Jiüuten&aud HeailletoH VORS COBRA Slappe grensbewaking? boschbrand: TWEEDE BLAD. Men meldt aan de N.R.Crt. uit Breda: Reeds eenigen tijd gingen in het Bra bantsch-Belgische grensgebied geruchten, dat tal van vreemdelingen, vooral Oosten rijkers, die niet in het bezit van de voor toe lating in Nederland vereischte papieren wa> ren, van slappe grensbewaking aan de Ne derlandsche doorlaatposten gebruik maak ten om clandestien ons land binnen te ko men. Vooral de post te Baerle-Nassau, waar de grens zoo ingewikkeld loopt, dat de hui zen beurtelings links en rechts van den weg tot België of tot Nederland behooren, zoo dat zoowel tal van Nederlandsche als Bel gische wettelijke bepalingen er praktisch on uitvoerbaar zijn, werd genoemd als een post, waarlangs de ongewenschte vreemdelingen yan ons land binnentraden. Naar thans gebleken is, bevatten deze ge ruchten een grond van waarheid. Ook aan de met het grenstoezicht belaste autoriteiten is dit bekend geworden, zoodat thans maat regelen zijn getroffen om aan dezen toe stand paal en perk te stellen. Van Maandag af zal de doorlaatpost te Baerle-Nassau dag en nacht bewaakt zijn. Van 's ochtend 7 tot 's avonds 7 uur zullen de gewone onder de belastingadministratie ressorteerende rijks ambtenaren de controle verrichten en van 7 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens de te Baerle-Nassau gestationneerde hulpkommie- zen, die hun dienst zullen verrichten onder toezicht van den brigadecommandant van de Kon. marechaussee te Alphen. Tot nu toe was de grens hier slechts bewaakt tot 's avonds 7 uur en in den regel beperkte de controle zich tot fiscale aangelegenheden. Passen werden alleen in twijfelgevallen ge controleerd. Na zeven uur kon elke auto ongehinderd de grens passeeren, weliswaar met het risico tusschen Baerle-Nassau en Chaam door rijksambtenaren te worden aan gehouden, maar dezen speuren niet naar on gewenschte vreemdelingen, maar naar smok kelwaar, zoodat een Nederlandsche auto, waarvan de papieren in orde zijn en waar mee geen smokkelwaar wordt vervoerd, on gemoeid wordt gelaten. Van deze omstandig heden schijnen personen, die er belang bij hadden Oostenrijkers over de grens te bren gen, handig gebruik te hebben gemaakt Verscheidene in België vertoevende Oosten rijkers werden naar Turnhout ontboden, waar zij door Nederlanders met Nederland sche auto's meest uit Amsterdam wer den afgehaald en 's avond na 7 uur over de grens gebracht. Een en ander is ruchtbaar geworden, door dat het den Belgischen grensbeambten, die dag en nacht den post te Baerle-Nassau be waken, opviel, dat het aantal auto's met de letter G., die na den bezetten tijd de grens passeerden, de laatste weken aanzienlijk grooter was dan normaal. Ook den inwoners van Baerle-Nassau en Baerle-Hertog, deels Belgen, deels Nederlanders, viel dit op. O.a. werd aan een benzinestation en in een café eenige malen geconstateerd, dat de passa giers van deze auto's Duitschers of Oosten rijkers waren. Toen de geruchten tot de marechaussee van de brigade Alphen waren doorgedron gen, heeft deze eenige dagen controle op den weg tusschen Baerle-Nassau en Chaam uit geoefend, met het gevolg, dat verscheidene auto's uit Noord-Holland, die via Baerle- Nassau België inreden, niet over dezen post zijn teruggekeerd, maar vermoedelijk langs een anderen weg ons land weer zijn binnenga komen. In dit verband ook zal de verscherpte bewaking zich niet beperken tot Baerle- Nassau, maar zullen eveneens van Maandag af aan andere posten, zooals Ossendrecht en Esschen, hulpkommiezen voor passencon- tiole worden gestationneerd. BESCHUITFABRIEK AFGEBRAND. Te Weststellingwerf (Fr.) Vermoedelijk door het in brand gera ken van een broedmachine in de schuur is vanochtend om drie uur de bakkerij en beschuitfabriek van den heer A. Bakker te Blesse, gemeente Weststellingwerf, in vlammen opgegaan. Van den inboedel kon slechts weinig worden gered. De brandweer uit Wolvega bepaalde zich er toe, de belendende perceelen nat te houden. De schade is belangrijk. Zondagmiddag is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de gemeentebosschen te Wanroy (L.) hoofdzakelijk bestaande uit twintig jarig hout. Door den krachtigen wind stond binnen korten tijd een opper vlakte van een halve hectare bosch in brand, waarbij het vuur zich echter beperkte tot den ondergrond en het opgaande hout slechte weinig werd aangetast. Inmiddels is de mogelijk heid toch groot, dat de door de vlam men aangericht schade zoo belangrijk zal blijken, dat het opgaande hout niet zou kunnen worden behouden. Snel en krachtig optreden van den gemeen teveldwachter, die door eenige assistenten werd bijgestaan, was oor zaak, dat de boschbrand zich niet ver der uitbreidde en tegen half vier on derdrukt was. DE G.G. VAN AUSTRALIË IN ONS LAND. Lord en lady Gowrie worden ontvangen. Met. het Indië-vliegtuig ..Pelikaan" der K.L.M., dat Zondagmiddag, bestuurd door gezagvoerder van Balkom, op Schiphol is aangekomen, zijn in ons land gearriveerd de gouverneur-generaal van Australië en zijn echtgenoote, lord en lady Gowrie, die na hun bezoek aan Naderlandsch-Indië als gasten van de K-N.LL.M. gedurende 24 uur in ons land zullen verblijven. Ter begroeting war«n o.a. aanwezig de heer E. Enthoven, president van den raad van bestuur van de K.N.I.L.M., de heer A. Plesman, directeur van de K.L.M. en de heer H. Martin, hoofd van de Indië-afdeeling, en vele anderen Nadat de Pelikaan geland was. was lord Gowrie de eerste passagier, die Het toestel verliet, onmiddellijk gevolgd door lady Gowrie. Na de begroeting op het platform begaf het gezelschap zich met de hooge gasten terstond naar de bovenzaal van het restau rant, zonder dat douane-formaliteiten noe dig waren. Hier gebruikte men de thee en vond lord Gowrie gelegenheid, de aanwezi gen persvertegenwoordigers even te woord te staan. Met groote welwillendheid verklaarde hij, weinig te vertellen te hebben, en op vragen van economischen en politieken aard niet te kunnen ingaan. Wel wilde hii zeggen, dat hij enthousiast was over zijn reis door Neder- lansch-Indië en de gastvrije ontvangst die zijn vrouw en hem daar was te beurt geval len. Het land was prachtig en wat de Neder landers daar aan kolonisatiearbeid en op administratief gebied gepresteerd hebben, had zijn groote bewondering gewekt. De handelsbetrekkingen tusschen Austra lië en Nederlandsch-Indië bevonden zich in een stadium van groei en waar het hier twee dicht bij elkaar gelegen, in hartelijke vriend schap samenlevende staten betrof, meende lord Gowrie, dat er alle reden was om aan te nemen dat deze betrekkingen zich in de toekomst nog belangrijk zouden kunnen uit breiden aangezien de beide landen elkaar toch ook noodig hadden. Hoe weinig de reis hun echter had ver moeid, bleek wel, toen zij na de thee te heb ben genoten, inplaatg van naar het Carlton Hotel, waar zij hun intrek hebben genomen, te vertrekken, dankbaar gebruik maakten van het aanbod, eerst vnn Schiphol uit per auto een tocht door de bloeiende bollenvel den achter de duinstreek te maken. PROEFTOCHT „NIEUW-AMSTERDAM". Rede van minister Colijn. Zaterdagavond meerde de „Nieuw Amster dam", terugkeerend van den door mooi voorjaarsweer begunstigden officieelen proeftocht weer aan de Wilhelminakade. Langs de oevers van den Waterweg was de belangstelling voor het vlaggenschip van onze koopvaardijvloot, toen het in den na middag de rivier weer opvoer, zoo mogelijk nog grooter dart des morgens. Nadat het schip tijdens de lunch aan boord door den heer W. H. de Monchy, directeur van de HollandAmerika Lijn, van den bouwer was overgenomen, heeft onze mi nister-president dr. H. Colijn in een korte geestige speech allereerst herinnerd aan de vele besprekingen, welke hij namens de regeering met den heer van den Vorm over den bouw heeft gevoerd, aan de besprekin gen met zijn vroegere ambtgenooten van financiën en van handel, nijverheid en scheepvaart en aan de beraadslagingen daar over in den ministerraad. Een bijzondere bade is ook verbonden aan den naam van het schip. Er was een tijd, al ligt deze wat achter ons, dat wij in het vierde werelddeel op weg waren een kolonie in het leven te roepen, een nieuw Nederland stichtten. Een Nieuw Amsterdam was daarvan de getuigenis De minister-president herinnerde er aan, dat de Nederlandsche regeering van 1M7 bij het sluiten van den vrede van Breda, toen wij zeer goede kansen hadden Nieuw Am sterdam afstond aan Engeland. Misschien hadden wij New York, dat als Engelsch be zit verloren is gegaan, wel als Nieuw Am sterdam behouden. Dit schip, de „Nieuw Am sterdam", is echter een bewijs van de goede relaties, welke tusschen Amerika en ons land bestaan. Spr. zag het als een uiterst ge lukkige gedachte van de H.A.L., dat zij de herinnering aan een verleden heeft willen bewaren in den naam van dit schip. Namens de regeering gef de minister-pre sident zijn waardeering voor deze gedachte te kennen en verzocht hij een dronk te wij den aan den voorspoed van de Holland— Amerika Lijn en van dit schip in het bij zonder en aan de voortdurende ontwikkeling van de prosperiteit, zoowel van het kleine Nederland als van de groote Vereenigde Staten van Amerika. Onder het spelen van ons volkslied heeft daarop dr. Colijn de vlag vsn de Holland— Amerika Lijn op het schip geheschen. Luid gejuich van alle aanwezigen op dit plechtig moment, toen de vlag in top was. werd gevolgd door gelukwenschen aan de directeuren van de HAL. en de Rotter- damsche Droogdok. Het grootste ooit in Nederland gebouwde koopvaardijschip was officieel in dienst ge steld. UIT DEN TREIN GEVALLEN EN GEDOOD. Slachtoffer opende gedurende de rela een portier. Zondagavond vertrok uit Groningen een extra diessel-trein met talrijke supporters uit Rotterdam, die den wedstrijd Feijenoord —Be Quick hadden bijgewoond. De trein was zoo vol, dat velen een plaat» op de bal cons moesten innemen. Op een van de ach terbalcons stonden de reizigers dicht opeen en toen de trein ter hoogte van Nijkerk reed, wilde zij voor luchtverversching een raampje openschuiven. Dit gebeurde even wel niet goed en daarom stelde een van de reizigers, die zich bij een deur bevond voor om deze te openen. Hij hield evenwel geen rekening met den sterken wind, want nau welijks had hij de portier los of met een rok vloog het portier open en slingerde den man naar buiten, die vermoedelijk tegen en langs den spoorbaan staande paal botste. Onmiddellijk werd de trein tot stilstand ge bracht Men vond den ongelukkige mede passagier langs den spoorbaan met ver brij- zeldq hoofd liggen. Hij was op slag dood. In een der zakken van het slachtoffer be vond zich een brief van iepiand uit Schie- broek, doch by navrage ter plaatse bleek deze niet de getroffene te zijn. Op dit oogenblik is de indentiteit van den veron gelukte nog niet vastgesteld kunnen wor den. Het slachtoffer bekend. Nader wordt vernomen, dat de veronge lukte passagier is de 34-jarige heer H. G. Nijs. Hij was gehuwd en directeur van het fotobureau Centra-pers aan de Boompjes te Rotterdam. #e©so3ee JhxdiopCQqcxuiUHQ ®oeeseo# IN OSS KWAM HET TOT VECHTEN. Bevolking richt zich tegen col porteurs. 9 De gemeente Oss is Zaterdagmiddag in rep en roer gebracht, doordat te circa half drie een achttal auto's de gemeente binnen reed met als inzittenden een gezelschap N.S.B.-ers, dat de bedoeling had in Oss te colporteeren. Weinige oogemblikken, nadat de N.S. B.-ers uit de wagens waren gestapt, wer den zij omringd door een menigte perso- Dinsdag 26 April. HILVERSUM, 301,5 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Omroep orkest. 11.— Paedagogische cause rie. 11.30 Het Omroeporkest en solist. 12.30 Gr.pl. 1.30 Avro-dans- orkest. 2.Avro-strijkorkest. 2.45 Knipcursus. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.— Voor de kin deren. 5.30 Het Aeolian-orkest en solist. (6.30 RVU: Causerie over Z. Afrika). 7.—Voor de kindaren. 7.05 Zang en piano. 7.30 Engelsche les. 8.— ANP-ber., gr.pl. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Gr.pl. 11.— ANP-ber. Hierna tot 12— De Jumping Jacks. HILVERSUM. 1875 en 415,5 M. (KRO-ultz.) 8—9.15 en 10—Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12— Ber. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.— Vrouwenuurtje. 3.Modecursus. 4.KRO-Kamerorkest. 4.45 Gr.pl. 5.De KRO-melodisten en solist. 5.456.Felicitatiebezoek. 6.05 Verv. concert. 6.40 Esperantocur- sus. 7.Ber. 7.15 De taak der sport- beweging, causerie. 7.35 Sporthalf- uurtje. 8.ANP-ber., mededeelin- gen. 8.15 Sted. orkest van Maas tricht, de Maastrichtsche Orato- riumvereen. en solisten. (9—9.15 Gr.pl.) 10— Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40 De organisatie der R.K. 'ge meenteraadsleden in Nederland, causerie. 10.50 P. G^win'» orkest. 11.30—12— Gramofóonplaten. DROITWICH. 1500 M. 10.25 Orgel spal. 11.05 Gr.pl. 11.35 Rep. 12.05 Frank Rea's orkest. 12.35 Gr.pl. 1.20 Het Aston Hippodrome orkest. 2.20 Het Carlton Hotel-orkest. 2.50 Het Schwiller Strijksextet 3.50 Gr.pl. 4.20 Zang met gitaarbegeleiding. 4.50 Uit Praag: Het F.O.K.-orkest er. het Tsjecho-Slowaaksche koor. 5.20 Ber. 5.45 De BBC-zangers. 6.20 6.20 Populair solistenconcert. 7. Literaire causerie. 7.20 Herinnerin gen uit het Jaar 1928. 8.20 Ber. 8.35 The Budget, causerie. 8.50 Uit Amerika: America speaks, causerie. 9.10 Pianovoordr. 10.Deel. 10.15 Het Grosvenor House dansorkest. 10.5011.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10—8.05 en 9.10 Gr.pl. 1140 Cantrelle- orkest. (12.50 Zang). 2.05 Piano voordr. 2.20 Zang. 3.20 Ensemble voor oude muziek. 4.30 Locatelli- orkest. 7.35 Pro Arte-kwartet. 8.50 10.50 Radiotooneel. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.30 en 7.50 Amusements-orkest. 11.20 Omroepkleinorkest en Balalaika- kwintet. 1.30 Populair concert. 3.20 Omroeporkest. 4.20 Scholierenkoor. 4.50 Lit.-muz. progr. 6.35 Gr.pl. 7.50—11.20 L. Eysoldt» dansorkest en solisten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 Omroeporkest. 12.50—1.20 Gr.pl. 4.20 Pianovoor dracht. 4.50 Gr.pl. 6.20—10.35 Sieg- fried, opera. 484 M.: 11.20 Gr.pl. 12.OmroepsalonorkesL 12.50 I.20 Gr.pl. 4.20 Orgelconcert. 5.35 Gr.pl. 7.20 Omroepsymph.-orkest en soliste. 9.3010.20 Gr.pl. DEUTSCHLAND8ENDER, 1571 M. 7.20 Het Omroeporkest en soliste. 8.20 Politiek overzicht 8.35 Het Omroeporkest. 9.20 Ber. 9.50 Luit en orgelmuziek. 10.05 Ber. 10.20 II.20 Zie Keulen 7.50. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8—10.20, Parijs R. 10.20—11.05, Radio PTT Nord 11.05 —11.20, Parijs R. 11.20—12.20, Brus sel VI. 12.20—14.05, Lond. Reg. 14 0515.20, Keulen 15.20—16.20, Parijs R. 16.2017.20, Lond. Reg. 17.20—18.20, Keulen 18.20—19.35. Parijs R. 19.3520.20, Rome 20.20 —24—. Lijn 4: Brussel VI. 8.—8.20, Nor- mandië 8.209.35, Droitwich 9.35— 11.05, Lond. Reg. 11.05—12.05, Droitwich 12.0515.50, Lond. Reg. 15.50—16.20, Droitwich 16.20—19—, Lond. Reg. 19.20.20, Droitwich 20.20—22—, Lond. Reg. 22—22.15, Droitwich 22.1523.20, Danmarks Radio 23.20—24.—. Lijn 5: Diversen. nen, welke een dreigende houding aan nam, zoodat de gemeentepolitie en de ko ninklijke maréchaussee onder leiding van den burgemeester, den heer Ploegmakers, reeds direct beschermend moest optreden. In een oogenblik waren honderden Ossenaren bijeen. Zij omringden de auto's, waarin de colporteurs waren gekomen en maakten het den N a. B.-ers onmogelijk om hun bladen, waarin artikelen voorkwamen over dc bekende Ossche kwestie, te verkoopen. Aangezien de menigte bleef opdringen en een steeds dreigender houding aannam, kostte het de politie zeer veel moeite de orde te handhaven. Meermalen moest krachtig worden ingegrepen. Toch kwam het op bepaalde punten nog tot een ernstig handgemeen tusschen Ossenaren en col porteurs. Rake klappen werden daarbij uitgedeeld, terwijl één der N.S.B.-ers. af komstig uit Utrecht, dermate werd toe getakeld, dat hij in het r.k. ziekenhuis te Oss moest worden opgenomen. Inmiddels werd door leden van de r.-k. staatspartij gedemonstreerd en gecolpor teerd met r.-k tijdschriften. Zij vormden een stoet, waarin borden werden medege voerd met opschriften tegen de N.S.B. Eerst toen de N.S.B.-ers omstreeks 5 uur besloten Oss te verlaten, hetgeen onder bescherming van de politie gebeurde, keerde de rust in de gemeente terug. DR. KLEIN SPREEKT OVER „NIEUW GUINEA EN IMMIGRATIE." Zaterdagmiddag hield dc vereeniging IndiëNederland een veigadermg te 's-Gravenhage. In zijn openingsrede wees de voorzitter, de heer M. B. van der Jagt cp de sombere wolk die over het verre oosten trekt, waardoor de verdediging van Ned.-Indië uit het centrum der belongstellin-g is komen te staan. De heer dr. ir. W. CKlein hield een voordracht over het onderwerp: „Nieuw- Guinea en immigratie". Spreker zette de voor- en nadeelen uiteen van immigratie in Nieuw-Guinea eenerzüds van inheem- sche bevolkingsgroepen anderzijds van Europeanen. Is dé eerste reeds in vollen gang er werken reeds een 1000 boetonnetzen voor de olie-maatschappij en wordt de eco nomisch noodzakelijkheid van deze immi gratie ingezien, niet onvermeld zij, det missie en zending daarin niet enkel een gunstige factor voor den papoea zien. De bezwaren tegen -Europeesche kolonisatie achtte den spreker groot zooals hij in een aantal punten uitvoerig uiteen zette, ook de toestand in Australisch Nieuw Guinea daarmee vergelijkende. GEHEIME ZENDERS DOEN ZICH HOOREN. Enerveerende sport. Geen Zondagmorgen gaat voorbij of nog steeds laten één of meer geheime zenders hun stem door de Twentsche en Gelder- sche aether hooren. Het is een enerveeren de sport, die zoowel de uitzenders als de luisteraars den geheelen morgen in span ning houdt. Politie en P. T. T.-ambtenaren door kruisen met hun peilapparaten deze land streken in wilde jacht naar de wets overtreders en naderen soms angstvallig den geheimen zender. Doch men heeft eveneens haar tegenmaatregelen genomen. Dan wordt plotseling de uitzending ge- Door MARK CHANNING Ned. bewerking door MARIt DE BELMONTE 36) „Hegft mijn heer behagen in zijn slavin?" vroeg de smeekende stem der jonge Griekin. Gray vond, dat deze merkwaardig veel geleek op die van Diana. Terwijl hij het zich gemakkelijk maakte op een breeden, zwarten divan, bedekt met oranje en karmijnroode zijden kussens, knielde zij voor hem neer. De bedienden hadden zich teruggetrokken, ze waren al leen. „Je bent heel mooi, inderdaad", ant woordde hij „Hoe heet je?" „Noem mij maar „Wie bemint", zei ze jonge vrouw kwijnend. Ze keek hem aan van onder half neergeslagen oogleden. „Ik heb u lief, Oh dappere held!" Haar arm streelde even den arm van Gray. Mü liefhebben?! Kom, kom, hoe wil je nu" iemand, dien je voor het eerst ziet, lief hebben", antwoordde hij lachend. Hij was met zijn gedachten bij heel iets anders. Hoe moest hij Diana antwoord zen den? „Het is voldoende, mijn Heer, u te zien, om u lief te hebben"; vervolgde de Griek- sche. is de maansikkel, die den nacht doorboort, de heele wereld heeft slechts oogen voor u, wanneer u zich vertoont. Wilt u mij niet liefhebben, O maan mijner ziel?" Zijn hand uitstrekkend, streelde Gray het zwarte haar. „Dans maar eens voor me, Wie-bemint, zei hij goedig, maar schenk me eerst in, het eten heeft me dorst gegeven". De jonge vrouw stond op en uit een hou ten koelemmer een karaf nemend schonk ze een gouden beker boordevol met de vloeistof, en bracht dezen aan Gray, die hem in één teug uitdronk. Even vloog hem de gedachte door het hoofd: reeds een maal in den loop van deze serie van vreem de gebeurtenissen was hem een verdoo- vingsmiddel toegediend. Zou dit dezen avond herhaald worden? Hij verwierp het idee en zich half op richtend, leunde hij met een elleboog op de kussens. „En dans nu eens voor me, Wie-bemint, herhaalde hij zijn verzoek, met het ver langen rust te hebben om te kunnen na denken over die plotselinge verandering van zijn omstandigheden. In de van wierook zware lucht, trilde zachtjes geheimzinnige muziek. Als een bloem voortgedragen door den wind, de armen boven het hoofd geheven verwijderde zich langzaam de jonge Griek - sche. Geleidelijk versnelde de muzikale rhythmus. In de verte meende hij tromge roffel te hoorenof was het zijn eigen hart, dat zoo luid klopte?... Hy wist het niet, en het kon hem niet schelen. Hij had nog slechts één begeertedie verrukke lijke vrouw te zien dansen Opeens werd hij in zijn droomerijen op geschrikt door het slaan op een gong. Het dansen werd gestaakt. Met buitengewone gratie liet het jonge vrouwtje zich naast hem op de kussens vallen, waar ze zich te gen hem aan nestelde. „Heb me lief, murmelde ze en sloeg een frisschen arm of zijn hals, terwijl haar an dere hand zacht het gezicht van Gray streelde. Hij liet zich een oogenblik gaan in deze atmosfeer van zinnelijkheid; hij voelde zich te mat voor verzet. Het scheen hem toe, dat hij droomde, zooals alle gebeurte nissen der laatste dagen onwezenlijk sche nen. De drank begon te werken. De mooie Grieksche kroop nog dichter naar hem toe, de gouden belletjes aan pol sen en enkels klingelden, haar gloeiende wang drukte ze tegen de zijne. Vergeefs deed hij een poging om op te staan en haar af te weren. Hü was als verlamd. Zijn geest die helder bleef scheen te huizen in een levenloos lichaam. Zij kuste hem, terwijl Gray's armen wil loos om haar heen sloten, zooals zij ze ge legd had. En gedurende dien tijd had hü de vreemde, stellige overtuiging van twee dingen: de Sadhu, dê geestelyke leider der Hindoes, streed ten gunste van hem tegen een fatale macht; en van boven zag Diana Lindsay wat er plaats had. En beide dingen zag hü juist. HOOFDSTUK XIX. De bruiloft van den Cobra. Niettegenstaande haar vindingrükheid zag Chirine geen weg uit den neteligen toestand, waarin ze door het plotseling be sluit van Alam Khan, den Cobra, om nog denzelfden avond met Diana te willen trouwen, waren geraakt. Toch vonkte temidden van de sombere duisternis van hun tegenspoed nog een sprankje van hoop, maar zoo gering en zoo wankel, dat het minste zuchtje van het noodlot het kon dooven: beiden, zü en Diana Lindsay wisten, dat Colin Gray het bewuste briefje had ontvangen. Door een list had het kruidenvrouwtje zich laten gevangen nemen, teneinde haar boodschap aan haar zoon te kunnen over brengen, dien de Cobra, toen hü hem be stemde tot hulp-oppasser van de wilde beesten veroordeeld had nooit meer de on- deraardsche gewelven van het paleis te verlaten. Toen het oudje op bevel van Chi rine vrügeiaten was, had zü aan haar mees teres verslag gedaan van alles wat zü van den verminkte te weten was gekomen en ook hoe hü Gray den sinaasappel in han den had gespeeld. Dit althans was een feit. Maar, of er hulp zou komen, dat was lang niet zeker. Toch droeg het eerste bü om hoop te hou den in hun harten, en daarbü kwam dan nog het onwankelbare vertrouwen van Diana in de slimheid van Gray. En indien deze slimheid zonder resultaat bleef, dan zat er voor Diana niets anders op, dan het vergif in te nemen, haar door Chirine ge geven. Indien die vliegtuigen, welke ge zonden waren om hen op te sporen en waarvan ze een paar maal het geronk der motoren had gehoord, maar lager konden dalen en dien büna eeuwigdurenden nevel doorboren „Bij onze eerste ontmoeting, Chirine", zei Diana somber, „meende ik, dat je gevoel loos was en wreed. Nu weet Ik, dat je een dappere, trouwe vriendin bent en dat je je leven voor mü in de waagschaal stelt. Moge God het je vergelden. De Perzische keek haar aan en voor het eerst in haar jong leven welden tranen van medelüden op in haar oogen. „Je bent veel dapperder dan ik, Diana", antwoordde zü. „Ik heb jouw moed alleen weerspiegeld, zooals het water van 'n bron dit maan ep sterren doet". De avond- was gevallen. Van uit de groo te vestibule blonk stemgeroes en eenige muziektonen. De gasten verzamelden zich om bruiloft te vieren. Nog enkele oogen- blikken en Chirine en Diana zouden zich er bü moeten voegen. En over enkele uren? Plotseling kwam de krüschende stem van Jaffir, den bewaker van den hareip, waar schuwen, dat het tüd was. Alam Khan had gewild, dat zijn huwe- lÜksfeest in overeenstemming zou zyn met de reputatie, welke hü onder de bergbewo ners bezat, van het rükste en machtigste hoofd te zün, dat Indië ooit gekend had. In de eerste plaats moesten naburige stam men en het volk van Khoon, den Mongool, overbluft worden. Op het marktplein werden aan allen, die er om vroegen, onbeperkte hoeveelheden vleesch, meel en olie uitgedeeld. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6