J 1 JUootitciaal Tlieums £ucftioaact yHmttieiuus Siaatsloteüi BERGEN GROET „NIEUW AMSTERDAM" aan de H.A.L.-terreinnen. NIEUWE NIEDORP 't ZAND ZUIDSCHARWOUDE SCHAGERBRUG OBDAM TWEEDE BLAg. Een moeilijk transport. Voor een met riet bedekt tuinhuis aan het Guurtjeslaantje, dat hecht en artistiek de heer Sterken voor huize „Kinheim" had' laten bouwen, werd voor eenigen tijd een bordje met „Te koop" geplaatst. Dit tuinhuis had een afmeting van 6x4 M. en een hoogte van 4 M Eenige jongelui waren tot de conclusie ge komen, dat dit tuinhuisje in een mooi week end-huisje kon worden gemetamophorseerd, maar aangezien in Bergen houten weekend huisjes niet geplaatst mogen worden, kozen zij daarvoor een mooi plekje in het duinge bied te Petten uit. Over den koopprijs werden zij het eens en met eenige vervoerders kwamen zij over een, dat het gebouwtje in zijn geheel op een vrachtauto zou worden vervoerd. Na een dag arbeid gelukte het om het ge bouwtje van het terrein in de Guurtjeslaan te plaatsen. Daar kwam men echter tot de conclusie, dat het niet mogelijk was om het gebouwtje, dat zoo ongeveer een ton woog, op de vrachtauto te plaatsen, aangezien dan een wegvervoer, met het oog op de over de wegen in Bergen aangebrachte draden voor de verlichting niet mogelijk was. Een krijgsraad met eenige vaklieden bleek hierop noodzakelijk, met als gevolg, dat de jongelui met een bedrukt hart er in toestem den om stukken uit het aardige front te za gen, opdat de vrachtauto in het gebouwtje gereden kon worden, waardoor de zij wan den om de vrachtauto neerhingen. Vannacht gelukte het op deze wijze, het weekendhuisje inspé naar Petten te vervoe ren. Wij hopen, dat de jongelui daarin nog veel genoegen zullen beleven. Vertrokken personen. P. van Zanten, N.H., dienstbode, n. Am sterdam. J. G. ten Brink (echtg. v. W. M. Blom, N.H., tandartsass., n. Amsterdam. M. D. Leenhardt, Evl., pensionhoudster, n. Soest. C. A. Groot, R.K., dienstbode, n. Heerhugowaard. H. G. Toornstra, N.H., dienstbode, n. Alkmaar. B. J. Doornebos geen, monteur, n. Amsterdam. O. R. E. Brunner, Evl., insp. v. fin., n. Ned. Oost-In- cjië W. Burgwal, N.H., kellner, n. Den Helder. W. J. Rowel, N.H., kapper, naar Bussum. M. Timmerman, N.H., zonder, n. Amsterdam. J. M. B. Verbakei, R.K., zonder, n. Boskoop. J. M. Peetoom, R.K., dienstbode, n. Egmond a. d. Hoef. I. Veenhuijsen, N.H., leerl.verpl., naar Zut- phen. E. M. Rood, R.K., zonder, naar Haarlem. P. de Zeeuw, N.H., zonder, naar Dedemsvaart. A. Revers, R.K., dienst bode, naar Alkmaar. C. G. Sicking, R.K., zonder, naar Engelen (N.B.) J. de Jong. N.H., zonder, naar Texel. C. M. Bos, N.H., huishoudster, naar Obdam. A. Boontjes, N.H., bakker, naar Winkel. P. C. Dekker, R.K., brandst.handelaar, naar Amsterdam M. J. Kuijs, R.K., zonder, naar Zuidschar- woude. A. J. Eibers, geen, reclame-teek, naar Utrecht. N. van der Plas, N.H., kok, naar Alkmaar. P. M. Grin, R.K., onder wijzeres, naar Boskoop. E. Koops. N.H., betonwerker, naar Utrecht. E. Twisk, R.K., religieuse, naar Monnikendam. T. de Jong, Ger., bloemist, naar Bloemendaal. - M. C. van Wonderen, R.K., dienstbode, naar Amsterdam. T. Wijnstra, N.H., krui denier, naar Purmerend. G. Noorderveen, N.H., dienstbode, naar Castricum. D. Leeuwenkamp, N.H., vertegenw., naar Alk maar. H. Kaal, N.H., filmoperateur, naar Den Helder. C. N. Muller, R.K., zonder, naar Amsterdam. M. Jaspers, geen, ge leidster, naar Ermelo. T. Leguit (wed. J. H. Geerke), N.H., zonder, naar Purmerend. J. A. Rechat, N.H., hulp in de huish., naar Schiedam. P. Mooij, N.H., bakker, naar St. Maarten. C. Jonker, N.H., monteur, naar Bussum. J. Grondel, N.H., centr. C C C, naar Haarlem. H. Kuik, N.H., dienstbode, naar Hoorn. J. van der Vliet, R.K., zonder, naar Amsterdam. L. de Lief de, N.H., ambt. ter secr., naar Alkmaar. J. de Koning, N.H., centr. C C D, naar Oud karspel. G. van Ollefen, R.K., verkoop ster, naar Amsterdam. K. Meun, Ger., dienstbode, naar 's-Gravenhage. D. J. C. Jansen, N.H., zonder, n. Voorburg. W. Kleverlaan, R.K., arbeider, n. Hillegom. M. Nanne, R.K., veehouder, naar Califor- nië. W. A. van der Sleesen (echtg. v. C. N. Muller), R.K., zonder, naar Soest. P. van Groenewoud, N.H., verpleegster, naar Arnhem. J, Poland, R.K., bierhandelaar, n. Amsterdam. A. C. Hovener, R.K., zon der, naar Amsterdam. C. Hendrikse, R.K., zonder, naar 's-Gravenhage. C. van Rijn, geen, insp. M. v. Z., naar Alkmaar. G. Quak, N.H., zonder, naar Baarn. D. P. Weijermans (wed. J. G. Nagelkerke), N.H., huishoudster, naar Baarn. Internationale Esperanto-jeugd- bijeenkomst. Door de redactie van het Esperanto- jeugdblad „La Juna Vivo" zal, met steun van „La Norda Stelo", een esperanto- vereeniging in den kop van Noordholland, een internationale jeugdbijeenkomst belegd worden te Groet. Aan deze bijeenkomst zullen deelnemen jongelui van 12 tot 18 jaar. Aangezien esperanto de verkeerstaal zal zijn, wordt van de deelnemers geëischt, dat zij deze taal vlot kunnen spreken. Uit Frankrijk, Polen, Engeland, Wales en België hebben zich reeds meer dan honderd jongelui aangemeld. Ook uit andere landen worden opgaven verwacht, terwijl uit ons land zeker velen zullen komen. De samenkomst duurt een week, van 10 tot 17 Augustus. Het gemeentebestuur van Schoorl was zoo welwillend, voor dit doel gratis de school en het gymnastiekgebouw met Het idyllische Groet, gelegen aan den voet der duinen, leent zich bij uitstek voor een dergelijke samenkomst. De jeugd kan zich vermaken met spelen aan zee en in de duinen, die hier voor het publiek niet afgesloten zijn, terwijl ook uitstapjes naar Volendam, Alkmaar en den Afsluitdijk op het program staan. Het talenverschil, dat bij andere inter nationale bijeenkomsten de deelnemers gescheiden houdt, zal hier vervallen. Voorzitter en secretaresse van het comité met de algemeene leiding belast, zijn de heer W. Bant, te Groet, en mevr. E. van Veenendaal-Bouwes, te West- Graftdijk. Daders vernieling opgespoord. Door den gemeenteveldwachter Strijder en den brigadier der rijksveldwacht van Ens van Winkel zijn Dinsdag onmiddellijk r.asporingen gedaan naar de daders van de vernieling aan het plantsoen bij de sluis. Dit is met succes bekroond. Het zijn twee jongelui van Stompetoren (C. K. en G. de J.) tegen wien proces-verbaal wegens vernie ling is opgemaakt. Schoorsteenbrandje. Dinsdag ontstond brand in den schoor steen van het perceel, bewoond door den heer L. alhier. Door middel van emmers water wisten de bewoners uitbreiding van dit brandje te voorkomen. Wij vernamen, dat de betrokkene niet tegen brand was verzekerd. Auto te water. Gisteren is op den Hasselaarsweg alhier een auto-ongeluk gebeurd. Een taxi, be stuurd door den heer J. K. uit Zuidschar- woude, is uit de bocht geraakt en in het water gereden. De ijlings toegeschoten omwonenden be hoefden niet veel te doen om de inzittenden uit de auto te bevrijden, aangezien deze ge heel rechtstandig in het water terecht is ge komen, dat daar ter plaatse juist niet erg diep is. Door handreiking werden de vijf inzittenden, waaronder drie kinderen, uit hun benarde positie gered die niet erg nat waren, terwijl de oorzaak van de haast, het trouwpak van den broer van den chauffeur, dat door een vergissing niet bij de bruid maar bij den bruidegom thuis was en nog moest worden gehaald voor de plechtige in- zekening van het huwelijk, was gelukkig droog gebleven, zoodat ondanks dit malheur de trouwplechtigheid in vol ornaat kon ge schieden. Fancy-fair. In „Het Wapen van de Zijpe" alhier werd een driedaagsche fancy-fair gehouden ten bate van de plaatselijke harddraverij- vereeniging „Voorwaarts". Het resultaat is, jammer genoeg, niet geheel bevredigend ge weest. Het aantal bezoekers bleef beneden de verwachting. Het is te hopen, dat niette min de gebruikelijke harddraverij op Dins dag van Schagerbrugger kermis, ook voort aan kan worden gehouden, aangezien deze attractie de aantrekkelijkheid van de ker mis alhier belangrijk verhoogt en boven dien de plaatselijke middenstand hiervan financiëele voordeelen heeft. Tijdens den duur van de fancy-fair heerschte er in de zaal, waar tevens gele genheid tot dansen was, een gezellige stem ming, waartoe de diverse attracties als ke gelspel, speerwerpen, vlotbrug, vroolijke rad, schiettent, hobbelende geit enz. het noodige hebben bijgedragen. Een mooie promotie. Wij vernemen, dat onze vroegere plaatsgenoot, de heer S. A. van Leverink, hoofdcommies ter gemeente-secretarie van Middelburg, is benoemd tot ontvanger van die gemeente. Gewijzigde cultures. Dit seizoen zijn er aan de veiling alhier klein veertien wagons witlof verkocht, waarmee Obdam zeker wel aan den spits zal staan voor wat het veilen van witlof aan gaat van de veilingen in de geheele omge ving, zoo niet van het gansche land. Voor twee jaren bedroeg de aanvoer plm. drie wagons en vorig jaar negen. Als oor zaak van deze snelle aanwas vernamen we moet aangemerkt worden de ziekte in de kool, welke zoo hevig is, dat men voor kool- verbouw in deze streek meer en meer terug schrikt. De Streek heeft niet zoo zeer met de kool- ziekten te maken daar men zich meer heeft toegelegd op tulpenkweeken, bloemkool sportveld beschikbaar te stellen, waarvan I verbouw, e.d. Terwijl de Langendijk glas- de verschillende lokalen als slaapzalen in- cultures gaat invoeren. Ook door de koop- gericht zullen worden. De maaltijden zullen lieden blijkt de Obdammer veiling om haar worden gebruikt in het dichtbij gelegen witlof gaarne bezocht te worden. Het is katholieke vereenigingsgebouw, dat even- jammer dat de witlofprijzen thans zoo aan eens gratis ter beschikking is gesteld. I den lagen kant zijn. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Uitreis: Nandoe te Singapore; Buizerd te Athene. Thuisreis: Torenvalk te Athene; Peli kaan te Rangoon. Hedenmorgen is de Gier met gezagvoer der Duimelaar van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevindt zich 100 Yj K.g. vracht, 410 K.g. briefpost en 11 K.g. paketpost. Twee passagiers maken de reis mee van Amsterdam, resp. één Amsterdam Athene, en één AmsterdamJodhpur. Verder hebben geboekt één passagier van Leipzig naar Alexandrië, één van Leipzig naar Baghdad en één van Lydda naar Jodhpur. DE ONTWIKKELING VAN DE MILITAIRE LUCHTVAART. De meening van ir. B. Stephan, in dienst van de Turksche regeering. Van een studiereis van circa drie maan den door Europa, waarbij ook ons land be trokken is, heeft ir. B. Stephan, oud-onder directeur van de Fokkerfabriek te Amster dam en thans adviseur der Turksche regee ring voor militaire luchtvaart-aangelegen heden, gebruik gemaakt om na ruim twee en een half jaar afwezigheid enkele weken in Nederland door te brengen. In een onderhoud met ir. Stephan zeide deze, dat hij de eenige buitenlander in dienst van het Turksche departement van defensie is. Ir. Stephan is ten volle en uitsluitend be last met de militaire luchtvaart in den uit- gebreidsten zin en hij adviseert derhalve over kwesties van materieel, het aankoopen van vliegtuigen, het organiseeren van een eigen vliegtuigindustrie, de opleiding van technisch en militair personeel, de organisatie van gronddiensten, den aanleg van militaire vliegvelden enz. Voornamelijk tot het bestu- deeren van de organisatie der militaire luchtvaart maakte hij thans zijn Europee- sche studiereis. Het militaire luchtwapen heeft zich enorm ontwikkeld en dreigt, naar de meening van ir. Stephan, „overontwikkeld" te worden. Het euvel, waaraan men in vele landen mank gaat, en waarin men naar hij meende ook in Nederland dreigde te vervallen, was ,zoo zei hij dat men meent aviatiek te scheppen door materieel te koopen. Dat is echter volkomen verkeerd gezien, want in tijd van nood is de kwestie van het mate rieel niet het moeilijkst op te lossen, doch het groote vraagstuk, waarvoor men staat, is de moeilijkheid van het personeel; in de eerste plaats het technisch personeel, noodig voor het scheppen van het materieel, voor het verrichten van reparaties en vooral voor het instandhouden van de zoo belangrijke organisatie. Het organiseeren van een der gelijke personeelreserve is een van de eerste en belangrijkste dingen, waar men aan moet denken, wanneer men een aviatiek wil scheppen. De ontwikkeling van het moderne vlieg tuig heeft er bovendien toe geleid, dat een militaire piloot niet zoo maar een jongeman met een vliegeropleiding kan zijn, want het moderne toestel is een soort doolhof, waar in men perfect den weg moet weten en waarop men grondig getraind moet zijn, ter wijl men behalve van vliegen van duizend en één andere dingen op de hoogte en bijna wetenschappelijk nauwkeurig onderricht moet zijn. In zooverre is de ontwikkeling van het tegenwoordige oorlogsvliegtuig bijna als een remmende factor te beschouwen, dat men niet zoo maar reserves kan kweeken, doch ook deze reservekrachten een uitge breide en goed georganiseerde opleiding moet geven. Darbij was ir. Stephan van meening, dat men bezig is met het militaire luchtwapen een grens te naderen, welke men niet kan overschrijden dan slechts wanneer men be reid is onze geheele beschaving aan den dCn °°rl0g op te 0«eren. De rentabiliteit van het luchtwapen is, van *ndpunt bezien, beperkt. Van hoe groote beteeken is het ook is om bij den aan vang van een oorlog belangrijke mobilisatie- en andere centra te vernietigen en den tegenstander te demoraliseeren, ten slotte zyn het andere deelen van het leger, welke een beslissing brengen omdat het doel ten slotte Is, het gebied van den tegenstander te bezetten. Het gaat er op het oogenblik naar uitzien, dat de bedragen, welke de mogend heden aan hun luchtmacht ten koste leggen, tot verwaarloozing van de weermacht gaan leiden, m.a.w. dat de kosten van het lucht wapen de rentabiliteit ervan uit militair oogpunt gaan overschrijden. En dit behoeft men niet alleen financieel op te vatten, doch ook intellectueel, want de steeds hoo- gere eischen welke het moderne vliegtuig zoowel wat het ontwerpen als wat de con structie, het onderhoud en de bediening be treft, stelt, veroorzaken, dat de fine fleur van hooger en lager personeel, technici en werklieden, en de bloem van het intellect voor het luchtwapen noodig zijn, evenzeer met verwaarloozing van de andere leger- onderdeelen, waarbij ir. Stephan dan nog terloops opmerkte, dat men zich nauwelijks meer realiseert, dat al dit geld, al deze ar beidskracht en al dit intellect, wanneer het in het geheel niet voor het leger noodig zou zijn, nog zeer veel beter aangewend zou kun nen worden. Men kon hopen, dat de wereld verstan diger werd, doch het ziet er op een afstand niet naar uit. Ir. Stephan ziet de dingen op een afstand, want zijn werk heeft het hem in de twee en een half jaar, dat hij in dienst der Turksche regeering is, nog niet mogelijk gemaakt buiten Turkije te reizen. En on danks alle wereldbeslommeringen werkt men in Turkije krachtig en systematisch aan den opbouw van een nieuw land, waarbij men de modernste middelen toepast en zich de modernste voorbeelden voor oogen stelt. Aan het slot van het onderhoud verklaarde ir. Stephan nog, dat hij meende, dat men met de ontwikkeling van het verkeersvliegtuig op den goeden weg was, wanneer men bleef streven naar groote typen met groote actie radius en vooral groote snelheid, omdat voornamelijk in het lange afstand verkeer op den duur snelheid de groote factor zal zijn, welk den passagier zal doen besluiten zijn reis door de lucht te maken. „ONDER GELE VLAG" VAN HANS ALBERS. In Harmonie. Hans Albers der Draufganger is nog steeds Hans Al-bers der Draufganger en al draagt hij die kwaliteitsaanduiding in al zijn films om zoo te zeggen als aanbeve lingsbrief op zijn gelaat en op zijn heele store body, toch is hij ons nog steeds sympathiek. Ook al is het toch eigenlijk jammer dat wij altijd zeker zijn van den goeden afloop van zijn gewaagde avontu ren. In deze nieuwe Lumina-film „Onder gele vlag" geeft hij ons wederom een behoor lijke dosis Draufgangerichkeit en c?n respectabel aantal spannende avonturen. Zoodat de liefhebber daarvan, weer naar hartelust, kan genieten. Zijn eerste heldendaad is het redden van een jongedame uit de handen van een bruut. Die jongedame is een journaliste en de bruut is de commandant van een qua rantainestation en de jongedame en Hans Albers vormen met een massa anderen de gedupeerde passagiers van een grooten oceaanstoomer, die als gevolg van een voorzorgsmaatregel een tijdlang in quaran taine moet blijven. Om zich te wreken verlengt de commandant het oponthoud ongemotiveerd en zeer tot ongenoegen van de passagiers, totdat een klacht tot de regeering doordringt en een arts een on derzoek instelt, waarna de quarantaine eindelijk opgeheven wordt. Inmiddels is er echter veel gebeurd. De journaliste en Hans Albers die hier Diercksen heet, hetgeen hetzelfde is zijn van elkaar gaan houden. Maar ook de verpleegster van het quarantainestation is op Diercksen verliefd geworden en om hem in haar na bijheid te behouden, verwisselt zij bewust Diercksen's gezondheidsrapport. Hij was van plan met een wetenschappelijke expe ditie het oerwoud in te trekken, maar nu hij volgens het rapport nog slechts een half jaar te leven heeft, kan dat niet door gaan. Hij verlaat de journaliste omdat hij niet wil, dat zij zich aan een doodzieke zal binden en is hard op weg zijn leven te vergooien. Totdat hij er achter komt dat de verpleegster van het verwisselde rap port op de hoogte was. Dan tracht hij de journaliste alles uit te leggen, doch haar teleurstelling was te groot geweest en zij wijst hem af. Ondertusschen is de expedi tie in handen gevallen van een bende Indianen; Diercksen snelt te hulp en het lukt hem en zijn mannen na een verwoed vuurgevecht de expeditieleden te ontzet ten en dan kan hij ten slotte ook zijn ge liefde weer in zijn armen sluiten, want zij is hem gevolgd, dank zy de hulp van de verpleegster, die zooveel had goed te natoan bij den nu overgelukkigen Dierck- sen. „DE MELODIE UIT HET VERLEDEN" IN VICTORIA-THEATER. De film „De Melodie uit het Verleden" met in de hoofdrollen Willy Birgel en Brigette Horney hebben wij uitvoerig op onze filmpagina van Zaterdag besproken. En aan de toen reeds zeer gunstige beoor deeling hebben we thans weinig toe te voegen. Het is inderdaad een uitstekende film, die we gaarne nogmaals in de aan dacht van onze lezers willen aanbevelen. „WEE WILLIE WINKIE" IN CITY. ge- Onze Shirley in de groote 20th Century-Foxlilm WEE WILLIE WINKEY.naar den roman van Rudyard Kipling Een film die in vele opzichten lykenis vertoont met „De Bengaalsche Lan- ciers" Een zeer onderhoudende film waarin de vertolkers van hoofdrollen en kleine rollen wedijveren in knap filmspel. Shirley Tempel heeft niets geaffecteerds en toont zich opnieuw een volbloed actri- cetje. Cesar Romero als het Afghaansche opperhoofd speelt zijn hol zoo dat men in hem gelooft; en dan zijn er Victor Mc. Laglen en zijn broer Cyril: Victor als de barsche korporaal met het gouden hart zorgt zoowel voor vroofijkheid als voor pathos. De groote beteekenis van deze door John Ford geregisseerde film is dat Shirley Tempel voor het eerst niet het grappige kind moet uithangen, maar de vuurproef van een ernstige rol schitterend heeft door staan. (Niet officieel) 3de klasse, 3de lijst Trekking van Donderdag 21 April 1938 Hooge Prijzen 1000.—1987 200.— 1074 100,— 2823 10495 Prijzen van 45. 1667 1838 2010 2341 2827 2966 3035 3068 3138 3495 3661 3955 4395 4582 4598 4797 4917 5068 5569 5647 5750 5931 6810 6962 6988 7119 7191 7205 7242 7377 8075 8362 8679 8642 8776 9110 9204 9711 10048 10176 10743 10883 10935 10966 11228 11463 11501 11514 11827 11920 12274 12666 12957 13276 13518 13545 13650 13968 14258 14313 14499 14530 14669 14840 15086 15609 15797 16163 16499 16603 16843 17406 17927 17959 18199 18363 18756 18959 19003 19143 19455 19808 20188 20377 20446 20508 20617 20753 20837 20907 20969 21241 21592 21661 21892 2189» Verbeteringen: 3e Klasse. 2e lijst: 0MC hlZ. 6644 6845 U),Z. 6825; 19^7 m.z. 15257,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8