Vraag en aanbod de baas JUmttieuws Rechtszaken Sport Branden. DIE ARME HEKSEN. Denkt U er aan Uw voor Zaterdag op te geven? Glimlachje TWEEDE BLAD. DE MOTORRIJTUIGENBELASTING. Het nieuwe belastingjaar gaat in. Het is op 1 Mei, den datum waarop het nieuwe motorrijtuigenberastingjaar ingaat, niet voldoende als mén de papieren heeft in gevuld en gepost, neen, men moet op den centen Mei in het bezit zijn van een, dooi den inspecteur van de directe belastingen afgegeven geldige motorrijtuigenbelasting- kaart (de vroegere wegenbelastingkaart) wil men geen gevaar loopen te worden aange houden en geverbaliseerd. Want, aldus schryft de K.N.A.C., het is zeer waarschijnlijk, dat hoewel de eerste Mei dit jaar op een Zondag valt, reeds op dien datum langs de wegen zal worden ge controleerd, daar het verzoek van de K.N. A.C. om de controle eerst eenige dagen na den eersten van iedere maand te doen aan vangen (speciaal voor het geval dat die eer ste een Zondag is) door de betrokken autori teiten van de hand is gewezen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat men niet nog allen tijd heeft om deze belastingzaak in orde te brengen, daar de laatste dag van de maand waarop dit nog mogelijk is juist op een Zaterdag valt. Bovendien wordt op 30 April de verjaardag van H.K.H. prinses Juliana gevierd, zoodat de kantoren reeds om 12 uur zijn gesloten. Men zij dus gewaarschuwd. WIELRIJDSTER AANGEVALLEN. Met hard voorwerp op hoofd ge slagen. Woensdagavond te zes uur reed een 18-jarig meisje uit Bussum per fiets van Hilversum naar Bussum. Op het fietspad dat voert van het zwembad Crailoo naar den Bussummer grintweg werd zij aange sproken door een 24-jarigen man, die met haar opreed. Het meisje gaf den man te kennen, dat ze niets met hem te maken wilde hebben en vrijwel gelijktijdig kwam hierop uit een nabijgelegen bocchje een andere man te voorschijn, die het meisje met een hard voorwerp een klap op het hoofd gaf. Beide mannen verdwenen hierop. Het meisje, dat niet ernstig gewond was, begaf zich naar het Bussumsche politiebureau. Dit stelde zich in verbinding met de marechaussee en de politie te Hilversum, waarop per motor een onderzoek werd ingesteld. Ongeveer in dezelfde omgeving, waar de aanranding geschiedde, werd een man ontdekt, die in het bezit was van een hamer en gekleed in een overall. Hij werd gearresteerd doch ontkent met de aanranding iets uitstaande te hebben. De man, iemand uit Loosdrecht, blijft in arrest. De politie te Hilversum heeft de zaak verder in onderzoek. AUTO OP MILITAIRE WIELRIJDERS INGEREDEN. Een milicien gewond. Gistermiddag kwam het muziekcorps van het regiment wielrijders te 's-Hertogenbosch onder de gemeente Vught, den Helvoirt- schenweg opryden, toen op een afstand van ongeveer tachtig meter een vrachtauto na derde. Een der manschappen gaf den chauf feur een teeken te stoppen. De militairen vervolgden hun weg, doch de autobestuur der reed met onverminderde vaart door. Het gevolg was, dat de auto midden onder de wielryders terecht kwam. De meeste man schappen konden nog uitwijken, doch twee hunner werden aangereden. Een van beiden kwam er met een flinke buil op het hoofd nog goed af, maar de milicien van Bladel uit Tilburg lag met een bloedende hoofd wonde bewusteloos tusschen de stukgereden rijwielen. Spoedig was geneeskundige en geestelijke hulp aanwezig. Den gewonde werden de H.H. Sacramenten der Sterven den toegediend. Na ongeveer een kwartier kwam de man weer bij kennis, waarop hij naar het Grootziekengasthuis te 's-Herto- genbosch werd vervoerd. Wij vernemen, dat zijn toestand niet verontrustend is. De ge meentepolitie van Vught heeft tegen den chauffeur proces-verbaal opgemaakt. KIND DOOR GOOISCHE TRAM GEGREPEN. In ziekenhuis overleden. Gistermiddag is het vierjarig zoontje van de familie R. te Huizen, dat op den weg tus schen Blaricum en Huizen met eenige vriendjes aan het spelen was, en plotseling de tramrails overstak, door een motorwagen van de Gooische tram gegrepen. Het knaapje werd deerlijk gewond en is in zorgwekkenden toestand naar de Majella- stichting te Bussum overgebracht, waar hij eenige uren later aan de opgeloopen verwon dingen is overleden. KNAAPJE DOODGEREDEN. Gistermiddag is op den hoek van de Ny- lioffstraat en den Hommelscheweg te Arnhem het negenjarig zoontje van den schipper J. Kuperus uit Arnhem tegen een met een paard bespannen groentewagen ge- loopen en door een der wielen overreden. Het ventje liep een zware verwonding aan het hoofd op en overleed ter plaatse. DOODELIJK ONGELUK OP SCHAKELSTATION TE ORTHEN. Gistermiddag is op het schakelstation der P-N.E.M. te Orthem een doodelyk ongeluk gebeurd. By het opzetten van een lichtmast y"an' deze in aanraking met de 50.000 voltly waardoor de 27-jarige A. Donhuyzen ui Vught, die in dienst van een aannemer werkte, den stroom door het lichaam kreeg Hij was terstond dood. Twee andere ar el ders liepen onbeduidende brandwonden op VILLA TE LAREN AFGERAND. In de afgeloopen nacht om drie uur is door nog niet bekende oorzaak brand ont staan in de villa van den kunstschilder Fr. Langeveld aan het Sevenend te Laren. Ondanks krachtige bestrijding door de brandweer, werd de geheele villa met in boedel, w.o. vele kostbare schilderyen, een prooi der vlammen. GROOTE HEIDEBRAND. Nabij de Belgische grens. Gisteren brak een bosch- en heidebrand uit onder de gemeente Reusel in de nabijheid van de Belgische grens. Door den sterken wind verspreidde het vuur zich uitermate snel. De boschbrandweer van Reusel en omliggende plaatsen was vrij spoedig onder leiding van den burgemeester aanwezig. Op enkele plaatsen kon het vuur gestuit v/orden, kon althans voorkomen worden, dat het overging in bosschen, behoorende aan den Belgischen koning. Een aantal Belgische arbeiders keek nog lijdelijk toe zoolang het vuur op Hollandsch grondgebied bleef. De vuurzee echter was zoo uitgestrekt, dat niet voorkomen kon worden, dat op een andere plaats het vuur toch op Belgisch gebied sloeg. Op Hollandsch gebied heeft de brand niet zooveel schade gedaan doordat hier slechts heide verbrandde en het vuur vastliep op de plaats, waar het voor eenige weken even eens gebrand had. Op Belgisch gebied woed de de brand hedenavond nog voort in de bezittingen van den Belgischen koning, van baron de Lunderd en van baron de Broque- ville. Zeker honderd H.A. heide, en bosch zyn verbrand. GROOTE BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN. Gistermiddag is brand ontstaan in de groote boerderij van den landbouwer J. v. d. Eisen te Gemert. De plaatselijke brandweer stond wegens gebrek aan water vrijwel machteloos tegenover de vlammenzee en moest lijdelijk toezien hoe de boerderij ge heel afbrandde. Het vee was voor een groot deel in de weide. Eenige varkens, die zich in de schu ren bevonden, konden tjjdig worden gered. De inboedel, alsmede de groote voorraad hooi en stroo, gingen verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, wel ke op 15.000 gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. „KONINGIN VICTORIA'' IN CITY. Met Anna Neagle en Adoiph Wohlbrück. Gevoel en emotie van een figuur als ko ningin Victoria van Engeland zijn steeds zoo direct ontsprongen aan haar sterk in dividueel karakter, dat men haar levensge schiedenis ternauwernood in beeld zou kun nen brengen, zonder verlies van respect voor de sfeer van intimiteit, die haar om ringde. Zy was een koningin maar meer nog was zy vrouw, die haar vreugden en ontroeringen beleefde en onderging in het dienst van haar eigen wezen. Anna Neagle en Adoiph Wohlbrück Het is met groote voldoening, dat men vaststelt, dat de regisseur Herbert Wilcox deze figuur zoo zuiver in de gestalte van vrouw-en-koningin heeft gezien, dat hij alle groote effecten, waarop de film aan stuurt, met zorg vermeed. Nergens heeft hij in de episoden, die hier in beeld gebracht worden, de handeling verwrongen om tot sterke dramatische effecten te komen; in tegendeel, met zooveel piëteit heeft hij deze levensgeschiedenis verfilmd, dat het intie me en gelijkmatige karakter en de stille emoties daarvan, in wezen geheel onaan getast zijn gebleven door „de allure" van de historische film. Dit werk „Koningin Victoria" is daardoor in de eerste plaats het verhaal geworden van een jonge vrouw, wier leven en liefde vele schoone en teere aandoeningen heeft gekend. En door het sobere en ingetogen spel van Anna Neagle is de geschiedenis van dit koninginne-leven zoo gevoelig ge- teekend, dat men haar, ondanks de afwe zigheid van groote effecten, met belangstel ling en dikwijls niet zonder ontroering volgt. Deze film is tevens een prachtig docu ment, dikwijls zelfs een monumentaal do cument. Menig fraai schouwspel zooals de kroning van Elisabeth en van al datgene wat aan traditie hierin omvat is, zal niet alleen tot het Engelsche, maar ook tot ons volk zeer sterk spreken. Zyn in de drama- I tische handeling effecten vermeden, hierin heeft Wilcox suggestieve climaxen bereikt, bijvoorbeeld ook in het dreunen van de kanonnen, die de geboorte van een Prins van Wales aankondigen. Wellicht zal veel in de verhouding van vorstenhuis en Volk, hierin zoo documentair vastgelegd, juist in onze dagen, met bijzondere waardeering door het Nederlandsche publiek worden ge zien. In dit opzicht ontbreekt het deze film allerminst aan grootsche historische opvat ting en verbeelding, zoodat zij om tweeërlei redenen de aandacht verdient. „DIE FLEDERMAUS". In bioscoop „Harmonie". Hoezeer filmmuziek ook haar eigen eischen stelt, by den stroomenden klan- kenrykdom van „Die Fledermaus" is men geneigd deze muziek als de beste rol prent-compositie te begroeten, die men bij mogelijkheid had kunnen kiezen Men is Hans Söhnker en Lida Baarova er in geslaagd den tekst van Straus' operette vlot en vaardig voor de film te bewerken. Hans Söhnker slaat zich met zijn gewone flair heen door de rol van Gabriel von Eisenstein, terwijl beproefde krachten als Harald Paulsen en Georg Alexander samen met Karl Stepanek een voortreffelijk trio vormen.en Hans Moser als Frosch weer één van zijn prachtige, echt-Weensche creaties levert, vol kostelijken humor. Maar boven allen en alles dient geprezen te worden de muziek van Strauss, die eens de Fledermaus maakte tot de operette der operettes en die thans wat betreft Europa deze rolprent nog maakt tot de operette film der operette-films. TARANTELLA IN VICTORIA THEATER. „Het Handelsblad" schrijft: In tijden heeft men niet zoo'n knappe ontspanningsfilm gezien De film gaat in een sterk tempo voort durend naar nieuwe climaxen Tarantella kan men met de hand op het hart in alle opzichten aanbevelen. „De Telegraaf" is van meening: uitgerust met alle onbegrensde moge lijkheden van de film: de grandiooze mon teering en de grootsche bezetting. En „Het Volk" zegt: de spanning van een goed geschre ven spionnage-affaire Jeanette Mac- Donald die in Allan Jones een uitmuntende partner gevonden heeft. vlotte muziek, die haar hoogtepunt bereikttijdens een schitterende show- en operette voorstelling. Dans, zang en spel zijn perfect. BOERENKOOL MET RATTENKRUID. Vader wilde zyn zoon uit den weg ruimen. Gisteren heeft voor de Almelosche rechtbank terecht gestaan de grondwerker H. G. uit Haaksbergen, die op 15 Januari j.1. zou hebben gepoogd zijn zoon van het leven te berooven. De man zou nl. een hoeveelheid muizentarwe hebben gedaan in een door hem klaar gemaakte en voor zijn zoon bestemde portie boerenkool. Het plan mislukte, doordat de jongen slechts weinig van de kool heeft gegeten. Uit het verhoor van verd. bleek, dat behalve zijn moeder nog een zoon en een kostganger in hun huis wonen. Daar de moeder niet meer in staat was om te werken, deed verdachte het werk en kook te ook het eten. Als de pres. hem zegt, dat hij toen op 15 Januari muizentarwe in het eten gedaan heeft, zegt verdachte: ik heb niets gedaan. De pres.: Bij den rechter-commissaris wist je het wel en by de politie nog beter. Verdachte blijft by zijn houding. De pres.: U hebt toch muizentarwe ge kocht, waarvoor dan? Verdachte: We hadden muizen. De pres.: Hoe kwam dan die muizen tarwe dien dag in de boerenkool? Verdachte: Dat weet ik niet. De pres.: Dan zal ik u voorlezen wat u bij den rechter-commissaris verklaard hebt. Daar hebt u gezegd dat u in de boe renkool die bewaard werd voor uw zoon een hoeveelheid muizentarwe hebt gedaan, maar dat u niet wist of uw zoon er van gegeten heeft. Verdachte zegt van niets te weten. De pres. houdt dan verd. diens zonden- register voor, waaruit blijkt dat hij ook al eens spijkertjes in het eten van zijn zoon gedaan heeft. Als getuige komt voor de zoon van ver dachte, Hendrik Gi„ die zegt dat hij dien avond laat was thuis gekomen en dat er eten voor hem bewaard was. Ruzie met zijn vader had hij ï^t gehad, wel was zijn vader erg „wondemjk". Van de boeren kool heeft hy twee of drie happen gegeten, niet meer, omdat ze zoo bitter smaakte. Hij zag er toen allemaal roode vliesjes en een korreltje inzitten dat hij herkende als muizentarwe. Hij heeft toen het eten weggegooid. Desgevraagd deelt get. mede, dat hij ook eens pannekoeken heeft gekregen waar twee spijkers in zaten, terwijl zijn vader ook eens het drinkwater van de buren heeft bedorven met creoline. Nadat nog eenige getuigen zijn gehoord acht de officier van justitie het ten laste gelegde bewezen. Verdachte is op het kantje af van ontoerekenbaar en moet noodig uit de gemeenschap verwijderd worden, anders zijn de gevolgen van zijn daden niet te overzien. De officier acht een hooge straf niet zoo zeer noodig, maar wel verwijdering uit de maatschappij. Spr. eischt 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief en ter beschikking stelling van de regeering. De verdediger mr. W. Hattink meent dat verd. vrijgesproken moet worden, doch refereert zich verder aan 't oordeel der rechtbank omtrent hetgeen verder met verdachte moet gebeuren. Jeanette MacDonald als Allan Jones POLITIEAGENT VOOR DE RECHTBANK. Een Amsterdamsche politieagent had zich gister voor de strafkamer van de Amst. rechtbank te verantwoorden wegens mis handeling. Hij zou zich volgens de tenlaste legging op hardhandige wijze gemengd heb ben in een familieruzie. Zijn zwager in de Meerhuizenstraat, die ongenoegen had met zijn schoonvader, had hem te hulp geroepen. Volgens verschillen de getuigen a charge en volgens den schoonvader had de agent, toen hij in de straat fietste, zijn rijwiel neergeworpen en had hij den schoonvader geslagen en ge stompt, na hem in een portiek te hebben ge drongen. De agent gaf een andere lezing van het geval, hierbij gesteund door enkele getuigen a décharge. Volgens hen had hij slechts een zachten drang uitgeoefend om den schoonvader ertoe te bewegen, naar binnen te gaan. Een getuige a charge vertelde, dat de agent, na afloop van het relletje, tegen den man, die hem te hulp had geroepen, gezegd had: „nu moet je zien, dat je wegkomt, an ders ben ik zuur". Volgens een brigadier, den chef van den agent, stond verd. bekend als een zachtzin nig man. De officier van justitie, mr. de Muinck Keizer, achtte de feiten bewezen. Over het algemeen treedt verd. misschien bezadigd op, doch in familieaangelegenheden handelt hy blijkbaar anders. Dit feit blijkt o.a. uit de getuigenverklaringen en uit het feit, dat hy zijn fiets op straat smakte, toen hij op het terrein van den strijd aankwam. Ook zyn uitlating: „nu moet je zien dat je weg komt, anders ben ik zuur" wijst op zijn on- iuist optreden. Des te teleurstellender is daardoor verd.'s ontkentenis. De officier vorderde tenslotte f 50 boete, subs. een maand hechtenis. Alléén 2de handsch goederen. 35 ct. p. 5 regels, uitsluitend contant. Kegelen. DE COMPETITIE-WEDSTRIJDEN. Door de overwinning van Z.E.K.Z.? I, in de verliezersronde op Met z'n Tienen en Cubo behaald, zijn thans 4 gegadigden voor 't kampioenschap der le klasse A.K.B., wel ke a.s. Vrijdagavond den strijd zullen aan binden. Koekoek komt uit tegen Alcmaria- Victrix, twee aloude tegenstanders die el kander meermalen de overwinning op 't gladde hout, met wisselend succes hebben betwist. We acht ende club van Diepen iets sterker dan de Alcmarianen. O.K.A. komt uit tegen Z.E.K.Z.?, ook hier zal een feilen strijd worden geleverd tus schen 2 gelijkwaardige vijftallen waarvan O.K.A. o.L de beste papieren heeft, al be hoeft een zege van de oudste Donderdag avond club ook geen bevreemding te wek ken, waarmede we de gelijke sterkte der vijftallen slechts willen aangeven. In de 2e klasse ontvangt O.K.A. II, de Houthakkers, 'n vriendschappelijk partijtje, een 3-tal weken geleden door die clubs ge speeld, bracht een overwinning voor he Houthakkers met slechts 2 houtjes. Ook hier zal 't spannen dus! Alcm. Victrix II zal Met z'n Tienen III party moeten geven. Een overwinning voor de volgelingen van de Haas c.s. ligt hier het meest voor de hand. Al deze wedstrijden worden a.s. Vrijdag avond op 4 banen in 't gebouw de Unie ver- kegeld. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling, gehouden bij opbod, op Woensdag 27 April 1938 ten overstaan van notaris M. C. Roos, te Alkmaar, van de vol gende perceelen: 1. Huis, erf en tuin, Van Everdingenstr. 13, groot 185 c.A. 3810. 2. Werkplaats, bovenwoning, loods en erf, Regulierslaan 15, groot 216 c.A 4980. 3. Huis en erf. v. d. Woudestraat 23, groot 98 c.A. 1910. 4. Huis, schuurtje en erf, Friescheweg 49 te Oudorp, groot 112 c.A. 1400. De afslag en eindtoewijzing blijven bepaald op Woensdag 4 Mei a.s. des avonds 7 uur (aanvang precies 8 uur) in het hotel de Nachtegaal, Langestraat 94 te Alkmaar. MARKANTE ONTWIKKELING VAN DE „TOERISTENINDUSTRIE" IN MICHIGAN. Men schat dat de „toeristenindustrie" in West Michigan in 1917 20.000.000 in den staat bracht. Vorig jaar werd dit cijfer op 315.000.000 dollar beraamd. Deze markante ontwikkeling is vrij wel geheel toe te schrijven aan de intensieve reclame, die de „W. Michi- ggn Tourist and Resort Association" in die jaien heeft gemaakt. Het eerste budget bedroeg slechts 320 dollar, doch thans beloopt dit 100.000 waarvan 90 in courantenreclame wordt belegd. Hieruit blijkt weer, dat het loont, systematisch te wijzen op de aantrekkelijkheden van een bepaalde streek. Iets dat alleen effect kan sorteeren met betaalde advertenties, die het mogelijk maken dat bepaalde gezichtspunten, elkens weer, onder de aandacht van het publiek kunnen worden gebracht. lAgAJlf Ik geloof, dat ik me toch nog een kruiwagen aanschaffen moet!

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7