VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. 'Buitenland £and: en Juiti&ouw- DE BAAS. Nieuws in 't kort. AlS apache. Glimlachje Fel artikel tegen Otto van Habsburg. Chineesche versterkingen naar Zuid-Sjantoeng. Verbitterde strijd om Lini. herdenking derTsjechische legioenen aan het Italiaansche front. Toenemende spionnage in Engeland. de nood der koudegrond- tuinderij. 3 ADMINISTRATIE WERKLOOZENSTEUN TE WEESP. Geen verduistering. Gisteren is het onderzoek in de Dinsdag door de justitie in beslag genomen admi nistratie van de steunverleening te Weesp voortgezet. Het gaat er om te weten te komen of nog meer steuntrekkers werk heb ben verricht en daarvoor een loon hebben ontvangen, dat niet met de steungelden verrekend is. Algemeen heerscht hier de overtuiging, dat, door de justitie in de zaak te mengen, een storm in een glas water is ontketend. Beslist wordt tegengesproken, dat gelden door den administrateur verduis- terd zouden zijn, zooals uit de eerste berich ten te lezen is. Het te Weesp bestaande controlestelsel maakt zulks vrijwel onmogelijk. Trouwens, de betrokken ambtenaar heeft gisteren ge woon dienst gedaan; alleen heeft hij zich niet gemengd in de uitkeering van de steun bedragen, hetgeen steeds des Woensdag op het gemeentehuis geschiedt. De bescheiden waren in handen van de controle-ambtena ren. die daarom ook de uitkeeringen moesten doen. De steuntrekker, die, door arbeid te ver richten, aanleiding tot het ingrijpen der justitie was, is van steun uitgesloten, han gende het onderzoek. Verder vernamen wij nog, dat de schil derspatroon, die de zaak aan het rollen heeft gebracht, gehandeld zou hebben namens de Vereeniging van schilderspatroons, zonder dat de leden hier iets van wisten. Deze gaan hier dan ook niet mee accoord. MET VORK EN MES. De marechaussée te Stadskanaal heeft voor den officier van justitie te Assen ge leid E. B., vrouw van A. S. te Gasselternij- veenschemond, wegens poging tot doodslag op haar man. Met vork en mes zou zij haar man by een huiselyken twist te lijf zijn gegaan. Na verhoor is de vrouw in arrest gesteld. En: ,,wat hedde gij iji dien zak op oewen ryg?" Om het juiste antwoord op deze vraag zich te verschaffen was de politieman zoo vrypostig om den zak te openen en zelf er eeys in te kijken. Het bleken geen mondkost te zyn voor de lange reis en ook geen kaarten voor den ver koop, maar boekjes sigarettenpapier. Wel geteld bestond de vooraad uit 3000 boekjes. Toen kreeg de Amsterdamsche-Tiroler ge legenheid den kortsten weg te nemen naar het politiebureau, waar de volgeladen rug zak in beslag werd genomen en de wandelaar in ruil daarvoor een proces-verbaal mee kreeg mar Amsterdam. VOORLICHTING OVER NEDERLAND IN HET BUITENLAND. Wetsontwerp ingetrokken. De ministers van Financiën en Algemeen» Zaken deelen mede, dat het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tweede hoofdstuk A der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938 (Voorlichting over Neder land in het buitenland) wordt ingetrokken. STAKING TE TEGELEN. Bij de firma E. Janssen, te Tegelen, die o.a. briefhouders en metaalwaren vervaar digt, is naar het A.N.P. meldt, gisteren een staking uitgebroken. Op de fabriek werken arbeiders in het cartonnagebedrijf en metaal bewerkers. De eerstgenoemden zijn voor een deel lid van den Ned. R. K. Grafischen bond, tot welke organisatie ook verscheidene ar beiders der laatste categorie behooren. De firma stelde zich op het standpunt, dat bij de splitsing van het bedrijf in twee fabrieken de metaalbewerkeVs niet in den Grafischen bond, doch in den Metaaltewerkersbond thuishooren. Toen bij de dezer dagen tot stand gekomen splitsing de cartonnage- arbeiders overeenkomstig de arbeidsregeling voor het Grafisch Bedrijf een loonsverhoo ging kregen, die niet op de metaalbewerker? werd toegepast, besloten de arbeiders, na overleg met hun organisatie, gezamenlijk het werk neer te leggen. De staking omvat circa veertig man. „GLOBETROTTER-SMOKKELAAR AANGEHOUDEN. Tiroler, die plat Arasterdamsch sprak. Dat de smokkelaars onuitputtelijk zijn in het uitdenken en toepassen van telkens nieuwe trucs om het spiedend oog der grens bewakers en van de belastingambtenaren, die op de wegen de controle uitvoeren, te verschalken, is weer opnieuw gebleken te Roosendaal, waar een „globetrotter" als smokkelaar werd ontmaskerd. Gekleed in Tiroler kleedij, met het ge veerde hoedje op het hoofd en met den rug zak beladen, was de „globetrotter" via de Belgische grens ons land komen binnen stappen. In Roosendaal aangekomen zocht hij zijn weg door de Vrouwemadestraat en Hendrik Gerard Dirckxstraat naar de Markt om vandaar den kortsten weg naar hst station te nemen. Maar de Roosendaalsche politie schijnt erg vriendelijk te zijn aangelegd en een agent kon niet nalaten den vreemdeling belang stellend te verwelkomen. Zijn belangstelling werd echter aange wakkerd, toen hij op zijn vraag „waar kom- de vandaon en waor gaode na toe?" in het plat-Amsterdamsch zijn antwoorden kreeg. Dat was verdacht. „Beneden in den tuin staat een man te zingen, zoudt U hem niet willen helpen, professor?" „Maar juffrouw Jansen, U weet toch dat ik niet kan zingen!" Het Duitsche Nieuws Bureau meldt, dat van anti-Duitsche zijde de bewering was geuit, dat het tegen Otto van Habsburg uitgevaardigde bevel tot in hechtenis neming slechts een voorwendsel zou zijn voor het Rijk zich in het bezit te stellen van het vermogen der Habsburgers. Eïrliner Boersenzehung schrijft, dat het vermogen der Habsburgers reeds sedert weken in beslag is genomen. De redenen :!aarvoor heeft Otto van Habsburg volgens het blad cp 16 Maart jl. geleverd, toen hij een land verraderlijk interview toestond aan de „Petit Parisien". Dat men hem niet de mogelijkheid kon laten mét behulp van het in Oostenrijk en daarmede in het groot Duitsche rijk aanwezige vermogen zijn hoog- en landverraderlijke onderne ming te financieren, was geheel natuurlijk. Met de van kracht wording der wet over de hereeniging van Duitsch-Oostenrijk met het Rijk op 13 Maart was Otto van Habs burg Duitsch staatsburger geworden en daarmede aan het rijk en den Führer tot trouw verplicht. Met zijn interview heeft hy 'het buitenland tegen rijk, volk en Führer opgezet en tegelijkertijd op het Duitsche geslacht der Habsburgers de schandvlek geworpen den laatsten separa tist te hebben opgeleverd. dingsweg tusschen Rusland en China door Turkestan afgesneden zal worden, wachten op de gelegenheid om Aksoe te heroveren. In het noorden van Chineesch Turkestan be vinden zich volgens deze berichten 7000 man Russische gemechaniseerde troepen, 20.000 Sovjet gezinde inboorlingen en de resten van de troepen van Tsjansjan. Lin yi door de Japanneezen bezet. De Chineezen geven thans officiéél toe, dat Lin yi in handen der Japanneezen is ge vallen. Uit Sjanghai kwam gisteren een Reu- ter-bericht, dat China bezig is, duizen den nieuwe soldaten op te leiden. Een buitenlandsch waarnemer verklaart.dat de geheele mannelijke bevolking van de provincies Hoenan, Kwangsi en Kweits- jau een militaire opleiding schijnt te krijgen. Er schijnt een overvloed van munitie te zyn. Duizenden kisten gewe ren en andere wapens worden vervoerd naar afgelegen opslagplaatsen die in de heuvelen verborgen liggen. Overal wij zen teekenen op weloverwogen activi teit, vliegvelden worden aangelegd, we gen gebaand, stalen bruggen gebouwd, spoorwegen uitgebreid. Niet alleen echter, dat China nog onuit puttelijke reserves bezit aan menschen én materiaal de resultaten van den strijd in den laatsten tijd zyn voor de Chineezen niet ongunstig. Op het oogenblik zenden de Chineezen in verband met de verplaatsing van een groot aantal Japansche troepen uit zuid-Sjansi en noord-Honan krachtige versterkingen naar zuid-Sjansi en noord-Honan om te trachten de Japanneezen in te sluiten. In oost-Sjansi hebben de Chineezen onge veer drie- tot vierduizend Japanneezen ge dood en honderd transportauto's buitge maakt. Acht districten in west-Sjansi zyn thans van Japansche troepen gezuiverd. Terwijl vportdurend aangedrongen wordt op het zenden van versterkingen uit Japan, zijn gisteren uit Tientsin 1500 man Japan sche troepen per trein naar Mandsjoekwo gezonden, hetgeen het vermoeden wettigt, dat zich in Mandsjoekwo een incident heeft voorgedaan. Strijd om Lini. In den sector van Lini wordt, naar het Chineesche persbureau meldt, reeds dagen lang verwoed gevochten. De westelijke en noordelijke poorten van Lini zijn gisteren hevig door de Japansche artillerie gebom bardeerd. Een klein Japansch detachement trok daarop de stad binnen, doch werd spoedig door de Chineezen ingesloten. Bij de westelijke poorten worden thans bloe dige straatgevechten geleverd. In den sec tor van Yihsien hebben de Japansche troe pen gisterochtend vroeg een aanval onder nomen, doch zij werden teruggeworpen. Russische troepen in Chineesch Turkestan? Domei, het Japansche persbureau, meldt, dat de Mohammedanen, die in verzet zijn gekomen tegen den Sovjet-Russischen in vloed in Chineesch Turkestan, de stad Aksoe in het westen van dat gebied na hevige gevechten hebben genomen. De Rus sische autoriteiten, die, aldus wordt gemeld, blijkbaar vreezen, dat de laatste verbin- Ter gelegenheid van den twintigsten ver jaardag van de vorming der Tsjecho- Slowaaksche legioenen in Italië heeft president Benesj een dagorder gepubliceerd die in alle garnizoenen aan de troepen zal worden voorgelezen. „Vandaag", zoo wordt in de dagorder ge zegd, „herdenken wij de vorming van het Tsjecho-Slowaaksche leger in Italië, die wer kelijkheid werd door de conventie tusschen de Italiaansche regeering en den nationalen Tsjecho Slowaakschen raad die 21 Aprü 1918 te Rome werd geteekend. Deze datum is voor ons historisch, omdat gezegde vorming ons in staat stelde aan de wereld onze militaire waarde te toonen en het krachtige moreel, waarmee de Tsjecho- Slowaaksche natie bezield was. Terwijl Italië aldus de eenheid van ons leger in den vreemde onder geallieerd oppercommando erkende, erkende het tevens politiek de on deelbaarheid van onze bevrijdingsactie. Ons legioen, dat levendige sympathie en bovenal toegewijde hulp van de zijde der Italiaansche natie ondervond, kon aldus in een minimum van tijd in actie treden. Wij vergeten geen der politici van toen, die in den geest van den Italiaanschen risor- gimento tot de onze hebben bijgedragen. De tegenwoordige minister-president van Italië, Mussolini, behoort tot hen. Wij zijn nog erkentelijk jegens Italië, voor de op offering, waarmede het ons vervolgens ge holpen heeft, naar onze haardsteden terug te keeren en ons in 1919 tegen de buiten- landsche aanvallen te verdedigen. Ik spreek den wensch uit, dat de traditie van deze historische samenwerking der Italiaansche natie met Tsjecho-Slowakije, en de traditie van onzen gemeenschappelijken strijd voor de vrijheid een eereplaats in het Tsjecho-Slowaaksche leger zullen innemen Elf dooden, verscheidene gewonden. - Uit Mexico wordt aan de New York Time3 gemeld, dat volgens sommige berichten in de Mexicaansche pers elf personen werden gedood en verscheidene gewond tijdens vechtpartijen, die zich hebben voorgedaan bij de verdeeling van grond tusschen de boeren. De politie is overal opgetreden. Zij heeft de orde hersteld. De Star meent te weten, dat de aanzien lijke toeneming van het aantal spionnen, dat naar Engeland gekomen is sedert het bewapeningsprogramma wordt uitgevoerd, levendige ongerustheid wekt by het minis terie van oorlog. Te Aldershot, aldus het blad, wordt als huisbedienden in de offi cierswoningen het grootste aantal vreem delingen gebruikt. By gevolg zou het war office gehuwden officieren instructies heb ben gegeven thuis zich te onthouden van bespreking van kwesties van militairen aard. Gelijke stappen zouden zijn gedaan bij de functionarissen van de admiraliteit en het ministerie van luchtvaart. Het blad voegt hieraan toe, dat in White- hall, het centrum der ministeries, de hotels, restaurant en tearooms dagelijks vol spion nen zitten, amateurs zoowel als beroeps spionnen, die hopen inlichtingen te ver nemen, die een indiscreet ambtenaar zich zou kunnen laten ontsnappen. Koude in Noord-Italië. - Na de warme voorjaarsdagen der laatste weken is in Noord-Italië de temperatuur gedaald. Niet alleen in de dalen van de Alpen, doch ook elders is veel sneeuw gevallen. Zelfs aan de Riviera is de temperatuur sterk gedaald. Het heeft er geregend en gesneeuwd. Twee dooden bij vliegongeluk. - Giste ren is een sportvliegtuig op een boerderij in Pennsylvania te pletter gevallen. De beide inzittenden kwam om het leven. De Boheemsche leeuw, - Het orgaan van de SS, het „Schwarze Korps", publi ceert een kaart van Duitschland, waarbij Tsjecho-Slowakije is geteekend als de kop van een leeuw, waarvan de hals geklemd ligt tusschen Oostenrijk en Silezië. Hieronder staat het volgende opschrift: „De Boheem sche leeuw misschien heeft hij keelpijn, want sedert 10 April brult hy niet meer zoo kwaadaardig". Oostenrijkers in arrest. - Het „Schwarze Korps" publiceert de foto's van een aantal gearresteerde Oostenrijkers, leden van het vaderlandsche front. Zij zijn in gevangenis- kleedij met een baard van enkele dagen. Het zijn Ludwig, de chef van den regeeringspers- dienst, Trager, chef van de staatspolitie te Graz, Franz Mayer, uitgever van de Wiener Stadtstimmen, Eckert, secretaris van het Va derlandsche Front, Alexander, commandant van de stormtroepen van het Vaderlandsche Front en Stepan, de eerste secretaris van het Vaderlandsche Front. Het blad ontkent, dat zij gedood zouden zijn. Het „Schwarze Korps" werpt hen verschillende beleedigin- gen naar het hoofd. Alexander o.a. wordt een gangster eerste klas genoemd „Al Capone waardig". Mijnongeluk eischt vier dooden. - In een myn te Craigbank (Zuid-West Schotland) is gistermiddag het verbindingstouw v3n zes transportwagentjes gebroken, waardoor deze in de diepte stortten en een aantal mijn werkers troffen. Vier hiervan waren op slag dood, terwijl twee-en-twintig gedeeltelijk zwaar gewond werden. Codreanu naar de gevangenis. Codreanu, de leider van de Roemeensche IJzeren Garde, heeft men na zyn veroordee ling tot zes maanden gevangenisstraf niet, zooals aanvankelijk scheen, op vrije voeten gelaten, doch hij is naar een gevangenis overgebracht. Hij zou niet in hooger beroep gaan. Daarentegen heeft Codreanu wel een aanklacht ingediend tegen professor Jorga, daar deze in een brief aan de rechtbank be weerd heeft, dat bij Codreanu een brief ge vonden is, waaruit blijkt, dat hij schuldig is aan hoogverraad. Groote brand in warenhuis te Moravska Ostrava. - Het belangrijkste eenheidsprjjzen- magazyn te Moravska (Tsjecho-Slowakije) is vannacht in de asch gelegd. Ondanks de pogingen van twintig groepen brandwacht, tachtig politie-agenten en twee afdeelingen militairen, heeft de brand het geheele ge bouw verwoest. De schade bedraagt eenige millioenen kronen. Zestien dooden bij auto-ongeluk. - Bij Trebizonde (Turkije) is een vrachtauto, waarop zes-en-twintig menschen hadden plaats genomen, ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting, door de leuning van een brug gereden en in een rivier gevallen. Zestien menschen kwamen om het leven, tien personen werden ernstig gewond. Ongewoon koud weer. - In de Zwitser - sche Alpen heerscht een voor dezen tyd van het jaar ongewoon felle koude. In Montreux sneeuwde het gisteren. De thermometer wees ruim 37 graden vorst aan op het Jungfraujoch. Vijf terroristen gedood. - Vyf leden van een Palestijnsche gewapende bende, die Dinsdagavond een Arabische politie-agent gelood hadden, zijn vandaag gedood, toen de politie contact had gekregen met de bende. STEUN aan de tuinderij. Weder 215.000 beschikbaar gesteld. De minister van economische zaken heeft besloten uit het Landbouw-Crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten by de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun te ver- leenen tot een bedrag van ten hoogste 215.000. Steun wordt verleend over de hoeveel heden van de hierna vermelde rechtmatig geteelde producten, welke door de telers over een erkende veiling of veilinghouder zijn verhandeld, tot de daarbij vermelde be dragen per eenheid. Steun bedrag Periode p. 100 kg. 15 Nov.—31 Dec. 13 Sept.—17 Oct. 23 Aug.—31 Dec. 15 Nov.31 Dec. 15 Nov.—31 Dec. 30 Aug.31 Dec. 30 Aug31 Dec. Product Blauwe druiven Pronkboonen Savoye kool Gele bewaarkool Witte bewaarkool Prei Schorseneeren 5.55 0.70 0.40 0.95 0.15 0.50 0.30 Verhooging van bedrijfssteun gevraagd. Het nationale comité ter behartiging van de belangen van de koudegrond-tuinders in Nederland heeft aan alle fractieleiders der Tweede Kamer een adres met uitvoerige toelichting gezonden over den nood der koudegrond-tuindery. Deze verkeert, aldus het adres, in een precairen toestand. In hoofdzaak is dit een gevolg van den voor dezen tak van den tuinbouw vrijwel onbeteekenenden bedrijfssteun. Over 1937 was het gemiddeld bedrag van dezen steun 59 per bedrijf (per jaar) of 3.46 pet. van de opbrengst der geveilde producten. Deze onvoldoende regeeringssteun leidt tot niet of slechts weinig loonende bedrij nen. Het volkomen gebrek aan geldmiddelen en het uitgeput raken van het crediet be dreigen thans tuinders in hun normale be drijfsuitoefening. Geldmiddelen tot voldoen den toevoer van meststoffen aan den bodem en verschaffing van arbeidskrachten tot be werking daarvan zijn niet meer beschikbaar. De koudegrondtuinder wordt hierdoor tot roofbouw gedwongen. Het comité acht het noodig, dat de koude grond-tuinders op korten termijn aan geld middelen geholpen worden om tot de thans noodzakelijke bemesting en bewerking van den bodem te komen nu het voorjaarswerk voor de deur staat, eventueel als voorschot op den steun 1938. Een steunregeling voor kleine tuinders, zooals door de regeering ontworpen, kan en zal het beoogde doel niet doen bereiken. Een tijdelijke oplossing ware volgens adressanten voor dezen tak van den tuinbouw in brengen op 15 pet. van de to tale opbrengst van het geveilde product. Bij dezen steun zouden de bedrijven van 0,50 H.A. af hun eigenaren weder eenig inkomen waarborgen. 261. Dat die Peter dat nu niet begreep! Peter wist, dat het heel moeilijk zou zyn, om dat kleine ding weer bij haar ouders terug te brengen. Maar, nu moet je weer gauw gaan slapen", zei hij, „anders wor den de zigeuners wakker", 262. Angstig keek het kind hem aan. „Ja", fluisterde zij, „en dan krijg ik slaag„Ga maar gauw", zei Peter, „ik zal er heel erg over gaan denken hoe of we jou weer bij je pappa en mamma kunnen brengen, hoor!" Even onhoorbaar als ze gekomen was, sloop Rita weer weg, kroop in haar eigen slaaphoekje en met een glimlach op het beschreide gezichtje sliep ze in.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7