DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Troepen rukten op tusschen Chert en Cati. Dere Courant word» ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. Toen de zee nog niet bereikt was ZWAAR ARTILLERIE-VUUR. Japansche versterkingen naar het zuiden. Weinig vorderingen in Spanje. Hevige strijd bij Tortosa. De algemeene toestand. Bevel tot inhechtenisneming van Otto van Habsburg. Wegens hoogverraad. Codreanoe veroordeeld. Wegens laster iegens een oud-premier. Vliegongeluk bij Lyon. Vijf personen verbrand Hevige aardbeving in Anatolië. Tweehonderd vijftig dooden. Nieuws in 't kort. alkmaarsche courant (Van onzen specialen verslaggever.) Morella, 13 April. Het kleine dorp met zijn Romaansche kerk van steen, die de zon gevangen schijnt te houden, zijn Romeinsche aquaduct, verbrokkeld maar toch nog stand houdend, is zóó ge nesteld in en tegen een hooge rots, dat het bijna begrijpelijk wordt, dat de Baedeker het niet noemt. Morella met haar straten waar nauwelijks twee auto's kunnen passeeren, het middeleeuwsche marktplein, zal echter in de komende da gen een niet gemakkelijk te vergeten naam krijgen. Niet langer staan de vrou wen, de aarden kruik in de zijde ge drukt, alleen voor de kraan, die de ge heele bevolking van drinkwater voor ziet. Tientallen soldaten komen er nu hun veldflesschen vullen. Ongeveer dertig kilometer van het nu wakker geschudde dorp ligt een gedeelte van het front, waarvan verwacht mag wor den, dat het in belangrijkheid zal winnen van vele andere. Het karakteristieke van het landschap is wel, dat het open ligt als een relief-landkaart. Tusschen de bergen begroeid met heide en doornachtig struikgewas grijs van het stof, opgewaaid door den scherpen wind, kronkelt een gele bijna onbegaanbare zand weg. De cavalerie rijdt er stapvoets langs op naar het front. Een kleurige lijn, in een ondanks de laaiende zon grauw landschap. Uniformen met blauw, rood en groen, witte en bruine ezels, die schommelend en bellen rinkelend in een lange lijn achter elkaar loopen. Zware artillerie, grijsgroen als de struiken waarmee zij gecamoufleerd is, staat in vele batterijen in de heuvels opgesteld. De explo sies bij het vuren zijn zoo hevig, dat de auto ruiten den druk bijna niet weerstaan. In het terrein achter de Turmel een der belang rijkste bergen onzichtbaar voor de artil leristen, die rond de stukken liggen en wach ten op de telefonische berichten over de uit werking van het geschut, zijn breede lijnen van rook te zien. Twee bergruggen benemen het uitzicht. De gele zandweg splitst zich er achter naar twee dorpen. Cati rechts en Chert links. Het kost meer dan twee uren klimmen om den hoogsten bergtop in de omgeving te berei ken. Maar dan kunnen de operaties ook ge heel gevolgd worden. Chert en Cati liggen in een voor dit gebied te noemen vlak ter rein. Aan de horizon is de Middellandsche Zee te zien. De kust ligt hier slechts op 25 K.M. afstand. Uren lang dreunt de artillerie. De regee- ringstroepen schijnen daarover niet of in ge ringe mate te beschikken. Het terrein is zoo droog, dat de springende granaten overal het struikgewas in brand steken. Tot nog toe was niets van den tegenstander te zien. Vanmorgen echter deed hij een vertwij felden aanval op de Turmel. Een bataljon trok uit de richting van Chert over den zand weg naar den berg. Deze onbegrijpelijke tac tische fout kostte tientallen manschappen het leven. Van den bergtop, dien wij beklom men, was te zien hoe iedere granaat vijf of zes soldaten weg maaide. Langzamerhand neemt het artillerievuur af. Zwaar brommend naderen vier escadril les vliegtuigen. Onafgebroken dreunen de explosies. De toestellen duiken een voor een uit de formaties en openen mitrailleurvuur. Plotseling verschijnen kleine witte wolkjes aan den blauwen hemel. Dertig of veertig cirkelronde vlekjes. Het luchtafweergeschut heeft het vuur op de nationale vliegtuigen geopend. Het duurt echter niet langer dan een halve minuut. Door den kijker worden de oprukkende troepen zichtbaar. Tusschen Chert en Cati steken zij het vlakke terrein over. De artil lerie verlegt het vuur. Zes tanks kruipen over den zandweg en wij zien hoe zij Cati binnendringen. De infanterie laat het dorp rechts liggen om de bergen, die haar nog van de zee scheiden, te bezetten. Een regee- ringstank, komende uit Chert, tracht een vanmorgen buiten gevecht gestelde collega weg te sleepen. Hij moet echter de wijk ne men voor de kanonnen, die plotseling den weg onder vuur nemen. De avond valt sneL Cavalerie trekt langs den zandweg. Bij Morella zijn vele Roode Kruis-auto's gestationneerd. Honderden vrachtauto's rijden af en aan. Overal zijn mannen in telefoonpalen bezig nieuwe gelei dingen aan te brengen. Langs den weg zijn de vroegere posities van de regeeringstroe- pen nog te zien. Een aantal op elkaar ge stapelde brokken steen, die hier voor het grijpen liggen, met in het midden een kijk gat. Dat is alles. Van een harmonische ver dediging kan niet gesproken worden. Toch is er geen land, dat gemakkelijker te verde digen moet zijn dan Spanje. Inmiddels wordt gemeld, dat Cati geval len is en officieus, dat tevens Chert door de nationalisten is bezet. Reeds wordt groote druk uitgeoefend op San Mateo, de laatste versterkte stad voor de Middellandsche zee, waarvan de troepen dus nog slechts 20 K.M. verwijderd zijn: De Japansche positie in Zuid-Sjan- toeng wordt ernstig bedreigd. In aller ijl zenden de Japanners daarom ver sterkingen naar het Zuiden. Het eerste doel is de te Yihsien belegerde troepen te ontzetten. Een divisie uit Sjanghai is reeds te Tsingtao aangekomen. Ook Noord-China levert verster kingen. Vijfduizend Japansche soldaten zijn te Tsinan aangekomen. Zij kunnen echter niet langs den spoorweg TientsinPoekau oprukken, daar de Chineezen de spoorlijnen ten zuiden van Tsinan vernield hebben. Intusschen hebben de Chineezen, die aan het hoofdfront in zuid-Sjangtoeng operee- ren gisterochtend vroeg voor de derde maal Hantsjwang 50 K.M. ten noorden van HsoetsjaU) heroverd. Hantsjwang is een ideale basis voor de Chineezen, van waar uit zij bij hun opmarsch naar het noorden Lintsjeng kunnen aanvallen, waardoor de Japansche troepen te Tsaotsjwang en Yihsien verder geisoleerd zouden worden. Japan heeft geen nieuws. In het gisteren door het hoofdkwartier van het Japansche leger in noord-China uitgegeven communiqué over de gevechten der laatste dagen wordt niets medegedeeld omtrent den toestand in Sjantoeng. Over den toestand aan het front van Sjansi wordt o.m. gezegd, dat de operaties zich sedert weken gunstig ontwikkelen en op 16 April tot een groot succes geleid hebben, doordat 20.000 man Chineesche troepen, die de verbinding ten noorden van Loenfoe ernstig bedreigden, verslagen wer den. De Chineezen verloren bij dit gevecht, dat zeven uur duurde, meer dan tweedui zend dooden en veel oorlogsmateriaal. In een ander communiqué deelen de Ja panners mede, dat zij Lingji geheel bezet hebben. De berichten uit Spanje brengen de laatste dagen weinig teekening in den toestand. Met eenige zekerheid kan slechts geconstipeerd worden, dat er aan de Spaansche fronten weinig be langrijks gebeurt. Langzaam rukken de troepen van Franco op. Hier en daar bieden de troepen der regeering met succes tegenstand, o.a. bij Tremp, waar een vijandelijke aanval werd afgeslagen. Zelfs zeggen de laatste berichten uit Barcelona, dat ten Noorden van de Rio Mag- dalena de dorpen Barbara en Burg her overd zijn. Op andere plaatsen melden de opstandelingen echter weer successen. Zoo zouden in den sector Roquetas 2500 gevan genen zijn gemaakt. Drie dorpen zijn vol gens Salamanca door hen bezet. Verder boekten de opstandelingen nog enkele plaatselijke overwinningen, o.a. in de richting van Siërra Pesonada, hetgeen door de regeering wordt toegegeven. De strijd bij Tortosa. Havas meldt uit Barcelona: In de sec toren Cherta en Amposta en ten Noorden en ten Zuiden van Tortosa werd gisteren zeer hevig gevochten. Ondanks de herhaalde aanvallen der opstandelingen, die daarbij worden gesteund door tanks en vliegtuigen, houden de regeeringstroepen stand. Het pas gevormde front ten Noorden van Uil de Cona is niet aanmerkelijk gewijzigd. Ten zuiden van Beni Carlo hebben de troepen van generaal Aranda geprobeerd het front Alkmaar, 20 April. Frankrijk kan voorloopig tevreden zijn. Italië heeft de voorstellen van Frankrijk, om besprekingen aan te knoopen teneinde de bestaande misverstanden uit den weg te rui men, aanvaard, nadat de Fransche zaakge lastigde te Rome, Jules Blondel, Zaterdag j.1. de opvattingen van de Fransche regee ring aan graaf Ciano had uiteengezet. Blondel heeft daarbij in het bijzonder ge wezen op het verlangen van de Fransche re geering, zich te Geneve te kunnen vereeni gen met de Britsche stappen. Na de geheele zaak met Mussolini te heb ben besproken, heeft graaf Ciano gisteren den Franschen zaakgelastigde medegedeeld, dat Italië bereid is, op deze voorstellen in te gaan. Thans zal het contact tusschen beide regeeringen worden voortgezet. Er bestaan geen problemen in den eigenlijken zin des woords tusschen beide landen, alle politieke vraagstukken werden geregeld bij de over eenkomsten van Januari 1935. Wel bestaat een psychologisch probleem en dit is grooter dan het probleem dat bestond tusschen Ita lië en Engeland. Vermoedelijk zullen de besprekingen tus schen Ciano en Blondel het geheel der be trekkingen tusschen beide landen omvatten en van Fransche zijde zal men waarschijnlijk trachten een geschreven overeenkomst tot stand te brengen, welke een soort bevesti ging zal zjjn van Britsch-Italiaansche over eenkomsten, op die punten welke in het bi zonder Frankrijk raken, zooals de verbin dingswegen over de Middellandsche zee, de Spaansche kwestie en Syrië. Men wil pogen gelijke garanties te verkry gen als Engeland. Frankrijk zal dan het Ita- liaansche keizerrijk erkennen onder gelijke voorwaarden als Engeland. Het schijnt dat men voor 9 Mei, wanneer de Volkenbondsraad bijeen zal komen, de zaak tusschen de regeeringen wil regelen door middel van een briefwisseling. Nadien zal dit dan worden gevolgd door eigen lijke besprekingen tot regeling van de tech nische vraagstukken, zooals de belangen van Frankrijk in Ethiopië, n.1. de spoorweg Dji- boeti-Addis Abeba, handelsbelangen, de grens tusschen Ethiopië en Somalieland, enz. In politieke en diplomatieke kringen te Rome is men van oordeel, dat de Fransch Italiaansche besprekingen onder gunstige voorteekenen beginnen. [1 Het accoord tusschen Engeland en Italië heeft in Japan eenige bezorgdheid gewekt. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Tokio verneemt n.1., dat hoewel regee- ringsautoriteiten en andere op den voor grond tredende Japanners weigeren in het openbaar commentaar te leveren op het slui ten van de Engelsch-Italiaansche overeen komst, zij deze voor Japan als aan groote bezwaren onderhevig beschouwen. Een hoog geplaatste Japansche regeeringsautoriteit verklaarde aan den bovengenoemden corres pondent: „Wij weten, dat Italië onze vriend is en wij vertrouwen dit land, maar wij ver- keeren in onzekerheid omtrent Engeland. Nu Italië en Engeland samen gaan, is het logisch dat Japan beducht is". Men ziet, officieel is Japan uiterst gere serveerd. Doch ook de Japansche pers is zeer voorzichtig met haar commentaren en de meeste bladen negeeren den gang van za ken van den laatsten tijd in Europa of geven alleen de feiten. Een uitzondering hierop maakt de „Jomioeri Sjimboen", die schrijft, dat hoewel zekere betrekkingen tusschen Brittannië en Italië er thans beter uitzien, niet gezegd kan worden dat de fundamen- teele punten van conflict tusschen de twee landen verwijderd zijn. Wij slagen er niet in (aldus het blad) eenige materialiseering van beteekenis te zien van een fundamen teele samenwerking tusschen Brittannië en Italië. Het teekenen van het verdrag (zoo vervolgt het blad) zal geen rechtstreekschen invloed oefenen op de kwesties van het Ver re Oosten .Het is ondenkbaar, dat er eenige wijziging zou komen in de houding van Italië jegens Japan. In ieder geval is het zijdeling- sche effect van het Engelsch-Italiaansche pact een zaak van ernstige bezorgdheid voor Japan. De politiek van Brittannië in het Ver re Oosten zal waarschijnlijk van invloed zijn op de politiek van de Sovjet-diplomatie. Het „Journal de Moscou" schrijft naar aanleiding van het Britsch-Italiaansche ac coord, aldus meldt Tass uit Moskou, dat de voornaamste reden voor Chamberlain, een dergelyk verdrag af te sluiten, een moge lijke verzwakking van de as Rome—Berlijn was. Echter zou Mussolini zijn alliantie met Duitschland toch niet durven verbreken. De Duce zal zich genoopt zien om tijdens Hit- ler's bezoek te Rome nieuwe bewijzen van zyn trouw aan de as RomeBerlijn te ge ven. Het officieuze Joegoslavische blad, de „Sa- moeprava" schrijft, dat door het Britsch Italiaansche accoord een geheel nieuwe pe riode wordt ingeluid, ten voordeele van den vrede. aan de Middellandsche Zee te verbreeden, doch zij hadden geen succes. De opstandelingen echter melden wél eenig succes bij Tortosa. Eenigen tijd geleden heeft Franco den negentienden April tot feestdag verklaard, omdat het op dezen dag een jaar geleden was, dat er een overeenstemming bereikt was tusschen de „phalanx" en de „traditionalis ten". Franco heeft ter gelegenheid van deze vereeniging een redevoering gehouden, hier en daar hadden betoogingen en parades plaats enz. Is bij den volgenden verjaardag van deze partijen-fusie heel Spanje in het bezit van de opstandelingen? Het ziet er tot nog toe wel naar uit! De „Angriff" bevestigt thans in een be richt op de eerste pagina, onder een ont zaggelijk opschrift, dat op 29 Maart een bevel tot inhechtenisneming van Otto van Habsburg is uitgevaardigd wegens hoog verraad. Het blad spreekt over den aartsher tog als over een „misdadiger" en een „vluchteling". Het schrijft, dat het bevel tegen hem is uitgevaardigd, omdat hij „ge vlucht is en de hulp van Parijs heeft inge roepen tegen Hitier voor het arme verdrukte Oostenrijksche volk". Het orgaan gebruikt de uiterst heftige termen tegen den aartshertog, evenals tegen keizer Karei en keizerin Zita. Codreanoe, eertijds leider van de IJzeren Garde in Roemenië, is giste ren veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf en een boete van 2000 lei. Hij was beschuldigd van laster jegens den oud-premier prof. Jorga. Het is de eerste maal in zijn avontuurlijke loopbaan, dat Codreanoe een veroordeelend vonnis tegen zich heeft hooren uitspreken, hoewel het de derde maal was, dat hij voor het gerecht moest verschijnen. In 1923 had hij een prefect van politie te Jassy gedood. De desbetreffende rechtszaak werd door de rechtbank te Turnu Severin behandeld, die Codreanoe vrijsprak. In 1934 moest hij als leider van de IJzeren Garde voor het ge recht verschijnen tegelijk met de moorde naars van den eersten minister Duca. Deze zaak werd voor den krijgsraad te Boekarest behandeld. Er waren toen zestig beklaag den. Naast Codreanoe was generaal Can- tacuzene verschenen. De moordenaars wer den tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Codreanoe werd vrijgesproken. Gisteren is Codreanoe voor een aan een minister gezonden schrijven veroordeeld. Bij de behandeling was gisteren geen enkele getuige verschenen. Noch de oud premier, noch de talrijke vrienden van den beklaagde, noch ook prof. Jorga, die het waardiger achtte de beschuldiging in han den van het O.M. te laten. In het requisi toir werd, Lort samengevat, gezegd: Men kan den mensch niet van den minister scheiden en beweren, dat de beleedigingen die aan het adres van prof. Jorga gericht zijn, voor den journalist in hem alleen be doeld waren. De beide advocaten van Codreanoe be paalden zich in hun pleidooien tot een juridisch standpunt. Codreanoe zelf ver klaarde, dat de artikelen van Jorga reeds de bevestiging inhielden van een complot. Daarom achtte hij het noodig ter bescherming van zijn vrijheid te protestee ren. Na langdurige beraadslaging sprak de krijgsraad zijn vonnis uit. Het publiek dat voor een groot deel bestond uit personen die met de IJzeren Garde sympathiseeren, ging zonder betooging uiteen. Een brief van Codreanoe. De Roemeensche pers zou heden een do cument publiceeren, dat de openbare mee ning ernstig in beroering zal brengen. Het betreft een door Codreanoe aan Stelescoe, een lid van de IJzeren Garde, gezonden brief, die geschreven is vóór den moord op Duca. Codreanoe gaf in dit schrijven te ver staan, dat hjj op de hoogte was van de plan nen der moordenaars. Hij zet er voorts in uiteen, dat de organi satie van de IJzeren Garde terroristische middelen moet gebruiken en krachtig haar anti-semietische campagne moet voortzet ten. Zooals men weet, aldus Havas, werd Stelescoe later door zijn vroegere vrienden doodgeschoten. Hij werd beschuldigd van verraad. Vanochtend zou bij het Fransche dorp Saint Donat tijdens een oef en vlucht van een groep legervliegtuigen van het vliegveld Bron, die op weg waren naar Marignane, een ernstig ongeluk zijn gebeurd. Een der toestellen zou slecht zijn neerge komen en in brand geraakt, waarbij de vijf inzittenden levend zouden zijn verbrand. Het zou een Amiot-bommenwerper zyn, die verongelukt is. Bijzonderheden zijn echter nog niet bekend. In het Villajet Kirchier, wordt uit Tur- kije's hoofdstad Ankara gemeld, heeft zich een hevige aardbeving voorgedaan, waarbij tien dorpen werden vernield en tweehonderdvijftig personen om het le ven zijn gekomen. Bovendien is een groot aantal plaatsen in Centraal Anatolië, in het bijzonder Ankara, Tsjankiri, Tosia, Cesaree, Ko- nian en Tsjoroem geteisterd. Tal van ge bouwen en huizen zijn beschadigd. Aangezien de ramp verscheiden pro vincies heeft getroffen, hebben de auto riteiten met spoed de noodige hulpmaat regelen genomen. Men vreest, dat het aantal dooden nog grooter zal zijn. Opstandige beweging in Honduras? - Volgens Nicaraguayaansche bladen zou in Honduras een militaire opstand zyn uitge broken onder leiding van de generaals Feliberto Diaz Zelaya en Rufino Solis. De opstandelingen zouden kazernes en verschei dene regeeringsgebouwen hebben bezet. Men beschikt nochtans over geen enkele offi- cieele inlichting. Aanslag op provinciegouverneur leidt tot bloedige botsing. - De Syrische minister van binnenlandsche zaken heeft medege deeld, dat op Paaschzor.dag de gouverneur der provincie Djesireh bij het binnenrijden van de stad Hassetsje door een menschen- menigte is aangevallen, die met steenen naar hem wierpen en schoten losten. De gouver neur werd licht gewond. De gendarmerie, die den gouverneur begeleidde, opende het vuur op de menigte. Daarbij werden drie personen gedood en twaalf gewond. Ruit ingeworpen bij Duitschen legatie secretaris. - Gisterochtend is bij den Duit- sche legatiesecretaris te Praag, Andor Henk, van wiens woning een hakenkruisvlag uit hing, een ruit ingeworpen. In verband hier mede zijn zes personen gearresteerd. Een hooge ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft zich on middellijk naar het Duitsche gezantschap begeven, teneinde den gezant namens het ministerie zijn leedwezen te betuigen en hem de verzekering te geven, dat de schuldigen gestraft zullen worden. Projectiel uit den wereldoorlog ont ploft. - In een plaatsje nabij Nervesa Della Bataglia (Italië) is gistermiddag een pro jectiel uit den wereldoorlog gevonden. Ten gevolge van onvoorzichtigheid ontplofte het, waardoor zeven personen, waaronder twee jongens, werden gedood. Twee andere per sonen werden gewond, waarvan één ernstig. Arsenicumertslagen ontdekt. - Sovjet- Russische geleerden hebben in de bergen van Svanetië in den Kaukasus belangrijke ar senicumertslagen ontdekt. Voor de explora tie hiervan zal een groote industrie gevestigd worden, en zullen arbeiderswoningen ge bouwd en verkeerswegen aangelegd worden. Bom ontploft in centrum van Jeruza lem. - Gisteren, den verjaardag van het uit breken der wanordelijkheden van 1936 in Palestina, is een bom ontploft in het centrum der stad Jeruzalem. Twee joodsche voorbij gangers werden licht gewond. Maandag avond was in een andere straat in Jeruzalem een bom tot ontploffing gekomen. Jack ie Coogan en zijn moeder. Een deurwaarder heeft kans gezien, zich toegang te verschaffen tot de woning van mevrouw A. Bernstein, de moeder van Jackie Coogan, en haar de dagvaarding te doen toekomen voor het rechtsgeding, door Jackie Coogan tegen haar begonnen. Wij hebben vroeger al eens gemeld, dat de jonge Coogan zijn moe der er van beschuldigt, hem te weinig (4 millioen dollar) te hebben uitbetaald van het door hem als wonderkind van de film verdiende geld. Mevrouw Bernstein had zich in haar huis opgesloten en het hek zelfs onder electrischen stroom gezet, ten*'nd® d deurwaarders af te schrikken Mevrouw Bernstein zal dus nu de behandeling van het proces persoonlijk bijwonen of anders de ge volgen moeten dragen, die de strafwet mo gelijk maakt. V

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1