VORS COBRA Nog veel werk voor de Eerste Kamer. IV0R0L PARLEMENT Waterstaats- en verkeersaangelegenheden. TAL VAN WENSCHEN. Witter dan wit iBUweuland Oefentrip hr. Ms. „Java". f Jladiopcogcamma SeuilletoH TWEEDE BLAD. (Van onzen parlementairen medewerker.) De Eerste Kamer zal stevig moeten door werken deze week wil zij de Rijksbegiooting vóór 1 Mei gereed hebben en dat is toch wel gewenscht in verband met zekere wet telijke voorschriften omtrent de besteding van gelden, welke wel zijn aangevraagd, maar nog niet door de Volksvertegenwoordi ging voor den fatalen datum goedgekeurd. Zij is gistermorgen met de begrootingen van Waterstaat, van het Verkeersfonds en van de Staatsmijnen in Limburg begonnen en heeft daarna nog de begrootingen van het Zuiderzeefonds en van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen voor den boeg; en speciaal de begrooting van minister Slote- maker de Bruine is een groote kluif. - - Hoeveel sprekers er nog op het lijstje stonden na het negental, dat gisteren tus- schen elven en vieren aan het woord is ge weest, was ons niet bekend; erg mededeel zaam is men daarover in den Senaat niet, in tegenstelling met de Tweede Kamer, waar de sprekerslijstjes trouw door de boden wor den gecopieerd en aan de perstribune ver schaft. Elk college heeft zijn eigen „mores" en tot die der Eerste Kamer behoort een deftige zwijgzaamheid over interne aange legenheden, welke blijkbaar tot in alle re gionen doorwerkt. Betrachte zij maar de zwijgzaamheid op het terrein der staatszaken een weinig.... Hoe langer hoe meer dreigt de Senaat een copie te worden van de Tweede Kamer; steeds meer verdringen de details de groote Üjnei. en hoe gaarne gebeurt dit niet bij een zoo 6choone gelegenheid als de Waterstaats- begrooting en het Verkeersfonds daarvoor bieden! r Dan schijnen reminiscenties aan het vroe gere districtenstelsel de nuchtere werkelijk heid van de op lijsten gekozen Kamerleden te verdringen. De overzichtschrijvers en ver slaggevers repeteeren bij zulke gelegenhe den gratis hun aardrijkskunde van Neder land en kunnen des avonds thuis voor oog en oor hunner spruiten prachtige beurten makenEn daarom zij den heeren sena toren het maken van uitstapjes langs kana len en rijkswegen (al of niet op het wegen plan) en over en voorbij de nieuwe of in aanbouw zijnde bruggen, langs stationnetjes en stations, die straks zullen worden opge heven; uitstapjes in autobussen zonder ver gunning, in zware of minder concurrentie met de spoorwegen; dat toeren door ons ge- heele land van Noord naar Zuid en van Oost naar West gaarne vergeven. Zoo'n debat is natuurlijk nogal verbrok keld, dus weinig geschikt voor een -pver zicht; niettemin waren er eenige punten, die de belangstelling van meer dan één spre ker hadden. In de eerste plaats noemen we den zwaren druk van den fiscus op het motorisch ver keer op den weg, waarbij de heer ter Haar (c.h.) langen tijd stil stond; de veiligheid van het verkeer, nauw verbonden met de verkeerswetgeving, een onderwerp dat de zelfde spreker, maar ook de heeren van Voorst tot Voorst (r.k.) en van Citters (a.r.) behandelden, welke drie eveneens groote be langstelling hadden voor de onbewaakte overwegen en de afwachtende houding van den minister ten aanzien van beveiligings maatregelen met eenige verontrusting waar namen. Zij legden vooral nadruk op de om standigheid, dat binnenkort de rijsnelheid van de gestroomlijnde nieuwe treinen zeer aanzienlijk zal worden verhoogd, met het gevolg dat één kilometer zicht bij een over weg niet veel meer te beteekenen heeft als deze onbewaakt is. Vandaar dat de heer van Voorst tot Voorst den wensch uitsprak, dat alle onbewaakte overwegen, die minder dan 3 K.M. zicht hebben, van automatische sei nen zullen worden voorzien. De genoemde heeren drongen in het bijzonder er bij den minister op aan, dat met dergelijke toe stellen als bij Steen wijk worden gebruikt de onbewaakte overwegen zullen worden voor zien ook al zou dat nogal wat geld kosten; menschenlevens zijn meer waard. De heer ter Haar had den minister van Waterstaat een afzonderlijke nota bij het voorloopig verslag der Kamer aangeboden, waarin hij niet minder dan 45 punten onder diens aandacht bracht, alle wenschen, die verband houden met het verkeersvraagstuk. Eenige ervan bracht hij gisteren ter spra ke, o.a. de wenschelljkheid om spoedig tot invoering van het rijtijdenbesluit voor chauffeurs over te gaan en de nieuwe ver- keersvoorschriften in te voeren. HU wensch- te een grootscheepsche propaganda voor ver keersveiligheid, byv. door middel van post zegels. De heeren Moltmaker (s.d.) en Nivard (r.k.) bespraken de pensioenen van het spoorwegpersoneel en de daarop nog altüd geldende korting, welke voor de Indische ambtenaren werd opgeheven; de regeering zag van een herziening van de pensioenen der Nederlandsche ambtenaren af en plaat ste dus het spoorwegpersoneel in een uitzon deringspositie, handelde derhalve onbillyk Vandaar de aandrang dezer heeren om de korting ongedaan te maken. Een andere pensioenkwestie, die der myn- werkers in de Limburgsche mijnstreek, had de belangstelling van de heeren Janssen (r.k.) en v. d. Bilt (s.d.) Er ontbreekt nog te veel aan deze pensioe nen om ze behoorluk te kunnen noemen; zonder RUksbUdrage zal men, aldus deze in Limburg wonende afgevaardigden, er niet veel van terecht brengen. Verkorting van den arbeid voor de ondergrondsche arbei ders achtten beiden eveneens gewenscht, al verbond de heer Janssen zyn wensch ook aan een geslaagd internationaal overleg, terwijl de sociaal-democratische afgevaar digde in de zooveel betere positie van onze mUnen en hun versterkte concurrentiever mogen reeds een voldoende motief voor een 45-urige werkweek vond. De heeren ter Haar, Moltmaker en van Citters (a.r.) waren erg verlangend naar de reeds zooveel jaren in het vooruitzicht ge stelde vervoerscoördinatie en drongen op nog grooter spoed aan. De heer Moltmaker ziet alle vervoer liefst in één hand; dan zal het met de moordende concurrentie van al lerlei vervoermiddelen uit zün en elk mid del zich kunnen handhaven. Evenals de heer van Citters (tot op zekere hoogte ook de heer van Voorst) kon hü zich in het alge meen wel vereenigen met de opheffing van verschillende spoorwegstations, maar was hü het met hem eens, dat de directie wat te ver was gegaan ten aanzien van Maarn, en wat het zuiden betreft: Susteren en Echt. De heer van Citters kon-niet aan den in druk ontkomen, dat de spoorwegen in het coördinatieconcert de eerste viool willen blijven spelen en boven alles uit willen worden gehoord, of zooals hü het zei: dat de spoorwegbelangen te veel op den voorgrond worden gedrongen. Iets nieuws vernamen we uit den mond van den heer Moltmaker, die inzake het vervoersvraagstuk in het al gemeen de zijde der spoorwegen houdt, maar die met betrekking tot de wilde autobus diensten overhelt naar het vormen van een belangengemeenschap met de spoorwegen, althans voor die ondernemingen, die haar levensvatbaarheid hebben bewezen en diensten aan het publiek hebben getoond: dit blijft trouwens met zijn sympathie bü die ondernemingen! De heer van Lanschot (r.k.) besprak wa terstaatstoestanden in Noordbrabant en drong op enkele verbeteringen aan; ook be: pleitte hü een betere treinverbinding van Eindhoven met de groote Belgische steden. Wat deze afgevaardigde voor zün provincie deed, knapte de heer Sikkes (s.d.) voor Friesland op wat de kanalen en de aanslui ting daarvan met den Noord-Oostpolder aan gaat; en passant gaf de heer Janssen in zün betoog uiting aan Limburgsche verlangens met betrekking tot een of anderen weg, die op het Rükswegenplan had behooren voor te komen! En zoo had ieder wat. We zün ons van onze onvolledigheid be wust, doch meenen het hierbü te kunnen laten! worden 1 w tanden wanneer II poetst mot wat goeds, namelijk met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 et. Met drie ministers aan boord op de Noordzee. Aan het langdurig verblüf van Hr. Ms. kruiser „Java" in het vaderland komt nu een einde. Het programma van inspectie en moderniseering is afgewerkt en het vernieuwde schip vertrekt spoe dig naar Indië om de zeemacht aldaar te versterken. Maar na de laatste werkzaamheden te Amsterdam was nog een oefentrip vast gesteld, waarvoor ook de regeering een blük van belangstelling gaf door de persoonlijke tegenwoordigheid daarbü van drie ministers. Het schip heeft, zooals men weet, eenige dagen aan den voormaligen steiger van de HollandAmerika Lyn gelegen en verliet gisterochtend om half acht de hoofdstad met bestemming Den Helder. Bü het vertrek uit Amsterdam in het vroege morgenuur waren slechts enkele toe schouwers aanwezig. Omstreeks tien uur meerde het schip in de groote sluis te IJmui- den, waar de ministers van Algemeene Za ken, Defensie en Koloniën, de heeren dr. H. Colün, J. J. C. van Dyk en Ch. J. I. M. Wei ter, aan boord kwamen, waar zü begroet werden door den commandant van de „Java" en den eersten officier, den kapitein-luite nant ter zee Nieuwenhuyzen. Het signaal „Stilte" werd geblazen, ge volgd door „Front maken haar stuurboord". De wacht presenteerde het geweer, vier rof fels werden geslagen en aan den voormast werd de vlag van den minister van Defensie geheschen, wit met ankers in een driekleurig kader. De heer Van Dük, gevolgd door minister CoUjn en minister Weiter, inspecteerde ver volgens de wacht, en liet'de officieren aan zich voorstellen. In het gezelschap van de ministers bevon den zich de Chef van den Marinestaf, vice- admiraal J. Th. Fuerstner en de zeemacht adjudant van den heer Van Dük, de luit. ter zee le klasse P. Post Uiterweer. In de hut van den commandant werd de koffie geserveerd, en werden inlichtingen gegeven over de oefeningen, welke op de Noordzee ter hoogte van Petten op 6 mül uit de kust zouden worden gehouden. Te ruim half elf koos de kruiser zee, langs de pieren, uitgeleide gedaan door vele IJmuidenaars, waaronder een vroolüke groep juichende schoolkinderen. Op het fort stond een deel der bezetting aangetreden om het schip het militair saluut te brengen. Er stond een matige Npordoostelüke wind, een blauwe lucht koepelde over een kalme zee. De „Java" koerste wet een snelheid van 18 mül naar het Noorden door dezen zon- nigeft frisschen lentemorgen. Tegen" twaalf uur kwam ter hoogte van Petten, de schüf, gesleept door de „Utrecht" in zicht. De kanons werden „gebakst" en toen het signaal „vieren" geblazen was, zoch ten de ministers door de kükers naar het resultaat van de schoten, die uit vier kanon nen aan stuurboord werden afgegeven. De waarneming was, althans met het bloote oog, zeer moeilük en het is ons niet gelukt van het inslaan der projectielen een beeld te krügen. Nadat de lunch was gebruikt, werden om streeks twee uur de oefeningen voortgezet en kwam de nieuwe luchtafweerbatterü in actie. Twee watervliegtuigen uit het vlieg kamp De Mok, een voor de radioverbinding en een voor het sleepen van de manche (de schüf), vormden de „tegenpartü". Aanstonds kwamen de nieuwe zware mitrailleurs, waarmede 120 schoten per loop en er zün acht loopen kunnen worden gegeven, in actie. Een regen van projectielen kwam in de onmiddellüke naby'heid van de manche terecht. Het vuren werd nog eens herhaald toen de vliegtuigen een tweede maal in het zicht kwamen en wel is gebleken, dat de „Java" met deze moderne afweerbatterüen voor het zeegevecht een belangrüke verster king heeft gekregen. Rondom de manche was door de licht spoormunitie duidelyk te zien, dat een Vrijdag 29 April. HILVERSUM, 301,5 M. <8-12. 4.7.30 en 9.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 7.30—9.uur). 8— Gr.pl. 10.VPRO-morgenwüding. 10.20 Deel. 10.40 Gr.pl. 11.10 Verv. deel. 11.30 Gr.pl. 12.Ensemble J. Can tor. 12.40 Grpl. 12.50 „Prinses Juliana, de jarige jonge moeder", causerie. 1.10 Ensemble J. Cantor. I.45 In Holland staat een huis, cau serie. 2.15 Avro-dansorkest, de Hodlars en solisten. 4Gr.pl. 5. Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.05 De Ramblers. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gr.pl. 7.De geestelüke grondslagen der demo cratie, causerie. 7.20 ANP-ber. 7.30 Ber. 7.35 Lezen in den BübeL 8 Nederl. Kamerorkest en Toonkunst koor Rotterdam. 8.30 Het zien van beeldhouwwerken, causerie. 9. Fragmenten uit de operette „War- um lügst du, Chérie?" 9.30 Sylvia- Amusementsorkest. 10.Fantasia mmv. solisten. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-avondwüding. 11.Piano- voordr. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) II.55—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (Alg. progr. KRO). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Bübelsche causerie. 12.Ber. 12.15 Modern Klein- Orkest en solist. 1.Gr.pl. 1.30 Verv. concert. 2.— Gr.pl. 2.15 Or gelconcert en gr.pl. 3.15 Gr.pl. 3.30 De KRO-melodisten, solist en gr.pl. 5.15 Gr.pl. 5.30 KRO-orkest. 6.05 Land- en tuinbouwcauserie. 6.25 Vervolg concert. 7.— Ber. 7.15 Cau serie: Het uitoefenen van zelfstan dige beroepen of bedrüven door vreemdelingen. 7.35 Rep. 8.— ANP- ber. 8.15 KRO-melodisten en solist. 8.50 Parüs programma. 9.20 KRO- Kamerorkest. 10.30 ANP-ber. 10.40 B. van Dinteren en zijn Tzigane- Orkest. 11.10—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.20 BBC- Schotsch Orkest. 11.20 Orgelspel. 11.50 George Elrick's Band. 12.35 Het MacNaghten-Strükkwartet. 1.20 Falkman's Apache-Orkest en soliste. 2.Gr.pl. 2.20 Geiger's orkest. 2.50 My friends, the un- friendly, causerie. 3.05 Gr.pl. 3.35 Radiotooneel. 4.20 Het Rich-Crean- Orkest en solist. 5.20 Ber. 5.45 Par lementair overzicht. 6.Voor voet balenthousiasten. 6.20 Mantovani's Tipica-orkest. 6.50 Revue-progr. 7.35 Programma, gewüd aan mo- #000000000000 oo derne reclame-methoden. 8.20 Ber. 8.40 The Budget, causerie. 8.50 Our New Listeners, causerie. 9.05^ Hel „Intèrnational"-strükkwartet en solist. 10.20 Italiaansche deel. 10.40 Jack Harris en zün Band. 10.50 11.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10—8.05, 9.10 en 11.35 Gr.pl. 12.50 Zang. 1.05 Gr.pl. 2.05 en 2.20 Zang. 3.35 Piano, voordr. 4.20 Het Moyse-Trio en soliste. 7.35 Zang. 7.50 Radiotoo neel. 10.20—12.20 Nachtconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pL 6.30 en 7.50 Orkest van de tentoonstelling te Essen. 11.20 Schupo-orkest. 12.35 Saarpalts-orkest. 1.30 Populair con cert. 2.20 Vroolük progr. 3.20 Om roeporkest. 5.45 Pianoduetten. 6.30 Robert Gaden's orkest (gr.opn.) 7.20 Omroeporkest en -koor. 9.35 Gr.pl. 9.5011.20 Omroepklein- orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.23 Gr.pl. 11.50 Omroepklein- orkest. 12.501.20 Gr.pl. 4.20 Om- roepkleinorkest. 5.50 Gr.pl. 7.20 Omroeporkest, gemengd koor en solisten. 9.30—10.20 Gr.pl. 484 M 11.20 Gr.pl. 12.Omroepsalon- orkest. 12.501.20 Gr.pl. 4.20 Har- monicaconcert. 4.50 Zang. 5.05 en 6.35 Gr.pl. 7.20 Omroepsymph.- orkest en solisten. 9.3010.20 Om- roe pdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Gev. concert. 8.20 Radiotoo neel. 9.20 Ber. 9.50 Hobo en piano. 10.05 Ber. 10.20—11.20 W. Bara's dansorkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8—9.20, Parüs R. 9.20—11.05, Radio PTT Nord 11.05 —11.20, Keulen 11.2012.20, Brus sel VI. 12.20—13.20, Keulen 13.20— 14.20, Danmarks R. 14.20—15.20, Keulen 15.20—16.20, Parüs Radio 16.20—17.20, Brussel Fr. 17.20— 18.20, Keulen 18.20—19.20, Brussel Fr. 19.20—24.—. Lijn 4: Brussel VL 8—8.20, Nor- mandie 8.20—9.35, Lond. Reg. 9.35 13.35, Droitwich 13.3514.50, Lond. Reg. 14.5016 20, Droitwich 16.2017.45, Lond. Reg. 17.45— 18.20, Droitwich 18.20—19.20, Lond. Reg. 19.20—2240, Droitwich 2240— 2320, Danmarks R. 23.20—24.—. Lijn 5: Diversen. weinig af te vüandeüjk vliegtuig op die hoogte kans zou hebben gehad om er goed komen. Tén slotte werd nog een nevelgordijn ge legd. Ook de installatie hiervoor is nieuw aan boord van den kruiser. Een dicht gor- dün van chloorsulfonzuur van ongeveer 30 meter hoogte en 2 K.M. lengte werd over de zee uitgelegd. Ook dit snel-werkende middel tot onzichbaar-making had de groote belang stelling van de drie ministers. Het was ruim half drie toen het schip koers zette naar Den Helder, waar het te half vier op de reede ten anker ging. De hooge bezoekers verlieten den oorlogsbodem per groote motorsloep, nadat van het wacht schip de gebruikelüke eerbewüzen waren gebracht, bestaande uit negentien saluut schoten. Op enkele details van de oefening komen wü nog nader terug. De „Java" naar Indië. Op Woensdag 4 Mei zal Hr. Ms. „Java", naar wü vernemen, te drie uur namiddag uit Den Helder naar de Indische wateren ver trekken. Dit vertrek zal met eenig ceremo- niëel gepaard gaan. Van hooge militaire en marine-autoriteiten wordt belangstelling verwacht, terwyl ook de bekende vereeni- ging „Onze Vloot" zich niet onbetuigd zal laten. Voorts is het vertrek voor de familie leden van de talrijke opvarenden uiteraard steeds een gebeurtenis en de bevolking van Den Helder leeft met de marine van oud» enthousiast mee. DE STIJGING DER AARDAPPEL PRIJZEN. Burgemeester van Amsterdam verzoekt telegrafisch afschaffing van monopolie rechten. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, heeft heden het volgende tale gram gezonden aan den minister van eco nomische zaken; „Op sterken aandrang van den levensmid- delenraad, daartoe eenstemmig geadviseerd door een met dit lichaam verbonden com missie voor aardappelen, groenten en fruit, waarin vertegenwoordigd zün de groot- en kleinhandel, de tuinders en consumenten, verzoek ik uwe excellentie dringend in ver band met de belangrüke prüsstüging in de laatste weken van consumptieaardappelen hier ter stede, ten spoedigste te willen be vorderen, dat de invoer van malta-aardap pelen en andere buitenlandsche aardappelen niet meer aan monopolierechten onderwor pen zal zün". SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. Gistermiddag is een 15-jarige schippers knecht van het Duitsche sleepschip „Hugo Stinnes 16" in de Waal te Brakel verdron ken. De jongen was aan het werk in een aan dc „Hugo Stinnes 16" vastgemaakte roeiboot, welke plotseling lichtelük werd aangeva ren door een haar achteropkomende sleep boot. De schippersknecht viel uit het bootje en verdween in de diepte. Door MARK CHANNING Ned. bewerking door MARlc ;DE BELMONTE 39) „Ik heb ook een vraag gedaan, Khan antwoord". Alam Khan kon een gevoel van bewon dering niet van zich afzetten. Die vrouw was wel een vrouw naar zün hart. 't Was heusch geen wonder, indien de sahibs goede krijgslieden ter wereld brachten. „Als hü zün geheimschrift bekend maakt, dan zal ik hem ook vrü laten. Dat zweer ik". v: „Dan zal ik hem vragen, wat u wenscht". ,,'t Gaat er niet om te vragen, maar om te verkrügen", bromde de Cobra, wiens ergernis los kwam. Zoo hü niet vóór de komst van „den Man met den Sluier" den sleutel van het ge heimschrift in zün bezit had, zou dat ge duchte wezen het Gray wel weten af te persen en zoo niet, dan doodde hü den Engelschman als straf voor zün geheim zinnigheid; in beide gevallen zou hü, de Cobra, er geen voordeel van trekken. En het doel van Khoon, den Mongool, was, zoodra hü het Byzantynsch geheimschrift in zün bezit had, het Britsch gouvernement dwars te zitten door het allerlei valsche berichten te zenden door middel van het bewuste cüferschrift van Gray; na zün bei de mededingers gedood te hebben, zou hü dan de onbetwiste heerscher van Indië zün. „Ben je er zeker van, dat hü je de ver klaring van het boek zal geven?" vroeg hij. „Hoe kan ik daar nu zeker van zün, vóór dat ik het gevraagd heb?" antwoordde Diana ongeduldig. Langzaam maar zeker naderde zü haar doel: een onderhoud met Colin Gray. „Morgen zul je hem spreken. Maar denk er aan, dat je samen met hem geen andere taal spreekt dan de onze: ik moet verstaan kunnen, dat je zegt; bovendien moet jc op denzelfden divan zitten, waarop je hem met die vrouw gezien hebt. Indien je niet slaagt, of als je het Engelsche dialect spreekt, dan zal je gewaar worden hoe hü volgens mijn beproefde methode tot spre ken gebracht wordt". ,,'t Is goed", zei Diana met haperende stem. Ze wist, dat Gray weigeren en gefolterd worden zou. „Mag ik nu gaan?" „Ja, dat mag je". Intusschen was de Galcha, dien Khoon geslagen had, naar de vertrekken van Chi- rine gegaan. Na er lang over gedacht te hebben, was hü tot het besluit gekomen, dat het 't verstandigste zün zou aan de fa voriet van den Cobra het complot over te orengen, dat door den Mongool en den eunuch gesmeed was. Zich rechtstreeks tot Alam Khan te wenden, was le gevaarlük, indien de Cobra toegaf aan één van zijn buien van razemü, zou de kans groot zijn, dat hü hem op staanden voet zya hoofd af sloeg; deed nu de Perzische als tus.ichen- persoon dienst, dan zou het in elk geval geen Galcha uit Pirma zün, die vermoord werd als brenger van slechte tijdingen. „Een der mannen van heer Khoon, een Galcha, verzoekt onderdanig om een onder houd, edele vrouwe", kondigde een dei- dienstmaagden van Chirine aan. „Ik verleen geen gehoor aan mannen", antwoordde haar meesteres prikkelbaar. ..Zeg hem heen te gaan, anders zal hü ge- geeseld worden als straf voor zich in het vrouwenkwartier te hebben-^ gewaagd De dienstmaagd hield aan. „Vergeef me, met-henné-rood-gekleurde- nagel-van-het-Heelal", stamelde ze. „Hij zegi, dat het leven van den Khan bedreigd wordt". „Welnu, hü heeft toch een mond, laat hü naar den Khan toegaan". „Hü is bevreesd voor den toorn van den Khan", pleitte de vrouw angstig. Chirine stond op; de slavin moest een lesje hebben. „Ga den eunuch Jaffir halen", beval ze, „en zeg hem, dat hij de mannen mee brengt, die den bal van den voet van on beschaamde slaven weten te geeselen". De vrouw kromp in elkaar van angst. Liever dan de marteling te ondergaan van met de enkels aan .een bamboestok te worden vastgebonden, zou ze haar leven wagen en een uiterste poging doen. „Hü verzekert, dat de eunuch Jaffir den Khan vermoorden wil"; mompelde ze met een stem, schor van tranen en angst. Chirine begreep de belangrükheid van de woorden der vrouw, altüd indien ze waar heid bevatten. „Als je gelogen hebt, kat-van-de-onder- wereld, dan zal er niet één persoon gegee- seld worden. Jü en de Galcha, jullie zullen rug aan rug gebonden, levend begraven worden in hetzelfde graf. Ga den man ha len „Zoowaar als Allah getuige is, het is de waarheid", luidde de bevestiging van den Galcha, zoodra de verschrikte dienstbode hem met haar meesteres had alleen gelaten. „Waarom verraad je Khoon, je meester? Ze zeggen, dat hü je royaal betaalt". „Hü heeft me met zün zweep geslagen. Wy uit Pamir, wü verbüten geen beleedi- ging in stilte. Bovendien heb ik een vrouw en een gezin, bestaande uit tien personen, die hü dreigt eveneens te zullen afranse len". „Spreek dan". Alles, wat de spion aan het licht bracht, betreffende de trouwelooze wüze, waarop Khoon zün plan van verraad zonder eenige scrupules had voorbereid; zün verwoesten de propaganda onder de mannen van den Cobra; het complot met Jaffir om den „Man met den Sluier" in de val te lokken en Alam Khan te vermoorden; de plunde ring der paleisschatten, die volgen moest, dit alles vervulde ook de Perzische van af schuw, het gevaar in zün naakte werke- lükheid scheen haar dreigend. „Dit is alles", zei de Galcha. Terwül hü zün schouders optrok zonder te denken aan zün pas opgeloopen mishan deling, kermde hü van pün. Chirine bleef een oogenblik met de kin in haar hand onheweeglük zitten na te denken. Ze overwoog het vraagstuk op welke wüze het meest voordeel te halen was uit de zoo juist ontvangen inlichtingen. Het bericht van de trouweloosheid van Khoon gaf haar groote ergernis. Een oogen blik had ze plan gehad den Galcha te laten dooden, opdat hü 't nieuwtje niet aan an deren zou kunnen vertellen, waardoor de gebeurtenissen verhaast werden en de sa menzweerders gelegenheid zouden hebben om te vluchten. Maar ze durfde niet goed: Alam Khan had hem mogelük nog als ge tuige noodig. Opeens verdonkerden haar zwarte oogen en de scherpe wenkbrauwbogen trokken samen. De man, die neergeknield was, verwacht te, dat zü bevel zou geven hem te laten te rechtstellen. Doch integendeel gaf de favo riet hem een teeken om op te staan. „Je hebt gehandeld, zooals het behoort", zei ze bedaard, „en je zult beloond wor den Maar je bewaart het geheim als je eigen leven, tot dat ik er met den Khan overgesproken zal hebben Eén woord, en je tong wordt uitgetrokken. Je kunt gaan De voorhang van de deur was nauwelüks achter hem gesloten of heel zwakjes klonk de stem van Diana Lindsay en het Engel sche meisje verscheen doodsbleek in de omlüsting van de Moorsche deur, die toe gang gaf naar de vertrekken van den Cobra. „Allah!" riep de Perzische uit op haar toe snellend. „Ben je. ziek Dina? Wat is er ge beurd?" „Myr hart en mün ziel zün ziek", ant woordde de Engelsche in het inlandsch dialect. „Ik zal je alles vertellen (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6