China verwacht succes in Zuid-Sjantoeng. KOEDIJK OTERLEEK OBDAM HOORDSCHARWOUDE URSEM EGMOND AAN ZEE Buitenland Generaal Matsoei waarschuwt tegen al te groot optimisme. Tweede groote slag op komst? De inlijving van Oostenrijk. Landgoederen van Rothschild verbeurd verklaard. Oud-Alkmaarder benoemd tot burgemeester van Vlaardingen, Nieuws in 't kort. TWEEDE BLAD. Commissie benoemd. De commissie voor het vaste lasten- vraagstuk, bestaande uit de heeren W. Visser, W. Butter, C. Spaan, A. Molenaar en A. Jongsma, hebben a'ls vooriztter be noemd den heer W. Visser en als secretaris den heer W. Butter. Des Maandags- en Vrijdagsnamiddags van 6.30 tot 7.30 uur is hiervoor de secretaris te spreken. Ontstemming. De tuinders onze gemeente zijn ontstemd over den bruggenbouw van den te maken, proefpolder, daar dit de vaart ernstig belemmert. Hierover zal bericht gezonden worden aan de besturen van provincie en Banne met een klacht. Ongeval met gelukkigen afloop. Zaterdagmiddag wilde de zoon van den landbouwer C. Bruins met paard en wagen de landrol bij den smid halen. Hal verwege het dorp geraakte echter het achteronderstel van den wagen af zoodat de bak op den weg botste. Het paard schrok hiervan en sloeg op hol. Hulpvaar dige handen brachten het span spoedig tot stilstand zoodat het ongeval de be stuurder bleef ongedeerd zich beperkte tot materieele schade. Diefstallen. De avond van denzelfden dag was ook niet voordeelig voor de vrachtrijder van ons dorp. Terwijl hij bij een klant iets bezorgde, kaapte men uit zijn wagen een pak gist, eenige pakjes vleesch, een bril en een paar schoenen. Omstreeks 8 uur zijn twee vreemde mannen gesignaleerd die van deze diefstallen worden verdacht. De politie stelt een onderzoek in. Jubileum. Mevrouw Jelsmade Vries herdacht Donderdag den dag waarop zij voor 25 jaar als wachteres in dienst trad bij de Nederl. spoorwegen. Ondanks plotseling opgekomen droeve familie-omstandigheden is deze heugelijke dag toch niet onopgemerkt voorbij gegaan. 's Middags kwam de heer Bloemhoff, op zichter van weg en werken ter standplaats Schagen, de jubilaresse gelukwenschen, waarbij hij uit erkentelijkheid namens de Spoorwegmaatschappij een enveloppe met inhoud overhandigde. Ook gaf de personeelploeg van zijn be langstelling blijk. Achtereenvolgens heeft mevr. Jelsma ge staan te IJmuiden, Oudesluis, Anna Pau- lonapolder en gedurende de laatste veertien jaren te Obdam. Nimmer heeft de wachteres wegens ook maar eenig plichtsverzuim een vermaning van de directie behoeven te ontvangen. Met ingang van Vrijdag zijn de maxi- mum-factuurprijzen voor Duitschland als volgt vastgesteld: Roode kool 9, Deensche witte en gele kool 6.50 per 100 K.G. Dit beteekent dat de maximumprijzen met 50 cent per 100 K.G. zijn verhoogd. Te water gevallen. Het zoontje van den heer Br. viel Vrij dagmiddag, toen hij met een paar vriendjes bij de brug van de Tegelstraat speelde en achter de brug om langs de zeer smalle slootkant liep, in het water. Gelukkig wa ren er spoedig menschen bij, die den dren keling, die heelemaal kopje onder was ge gaan, vlug op het droge wisten te brengen. Noordscharwouder polder. Het bestuur en stemgerechtigde inge landen van de Noordscharwouder polder vergaderden Vrijdagavond in hotel Con- cordia alhier. De voorzitter, de heer IJ. Kaan, opende de vergadering met welkom en deelde na de vaststelling der notulen mede, dat de aange vraagde concessie voor de heffing van sluis- gelden is verleend tot 6 Januari 1941. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat van Ged. Staten een brief is ontvangen, waarin medegedeeld wordt, dat het in het voornemen van dit college ligt, voor te stellen het waterschapsreglement zoodanig te wijzigen, dat ter vervanging van de door de penningmeester te stellen zekerheid, vanwege de betrokken polders een verzeke ring tegen fraude enz. met de gelden van de polders moet worden afgesloten. Het bestuur wil tegen deze nieuwe bepa ling geen bezwaren laten hooren. Er wer den reeds pogingen gedaan om een onder linge verzekering hiervoor in het leven te roepen. Het bestuur van de Zuidscharwouder pol der heeft aan de Noordscharwouder polder medewerking gevraagd voor een te maken vaargeul voor de ingelanden van den Zuid scharwouder polder. Naar aanleiding van een te Heerhugowaard gehouden gecombi neerde vergadering hebben de besturen van deze beide polders een onderzoek ingesteld, hoe de landeigenaren over een event. af stand doen van een gedeelte van hun pèr- ceelen ten behoeve van deze vaargeul dach ten. Hiervan is een rapport aan Ged. Staten gezonden. Hoe een en ander verder zal ver- loopen is nog niet bekend. De rekening over 1937 sloot op een totaal van ontvangsten en uitgaven van 1841.82, met een batig saldo van 410.54. Het aan- vangssaldo was f 233.68. De schuld van den polder is thans nog 900. Deze rekening werd op deze cijfers vast gesteld. De voorzitter deelde nog mede, dat thans alle polderlasten zijn betaald! Een ge lukkig verschijnsel. Bij de behandeling van de begrooting 1938, welke een eindcijfer aangaf van 1951.81, met een post voor onvoorzien van 406.31, werden de lasten voor het land in den polder en de buitendijksche landen vastgesteld op 18 per H.A., hetgeen 2 minder is dan verleden jaar. De begrooting werd eveneens goedgekeurd. Het eierenzoeken, dat in de rondvraag ter ^rake werd gebracht, werd zeer sterk af gekeurd. Men ontziet zich niet, hierbü over reeds bezaaide landerijen te loopen en den boel te vertrappen. Het bestuur zal een beroep doen op de ingelanden, geen schriftelijke vergunningen voor het eieren-zoeken te geven. Het vol gend jaar zal tijdig een verbod bekend wor den gemaakt. Medegedeeld werd nog, dat een nieuwe keur zal worden vastgesteld en ter inzage gelegd. Hierop sluiting. „Hercules en Hygiea". Het bestuur van de gymnastiekvereen. Hercules en Hygiea heeft besloten, dat zal worden deel genomen aan de kampioens wedstrijden van het K.N.G.V., welke wed strijden te Koog aan de Zaan zullen worden gehouden. De heeren zullen uitkomen in het nummer klassikaal brug, de dames met knots- zwaaien, de jongens en meisjes met vrije oefeningen. Eenige jongens en meisjes zullen ook aan den personeelen wedstrijd mee doen. Besloten werd club-kampioenschappen van de vereeniging in te voeren voor adspiran- ten boven 10 jaar, n.1. een vijfkamp in den eersten en tweeden graad. Poppententoonstelling. Reeds geruimen -tijd is men in Ursem bezig met het organiseeren van een pop pententoonstelling. Het comité, dat zich hiermede heeft bezig gehouden, heeft van H .K. H. prinses Juliana de beschikking gekregen over enkele poppen uit haar col lectie. Alle andere poppen zijn gemaakt door schoolgaande kinderen, benevens verschillende soorten houtsnijwerk. De tentoonstelling zal gehouden worden in de zaal van den heer Jb. Mulder. Algemeene vergadering van V.V.V. Vrijdagavond hield de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer onder voorzitterschap van burgemeester C. J. Eyma een alge meene vergadering in hotel Trompenberg. Na de opening bracht mevrouw Dekker Verhaagen het jaarverslag van het infor matiebureau uit, waaruit bleek, dat het aan tal schriftelijke informaties vrijwel station- nair bleef n.1. 692 tegen het vorige jaar 687. Er kwamen meer aanvragen binnen voor pension. Niet minder dan 1595 duin-wandel- kaarten werden verkocht voor een bedrag van 383. Voorts werd in het verslag ge wezen op de noodzakelijkheid, dat degenen die hebben verhuurd, dit aan het informa tiebureau direct melden. Nadat de heeren van der Plas en van der Borden voorgesteld hadden op dit laatste een boete te stellen of er reglementair toe te verplichten, werd be sloten voorloopig te volstaan met nog eens met nadruk aan te dringen op het melden van verhuring, daar anders het informatie bureau niet goed is ingelicht en de gasten voor niet ergens heen zendt. Namens de rekeningscommissie bracht de heer J. C. Roodhart verslag uit. Buiten be schouwing latende in de rekening 1937 op genomen inkomsten en uitgaven van vorig jaar en nog te betalen rente, bedroegen de inkomsten over 1937 zuiver 1707,50 en de uitgaven 1605,79, zoodat er een batig saldo was van f 101,71. Aan den penningmeester, den heer J. G. Bosschaart, werd hierna décharge verleend. Naar aanleiding van het nazien der reke ning merkte de heer Roodhart op, dat een post van 10 subsidie voor de rijwielpad- vereeniging Noord-Kennemerland overbodig scheen, nu het rijwielpad naar Heiloo zoo verwaarloosd wordt. De heer K. de Graaff vond dit standpunt onjuist, daar het subsidie niet gegeven werd voor dit rijwielpad, maar voor het aanleggen van rijwielpaden in Kennemerland. De voorzitter was het hiermee eens en zag het bovendien zoo, dat het rijwielpad naar Heiloo de gemeenten Egmond aan Zee en Heiloo dichter tot elkaar bracht en wellicht oorzaak was geweest van den aanleg van den nieuwen Zeeweg. Daarom is het geld niet weggegooid, evenmin als de f 7000, die de gemeente voor het rijwielpad uitgaf. De heer J. G. Bosschaart bracht hierna het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het leden tal precies 197 bleef. De contributie bedroeg 555,50. De daling van het ledental kwam in 1937 tot staan. Over het bezoek bleken de meeningen verdeeld, maar op den teldag bleken er 3419 gasten, een record, dat 23 boven het vorige record ligt en 29 hooger is dan in 1936. Met waardeering werd gewag gemaakt van de uitstekende werking van het infomatiebureau en van de plannen der feestcommissie, die helaas door het slechte weer met recht in het water vielen, maar daarom niet minder gewaardeerd werden. Gememoreerd werd voorts, hoe het ge meentebestuur steeds voortgaat met verbete ring van wegen en plantsoenaanleg, de ver bindingen met de omgeving steeds beter worden, de Naco een station bouwt, Egmond weer in. het spoorboekje vermeld wordt, te Alkmaar voor de bussen een wachtlokaal wordt gemaakt, alles van groot belang voor cie badplaats. Tenslotte werd vermeld, dat de aanvragen dit voorjaar reeds veel tal- ijker zijn, hetgeen dus goede hoop geeft op een rijk seizoen 1938. (Luid applaus.) De voorzitter bracht den heer Bosschaart zijn buitengewonen dank voor dit keurig verzorgd jaarverslag. Aan de orde was vervolgens een bestuurs voorstel om, in verband met het vertrek van den secretaris-penningmeester naar Amster dam, de functies te scheiden. De heer Bos schaart zou dan voorloopig nog secretaris kunnen blijven, hoewel op den duur de secretaris natuurlijk te Egmond aan Zee zou moeten wonen. De heer J. de Vries vond het een groot be zwaar, daar het nu moeilijk zou zijn den secretaris te bereiken met informaties, klachten enz. De heer L. de Groot sloot zich hierbij aan en stelde voor den heer van der Borden met het secretariaat te belasten. Na langdurige discussies werd tenslotte het bestuursvoorstel aangenomen om den heer Bosschaart tot de najaarsvergadering als secretaris te handhaven. Als penning meester werd daarop met 16 van de 19 stemmen gekozen de heer F. Snoeks Jr. Bij de rondvraag informeerde de heer R. P. Jonker of de Kamer van Koophandel ook gegevens ontvangt van V.V.V. Het eenige contact bestond volgens het bestuur in een opgave van het ledental, in verband met het subsidie van 10 cent per lid, dat de K. v. K. verleent. Besloten werd voortaan de K. v. K. op de hoogte te stellen van de gegevens van V.V.V. en na afloop van het seizoen een verslag te zenden. De heer L. Dekker gaf in overweging op de jaarbeurs reclame te maken. Schevenin- gen en Texel waren er dit jaar ook en de stands trokken veel belangstelling. Hst bestuur zou dit ook wel mooi vinden, maar achtte de kosten van het huren van een stand en wat daar verder dan bij komt wel te hoog. De heer P. de Vries zou gaarne meer reclame in de dagbladen gemaakt zien. Eg mond ontbreekt steeds, tenzij een hotel of pension zelf adverteert. Als de kosten te hoog zijn, zou volstaan kunnen worden met af en toe te adverteeren, b.v. tegen Pink steren. Desnoods zouden de zakenlieden hiervoor een wat hoogere contributie kunnen betalen. Het bestuur zal in dit laatste niet veel heil en bleef het kostenbezwaar overigens over wegen achten. De heer J. de Vries zou er bij de Naco op aan willen dringen in de Naco-gids gratis reclame te maken. De heer Bosschaart lichtte toe, dat dit niet ging, omdat het hier betreft het belang van den uitgever van de gids, niet van de Naco. Voor reclame in de autobussen voelde de Naco niets en doet dit dan ook voor geen enkele gemeente. Voorts steunt de Naco op andere wijze de V.V.V. reeds zeer krachtig. De heer P. van der Pol verzocht aan de gemeente te vragen de seizoen-regeling van het ophalen van vuilnis niet 15 Juli maar 1 Juni te doen ingaan. Dit zal geschieden. Mevr. DekkerVerhaagen gaf in over weging een V.V.V.-vlag aan te schaffen en op het informatiebureau te plaatsen, hetgeen de vergadering een zeer goed denkbeeld vond. Hierna sloot de voorzitter te half elf de vergadering onder dankzegging voor de aan gename discussies. Prins Hendrik Stichting. In de jaarlijksche algemeene vergade ring van de Prins Hendrik Stichting, onder voorzitterschap van den heer W. G. Wende- laar, werden de aftredende regenten de heeren J. F. van Hengel, F. M. L. Baron van Geen en mr. J. Salm bij acclamatie her kozen. De rekening en verantwoording over 1937 werd in orde bevonden, sluitende met een klein batig saldo. De penningmeester, C. J. Baron Schimmelpenninck van der Oye werd onder dankbetuiging gedéchargeerd. Aan het uitvoerig jaarverslag van den di recteur, den heer J. H. van den Berg ont- leenen wij, dat in het najaar van 1937 H.M. de Koningin het Beschermvrouwschap der Stichting aanvaardde. Het nieuwe gebouw, waarvoor op 15 Augustus 1935 de eerste spade in den grond gestoken werd, kon op 15 Februari 1937 worden betrokken en werd op 6 November van het verslagjaar offi cieel geopend. Er werden 22 personen opgenomen, ter wijl er 5 vertrokken en 9 overleden. Het aantal verpleegden steeg dientengevolge van 108 tot 116. Dankbaar wordt gememoreerd hoe van vele kanten medewerking werd ondervon den in den vorm van geldelijke bijdragen, lectuur, sigaren en tabak enz., terwijl ver schillende tooneelvereenigingen, zangver- eeniginen e.a. uitvoeringen voor de oudjes gaven. Het personeel werd uitgebreid door be noeming van den heer J. J. Blaas tot onder directeur, G. J. van der Heijden als machi nist en A. F. Vogelaar als chef-kok. Het 12^-jarig jubileum van zuster G. Matser werd op passende wijze herdacht. De heer W. G. Wendelaar bracht den di recteur dank, ook voor hetgeen deze met zijn vrouw voor de Stichting en haar bewo ners gedaan had. Ook den onder-directeur, den bootsman, den machinist en de ver pleegsters, de zusters G. Matser, N. J. W. Münze en M. C. Vogelaar werd een woord van dank gebracht. Ziet gij muggen, lang van poot. Aarzelt niet, maar slaat ze dood. Aan den strijd in Zuid-Sjantoeng wordt de grootste beteekenis gehecht, meldt het Chineesche persbureau. Indien er niets onverwacht geschiedt, zal volgens de Takoengpao" de overwinning aldaar vol komen voor de Chineezen zijn. Verschei dene factoren zijn daarbij, aldus dit pers bureau, van doorslaggevende beteekenis: 1. De Chineezen hebben het voordeel van het bergachtige terrein, waarin zij zich met hun enorme troepenmacht snel kunnen bewegen. 2. De Chineezen beheerschen daardoor de posities in de bergen. 3. China beschikt over genoeg menschen om de Japanneezen ook te bestoken aan de spoorlijn TtientsinPoekau en aan den verkeersweg tusschen het slagveld en de Japansche militaire basis. 4. De Chineezen kunnen de Japansche hoofdmacht, welke naar het Zuiden trekt, tegenhouden. 5. De Chineezen kunnen de Japansche versterkingen tot werkloosheid doemen. 6. De Chineezen kunnen verhinderen, dat de Japanneezen Hsoetsjau naderen. Het belang van de spoorlijn. Naar voorts uit Tientsin wordt gemeld, worden alle in het Noorden beschikbare Japansche manschappen naar Zuid-Sjan toeng gezonden, zoodat de Chineezen de gar- nizoens in het Noorden vrijwel ledig zijn. Het gevaar van deze ledig garnizoens in de door hen bezette steden beseffende, hebben de Japansche militaire autoriteiten Tokio om versterkingen verzocht. Het verzoek is inge willigd, en verscheidene treinen zijn naar Mandsjoekwo vertrokken om troepen naar China te vervoeren. In een onlangs gehouden conferentie van Japansche officieren zou besloten zijn de aandacht in de eerste plaats te richten op de verovering van de geheele spoorlijn TientsinPoekau, ten einde het geschokte moreel der Japansche troepen te herstellen. Dagelijks vertrekken onophoudelijk treinen met Japansche troepen naar het Zuiden en vanuit Mandsjoekwo komen voortdurend groote voorraden oorlogsmateriaal. In Zuid- Sjantoeng hebben de Japanneezen thans negen divisies liggen, behalve de drie spe ciale divisies onder bevel van Soezoeki. Ook liggen er ruim 10.000 man Mandsjoerijsche troepen. Het verloop van den strijd. De laatste dagen is fel gestreden in Zuid- Sjantoeng, aldus meldt het Chineesche Tele- graafagentschap, dat hieraan toevoegt: Waarnemers gelooven, dat deze gevechten de inleiding vormen voor een tweeden grooten slag in Zuid-Sjantoeng Volgens betrouwbare inlichtingen zouden de Japansche versterkingen, die naar Sjan- Sfo manngeZ°nden' grO0ter Z*n dan De Chineezen hebben Tsjoetsjen, ten Zuid- westen van Lim, heroverd. Achttien Japansche vliegtuigen hebben gisteren een aanval op Kanton gedaan. Bij luchtaanvallen op twee eilandjes buiten Tsjoensjang zijn verscheidene honderden burgers gedood. Oproep van generaal Matsoei. Generaal Matsoei heeft een oproep tot het Japansche volk gepubliceerd, waarin hij aanspoort tot discipline en energie voor den strijd tegen het communisme in China. Het doel van Japan is vierhonderd millioen men schen van hun onderdrukkers te bevrijden. Hij waarschuwt Japan tegen een te groot vertrouwen en tegen een verkoeling van het enthousiasme. Het zou een groote fout zijn den vijand te onderschatten naar de eerste overwinningen. De Kwo Min Tang en bui- tenlandsche mogendheden wachten op een teeken van zwakheid van Japan en namens de soldaten, die op het slagveld zijn geval len, doet Matsoei een beroep op het volk, opdat deze mannen niet voor niets hun leven zullen hebben geofferd. Een nieuwe aanval op Hankau? In Japansche kringen verwacht men, dat na de inspectiereis van den minister van oorlog, Soegijama, aan het Noord-Chineesciie front nieuwe, beslissende maatregelen ge nomen zullen worden. Bij beruchte verluidt, dat er plannen bestaan voor een nieuwen aanval op Hankau, via Tsjengtjau, en dat een opmarsch naar de karavaanweg Sovjet- RuslandChina in het voornemen zou lig gen. Naar verder bekend wordt, worden op het oogenblik krachtige afdeelingen Japansche cavallerie en gemotoriseerde eenheden saamgetrokken. Omtrent de Japansche troepenbewegingen wordt echter de grootste geheimhouding in acht genomen. Bürckel vertrouwensman van den Führer. Hitier heeft de.i Oostenrijkschen gouw leider Bürckel benoemd tot rijkscommis saris voor de hereeniging van Oostenrijk met Duitschland. Hij wordt belast met den politieken op- louw en de staatkundige, economische en cultureele inlijving van Oostenrijk bij het Duitsche rijk. Zijn standplaats is Weenen. Hij staat onmiddellijk onder den Führer en heeft zijn opdrachten uit te voert tot 1 Mei 1939. Op dezen dag eindigt zijn op dracht. De Führer heeft verder aan den rijks stadhouder in Oostenrijk, Seyss Inquart. een schrijven gezonden, v/aarin hij mede deelt, dat hij voor den tijd van een jaar den rijkscommissaris heeft benoemd tot zijn verbindingsman, teneinde zoowel den Führer als Seyss Inquart te helpen. Tenslotte belooft de Führer Seyy Inquart wanneer over een jaar Oostenrijk geheel bij Duitschland zal zijn ingelijfd, te benoe men tot lid van de rijksregeering, opdat hij op deze plaats verder kan werken voor Oostenrijk in het groot Duitsche Rijk. De officieele „Wiener Zeitung" publi ceert een vonnis, waarbij de Oostenrijksche districtsrechtbank te Gaming dr. Albrecht heeft benoemd tot curator van dr. Alfons Rothschild, wiens verblijfplaats den auto riteiten niet bekend is. Naar aan het Duitsche nieuwsbureau be kend is geworden, zijn de groote landgoe deren van Rothschild te Waidhofen, te Ybss- en Setinbach in het dal van de Ybbs en Landau bij Neuhaus veilig gesteld om de schade, welke Rothschildvolgens het Cliché N.R.C.) De op 26 Februari 1881 te Alkmaar ge boren Meindert Cornelis Siezen is thans benoemd tot burgemeester van de gemeente Vlaardingen. Na hier ter stede tot onderwijzer te zijn opgeleid, koos de heer Siezen na volbrach ten dienstplicht den handel. Vijf en twintig jaar is hij in betrekking geweest bij de N.V. C. Bender te Amster dam, de laatste vijf jaren als directeur. In 1927 trok hij zich uit zaken terug en wijdde hij zich geheel aan gemeentelijken en maatschappelijken arbeid. In 1927 werd hij als lid van den gemeenteraad van Hille- gersberg gekozen na ook in 1923 daarin reeds zitting te hebben gehad. In 1931 werd hij benoemd tot wethouder welke functie hij onafgebroken 7 jaar in de steeds groeiende gemeente Hillegersberg heeft verricht. Onder zijn leiding is zeer veel tot stand gebracht; het belangrijkste is wel het bemalingsvraagstuk, het tot sand komen van de uitbreidingsplannen voor alle deelen der gemeente, de regeling van het grondbedrijf en het doen uitvoeren van werken in werkverschaffing. De heer Siezen is lid geweest van het be stuur van de vereenigde polders Schiebroek 110 Morgen en Berg en Broek, twintig jaar penningmeester van de vereeniging tot in standhouding van scholen met den Bijbel en twintig jaar voorzitter van de ch. histo rische kiesvereeniging, verscheidene jaren lid van het college van notabelen en kerk voogden en Ned. Herv. kerk, jaren lang penningmeester van de vereeniging Zoekt het verlorene en van diverse andere ver enigingen. Voorts is hij voorziter van de schoonheidscommissie en andere gemeente lijke instanties en secretaris van de stich ting Plaswyck. D. N. B. aan de Oostenrijksche schatkist heeft berokkend, te vergoeden. Blijkens het gerechtelijk vonnis zijn de bezittingen van Rothschild ten behoeve van het Duitsche rijk vervallen verklaard. Aangezien de vonnissen niet konden wor den beteekend aan dr. Alfons Rothschild, aldus het D. N. B., moest een curator wor den benoemd. Schilderijendiefstal. - Zaterdagnacht hebben ongenoode gasten een brutaal bezoek gebracht aan het bij Canterbury gelegen Chilham Castle, het verblijf van sir Edmund Davis. Zij hebben vijf schilderijen van oude meesters medegenomen. De doeken werden uit de lijsten gesneden en, naar men geconstateerd heeft, moet dat door deskundige schilderijendieven zijn ge beurd. Van het huisraad werd niets geschon den. Zaterdagochtend vroeg werd de dief stal ontdekt. De vermiste schilderijen zijn „man met hond" van van Dijck, een doek van Rem- brandt en drie stukken van Gainsborough „Lady Charges", gragf Suffolk en Pitt. Het doek van Rembrandt is de „Saskia voor den spiegel", dat een waarde vertegen woordigt van 50.000 pond. De geheele buit moet ongeveer 100.000 pond waard zijn. Doodvonnissen in de republiek der Kir- giezen. - De S.owjetskaja Kirgisija meldt, dat in de Sovjet-republiek der Kirgiezen negen doodvonnissen zijn voltrokken tegen „saboteurs en contra-revolutionnairen". Ernstig mijnongeluk in het Rijnland. - In de steenkolenmijn „Concordia 23" te Oberhausen is de wand over een afstand van 100 meter ingestort. De opruimingswerk zaamheden worden onder toezicht van de mijndirectie uitgevoerd. Tot dusver heeft men zes dooden, vier zwaar- en drie licht gewonden gevonden. Men verkeert over het lot van acht mannen nog in onzekerheid. Vijf dooden bij auto-ongeluk. - Zater dagavond is te Villiers en Biere (Fr.) op den nationalen weg nummer 7 een ernstig ver keersongeluk gebeurd. Een auto, waarin zich zes personen bevonden, is in aanrijding ge komen met een met hout geladen vracht auto. Vijf personen vonden den dood en een zesde werd ernstig gekwetst. Britsch vrachtschip vergaan. Het Britsche vrachtschip „City of Salisbury", dat aan de Amerikaansche kust aan den grond was geloopen, is in tweeën gebroken. Een groot deel van de lading, welke deels bestond uit slangen en exotische vogels, be stemd voor een handelaar te New York, is in de golven verdwenen. Muiterij aan boord van Amerikaansche vrachtboot. - Aan boord van het in de haven van Antofagasta liggende Amerikaansche vrachtschip „Canadian" is muiterij uitge broken. Als gevolg hiervan werden twee matrozen door schoten zwaar gewond. Met behulp van de Chileensche politie konden de muiters naar de gevangenis wor den overgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8