VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP, DE BAAS. GEMENGD NIEUWS. Verkeersongelukken. SFEER IN ALLES. Glimlachje 1GMOND AAN ZEE BROEK OP LANGENDIJK PETTEN HEERH'"GOWAARD WIERINGERWAARD TWEEDE BLAD. staakt ,om deze gruimen tijd later, als de kust weer veilig wordt geacht, opnieuw te hervatten. De zender van gistermorgen kondigde zich aan als de amateurzender „Twente", correspondentieadres te Empe (gem Voorst). De uitzending bestond weer uit een populair gramofoonplaten-program- ma, waar tusechendoor de omroepen zich tot enkele bekenden wendden, met de vraag: „of zij Donderdagavond lekker bier gedronken hadden." Ook werden mededeelingen over de ontvangst gevraagd aan een anderen ge heimen zender, welke zich echter niet liet hooren. Na geruimen tijd onderbreking liet de zender zich het laatst om half één hooren. MR. BLAUPOT TEN CATE SLACHTOFFER VAN OUDE VEETE. Levensgevaarlijk gewond. Zaterdag heeft zich op de heide onder Kootwijk een drama afgespeeld, waarvan de bekende grootgrondbezit ter, mr. Blaupot ten Cate, te Kootwijk, het slachtoffer is geworden. Niet ver van het punt, waar de wegen naar Assel en Kootwijk elkaar kruisen, ontmoette de reeds bejaarde mr. Blaupot ten Cate den landbouwer H. Brink, even eens uit Kootwijk. Een oude veete over het al of niet openbaar zijn van een weg was aanleiding tot een woordenwisseling tusschen beiden, toen zy elkaar op een zijweggetje in de heide ontmoetten. Tijdens deze woordenwisseling kwam de zoon van B. met een greep aangeloopen, welke zijn vader hem uit de handen nam om er vervolgens mr. Blaupot ten Cate mee aan te vallen. Voordat deze er op bedacht was, werd hij door B. geattaqueerd en leelijk toegetakeld. De landbouwer ging na zijn daad naar huis en liet den zwaar gewonden advocaat in deze stille, verlaten omgeving aan zijn lot over. Door een voor bijganger, die ongeveer een uur later pas seerde, werd de rijksvelddwacht te Nieuw- Milligen gewaarschuwd. Per ziekenauto is mr. Blaupot ten Cate in levensgevaarlijken toestand met zware verwondingen aan het hoofd naar het r.k. ziekenhuis te Apel doorn overgebracht. In den namiddag is de landbouwer B. gearresteerd en in het politiebureau te Apeldoor ingesloten. DRIE ZWAAR-GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK. Zondagmiddag is te Haalderen, gem Bemmel (Geld.), het ruim driejarige zoon tje van den gemeenteveldwachter Huis man, toen hij voor de ouderlijke woning plotseling den weg overstak, door een personenauto, welke bestuurd werd door den landbouwer van Oppenray uit Bem mei, aangereden en met een ernstige her senschudding opgenomen. De moeder van het kind stond voor de huisdeur, toen het ongeluk gebeurde. De autobestuurder had nog getracht door krachtig remmen de aanrijding te voorkomen. Hierdoor /loog de wagen evenwel tegen een boom en werd ernstig beschadigd. De heer van O. bleef ongedeerd, doch de twee inzittende dames, beiden uit België afkomstig, resp. 35 en 36 jaar oud kregen zware inwendige kneuzingen. Zij werden in hoogst ernstigen toestand naar het St. Liduinaziekenhuis te Bemmel vervoerd, nadat dokter Poell de eerste hulp had verleend. Zondagavond was het bewustzijn der slachtoffers nog niet teruggekeerd. BIJ HET DWEILEN AANGEREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag is de 50-jatrige mej. W. Mathijsse, die bezig was de stoep voor haar woning aan tie Rijkesluisstraat te Oirschot te dweilen ,door een auto gegre pen en vrijwel op slag gedood. Op genoemd tijdstip reed een taxi be stuurd door zekere P. S. uit Eindhoven, komende uit Oirschot in snelle vaart in de richting Eindhoven. In de taxi bevond zich een passagier die, wanneer de autobus zou zijn ingehaald, daarin zou overstappen. Toen de taxi ter hoogte van de stoelenfa- briek van de firma ffuerlinx en Meyers was gekomen, is de chauffeur vermoedelijk het stuur kwijt geraakt. De wagen botste met de rechter-bumper tegen het huis van mejuffrouw Matthijsse en sleurde daarbij de vrouw, die voor het huis aan het werk was, vijf meter mede. Zij werd zeer ern stig gewond en was vrijwel op slag dood. De auto kwam tien meter verder, tegen een boom, tot staan. le Jongste bediende: „De chef schijnt me in zijn familie te willen opnemen!'' 2e jongste bediende: „Nu over drijf je!" Ie jongste bediende: „Waarachtig niet, hij zei n.L dat, wanneer ik niet beter oppaste, ik hem nader zou leeren kennen!" ONGELUK MET TRAGISCHE BIJZONDERHEID. Vermoedelijk door het springen van een band is Zondagavond een personenauto, bestuurd door den heer van Winsen en waarin verder gezeten waren diens echt- genoote en het echtpaar Meuwessen, allen uit Amsterdam, tegen den hoek van een vooruitstekend huis te Harmeien gereden. De auto werd aan de rechterzijde geheel opengereten. Mevr. van W. kreeg een ern stige hersenschudding In een nabijgele gen woning verleenden twee toevallig passeerende geneesheeren en dokter Bui tenhuis uit Harmeien haar de eerste hulp. Zij mag voorloopig niet vervoerd worden. De heer M. liep snijwonden in het gelaat op. Hij kon, na verbonden te zijn, de reis voortzetten. De auto is weggesleept. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de families op weg waren naar de moeder van beide vrouwen, die stervende was. MEISJE DOOR TRAM OVER REDEN. Zondagmorgen is de 19-jarige mejuffr. Vijgen, bij het oversteken van de rails der electrische tram te Rumpen, gemeente Brunsum. door een tram rijdende in de richting Heerlen, overreden en op slag gedood. Doktershulp, die spoedig ter plaatse was, mocht niet meei baten. Het slacht offer is nog voorzien van het H. oliesel. OP T NIPPERTJE GERED. Gisteren heeft de twintigjarige A. Schaap, wonende te Zeerijp (prov. Groningen), die pas in het bezit was van een rijbewijs, een auto gehuurd, waarmede hij ging toeren. De jongeman wilde o.a. een bezoek brengen aan een familie te Zuidwolde. Op een gegeven oogenblik bemerkte hij, dat hij te ver was doorgereden. Hij draaide en bij deze wending is de auto op onverklaar bare wijze in het Boterdiep geraakt. De bestuurder is op het laatste oogenblik uit het portier gesprongen, waarna hij op den wal kroop. Noodlotti eval. - Het tweejarig dochtertje van -1 familie Braat te Made, heeft Zondagmiddag een emmer kokend water over zich heen getrokken. Het kind, dat ernstige brandwonden op liep, is vannach. aan de gevolgen over leden. Oplichter gearresteerd. - Een zekere O. D., die zich uitgaf voor hoofdvertegen woordiger van de „Universal Film Com- pany" te Londen huurde bij een kamer verhuurster te Nijmegen een kamer. Tege lijkertijd deed hij verschillende bestellin gen bij boekhandelaren en mode-magazij nen, die hij aan zijn pension liet bezorgen. De kamerverhuurster vertrouwde hem niet en waarschuwde de leveranciers, die aangifte bij de politie deden. Per radio werd de opsporing van de inmiddels ver dwenen O. D. verzocht. In Apeldoorn werd hij aangehouden. Het bleek dat men te doen had met O. H., die ook in Nijmegen gesignaleerd stond wegens oplichting en verduistering, in Februari gepleegd. -rr Slachtoffer van de mijn. - Zaterdag is de 29-jarige houwer H. J. van den Burght, gehuwd en vader van vijf kinde ren, bij den arbeid in de staatsmijn Hen drik té Hoenebroek onder vallend gesteen te geraakt. De ongelukkige overleed ter plaatse. Ruzie in een slagerij. - In een slagerij in de Javastraat te Den Haag is een twist ontstaan tusschen den patroon en zijn 27- jarigen knecht. De ruzie liep zoo hoog, dat de patroon een mes greep en dit naar zijn tegenstander wierp, waardoor deze bloedend in het linkerdybeen werd ge troffen. De knecht is door den geneeskun digen dienst naar de centrale post ver voerd, waarvandaan hy, na verbonden te zyrj, naar huis werd gebracht. Autodief te Heerlen gearresteerd. - In het begin van Maart werd er in Düssel- dorf een luxe auto gestolen, die een waarde vertegenwoordigde van ongev. Rm, 20.000. Denzelfden dag verdween in Keulen ook een auto. De politie te Aken, vond een spoor van den vermoedelijken dader. Vastgesteld kop worden, dat dit spoor naar Heerlen liep. De recherche te Heerlen werd gewaarschuwd en deze had in een garage aldaar al spoedig een der auto's opgespoord. Een verder onderzoek wees intusschen uit, dat de andere wagen in Venlo moest zijn. De politie slaagde er in den reeds ver kochten wagen in beslag te nemen. Het onderzoek werd verder door de politie van Aken, Heerlen en Venlo gezamenlijk voortgezet en zoo kwam men er achter, dat de gestolen wagens over de grens moesten zijn gebracht door zekeren P., een Duit- scher van geboorte, wonende te Voeren- daal. Hij had reeds de wijk naar België genomen ep alleen zijn vrouw was te Voe- reudaal achter gebleven. De hulp werd ingeroepen van de politie te Luik. Gister kon P. worden gearresteerd. Hij is in de gevangenis ingesloten, in af wachting van zyn uitlevering naar Duitschland. Jtwvwciaal Tlieuws DE LOONEN IN DE WERKVERSCHAFFING IN HET GEESTMERAMBACHT. Zooals wij verleden week reeds schre ven moesten de in den proefpolder in het Geestmerambacht te werk gestelde werk- loozen een pen-week doormaken, waar door zij niet eerder dan aan het einde van de tweede week het loon over de eerste werkweek zouden kunnen ontvangen. Vrijdagavond zijn deze loonen van de eerste week dan ook uitbetaald. Hoewel het werkverschaffingsloon voor de Lan- gendijker gemeenten is vastgesteld op 25 cent per uur. hebben niei allen dit loon kunnen verdienen. Er waren groepen, die 25 en 26 cent per uur hadden verdiend, maar er waren ook menschen, die met 21 cent per uur naar huis gingen. D? oorzaak hiervan schijnt te zijn, dat het werk wordt uitbesteed, waarbij door den opzichter van de Heide Maatschappij een vergoeding wordt berekend met als basis dat bij flink -./erken een kwartje per uur kan worden verdiend. Er is echter een categorie werkloozen te werk gesteld, wien blijkbaar het werk te zwaar valt, waardoor zij niet genoeg kunnen doen om aan het basisloon toe te komen. Dit zijn meestal oudere arbeiders en anderen die het zware grondwerk niet gewend zijn. Men vraagt zich af, of het niet mogelijk is, dat voor deze menschen, die evengoed hun best doen, een andere regling wordt getroffen, opdat zij ook aan het basisloon toe komen, dat toch waarlijk niet te hoog is. Volgens de voorschriften van de Heide Maatschappij zou een andere berekening voor deze niet met grondwerk bekende, althans niet voldoende geroutineerde ar beiders geen andere berekening zijn toe gestaan. Misschien kunnen de gemeentebesturen in deze nog iets bereiken, of, zooals in andere plaatsen ook is geschied, een toe slat verleeruen op de loonen van hen, die ondanks hun ploeteren niet tot een naar verhouding redelijk loon kunnen komen, al kan hier moeilijk van een redelijk loon worden gesproken. Ter voorziening in de moeilijkheden, welke worden veroorzaakt dxjr de pen- dagen-regeling, is de regeling ingevoerd, dat aan de arbeiders, die deze pendagen moeten doormaken, van gemeentewege een voorschot wordt verleend, dat de stempel- week, welke volgt op de vier weken plaat sing in de werkverschaffing moet worden terugbetaald. Niettemin is men bezig te trachten, deze pendagen opgeheven te krijgen, terwijl tevens de aandacht is ge vestigd op nog eenige zaken, welke voor ziening behoeven. Prins Hendrikstichting. De jaarlyksche algemeene vergadering der Prins Hendrikstichting is te Amsterdam ge houden onder voorzitterschap van den heer W. G. Wendelaar. Als regenten werden herkozen de heeren mr. G. J. Salm, J. F. van Hengel en F. M. L. baron van Geen De rekening en verantwoording van den secretaris-penningmeester, C. J. baron van Schimmelpenninck van der Oye, werd in orde bevonden, waarop hem onder dankzeg ging décharge is verleend. De voorziter bracht tenslotte dank aan allen, die in het afgeloopen jaar in het be lang der Prins Hendrik Stichting werkzaam zyn geweest. Nieuwe aardappelen. Zaterdagmorgen werden hier de eerste vroege aardappelen aan de veiling van de L. G. C. gepresenteerd. Deze eerstelingen Schotsche muizen werden gekocht voor 20.10 per 100 K.G. Naar men ons mededeelt zijn deze aardappelen niet uit deze streek afkom stig, doch elders in de kas gekweekt. Jeugderberg „De Zevensprong". Totaal reeds 20.000 overnachtingen. De heer Wim Wiese, jeugdherbergleider, schrijft ons: Op de jaarvergadering van de Pettener Jeugdherberg Stichting kon met tevreden heid worden geconstateerd dat het bezoek over 1937 weer vooruit gegaan was. Het aantal overnachtingen steeg nl. van 3001 tot 3346 of wel met 11,5 pCt. Dat de Wereld- Jamboree op deze stijging geen invloed had blijkt uit het feit dat juist tijdens de We reld Jamboree het bezoek beneden normaal bleef. Het aantal buitenlandsche bezoekers steeg belangrijk. Typeerend was dat ook het bezoek van schoolgroepen iets steeg, terwijl over het algemeen van deze groep een ver laging werd geconstateerd. Het aantal maal tijden bleef constant en bedroeg ruim 60 pCt. van het overnachtingsaantal. De ex ploitatie sloot op 3778.20, terwijl de ra ming 3360 bedroeg. Wanneer de toestand zich dit jaar in dezelfde richting ontwik kelt, zullen ook de volledige aflossingen kunnen worden voldaan. Bovendien zal worden getracht de rente van eenige lee ningen verlaagd te krijgen. September 1938 bestaat de jeugdherberg te Petten 10 jaar. Het totaal aantal over nachtingen bedroeg over de negen afgeloo pen jaren 19.910. Een respectabel aantal. En het is dan ook vanzelfsprekend dat dit jubileum van de oudste jeugdherberg in Nederland niet onopgemerkt voorbij mag gaan. Verschillende plannen staan reeds op het programma, waaronder een inter nationale week in Augustus en verschillen de week-ends in de maand September. De toestand van de Pettener Jeugdher berg is gezond en het bestuur heeft voor 1938 dan ook goede verwachtingen. Reeds deze Paaschdagen werden ondanks het koude weer een 250 overnachtingen ge boekt. En nu kwamen voor de Pinksterda gen reeds een 100 aanvragen binnen. Het Witte Kruis. De afdeeling Heerhugowaard vergader de Vrijdag in de zaal van den heer A. Rus. De voorzitter de heer Th. v. d. Meer zeide, dat de opkomst grooter was dan in vorige vergaderingen. t Ingekomen was een schrijven van den heer A. M. v. d. Ham, waarin deze afscheid nam van bestuur en leden wegen zyn a.s. vertrek naar Den Haag. De voorzitter bracht den heer v. d. Ham dank voor al hetgeen hy voor het Witte Kruis had gedaan wat in zijn functie als gemeente-secretaris veel voordeel voor de vereeniging kon opleveren. By de volgende bestuursverkiezing in de vacature-v. d. Ham werd verkozen de heer P. Tromp, welke zijn benoeming aanvaarde. Hierna was aan de orde de rekening over 1937. De ontvangsten van Het Witte Kruis wa ren 3306.68, uitgaven 2291.80, batig saldo 1014.88. Voor de t.b.c.-bestryding bedroegen de ontvangsten 3101.93, uitgaven 3809.60, nadeelig saldo 707.67. Wijkverpleging. Ontvangsten 1573.24, uitgaaf 1789.13. nad. saldo 215.89. Totaal nad. saldo 923.56. van Resumeerende dus een batig saldo 1014.88 923.56 f 91.32. Het financieel overzicht had over het ge heel een optimistisch geluid, daar de afdee ling een vooruitgang kon boeken over 1937 van 77.98. Uit het jaarverslag bleek, dat het een gunstig jaar was geweest en de medewer king der leden viel te roemen. 1 Jan. 1937 waren er 730 leden en 31 Dec. 671, alzoo een teruggang met 59 leden. Door de wijkverpleegster waren 1350 be zoeken afgelegd, waarvan 202 voor de T.B. C.-bestrijding. 't Consultatiebureau had 22 keer zitting gehouden met een gemiddelde van 11 pa tiënten per zitting. 8 kinderen hadden een raat. De vereeniging had zelf de malaria behandeling gehad met het hoogtezonappa- bestrijding ter hand genomen en stelde Sheltox en spuiten tegen verlaagden prijs disponibel. Naar aanleiding van dit jaarver slag vroeg de heer Krijgsman naar de reden van het verminderen van het aantal leden. De penningmeester antwoordde, dat dit hoofdzakelijk kwam door wanbetaling waar weinig aan is te doen, daar de bode soms 5 a 6 keer bij zulke menschen komt en dan nog met een grauw wordt weggezonden. Besloten werd om in Mei met de contri butieheffing te beginnen. Uit het verslag van den magazijnmeester bleek, dat 434 artikelen in bruikleen waren gegeven en dat hy tevreden was over de te rugbezorging hiervan. Na de rondvraag welke niets van belang opleverden, volgde sluiting onder dank. Witte Kruis. Vrijdagavond vergaderde het Witte Kruis, afd. Wieringerwaard, in het lokaal van den heer R. Breed, onder leiding van den heer C. Haringhuizen. In het bijzonder heette de voorzitter nog welkom mevr. Metselaar, de eerste dame die in de ongeveer 40 jaar dat de vereeni ging bestaat, deel uitmaakt van het bestuur. Ingekomen is o. a. een circulaire inzake ziekenvervoer, waarin bepaald wordt, dat zij, die gebruik wenschen te maken van ziekenvervoer, zelf 4/« der kosten moeten betalen. Zij die niet kunnen betalen, zul len zich kunnen wenden tot het Arm bestuur. Ook werd een aanbeveling voorgelezen voor den verkoop van zomerpostzegels. Mevr. Metselaar zal dit in 't bestuur van den Boerinnenbond ter sprake bren gen. In een vorige vergadering werd ter sprake gebracht om de Witte Kruis-film eens te laten vertoonen. In verband daar mee is geïnformeerd naar de condities, die nu werden voorgelezen. Besloten werd dit aan te houden tot het 40-jarig bestaan der vereeniging. Uit het jaarverslag noteerden we dat het ledental van 304 tot 317 was gestegen. Uit het jaarverslag van den magazijn meester bleek, dat ongeveer 100 maal ge bruik is gemaakt van materiaal. De voorzitter deelde nog mede, dat de ontvangsten met inbegrip saldo vorig jaar ad 73.26 hebben bedragen 562.05, uit gaven 472.10, batig saldo 89.95. Hierna deed dr. de Vries eenige mede deelingen van het verhandelde in de ge houden algemeene vergadering. Een on derzoek naar de artikelen in het magazijn heeft uitgewezen dat alles in orde was. Enkele dingen moeten vernieuwd of aan geschaft worden. In verband hiermee deelde de voorzitter nog mede, dat dr. de Vries een windbed aan de vereeniging heeft geschonken. Bij de rondvraag vroeg de heer Sij- brands of er ook een andere plaats is te vinden voor de daken van de tenten, die tijdelijk in zijn schuur zijn geborgen. Toe gezegd werd dat getracht zal worden een andere bergplaats te vinden. 267. De mannen bleven nog wat bij het smeulende vuur zitten, terwijl de vrouwen en kinderen weer in de wagens kropen voor de nacht. Peter en Flip, die naar de mannen lagen te luisteren, verstonden alleen maar het woord „Espagnol". Flip da'ht, dat dat woord wel eens „Spanje" kon betekenen. 268. „Als dat waar is", zei hy Peter, „dan gaan we stilletjes met ne mee, want de ooievaar vertelde me, we over Spanje moesten reizen- E we daar eenmaal zijn, dan zullen ons best doen om te ontsnappen wat moet Rita dan", vroeg Peter.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7