VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. KRUSCHEN SALTS DE OLYMPISCHE SPELEN 1936. tweede blad. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. Branden. Glimlachje DE BAAS. EEN ALLEEN IS MAAR VERDRIETIG. SPORT Wereld-première van de groote film. DOCUMENTAIRE FILM VAN LEiMl KIEFENSTAHL. de ronde van purmerend. bridgewedstrud te schermerhorn. De zes minerale zouten in Kruschen öalt* sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatiiche pi)n wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. stralende gezondheid voor i cent per dag baggermachine voor rusland. Naar wfj vernemen, heeft de Russische regeering dezer dagen de werf „Conrad" te Haarlem den bouw opgedragen van een zeebaggermachine met een capaciteit van 250/500 M3. per uur. Dit is de tweede baggermachine, welke Rusland sinds October 1937 in ons land be steld heeft. MOTORBESTUURDER WERD ONWEL. Ernstige schedelfractuur het ge volg. Gistermiddag werd de heer van Hilten te Den Helder, toen hij aldaar op de Bin nenhaven een nieuwe motor inreed, plotseling onwel. Hij begon te slingeren en kwam links van den weg tegen een brug leuning terecht. Bij zijn val kwam hij met het hoofd tegen het wegdek terecht. Met een ernstige schedelfractuur is de onfor tuinlijke motorrijder per ziekenauto van het vliegkamp de Kooi, naar het Marine- hospitaal gebracht. Vanmorgen was hij nog steeds bewusteloos. ZELDZAAM HUWELIJKSFEEST. Zeventig jaar in den echt ver bonden. Op 9 Mei a s. hoopt het echtpaar Jan Wolf en Hilligje Drogt, wonende in de buurtschap Drochteropslagen, zijn zeventig jarig huwelijksfeest te herdenken. Beide oudjes zijn nog zeer kras. De man is 93 jaar oud en de vrouw 89 jaar. Uit dit huwelijk werden negen kinde ren geboren, 36 kleinkinderen en 47 ach terkleinkinderen. Merkwaardig is wel, dat de oudjes sinds hun trouwdag in hetzelfde huis wonen. Hun oudste dochter is heder 48 jaar getrouwd.- COLPORTAGEVERBOD TE OSS. De burgemeester over het optreden der N.S.B. In de raadsvergadering van Oss werd gisteravond een voorstel aangenomen van B en W l om een colportage verbod af te kondigen. Voorgesteld was te verbieden het te koop-aanbieden en zichtbaar dragen van gedrukte stukken en bladen in een groot aantal straten binnen de kom der gemeente na 4 uur 's middags, terwijl het Zaterdags en Zondags geheel verboden zal zijn. De verordening zal onmiddelijk van kracht worden. De voorzitter drong erop aan dit verbod aan te nemen daar hij er anders niet voor kan instaan, dat ongelukken zullen uitblij ven. Hij heeft vernomen dat de N. S. B. Zaterdag a.s. met 200 man wil terug komen. Dit moet worden voorkomen. Het raadslid Th. Hoeks (S.D A.P.) is het geheel met dit voorstel eens. Hij had echter liever gezien, dat de bevolking haar kalm te had bewaard en de colporteurs volkomen had genegeerd. De voorzitter noemde dit een kwestie van temperament. Men moet niet vergeten, dat de N.S.B. niet alleen de brutaliteit heeft gehad over burgerlijke en geestelijke auto riteiten laster en verdachtmaking uit te storten, maar ook den treurigen moed had, dit aan de belasterden te koop aan te bie den. Hij kan zich de verontwaardiging der bevolking indenken en zeide dat Oss zich Zaterdag j.J. niet van de slechtste zijde heeft laten kennen. (Applaus op de pu blieke tribune). Hadden de colporteurs zich onder zijn hoede blijven stellen en zich niet verspreid, dan was er niets geschied. Hü was niet in staat allen 38 colporteurs een politie-agent tot bescherming te geven. Het aannemen der verordening is noodzakelijk om hem de bevoegdheid te geven de openbare orde te kunnen handhaven. De raad nam met algemeene stemmen het colportageverbod aan. GARAGEBRAND TE HEERLEN. Alle gemeentelijke bussen vernield. Gisternacht tusschen drie en vier uur is brand ontstaan in de garage te Heerlen, waar de bussen van den gemeentelijken autodienst gedurende de nachtelijke uren zijn opgesteld. ..Ik kom niet om Uw leven, maar om Uw geld!" „U bent al net als de anderen hu-hu-hu gaat Uw gang!" Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niettegenstaande het snelle optreden van de gemeentelijke brandweer niet kon worden voorkomen, dat alle gemeentelijke autobussen buiten bedrijf werden gesteld. Met behulp van L. T. M.-bussen ging de dienst gistermorgen echter normaal door. De brandweer werkte met drie stralen op de waterleiding onder leiding van den commissaris van politie den heer Offer mans. Ook de burgemeester van Heerlen, de heer Van Grunsven, de wethouder van de bedrijven, ir. Raedts en de directeuren van de bedrijven, de heeren Pel en ir. Du- bois waren aanwezig. De vuurhaard schijnt te hebben gezeten in één van de autobus sen. welke dan ook het ergst is vernield. Van de plaats, waar deze wagen stond, schijnt het vuur zich langs het plafond te hebben verspreid, zoo doende kon het ge beuren, dat van de andere bussen de daken het eerst en het ergst werden beschadigd. Intusschen is komen vast te staan, dat er van de autobussen niets meer te gebruiken is. De toestand is erbarmelijk. Ook twee splinternieuwe en pas in gebruik gestelde bussen zijn het slachtoffer geworden. VILLA TE BLARICUM UITGEBRAND. Gisternacht ongeveer twee uur is brand uitgebroken in de groote villa, bewoond door den heer Gouverne, staande aan den Heideweg te Blaricum. Men alarmeerde ter stond de brandweer van Laren en Blaricum, welke spoedig op het terrein van den brand aankwamen en met 5 slangen op de water leiding en de motorspuit het vuur aantast ten. Ondanks alle krachtsinspanning slaagde men er niet in de villa te behouden, zoodat deze geheel aan de vlammen ten prooi viel. Het vuur ontstond in de huiskamer en deel de zich in korten tijd aan het overige ge deelte van de woning mede. De bewoners moesten ijlings in nachtgewaad een goed heenkomen zoeken. BRAND IN CAFE-RESTAURANT TE BREDA. Gisteravond brak brand uit op de boven verdieping van het café-restaurant „De Druif" aan de Havermarkt te Breda, be woond door de wed. Nelemans. In zeer korten tyd stonden de beide bo venverdiepingen in lichter laaie en toen de brandweer arriveerde, stond zij in dit dicht bewoonde en zeer oude stadsgedeelte voor een zware taak. Met groote energie en met veel materiaal trad de brandweer op, zoodat binnen een uur het gevaar voor uitbreiding was gewe ken en het vuur was bedwongen. De beide bovenverdiepingen van het ge bouw zijn geheel uitgebrand. De omwonen den kregen zeer veel waterschade. (Eigen correspondentie). Berlijn, 25 April. Dezer dagen heeft Berlijn de „wereld première" beleefd van een film, die ze ker na eenigen tijd vermoedelijk in October ook naar Nederland zal ko men en die werkelijk algemeene belang stelling verdient. Ik bedoel de „Olym- piafilm", tot stand gekomen onder de opperste leiding van een nog jonge vrouw, Leni Riefenstahl. Mej. Riefenstahl was oorspronkelijk dan seres, wilde echter filmactrice worden, reis de daartoe naar de Alpen, waar de bergbe klimmer, regisseur en filmacteur Luis Tren- ker, nog heden het type van den allround- filmman, die alles kan en alles alleen tot stand brengt, zich over haar ontfermde en baar gelegenheid gaf, in eenige van zijn alom bekend geworden Alpenfilms de vrou welijke hoofdrol te spelen. Een actrice van groot formaat bleek echter in de slanke dan seres niet schuil te gaan, daarentegen toon de zij talent voor regie en veel begrip voor fotografische mogelijkheden. Zij werd ook in de politiek bekend, doordat langen tijd ge mompeld werd van een mogelijke verloving met een persoonlijkheid uit de naaste omge ving van Hitter. Dat bleek echter, als zoo talloos vele andere geruchten, een vergis sing te zijn. Maar haar bekendheid met man nen uit de eerste politieke gelederen schijnt toch wel de oorzaak geweest te zijn, dat men Hitiers aandacht op haar talent vestigde, want al eenige jaren is zij naast den „hof- fotograaf" Hoffmann (overigens ook nog de schoonvader van den rijksjeugdleider Baldar von Schirach) de fotografe en regisseuse met de meest algemeene volmachten en onbe perkte vrijheden bij alle groote demonstra tieve gebeurtenissen in het Derde Rijk ge worden. Zoo viel haar de eer te beurt, reeds tweemaal den Rijkspartijdag van Neuren berg in monumentale filmstrooken te mogen vastleggen, en de groote routine, welke zij bij zulke gelegenheden kon opdoen, maakte haar tot de aangewezen specialiste voor de algemeene leiding bij het tot stand komen van de ongeveer 400.000 meter lange opna men, die van de Olympische Spelen van 1936 in Duitschland gemaakt werden, en waarvan we nu een samenvatting van 6000 m. in twee groote helften te zien gekregen hebben. De première toonde op één avond bij aanwezigheid van Hitter zelf met zijn geheele óffiiceele omgeving en alle Duit- sche leiders en winnaar der Spelen - beide deelen. Daarna wordt telkens één week het eerste deel, daarna een week het vervolg vertoond. En zulk een verdeeling zal ook wel voor het buitenland noodzakelijk blij ken, omdat de vertooning anders te veel van het oog verlangt. Wij willen hier al dadelijk mededeelen, dat de film, die men ons de vorige week voorgezet heeft, een typisch-Duitsch karak ter draagt, maar dat Leni Riefenstahl ons zelf reeds meegedeeld heeft, dat zij voor het buitenland andere samenstellingen maken wil, omdat zy volkomen begrijpt, dat vooral het publiek in die landen, welke deelnemers naar Berlijn gezonden hadden, er in de eerste plaats prijs op stelt, wat meer van de prestaties der eigen landgenooten te zien te krijgen. In de film wordt weinig gesproken, en dat is ook volkomen in orde. De beelden spre ken voor zich zelf en zijn bijna zonder uit zondering prachtig geslaagd, spannend, vol actie en van groote schoonheid. Maar zoo nu en dan is het toch noodig, dat aangekondigd wordt, wie men ziet en wat men ziet, en hoe het verloop van van een wedstrijd is. Voor de stemming zorgt dan nog de vaak zeer ta- lentvolle begeleidende muziek van een jong Duitsch componist, die modern, maar toch niet storen-modern geschreven heeft en zich nergens op den voorgrond dringt. Deze tekst nu is natuurlijk in 't Duitsch gespro ken, en voor Nederland zal het wel zoo blij- i ven, omdat men voor een zoo betrekkelijk klein taalgebied de groote kosten van een vertaling vermoedelijk niet wagen zal (waarbij nog komt, dat helaas de anti- Duitsche actie, die in Nederland altijd nog i onverminderd voortduurt, een deel van ons publiek buiten de bioscopen houdt, waarin Duitsche films gedraaid worden niet zel den zéér ten nadeele van dit publiek!) De teksten zijn echter duidelijk en zullen in Nederland zeker vrij algemeen verstaan worden. Voor groote taalgebieden (Engelsch, Fransch, Italiaansch, Spaansch) zijn wel ver talingen in voorbereiding. En voor alle grootere afzetgebieden wordt de enorme film wat den inhoud aangaat, nog aange past aan bijzondere wenschen. Men mag hopen, dat zulks ook voor Ne derland het geval zal zijn. Wij hebben inder tijd, door van 52 deelnemende staten de ne gende plaats te veroveren en door naast de Vereenigde Staten (Jesse Owens) op één onzer sportmenschen (Rie Mastenbroek) het grootste aantal medailles (3 gouden en één ziveren) te vereenigen, een keurig figuur gemaakt, dat nog beter zou geweest zijn, in dien niet bij het wielrennen Arie van Vliet, dank zij een volkomen onjuiste beslissing der jury, een van zijn twee zeer verdiende gouden medailles had moeten inboeten. Dit uitnemende resultaat van Nederland komt helaas in de „Olympia-Film" absoluut niet naar voren. Jesse Owens wordt vele malen in actie getoond; Rie Mastenbroek, zijn eeni ge concurrente onder de tweeduizend deel nemers, wordt slechts terloops opgenomen, heel klein en onherkenbaar, tijdens een spurt over korten afstand. Willy den Ouden ziet men twee seconden lang als toeschouw ster, een zeker verdiende herinnering aan haar groote verleden, maar daarmee is het sensationeele optreden onzer Olympia-meis- jes blijkbaar „voldoende" in de herinnering teruggeroepen. Daar het wielrennen door de fhm gênegeerd is, ziet men niets van de kra nige prestaties onzer amateurs op dit ter rein. Onze hockeyspelers blijven onzicht baar. Van onze ruiters is luit Pahud de Mortanges even in het beeld, maar opvallend uitvoerig wordt getoond, hoe luit. Tonnet zyn paard niet over een hindernis brengen kan De grootsche prestatie van den sprinter Osendarp is nauwelijks waar te nemen, of schoon mij zijn naam even hoort noemen. Dat wij ook in Kiel by het zeilen het gouden eeremetaal wisten weg te halen, blijft on zichtbaar. Kortom: blijft de film ook voor het Nederlandsche publiek zooals ze heden is, dan zal men by ons, en vooral in sport kringen, zeker teleurgesteld zyn. Vooral, daar Duitsche (eveneens kranige) prestaties uitvoerig en in alle details overvloedig worden getoond en dus van objectiviteit niet gesproken mag worden. Olympische schoonheid. Intusschen: één ding mag niet verge ten worden. Het is geen sportief-tech- nische film, geen „verslag" van de Olympische Spelen, maar een film van Olympische schoonheid en van sportief- menschelijke concentratie. Het kwam er dus voor Leni Riefenstahi en haar tien tallen knappe filmfotografen in de eerste plaats op aan, naar schoonheid te zoe ken en die beelden in te voegen als mo zaïeksteentjes in een groot symbolisch- bedoeld geheel. Ziet men de film van dit standpunt uit, dan is er inderdaad veel moois in te ontdek ken. Maar dan worden ook eischen aan den toeschouwer gesteld, die nu niet bepaald een massa-succes beloven. Wij kunnen ons voor stellen, dat vele millioenen toeschouwers, ook in Nederland, naar de voorstelling zul- gaan met de bedoeling, een uitvoerigen in druk te krijgen van spelen, die ze nu een maal niet zelf konden bijwonen, ofschoon ze toch vooral om het sportieve de allergroot- sche belangstelling hadden. Ze zullen dan de ervaring opdoen, dat ze inderdaad een prachtig-geslaagd uittreksel uit deze spelen voortgezet krijgen, ook wel veel spannende momenten, ook wel reportage van beroemd geworden records, maar toch.meer nog de sport der internationaal-besten, gezien „a travers le tempérament" gezien met het oog van den kunstenaar. Zulke artistiek- voelende menschen zaten zeker óók op de tribunes in Berlijn, in Kiel en in Garmisch- Partenkirchen (de winter-Olympiade maakt van deze film overigens géén deel uit), maar ze waren zeker een zeer kleine minderheid. Nu dwingt Leni Riefenstahl ons, zeer spor tief gebeuren met de oogen van artistiek aangelegde menschen te zien; het resultaat moet wel zijn, dat een minderheid gaarne meekomt, een meerderheid echter zich op den duur wat teleurgesteld voelt. En toch ware een andere oplossing ondoorvoerbaar geworden. De spelen duurden zestien volle dagen en zouden ze niet op vele plaatsen tegelijkertijd afgewerkt zijn, dan zou één enkele toeschouwer zeker maanden lang op de tribunes hebben moeten zitten om wer kelijk van alles getuige te zijn De film kon dus geen volledige reportage geven, als bijv. van een bokswedstrijd, maar moest een keuze doen. Edoch: ook een zuiver- sportieve keuze zou niet voldaan hebben, zou op den duur vermoeiend gewerkt heb ben- Dat wist Leni Riefenstahl, waarom ze dan ook beelden opgenomen heeft (en die zijn niet de minst geslaagde!) van opgewon den groepen op de tribunes, van Hitiers in tens meeleven, van landschappen, waarin we de „actieven" bij hun training zien, van wolkengroepen en stoffige marathonwegen, van monumentale stadion-brokken en fan tastische zoeklicht-kathedralen. Beelden vol schoonheid, vooral ook tusschen de ruïnes van het Atheensche Panthenon en de brok ken architectuur van Olympia; maar film strooken, die den sportieven enthousiast natuurlijk momenten van strijd ontnemen moesten. Alles samen genomen zal men by ons te lande toch goed doen, de „Olympia-Film" (wellicht sportief wat meer aan nationaal- Nederlandsche verlangens aangepast) te gaan zien. Want nog nimmer speelde zich een Olympiade af in zoo volmaakte omge ving, en het is de eerste maal, dat een mo numentale film daarvan zoo indrukwek kend getuigenis aflegt! Wielrennen De „Ronde van Purmerend", welke Zater dag a.s. door de A.R. en T.C. „Le Cham pion" zal worden georganiseerd, wordt weer op het bekende tien K.M. lange parcours in den Purmer verreden. In totaal hebben 250 renners ingeschreven, waaronder de beste Nederlandsche en eenige Belgen. De be roepsrenners, 80 in totaal, vertrekken des middags om 2 uur en moeten 120 K.M. af leggen. Bekende renners als Schulte, Piet van Nek (winnaar 1937), Middelkamp, Stuyts, van der Ruit, van Amsterdam, Helle- mons, de Beer, Gommans, Saarloos, Valen- tijn, Heslinga, van der Stek, Schotman, Mot- ke, Gommers enz. benevens de Belgen Dic- tus, Noens, Leemans en Desmedt hebben zich voor deze categorie aangemeld, terwijl ook de Alcmarianen Kuiper en Groot hebben ingeschreven. De amateurs, die 90 K.M. moeten ryden, starten om 11 uur. Hier hebben o.a. inge schreven: de Hoog (Ned. kampioen), Dem- menie, Banken, Anneese, Zwartepoorte, Smits, Joosten, Moeke, Wydenes en een aan tal Alcmarianen, w.o. Evers, Eenhoorn en Bosma. De nieuwelingen die aan deze ronde zul len deelnemen, zullen reeds om negen uur vertrekken om hun 50 K.M. af te leggen. A.S.V. VICTRIX. De wielerclub Victrix hield Zondag een lange afstandsrit over 72 K.M. voor de A- klasse, 63 K.M. voor de B-klasse en 18 K.M. voor de Junioren. De uitslag luidt als volgt: A-klasse: 1. Jan Ottenbros, 2. W. Visser, 3. J. de Bood; 4. D. Veld; 5. P. Zandvoort; 6. K. Kusch; tijd 1 uur 48 min. B-klasse: 1. Jb. Stroet; 2. Jan Nierop; 3. C. de Boer; 4. Ravenstein; 5. H. Blok; 6. A. Veld; tyd 1 min. 44 sec. Junioren: 1. Joop Hennink; 2. Jan Hen- nink; 3. C. Stroomberg; 4. N. de Groot; 5. C. Constant; 6. Wayerink; tyd 46 min. Bridgen Den 23en April had alhier de door de bridgeclub „Nooit Gedacht" uitgeschreven wedstrijd plaats. Aan dezen wedstrijd, welke stond onder leiding van den heer B. Flug- boer, alhier, werd deelgenomen door 56 per sonen, er werd gespeeld in 2 groepen van 7 tafels. De uitslag daarvan was: Groep A, onevenlijn: 1. Ir. J. A. Spruit en mevr. Spruit, Santpoort, 18 pt.; Burgem, v. d. Heuvel-Aj. D. Buis, Ursem, 24 pt.; 3. A. DantemaH. Brouwer, Stompetoren, 26 pt. Even lijn: 1. M. N. PrangerC. Veen, Alk maar, 21 pt.; 2. A. de BoorderD. Plugboer, Schermerhorn, 21 pt.; 3. W. de BoorderP, Kluft, Schermerhorn, 27 pt. Groep B, oneven lijn: 1. mevr. W. de Boor derTh. Deckwitz, Schermerhorn, 20 pt.; 2. mevr. P. SchotsmanW. de Boer, Schermer horn, 24 pt.; 3. J. Lakeman Sr.F. v. Leyen, Schermerhorn, 24 pt. Even lyn: 1. G. v. d. ParkJ. Buren, Oudorp, 21 pt.; 2. P, SlotJ. Zwaan, Oter- leek, 21 y, pt.; 3. Gebrs. Hes, Oudorp, 25^ pt. 269. „Het beste is", antwoordde Flip, „dat ze zover met ons mee gaat en dan met ons ontsnapt. Dan zullen we wel weer verder zien". Hierna vielen ze vol moed voor de toekomst in slaap. De an dere morgen vertelde Peter Rita van hun plannen. 270. Toen ze de naam „Spanje hoorde, begon ze te dansen en juichte: „Maai Pe ter, in Spanje woont St.-Nicolaas en die weet wel, hoe ik bij Pappie en Mammie moet komen. Het vorig jaar is hij 11 by ons thuis geweest".

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7