder, in zijn woning aan het Oranje-plein te Den Haag, was de 18-jarige T. C. J. V., broer van één der hoofdverdachten, door de Haagsche rechtbank tot één jaar gevange nisstraf veroordeeld. De officier van justitie, die drie jaar had gevorderd, teekende van dit vonnis hooger beroep aan en de procureur-generaal bij het Haagsche Hof eischte verhooging van de straf tot twee en een half jaar. Het Haagsche Hof, heden arrest wijzend, bevestigde het vonnis van de rechtbank (één jaar gevangenisstraf) met de bepa ling, dat vier maanden voorwaardelijk zul len worden opgelegd. MISLUKTE AANSLAG OP DEENSCHEN MINISTER. Op den Deenschen minister van justitie Steinecke is een mislukte aanslag gepleegd door een jongeman, die van de publieke tribune van het Folketing te Kopenhagen twee schoten op hem loste, geen doel trof fen. De dader en een aantal andere jonge lieden, die zich op de publieke tribune be vonden, zijn gearresteerd. Zij zouden Deen- sche nationaal-socialisten zijn. Ten tyde van het incident behandelde de Kamer de nieuwe immigratiewet, waar de Deensche nationaal-socialisten tegen zijn. VERLOVING IN HET HUIS HABSBURG. Aartshertog Albrecht, het hoofd van de Hongaarsche tak der familie Habsburg, heeft zich verloofd met een 27-jarige Hon gaarsche onderwijzeres, Katherine Bockskay. Men hoopt, dat het huwelijk zal kunnen wor den voltrokken op 15 Juli a.s., doch eerst dient de toestemming te worden verkregen van aartshertog Otto, het hoofd van het Huis Habsburg. Vanmorgen omstreeks vier uur heeft een gevoelige aardbeving de bevolking van verscheidene Zuid-Italiaansche plaatsen opgeschrikt Tot dusver is niet gebleken, dat er slachtoffers te be treuren zijn of schade is aangericht. De beving is door alle seismologische insti tuten waargenomen. Men veronderstelt dat het epicentrum zich in zee bevindt. [Wij verwijzen naar een bericht, dat ons hedenmorgen vanuit de Bildt bereikte en waarin melding werd gemaakt van een ver moedelijk vrij sterke aardbeving, welke ge registreerd werd. Zeer waarschijnlijk houdt dit bericht verband met het bovenstaande. Red. Alkm. Crt.] RADIOREDE VAN BURGEMEESTER VAN NEW-YORK. „Dictatuurlanden veroveren onze markten". In de eerste radiorede, die Laguardia voor het geheele Amerikaansche volk gehouden heeft, sedert hij burgemeester van New York werd, heeft hij o.m. het volgende gezegd: „Europeesche en Oostersche naties, in het bijzonder die, welke onder dictatoriaal be wind leven, zijn binnengedrongen in de La- tijnsch-Amerikaansche republieken en heb ben onze markten veroverd". Laguardia stelde voor, dat de regeering der Vereenigde Staten een overzicht zouden opstellen van de markten in Zuid- en Mid- denamerika ter voorbereiding van de uit voering van een uitgebreid program van handelsexpansie met subsidie der regeering. De regeering zou verkoopbare goederen moeten opkoopen van Amerikaansche pro ducten, en die aan Amerikaansche expor teurs verkoopen voor prijzen, lager dan de kostprijzen, teneinde ze in Latijnsch Ameri ka af te zetten. „Het intensievere commercieele optreden der dictatoriale landen in Latijnsch Amerika verbergt politieke doeleinden", aldus La guardia. De dictatuur staat voor onzen drempel. Het is een levensbelang, dat wij onmiddellijk stappen doen om dit nieuwe, opkomende zeer te verwijderen van den bodem van het westelijk halfrond. In sommige politieke kringen ziet men in deze radiorede een eersten stap naar een candidatuur van Laguardia voor de presi dentsverkiezingen in 1940. DE BRITSCH-ITALIAANSCHE ACCOORDEN. Volgens de eerste aanwijzingen zouden de Britsch-ltaliaansche accoorden vier hoofd stukken omvatten, t.w.: 1. Arabië. Het Suez-KanaaL de Middellandsche Zee. Italië zou be sloten hebben, toe te treden tot het Londenscbe Vlootverdrag van 1936. Spanje. Italië zou verwijzen naar de Duitsch-Italiaansche verklaring van October 1936, waarin het evenals Duitschland verklaart, geen territoriale oogeiimerken in Spanje na te streven. 2. 3. 4. en U gebruikt een Heemai teleioonl Reit per electritche trein, en U ondervindt hoe betrouwbaar Heemai moto ren. zijn. Bezoek de Staatsmijn Hendrik en U ziet den grootsten mijnventilator ter wereld, met een onverslijt- baren Heemai S.K.A. motor, die werkt als een ontzag' lijke stofzuigert Dezelfde motor in het klein zit in een Heemai stofzuiger 1 Daarmee moet U een demonstratie laten gevent Langestraat 24, 76, Achterstraat, Houttil, Alkmaar. Telefoon 4170. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De banjospeler van de Mississippi (rom.-sens.); hoofdrollen Barbara Stanwyck, Joel Mc Crea, Buddy Ebsen. Toegang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer De weg terug (real.); hoofdrollen John King, Richard Cromwell, Slim Summerville e.a. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Tarzan en de groene gcdin (verhaal uit de wildernis); hoofdrollen Herman Brix, Ula Holt en Don Castello. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Men gaf hem een geweer (real.); hoofdrollen Spencer Tracy, Gladys George, Franchot Tone. Toegang boven 18 jaar. Woensdag 13 April. 8 uur, Handelsschool, tennisfilmavond. 8 uur, dancing Harmonie, Bellamy-avond, spreker C. Oderkerk, van Velsen. Donderdag 14 April. 2.30 uur, t 't Gulden Vlies, lezing met lichtbeelden, voor de afd. Ned. Vereen, van Huisvrouwen. De „Essener Zeitung" verneemt uit Weenen, dat de Oostenrijksche autori teiten bevel hebben gegeven tot arres tatie van den Oostenrijkschen kroon pretendent aartshertog Otto van Habs burg, die thans als Duitsch staatsburger wordt beschouwd. Het blad vermeldt als reden voor dit arrestatiebevel, dat aartshertog Otto in een vraaggesprek met buitenlandsche journalisten, de hulp van het buiten land heeft ingeroepen voor de „ver drukte bevolking van Oostenrijk". Deze verklaring wordt als hoogverraad be schouwd. SPAANSCHE REGEERINGSTROEPEN HEBBEN SUCCES. Het tegenoffensief, dat de Spaansche re- geeringtroepen twee dagen geleden inge zet hebben, werd ook gisteren voortgezet. Overal aan de Oostelijke fronten waren de opstandelingen gedwongen, terrein prijs te geven. Den geheelen dag is verwoed ge streden op den linkeroever van de Segre ter hoogte van het dorp Granja Escarpe, waarvan de regeeringstroepen zich mees ter wisten te maken. De rechtschen waren genoodzaakt, de Segre weder over te trek ken. De regeeringstroepen belemmeren ernstig de verbinding tusschen de rechtsche legers die ten noorden en ten zuiden van de Ebro opereeren. MIDDENSTANDSCOMMISSIE VR1JZINNIG-DEMOCRATISCHEN BOND. Het hoofdbestuur, van den Vrijzinnig- Democratischen Bond heeft een commissie ingesteld om een rapport uit te brengen over het vraagstuk van de bescherming van het kleinbedrijf en over andere vraag stukken, den middenstand betreffende, welke de commissie in haar onderzoek wil betrekken. In deze commissie heeft o.a. zitting de heer W. D. Niestadt te Schagen. AUTO-ONGEVAL BIJ EDAM. Schapen op den weg. Maandagmiddag heeft bij Edam een auto ongeval plaats gehad, dat vrij ernstige ge volgen had, doch naar omstandigheden nog al goed is afgeloopen. Een huurauto van de fa. Vellinga te Harlingen, waarin zeven personen waren gezeten, was op weg naar Amsterdam, toen de chauffeur wilde uit wijken voor eenige schapen, welke plotse ling den weg kwamen oversteken. Hierbij geraakte de wagen in hevige botsing met een boom en wel zoodanig, dat de auto totaal werd vernield. De bestuurder werd vrij ernstig gewond en drie van de passagiers bekwamen verwondingen door glasscherven, doch overigens is alles nog wonderlijk goed afgekomen. De wagen is later weggesleept en de poli tie heeft de zaak in handen. Vliegtuig uit de kot—f Onze correspondent telefoneerde ons heden: Vanmorgen om kwart voor elf kwam nabij de R.K. kerk alhier een groot grijs verkeersvliegtuig plotseling uit een mist bank naar beneden zetten. Het vliegtuig schoot rakelings langs den toren en was zóó laag bij den grond, dat de hevig ont stelde bewoners niets anders dan een ernstig ongeluk voorzagen. Na eenigen tijd echter richtte het toestel zich weer op en nadat de piloot zich ge oriënteerd had, zette hij koers in zuidelijke richting. Geruimen tijd bleef men dit incident nabespreken. Deskundige Vogelwet. Door den commissaris der koningin in deze provincie is voor de gemeente Schoorl aangewezen als deskundige voor het geven van adviezen ter zake van aanvragen als bedoeld in de Vogelwet, wethouder A. Byl alhier. Wijnverkoop. Heden werd door den burgemeester- strandvonder in deze gemeente verkocht in het openbaar de wijn welke in de afgeloo pen winter aan het strand te Camperduin was aangespoeld. Ten verkoop werden aan geboden 6 vaten róode wijn, waarvan een vat licht gistend en een vat witte wijn. Het was merkbaar, dat in vele gemeenten de wijnoffers der zee reeds verkocht waren, want de belangstelling voor dezen verkoop was gering, terwijl de biedingen niet hoog waren. De totaal opbrengst der vaten, wel ke alle afzonderlek werden verkocht, be droeg 365, in dit bedrag is uiteraard niet berekend de verschuldigde accijns ad 0.24 per liter. OPGAVE VAN NOOKUHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Woensdag 13 April 1938. Vorige koer* STAATSLEENINGEN. 33)4 Nederl 1938 101»/,, 3 Ned-lndié 1937 991% 5H Duitschl 30 m verkL 31'/. BANK-INSTFLLINGEN. Amsterd Bank Handel Mij Cert 250 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank 1NDUSTR OND BINNENL. Alfi Kunstzijde Unie CaTve Delft Le-t. Nederl Ford Philips Gloei! Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper R public Steel a Standard Brands Steel comm U S Leatber CULTUUR MAATSCH. H V A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Vereen Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg kxplor Mij Rediaog Lebong .tas PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr. Perlak Phillips Oil s Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber s Hessa Rubber Oostkust t Serbadiadi Interc. Rubber i t SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika Hjn JavaChina—Japan lijn Kon Ned Stoomboot Scheepvaart Unie t TABAKKEN. Deh Batavia Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 21 Southern Pacific 9!% Southern Railw. Cert.. t 5*% Union Pecific 51'/« Canadian Pac. 4% 148 15/ 107 122V, 8<V. 289V, 276'/« 147'/. 26' 520 u/ts 241/, s II 5*/i# 33% 3»/. 4163/4 133»/, 134 57»/, 79 170 313V, 325»/, 87 24»/, 9'Vts 9"/w 188 110 100 109«/« 79»/4 2% 96'/, 79»/« 105»/, 1081/s 230'/, 281V, 258 laatste 2.30-45 10li-Vis 1001/, 31 148 Vi 157 108 123V, 37»/s-8 83 290 285-3/. 150 27 20»/«-»/• 36'/. 24'/s 24-Hi 101- 5*/». 33»/4-V. 3V« §N o teering per 50. tExclaim 'Exdividend. 423 134 139 58'/, 78 170 321»/« 332i-»/4 86 24u/n 10%-i 10 193-Vk 122 106 115 84'/s 2'/. 99 8U.1V5 10Ö»/4-7 110'/, 236-'/. 286 263 20Vi 5»/« 50>/« 4V« x) ex-coupon Prolongatie vorige koers K, heden tt pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York 1.80 1.80'/. Londen 8.96 8.96'/« Berlijn 72.34 72.35 Parijs 5.57 H 5.66'/4 Brussel (Belga) 30.35 30.32 X Zürich 41.42 41.41 H Kopenhagen 40.00 40.00 Stockholm 46.20 46.20 Oslo 45.05 45.05 Italië 9.50

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2