VORS COBRA Waar het recht zijn loop heeft ^Binnenland Alkmaarsche Politierechter feuilleton TWEEDE BLADi (Zitting van Maandag 25 April.) Ontrouw incasseerder. Een van de eersten, die zich Maandagmid dag voor den Alkmaarschen politierechter hadden te verantwoorden, was de in Alk maar wonende Adriaan de B., die bij mejuf frouw C. van R. te Alkmaar inwoonde en er in was geslaagd haar vertrouwen geheel te winnen. De juffrouw handelde in koffie en thee en had van verschillende personen geld tegoed. De B. inde voor haar het geld tot een bedrag van f 43,10, maar verruimde dit geld aan de eigenaresse af te dragen, hetgeen verduistering wordt genoemd. Verdachte erkende zijn fout volkomen. De Jieer Wiggers, die een rapport over den man uitbracht, zei, dat verdachte zich journalist noemde, hoewel hij nimmer aan een krant verbonden was geweest, en voorts leed aan zelfoverschatting. Over het algemeen was echter weinig kwaads van hem te zeggen. Misdadig was hij niet en ook niet geschikt voor reclasseering. Op een vraag van den politierechter ant woordde verdachte, dat hij. nu anti-mili taristische boeken schrijft en leeft van den steun. De officier vond het ook geen geval voor reclasseering (hetgeen soms een compliment is), achtte een geldboete, wegens het ont breken van alle middelen, ongeschikt en vorderde tenslotte de milde straf van zeven dagen gevangenisstraf. Verdachte hield nog een soort pleidooi, waarin hij zei zijn daad te betreuren en den wil te hebben het misdrevene weer goed te maken. De straf vond hij licht, hetgeen men niet vaak van een verdachte hoort. De rechter veroordeelde hem tot 2 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Het dieet maakte hongerig. Een min of meer zonderling geval was de Beemster schoenmaker Klaas M., die te Oosthuizen twee cadetjes en een taai-taai pop had gestolen ten nadeele van bakker K. Hondius. Het bleek, dat de man aan sui kerziekte leed, op gespannen voet stond met de medici en voortdurend honger had, het geen de aanleiding was tot den diefstal en tot zyn tegenzin in de doktersadviezen, die voorschreven, dat hij een streng dieet had te Volgen. Mijnheer Wiggers rapporteerde ook in dit gevaL Hij had verdachte tot het inzicht ge bracht, dat het voor hem, verdachte, goed zou zyn, wanneer hij in een inrichting zou worden opgenomen en daar onder doktersbe handeling zou worden gesteld. Hij bepleitte daarom voor den man een voorwaardelijke veroordeeling met opzending naar het Hooge Land. De officier ging daar op in en eisehte 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en oplegging van bijzondere voorwaarden (opzending en doktersbehandeling) De politierechter besloot het geval aan te houden tot de volgende week, opdat de heer Wiggers intusschen alles voor de opname van verdachte in het Hooge Land klaar zal kun nen maken. Verdachte moest zoo spoedig mogelijk er heen, vond zyn edelachtbare. Geld noodig voor trouwen. In een geringe zaak kan veel leed verbor gen zitten. De landarbeider Jan P. had in Februari van dit jaar zijn baas A. R. te Akersloot bestolen voor 700. R., die getuigenis kwam afleggen, ver klaarde, dat hy die 700 in een tabaksdoos had gedaan met een touwtje er om en daarna in een oude haverkist op den hooizolder had verstopt. Toen hij een paar dagen later weer op zolder kwam, was het geld verdwenen. Later had hij alles weer teruggekregen. Verdachte, een simpele ziel, die het ken nelijk moeilijk had, erkende den diefstal vol ledig, maar zei, dat hy het geld by het hooi weghalen in een ouden zak tusschen het hooi had gevonden. De politierechter meende, dat hij onwaarheid sprak om zich toch nog eenigermate te verschoonen. Zijn edelacht bare hield 'n boetpredicatie, maar zonder resultaat, want Jan P. hield zijn lezing vol, al werd hij even stellig weersproken door zijn patroon. Het was een strijd tusschen ja en nee zonder een bevredigende oplossing, vooral niet, omdat verdachte overigens r iets recalcitrant was en duidelijk kon begrijpen, dat hij van zyn volhouden geen voordeel had. De officier vond, dat een gevangenisstraf Van 4 maanden hier wel op haar plaats was. De heer Wiggers rapporteerde, dat ver dachte uit een oppassend gezin stamde, zeei; gunstig bekend stond, ook bij zijn vroegere patroons, maar een beetje dom was en wei nig ontwikkeling bezat. De oorzaak van alle misère was, dat hij met zijn meisje op va- cantie was geweest, daarna moest trouwen en toen geen geld had. De vondst van de 700 was hem als een gouden appel in den schoot gevallen. Het vonnis was ecther: 4 maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van 2 jaar. Noodlottige borgstelling. Onmiddellijk hierna stond terecht de schoonvader van den vorigen verdachte, de 60-jarige arbeider Bastiaan K. uit Graft, die van zijn schoonzoon 500 had aangenomen, wetende, dat het van diefstal afkomstig was. De man had het gedaan, omdat hy plotseling een schuld van 600 (borgstelling) had te betalen en radicaal aan den grond zat. De officier wilde beide schapen over één kam scheren en vroeg daarom nu 4 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Het vonnis was conform. Smaadschrift. Beschuldigd van smaadschrift kwam de bejaarde Izak van R. van Wieringen op het zondaarsbankje te zjtten. Hij had in een brief aan den opzichter bij de Wieringermeerdi- rectie, den heer L., den kantonnier A. L. B. van verschillende diefstallen beticht, die dat echter niet nam en een aanklacht had inge diend. Verdachte erkende de briefschrijvery, maar hield teven» zyn beschuldigingen vol; B. had zelfs nog meer op zijn geweten dan wat in den brief stond. De rechter vond, dat Izak van R. naar den officier had moeten gaan met zijn beschuldi gingen, dat was zijn plicht geweest. Verdachte antwoordde daarop, dat zijn bo terham dan gevaar had geloopen. De van diefstal beschuldigde B. verklaar de zich beleedigd te achten en van geen dief stal af te weten. Opzichter L. wist ook van geen diefstallen door B. af, al zei verdachte telkens tegen hem: U weet wel beter me- nier L. Hoewel de rechter dreigde met een ver volging wegens laster, hield verdachte vol en hij maakte toch zooveel indruk, dat aan houding werd gelast voor een onderzoek naar de feiten door den rechter-commissa- ris. Als het echter blijkt, dat je maar wat be weert, aldus de rechter tot verdachte, dan krijg je een tweede vervolging wegens laster en dat zal nog heel wat erger zijn. Dat is goed mijnheer, zei vriend Izak en hij ging heen. ALKMAARSCHE RECHTBANK. Uitspraken van op 12 April behandelde zaken. J. F. R. Bakker te Uitgeest, steunfraude tot een bedrag van 613. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. Vonnis 3 maanden. Mej. M. B.-K. te Uitgeest, vervalsching van steunformulieren. Eisch 1 maand ge vangenisstraf. Vonnis f 50 boete of 25 da gen hechtenis. Gerritje M. v. d. V. te Den Helder. In voorraad hebben van cocaïne. Hooger be roep zaak. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, 60 boete). Vonnis aangehouden voor nader onderzoek. Jac. A., landarbeider te Uitgeest. Steun fraude. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Von nis 1 maand voorwaardelijk. J. de N., chef-monteur te Alkmaar. Ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Eisch vrijspraak. Vonnis conform. GODSLASTERINGEN IN DEN TREIN. Zaak voor den Hoogen Raad. De procureur-generaal by den Hoogen Raad heeft gister geconcludeerd in de zaak tegen H. K., een tweedehandsch-boekhande- laar, die zich in een treincompartiment zou hebben schuldig gemaakt aan godslastering, strafbaar ingevolge art. 147 W. v. S. Een politie-ambtenaar had proces-verbaai tegen K. opgemaakt en laatstgenoemde had zich voor de Amsterdamsche rechtbank te verantwoorden, die hem evenwel op 7 Juni 1936 van rechtsvervolging ontsloeg. De officier van justitie teekende hooger beroep aan, doch het Amsterdamsche ge rechtshof heeft op 10 Februari j.L de uit spraak van de rechtbank bevestigd. Daarop stelde de procureur-generaal bij het gerechtshof cassatieberoep bij den Hoo gen Raad in, welk cassatieberoep mr. Fran- Sois Pauwels op 11 April j.L heeft bestreden. De procureur-generaal zeide, zich volko men te kunnen vereenigen met de opvatting van den raadsman van den gerequireerde, dat deze een onontwikkeld man is, die nog vastzit aan opvattingen van atheïsme en materialisme uit het verleden, maar met zijn onverstandige uitlatingen daarom nog niet in strijd is gekomen met de strafbepaling van art. 147 W. v. S. Strafbaar is slechts de uiting welke ris schimp en hoon bedoeld is en daarvan blijkt uit het vonnis en het arrest niets. Hoe diep afkeurenswaardig het praten van dezen man ook zij, spreker achtte hem volgens het be treffende wetsartikel niet strafbaar en con cludeerde tot verwerping van het beroep. OPELKLBUS EEN BON VOOR GESCHENKEN AANKLACHT TEGEN DS. REESER. Op een vergadering in het gebouw van den protestantenbond te Workum sprak ds. E. Reeser van Winterswijk over de nat.-soc. beweging. Spr. beweerde o.a. het volgende: „In Amsterdam werd onder toestemming van burgemeester de Vlugt op een tentoon stelling van de vrijdenkersvereeniging „De Dageraad" gelegenheid gegeven voor een dubbeltje op een Christusbeeld te schieten". Naar aanleiding hiervan heeft de voorzit ter van „De Dageraad", de heer J. Hoving, een aanklacht ingediend by den officier van justitie wegens laster en beleediging van een groep van de Nederlandsche bevolking YEHUDI MENUHIN ENGAGEERT NEDERLANDSCHEN PIANIST. Naar wij van dr. de Koos, den manager van Yehudi Menuhin, vernemen heeft de be roemde violist, nadat hij met verschillende hiervoor in aanmerking komende pianisten gemusiceerd heeft, zyn keuze laten vallen op onzen landgenoot Henk Endt, dien hy als vasten begeleider geëngageerd heeft. EEN VROEG BEGIN. Men verzoekt ons opname van het vol gende: „Vacantie Buiten" wenscht een vroeg be gin te maken met de uitzending. Wel is het nog koud en guur, doch het weer kan ieder oogenblik omslaan. Het prille voorjaar, wan neer men zelf nog geen plannen heeft, om uit te gaan of logeergasten te ontvangen, is voor vele vriendelijke gastvrije families de meest geschikte tijd om één van onze klei nen te ontvangen. Daarom kloppen wij zoo vroeg bij u aan en vragen met bescheiden aandrang: Wilt u in deze maand nog of in het begin van Mei een „Vacantie-Buiten"-kind voor ten minste vier weken ontvangen in uw huis? Een „Va- cantie-Buiten"-kind? Wat is dat voor een kind? Voor wie zoo vraagt, is „Vacantie-Bui- ten" nog 'een vreemdelinge. Toch zendt deze vereeniging reeds meer dan dertig jaren zwakke kinderen uit en wel leerlingen van christelijke scholen, voornamelijk uit de groote steden van ons land. Duizenden kin deren zyn in den loop der jaren door „Va- cantie-Buiten" uitgezonden. Waarheen dan? Overal heen, waar chris telijke families, gedrongen door den geest van barmhartigheid en liefde van Jezus Christus hun huis en hart openstellen, om zonder eenige financieele vergoeding een zwak kind gedurende ten minste vier weken op te nemen in hun gezin. Gode zij dank, worden zulke gezinnen nog steeds overal in ons land gevonden. Het spreekt vanzelf, dat de gezonde streken van ons land, waar de kinderen veel frissche lucht kunnen hebben en vrij van het buiten leven kunnen genieten, hiervoor 't meest ge schikt zijn. Woensdag 27 April. LVERSUM, 301,5 M. (VARA uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 Keukenpr. 10— VPRO-mdrgen wijding. 10.20 Voor Arb. in de Continubedr. 11.30 Werkloosheidsbestr. in de wereld, causerie. 12.Gr.pl. 12.451.45 VARA-orkest. 2.— Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.— Voor de kinde ren. 5.30 Esmeralda-Septet. 6.05 Gr.pl. 6.15 De Ramblers. 6.45 Cau serie „De Bond van Arb.-Tooneel- ver. als landelijke organisatie van het. Arbeiderstooneel". 7.— Gr-pl. 7.10 Zang. (7.30 VPRO: Ons werk en ons geloof, cyclus). 8.— Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA- Varia. 8.15 Orgelspel. 8 30 Radio tooneel. 10.— ANP-ber. 10.05 A- RA-orkest. 11.— Amst. a-capella- koor „Bel Canto" en solisten (tot 12.—). HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (NCRV-uitz.) 8.— Schriftlezing, meditatie, gewiide muziek (gr.pl.) 8.30 Gr-pl- 8-30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.— Gr. pl. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12. Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Vervolg En semble v. d. Horst en gr.pl. 1.45 Gr.pl. 2.Orgelspel. 3.Christ. lectuur. 3.30 Gr.pl. 3.45 Christ. Lie- derenuurtje. 4.45 Felicitaties. 5. Voor de kinderen. 5.45 Gr.pl. 6 Land- en tuinbouwhalfuurtje. (6.30 Onderwijsfonds voor de scheep vaart: Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsregl.) 7.Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Rep. 8. ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Gr.pl. 9.— De kunst van verkoopen, cau serie. 9.30 Zang en piano. 10. ANP-ber. 10.05 Damles. 10.20 Ver volg concert. 10.45 Gymnastiekles. 11— Gr.pLCa. 11.50—12— Schrift lezing. DROITWICH, 1500 M. 10.20 Gr.pl. 10.50 Pianosyncopations. 11.05 Gr. pl. 11.45 S. Sköld's orkest. (Uit Stockholm). 12.10 BBC-Northern Orkest. 1.20 Gr.pl. 2.05 Het Norris Stanley Sextet. 2.35 Pianovoordr. 3.05 Causerie over Hobbies. 3.20 Vesper. 4.20 Gr.pl. 4.40 H. Hall en zijn Band. 5.20 Ber. 5.40 Land- bouwpr. 6.BBC-Harmonie-orkest. 6.35 Zang. 7.05 Causerie over be veiliging tegen luchtaanvallen. 7.20 BBC-Midland-orkest en soliste. 8.20 Ber. 8.40 The Budgtt, causerie. 8.50 Arthur Dulay's kwintet en solisten. 9.35 BBC-Theater-orkest. 10.20 Mi- chael Flome en zijn Band. 10.50 11.20 Jazzmuziei; (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10—8.05 en 9.10 Gr.pl. 11.35 Stafmuziek van de Garde Républicaine. (12.50 Zang). 2.05 Cellovoordr. 2.20 en 3.20 Zang. 3.35 Pianovoordr. 4.20 Giardino-orkest. 7.50 Variété-progr. 9.50—10.05 Gr.pl. KEULEN. 456 M. 5.50 en 6.30 Gr.pl. 7.50 Militair orkest. 11.20 Schupo- Orkest. 12.35 Amusementssextet. I.30 Populair concert. 3.50 Omroep- Amusementsorkest en solist. 5.50 Zang met pianobegeleiding. 6.30 Omroeporkest. 7.50 Cabaretprogr. 9.85 Grpl. 9.50—11.20 Omroep- Amusementsorkest en Weenseh Onderwijzers-a-capella-koor. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: II.20 Gr.pl. 11.50 Omroeporkest. 12.501.20 Gr.pl. 420 Omroep orkest. 5.50 Gr.pl. 6.20 Gr.pL 6.25 Zang. 7.20 Omroepsymph.-orkest en solist. 7.55 Radiotooneel. 820 Verv. concert. 9.5010.20 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Gr.pl. 12.Omroepdans- orkest. 12.50—1.20 Gr.pl. 4.20 Om- roepkleinorkest en solisten. 5.35 Haagsch Trio. 6.35 Gr.pl. 8.05 Fluit en cembalo. 8.20 Radiotooneel. 9.3J Gr.pl. 9.45—10.20 Omroepdans- orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M, 7.30 SA-Blaasorkest. 8.35 Radiotoo neel. 9.20 Ber. 9.4010.Politiek maandoverzicht. 10.05 Ber. 10.20 NoorschEuropeesch concert (gr. opn.) 10.40—11.20 Gr.pl. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8—9.20, Norman- dië 9.2010.20, Parijs R. 10.20 11.05, Droitwich 11.05—11.35, Parijs R. 11.35—12.20, Brussel VI. 12.20 12.35, Keulen 12.35—14.20, Parijs R. 14.20—14.40, Lond. Reg. 14.40 15.35, Parijs R. 15.3515.50, Keulen 15.50—16.20, Brussel Fr. 16.20 17.20, Lond. Reg. 17.20—18.05, Brussel Fr. 18.0518.20, Keulen 18.2018.50, Lond. Reg. 18.50—19.50 Parijs R. 19.5021.50, Weenen 21.50 —24—. Lijn 4: Brussel VI. 8.—8.20, Lu xemburg 8.209.35, Lond. Reg. 9.35 11.50, Droitwich 11.5015.40, D.- sender 15.4018.05, Droitwich 18.0523.20, Danmarks Radio 23.20 24—. Lijn 5: Diversen. Vroeg willen wij dit jaar beginnen, ook in het belang van de kinderen zelf. „Zij heb ben het zoo dringend noodig eens een poos buiten te zyn", zoo verklaart onze dokter na geneeskundig onderzoek. En daarom naar buiten, hoe eer, hoe beter. Zoo gaat dan onze vriendelijke noodiging uit: Aan wien mogen wij één van onze kin deren toezenden? Laat ieder, wiens hart bereid is tot dit be toon van christelijke naastenliefde en wiens omstandigheden dit toelaten, gehoor geven aan onze dringende bede. Hij wende zich dan zonder uitstel tot onzen secretaris, den heer G. Muys, Van der Hoochlaan 15, Am stelveen, die ook gaarne alle gewenschte in lichtingen geeft. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. De 25stc algemeene vergadering. De Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen is gisteren in het gebouw „De Doelen" te Rotterdam in algemeene vergadering bijeen gekomen. De presidente van de vereeniging, mevr. Ch. Neytzell de WildeMac Gillavry, opende deze 25e algemeene vergadering met een woord van welkom. Zij herdacht diegenen, die de vereeniging door den dood moest verliezen. Naast leed bracht het afgeloopen jaar ook vreugde. Het hoogtepunt werd zeker bereikt, toen op 31 Januari in het prinse lijk gezin een dochter geboren werd, een gebeurtenis, die juist in den kring der huisvrouwen van harte werd meegeleefd. Met de viering van het 25-jarig jubileum opi 23 October 1937 gaf de belangstelling van vele vooraanstaanden in den lande sterk de overtuiging, dat het werk der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen op prijs wordt gesteld. Men ga voort met in saamhoorigheid te werken aan al wat in de vereeniging voor goeds kan wor den tot stand gebracht tot welzijn van de leden zelf en verder van elke Ned. huis vrouw. Waren alle huisvrouwen lid der vereeniging dan konden ze ook allen haar wenschen doen h joren. Een moeilijke, maar mooie arbeid zou het zyn, uit die veelheid van stemmen een harmonische oplossing te vinden. De veelomvattende taak der Nederland sche Vereeniging van Hutsvrouwen wordt deels waargenomen door het instituut tot voorlichting bij huishoudelyken arbeid. De beteekenis van keuring van huishou delijke voorwerpen door deze instelling moge door koopsters en verkoopers steeds meer beseft worden. Een ieder werke met de meest mogelijke energie mede om de waarde van het instituutwerk te vergroo- fcen. Met een opwekking om door zakelijke besprekingen in weiwillenden geest en het waarborgen van een rustige sfeer een aan genaam verloop van deze bijeenkomst te bevorderen, sloot de voorzitster haar openingswoord. Door MARK CHANNING Eed. bewerking »or MARlt EBELMONTE 37) Eveneens aan de in het gebergte ver spreide voorposten. Binnen in het paleis zwoegde de transpireerende Jaffir; het eene oogenblik was hij hier, dan daar; nu eens dirigeerde hij een stoet van bedienden, dan weer hield hij een waakzaam oog op het plaatsen van honderden borden op lange, smalle Pendjab en Khorassan tapijten, die tegelijkertijd als tafel en als tafellaken dienst moesten doen; dan weer gelastte hij aan tuinlieden hun bloemen kwistiger te strooien. In de tuinen hingen andere knechts veelkleurige lampions in de hoo rnen; voor de poort, die naar het hof der fonteinen leidde, stonden de olifanten van Alam Khan, met op hun voorhoofden fan tastische teekeningen in roode en gele oker. De groote dikhuiden met roode scha brakken en groen met goud geborduurde draperieën zouden op grijze rotsgevaarten geleken hebben, zonder hun enorme ooren, waarmee ze af en toe sloegen. Verder speelden er drie muziekkorpsen, waarvan elk zijn best deed de ander te overtreffen, twee in de groote vestibule en het derde in het „Palmparadijs" dat verborgen hoekje in den tuin van het paleis, waar slechts Alam Khan en zijn vrouwen toegang had den. „Haast je een beetje, onbeschaamde crea turen", krijschte Jaffir, de eunuch, „als de rijst niet op tyd klaar is, krijg jullie allen met den stok. Breng ijs, zoon-der-luiheid! En ontsteek om de huwelijkstent de negen en-negentig zilveren lampen. Weet je dan niet, o blinde satanskinderen, dan voor elk der negen-en-negentig namen van Allah een lamp moet branden? Hoe dikwijls moet ik dit herhalen?" Eindelijk was alles in gereedheid. Onder de roode zijden met gouden franje opgetooide koepelvormige pandah, aan een der uiteinden opgeslagen van de groote zaal, die iets weg heeft van de Ava Sophia te Constantinopel, stond de reusachtige gebaarde gestalte van den Cobra. Een hand rustte op zijn lange sabel. Hij was door zyn officieren omringd. Hoewel in feestkleeding waren allen tot de tanden gewapend. Hun woest uiterlijk deed vreemd aan tusschen de strenge pracht van het décor: de groote centrale koepel met vijftig rondboog ramen, ingezet met robijnkleurig glas, het meeste stuk gapende in den nacht; en de zachte glinsterende overblijfselen van Venetiaan- sche mozaïeken op de muren. Vijf honderd gewapende mannen, het gevolg van Alam Khan, schaarden zich, dicht op elkaar gepakt, ter weerszijden van de vijf lange tapijten, waarop nu sta pels borden stonden. Zy waren de gunste lingen en wachtten luidruchtig en vol on geduld op een teeken om met het feest een aanvang te nemen. In de lange galerij, door een rij pilaren gescheiden van de groote zaal, liepen bezige bedienden af en aan. Er was een oorverdoovend rumoer van stemmen. Ieder, die geen kans zag zich voor zijn buurman of voor anderen, die verder af zaten, verstaanbaar te maken, begon te schreeuwen. Zang en muziek wa ren nagenoeg overstemd. Een klein, gerimpeld, ineengekrompen persoontje stond naast Alam Khan. 't Was zijn moeder en ze leek wonderlijk nietig naast hem. Een donkerblauw zijden sari omsloot haar broodmagere gestalte. Het verschrompelde gezicht vol barsten en dat veel weg had van een grauwen reinet in het voorjaar, verdween byna geheel onder een neus, gelijk aan den snavel van een papagaai. De wreed schitterende oogen wa ren die van haar zoon. Ze was niet gekomen om het feest bij te wonen. Ze zou alleen, volgens het ge bruik, die rosharige dochter der ongeloo- vigen begroeten, met wie haar eenig over gebleven zoon aanstonds ging trouwen Van de vijf broers van Alam Khan waren drie by krijgsverrichtingen aan de grens ge sneuveld en twee vermoord. Na de verwel koming zou ze weer terugkeeren naar haar sobere vertrekken, onder een der tallooze koepels van het paleis en dan hardop den Koran lezen en droomen van nieuwe rijken, welke de Khan veroveren zou. Tot op heden had geen van zyn vrouwen hem nog geen zoon geschonkenen het sahib log was een geslacht van goede krijgslieden. Opeens werden alle aanwezigen opge schrikt door luid hoorngetoeter. Diana Lindsay, de eenige dochter van sir John Lindsay, den overleden resident, was binnengekomen en liep op haar aanstaan den echtgenoot Alam Khan, alias den Cobra banneling aan de Grens, roover en moordenaar, toe. Een langgerekt „Wah van verras sing en bewondering rolde als donder onder den hoogen koepel bij het zien van de slanke verschijning in glimmende groene zyde. Distinctie sprak uit heel haar wezen; de fierheid van haar ras uit haar houding; en haar gratie verbleekte den glans van de juweelen, waarmee ze behangen was en ontnam ze alle waarde. En dat voelden die ruwe kerels. „Us salaam aleikoum vrede zij over u" luidt de Mohammedaansche groet, waarop het antwoord: „Over u zij vrede". Vyf honderd zware mannenstemmen her namen die gebruikelijke begroetings-for- mule, toen zij met opgericht hoofd Alam Khan bereikt had. „Aleikoum us salaam!" antwoordde »e midden van de indrukwekkende stilte, die op de toejuichingen der aanwezigen ge volgd was, de altstem van Diana. Wat er ook gebeurde, die vertegenwoor digers van twist, van roof en moord, zou den gewaar worden, dat een Kngelsch jong meisje minstens evenveel moed had als zij. Na een teeken aan iemand van zyn ge volg te hebben gegeven, breidde Alam Khan twee enorme handen uit boven een gouden schaal, waarin het hoofd der sir- dars rozenwater goot uit een gouden kan. Dezelfde dienst werd aan Diana bewezen. En daarop stak Alam Khan zijn arm om hoog en zwegen allef Wanneer er van tijd tot tijd een begon te hoesten, kreeg hy van zijn buurman een ruwen elleboogstoot. Toen Diana een blik om zich heen wierp op al die hoog-roode, sombere gezichten, bekroop haar de ge dachte. dat elk dier aanwezigen stellig wel één' moord op zyn geweten zou heb ben. Voor dergelijke lieden is het even na tuurlijk het leven van anderen te nemen, als het eigen te leven. Langzaam dwaalden de oogen van den Cobra door de zaal, terwyl hij over zijn langen baard streek met zyn bruine, be ringde vingers, waarvan de schittering van de robijnen op een brand leek in eet? don ker bosch. Daarop donderde hij één enkel woord: Bismillah! In Gods naam. „Bismillah!" brulden in echo de vijfhon derd stemmen. Evenals hooge golven zich breken op den zandigen oever, evenzoo brak zich bij het zitten gaan de lange lyn van getul- bande hoofden. Het feest nam een aanvang. En allen begonnen onder een oorverdoo vend lawaai zich meester te maken van de beste stukken vleesch op de schalen, om die zoo vlug mogelijk naar binnen* te werken. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6