KRUSCHENSALTS LBuitenland. Rechtszaken Neem de oorzaak weg. Uw rheiimatische pijn verdwijnt voor goed. Sjaljapin overleden. Trotski, de zwerver. Zal hij uit Mexico gezet worden Regeeringstroepen hand haven zich. Pall» strijd in de sector Morella. De militaire waarde van den Italiaanschen soldaat. Een beschouwing van Mussolini. Schuschnigg's geheime documenten. Tegenspraak van de Daily Herald. Nieuws in 't kort. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Mussert voor het gerechtshof. Feestavond von de Berger Schoolvereeniging. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 13 APRIL 1938. Rheumatlsche pi)n, «pit. Jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zet minerale zouten ln Kruichen Saltt zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- oraanen krachtig aan te «poren. Kruschen Saltt zal ook U snel en aidoende helpen STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG In zijn Parijsche woning is gisterna middag de beroemde Russische zanger Sjaljapin overleden. De zanger, die aan een ernstige ziekte leed, en de laatste maanden voortdurend aan het ziekbed gekluisterd was, bleek ook door toepas sing van bloedtransfusie niet meer te redden. Geleidelijk namen zijn krachten af en gisternamiddag kwam het einde Sjaljapin Fyodor Iwanowitsj Sjaljapin, de beroemde Russische bas, werd 15 Febr. 1873 te Kazan geboren en is dus 65 jaar oud geworden. Het begin van zijn loopbaan was vol ver scheidenheid en vaak nogal avontuurlijk. Hij was afwisselend kruier, schoenmaker, jager en.... straatveger. Hij kreeg zijn eerste muzieklessen als koorknaap te Kazan, doen pas te Tiflis legde hy zich onder leiding van Oessatof ernstiger toe op de muziekstudie. Hij trad het eerst voor het voetlicht als jong- mensch van een jaar of negentien. Dat was in 1892, toen hij behoorde tot de vertolkers van de opera „Een leven voor den tsaar". In 1894 zong hij in het zomertheater te St. Pe tersburg, het tegenwoordige Leningrad, ter wijl hij later optrad in de keizerlijke opera. Na een bezoek aan Milaan nam hij een be langrijk aandeel in het Operagezelschap van Mamantoff. In 1913 in het door Sir Thomas Beecham georganiseerde Russische operaseizoen in het theater aan de Drury Lane te Londen trad hij op in Boris Goedono, Iwan de verschrikke lijke en La Khowantshina. Zijn schitterende bas en zijn opmerkelijke acteurs-capaciteiten deden hem stormenderhand het publiek voor zich innemen en in Prins Igor had hij een dergelijk succes. Tijdens den wereldoor log en daarna tot 1923 woonde Sjaljapin in Rusland. In 1908 had de beroemde Rus groote suc cessen geoogst in Amerika. Zijn tweede groote tournee door de nieuwe wereld maak te hij in 1922 en 1923. In 1927 schreef Sjaljapin: Bladzijden uit mijn leven. Tot zijn beroemdste vertolkingen behooren die van Iwan de Verschrikkelijke in de opera van Rimsky Korsakof, Salieri in Mozart en Salieri, Leporello in Don Giovan- ni, Don Basilio in de Barbier van Sevilla en Mephisto in Mefistofele. In Frankrijk zijn berichten uit Mexico ontvangen, blijkens welke president Carde- nas na het einde van het geschil met de an- gelsaksische landen over het petroleum- vraagstuk een besluit zal nemen over het al dan niet blijven van Trotski in velband met de verwoede campagne, die Toledano, leider van den vakbond in Mexico, tegen hem voert. Trotski heeft z.i. de belofte, bij zijn intree afgelegd van zich niet met politiek te bemoeien, geschonden door naar aanlei ding van de processen te Moskou heftig te gen Stalin te keer te gaan. Toledano stak zijn verontwaardiging niet onder stoelen of ban ken en Trotski antwoordde m het weekblad Hoy door hem voor een agent van de G-P- Oe uit te maken. Hij liet erop volgen, dat gene noch een ander erin zou slagen hem tot zwijgen te brengen. Maar daar Toledano s ster tengevolge van den olie-oorlog geste gen is, gelooft men, dat hij niet rusten zal slvorens Trotski het land verlaten zal heb ben. De strijd in Catalonië is aan alle fronten opnieuw ontbrand. De aanvallen der Spaansche opstandelingen richten zich thans voornamelijk op Vinaroz, een klein stadje aan de kust, waarvan hun troepen nog ongeveer 30 K.M. verwij derd zijn. De aanval van deze troepen onder generaal Aranda wordt gesteund door veel geschut en talrijke vliegtui gen. Uit Saragossa wordt gemeld, dat de com mandanten der opstandelingen „tevreden zijn met het resultaat". Toch stuiten zij blijkbaar op hevigen tegenstand der regee- ringstroepen. De republikeinsche troepen hebben zich bij Villabona weten te hand haven en hier zelfs hun positie weten te ver beteren door de hoogten om dit dorp in bezit te nemen. De andere fronten. Op de andere fronten weten de regee- ringstroepen zich eveneens goed te hand haven. Op verschillende plaatsen hebben zij zelfs het initiatief genomen, o.a. bij Tortosa, waar zij hun stellingen verbeterd hebben door een reeks aanvallen. Ook in den Noor delijken sector van Aragon zijn de regee- ringstroepen tot den aanval overgegaan. Bij Seros hebben zij een uitgestrekt gebied be zet. Officieel wordt uit Barcelona medege deeld, dat de regeeringstroepen hun offen sief ten Noorden van de Ebro voortzetten. Zij zijn erin geslaagd het dorp Granja Escarpe ten Zuiden van Fraga te bezetten en hebben den vijand gedwongen weer over de Segre terug te trekken. Het communiqué maakt er verder melding van, dat bij de brug van Balaguer nog hevig wordt gestreden. Regeeringstroepen hebben hier het initiatief tot de gevechten genomen. Bij luchtgevechten in den sector van Tor tosa hebben regeeringsvliegtuigen en batte rijen luchtdoelgeschut drie Fiat-vliegtuigen omlaaggeschoten. In de Popoio d'Italia publiceert Mussolini een uitvoerig artikel, dat tegelijkertijd wordt afgedrukt in Die Wehrmacht, het tijdschrift van het Duitsche leger. Mussolini geeft hierin een beschouwing over de waarde van de Italiaansche troepen in den loop der geschiedenis. Hij weidt uit over het Piemonteesche leger, dat in de ze ventiende en achttiende eeuw aan bijna alle Europeesche oorlogen heeft deelgenomen, bespreekt de opvattingen van Napoleon over de waarde der Italiaansche troepen, waarbij hij er o.a. op wijst, dat in het legerbericht van Napoleon over de troepen in Spanje op 7 Januari 1809 gezegd wordt, dat de Italiaan sche troepen zich met roem overladen heb ben. Toen sneuvelden er in Spanje 14.000 Italianen. „Andere legioensoldaten, zoo gaat Musso lini voort, hebben thans gestreden op Spaansch grondgebied en strijden er nog. Hun bloed is vergoten bij Malaga, Guadala- jara en Santander". Mussolini haalt vervolgens nog andere ge tuigenissen van Napoleon aan over den moed en de waarde der Italiaansche troepen in Polen, Duitschland en Rusland, waar 26.000 Italianen sneuvelden. Hij herinnert aan het oordeel, dat hij in zijn oorlogsdagboek heeft uitgesproken over het moreel, den moed en de verachting van het gevaar van den Ita liaanschen soldaat, gewaagt van de heldhaf tige plichtsbetrachting der officieren en van de transformatie, welke het Italiaansche volk, vooral in moreel opzicht, sinds 1900 on dergaan heeft tengevolge van den oorlog en de fascistische revolutie en besluit dan: „Onder goede aanvoering en wel gewa pend kan de Italiaansche soldaat te land, ter zee en in de lucht in een oorlog zich meten met welken soldaat van' welk ander land ook". Het Duitsche nieuwsbureau deelt me de, dat de Daily Herald te Londen op sensationeele wijze een bericht heeft ge publiceerd volgens hetwelk geheime stukken van Schuschnigg en zekere do cumenten door een vertrouweling van Zernatto naar Engeland zouden zijn overgebracht. Bij deze papieren zou zich ook een instructie aan de nationaal-so- cialisten in Zuid-Tirol bevinden. Zelfs wordt beweerd, aldus het D.N.B., dat daarbij ook brieven van den Führer zouden zijn, betrekking hebbende op de nat.-soc. beweging. Het Duitsche nieuwsbureau verklaart: Deze publicatie is een bewuste en grove vervalsching. Dergelijke brieven van den Führer bestaan evenmin als eventueele in structies van partij-instanties aan Zuid-Tirol. Het optreden van het Marxistische blad kan niet scherp genoeg aan de kaak wor den gesteld. Het betreft een bronvergiftiging van de ergste soort, dat een kenmerkend licht werpt op de strijdmethoden van ze kere tegenstanders van het nationaal-socia lisme in het buitenland. Van denzelfden aard is volgens het D.N. B. een ander bericht van de Daily Herald volgens hetwelk de Führer de vorming van een Sudeten-Duitsch legioen zou hebben be volen naar het voorbeeld van het Oosten- rij ksche legioen. Ook dit bericht is van het begin tot het einde uit de lucht gegrepen, al dus het D.N.B. Het dossier-Schuschnigg naar New-York. De „Daily Herald" meldt, dat een intieme vriend van Schuschnigg, Bosch, met het ge heime dossier van Schuschnigg naar New- York zal gaan, teneinde bij de Amerikaan- sche katholieke organisaties steun te zoeken ten behoeve van den vroegeren bondskanse lier van Oostenrijk. Het blad weet voorts te melden, dat Zer natto, die erin geslaagd is, Oostenrijk met het betreffende dossier te verlaten, op het oogenblik onder een valschen naam in Ita lië vertoeft en in nauw contact staat met Mussolini die zich buitengewoon zou interes seeren voor de onthullingen, die het dossier bevat over de bedrijvigheid der nazi's. m m "HTinr Een plaatje van de postzegel, door de Duitsche posterijen ter gelegenheid van de volksstemming van j.1. Zondag, uitgegeven. Overstroomingsmmp. - De overstroo ming van de Turkse..e rivier Yechilirmak heeft rampspoedigen omvang aangenomen. Een groote oppervlakte is overstroomd, heele dorpen staan onder water. De bewoners zijn gevlucht naar de nabije hoogvlakte en de bergen. De schade wordt geraamd op ver scheidene millioenen. Zeven potvisschen aangespoeld. - Op eenige K.M. van Ancona (Italië) zijn in den afgeloopeft nacht zeven groote potvisschen aangespoeld, elk ter lengte van ongeveer 20 M. en met een gewicht van ongeveer 1500 K.G. Visschers hebben twee dezer walvisch- achtige dieren gedood, terwijl de vijf an dere op het strand zijn gesleept. De potvisschen trekken groote belang stelling. Granaat bij militaire oefening ontploft. - Gistermiddag heeft tijdens een oefening op het Fransch Marokkaansche schietterrein voor de artillerie op het militaire vliegkamp El Hajeb (district Meknes) een Marokkaan sche tirailleur een niet tot ontploffing ge komen granaat aangeraakt. De helsche ma chine ontplofte. Drie personen werden ge dood, tien ernstig en tien licht gewond. Het zijn alle Marokkaansche tirailleurs. Generaal Fran?ois heeft zich direct naar de gewonden begeven,, terwijl hij een laat- sten groet heeft gebracht aan de dooden. Vliegtuige verongelukt. - Gistermiddag is bij Cugnaux (Fr.) een bommenwerper slecht neergekomen en in brand geraakt. De toestand van een officier en twee onder officieren is ernstig. De brug over de Niagara. - De Ameri- kaansche Niagara-brug, welke onlangs inge volge de stuwing van het hoog opgestapelde ijs, is ingestort, ligt thans geheel op den bodem der rivier. Gisteren is het laatste ge deelte van het ijzeren gevaarte door het ijs- dek heengezakt, waarop het tot dusver rustte. De afnemende temperatuur is n.L oorzaak dat het ijs zwakker wordt. Whitney in de Sing-Sing. - De poorten van de Sing-Sing gevangenis (V.S.) zijn gis teren voor Richard Whitney, den vroegeren president van de New Yorksche effecten beurs, open gegaan. Hij zal hier een straf van vijf tot tien jaar moeten uitzitten wegens verduistering van aan clienten toebehooren- de fondsen. Whitney is thans „gevangene iummer 94.835 Wanneer hij drie jaar en vier maanden heeft gezeten, kan hij op eere woord worden vrijgelaten. Groote brand te Antwerpen. - Vannacht heeft een felle brand gewoed in het paleis van het Provinciaal bestuur te Antwerpen. De brand is ontstaan in de zittingzaal en breidde zich snel uit. De brandweer was spoedig met veel ma teriaal ter plaatse, en na twintig minuten kon het vuur bedwongen worden. De schade is aanzienlijk. (Zitting van Dinsdag). Valschheid in geschrifte te Uitgeest. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond gisteren terecht de bakker R. uit Uitgeest, die in Maart en April zijn formulieren van den steun valschelijk had ingevuld en van wien gebleken was dat hij in den loop der jaren den staat tot een bedrag van 630 had opgelicht. De officier eischte 8 maan den tegen hem. Tegen de tar.te van verdachte werd wegens een dergelijk feit een maand ge- eischt, omdat deze valschheid in geschrifte van geringeren omvang was dan van den vorigen verdachte. En des middags werd tegen den 56- jarigen landarbeider Jacob A. een maand geëischt ook wegens het valschelijk in vullen van steunformulieren. Aanrijding op den Achterweg. Tenslotte heeft de rechtbank zich nog geruimen tijd bezig gehouden met de op 21 Febr. plaats gehad hebbende aanrij ding op den Achterweg te Alkmaar, waar bij de chef-monteur Jan de R. met zijn auto een fietser aanreed, waardoor deze zware verwondingen opliep. Daar echter weinig positiefs vastgesteld kon worden en den verdachte geen schuld kon worden bewezen, luidde de eisch vrij spraak, waarna de verdediger Mr. de Groot bij de rechtbank aandrong overeen komstig dezen eisch te vonnissen. Drie verdachten in het Blauwezand incident staan terecht. Toen in Januari j.1. de Amsterdam- sche rechtbank de strafzaak behandelde tegen den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, die wegens mishandeling te recht stond, zeide de substituut-officier van justitie, mr. B. Kist, ter zitting in De Berger Schoolvereeniging, die een Alkmaarsche Schoolvereeniging had kunnen zijn als men hier beter in de toekomst had kunnen kijken die Berger combinatie van scholen voor kleuter-, lager- en middelbaar onderwijs, heeft gister een feestavond in de Rustende Jager gegeven. Zoo'n feestavond is elk jaar weer de glorie van het schoolbestuur en dat niet alleen de leerlingen, maar ook de ouders daarvan ge nieten is alweer uit de stampvolle zaal ge bleken waar diverse vaders en moeders, ooms en tantes en allen, die men verder nog voor de kunstprestaties van de jeugd kon interesseeren, een heel genoegelijken avond hebben doorgebracht. Wie naar een uitvoering van schoolkinde ren gaat, moet van te voren bedenken, dat hij niet bij een eerste klas cabaret, een be roemd zangkoor of bij een collectie ervaren acteurs en actrices terecht komt. Hij ver schijnt daar om te bewonderen wat kin deren onder leiding van hun leeraars en leeraressen zelf bedacht en ingestudeerd hebben en het is vanzelfsprekend, dat het gebodene dan met een geheel anderen maat staf moet worden gemeten. Laten wij dadelijk zeggen, dat deze feest avond weer schitterend geslaagd is. Er was een blijde kinderschare, die voor negen en negentig procent uit meisjes bestond of eigenlijk uit jonge dames, want meisjes van een middelbare school maken, wanneer ze op het tooneel verschijnen, allesbehalve den indruk, dat men met schoolkinderen te doen heeft. De kleuterschool, der Dritte im Bunde, deed niet mee. Die levert nog geen tooneelmateriaal, maar de lagere school had een keurige collectie groote en kleine pop pen bijeen gebracht en al die boertjes en boerinnetjes, harlekijntjes, Pierrot's, du veltjes en soldaatjes heeft een zangspel van M. A. Brandts Buys opgevoerd, getiteld „Als de kinderen slapen gaan", waarbij Lies Struik als de aanvoersters der poppen op trad. De heer Bos en Klerks, die het met de kleintjes hadden ingestudeerd en mej. Blom, de hierbij onmisbare pianiste, hebben eer van hun werk gehad. De kinderen acteerden alleraardigst. Alle poppen werden wakker, toen de klok twaalf sloeg, zij dansten en zongen, zij declameerden en sprongen, zij riepen de hulp van een bataljon tinnen sol daatjes in om een kast open te breken, zij brachten een levenlooze pop te voorschijn en ten slotte verscheen er een duiveltje uit een doosje, of beter gezegd een duivel uit een kist, maar weldra bleek, dat Peter van Heijst een duivel van het goedaardige soort was. Hij riep de levenlooze pop weer in aardsche sferen terug, hy zong en hij danste en de pret zou nog lang geduurd hebben als het haantje niet gekraaid had en alle poppen begrepen hadden, dat het tijd werd, dat kin deren wakker worden en poppen weer sla pen gaan. Een dankbaar applaus voor dit alleraar digste zangspel en daar kwamen de girls van de klassen één en twee op het tooneel, revue-girls in miniatuur en sommige zelfs op ware grootte en zij voerden dan send en springend met haar zwarte en roode hooge hoeden het zangspel „De tien gebo den" op, waarbij Pauline Weijers als de strenge, maar rechtvaardige rechter is opge treden. Het was alleraardigst en niet minder was dat de maskerdans, diverse gymnastische oefeningen door een rijtje juffrouwen Snip en Snap van het meest snippige type, een danse macabre van vrouwtjes, die van voren konden dansen en van achteren konden kij ken. Het was het knal-nummer vóór de pauze en om de zaal weer in rustige stemming te brengen, heeft de heer J. Couvée, de zang- leeraar van de school, gedemonstreerd wat er met het stemmenmateriaal van de meis jes der Berger Schoolvereeniging te berei ken is. Keurig was de uitvoering van „Een winterdag" van Kor Kuiler. De heer Couvée heeft uit deze meisjes een alleraardigst koortje gevormd en een bijzonder woord van lof komt toe aan Antoinette van der Feen de Lille, de soliste van dit harmonisch gezel schap en den heer Hermans, die op schitte rende wijze voor de klavierbegeleiding ge zorgd heeft. Na de pauze hebben de grootere meisjes, of laten we, op onzen eigen indruk afgaan de, liever zeggen, de jonge dames van de hoogere klassen een rhytmische bal-oefening vertoond onder leiding van mej. Winkel, die ook de toeziende voogdes was geweest bij het zangspel „De tien geboden" en bij den maskerdans. Deze bal-oefening was een com binatie van schoonheid, lenigheid en gratie, een harmonisch geheel van dansende voeten en rhytmische bewegende armen. En last rot least was er een opvoering van Le Cid van Corneille en Charivarius had er voor gezorgd, dat wij niet al te zeer onder den droeven indruk der bloedige tooneelen zouden komen. Er werden ridders vermoord achter de coulissen en er werden van bloed- druipende zwaarden gepresenteerd aan wan hopige jonkvrouwen, die tegelijkertijd van verdriet verkilden en van liefde gloeiden. Wijlen Corneüle deed zijn Jimena ditmaal over radio en bridge spreken en de koning en zijn ridders heben den man, die Spanje van de Mooren bevrijdde, met allesbehalve middeleeuwsche termen bezongen of liever besproken, maar het was de schuld van Cha rivarius, die, als hij aan het rijmen gaat, niet ernstig kan blijven. Het geheel was een vroolyke opvoering en zonder de andere actrices waaronder sluimerende sterren schuilen te kort te doen, mogen we zeker een woord van lof brengen aan Clara Lau, die de vrouwelijke hoofdrol op ontroerende wijzi heeft uitgebeeld. Alle hulde aan de leerares mej. Mathieu, die voor een zoo vlot te opvoering had zorg gedragen. De heer Duinker, die den feestavond met enkele woorden had geopend, heeft aan het slot hulde gebracht aan de onzichtbare krachten achter de schermen. Mr. Moens dankte namens de ouders voor dezen koste- lijken avond en de meisjes zelf boden bloe men en andere geschenken aan de dames Mathieu en Winkel en de heeren Duinker, Klerks, Bos en Couvée, allen steunpilaren van de school, die tijd noch moeite gespaard hadden om dezen avond in alle opzichten te doen slagen. Het groote aantal belangstellenden, dat dezen feestavond heeft bijgewoond, het enthousiasme, niet alleen op het tooneel, maar ook in de zaal, het is alles het bewijs van den goeden geest op deze scholen en van de prettige verhouding tusschen kinderen, onderwijzers, leeraren en ouders. De Berger Schoolvereeniging heeft gister avond weer bewezen, dat op scholen waar men de juiste sfeer weet te scheppen, de kin deren leerende kunnen spelen en spelende kunnen leeren en dat men zoo de beste com binatie van ontwikkeling en levensvreugde k?n verkrijgen. Een plaatje van de leerlingen der lagere school, die de kinderen slapen", opvoerden. kinderoperette „Als de zijn requisitoir, dat onder de leden van het Amsterdamsche parket geen -^een stemmigheid bestond over de vraag of verd. Mussert zich terecht op noodweer beriep. Mr. Kist .was van meening, dat dit wél het geval was, zoodat hij ontslag van rechtsvervolging requireerde, con form welken eisch de rechtbank vonnis wees. De officier van justitie, mr. dr. J. A. van Thiel, was van oordeel, dat waar het hier een zoo questieus vraag stuk als „noodweer" betrof ook het hof zijn beslissing over deze vraag diende te geven, zoodat het O.M., in weerwil van het feit, dat de rechtbank den officier in zijn vordering had ge volgd, hooger beroep aanteekende. Zoo is dan heden het gerechtshof het inci dent op het Blauwezand in zijn geheel gaan behandelen, want de beide andere hoofdfiguren in deze strafzaak, P. Melchers en H. J. Bunning, zijn zelf in hooger beroep gegaan. Melchers zor aan ir. A. A. Mussert een klap hebben gegeven en de rechtbank had hem wegens deze mishandeling con form den eisch veroordeeld tot 15 boete. B. was wegens openlijke geweldpleging tot drie maanden en drie weken gevange nisstraf veroordeeld met aftrek van den zelfden tijd in voorarrest doorgebracht. Deze laatste verdachte is reeds op 30 Sept. j.1. door de rechtbank veroordeeld, doch het hof heeft de drie zaken voor heden op den rol gebracht. Zooals men zich zal herinneren bracht ir. Mussert kort voor de verkie zingen in Mei van het vorige jaar een bezoek aan eenige van zijn geestver wanten, die in de volksbuurt wonen, die vroeger „het Blauwe Zand" heette. Bij dit bezoek, dat al spoedig in de buurt bekend was geworden, ontstond een oploop. Ir. Mussert, die zich zoo als hij later verklaarde bedreigd had gevoeld door Melchers, die hem een klap zou hebben gegeven, gaf Melchers een tik met een zweepje, dat hij bij zich droeg. Ir. Mussert houdt vol, dat hij eerst is geslagen, daartegenover hand haafde voor de rechtbank Melchers een tegenovergestelde lezing: ir. M. zou hem eerst een tik hebben gegeven. Na de uitwisseling der klappen loste de chauffeur van den N.S.B.-leider een revol verschot in de lucht en tenslotte konden de heer Mussert en zijn fotograaf, die hy bij dit Blauwe Zand-bezoek had meegenomen, de auto bereiken, die door enkele steenen, waarvan er een door Bunning was gewor pen, werd getroffen. De ruiten waren ech ter van triplex glas en niemand liep ook verwondingen op. Bunning werd gea reiflfeerd en in het Huis van Bewaring inge sloten, waar hy byna vier maanden ver- De NS.B.-leider stelde zich onmiddrtlig| or het standpunt, dat hy uit noodweer had gehandeld. Hij diende een bezwaarschrift

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9