VORS COBRA De Betuwe rouwt ^Binnenland JvudiÜ fttO QCCUiUiiQ OeuilCeton Een nachtvorst veroorzaakte enorme schade. -^oedkooper dan Koffie Hag, dat kunnen wij ook! Onze coffeïne- vrije Sanka-koffie kost slechts 44 ets. per pakje. Maar beter dan Koffie Hag, dat bestaat niet! Bij Hag doet het niet alleen de fijne kwaliteit van uitgezochte hoog- tandkoffie, maar vooral ook de 30-jarige bedrijfservaring en het unieke werkprocédé. Dus Koffie Hag, ook voor U! TWEEDE BLAD (Van onzen bij zonderen verslaggever.) Eist, 21 April Weinig is er overgebleven van de bloemenpracht van de Betuwe sinds de ruwe nachtvorst haar beroerd heeft. In 'luttele uren is de schoonheid verwelkt.... is de arbeid van een heel jaar teniet ge daan. De zachte dagen uit de voorafge gane maanden deden het beste hopen, een bloemenpracht als bijna nooit tevo ren vertoond kon verwacht worden.... het heeft niet zoo mogen zijn. Wat zich eerst in volle schoonheid zou vertoonen is op vele plaatsen verschrompeld. Geen smettelooze bloesem, maar gerimpelde, bruin gekleurde blaadjes. De Betuwe rouwt. In Boven- en Neder-Betuwe kunnen de bongerdbezitters treuren. Vrijwel elke plaats heeft bezoek gehad vin den meest onwelkomen gast die men zich maar denken kan en ook bijna overal heeft hij zijn kaartje achtergelaten wat in de meeste gevallen immer een doodsbericht voor den bongerd inhoudt. Duizenden pe ren, appels en pruimen zullen niet tot rijp heid komen. De hoop en het vertrouwen van vele menschen zijn vernietigd. „Nog kunnen wij niet ten volle de schade overzien" zoo zegt de heer Westra, procura tiehouder van de veïlingsvereeniging „Ne der-Betuwe", „maar wel weet ik dat zij aan zienlijk zal wezen. Het totaalbedrag kan in de duizenden, maar ook in de honderddui zenden loopen. Op deze veiling hebben wij een jaar- lijksche omzet van 1 a 2 millioen. Maar ook in Tiel, Nijmegen, Arnhem en nog andere plaatsen bestaan veilingen die belangrijk zijn. U kimt dus wel begrij pen, dat, gehoord de ramp die velen hier getroffen heeft, het totaal aanzien lijk kan doen zijn. Misschien dat velen iets te pessimistisch zijn. Er bestaat kans dat toch nog een deel van de boomen tot rijpheid komt. Dat kan pas over een dag of twaalf geconstateerd worden. Hoewel veel boomgaardbezitters de hoop daarop geheel hebben opgegeven. Ik heb van tamelijk wat menschen hier uit de omgeving hetzelfde verhaal gehoord. Velen wilden de boomen gaan bespuiten en kwa men bij onderzoek van de bloesem tot de conclusie dat de stamper geheel zwart was. Het vernielend werk was verrichtspui ten behoefden zij niet meer. Het merkwaardige is. dat op sommige plaatsen de eene bongerd wel aangetast is terwijl de vlak ernaast gelegene niet geleden had. Op de eene plek is het erg geweest, op een andere plaats heeft men er vrijwel niets van gemerkt. Net dat wij een goed jaar ver wachten konden, is veel met een nacht ver nield. En waar de nachtvorst nog eiken nacht weer kan optredenbestaat er im mer kans dat het vernielende werk voortge zet kan worden". Bongerden, die duizenden guldens per jaar konden opleveren door het meer dan uitstekende fruit dat zij opleverden, zijn vrij wel waardeloos geworden. Voor hunne bon gerd vormt hun jaarlijksche bTon van inko men en thans is de bron toegevroren. Er is een geval dat een bongerd, die getaxeerd werd op circa 7000 gulden op brengst aan fruit, in eenige uren totaal waardeloos werd. Alle boomen waren aangetasthet hart van de bloesem klopte niet meer.' Gelukkig dat 't gesneeuwd l^eft, zoo zegt een vakman. De sneeuw heeft op sommige plaatsen tenminste de bloesem afgedekt en vormde een beschermende laag. Onzin, meent een ander, ook de sneeuw kan de bloesem geheel vernielen. Zoo verschillen de meeningen over het nachtvorstvraagstuk gelijk de opinies uiteenloopen omtrent de bestrijd ingsm iddelen Er bestaat geen middel om de nachtvorst uit de bongerd te houden denkt menig con servatief denkend Betuwnaar. Plaatsen van petroleum- of oliekachels in de boomgaard heeft geen enkel nut. Maar een feit is toen dat degenen, die wel van dit middel gebruik hebben gemaakt, met succes den blcesem- moordenaar bestreden Maar voor menigeen schijnt het zeer moei lijk om niet te zeggen ónmogelijk te gelooven in de techniek. In de bongerd loopt een boer van boom tot boom. Voorzichtig maakt hij een teer bloesempje open. Stamper zwartzoo gaat het telkenmale. Geen glanzende reinet zal den boom sieren. Geen zwaar beladen takken zullen over enkele maanden te zien zijn. Van voren af aan beginnen. Weer verzorgen, 'n heel jaar lang van 's ochtends vroeg tot des avonds laat. En weer de kans dat in één nacht de koude vernielt wat met warmte is op gebouwd. En daarom treurt men op vele plaatsen in de Betuwe. Het is geen land van den bloeienden Bon gerd op het oogenblik. AANSTELLING VAN BURGER PERSONEEL BIJ GARNIZOENEN. De Centrale van Rijkspersoneel heeft in een verzoekschrift de aandacht van den mi nister van defensie gevestigd op de vele noodhulpen, die bij bestaande garnizoenen reeds lang een gedeeltelijke taak verrich ten. Gevraagd wordt aan dezen bij gebleken geschiktheid bij toewijzing van burger per soneel in de nieuwe garnizoensplaatsen voorkeursrechten te geven. N.V. KOFFIE HAG MIJ. - AMSTERDAM ERNSTIGE AANRIJDINGEN. Te Heelsura. Gistermiddag is de 75-jarige oud-notaris Wildervanck de Blécourt uit Velp bij het oversteken van den Utrechtschen straatweg, doordat hij weifelde, aangereden door een auto. De oud-notaris liep een hoofdwonde op en brak beide beenen. In zorgwekkenden toe stand is hij naar het ziekenhuis te Velp vervoerd. Bij De Klomp. Gistermiddag is nabij De Klomp, de veer tigjarige echtgenoote van den heer de Breed uit Derveen bij het oversteken van den Rijksstraatweg te Veenendaal door een uit de richting Ede komende auto gegrepen. Zij werd zeer ernstig gewond. In hopeloozen toestand is zij naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. NIET OP HET VERKEER GELET! Doodelijk verkeersongeval nabij Sittard. Vanochtend stak op den rijksweg onder de gemeente Nieuwstadt (L de ongehuw de arbeider M. Bex, uit Nieuwstadt plotse ling per rijwiel den weg over om zich te be geven naar het café „Beusmans", waar hij sedert enkele dagen werkzaamheden ver richtte. Daarbij lette hij niet op het verkeer achter hem, met het noodlottig gevolg, dat hij door de auto van B. uit Tegelen werd ge grepen en tegen den grond gesmakt. Bex, die ernstig gewond werd en veel bloed had verloren, werd dood opgenomen. VIER SLACHTOFFERS VAN AUTO-ONGELUK BEGRAVEN. Een droeve uitgeleide Vier van de vijf jongemannen, die in den nacht van Eersten op Tweeden Paaschdag bij het tragisch auto-ongeluk te Capelle a. d. IJsel het leven hebben verloren, zijn giste ren naar hun laatste rustplaats gebracht, te Moordrecht allereerst de 23-jarige grond werker A. Palsgraaf, en daarop tezamen in één graf de 29-jarige koopman P. van Vliet en de 22-jarige schilder J. Versteeg en te Gouderak, aan den anderen oever van den Hollandschen IJsel, de 33-jarige aannemer A. Kasbergen, aldus het Hbld. In beide gemeenten was de belangstelling op de kleine begraafplaatsen overgroot. Te Moordrecht waren burgemeester K. H. Brandt, mevr. Brandt en de beide wethou ders J. L. de Jong en H. Frederiks, bij de plechtigheid aanwezig. Eenige bloemstukken van familieleden dekten de baren; aan de groeve van Palsgraaf werd een krans van de kameraden van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij gelegd. Aan de graven van Palsgraaf en Van Vliet sprak de godsdienst onderwijzer P. de Jong te Moordrecht een afscheidswoord, bij de begrafenis van Van Vliet richtte prof. dr. M. C. van Mourik Broekman, Ned. Hervormd predikant te Moordrecht, een treffend troostwoord tot de diepbedroefde ouders. Bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van A. Kasbergen te Gouderak. wiens baar door vier bloemstukken was ge dekt, spraken ds. T. H. Oostenbrug, Ned. Hervormd predikant aldaar, de heer P. Val kenburg uit Nieuwerkerk a. d. IJsel namens den Aannemers- en Patroonsbond en de heer P. M. Beyen, voorzitter van de gymnastiek- vereeniging T.H.O.R., namens de sportvrien den. Zij allen schetsten den rouw en de ont roering welke dit ongeluk in breeden kring heeft gebracht. Het stoffelijk overschot van het vijfde slachtoffer, den 30-jarigen timmerman en aannemer P. Blonk te Ouderkerk a. d. IJsel, is heden op de nieuwe algemeene be graafplaats aldaar ter ruste gelegd. OVERTREDING RADIO-REGLEMENT. Opvangen en doorgeven van voor een ander bestemde koersen. Het vorig jaar diende het persbureau Vaz Dias een klacht in tegen een Duit- scher, directeur van het koersenbureau Coras, omdat vermoed werd. dat het laat ste bureau per radio uitgezonden koersen, bestemd voor Vaz Dias, onrechtmatig opving en aan banken en commissionnairs leverde. De man, een Duitsche oud-marine-offi cier, werd Donderdag door de Amster damsche rechtbank veroordeeld tot drie maanden hechtenio wegens overtreding van het radio-reglement. De kantonrechter had hem tot 1000 boete veroordeeld. De officier van justitie had een maand hechtenis geëischt. De verdachte hield zóówel voor den kantonrechter als de rechtbank vol, dat hij onschuldig was, dat hij niet voor V. D. bestemde koersen had opgevangen, ge codeerd en doorgegeven aan banken, doch dat hij de koersen van een bevriende relatie kreeg, een relatie, die hij echter niet wenschte te noemen. De verdachte zal van dit vonnis cassa tie aanteekenen bij den Hoogen Raad. GEEN INFANTERIE-DETACHEMENT TE BAARN. Bij het gemeentebestuur van Baarn is gisteren bericht binnengekomen, dat de legerautoriteiten er van afzien een deta chement van het 21ste regiment infanterie gedurende tien maanden te Baarn te ves tigen. Gebrek aan behoorlijke huisvesting moet de reden tot bovengenoemd bes'uit zijn. OUDE VROUW VERDRONKEN. Vanochtend om zes uur ontdekte een land bouwer'in een sloot achter haar huis in de Marktstraat te Grootebroek het lichaam van de 83-jarige weduwe Ursem. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. De levensgeesten waren echter reeds geweken. De vrouw is waarschijnlijk misgestapt en verdronken. Zaterdag 23 April. HILVERSUM, 301,5 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— VPRO-mor- genwijding. 10.20 Voor Arb. in de Continubedr. 12.— Orgelspel. 12.30 —1.45 Gr.pl. 2.— Filmpr. 2.15 So listenconcert. 2.45 Fantasia. 3.15 Schaakles. 3.30 Res.-orkest. 4.30 Ec. lezing. 4.50 Verv. concert. 5.30 Gr. pl. 5.40 Literaire causerie. 6.05 Or gelspel. 6.30 Gron. uitz. 7.Film land. (7.30 VPRO: „Houtrust, 25 September", causerie). 8.Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA- Varia. 8.15 Sylvia-Amusements- orkest en solist. 8.45 Gr.pl. 9.Toe spraak- 9.15 En nu.... Oké. 10.30 ANP-ber., mededeelingen. 10.35 Community-Singing (gr.opn.) 11.— Solistenconcert. 11.3012.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 De KRO-melodisten en solist. I.Gr.pl. 1.20 Verv. concert. 2. Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gr.pl. 3.— Kinderuur. 4— Gr.pl. 4.15 KRO-Kamerorkest. 4.45 Gr.pl. 5. Verv. concert. 5.30 Gr.pl. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 De Maria-vereering. causerie. 7.35 Act. aetherflitsen. 8.ANP- ber., mededeelingen. 8.15 Overpein zing met muzikale omlijsting. 8.35 KRO-orkest en solisten. 10.30 ANP- ber. 10.40 Filmpr. 10.5512.Gr. platen. DROITWICH. 1500 M. 10.20 Gr.pl. 10.50 Orgelspel. 11.20 Pianovoordr. II.50 Gr.pl. 12.20 R. King's orkest. 1.05 Orgelspel. 1.35 Shakespeare- herdenking. 2.20 E. Pini's Tango orkest en soliste. 3.05 Sportrep. 4.05 Gr.pl. 4.20 B. Cotton en zijn Band. 5.20 Ber. 5.50 Sportpr. 6.05 BBC- zangers en -orkest mmv. solisten. 6.50 Radiojournaal. 7.20 Music-Hall Programma. 8.20 Ber. 8.40 Ameri- kaansch nieuws. 8.55 Rep. 9.05 St. George's Dagprogr. 10.10 Deel. 10.20 Jack Harris en zijn band. 10.50 Or gelspel mmv. solisten. 11.1011.20 Berichten. RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 7.55— 8.30, 9.05 en 10.20 Gr.pl. 11.35 Giar- dino-orkest. (12.50 Zang). 1.20, 2.20 en 3.05 Zang. 6.20 Pianovoordr. 6.35 en 7.35 Zang. 7.50 Radiotooneel. 8.30 Variété-progr. 9.25 Symph.- concert, mmv. soliste. 10.2012.20 Jo Bouillon's dansorkest. KEULEN. 456 M. 5.30 Gr.pl. 6.30 Omroepsextet en Omroepschram- melensemble. 11.20 Weensch Ka merorkest. 1.30 Gr.pl. 3.20 Omroep orkest en solisten. 6.Zang en piano. 6.30 Orkest van den Rijksar beidsdienst. 7.20 Omroeporkest en solisten. 9.35 Gr.pl. 9.500—12.20 A. Lutter en Art. Rink met hun orkes ten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M-: 11.20 Gr.pl. 11.50 Omroepsslon- orkest. 12.30 Omroepdansorkejt. 12.50 Gr.pl. 1.35 Het Buysse-Rolin- kwartet. 2.20 Omroeporkest. 3.05 Gr.pl. 3.20 Omroeporkest. 5.05 Om- roepsalonorkest. 6.50 Die Walküre, opera. Na afloop tot 11.20 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Gr.pl. 1150 en 12.30 L. Langlois' orkest. 12.501.20 en 2.20 Gr.pl. 3.20 Jazz-pianoduetten. 3.35 Gr.pl. 3.50 Viool en piano. 4.35 en 5.— Gr.pl. 5.35 en 6.05 Kamermu ziek. 6.35 Gr.pl. 7.20 O Yes Kitty, operette. 9.30 Gr.pl. 10.2011.20 F. Candrix orkest DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 E. Jahn's orkest, soliste en pianoduo Jerochnik. 7.20 Erhard Bauschke's dansorkest, Omroep- Amusementsorkest, pianoduo Hans Bund en solisten (gr.opn.) 9.20 Ber. 9.50 Viool en piano. 10.05 Ber. 10.20 Omroepkleinorkest en solisten. 11.2012.15 Omroepdansorkest en solisten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20. Parijs R. 9.20—10.05, Lond. Reg. 10.05—11.40, Parijs R. 11.4012.20, Brussel VI. 12.20—13.20, Keulen 13.20—14.40, Droitwich 14.4015.20, Keulen 15.20—17.20, Lond. Reg. 17.20— 18.40, Brussel Fr. lü.4018.50, Lond. 18.50—19.20, Keulen 19.20—21.20, Brussel Fr. 21.2022.20, Berlijn 22.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.8.20, Lu xemburg 8.209.35, Droitwich 9.35 —13.35, Lond. Reg. 13.35-16.05, Droitwich 16.05—22.10, Lond. Reg. 22.10—22.20, Droitwich 22.20—23.10, Parijs R. 23.10—24.—. Lijn 5: Diversen. #0©©0©©©©@©©© BRAND TE VEENENDAAL. Hedennacht ontdekte men te Veenendaal brand in de slagerij van den heer E. Enge lenburg aan den Parallelweg. Onmiddellijk werd het vuur bestreden met twee stralen op de waterleiding, doch men kon niet ver hinderen, dat het perceel geheel uitbrandde. HET PRINSES BEATRIXFONDS IN WEST-INDIE. Het bestuur van het Prinses Beatrixfonds deelt mede, dat het van de Hollandsche Bank-Unie N.V. te Amsterdam regelmatig op de hoogte is gehouden van de giften, welke op de West-Indische eilanden voor dit fonds zijn bijeengebracht. Het kantoor Willemstad van deze bank heeft een inzameling gehouden, welke tot dusverre ruim f 1600 heeft opgeleverd. Dit voorbeeld moge velen in den lande opwek ken alsnog een bijdrage aan dit fonds te schenken door storting op de girorekening nr. 75000. DE TELEGRAAFWEDSTRIJD. Opmerkelijke resultaten. Gistermiddag is op het telegraafkantoor te Amsterdam de finale gehouden in de be diening van de schrijfmachine, de laatste finale van den telegraafwedstrijd, welke door een commissie onder leiding van den inspecteur der P.T.T., den heer A. Spaans, was georganiseerd voor het personeel der P.T.T. en waaraan in het geheel 61 perso nen, dames en heeren, hadden deelgenomen. Er waren wedstrijden op drie soorten machi nes, welke bij de P.T.T. in gebruik zijn: de gewone schrijfmachine, de teletype, dat is het toestel, waarmede telegrammen worden verzonden, en den verreschrijver, ofwel te lex, zooals dit apparaat in het particuliere bedrijf wordt genoemd. In elk dezer -cate gorieën was winnaar degene, die in zeven minuten de meeste punten had behaald, daartoe kregen de deelnemers een punt per' woord, doch de fouten werden streng be straft: iedere fout bezorgde den overtreder tien strafpunten Niettemin zag de winnaar in de groep ma- chineschrijven kans gemiddeld 63 woorden per minuut te tikken, waarbij bij slechts zes malen niet hard genoeg aansloeg, hetgeen hem zes punten deed verspelen. Een deelne mer in deze groep typte zeven minuten lang 59 woorden per minuut zonder één enkele fout. Een ander typte 71 woorden per mi nuut gewonen Nederlandschen tekst, zij het met een paar foutjes, doch een van zijn col lega's tikte 64 woorden per minuut zonder een fout. Er was iemand, die 42 woorden per minuut in gecodeerden tekst op de telex tikt zonder een fout te maken. De directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, heeft de prijzen uitgereikt, in te genwoordigheid van de heeren J. W. Groe- neyk, chef van de tiende afdeeling (arbeid) der P.T.T., ir. J. M. J. Hendriks, hoofd van het telefoondistrict Amsterdam; A, v. Veen, directeur van het postkantoor, en P. Bossen, directeur van het telegraafkantoor te Am sterdam. Iedere deelnemer, die in zijn groep minder dan 12 procent van het behaalde puntental aan strafpunten heeft verloren, kreeg een diploma. Door MARK CHANNING Ned. bewerking door MARIt DE BELMONTE 34) Hij kende den meedoogenloozen haat van den Cobra jegens de Engelschen en hij had niet de geringste hoop er aan te ontkomen. „Ja, ik houd van haar", antwoordde hij zonder omwegen. En opstaande rekte hij als verlicht zijn lange ledematen uit. „Soms is er een vrouw noodig, om de tong van een man los te maken", merkte hij op. „Dezen keer hebt u waarheid ge sproken voor de verandering voegde hij ironisch er aan toe, zijn groot hoofd buigend. „En, houdt de miss sahib ook van u?" „Dat weet ik niet. Ze kent me nauwe lijks". t „In dat geval zult u haar wel niet veel beter kennen", grijnsde de Khan. „En toch is u verliefd. Indien ik u nu eens zeide, dat zij uw gevoelens deelt, wat zou u dan doen?" Dan zou ik u beschuldigen van onwaar heid te spreken", antwoordde de Engelsch- man streng. De Cobra ontweek de uitdaging. „Luister, Gray sahib, ik sta u een paar dagen toe. U zult gehuisvest worden, zoo als het een sahib, die mijn gast is, toe komt. Indien na verloop van dien tijd u niet besluit van te spreken, dan zal zij voor uw oogen een kastijding ondergaan, heel wat pijnlijker dan die, welke u te verduren hebt gehad". Gray wilde antwoorden, doch de Cobra gebood hem heftig te zwijgen en na aan zijn mannen bevolen te hebben den ge vangene mee te nemen, boog hij zijn hooge gestalte om onder den boog door de deur door te verdwijnen. HOOFDSTUK XVIII. Dalila. De Cobra wist thans, dat Gray Diana liefhad. Hij moest er nu nog achter zien te komen in welke mate zij van dezen ver foeilijken sahib hield; haar oogen hadden gezegd: veel. Het beste zou zijn haar ja loezie op de proef te stellen; Alam Khan was van meening, dat de aangeboren trots van het jonge meisje een beleediging haar liefde aangedaan, diep zou gevoelen. Indien zijn verwachting bewaarheid werd. zag hij een middel om haar in de val te lokken. Zoodra hij in zijn ontvangkamer terug was, liet hij den bewaker van den harem, den eunuch Jaffir halen. „Den Engelschman kafir moeten de boeien afgenomen worden", zei hij. „Geef hem dat vertrek met een opening in den wand. Zorg er voor, dat hij een bad krijgt en stuur hem een barbier en een masseur, en laat hem rijke gewaden brengen en over vloed van eten. Wanneer hij uitgerust en verkwikt is, moet die Griekin, die ik van dien slavenhandelaar kocht, dien ik om zijn geknoei gedood heb, naar hem toe gaan om hem te bedienen. Blijf daar niet staan me met open mond aan te staren. Gehoorzaam". „Het zal gebeuren, oh vorst der wereld", riep de eunuch uit, ontsteld met zijn kleine varkensoogen rollend. „Doch vergeef me mijn vrijpostigheid moet werkelijk deze paarl van onvergelijkelijke schoonheid weggeworpen worden aan dien ongeloovi- ge? De verheven Tegenwoordigheid is in derdaad edelmoediger dan Hassan, zoon van Ali, vrede en zegen zij over hem!"! „Misschien zal mijn edelmoedigheid, zoo als jij ze noemt, tengevolge hebben, dat de ongeloovige zich een mes in de borst steekt", lachte ruw Alam Khan. „En je geeft last aan de Griekin, dat ze hem alle andere vrouwen moet doen vergeten. Be grepen?" „Ik vouw beide handen samen op mijn voorhoofd", antwoorde Jafir onderdanig. „Heb ik zelf die Griekin niet afgericht, en heb ik er geen ware maan van volmaakt heid van gemaakt? Ze heeft haars gelijke niet, uitgezonderd natuurlijk de onvolpre zen vrouwe Chirine! Haars gelijke? Haar oogen zouden onverschillig welken man het eeuwig ongeluk op den hals halen, uitge zonderd u. oh machtige vorst. Wanneer zn met narcissen- en muscusolie geparfumeerd zal zijn en haar lippen gekleurd met kar- mozun-roode suiker, dan zal de kafir zon der eemgen twijfel verstrikt raken in haar netten, of ik ken de vrouwen niet meer". Zelfvoldaan drukte hij zijn eene klamme hand tegen de andere. „Er is nog iets, wat je doen moet", siste de Cobra; „zorg er voor, dat zijn limonade vermengd wordt met dien drank, die, ter wijl de geest helder blijft, lichaam en' tong verlamt. Je weet wel welken? Tien minu ten nadat je mjj van het bruilofstmaal hebt zien opstaan, sla je op den gong als teeken voor het meisje, dat het oogenblik daar is, om haar netten, waar jij zoo groot vertrou wen in hebt, te spannen". Alle pogingen van Gray om met den blinden gevangene in verbinding te komen, hadden schipbreuk geleden. Nadat de ci pier met zijn escorte was weggegaan, had hij hem in het Engelsch toegeroepen, doch geen antwoord gekregen. En het resultaat was niet grooter, toen hij uit alle macht „Galbraith" schreeuwde op het oogenblik, waarop de cipier de houten luiken, welke aan de buitenzijde voor de getraliede ven sters van zijn cachot zaten, verwijderde, om water uit een leeren waterzak over te gieten in een gescherfde kruik, die Gray hem toereikte. Later verbeeldde hij zich te hooren, dat de blinde een kreet slaakte. Doch het ge luid ging verloren in gehuil en gebrul van hyena's en andere wilde beesten, welke oogenschijnlijk een betere behandeling on dervonden dan de gevangenen van den Cobra. Op het vuile stroo gezeten, dat hem als legerstee diende, de geboeide handen om zijn knieën, staarde Colin Gray in de pik zwarte duisternis en vroeg zich af, wat er verder gebeuren ging. Hij dacht aan de afschuwelijke martelingen, welke Galbraith had moeten ondergaan, voordat hij werd wat hij nu was: natuurlijk de pijnbank, vervolgens niet te noemen verminkingen en eindelijk het uitsteken der oogen. Die goede, oude Gigs!de beste rugby spe ler Gray herinnerde zich hoe hartelijk hü gelachen had bij het luisteren naar de liedjes in neger-patois, die de vroolijke Schot zong op concerten, door hem op de militaire academie georganiseerd. Eensklaps hief hij luisterend zijn hoofd op. Geklap van met spijkers beslagen san dalen op den steenen vloer van de gang. Drie mannen telde Gray. Dezen keer moest hij weten, waarheen ze hem brachten, vóór een stap te verzetten. Indien ze hem ver moordden, ook goed, dan ontkwam hij al thans aan het vreeselijk lot van dien on- gelukkigen Galbraith. Hij zou het ze vra gen en als het bleek, dat hij weer naar de pijnbank gevoerd werd, dan moest het maar zijn er op of er onder: een van die twee kerels zou in elk geval met hem ster ven, dat stond vast. Nadat hij al tastende een metalen bord had opgeraapt, dat hij in een hoek van het cachot gevonden en waarvan hij den rand gescherpt had, door dien over den grond te slijpen, plaatste hij, zich, gewa pend met dit projectiel, bij den ingang van zijn verblijf. Hij werd verblind door het licht van de fakkel, die dezen keer de hulp-oppasser van de beesten, de verminkte, droeg, en er verliepen eenige seconden vóór hij de beide krijgslieden, die den man begeleiden, kon onderscheiden. Ze stonden geleund tegen den muur aan de overzijde van de gang, hun geweren met de kolven op den grond. Er was oogenschijnlijk een gunstige wen ding gekomen: de houding der soldaten duidde op een vreedzame zending, want voor den bergbewoner is het dragen van een geweer even gewoon als een hoed voor q^n Europeaan. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6