VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Sport BELLEN BLAZEN, Verkeersonge'ukken. TWEEDE BLAD. HIJ, ZIJ EN HET SPAARBANKBOEKJE. Een verstoorde liefdes-idylle. De 31-jarige expeditieknecht A. P. C. R. had reeds sinds geruimen tijd verkeering niet de 29-jarige mej. J. W. De a.s. echtge noot was een zeer spaarzaam mensch en iedere week ging er iets van hetgeen hy ver diende naar de Rijkspostspaarbank en zoo bezat hij een boekje met een „tegoed" van eenige honderden guldens, welk boekje hü zorgvuldig in zijn woning te Rotterdam be waarde. Op Oudejaarsavond j.1. werd plotseling de verkeering verbroken. Men had wel geen ruzie, maar bet meisje vond het beter met het oog op haar toekomst, niet meer aan hu welijksplannen te denken. Al heel vlug na dien echter leerde mej. J. W. den 29-jarigen koopman M. N. C. kennen, dat vond de ex peditieknecht R. heelemaal niet leuk en hij zocht zijn troost bij een 21-jarig meisje, wier raam wij niet noemen, omdat zij tenslotte slechts een figurantenrol heeft gespeeld. De expeditieknecht vond het leeftijdsver schil tusschen hem (31 jaar) en het meisje (21 jaar) wel wat te veel en zeide daarom tegen het meisje, dat hij 24 jaar oud was. Bang dat zij echter achter het leugentje zou komen, wanneer zij vandaag of morgen zijn spaarbankboekje zou zien, alwaar zijn juiste geboorte-datum op vermeld stond, vroeg de spaarzame expeditieknecht aan zijn vroegere verloode. in wie hij nog het volste verdu wen stelde, het boekje voor hem te willen bewaren. Het ex-meisje blij dat ze haar vroegeren „jongen" weer eens een pleziertje kon doen, stemde onmiddellijk toe en bewaarde het boekje met een „tegoed" van 300 gulden op haar slaapkamer, waar zij het verborg tus schen de dekens en de lakens. Nu wilde het geval, dat de koopman M. N. C., die thans met mej. J. W. „ging" erg aan den grond zat en besloten werd met goed vinden van zijn verloofde eens aan de deur te kloppen van den spaarzamen expeditie knecht, ex-verloofde van mej. J. W. Ge vraagd werd om 100 gulden teneinde een handeltje te kunnen beginnen. R. die gaarne zijn vroeger meisje weer eens 'n dienst wil de doen, stemde toe en haalde 100 gulden van de spaarbank, welk geld hij overhandig de aan den koopman, terwijl het boekje met het restant ad 200 weer ter bewaring werd gegeven bij mej. J. W. Het was echter heelemaal niet te doen ge weest om met het geld een handeltje te be ginnen. De koopman was een „snoodaard", hy betaalde zijn schulden af en ging voor de rest van het geld een snoepreisje maken naar Antwerpen, zonder echter zijn meisje mee te nemen. Bij de leening was de afspraak gemaakt, dat men elkander op Zaterdag vóór Paschen zou ontmoeten op het Slagveld en wel om 11 uur en de 100 gulden zouden dan worden teruggegeven. Op den ochtend van dien dag kwam de koopman M. N. C. bij zijn meisje mej. J. W. op bezoek. Maar alvorens zij sa men naar de afgesproken plaats zouden gaan moest mej. J. W. eerst nog eenige bood schappen doen en dies liet zij den koopman eenige oogenblikken alleen op haar kamer. En wat deed de „ontrouwe" koopman? Hij nam het spaarbankboekje, dat een tijd lang een veilige plaats had gevonden tus schen de dekensweg en stak het in zijn zak. Een half uurtje later ging hij met mej. J. W. naar het Slagveld, waar de „spaarzame" reeds stond te wachten. Hier maakte de koopman een smoesje, zeide op het oogenblik geen geld te hebben, doch ech ter wel om 4 uur des middags en daarom verzocht hij den expeditieknecht om 4 uur terug te komen, nu echter op het Stations plein. Aldus werd afgesproken! De koopman 'r.am afscheid van mej. J. W. en ging nu re gelrecht naar het Postkantoor, plaatste een valsche handteekening en incasseerde 100 gulden. Na enkele schulden te hebben be taald en wat sigaretten te hebben gekocht, had de koopman nog acht tientjes over. Maar al is de leugen nog zoo snelen spoedig kwam dan ook de ontknooping. Me juffrouw J. W., die niet van den diefstal af wist, kwam plotseling bij het „opschudden" van haar bed tot de ontzettende ontdekking, dat het spaarbankboekje was verdwenen. Aangezien zij rust noch duur meer had. haastte zij zich naar de betrekking van haar vroegeren verloofde, den spaarzamen expe ditieknecht A. P. C. R. Op haar vraag cf hij misschien het „boekje" had weggehaald, volgde een beslist „neen" en daarop holden zij getweeën naar het postkantoor teneinde het boekje te „blokkeeren", edoch het wa3 reeds te laat, want even te voren waren er juist 100 gulden afgehaald. Toen naar de politie, waar natuurlijk aan gifte volgde, doch in hun verbouwereerd heid vergaten zij de politie mededeeling te doen van de afspraak om vier uur. Na hun hart bij de politie te hebben uit gestort gingen zij toch maar eens samen kij- Glimiachje „Toen ik met Bobbie ging wan delen, begon hij tegen een grooten Deenschen dog te blaffen ken op het Stationsplein, ofschoon zij do overtuiging waren toegedaan den koopman niet te zullen ontmoeten. Maar, zoo waar, nauwelijks op het Stationsplein aangekomen, kwam daar de koopman op zijn fiets aanzet ten. De „spaarzame" expeditieknecht kon zich niet meer inhouden en wilden den „op lichter" te lijf gaan, doch deze maakte bee- nen onder het roepen van „eigen schuld, ik heb het geld in mijn zak". Dat liet R. zich niet welgevallen, hij be gon een achtervolging alsmaar roepend: „houdt den dief, houdt den dief". En toen was het vlug gebeurd, want de koopman werd gegrepen, overgeleverd aan een agent van politie, die hem overbracht naar het hoofdbureau alwaar hij verplicht werd het boekje plus de acht tientjes te deponeeren. Volgde tenslotte een proces-verbaal we gens diefstal en valschheid in geschrifte. De oneerlijke koonman is thans ter beschikking van den officier van justitie gesteld. ONGECONTROLEERDE KINDERTEHUIZEN. De Nederlandsche vereeniging voor ar menzorg en weldadigheid, in samenwerking met den Nederlandschen bond tot kinder bescherming, heeft in 1932 een commissie benoemd om het vraagstuk der ongecon troleerde kindertehuizen in studie te nemen. Deze commissie bracht onder leiding van haar voorzitter, mr. O. J. Cluysenaer, in April 1934 een rapport uit, hetwelk in een gecombineerde vergadering vrn de Neder landsche vereeniging voor armenzorg en weldadigheid en den Nederlandschen bond tot kinderbescherming oo 5 Mei 1934 te Utrecht gehouden, werd behanderd. Het aan dit ranport toegevoegd model wetsontwerp werd in die vergadering na genoeg onveranderd vastgesteld en daarop aan de regeering ter overweging aangebo den. Aangezien hierop tot dusverre nog geen openlijke reactie van regeeringszyde was gevol°d, werd onlangs op initiatief van de Nederlandsche vereeniging voor armenzorg en weldadigheid een audiëntie bij den mi nister van Sociale Zaken aangevraagd. Dezer dagen gaf minister Romme hieraan gevolg en ontving mr. A. J. A. A baron van Heemstra, mr. H. M. L. H. Sark en J Everts, resp. voorzitter en leden van het dagelijksch bestuur van die vereeniging. alsmede mr. H. de Bie, voorzitter van den Nederlandschen bond tot kinderbescher ming en ook mr. O. J. Cluysenaer, voorzit ter van de vorengenoemde studie-commis sie. in audiëntie. Bij dit onderhoud zegde de minister toe, de onderwerpelijke aangelegenheid in ern stige overweging te zullen nemen. 10E NED. ESPERANTO-CONGRES. Gedurende de Paaschdagen vond te Am sterdam het 10e Nederlandsche Esperanto- congres plaats, georganiseerd door de Ne derlandsche Esperantisten Vereeniging „La Estonto Estas Nia", en waaraan werd deel genomen door 300 congressisten, waaronder vele buitenlanders, o.a. uit België, Duitsch- land. Engeland, Frankrijk en Spanje. Na de officieele opening 's Zaterdags om 4 uur was er 's avonds een gezellige avond, waarin de buitenlanders de groeten over brachten van hun landgenooten. Verder be stond het programma uit zang, declamatie en een mooie Esperanto-fiJm. Een goochelaar vergastte het publiek op zijn handige toeren, terwijl ook de afdeeling Bergen veel bijval oogstte met de opvoering van een aardig blijspel. Ter afwisseling zorgde een goede band voor de gewenschte dansmuziek. len Paaschdag werden eerst in de gewone jaarvergadering de noodige vereenigings- zaken afgehandeld, terwijl door hen, die daar geen belang in stelden, een excursie naar Schiphol werd gemaakt. Na afloop trokken 200 deelnemers per autobus naar Nieuwendam. Hier werd door ds. de Jonge uit Bergen cp Zoom een kerkdienst geleid in het Esperanto. Allen kwamen diep onder den indruk van dit plechtig samenzijn en nog vol ontroering werd de terugtocht aan vaard. Teruggekeerd in het IJ-Paviljoen ver- eenigde men zich aan een gemeenschappe lijk diner, waarna de feestavond een aan vang nam. De afdeeling Amsterdam voerde een schitterende revue op, waar in rijke afwisse ling tal van tafreelen uit Esperanto en dage lijksch leven oog en oor boeiden door mooie aankleeding en geestigen inhoud. Een gezel lig bal besloot dezen goed geslaagden avond. De Tweede Paaschdag werd ingenomen door den bekenden tocht naar Volendam en Marken, waar vooral de buitenlanders, doch ook de Nederlanders zelf, genoten van de pittoreske schoonheid en schilderachtige kleederdrachten van dit veel bezochte ge deelte van Holland. Na den terugkeer in Amsterdam restte alleen nog de officieele sluiting, waarna de congressisten weer naar hun haardsteden afreisden, zeer voldaan over de onvergete lijke dagen, doorgebracht in de intieme en harmonische sfeer van „Esperantujo". Zoowel „L. E. E. N." als haar afdeeling Amsterdam, wier leden weken onder hoog spanning hebben geleefd, om de geestver wanten een waardige ontvangst te bereiden, kunnen met voldoening op dit jubileum congres terugzien. DE „PRIMAVERA" GESLOTEN. Record aantal bezoekers. Gisteravond is de „Primavera" te Rotter dam gesloten. In het tentoonstellingsrestau rant waren na afloop de burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, de bestuursleden van de „Primavera" en de medewerkers vereen igd. De voorzitter, de heer B. C. D. Hanegraaff, sprak een rede uit, waarmede hij de Prima vera 1938 officieel sloot. Hij zeide o.m., dat de zevende „Primavera" de meeste bezoe kers heeft gehad, n.L 132.452 personen. Hier van bedroeg het aantal bezoekers op den Tweeden Paaschdag 22.300. De „Primavera 1936" telde 69.559 bezoekers; het hoogste aantal op deze laatste tentoonstelling na werd in 1934 bereikt en wel met 96.100 be zoekers. De burgemeester betuigde mede namens dt gemeente Rotterdam zijn groote erkente lijkheid voor het werk van het geheel^ be stuur der stichting „Primavera". DE „TROMP" GAAT SNELHEIDSPROEVEN NEMEN. De jongste aanwinst van de Nederland sche marine, de flottieljeleider „Tromp" is gistermiddag van Amsterdam naar Schotland vertrokken, waar ter hoogte van Glasgow in diep water snelheidsproeven worden genomen. Commandant van het schip is kolonel L. A. C. M. Doorman. De „Tromp" wordt met een week, hoog stens tien dagen, in Amsterdam terug ver wacht voer de afwerking van het geheel. REDDINGBOOT AANGESPOELD. Aan het strand te Kijkduin is ter hoogte van golfbreker 25 een reddingboot aan gespoeld van het Engelsche stoomschip „Pecaway", afkomstig uit New Castle, welk schip, zooals men weet, twee weken geleden nabij de kust is vergaan. De be manning werd daarbij dooi het Duitsche s.s. Wilhelm Gustloff gered. ERNSTIGE FRAUDE TE WEESP. Huiszoeking by de steunverleening. Gisteren hebben de Amsterdamsche offi cier van justitie mr. dr. J. A. van Thiel, de substituut-officier van justitie mr. J. W. Bosch, en de rechter-commissaris mr. N. de Beneditty, een inval gedaan bij de gemeenteadministratie te Weesp, op de afdeeling steunverleening, die onderge bracht is in een administratiegebouw al daar. De geheele administratie is door de justitie in beslag genomen en overgegeven aan de ambtenaren van den rijkscrisis dienst, die indertijd ook een onderzoek hebben ingesteld bij de steundiensten te Zaandam en Diemen. Deze huiszoeking en inbeslagneming van de geheele administratie en de daarbij behoorende correspondentie is geschied op grond van het feit, dat men vermoedt, dat ei ernstige fraudes hebben plaats gehad bij de steunverleening. Er zijn nl. gegron de vermoedens dat in vele gevailen steun is verleend aan personen, die in den tijd waarover de steun werd verleend, regel matig werk hadden. De rijksdienst heeft thans de geheele steunuitkeering te Weesp in handen genomen. Administratie, boeken en kassen zijn overgebracht naar een an der perceel, waaiover deze dierst de vol ledige beschikking heeft gekregen. DUIKER SPERLING TER AARDE BESTELD. Treffende woorden aan het graf. Op de Algemeene Begraafplaats te Maas sluis is gistermiddag het stoffelijk overschot van den zoo tragisch op de Westerschelde om het leven gekomen duiker C. Sperling ter aarde besteld. Op den doodenakker waren vele belcng- stellenden aanwezig, onder wie de burge meester van Maassluis, de heer P. A. Schwartz, vertegenwoordiger van Van der Tak's Bergingsbedrijf en van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst, alsmede vele collega's en vrienden. De kist was be dekt met bloemen en werd door personeel van Van der Tak ten grave gedragen. Aan de groeve voerde de directeur van Van der Tak's Bergingsbedrijf, de heer Murk Leis, het woord. Spr. teekende Sper ling als een „gesloten kerel", die steeds ten volle zyn plicht deed en menigmaal een strijd had te overwinnen. Het had spr. het meest getroffen, dat niemand Kees in zijn laatsten strijd had kunnen helpen. Nadat ds. B. J. van Garderen, Nederlandsch hervormd predikent te Maassluis, woorden van dank had gesproken, dankte een zwager van Sperling voor de zeer vele blijken van belangstelling, welke de familie in deze droeve dagen had ondervonden. ZESJARIG JONGETJE GEDOOD. Gistermiddag is bij het Sarphatipark te Amsterdam een zesjarig knaapje door een auto overreden en gedood. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN; TWEE PERSONEN GEWOND. Op den Nieuwen Rijksweg, ten oosten van Delft, is gisteravond een ernstig auto ongeluk geschied. Een auto, waarin gezeten waren de onder-directeur van de N. V. Nederland sche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, de heer van der Lek en echtgenoote, sloeg nabij de Bieslandschebrug door nog onop gehelderde oorzaak over den kop. De wagen werd over het rijwielpad geslingerd en stortte van den ter plaatse ruim drie meter hoogen weg en bleef beneden aan den kant van de sloot liggen. Mevrouw van der Lek bleek zeer ernstig gewond te zijn en werd door de politie naar het gasthuis te Delft overgebracht. De heer van der Lek had een bloedende hoofdwonde en klaagde over pijn in de borst. Ook hij werd naar het gasthuis overgebracht. Beiden zijn aldaar ter ver pleging opgenomen. De toestand van me vrouw van der Lek is levensgevaarlijk. Voetbal HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kampioenschap van Nederland. Be QuickFeijenoord P.S.V.—D.W.S. Afdeeling I Promotie 3e klasse Alkmaarsche BoysBloemendaal Promotie 4e klasse Texel—Q.S.C. Afdeeling III Promotie 2e klasse RigtersbleekP.E.C. Afdeeling IV Promotie 2e klasse Bleijerheidede Valk SCHOOL VOETBAL 1938. Dinsdag 19 April. De uitslagen van de gisteren gehouden voetbalwedstrijden van de L. O.-scholen luiden als volgt: B I: Centraal 7de l.j. IO. L. S. Koedijk I 81. O. L. S. Bergen ICentraal 7de l.j. II 04. Wilhelminasch. ICentraal 7de l.j. III 01. C I: Tesselschadesch. INic. Beetssch. I 05. Rochdalesch. IBosb. Toussantsch. I 80. Hofdijksch. ILindensch. I 03. Vondelsch. IJulianasch. I 40. C II: Centraal 7de l.j. VRochdalesch. II 21. Wilhelminasch. IIVondelsch. II 12. Tesselschadesch. IICentraal 7de l.j. IV 04. BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERING VAN DE V. A. V. V. AL CM ARIA VICTRIX. Gisteravond hield de voetbalvereeniging Alcmaria Victrix een buitengewone alge meene vergadering ten huize van den heer van Doorn aan den Kennemerstraatweg. Aanwezig waren 62 leden. De voorzitter, de heer Bonsema opende met een woord van welkom en wierp een korte terugblik op de viering van het 40- jarig bestaan, dat geheel uit vrywillige bijdragen kon worden gefinancieerd en al dus de vereenigingskas niets heeft gekost. De verrichtingen der elftallen in het af- geloopen seizoen gaven geen redenen tot juichen. Waarschijnlijk zal voor slechts één elftal het afdeelingskampioenschap zijn weggelegd. Spr. memoreerde het overlijden van de goede vrienden der vereeniging dr. van Dam en mevrouw ElteDrielsma en ver zocht de vergadering ter eere van hun na gedachtenis zich een oogenblik van hun zetels te verheffen. Vervolgens werden de notulen voorgele zen en onveranderd vastgesteld. De als tijdelijk aangewezen bestuursleden de heeren J. Bos en P. D. Roozendaal, wer den in de vacatures W. v. d. Vall Jr. en K. Oudes bij acclamatie als bestuurslid be noemd. Over het punt „Training" werd uitvoerig geduscussieerd. De financieele uitkomsten over het afgeloopen seizoen waren niet gunstig en het bestuur heeft voor dekking van een belangrijk nadeelig saldo zorg te dragen. Het is daarom, dat tot een gewijzigd con tract met trainer Meinders moet worden overgegaan. Binnen twee jaar zal alsdan het tekort geheel zijn gesaneerd. Waar Meinders thans bovendien als trainer van de vereenigingen „Zaanlandia" en „Schagen" is geëngageerd zal dit voor hem over het algemeen genomen, geen nadeelige gevolgen hebben. De jongere spelers zullen door ouderen worden geoefend. Z. h. s. vereenigde de vergadering zich met het bestuursvoorstel. Tot lid van de Keuze-commissie voor de hoogere elftallen werden benoemd de hee ren J Bos, P. D. Roozendaal en A. de Vries, terwijl Meinders als adviseur werd aange wezen. Tot leden van de lagere elftallencommis- sie werden z. h. s. stemming benoemd de heeren G. Vasbinder, God vliet Sr., A. Ren tenaar, J. de Groot en T. Bos. Bij de rondvraag werden door diverse leden nog enkele dingen van huishoude- lijken aard besproken. In zijn slotwoord dankte de voorzitter voor het prettige verloop der besprekingen, wenschte trainer Meinders geluk met zijn herbenoeming en wekte alle Alcmarianen op hun beste krachten voor de vereeniging te geven, die gelukkig nog springlevend is. Onmiddellijk na afloop dezer vergadering werd de pas herbenoemde trainer door een snel rijdende auto gegrepen, zoodat hij met gebroken ledematen naar het St. Elisabeth- ziekenhuis moest worden vervoerd. Athletiek. ALKMAARSCH SUCCES. Op den Maandag te Gouda gehouden veld loop over 3 K.M. wist de Alkmaarder Berk houwer in de D-klasse den tweeden prijs te behalen. Een mooi succes van den A. V. A.-man. Wielrennen. A. S. V. VICTRIX. Onder zeer groote belangstelling van het publiek hield deze vereeniging Tweeden Paaschdag een record-rit over 4 K.M. Het weer was bizonder slecht. De uitslag is als volgt: 1. D. Veld 5 min. 48 sec.; 2. J. Schipper 259. Nu had ze gemerkt, dat ook Peter geroofd was en kwam ze bij hem om hulp, want hij was groot en sterk en kon haar wel naar haar vader en moeder terug brengen. „Arme Rita, zei Peter medelij dend, ik zal je zeker helpen, hoor! Maar waar wonen je pappa en mamma en hoe heet je?" 260. „Ik heet toch Rita", zei het meisje vol overtuiging, „en m'n pappa en mam ma hebben een wit huis en een turn vol bloemen en onze hond heet eco en...." „Ja, maar hoe heet het waar jullie wonen en hoe heet je pappa „Wel, Pappa heet natuurlyk -<PaPPa we wonen nu ja, we wonen huis".

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7