VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. DE BAAS. Nederland krijgt een nieuwen zender. DIERENTEMMER, interlocaal „geen gehoor" kost niets meer. prinses juliana in den raad van state. Verkeersonge'ukken. een niet alledaagsch auto-ongeval. door vrachtauto dood gereden. HEERHUGOWAARD ST. PANCRAS SCHERMERHORN EGMOND A. D. HOEF TWEEDE BLAD. Modernste station van Europa Het is een mijlpaal in de ontwikkeling van den Nederlandschen omroep, dat de reeds lang bestaande plannen van de Nozema, om een nieuwen modernen krachtigen zender te bouwer, thans door haar opdracht aan Philips een de finitieven vorm hebben gekregen. Alle luisteraars in Nederland zullen dan ook met enthousiasme van dit feit kennis nemen. Nederland, dat op het gebied der radio techniek van meet af aan een zoo gewich tige rol heeft vervuld en ook over steeds beter geoutilleerde en meer geperfection- neerde omroepstudio's de beschikking heelt gekregen, had dringend behoefte aan een niewe krachtige aetherstem, die overal in den lande de beste ontvangstresultaten waarborgt. Het kleine Nederland, dat met zijn kortegolf-zenders groote landen, wat de techniek betreft, reeds jaren geleden en on langs nog door de verbouwing van den kor- tegolfzender tot een krachtig station met een nieuw draaibaar richtantenne-systeem over trof, zal thans een 125 K.W. station krijgen, dat, wat zijn vooruitstrevenden opbouw be treft, door geen zender in Europa wordt ge ëvenaard. Deze nieuwe zender, die, eenmaal in gereedheid, vermoedelijk de 301.5 meter' installatie te Hilversum zal vervangen, zal te Jaarsveld, waar zich thans reeds de proef zender, werkend op een golflengte van 415 meter bevindt, worden opgericht. Door de betreffende instanties gedane veldmetingen wezen uit, dat deze plaats, gelegen een 15- tal kilometer ten Zuid-Westen van de stad Utrecht, voor den nieuw op te richten zen der de meest gunstige was. Of de nieuwe zender op een golflengte van 301.5 meter, dan wel op een andere zal gaan werken, is nog niet met zekerheid be kend. Dit zal afhangen van de besprekingen, welke dit voorjaar daaromtrent op de a.s bijeenkomst van de „Union Internationale" zullen worden gevoerd VROUW TE ANTWERPEN VERMOORD. De 24-jarige Clara van P., geboortig uit Rotterdam, die gescheiden leefde van haar man Samuel S., is op haar kamer te Ber- chem (bij Antwerpen) vermoord gevonden. De dader is haar vriend H. V., die met haar samenleefde, doch thans de vlucht heeft ge nomen. DE „TROMP" NAAR AMSTERDAM. Na Paschen naar Schotland. De jongste aanwinst van de Nederland- sche marine, de flottieljeleider „Tromp", die twee weken op de reede van Nieuwe- diep heeft gelegen, terwijl verschillende on derdeden van de uitrusting van het schip werden beproefd, heeft hedenochtend de reede van den Helder verlaten met Amster dam als bestemming, waar op de werf van de Amsterdamsche droogdokmaatschappij gedokt wordt. Direct na Paschen zal, naar de comman dant, kolonel L. A. C. M. Doorman ons me dedeelde, de „Tromp" koers zetten naar Schotland, waar ter hoogte van Glasgow in diep water de snelheidsproeven zullen worden genomen. GEHEIMZINNIG SCHIP. Met gefingeerd doel naar A'dam? Gisteren is in de Visschershaven te IJmui- den uit Cherbourg aangekomen de Engel- sche stoomdrifter „Fuithfull Friend die thuis hoort te Lowestoft. Kort na aankomst is het schip, welks be manning uit menschen van verschillende nationaliteiten bestaat onder toezicht gesteld van politie en douane. Deze laatste ontdekte bij haar eerste onderzoek aan boord ver schillende verdachte feiten. Zoo had het visschersvaartuig o.a. geen vischtuig aan boord en ook droeg het zijn nummer L. T. 23 niet. Hierdoor achterdochtig geworden stelde zij de politie van een en ander op de hoogte, welke op haar beurt een nader on derzoek instelde. Nader vernemen wij, dat zich aan boord van het schip een geheime radio-zender zou bevinden, welke door de politie-autoriteiten verzegeld is. Omtrent de bedoelingen der bemanning is niets bekend en hieromtrent wilde men zich ook niet uitlaten. Het schip had als eipddoel Amsterdam, waar het ge repareerd zou moeten worden, doch er zijn gegronde verdenkingen gerezen omtrent de noodzaak van deze reparaties, welke veel eer als een gefingeerd reisdoel zouden zijn opgegeven. Het schip is gistermiddag geschut en daar na in het Noordzeekanaal binnen de sluizen voor anker gegaan. Het ligt thans tegen over het bureau van de havenpolitie te IJmuiden. Het onderzoek door de IJmuider recherche zal hedenmorgen worden voort gezet. Mocht het schip daarna worden vrij gegeven, dan zal het opstoomen naar de hoofdstad. SPANJAARD GEARRESTEERD. Verdacht van moord op stuurman. Eenige dagen geleden bereikte de Neder landsche politie een verzoek van de Fran- sche politieautoriteiten te Marseille, om een Spanjaard te arresteeren, die vermoedelijk de wijk had genomen naar ons land. De man wordt ervan verdacht aan boord van een schip, dat langs de Fransche kust voer, den stuurman vermoord te hebben. Een signale- ment van den verdachte kwam zoo in het bezit van de politie hier te lande. In de Hobbemastraat te Amsterdam zagen politieagenten gisternamiddag een man van Zuidelijke afkomst wandelen, die volledig aan het gegeven signalement beantwoordde. Zij volgden hem, toen hij het postkantooi op den hoek van de Hobbemastraat en de Vossiusstraat binnenging om daar postze gels te koopen en toen hij het kantoor ver- schikking gesteld van den vreemdelingen- liet arresteerden zij hem. De man is ter be- dienst, die de politie in Marseille van de vangst op de hoogte heeft gesteld. Het staat vrijwel vast, dat de arrestant de gezochte is. Te rekenen van 10 April is vervallen het inschrijvingsrecht ad 4 cent bij intrekking van een internationaal en interlocaal tele foongesprek. Evenals dit in het internationaal verkeer reeds het geval is, zal met ingang van den zelfden datum eveneens vervallen het in rekening brengen van de halve gesprekkos- ten, indien de opgeroepene in het inter locaal verkeer „geen gehoor" geeft. Ter gelegenheid van het jubileum van den raad van state werd gister een telegram van gelukwensch van Z.K.H. prins Bernhard der Nederlanden ontvangen, waarvan de vice-president bij den aanvang van de ver gadering mededeeling heeft gedaan. H.K.H. prinses Juliana heeft dez^ verga dering bijgewoond. Aangezien niet bekend was, dat de prinses zou komen, waren op het Binnenhof slechts enkele belangstellenden aanwezig toen H.K.H. om twee uur bij den ingang van het gebouw van den raad van state aankwam. Enkele rechercheurs hielden toezicht, doch de aankomst ging zoo onopgemerkt, dat de prinses het gebouw betreden had, voordat het publiek er iets van had bemerkt. NEDERLANDSCHE CEMENTMARKT. Naar wij vernemen is tusschen de Neder- landsche, Belgische, Duitsche, Engelsche en F:ansche cementindustrie een overeenkomst tot stand gekomen, waarbij de door contrac tanten op de Nederlandsche cementmarkt te leveren hoeveelheden cement nader zijn bepaald. Deze overeenkomst is aangegaan tot einde 1942. Bovendien is door de Nederlandsche ce mentindustrie een overeenkomst gesloten met de internationale cementindustrie, welke overeenkomst tot 1 Maart 1942 is afgesloten. Gistermiddag om twee uur reed de 22- jarige zoon van den heer de Vos te Koewacht met de vrachtauto van zijn vader op den weg van Koewacht naar Moerbeekpolder, toen plotseling de stuurstang brak. Het ge volg was, dat de auto van richting verander de en recht op een huis aan reed. Doordat de wagen in de eerste versnelling stond, kon de bestuurder het portier opengooien en uit de auto springen. De V. meende, dat h(j bij dezen gang de wielen van den wagen in een richting zou kunnen duwen, om op deze wijze te voorkomen, dat de auto tegen het huis zou rijden. Deze manoeuvre slaagde echter niet. De V. geraakte tusschen auto en muur bekneld en liep daarbij ernstige inwendige kneuzingen op. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Gistermiddag is op de Parallelweg te Den Haag een ongeluk geschied, dat aan een ne genjarigen jongen, M. F. G. genaamd, het leven heeft gekost. Tengevolge van het feit dat de knaap op de Parallelweg, nabij de Hoefkade fietste, met een lantaarnpaal in aanraking kwam, maakte hij een zoodanige slingering, dat hij onder een juist passee- rende vrachtauto terecht kwam. Een ach terwiel ging hem over het hoofd, met het gevolg dat hij terstond overleed. JkowHciaal Tlieuws Poldervergadering. Dinsdagmiddag vergaderden dijkgraaf, heemraden en hoofdingelanden van den polder Heerhugowaard op het Polderhuis te Oudorp. In zijn openingswoord heette de voorzitter, dijkgraaf Tromp, in het bijzonder den poldermeester, de heer Wijte, welkom en wenschte deze geluk met zjjn voor spoedig herstel. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat het dagelijks bestuur over de kwestie van het onderhoud van de Broekerbrug contact heeft gezocht met de colleges van B. en W. der gemeenten Heerhugowaard en Broek op Langendijk. Verder deelde hij mede, dat eindelijk de goedkeuring van Gedeputeerde Staten is verkregen op de verordening op de keuren. Hierna werd overgegaan tot vaststelling van de rekening over 1937. Voor de polderrekening bedroegen de uit gaven 96339,79 en de inkomsten f 90718,78. Op de begrooting voor 1937 waren deze be dragen resp. geraamd op f 103679,06 en f 103679,06. De rekening sloot met een nadeelig saldo van 5621,01. Voor de wegen-rekening bedroegen de uitgaven 41564,04 en de inkomsten f 32422,42. Op de beerooting voor 1937 waren beide geraamd op 41479,77. De wegen-rekening sloot met een nadeelig saldo van 9141,62. Door het D. B. is besloten om in 't vervolg de rekeningen te laten nazien door een ac countant. Deze taak is opgedragen aan den heer Woldendorp uit Alkmaar. Door den geringen beschikbaren tijd had deze over de rekening 1937 slechts een kort rapport kunnen uitbrengen. De rekening was in orde bevonden. De rekening werd hierna hoofdstuks- gewijze behandeld, en zonder belangrijke opmerkingen goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van de provincie over een zestal leeningen, die de polder nog heeft loopen. Geadviseerd werd om renteverlaging te vragen of de leeningen te converteeren. Aan het D. B. werd volmacht gegeven pogingen hiertoe in 't werk te stellen. Ondertusschen kwam de oud-heemraad, de heer Blom ter vergadering, daartoe uit- genoodigd door het D. B. Namens de vergadering wenschte de dijk graaf hem geluk met de hooge onderschei ding, hem door H. M. de koningin verleend. De kasgeldleening voor 1938 was vast gesteld op 50.000 a 1 Hiervan zijn de nadeelige saldi van 1936 en 1937 betaald, zoodat er slechts f 23.000 van overbleef. Voorgesteld werd nu om de leening te ver- hoogen met 10.000. Het voorstel werd goed gekeurd. Van de sluisvereeniging „Ons Doel" is een verzoek binnengekomen of de polder de in ning van de bijdragen in de lasten van de sluis over wil nemen. Dit verzoek is in het D. B. behandeld en komt nu met het voor stel om vanaf 1 Mei het onderhoud van de sluis voor rekening van den polder te doen komen. De groote moeilijkheid is echter, dat ei twee sluizen zijn. Er moet een grens getrokken worden tusschen de landerijen van de menschen, die aan de sluis van „Ons Doel" moeten bijdragen en zij die betalen voor de sluis van Kostelijk. De Hoornsche lijn als grens te nemen gaat niet, de Molen weg evenmin. De gebruikers der beide sluizen wonen vaak naast elkaar. Ook de oplossing die de heer Oudeman aanbeval, n.1. de beide sluizen over te nemen, kan niet voldoen. Er zijn nog andere bezwaren. Moeten de bezitters van grasland, die dus nooit gebruik maken van de sluis, ook bij dragen. De heer Sinnige zette uiteen hoe de sluis vereeniging is ontstaan. Dpor een groep belanghebbenden is de sluis aangelegd. Later is er een N.V. opgericht. Er is nu 60 afgelost. De bedoeling is nu, dat de geheele polder de rest zal aflos sen. De heer Sinnige wees er verder op, dat het voorstel van het D. B. niet in over eenstemming is met het verzoek van „Ons Doel". Hij stelde voor dat de polder de inning van de bijdragen op zich zal nemen en dat bijdragen zullen worden geheven van de bewoners van het poldertje waar voor de sluis ten dienste staat. Zij, die zich verplicht hebben bij te dragen voor het onderhoud van de andere sluis, kunnen dan worden vrijgesteld. Dit is de meest billijke aflossing en er hoeft dan ook geen grens getrokken te worden. Het voorstel van het D. B. werd met 12 tegen 4 stemmen (1 blanco) verworpen. Het voorstel van den heer Sinnige werd daarna met 17 tegen 1 stem aangenomen. Vervolgens deed de voorzitter nadere me- dedeelingen over de vernieuwing van de Hensbroekerbrug. De Provinciale Waterstaat heeft voorge steld een nieuwe en 60 c.M. hoogere brug aan te leggen met verbeterde opritten. De polder zou hieraan moeten bijdragen 18.500. Als de polder zelf een brug bouw de, kostte het evenveel. Nu de brug hooger wordt kost zij het dubbele. Voor den pol der blijven de kosten dan gelijk. De vergadering kon zich hiermede dan ook volkomen vereenigen. De dijkgraaf deelde mede, dat op 13 Mei a.s. de heer Kamp 25 jaar penningmeester van den polder zal zijn. Na afloop der ver gadering op dien dag zal er gelegenheid zijn den heer Kamp te feliciteeren. „De Tuinbouw". Dinsdagavond vergaderde de Tuinbouw in het café van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer Jb. de Vries. Een voorstel van het bestuur om een bijdrage van 25 te geven aan de gedupeer den van de uit de overkapping ontvreemde uien werd aangenomen. Wel werd de wensch geuit dat ook Koophandel, omdat een hunner leden hier bij is betrokken, iets van zich moest laten hooren, tevens zullen pogingen in het werk worden gesteld om was merkbaar, dat in vele gemeente de De bijdrage van 400 per jaar voor den bouw van een nieuwe grootere sluis kwa men de tongen los. Over het algemeen was de vergadering van gedachte dat de schip pers van tegenwoordig geen half bestaan hebben, dus dat het absoluut weggegooid geld is, beter werd het gevonden, om een terrein te zoeken voor auto-laadplaats, daar is thans behoefte aan. Voor het voorstèl van „de West" werd weinig gevoeld en medegegaan werd met het prae-advies. De verdere voorstellen van „de West" passeerden zonder discussie de hamer, de verdere voorstellen eveneens. Over het voorstel van St. Pancras werd nog weer een breedvoerige discussie gehou den. De heer C. Groen kon zich niet met het prae-advies vereenigen en stelde de vraag wlte of dit samenstelt. De heer Duif (dag. bestuur) zeide, dat dit door den heer Schelhaas is opgemaakt. Door verschillende sprekers werd hierover het woord gevoerd en besloten, om op de groote vergadering, een soepele houding aan te nemen om toch iets in deze te bereiken. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren K. Ursem, A. Schuur, J. Wit, J. v. d. Woude, P. Bus en K. Heinis met het bestuur. Bij de rondvraag werd de klacht geuit dat de U.C.B. kool, welke toch aan de hoog ste eischen moet voldoen, in zakken wordt verzonden. Het product lijdt daar ontzet tend veel van. Ook werd naar voren ge bracht, dat de kool welke voor de distribu tie wordt gekocht in vreeselijk vuile zakken wordt vervoerd. Een en ander zal op de L. G. C.-vergadering worden besproken. 249. Eensklaps klonk er geritsel van takken en toen ze verschrikt opkeken zagen ze verschillende woest uitziende mannen op zich afkomen. Een van hen, die de aanvoerder scheen te zijn, pakte Petqj beet en zei met barse stem: „Wie ben je en hoe durf je op ons gebied te 'tomen en zelfs nog een vuur aan te steken van ons hout?" Mars, mee, je bent onze gevangene". 250. „Ik ben Rinaldo, het opperhoofd van de zigeuners. Pakt hem mannen, en voert hem weg. Hoe Peter ook tegen stribbelde en smeekte, het baatte hem niets. Ruwe handen grepen hem beet en sic arden hem het bos in. Tuinbouwvergadering. Maandag vergaderde de tuinbouwver- eeniging „Schermerhorn en Omstreken" onder voorzitterschap van den heer W. le Mair. Uit het jaarverslag van den secretaris melden wij, dat de vereeniging 20 Maart 1898 werd opgericht en dus 40 jaar heeft bestaan. Spr. huldigde de oprichters, de heeren J. de Leeuw, A. Weeshoff, P. Alblas en P. de Boorder, die reeds allen zijn overleden. De rekening over 1937 gaf aan in ont vangsten een bedrag groot 288,26, in uit gaven 236,41 met een batig saldo van f 51,85. De financieele commissie verklaarde bij monde van den heer R. Mooij rekening en bescheiden keurig in orde te hebben, bevonden. Medegedeeld werd, dat een vaste commissie is gevormd, welke bestaat uit de heeren P. Mantel, voorzitter (Ch. M.), J. de Groot, secretaris (Tuinb. Ver.), J. Los (Boerenleenbank), A. Kluft (A. M.), J. Broersen (L. M.) en A. de Vries (veiling). De heer W. de Boorder werd als bestuurs lid herkozen, terwijl in de plaats van den heer W. le Mair werd gekozen de heer A. Kluft. Besloten werd het groentenvervoer naar Purmerend wederom op te dragen aan C. Langenberg, tegen hetzelfde tarief als het vorige jaar. Aangaande het vervoer naar Broek op Langendijk werd besloten dit aan de firma Visser te De Rijp op te dragen. Uit de vergadering gingen stemmen op om voor eiken aanvoerder persoonlijk te doen veilen, waarom werd besloten een nadere bespreking te houden met den heer Visser. Tot afgevaardigden naar de vergadering van de L. G. C. werden aangewezen de heeren J. Broersen, S. van Berge, N. van Leijen en A. Kluft. Hierna werd behandeld de beschrijvingsbrief van die vergadering, welke weinig stof voor bespreking ople verde. De heer A. Kluft deelde alsnog mede, dat deze week de steun voor de kleine tuinders wordt gepubliceerd. De secretaris sprak ten slotte een dank woord tot den scheidenden voorzitter, waar in hij hem dank bracht voor het vele en goede, dat hy een groot aantal jaren voor de vereeniging en den tuinbouw heeft gedaan. Ook bracht spr. hem dank voor den vriend- schappelyken omgang, in 't bijzonder met den secretaris en verder met het geheele bestuur. Hierna werd de vergadering gesloten met dank aan den secretaris voor zijn hartelijke woorden. Ouderavond. Maandag 11 April 1938 vond in de boven zaal van het vereenigingsgebouw der pro testante gemeente te Egmond aan den Hoef de ouderavond-vergadering plaats, welke naast het gewone der ouderavond sterk het karakter droeg van een feestelijke herden king inzake de instandhouding van de open bare lagere school te Egmond aan den Hoef. Het Hoofd der School, de heer J. J. Jager, opende de vergadering en gaf daarna het woord aan den voorzitter der oudercommis sie, den heer H. Docter. Deze heette allen hartelijk welkom en bracht dank aan het ge meentebestuur voor de medewerking inzake de instandhouding verleend. Hy memoreerde hierna het feit dat hoewel de leden van het gemeentebestuur een andere richting zijn toegedaan dan die van het openbaar lager onderwijs, zij toch steeds en ten volle hun medewerking in dezen hebben verleend en van de school in deze gemeente hebben ge maakt wat er van te maken vieL Zooals gezegd, was het naast een ouder avond ook een feestavond. Vandaar ook, dat behalve verreweg de meeste ouders ook nog alle schoolkinderen op de vergadering aan wezig waren. Laatstgenoemden werden ge trakteerd op verschillende lekkernijen, waarvoor het geld door de ouders zelf was bijeengebracht, terwijl de ouders en genoo- digden werden onthaald op koffie of thee met koek. Van klein tot groot hebben de kinderen bijgedragen tot het slagen van den feest avond, onder meer door het opzeggen van versjes en het zingen van liedje enz. enz., hetgeen alles door de ouders zeer gewaar deerd werd. En het moet ook gezegd worden, dat de regeling van den avond keuring ver zorgd was. Uit een en ander viel wel op te maken, dat een goede voorbereiding noodig moet zijn geweest. Vandaar ook dat een woord van lof voor het onderwijzend perso neel ten zeerste op zijn plaats is. Eenige kinderen voerden hiema nog een klein tooneelstukje op, hetgeen ineen was gezet door mej. Th. C. Nieuwenhuizen, on derwijzeres der openbare lagere school te Egmond aan den Hoef, met medewerking van mevr. Visser te Egmond aan Zee. Het was een A.B.C.-spel, waar op elke letter van het A.B.C. een geestige rijm was gemaakt betreffende voorvallen in den loop der jaren op school voorgekomen. Het stuk werd aar dig uitgevoerd en oogstte dan ook veel suc ces. Na afloop nam burgemeester Bos net woord en prees onder meer de v o prettige samenwerking tusschen het onder wijzend personeel en het gemeentebestuur. Hii wenschte vervolgens de ouders geluk met het behoud der school, hetgeen W hen een feit van groote waarde moest zylE

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7