LAATSTE BERICHTEN, „Fm singing in the Rain. Dat kunt U óók! Kijk maar eens bij Van den Brul op pag. 2e u. 400 chauffeurs ontslagen. EERSTE BLAD. HET ALKMAARSCHE „GOUD". De directie der Ver. Brandstoffenhandel N.V. hier ter stede zond ons hedenmorgen enkele stukjes Pyriet uit kolen, hoofdzake lijk industriekolen, zooals men die uit de voorraden op haar terreinen had gevonden. Wij zijn van oordeel aldus het begelei dend schrijven dat deze Pyriet, ook wel kopererts genaamd, bij smelting het zooge naamde „goud" aan de oppervlakte, respec tievelijk in de aschlade der „goud"-vindende burgers heeft gebracht Het eenige bijzondere is eigenlijk de vor ming van het zoogenaamde „klompje". Als regel brengt de kool bij hooge hitte asch en Pyriet tesamen tot smelten, waardoor als dan de zoogenaamde slakvorming optreedt. Hoe minder „goud" in de brandstof, hoe be ter brandstof. EEN STADGENOOT TREEDT OP VOOR DE A.V.R.O. Onze stadgenoot de heer Joh. Rotgans zal Maandag 2 Mei a.s. optreden voor de A.V. R.O.-microfoon van 44.30 uur. Het programma luidt als volgt: 1. An die Musik Schubert 2. Feldeinsamkeit Brahms 3. Uber Nacht Wolf 4. Rheinlegendchen Mahler 5. Das Irdische Leben Mahler 6. Es war ein alter König Diepenbrock 7. Traum durch die Dammerung R. Strausz 8. Standchen R. Strausz De heer Egbert Veen zal aan den vleugel begeleiden. EMMABLOEMCOLLECTE. De voorzitter van de Alkmaarsche Veree- niging tot bestrijding der tuberculose schrijft ons: De vereeniging die zich in onze stad de bestrijding der volksziekte tuberculose ten doel heeft gesteld houdt morgen haar jaar lij kschen bloempjesdag: de zoo bij uitstek bekende en populaire Emmabloemcollecte. Onder de leus: „Iedere Alkmaarder een Emmabloem" gaan morgen reeds vroeg onze verkoopsters en verkoopers vol geestdrift een aanslag plegen, via uw goede hart, op uw beurs. Door een zeer eenvoudige handeling: het deponeeren van ten minste één dubbeltje in de u voorgehouden bus krijgt gij van hen ten geschenke het bloempje dat dien dag u zal sieren en waarmede gij u zelf het groote genoegen bezorgt het besef te hebben een goede daad voor uw zieke medemen- schen te hebben verricht. Dat is toch uiterst gemakkelijk! Het is noodig te zeggen, dat één dubbel tje voor enkelen helaas in deze tijden nog naar evenredigheid 'n groote uitgave is: hun gave stellen wij op bizonder hoogen prijs. Voor diegenen die in betere geldelijke omstandigheden verkeeren is het dit blijkt ons helaas jaarlijks eveneens noo dig nog eens met aandrang naar voren te brengen dat één dubbeltje in één jaar voor deze zoo zéér bijzondere collecte te weinig is: wij verwachten méér van hen! Wij vertrouwen dat ook zij zullen inzien, dat voor een doelmatige tuberculosebestrij ding geld noodig is, zoodat ook zij naar draagkracht zullen geven. Wij denken niet eens aan de mogelijkheid dat enkelen zouden weigeren hun offer, het offer van de gezonden voor de zieken, van de sterken voor de zwakken, te brengen. Gij zoudt toch niet willen dat wij een derge- lije beleedigende gedachte ten opzichte van uw vrijgevigheid zouden koesteren? Wij rekenen dus op uw bijdrage, uw aller bijdrage. Stelt ons en uw aan tuberculose lijdende stadgenooten niet teleur, zoodat wij een re cord-opbrengst te samen kunnen tellen die ten goede komt aan lijders van alle ge zindten. Denkt aan onze leus: „Iedere Alkmaarder een Emmabloem". DE N.K.B.-JUBILEUMFEESTEN. De afdeeling Alkmaar van den Neder- landschen Kruideniersbond heeft gister avond haar tweeden feestavond in Alkmaar gegeven en wel in de Harmonie, welke ge heel uitverkocht was. Het programma, verzorgd door het variëté-gezelschap Gerzee uit Rotterdam, was er een van uitstekend gehalte. Daan Hooykaas heeft dit programma op een zeer populaire wijze aan elkaar geschakeld met een gezellige conference en de artisten heb ben stuk voor stuk hun best gedaan. En waar de kwaliteit van het gezelschap zeer, zeer goed was, dan kan het bijna niet an ders, of de aanwezigen hebben zich uit stekend geamuseerd. Wij zullen hier niet nogmaals in herhaling treden, omdat wij reeds een verslag van dit programma gaven. Alleen mogen we hier noemen Rodi Rocters, die de plaats van René, den bekenden imitateur innam en met zijn repertoire (o.a. een uitstekend goochel- nummer) een daverend succes had. En ver der was er een Rotterdamsche zangeres, wier naam wij niet kennen, maar die zoo bereidwillig was, om als gast op te treden. Ook dit was een aangename en zeer welkome verrassing. Vooraf heeft de heer Greeuw uit Heiloo. voorzitter der feestcommissie, een korte rede gehouden, waarin hij het doet en het wer ken van den kruideniersbond uiteen zetten en waarin hij vooral wees op de voordeelen, die de gezamelijke inkoopen der artikelen brengen: goede waar voor, concurreerende prijzen! Spr. hoopte, dat de band tusschen klant en winkelier door dezen avond nog versterkt mocht worden en wees er op, dat de N.K.B.-kruideniers door hun waren- en vakkennis steeds zorgen voor goede kwali teiten levensmiddelen. Daarna kondigde hij het feestprogramma aan. KWAJONGENS AAN HET WERK. Gistermiddag te omstreeks 2 uur spoedde de politie zich na een telefonische mede- deeling naar de Kanaalkade, alwaar in een spoorwegwagon een begin van brand was ontstaan. Het vuurtje kon met water worden gebluscht. Het brandje was ontstaan in het remhokje. De wagon liep eenige schroei- schade op. Door de politie wordt naar de daders, enkele jongens, een onderzoek ingesteld. FAILLISSEMENT. Uitgesproken is het faillissement der N.V. Enkhuizer melkcentrale te Enkhuizen, met benoeming van mr. Ledeboer tot rechter-commissaris en van mr. Leesberg tot curator. DS. A. J. P. BOEKE. Vijf-en-twintig jaar te Schoort. Heden viert ds. A. J. P. Boeke, Ned. herv. predikant te Schoorl, Groet en Camp, zijn zilveren jubileum als voorganger van deze gemeente. Hij heeft haar dus sinds 27 April 1913 gediend; voordien is hij elf jaar predi kant te Noordwijkerhout geweest. Ds. Boeke heeft zich door veel en veler lei arbeid verdienstelijk gemaakt; wij den ken aan zijn propaganda voor Alle-Dag-ker- ken, waardoor deze in ons land zijn ont staan; de Alle-Dag-kerk te Schoorl is in elk geval de oudste. Voorts aan zijn cultureel werk, de stichting „Algemeen Welzijn" te Schoorl, die een bibliotheek onderhoudt, de jeugdherberg „De Brechthoeve" aldaar, pu blicaties over het kerkelijke jaar, conferen ties over allerlei onderwerpen, het uitvoe ren van Bach-cantates in de Schoorlscne kerk, enz. Het gemeenteblaadje „Bouwstem- men" is in Noordhollandsch Noorderkwar tier, waar ds. Boeke nu een kwart eeuw ar beidt, algemeen bekend en zeer gaarne ge zien. BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter gemeente-secretarie, afd. bevolking: Reina Visser, geboren te Haren, 20 April 1910, voorheen woonachtig te Alkmaar, Kennemerstraatweg 14. POSTZEGELAUTOMATEN. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier brengt ter kennis, dat post zegelautomaten voor frankeerzegels van 1% en van 5 cent zijn geplaatst en in gebruik gesteld aan het Waaggebouw. De automaten bevinden zich tegen den zijmuur van het bureau van de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer. SLAGERIJ VERPLAATST. Heden wordt de slagerij van de gebrs. Ackermann, die hiervóór gevestigd was in de Koningsstraat 8, overgeplaatst naar de Hekelstraat, in het perceel nummer 21. Het interieur van den slagerswinkel eens te be kijken loont alleszins de moeite. De zaak is naar de eischen des tijds ingericht een van de factoren, die, mét de vakbekwaam heid van de nieuwe bewoners, een garantie zijn voor een correcte en deskundige bedie ning. De heeren Ackermann zijn telefonisch onder no. 2677 te bereiken. DE PRINS HENDRIK-STICHTING. Van het bestuur van de „Prins Hendrik- Stichting" te Egmond aan Zee ontvingen wij een op kunstdrukpapier uitgevoerd boekje, met op de voorpagina een kiek in vogel vlucht van het thans moderne tehuis, dat als monument er getuigenis van af legt, dat in Nederland onze oude zeevaarders op een wijze worden verzorgd, waarop ons land terecht trots kan zijn. Het boekje is geïllustreerd met fraaie in terieurkieken en bevat bovendien een en ander uit de geschiedenis van de stichting, die vanaf de oprichting tot op heden ge durende 63 jaar, zonder eenige overheidsbij drage, zooals het een zeevarend volk past, de zorg van de oude zeevaarders op zich heeft genomen. Voor dit alles is echter veel geld noodig. In de nieuwe stichting is nog plaats voor een 80 oudjes, die thans hun laatste levens dagen nog in bekrompen huisjes vertoeven. Het bestuur wil ook deze menschen een plaatsje in de ideale hygiënische omgeving geven en doet daarom een beroep op alle sympathiseerenden een bijdrage te doen toe komen aan den secretaris-penningmeester C. J. baron Schimmelpenninck' van der Oye, Heerengracht 571, Amsterdam of deze te storten op postrekening no. 54184 van de Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee. VEREENIGING WESTERLICHT. Woensdag werd de algemeene vergade ring van de Vereeniging Westerlich/t ge houden in de groote zaal van het Tehuis. Vertegenwoordigd waren 15 Diaconieën, totaal 31 personen, benevens de bestuurs leden. De voorzitter, de heer G. J. van Leersum, opende met een welkomstwoord, waarna de le secretaris de notulen las, die onver anderd werden goedgekeurd. Het jaarverslag over 1937 werd uitge bracht door den heer F. W. Roderwijn. Het bleek, dat er 2 algemeene vergade ringen en 10 bestuursvergaderingen zijn gehouden. Opgenomen zijn 44 personen, vertrokken 12, (waarvan er 3 weer zijn teruggekeerd) overleden 33. Het Tehuis was steeds geheel bezet, ongeveer 240 per sonen. Per 31 December was de jongste bewoonster 47, de oudste 92 jaai. Gemid delde leeftijd van alle bewoners 72 jaar en 5 maanden. Het aantal voedingsdagen be droeg 107.000, waarvan voor de bewoners 85064, de overige voor gasten en perso neel. Afd. A. bèvat 20 bewoners, afd. B. 48. afd. C. 40, afd. D. 89 en afd. E. verpleging 41. In April zijn 8000 en in November 20.000 aan obligaties uitgeloot, terwijl 10.000 opgenomen gelden afgelost zijn. De financieele positie van de vereeniging is dus gunstig maar een voorzichtig be leid blijft geboden, omdat vooral de soci ale lasten voor de vereeniging zeer zwaar zijn. In het bestuur kwam geen verandering. Het bestaat thans uit de heeren G. J. van Leersum, Winkel, voorzitter; G. J. Lovink. Anna Paulowna, vice-voorzitter; F. W. Roderwijn, Alkmaar, secretaris; Jb. Posch, Oterleek, 2de secretaris; P. Vrije Jr., Ber gen, penningmeester, J. Dokter, Alkmaar, 2de penningmeester; S. Akkerman, Hei loo, C. Rutsen, Nieuwe Niedorp en ds. F W. J. v. d. Kieboom, Bergen, adviseerend bestuurslid is de heer D. Saai Cz., Alkmaar Tot lid der fina rcieele commissie werd gekozen de heer E. Vogelenzang te Eg mond a. d. Hoef. in de plaats van den heer K. A. Klerk, die niet herkiesbaar was. Pet 5-jarig bestaan werd op 15 Juli eenigszins feestelijk herdacht. Dank zij de goede zorgen van den heer D. Smeding, bibliothekaris, bijgestaan door den heer J. de Haas, is de bibliotheek uit nemend in orde en wordt er door de be woners druk gebruik van gemaakt. Onder leiding van ds. Bloemhoff, geestelijk ver zorger. werden afwisselend voor de bewo ners, predikatie, voordrachten, lichtbeel den of zang en muziek gegeven. Dit wordt door de bewoners op hoogen prijs gesteld. Het kerstfeest was weder een hoogtepunt voor de verpleegafdeeling, dank zij het vele, dat de verpleegsters hiervoor doen. Aan het eind van het verslag werd dank gebracht aan de directie en het personeel voor den ijver en toewijding waarmede ieder op de hem of haar toegewezen plaats werkzaam is en ten slotte dank aan Hem die de kracht gegeven \eeft voor de ver eeniging en het mooie tehuis werkzaam te kunnen zijn. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de financieele uitkomst iets minder was dan vorig jaar. De levensmid delen hebben 5500 meer gekost en weder hooger belastingen. Verder nog enkele bij zondere uitgaven. De balans sloot in debet en credit met een bedrag van 746.804.16. De verliesr en winstrekening in debet en credit met een bedrag van 203.582.58. Bestemd voor afschrijving op gebouw en inventaris 18700.en onverdeeld saldo 545.05. Op voorstel van de financieele commis sie werd de rekening en verantwoording over 1937 onveranderd goedgekeurd. De penningmeester werd gedechargeerd, waarna de voorzitter hem dankte voor het vele werk dat hij aan de boekhouding en de balans verricht heeft en in het bijzon der dankte hij de financieele commissie voor het maandelijksche controleeren der boeken, dat met groote accuratesse ge schied. In verband met de vele conversies van staats- en andere leeningen kwam ter sprake of Westerlicht hiertoe zou over gaan. Voor- en tegenstanders lieten zich hooren, met het gevolg, dat vermoedelijk de bezitters van 4% en 4 obligaties gevraagd zal worden of zij bereid zijn de rente te verlagen tot 3K Uitgeloot werd 39900 obligaties, waar van 30.000 betaalbaar per 1 Juli a.s. en 9000 per 2 Januari 1939. Uitvoerig is gediscusseerd over een paar interne zaken, waarna de voorzitter voor de sluiting dank bracht aan de direc tie, den heer en mevr. Maats, voor de wijze, waarop zij in het afgeloopen jaar hunne moeilijke taak hebben vervuld in het belang van het tehuis en zijn be woners. AANBESTEDING. Ged. Staten van Noordholland hebben hedenmiddag te Haarlem aanbesteed het maken van vier betonnen bruggen over het ontworpen kanaal OudkarspelKolhorn, alsmede den onderbouw voor een stalen brug over dit kanaal in de gemeenten Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp en Winkel. Laagste inschrijver O. Linzel te Soestdijk voor 75.730. SOLI DEO GLORIA MAAKT EEN RONDGANG. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. prinses Juliana wordt Zaterdag avond van 9 tot 10 uur na afloop van het vuurwerk door en op initiatief van „Soli Deo Gloria een rondgang gehouden langs de volgende route: Doelenstraat, St. Lou- rensstraat, Koorstraat, Ritsevoort, Kenne- merpark, EmmabiUg> Nieuwlandersingel, Heilooerbrug, Ritsevoort, Oudegracht N.Z., Groot-Nieuwland, Laat, Zoutsteeg, St.Anna- straat, Zaadmarkt, Zydam, Voordam, Waag- plein, Marktstraat, Nieuwesloot, Hofplein (ontbinding). JONOKCORRlOKmt De moeilijkheden in het statioiuieerend taxibedrijf in de hoofdstad. Naar wij vernemen zijn de moeilijkhe den in het Amsterdamsche stationnee- rend taxibedrijf, de „Blok"-banden, nog steeds niet opgelost en hebben deze er thans toe geleid, dat met ingang van 14 Mei aan ruim vierhonderd taxichauf feurs ontslag is aangezegd. Men zal zich herinneren, dat na het slui ten van het E.N.T.A.M.-bedrijf, waardoor een paar honderd chauffeurs werkloos wer den, de noodzakelijkheid werd ingezien, dat tusschen de werkgevers en de werknemers in het taxi-bedrijf een nieuwe regeling van de loon- en arbeidsvoorwaarden moest tot stand komen, daar de thans geldende be palingen, nauw verband houdende met het tarief voor het blokbandbedrijf, een econo mische exploitatie onmogelijk maakten. Van werknemerszijde verklaarde men zich bereid over nieuwe loon- en arbeidsvoor waarden te onderhandelen. De werkgevers in het taxibedrijf hebben daarop voorstellen gedaan, doch de samenwerkende arbeiders organisaties, zijnde de Centrale Bond van Transportarbeiders, de R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius", de Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders en de Federatie van Transportarbeiders, hebben dezer dagen aan de werkgevers medege deeld, dat zij deze voorstellen niet voldoen de achten als basis voor verdere onderhan delingen. Hierop hebben de directies van de Atax- onderneming en de bond van werkgevers in het taxi-bedrijf zich genoodzaakt gezien de in haar dienst zijnde chauffeurs te ontslaan. Heden is aan de betrokken chauffeurs, ruim vierhonderd in getal, medegedeeld, dat men het dienstverband op 14 Mei a.s. wenscht te beëindigen. De directies hopen, aldus deelen zij den chauffeurs mede, bin nenkort te kunnen mededeelen op welke ge wijzigde voorwaarden zij bereid zijn met in gang van 15 Mei a.s. een nieuw dienstver band aan te gaan. KLERK PLEEGDE VERDUISTERING. De Haarlemsche rechtbank heeft heden middag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 29-jarigen klerk van den gemeente lijken incassodienst de W., die gedurende een aantal jaren verduisteringen had ge pleegd tot een totaal bedrag van ongeveer tweeduizend gulden. Het O. M. had twee jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte he den tot één jaar en drie maanden gevange nisstraf. HET PRINSELIJK HUWELIJK IN DOORN. Prinses Juliana en prins Bernhard zullen aanwezig zyn. Naar wij vernemen zullen prinses Juliana en prins Bernhard op 4 Mei aanwezig zijn bij het sluiten van het huwelijk tusschen prins Lodewijk Ferdinand van Pruisen, kleinzoon van den ex-keizer van Duitschland, met prinses Kyra van Rusland. HARDHANDIGE INBREKERS IN DE RESIDENTIE. Toen de familie M., die in een perceel aan den Frankenslag op den hoek van de Antonie Duyekstraat te Den Haag een slagerij houdt, gisteravond omstreeks elf uur in haar woning terugkeerde, ontdekte zij, dat er tijdens haar afwezigheid was in gebroken. Hoe de indringers kans hadden gezien de woning binnen te komen, heeft men niet kunnen achterhalen, doch wel constateerde men, dat zij met een hakbijl, die in den winkel stond, de deur van een slaapkamer hadden ingeslagen. Het bleek dat de ongewenschte gasten daar een spiegelkast hadden geforceerd, en daaruit een bedrag van 690 benevens een collier en een paar oorbellen ter waarde van 150 hadden ontvreemd. De politie tracht de dieven op het spoor te komen. Het Hof bevestigde het vonnis van den politierechter, echter met verlaging van de straf tot 1 boete. Het Hof overwoog, dat in het arrest wordt weggelaten, de motiveering, die de po'itie- rechter heeft gegeven bij het beroep op noodweer, n.1. dat niet gebleken zou zijn of de actrice haar taschje of haar eer had ver dedigd. Het Hof achtte deze zinsnede onjuist. HAAR DOCHTERTJE MISHANDELD. Vrouw tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Groningsche rechtbank deed heden middag uitspraak in de zaak tegen de 27- jarige vrouw J. K. te Bedum. Zij wordt ervan verdacht, op 20 December 1937 haar 2 -jarig dochtertje zoodanig te hebben mishandeld, dat de dood intrad. De rechtbank achtte mishandeling, den dood tengevolge hebbende, bewezen en ver oordeelde de vrouw tot drie jaar gevange nisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sehe boter is, ongewijzigd, vastgesteld op 89 cent per K.G. VOETBALLER TOT TWEE MAANDEN VEROORDEELD. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde vandaag een speler van de ver eeniging „Olympia 2" uit Hilversum, die een van de „Ankeveensche Boys" bij een wedstrijd een schop tegen het hoofd heeft gegeven, waardoor deze ernstig werd ge wond, tot een gevangenisstraf van twee maanden, een straf, die ook door den pro cureur-generaal was gerequireerd. De politierechter had den man in eerste instantie veroordeeld tot 30 boete. ACTRICE TOT 1 BOETE VEROORDEELD. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft vanmiddag arrest gewezen in de strafzaak tegen de actrice Cissy van Bennekom, die terecht stond wegens mishandeling en die door den politierechter tot 5 boete was veroordeeld. De actrice had een beroep gedaan en aan gevoerd, dat de man, wien zij een oorvijg had gegeven, haar had lastig gevallen. DE SCIIAGER KERMIS. Ondanks de protesten van de beide Mid denstandsorganisaties te Schagen besloot de minister van Binnenlandsche Zaken, zijn be slissing, waarbij bepaald werd dat de kermis des Zondags niet voor 7 uur mag aanvangen, te handhaven. HET ONTSLAG AAN DEN GLAZENWASSCHER. De conclusie van den rijks- bemiddelaar. Hedenmoren had ten stadhuize te Amster dam ten overstaan van den rijksberaidde- laar, mr. dr. S. de Vries, een conferentie plaats met de firma Heineken en de bestuur ders van de Federatie en van „Nieuw Le ven". De conclusie, waartoe de rijksbemiddelaar na onderzoek der feiten is gekomen, luidt als volgt: Het ontslag aan den glazenwasscher van Veldhuizen is terecht gegeven. De arbei ders hebben ten onrechte Maandag den ar beid gestaakt. Het advies van den rijksbe middelaar aan beide partijen heeft mitsdien als volgt geluid: alle arbeiders, behalve van Veldhuizen, melden zich a.s. Maandag bij de firma weer aan voor het voortzetten van den arbeid. Rancune-maatregelen zullen niet worden genomen. De bestuurders der Fe deratie en van „Nieuw Leven" zullen met de firma Heineken overleggen, op welke wijze aan de bij het personeel en bij de firma be staande grieven kan worden tegemoet geko men. De firma Heineken heeft zich met dit ad vies vereenigd. De bestuurders der arbei dersorganisaties hebben beloofd, dit advies in de vergadering der organisaties te verde digen. ETRUSCISCHE DOODENSTAD ONTDEKT. Bij het graven van een nieuw kanaal in de omgeving van Adria (Italië) is een Etruscische doodenstad ontdekt. Tot nu toe heeft men 109 graven blootgelegd, waarin een groote hoeveelheid gouden, zilveren, bronzen en terracotta voorwerpen werden gevonden, welke een aanzienlijk licht wer pen op de geschiedenis van deze oude be woners van Italië. PROCES TEGEN SCHUSCHNIGG OP KOMST? Beschuldigd van inbreuk op grondwet. In de meening, dat het terrein wordt ge reed gemaakt voor een proces tegen dr. Schuschnigg, den vroegeren bondskanselier, en zjjn medeministers, is men versterkt door de publicatie van een officieele mededee- ling, waarin gezegd wordt, dat de vroegere Oostenryksche regeering zich schuldig heeft gemaakt aan inbreuk op de grondwet De onderdrukking van sommige politieke par tijen in een parlementairen democratischen staat, zoo vervolgt de mededeeling, staat ge lijk met schending van de grondwet. Daarna wordt de redevoering aangehaald welke Dollfuss in Juni 1933 gehouden heeft waar in deze verklaarde volgens de grandwet te arbeiden. Niettemin, zoo vervolgt de mede deeling, heeft hij ze geschonden. Hieraan wordt een lijst van personen toegevoegd, op wie de verantwoording voor de schending der grondwet wordt gelegd, tw. Dollfuss, Schuschnigg, Winkler, Bachinger, Buresch, Weidenhoffer, Jakonlig en generaal Vaupoin. Van hen bevinden dr. Schuschnigg en gene raal Vaugoin zich in het concentratiekamp van Dachau, en dr. Winkler, de vroegere vice-kanselier, verliet het land na den moord op Dollfuss in Juli 1934. Hij zou nazi-sym pathieën gehad hebben en men hoorde daar na van hem in Berlijn. GEDENKTEEKEN VOOR MOORDENAAR VAN SERAJEWO. Te Bosansko Grahovo, zijn geboorteplaats, zal een gedenkteeken worden opgericht voor Gravilo Princip, den jongeman, die in 1914 te Serajewo den Oostenrijkschen aartshertog Ferdinand heeft vermoord. Het gedenktee ken krijgt den vorm van een gebouw met een leeszaal en andere cultureele instellin gen. De benoodigde gelden worden door openbare inzameling bijeengebracht. WAPENS EN MUNITIE GEVONDEN. Strafmaatregelen genomen. Een belangrijke hoeveelheid munjtie werd ontdekt in het Palestijnsche dorp Silath Edd Ahar (district Dzjenin). De po litie heeft 3000 patronen in beslag genomen, die zich in kisten bevonden, welke onlangs zijn ingevoerd. Vier huizen werden opgeblazen en 25 dorpelingen gearresteerd. Ook te Nabloes werden eenige arrestaties verricht, nadat de politie een samenzwering had ontdekt tegen eenige notabelen die van gematige opvattingen blijk hebben gege ven. U HEBT IETS OP TE RUIMEN? Een „Vraag en Aanbod". 35 cent p. 5 regels a contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2