DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HELPT DE TUBERCULOSE BESTRIJDEN EMMABLOEM. M 11 |i Stad, m Oij Franco s opmarsch ten n.-oosten van Teruel. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. De „bocht bij Teruel werd weggedrukt. Weer nieuwe Italiaansche troepen in den strijd? Minister Rubbens overleden Het huwelijk van koning Zogoe. Groote feesten te Tirana. De algemeen» toestand. VRIJDAG A.S. DRAAGT IEDER ALKMAARDER EEN Joden moeten precies hun bezit opgeven. Een verordening van Göring. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT De opmarsch van de troepen van Franco ten Noordoosten van Teruel heeft een belangrijk strategisch doel: de bocht in de frontlijn, ontstaan na de doorbraak naar de Middellandsche Zee zoo spoedig mogelijk te doen verdwij nen. Dank zij den merkwaardig geringen tegenstand lukte het Franco, deze bocht te „effenen". In drie dagen hebben de rechtschen nu bijna 200 vierkante kilo meter in het bergachtige terrein kunnen bezetten. Wanneer de republikeinen werkelijk tegenstand hadden geboden, zou de op marsch van Franco zeer vertraagd zijn. In de eerste plaats had men te kampen met zeer slechte weersomstandigheden, doch boven dien bood het thans veroverde gebied met zijn bergketens een zoo gunstige verdedi gingsmogelijkheid, dat zelfs bij een nume rieke minderheid de verdedigers nog een vrij gemakkelijke taak gehad zouden hebben. Zou die geringe tegenstand soms wijzen op moedeloosheid? De krijgsverrichtingen. De snelle opmarsch beteekende de ver overing van Aliaga, een bergachtig terrein, en een belangrijk verbindingscentrum. Het leger van generaal Valera, dat hier opereert, had zich indertijd reeds bij de ge vechten om Teruel onderscheiden. Sinds Februari hield het de linies langs de Alfam- bra bezet Het grootste deel der republikein- ache troepen, welke hier gelegerd waren, was sinds den val van Teruel naar den sector van Lerida verplaatst en de rest kon den rechtschen opmarsch niet meer tegenhouden. Zaterdagmorgen werd de aanval met be hulp van 80 vliegtuigen ingezet en 's avonds waren de rechtschen reeds in Aliaga. Een tweede colonne trok door de Siërra del Pobo tot bij Abbabuj, maar door het slechte weer werd hier de opmarsch vertraagd. Een derde aanval bij Corbalan verbrak de republikein- sche linie eenige K.M. ten N.O. van Teruel. De divisie, welke Aliaga nam, is reeds een tiental K.M. voorbij deze plaats getrokken. Niettemin moet nog over zeer bergachtig terrein worden getrokken voordat deze troepen zich bij de Galicische legers in de provincie Castellon kunnen voegen. Aan de zeekust wordt nog steeds hevig gevochten, vooral bij Alcala de Chivert. De regeeringstroepen beweren hier de recht schen groote verliezen te hebben toege bracht. Het hoofdkwartier van Franco deelt mee, dat de rechtsche troepen hier 2 KM. zijn opgerukt. Castellon is gisteren viermaal gebombar deerd. Twintig vliegtuigen wierpen talrijke bommen op het stadje. Men schat het aantal dooden op vijftig. De opmarsch vertraagd. Zooals reeds hierboven is meegedeeld, heerscht er aan de fronten slecht weer. En waar sinds gisteren bovendien de tegen stand der republikeinen weer grooter ge worden is, daar is het begrijpelijk, dat de opmarsch van Franco's troepen zeer ver traagd is. Ondanks alles zijn de rechtschen zes kilo meter gevorderd en zij hebben zich meester gemaakt van de hoogten van Montero en den top van den berg Valiosa. Deze bergtop was zeer belangrijk, omdat zij een zeer groot terrein bestrijkt. Het ministerie van landsverdediging deelt mede, dat de regeeringstroepen in den sector Alcocerbe iets teruggetrokken zijn en stel lingen bezet hebben ten Noorden van Ba- renco de San Miguel, waar verbitterd ge vochten wordt. In de streek van Salsadelia zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen. De opstandelingen werden van den top Pedra Seca verdreven. In den Alfambrasector bij Shajuj wordt hevig gestreden. Aanvallen van den vijand op de stellingen te Lepos zijn volkomen afgeslagen. De Italiaansche inmenging. De diplomatieke redacteur van de Daily Herald publiceert een lijst van inbreuken, welke Italië zou hebben gepleegd op de niet-inmengingsovereenkomst, zelfs gedu rende de periode van de onderhandelingen tusschen Engeland en Italië, hetgeen dus een schending der Italiaansche beloften is. Vijf dagen, aldus deze redacteur, nadat Chamberlain Grandi had gezegd, dat een der voorwaarden voor de Britsch-Italiaansche overeenkomst was dat de toestand in Spanje geen wijzigingen zou ondergaan door het zenden van nieuwe versterkingen, werd een gemengd regiment met in meerderheid Ita lianen te Sevilla op 23 Februari ontscheept en onmiddellijk naar de fronten van Teruel en Cordesa gezonden. Den dag daarna debar- queerden nog duizend Italianen. Op 27 Februari kwamen 28 Duitsche vliegers uit Stralsund te Burgos aan. Op 28 Febr. gingen 24 Duitsche piloten van Maagdenburg naar Portugal en vervolgens naar Spanje. Dan volgt nog een lange opsomming van Ita liaansche overtredingen, ook door het zen den van munitie en materieel, o.a. luchtbom- men, vechtwagens, vliegtuigen enz. De redacteur besluit dat dit slechts een uittrek sel is van een gedétailleerde lijst van 10 bladzijden van niet te betwijfelen authen ticiteit. Gister is de Belgische minister van koloniën, Edmond Rubbens, overleden tengevolge van een hartverlamming. Minister Rubbens werd geboren in 1894. Hij studeerde te Leuven en werd in 1921 ge kozen tot lid van het parlement. Hy verte genwoordigde de Vlaamsche christen-demo cratische partij. In de jaren 1934/35 was hij minister van arbeid en sociale zaken en in 1935/36 minister van koloniën. Hij was voor zitter van den nationalen bond van christe lijke arbeiders en vice-voorzitter van de katholieke unie. Van zijn hand zijn o.a. verschenen de Vlaamsche kunstnijverheid en het gevaar van het nationalisme. Gister is, zooals gemeld, in het ko ninklijk paleis te Tirana het huwelijk voltrokken tusschen den 43-jarige Al- baanschen koning Zogoe met de 22- jarige Hongaarsche gravin Geraldine Apponyi. De bruid droeg een japon van wit satijn van oranjebloesem, ter wijl-de koning gekleed was in groot tenue. De eenvoudige huwelijksceremonie had plaats in de bibliotheek van het paleis, on der leiding van den voorzitter van het Albaansche parlement. Ter rechterzijde be vonden zich de gasten van het bruidspaar en de hoofden der buitenlandsche legaties, ter linkerzijde de leden der regeering en de vrienden van den koning. De voornaamste gasten zijn graaf Ciano, als vertegenwoor diger der Italiaansche regeering en de her tog van Bergamo 1 als vertegenwoordiger van den koning van Italië. Het bruidspaar zal de wittebroodsweken in het koninklijke buitenverblijf te Durazzo doorbrengen. De huwelijksplechtigheid vormde het grootste schouwspel dat Albanië ooit heeft gezien. Gisteravond was er op het markt plein te Tirana een groot avondfeest, waar bij volkssspelen werden uitgevoerd en vuur werk ontstoken. De regeering heeft de bui tenlandsche gezanten aan een maaltijd ver- eenigd welke door een groote ontvangst werd gevolgd. Getuigen bij het huwelijk waren graaf Ciano en de zwager van den koning voor den bruidegom) en graafAntonApponyi.de oom van de bruid en de Hongaarsche ge zant te Rome voor de bruid. De huwelijks plechtigheid was alleen een burgerlijke ce remonie, want vooralsnog zal het huwelijk niet kerkelijk worden ingezegend. De ko ning is Mohammedaan en gravin Apponyi roomsch-katholiek. De geestelijken van beide godsdiensten hebben de verbintenis genegeerd. Het bruidspaar heeft een groot aantal ge- Alkmaar, 28 April. Er is nieuws van den Negus! De Times pu bliceert n.L een brief van lord Lugard, den vroegeren gouverneur van Niagara, die een regeling van de Abessinische kwestie voor stelt, welke z.L voor alle belanghebbende partijen aanvaardbaar is. Met een toespeling op den critieken toe stand in Abessinië, welke Italië noodzaakt groote bedragen uit te geven voor troepen, meent Lugard, dat Mussolini misschien een gunstig onthaal zal bereiden aan een voor stel, dat eenig respijt zal geven aan zijn door den oorlog afgematte troepen. Indien Mussolini den negus een gebied aanbood, waarop deze een autonoom bestuur zou uitoefenen onder Italiaansche souverei- niteit, zou Haile Selassie er ongetwijfeld m toestemmen voor het welzijn van zijn volk naar Ahessinië terug te keeren. Hij zou zijn titel prijsgeven en de voorwaarden aanvaar den, welke de Volkenbondsraad met toe stemming van Italië zou kunnen aanbeve- len. Het gebied in kwestie zou de provincie Godzjam kunnen zijn, dat door den Nijl bij na geheel van de rest van Abessinië is ge scheiden, tot het Tsanameer. Lugard verklaart voorts: nu het Engelsch- Italiaansche pact is geteekend, zou een dei- geiijk spontaan gebaar van een grootmoe digheid getuigen, die der Romeinsche tradl" tie waardig is, en niets zou den Engelsch— Italiaansche vriendschap hechter kunnen maken en de gevoelens van vijandigheid in Abessinië doen vergeten. In het jongste nummer van de Deutsche Volkswirtschaft wordt onder den titel „Zor gen en verwachtingen van Triest", o.a. het volgende geschreven: Triëst beleeft thans een tweede reorgani satie van zijn economische betrekkingen. Na de ineenstorting van de Oostenrüksch-Hon- gaarsche monarchie en de inlijving van Triëst bij het Italiaansche economische ge bied, moest de handel zich in deze stad in stellen op een anderen grondslag, niet slechts omdat het Oostenrijksche en het Hongaarsche volk door den oorlog en zijn gevolgen volledig waren verarmd, doch ook omdat de landen, welke voor Triëst het ach terland vormden, elk trachtten een hecht economisch gebied met aansluiting naar zee te vormen. Joegoslavië heeft zijn eigen havens Suzak en Spalato met groot succes uitgebreid. De Hongaarsche handel oriënteerde zich steeds meer op Fiume, dat gunstiger lag dan Triëst. De Tsjechische handel kon daarom niet meer, zooals vroeger, profiteeren van de voordeelen van Triëst, omdat Tsjechoslo- wakije geen gemeenschappelijke grenzen heeft met Italië en omdat het zwaartepunt zich naar Duitschland en de Duitsche havens verplaatste. Polen streefde er naar, het grootste deel van zijn handel te leiden via Gdingen in plaats van via Triëst, om van Dantzig niet te spreken. Van het groote ach terland bleef voor Triëst slechts het Oosten- rijksche economische gebied over, dat in Triëst bijzondere voordeelen kreeg. Toch gelukte het door gemeenschappelijke pogingen van den handel in Triëst en van de havenautoriteiten, met grooten steun van de Italiaansche regeering, Triëst weer een gezonde economische basis te geven. Niet minder dan dertig internationale overeenkomsten, betreffende de spoorweg tarieven van en naar Triëst, havenbepalin- gn en omslagtarieven, hebben ertoe bijge dragen, het achterland van Triëst te ver- grooten en daardoor een deel van geleden verliezen weer in te halen. In 1934 bedroeg het aantal binnenkomende schepen 19.444, in 1935 19927, in 1936 20455 en in 1937 20021, terwijl het aantal uitgaande schepen in 1934 19248 bedroeg en tot 19822 in 1937 steeg. Hieruit blijkt, dat het binnenkomende scheepvaartverkeer grooter was dan het uit gaande verkeer. Dit werd niet alleen veroor zaakt door een daling van den uitvoer van het achterland, doch ook door de toenemende industrialisatie van het economisch gebied van Triëst zelf. De groote herstelwerkzaamheden nu wor den door de inlijving van Oostenrijk bij Duitschland sterk be'ipvloed. Want het is dui delijk, dat, met de inschakeling van Oosten rijk in het Duitsche vierjarenplan, een ge deelte van den Oostenrijkschen goederen- uitvoer zal moeten worden veranderd en via de Duitsche havens zal moeten worden ge leid. De vrees van Triëst wordt op het oogenblik nog versterkt, doordat nog niet is bepaald of de Duitsche spoorwegen in staat zullen zijn, dezelfde tarieven te verleenen als die, welke door de Oostenrijksche spoor wegen aan buitenlandsche bevrachters wer den verstrekt. Zou dit niet meer het geval zijn, dan zou natuurlijk een gedeelte van den Tsjechischen handel via Hamburg of eventueel via Gdin gen gaan. Of deze vrees gegrond is, hangt af van de Duitsch-Italiaansche besprekingen, welke in dit verband zullen moeten worden gevoerd. Welk belang Italië hecht aan de ontwik keling van Triëst, blijkt reeds duidelijk uit het aangekondigde bezoek van Mussolini, die reeds te Rome met vooraanstaande persoon lijkheden van deze havenstad diepgaande be sprekingen heeft gevoerd. In ieder geval zal de oplossing van dit vraagstuk door de Italiaansch-Duitsche vriendschap gemakkelijker zijn, dan wan neer deze vriendschap niet bestond. Duitsch land heeft by een voor beide landen gunsti ge oplossing niet minder belang dan Italië. Want indien een zoodanige overeenstem ming zou kunnen worden bereikt, dat een zeker percentage van den Duitschen handel via Triëst zou worden geleid, zou Italië misschien bereid zyn, de vroegere Oosten rijksche vrije zóne, welke onlangs als gevolg van den veranderden economischen en po- litieken toestand door de Italiaansche regee ring werd gesloten, ook aan Duitschland toe te kennen. schenken ontvangen, zoo een antiek dra- kenbeeld van den koning van Italië, vier Napoleontische bronzen vazen van Musso lini, twee Arabische paarden van Horthy, den Hongaarschen regent, een automobiel van Hitier. De schoone jonge bruid is reeds zeer po pulair in Albanië, men noemt haar de „Hongaarsche blanke roos". De bevolking is natuurlijk uitermate verheugd dat de voortzetting der dynastie thans in uitzicht is, want de langdurige vrijgezellenstaat van den koning had reeds de legende doen ontstaan dat hij gezworen had nooit meer te trouwen. De oorzaak daarvan zou zyn liefde voor de dochter van een schaapherder zijn geweest, uit den tijd toen hij als opperhoofd van een Albaan- schen stam in de bergen rondzwierf. Naar aanleiding van zijn ontmoeting met de lief tallige bruid worden thans weer nieuwe le genden om het hoofd van Albanië's natio nalen held, Achmed Zogoe, gesponnen, de man die zichzelf, via het minister-presi dentschap en het presidentschap der repu bliek, tot koning van den onafhankelijken Albaansche staat opwierp en zich nu reeds tien jaar als zoodanig aan den wederop bouw van zijn vaderland wijdt. Generaal-veldmaarschalk Göring heeft als gevolmachtigde voor het vierjarenplan een verordening uitgevaardigd, op grond waarvan iedere Jood van Duitsche nationa liteit zijn geheele vermogen in binnen- en buitenland moet opgeven en taxeeren op de tegenwoordige basis, tenzij het vermogen een bedrag van 5000 M. niet overschrijdt. Joden van vreemde nationaliteit behoeven slechts hun bezit in Duitschland op te ge ven. Tegelijkerijd wordt bepaald, dat van overeenkomsten inzake verkoop of ver pachting van industrieele, land- of bosch- bouwbedryven aan de autoriteiten mede- deeling moet worden gedaan, voor zoover by deze zaak een Jood als contracteerende party betrokken is. Evenzoo is voor de opening van een nieuw industrieel bedrijf of de vestiging van een filiaal door Joden toestemming noodig. De verordening dient volgens het D.N.B. eenerzijds voor de bepaling van het ver mogen der Joden in het Duitsche rijk, doch kan anderzijds worden beschouwd als een voorbereidende maatregel voor den econo mischen opbouw van Oostenrijk. De verordening zou voorts beoogen, af zonderlijk optreden tegen Joodsche bezit ters te verhinderen daar alle met Joden verband houdende kwesties binnen het rijk uitsluitend langs wettelijken weg geregeld moeten worden. Nationaliteit verloren. Wederom is een lyst gepubliceerd met de namen van 27 personen, meerendeels Jo den, die van de Duitsche nationaliteit ver vallen zyn verklaard. Hun vermogen is ten gunste van den staat in beslag genomen. DE FRANSCH—BRITSCHE BESPREKINGEN. De Tsjechoslowaaksche kwestie op het eerste plan. Vanmorgen zijn de Fransch-Engelsche besprekingen, welke gehouden worden naar aanleiding van de EngelschIta liaansche overeenkomst, begonnen In de Britsche hoofdstad. Het verluidt, dat het Tsjechoslowaaksche vraagstuk het eerste werd besproken bij deze conferentie. Telegrammen, welke de Fransche minis ters op het laatste oogenblik uit Parijs heb ben ontvangen, gaven te kennen, dat deze kwestie mogelijk nog grooter beteekenis moet worden toegekend dan eerst werd ver vracht Mijngasontploffing eischt zeven dooden, -In de steenkoolmijn St. Clair op ongeveer acht kilometer van Pottsville in Pennsyl- vanië (V.S.) heeft zich 'n mijngasontplofflng voorgedaan, die door een brand gevolgd werd. Zeven mijnwerkers werden gedood, elf gewond. Van verscheidene gewonden is de toestand ernstig. Ongeluk in steengroeve bij Brno (Brunn). - In een steengroeve by Brno (Brunn - Tjecho-Slowakije) zijn ten gevolge van een te vroege ontploffing op 40 M. diepte drie arbeiders om het leven gekomen. Twee andere arbeiders werden ernstig gewond. Hevige regens in Venuzuela en Colum- bia. - De bewoners van verschillende plaat sen in het gebied van de grens van Columbia en Venezuela waren wegens watersnood, die veroorzaakt was door hevige regens, die de rivieren buiten haar oevers deden treden, genoodzaakt hun huizen te verlaten. Von Cramm nog steeds gevangen. - Ver nomen wordt, dat de bekende tennisster, von Cramm, nog steeds in de gevangenis zit. De autoriteiten hebben nog geen besluit ge nomen over de vraag, of tegen hem al da* niet een proces aanhangig zal worden go- maakt. De Tungwo vrijgelaten. - Het Britsche stoomschip Tungwo, dat aan de monding van de Yangtse door Japansche militairen was aangehouden, is thans vrijgelaten. Alkmaar, Donderdag. WETHOUDER KLAVER ONGESTELD. Tijdens de huwelijksplechtigheid in de r. k. kerk te Schermerhorn, waar een zoon van wethouder Klaver heden in het hu welijk trad, werd de wethouder plotseling bevangen door een flauwte. Hij werd de pastorie binnengedragen waar dr. Hilbrands van De Rijp geneeskundige hulp verleende. De toestand is redelijk weL 60 JAAR KAASZETTER. Hedenmorgen 11 uur kwamen de kaaszet- ters en eenige schippers in het nieuwe Waaggebouwtje bijeen voor een huldiging van den kaaszetter G. de Boer, die het feit herdacht, waarop hij voor 60 jaar als helper van de kaaszetters optrad. De directeur van het marktwezen, de heer Voorthuysen, die den jubilaris met dezen zeldzamen dag geluk wenschte, was de eerste, die het woord voerde, hoewel het marktwezen, naar hy opmerkte, met de kaaszetters niet veel te maken heeft, om dat de kaaszetters geen gilde vormen en in dienst staan van de fabrieken. Over het algemeen zyp de kaaszetters geen lichte jongens, maar wy hebben het toch altyd vry goed met elkander kunnen vinden en on aangenaamheden steeds met een grapje kun nen afdoen. Spr. dankte voor deze mede werking. Hierna overhandigde de heer Voorthuysen den heer de Boer een kistje sigaren. (Ap plaus.) De heer de Boer herinnerde er aan, hoe hy op 12-jarigen leeftijd als helper van de kaas zetters optrad en met het wegbrengen van kaasdekken 1.25 verdiende. De volgende week kreeg hy reeds 1.50 plus 5 cent per uur. Zoo werd hy spoedig kaaszetter en steeds hebben wy, zoo zeide hij, onze taak volbracht onder het devies- „plicht is wet". Spr. uitte den wensch, dat het hem gege ven mocht zyn nog vele jaren mede te wer ken en deed daarvoor een beroep op zijn medewerkers. (Applaus.) De marktmeester, de heer Harms, sprak hierna een woord van gelukwensch met dit jubileum. Met voldoening deelde spr. mede, dat de jongens allemaal spontaan aan het cadeau, een lamp, hadden bijgedragen. Er was zelfs nog wat overgebleven, waardoor spr. nog een bloemstukje en een kistje siga ren kon aanbieden. (Applaus.) Hierna noodigde de heer de Boer zijn medewerkers uit met hem een- glaasje te drinken, aan welke uitnoodiging giif gevo g werd gegeven. ZESTIG JARIGE HUWELIJKSFEESTEN. De echtelieden J. A. Peters en D. Peters- Been te den Helder, hopen 2 Mei a.s. hun 60-jarig huwelijksfeest te herdenken. Op 28 April wordt een zestig jarig huwe lijksfeest gevierd door het echtpaar P. Kee en A. Kee—Dekker ip Zwaag.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1