GEMEENTERAAD VAN BERGEN. Belasting op tooneelvoorstellingen en andere vermakelijkheden ingevoerd. Fraai succes van luitenant de Bruine. Winnaar van den prijs van Monaco DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 21 APRIL 1938. Onder voorzitterschap van mr. H. D. A van Reenen kwam de raad gisteravond bijeen. Afwezig de heer Brak. Als secretaris fungeerde de heer J. F jj n. Van den heer J. Louwe was een verzoek ingekomen om voor onbepaalden tijd het Heerendijkje te mogen huren. Adressant beweert, dat hij den grond voor de verlenging van den Bergerweg voor een zeer civielen prijs aan de gemeente afstond, omdat hem was toegezegd, dat hij op het dijkje een vast hek mocht plaatsen, welke toezegging niet is ingelost. B. en W. stelden voor het adres om advies in hun handen te stellen. De voorzitter deelde mede, dat de raad kan besluiten het dijkje af te voeren van den legger der wegen. De heer Swaag zeide, dat de heer Louwe zich bereid had verklaard tegenover den gemeente-opzichter om grond af te staan voor de toezegging, dat daar een vgst hek zou komen. Later ontkende de opzichter deze toezegging en deze praktijken staan spr. niet aan. Spr. heeft belanghebbenden geadviseerd voortaan alleen met den op zichter schriftelijke overeenkomsten aan te gaan. De voorzitter zei, dat zonder te kun nen vaststellen wie gelijk heeft, ook hij aan schriftelijke overeenkomsten de voorkeur geeft. B. en W. willen de zaak gaarne ten einde brengen. B. en W. wenschen te weten of adressant den grond wil overdragen en wat hij onder „voor onbepaalden tijd" verstaat. Op het kadaster staat het dijkje steeds als eigendom van de gemeente, al stond het in de begrooting steeds als uitgegeven in erf pacht. De heer Swaag verstond onder „voor onbepaalden tijd" het recht van den huur der om op te zeggen, zonder dit recht aan den verhuurder. De voorzitter: Maar dit moeten wij voor de gemeente niet hebben. Het stuk ging hierop in handen van B. en W. om advies, na toezegging van den voor zitter, dat naar een bevredigende oplossing zal worden gestreefd. Van den minister van Economische Zaken was bericht ingekomen, dat hij tegen de vastgestelde verordeningen over de winkel sluiting geen bezwaren heeft en die ter goedkeuring aan de Kroon zal voordragen. Benoeming gemeente-vroedvrouw. De voordracht luidde: 1. Mej. M. C. Schaap te Enkhuizen; 2. mej. M. H. Kranendonk te Rotterdam. Weth. Macdonald zeide, dat hij de voordracht liever andersom had gehad. Benoemd werd mej. Schaap met 6 tegen 4 stemmen op mej. Kranendonk. De heer Swaag: Overwonnen door practijken, die niet goed te praten zijn. Eenheid door Democratie. Benoeming onderwijzer Ulo-school. De voordracht voor het benoemen van een onderwijzer aan de openbare school voor Uitgebreid Lager Onderwijs in de vacature-Leistra luidde: 1. H. Huisman te Kropswolde; 2. J. Verwey te Stadskanaal; 3. P. Goudsblom te Kromme nie. Benoemd werd de heer Huisman en een stem op den heer Verweij. Commissie tot Wering van Schoolverzuim. De aanbeveling voor de benoeming van twee leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim luidde: Voor de vacature-P. Vrije; 1. P. Vrije; 2. B. de Jonge. Voor de vacature-J. Smit Jz.: 1. J. Smit Jz.; 2. F. J. Peters. De heeren Vrije en Smit werden her kozen, de eerste met 8, de tweede met 9 stemmen. Twee stemmen waren op den heer de Jonge en één stem was op den heer Blanke uitgebracht. Controleur steunverleening en werkverschaffing. Voorgesteld werd den controleur van de steunverleening en werkverschaffing, die reeds een paar jaar door B. en W. op ar beidsovereenkomst is aangesteld, een aan stelling op arbeidsovereenkomst te geven op een salaris van 1 1280 per jaar plus f 20 per jaar vergoeding voor een rijwiel. Dit voorstel was noodig, omdat de minister van Binnenlandsche Zaken er op heeft ge wezen, dat de door B. en W. gedane be noeming niet wettelijk is aangezien er geen verordening bestaat, die B. en geeft tot het doen van dergelijke noem in gen. Conform besloten. Vaststelling le suppletoire begrooting 1938. B. en W. stelden voor den gewonen dienst 1938 in ontvangsten met f 1988.73 te ver o gen en in uitgaven met f 483.73 te verlagen en de begrooting voor den kapitaaldiens met 405 te verhoogen. Conform besloten. Gemeentelijke woningdienst. B. en W. stelden voor de in het Tuindorp aangekochte elf woningen onder te lfc* in een afzonderlijken woningdienst, aaar- voor een beheersverordening vast te s een commissie van bijstand te benoem bestaande uit de heeren J. W. Macdona Brak en C. W. Elles en als administrateur aan te stellen mr. Q. Rovers, ambtenaai secretarie, tegen een vergoeding van t 50 pe jaar. De heer Dingerdis vond dit neven baantje niet gewenscht voor den ambtenaar. Als hem in dien tijd iets overkomt dan valt hij niet onder de ambtenarenwet. De voorzitter kon zich niet voorstel len, dat dit complicaties zou geven. Hy bleef ambtenaar, ook in zijn vrijen tijd. hinfruó d°nald: Welk ongeluk kan J rijgen. Een boek op zijn hoofd? e voorzitter: Wij zullen het zoo maar laten. Met de stem van den heer Dingerdis tegen en wee ongeldige stemmen werd conform besloten. Belasting op tooneelvoorstellingen en andere vermakelijkheden. In behandeling kwam hierop het voorstel ot het instellen van een belasting op pu blieke vermakelijkheden en wel op 20 pCt. van de entreegelden. Voor dansgelegenhe den 2.50 per keer en 1.25 per keer wan neer deze gelegenheid minstens 14 dagen achtereen gegeven wordt. De verdere bijzonderheden publiceerden wij in ons nummer van Dinsdag. Den heer Den Das had het bijzonder te leurgesteld, dat het college met dit voorstel moest komen. Ter voorkoming van deze be lasting besloot de raad het vorig jaar tot in voering van de kermis en daarom doet het vreemd aan, dat de Kroon ook nu nog deze belasting vordert. Spr. maakte uit de stukken op, dat het college gepoogd heeft de moei lijkheden te verzachten. Desondanks meen de spr., dat de raad het voorstel moet afwij zen, omdat spr. deze belasting voor Bergen funest acht. Ook verwachtte hij er geen groote opbrengst van, terwijl hij moeilijkhe den voor vereenigingen op cultureel gebied vreest. Het gevolg zal zijn, dat de entreeprij zen verlaagd moeten worden en de vereeni gingen geen voldoende recettes ontvangen. Spr. verzocht het college nog pogingen aan te wenden deze belasting te voorkomen en wees er op, dat Bergen steeds aan de wenschen van bovenaf tegemoet is gekomen. De heer Swaag zeide, dat zijn fractie de bezwaren onderschrijft. Het wordt echter van bovenaf opgelegd en als zoodanig zal spr. het aanvaarden. Spr. wees op de mogelijk heid van fraude bij het afgeven van de rol len met kaartjes. Spr. gaf dit nader aan. In verband daarmede verzocht spr. een andere redactie. De heer Voute oordeelde de belasting ook weinig sympathiek. De minister vordert het en wij zullen vóór moeten stemmen. Spr. bracht een compliment aan het college voor de wijze waarop het getracht heeft deze be lasting het minst knellend te maken. De heer Elles zou vrijstelling willen geven voor gelegenheden waar de entree niet hooger is dan 25 cent. De heer Dingerdis wenschte een mo gelijkheid van beroep op den raad wanneer vrijstelling was geweigerd door B. en W. Komt dit niet, dan moet spr. tegen stemmen. De heer Swaag was van oordeel, dat daar wel iets voor te zeggen valt. De voorzitter wilde dan de beslissing geheel aan den raad laten. De heer Hemelrijk voelde daar niets voor. B. en W. hebben bevoegdheid en zijn verantwoording aan den raad verschuldigd. Als blijkt dat B. en W. steeds naar ons oor deel verkeerde beslissingen nemen, dan moe ten wij een ander college hebben. De heer D i n g e r d i s: In de meeste ge vallen zullen B. en W. wel juist handelen, maar beroep moet mogelijk blijven voor hen, die zich onrechtvaardig behandeld gevoe len. De heer d e n D a s: De geheele verorde ning wordt door den raad vastgesteld en in in art. 6 staat, dat B. en W. bevoegdheid krijgen in uitzonderingsgevallen ontheffing toe te staan. Hoe denken B. en W. dit toe te passen? Zoo wordt het mogelijk enkelen in een uitzonderingskwestie te brengen en spr. is daar tegen. De voorzitter zeide, dat B. en W. zich daarover even zullen beraden. Weth. Macdon ald: Wij zullen het zoo weinig mogelijk toepassen. De voorzitter: Het zal dienen voor onvoorziene gevallen. Het beoogt alleen B. en W. een bevoegdheid te verleenen voor gevallen, waarvoor men zou zeggen, dat het wenschelijk is. Weth. M a c d o n a 1 d: By de invoering van de kermis is bij Ged. St. niet naar voren gebracht, dat de kermis werd ingesteld om de vermakelijkheidsbelasting te ontgaan. Dit merken althans Ged. St. op. Wy zullen aan de belasting niet kunnen ontkomen. Alle seizoenplaatsen hebben deze belasting reeds lang. Spr. oordeelde, dat men verstandig doet deze verordening, die zeer aan den lagen kant is, aan te nemen. Wij kunnen ons ge lukkig achten, als zij zoo wordt goedge keurd. Dr. Hemelrijk: Men kan ons toch geen tarief opleggen. De voorzitter: De invoering kan als voorwaarde worden gesteld voor de uitkee- ring uit het Werkloosheidssubsidiefonds, maar de regeling blijft aan ons, maar wij kunnen in een ongunstiger positie komen. Dr. Hemelrijk zou nu noodgedwon gen vóór stemmen. De heer d e n D a s bleef den gang van zaken niet bevredigend achten. Reeds in 1936 moesten wij op sociaal gebied be zuinigen. Toen kwam de vermakelijkheids belasting naar voren en toen hebben wij betoogd, dat wü door invoering van de kermis die belasting wilden voorkomen, worden opgelegd. Spr. zou tegen stemmen. De v o o r z i t t e r: Wij hoopten inder daad door invoering van de kermis deze be lasting te voorkomen. Misschien is deze er eenigszins door uitgesteld. De vraag van den heer Swaag zal ter harte worden geno men. Aan den heer Dingerdis antwoordde spr., dat art. 6 alleen slaat op gevallen, die men niet voorziet. Wat spr. betreft, kan men art. 6 ook laten vervallen. De wethouders vonden het beter het art. te handhaven. De heer Dingerdis bleef een beroep op den raad bij weigering door B. en W. wenschelijk achten. Dr. H e m e 1 r ij k: Iemand kan altyd een adres aan den raad richten en dan kan de raad zijn meening uitspreken. Akkevietjes moeten buiten den raad blijven. De heer Dingerdis beluisterde de meening van den raad, maar behield zich voor om voor een gelijke rechtsbedeeling te willen opkomen. De verordening werd hierop, met aantee- kening dat de heer den Das geacht wenschte te worden te hebben tegen gestemd, aange nomen. De heer d en Das informeerde naar den steun voor boeren en kleine tuinders. De moeilijkheid is, of het college genegen is dis pensatie van stempelen voor hen te verlee nen, om voor hen tijdverlies te voorkomen. Misschien zijn er twee van die gevallen. Spr. verzocht het college dit te overwegen. Weth. Miltenbur g zeide, dat derge lijke menschen niet behoeven te stempelen. Voor de tuinders is er nog geen regeling. Deze is er wel voor de kleine boeren en die op eigen bedrijf werken, behoeven niet te stempelen. Rondvraag. De heer V o te: Hoewel ik den cursus met schaar en lijmpot aan de Alkmaarsche Courant nog niet heb gevolgd, wil ik vra gen, hoe staat het met het zandvervoer. Ik ben er niet erg gerust op. De v o o r z i t t e r: Wij kunnen alleen dat zeggen, dat wij geen reden tot ongerust heid hebben, zoolang wij u niets mededee- len. De heer V o t e: Zit er werking in? De voorzitter: Mag ik even met de wethouders overleggen? Na eenig beraad met de wethouders: Ik kan u vertellen, dat wij den stelligen indruk hebben en dit op goede gronden, dat wij niet voor voorrassingen komen. Wij hebben reeds vroeger de wenschelijk- heid uitgesproken, dat de heer Voute eens aan een courant gedetacheerd wordt om eenig begrip te krijgen van wat er in dezen tijd aan een courant te doen is. Zijn schaar- en lijmpot-opmerking is het beste bewijs, dat hij, wat de journalistiek betreft, nog met zijn gedachten bij de toe standen van meer dan 50 jaar geleden ver toeft. Van een modern bedrijf als b.v. het onze en alles wat daaraan vast zit, blijkt de heer Voute nog altijd niet het minste begrip te hebben. Wij kunnen ons overigens niet voorstellen, waarom het noodig is, in deze zaak eenige geheimzinnigheid te betrachten. Het is ons bekend, dat de aannemer, de heer Strijland uit Uithoorn, tot welwillende medewerking bereid is, doch dat hij becijferd heeft, dat het vervoer* per smalspoor 7000 meer moet kosten dan het zandvervoer per auto's. Dit verschil zal óf door Defensie óf door de ge meente öf door beiden betaald moeten wor den. Ons dunkt, dat deze zaak ook de bur gerij aangaat. Sport DE FILM DER OLYMPISCHE SPELEN 1936. In tegenwoordigheid van den Führer en rijkskanselier Hitier, talrijke Duitsche auto riteiten, leden van het corps diplomatique en van het internationaal Olympisch comi té, is gisteravond in het „Ufa-paleis" te Berlijn de premiere vertoond van de film der Olympische spelen, welke in 1936 te Berlijn zijn gehouden. Leni Riefenstahl. onder wier leiding deze film tot stand kwam, heeft haar werk gewijd aan de na gedachtenis van wijlen baron Pierre de Coubertin, den stichter der moderne Olym pische spelen. Het eerste gedeelte der film, het „feest der volkeren" begint met opnamen van de Acropolis, vervolgens ziet men den weg, welken het Olympische vuur, ontvlamd op het altaar te Olympia, door zeven landen heeft afgelegd naar Berlijn, dan de plech tige intrede en opmarsch van de equipes der een-en-vijftig deelnemende landen in het Olympisch stadion. Vervolgens komen de verschillende wedstrijden op het doek, waarvan vooral het athletisch gedeelte ge slaagd mag heeten. Men ziet b.v. de historische 1500 meter, waarop de Nieuwzeelandsche athleet Jack Lovelock een nieuw wereldrecord vestigde, van den start tot aan de finish, men ziet den eindstrijd van de 100 meter, waarin onze landgenoot Tinus Osendarp de bron zen medaille veroverde, verder den opwin denden en uiterst spannenden strijd van den Japanner Murakoso op de 10.000 meter tegen de drie Finnen Salminen, Askola en Iso Hollo. Ook het polsstokhoogspringen en de estafette der damesathleten zijn op bijzon der fraaie wijze opgenomen. De film geeft een uitstekend overzicht van de spelen en geeft op aparte wijze de belangrijkste ge beurtenissen weer. Ter gelegenheid van deze premiere ver leende Hitier den rijkssportleider, von Tschammer Und Osten, het gouden eeretee- ken van de nationaal-socialistische partij. Bridge DE COMPETITIE VAN DEN KENNEMER- BRIDGEBOND. Op één wedstrijd na, waarvan de uitslag van geen beteekenis meer is, is de competi tie, door den Kennemer Bridgebond in het seizoen '37-'38 georganiseerd tusschen de by den bond aangesloten vereenigingen, geëin digd. Er werd in twee groepen gespeeld: een hoofdklasse en een eerste klasse. In de hoofdklasse waren ingedeeld tien clubs; deze speelden in drie groepen, resp. van vier, drie en drie vereenigingen. In de eerste groep (4 clubs) werd de afd. Haarlem van den Ned. Bridgebond kampioen met 10 p. uit 6 wedstrijden, in de tweede groep eindigde Beverwijk als nummer één met 8 pt. uit 4 wedstrijden en in de derde groep werd de Alkmaarsche Bridgeclub eerste met 8 pt. uit 4 wedstrijden. De ver houding der winst- en verliespunten per spel was by Haarlem N.B.B. 327249, bij Bever wijk 213 1701/a en by Alkmaar 241M— 142 tf. De drie kampioenen speelden hierna om de eerste, tweede en derde plaats. De afd. Haarlem van den N.B.B. werd eerste met vier overwinningen, terwijl Alkmaar en Be verwijk nog één wedstrijd moeten spelen om de tweede en derde plaats. Al was het verschil tusschen de drie teams niet groot, toch was het zestiental van Haarlem als geheel iets sterker en de over winning was dus verdiend. In de eerste klas waren 7 clubs inge deeld, een groep van vier en één van drie clubs. De bridgeclub Bergen won in de groep van vier het kampioenschap met 11 pt. uit 6 wedstrijden (.22514—250^). Het tweede team van de „Haarlemsche Bridgeclub" werd eerste in de groep van drie, met 8 pt. uit 4 wedstrijden. De beide kampioenen speelden daarna om de eereplaats. Eerst won de H. Bridgeclub II, toen won Bergen en de beslissingswedstrijd werd eveneens door Bergen gewonnen, zoo dat deze club in de eerste klasse den eersten prys veroverde. De club zal waarschijnlijk het volgende seizoen in de hoofdklasse moe ten uitkomen. Paarden Het internationaal concours hippique te Nice is gister onder groote belang stelling voortgezet met de wedstrijden om den prijs van Monaco en om den prys van het Belgische leger. De Neder- landsche ruiter, luit. J. A. de Bruine, heeft met zijn eigen paard „Mylord" een uitstekende prestatie verricht, door in den zwaren wedstrijd om den prijs van Monaco, waarbij zes dubbelsprongen tot een hoogte van 1.60 meter moesten worden genomen, slechts drie fouten te maken en daarmede de overwinning te behalen. De Nederlandsche ruiters en vooral de paarden, hebben zich thans grootendeels aan het warme klimaat van Nice aangepast. De conditie van de Nederlandsche equipe wordt steeds beter en het thans behaalde fraaie succes wekt hoopvolle verwachtingen voor de volgende dagen. Het was ook nu prachtig weer, de publie ke belangstelling was mede hierdoor weer groot. Het parcours voor den wedstrijd om den prijs van Monaco was zeer zwaar, zes moeilijke dubbelsprongen, waarbij de hin dernissen een hoogte van 1.60 meter bereik ten, stelde vele ruiters voor lastige proble men. Luit. de Bruine reed prachtig, slechts eenmaal weigerde „Mylord", hetgeen drie fouten tengevolge had, maar overigens legde onze landgenoot het parcours foutloos af. Geen der andere deelnemers maakte minder fouten, zoodat luit. de Bruine onbedreigd en zonder overspringen winnaar van den fraaien prijs werd. Op de tweede plaats kwam de Portugeesche luit. Beltrao, die op „Biscuit" 4 fouten maakte. Derde werd de Roemeensche luit. Tudoran; luit. Gruppelaar maakte op „Peter Pan" 8 fouten en plaatste zich hierdoor als negende, terwijl ritmeester baron Sirtema van Grovestins op „Godard" met 16 fouten en luit. Greter op „Juno" met 22 fouten buiten de prijzen vielen. Vervolgens werd er om den prijs van het Belgische leger gereden. Op het parcours waren dertien hindernissen tot een hoogte van 1.50 meter opgesteld, waaronder eenige zeer moeilijke. Er werd zoowel een indivi dueel- als een equipe-klassement opge maakt. Individueel winnaar werd de Roe meen luit. Tudoran, die een foutloos par cours reed in den snellen tijd van 1 min. 5 sec. De beste Nederlandsche ruiter in dit nummer was luit. Greter, die op „Carina" vier fouten maakte en een tijd van 1 min. 10 sec. noteerde, waardoor hij zich negende plaatste. Ook luit. Gruppelaar liep op „Peacock" slechts vier fouten op, maar hij had 0.4 sec. langer noodig dan luit. Greter en kwam al dus op de tiende plaats. Ritmeester baron Sirtema van Grovestins verkreeg eveneens vier fouten, maar zijn tijd van 1 min. 14.8 sec., welke hij op „Izard" maakte, deed hem op de dertiende plaats belanden. Luit. de Bruine, die op „Ernica" acht fouten maakte, kreeg een eervolle vermelding. In het klassement voor de equipes plaat ste de Portugeesche ploeg zich met 16 fouten aan den kop. De Turksche equipe werd met slechts 3/4 fout verschil tweede, de sterke Iersche equipe bezette met 19 fouten de der de plaats, terwijl onze landgenooten met 20 fouten een eervolle vierde plaats innamen. Achter de Nederlandsche equipe volgden dan de Polen met 28 fouten, de Roemenen met eveneens 28 fouten en de Franschen met niet minder dan 79 fouten. Heohtszaken PIANOLES HINDERLIJK LAWAAI. Kloppende buren riepen den Kadi te hulp. Voor den Amsterdamschen kantonrechter, mr. Hartzfeld, stond gisteren een muziek- leerares terecht, verdacht van overtreding van art. 61 der Amsterdamsche politieveror dening, waarin het „hinderlyk" muziek ma ken strafbaar wordt gesteld. Haar was tenlaste gelegd, dat zy in Jan. 1938 in een perceel aan het Jac. Obrecht- plein, waar zy haar beroep van muziek- leerares uitoefent, zoodanig luid muziek op een piano en een cello heeft doen maken, dat deze muziek voor de buren zeer hinder lijk was. De juffrouw werd verdedigd door mr. Th. Muller Massis. Het O.M. had de zij buren opgeroepen a charge, de benedenburen waren door den verdediger a décharge gedagvaard. Eén décharge getuige woont éénhoog, de verdachte echter driehoog. Getuige had van de muziek geen last, wel van het kloppen van buren, die op deze wijze hun ontstem ming over de muziek uitten. De bewoner van de étage onder die van verdachte ver klaarde heelemaal geen last van de muziek te hebben. Ambtenaar van het O.M.: U bent auto handelaar, bent u wel eens thuis? Getuige: Dikwijls, maar ik heb meer last van het kloppen van de zyburen dan van de muziek. De verbalisant had de muziek gehoord, toen hij zich in de woning van den klager bevond, die naast verdachte woont. Hy vond op dat oogenblik de muziek niet hinderlyk. De bewoner kwam vertellen, dat hij wel veel hinder van de muziek had. Kantonrechter: En beantwoordt u dat met kloppen? Getuige: Een enkele maal doet mijn vrouw dat. Er is een tijd geweest, dat we iederen avond en ook Zondagsochtends last van de twee vleugels van verdachte hadden. Door inmenging van de politie en den huis baas is dat nu gelukkig uit, maar mijn vrouw is er bijna zenuwziek van geworden. Een andere buur was al evenmin met de muziekleerares als buurvrouw ingenomen. Verdachte vertelde, dat ze al bezig is met het zoeken naar een ander huis, ook al om dat zij door de buren „zoo lastig gevallen wordt". Ambtenaar O.M.: Kunt u niet by de men schen aan huis lesgeven, dan is het lawaai tenminste verdeeld. Neen, dat gaat niet, zeide verdachte. Kantonrechter: Kunt u niet een van uw twee vleugels op zolder zetten? Verdachte: Neen, dat gaat natuurlijk niet wegens het samenspelen. De ambtenaar van het O.M., mr. Van der Meulen, was van meening, dat iemand, die het beroep van pianoleerares uitoefent, moet zorgen, dat de buren geen last ondervinden. Spr. eischte een geldboete van 10. De verdediger, mr. Th. Muller Massis, zei de in zijn pleidooi, dat het onderhavige ar tikel 61 in de A.P.V. is ingeschakeld om radio-overlast strafbaar te stellen. In dit ge val wordt op een normale manier lesgegeven en zijn alle maatregelen getroffen om den buren geen overlast te veroorzaken. Deze leerares zou in haar beroep worden gehin derd, wanneer zij veroordeeld wordt, omdat zij muziek in haar woning maakt. Pleiter drong aan op vrijspraak. De kantonrechter was van meening, dat dit feit niet onder artikel 61 A.P.V. valt. De verdachte geeft les en verdient daarmede haar brood. De kantonrechter sprak verd. vrij, doch was van meening, dat er wel een regeling getroffen dient te worden. Het beste zou zyn, wanneer verdachte verhuisde. VISCHSORTEERDER VRIJGESPROKEN. Het Amsterdamsch gerechtshof heeft gis teren den vischsorteerder K. van S. uit IJmuiden vrijgesproken en den hem ten- laste gelegden diefstal van enkele tongen in den rijksvischafslag te IJmuiden, HUWELIJKSZWENDELAAR VOOR DE RECHTBANK. Twee-en-een-half jaar gevangenis straf geëischt. Een huwelijkszwendelaar, die zich „puzzle-koning" noemt, stond gisteren voor de Amsterdamsche rechtbank terecht we gens oplichting. Een Duitsche dienstbode had hij wijs gemaakt, dat hy haar zou trou wen en hij wist haar over te halen hem 500 te leenen. De man is reeds herhaaldelijk veroor deeld. Toen hy met de dienstbode kennis maakte, was hy ondertrouwd met een vrouw, die op een zijner huwelijksadver tenties had geschreven. Als eerste getuige hoorde de rechtbank het Duitsche meisje, dat inplaats van te trouwen achterbleef met een leeg spaar bankboekje. Zij deed een heel ander ver haal dan de verdachte, die hardnekkig ont kende een cent te hebben ontvangen van het meisje. Hij had haar zoo vertelde getuige aangesproken in de De Lalressestraat te Amsterdam. Aanvankelijk had ze niet veel lust gehad met hem mee te gaan, maar hy praatte zoo mooi, dat ze er tenslotte in toe stemde, met hem een café te bezoeken. Al heel gauw begon hij over „trouwen" te spreken. Hij had zoo vertelde hij een heel goede betrekking en verdiende wel 30 per dag. Nog verschillende malen ont moette zy den man. Hij vertelde haar o.a., dat hij een mooie auto kon koopen, maar dat hij geen 500 gulden „los" geld had. Na lang praten en vele beloften van de zijde van verdachte had het meisje besloten haar spaarduitjes van de postspaarbank te ha len. Toen hij het geld eenmaal in handen had, had verdachte plotseling haast. Enkele oogenblikken later was hij verdwenen en zy had hem nooit teruggezien. Een kapster, als getuige gehoord, vertel de, dat verdachte haar ook voorstellen had gedaan om te trouwen. Hij had haar ge zegd, dat hij als „puzzlekoning" veel geld verdiende. Het meisje was op zijn aanbie dingen niet ingegaan. Bij het eerste gesprek had hij haar 50 willen geven. President: „Wilde hy dat in uw tasch doen of eruit halen?" Het blijkt, dat verdachte aan deze getui ge geen geld ter leen heeft gevraagd. De officier van justitie mr. H. A. Was- senbergh, merkte in zyn requisitoir op, dat verdachte zich zelf nog het praedicaat van betrouwbaarheid durft toekennen, doch... hy is niet minder dan zestien maal ver oordeeld, waaronder vyf jaar dwangarbeid in het buitenland. Gezien den ernst van de feiten en zijn vroegere veroordeelingen vroeg de officier een gevangenisstraf van twee en een half jaar. De verdediger mr. dr. A. Sternheim acht te het bewijs niet geleverd. PI. drong aan op vrijspraak. Na raadkamer deelde de president mede, dat het onderzoek naar de meening van de rechtbank niet volledig is geweest, zoodat de stukken in handen van den rechter commissaris werden gesteld. Het verzoek van verdachte om in vrijheid te worden gesteld wees de rechtbank af. TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? Vraag en Aanbod. 35 cent per 5 regels a contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9