-er? VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Spoct Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefds KRUSCHENSALTS De begrooting 1938. Glimlachje BAARDMAN ONTDEKT EEN NIEUWE MAAN. De wereldkampioenschap pen 1938. Voorbereiding vanTs echoslowakije DERDE BLAD. Als U geen raad meer weet van de rheuma- tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd ▼nnder aoed gevolg, probeert dan de zes «men uit Kruschen Salts. Zl] hebben duiten, den lijder» reeds aldoend geholpen. Ook U sullen zij zeer snel van Uw pl)nen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OAG invoeren uit een oogpunt van sociaal be lang. Volgens spr. zou de uitgave voor in voering uit de begrooting '38 kunnen wor den bestreden; eventueele mogelijkheden van onbillijkheid zouden kunnen worden weggenomen. Spr. vroeg B. en W. het prae-advies terug te nemen en de zaak nog eens te bekijken. De heer Opdam sloot zich hierbij aan. De voorzitter verdedigde nader het prae-advies, o.a. opmerkend, dat de groot ste gezinnen het minst profiteeren van de regeling, omdat deze slechts gaat tot drie kinderen. Weth. Akkerman meende, dat het uit moet zijn met de extra uitgaven, nu de be lastingen ten top stegen. Er is al heel veel gedaan voor de arbeiders, men moet nu ook eens probeeren de belasting naar beneden te krijgen. De heer Schuyt schetste de zorgelijke omstandigheden van tal van gezinnen, waar ook jongens gedwongen leegloopen. Er worden toch meermalen boerenknechten gevraagd. De heer Akkerman: Al is niet ieder zoo geschikt voor het boerenwerk, 't is toch beter dan aan den kant te loopen. De heer Kamer deelde de meening van den wethouder. Velen willen niet het boe renwerk verrichten, omdat zij dan te veel gebonden zijn. Voor f 8 per week kan menige boer nog geen hulp krijgen. De heer Keesman geloofde, dat het, zelfs uit koopmansoogpunt, voor de ge meente voordeeliger zal zijn de gevraagde regeling in te voeren. De heer H e y n e steunde het verzoek van den heer Greeuw. De heer Greeuw, zijn voorstel tot terug neming van het prae-advies nader verdedi gend, meende, dat een overgangsmaatregel zou zijn te nemen ten aanzien van het in gaan der regeling voor hen, die werkloos worden. Wethouder Akkerman wees erop, dat het niet alleen werkloozen zijn, die steun behoeven. Weth. Barnhoorn had bezwaar tegen de gevraagde regeling, omdat bepaalde groepen van ingezetenen er door bevoor deeld zouden worden tegenover andere groepen, die niet méér verdienen dan eerst- bedoelden. Het idee van B. en W., om zoo noodig kosteloos geneeskundige hulp te ver- leenen, moge misschien even duur komen als inwilliging van het verzoek, het voor komt in elk geval onbillijkheden. Spr. waarschuwde tegen het ondoordacht uitgeven van gelden, die uit de begrooting zouden kunnen worden gevonden, want het voordeel, dat de gemeente den laatsten tijd heeft mogen genieten (de uitkeering van het Rijk aan de gemeente is meegevallen), is grootendeels al weer bestemd voor arbei dersbelangen. Het voorstel van B. en W. werd hier na verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Greeuw, Sphuyt, Keesman, Heyne, Sengers en Opdam. Vóór waren de heeren Kant, Kamer, Akkerman, Rus en Barnhoorn. De voorzitter wees op de consequen ties van dit besluit: Ged. Staten kunnen nu nog wel eens op andere bezuinigingen aan dringen, omdat zij nu eenmaal een sluitende begrooting eischen. Na eenige besprekingen, waaraan ver schillende heeren deelnamen, werd beslo ten, dat B. en W. de zaak nog eens zullen bekijken. Hierop was aan de orde de behandeling van de gemeentebegrooting voor 1938, die door de raadsleden was onderzocht. Daarbij waren verschillende vragen naar voren ge komen, waarop B. en W. een memorie van antwoord hadden gegeven. De vragen en antwoorden werden door den secretaris gelezen. Bij het punt „verkoop goedkoope levens middelen" maakte de heer Greeuw be zwaar tegen het inrichten van het kantoor der arbeidsbemiddeling daarvoor en voor het uitbetalen van steungelden. De menschen zouden dan nog buiten moeten staan. De voorzitter wilde een en ander hou den zooals het is, omdat het nu op de goed koopste wijze gebeurt. De heer Rus deelde mede, dat er wel „Vertel me eens, ben je gekomen om te bedelen?" „Ja, wat dacht U dan, als vrijer?" "K ueN loaur. fll^ 0<*»A fo-tiun vi«*«n* Si middenstanders zijn, die zich met de distri butie willen belasten. Verschillende heeren betwijfelden dit: er is nog een verzoek dienaangaande gedaan. Na nog uitvoerige besprekingen werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Goedgekeurd werd, dat B. en W. den post „bijdrage vrijwillige landstorm" hebben ge schrapt uit bezuinigingsoverwegingen Geklaagd werd over het urinoir bij de r.k. kerk. Het bleek, dat die niet onder de zorg van B. en W. behoort, zoodat weth. Akker man aan de r.k. leden vroeg om op beter onderhoud bij het kerkbestuur aan te drin gen. Besloten werd den post „subsidie bijzon dere bewaarscholen" te handhaven op 500, hoewel B. en W. verlaging hadden voorge steld. Goedgevonden werd om aan de geitenfok- vereeniging de gewone subsidie van 15 weer uit te keeren. De heer Greeuw klaagde over het ge bruik van prikkeldraad aan openbare we gen. B. en W. antwoordden, dat zij dat kun nen verbieden en dit ook zeker doen overal waar het last veroorzaakt. De heer Opdam drong erop aan om voor Kraamverzorging een subsidie van 100 te geven De voorzitter wees dit af, omdat het nu eenmaal niet anders kan, want er moet bezuinigd worden. Onder dit motief werden nog verschillen de andere zaken, waarop was aangedron gen, afgewezen, o.a.: het maken van een tegelpad aan den Raadhuisweg, het geven van een andere bestemming aan de onder wijzerswoning en handhaving op het vroe gere subsidie voor muziekkorpsen en het badhuis. Ofschoon er geen dekking voor kan wor den aangewezen, werd een bedrag van 1200 op de begrooting geplaatst als raming van de kosten van invoering der 1/3-rege- ling inzake de premie voor het ziekenfonds. Dit leek de eenige manier om een kans te maken op goedkeuring der invoering, zooals de raad die had gewild. Aan B. en W. werd overgelaten dekking aan te wijzen. Hierop werd de begrooting goedgekeurd. Presentiegeld raadscommissiën. Nu voor het dienstjaar 1938 verschillende bezuinigingen dienden te worden toegepast en desniettegenstaande de belastingdruk ver zwaard moesten worden, stelden B. en W. voor om met ingang van 1 Jan. j.1. aan le den van raadscommissiën geen presentie geld meer toe te kennen. Conform besloten. Belooning correspondent arbeids bemiddeling. Naar aanleiding van de besprekingen in de vergadering van 24 Febr. en van de des betreffende opmerking in het verslag over het onderzoek van de begrooting voor 1938, hebben B. en W. den correspondent der ar beidsbemiddeling verzocht een overzicht te geven van het aantal uren, dat hij gemid deld in die functie verricht. Door het hier op verkregen overzicht zijn zij versterkt in hun overtuiging, dat een belooning van 150 voor dien arbeid onvoldoende is, ter wijl zij tevens meenen, dat bij de beoordee ling van die belooning niet in aanmerking mag worden genomen, dat aan den desbe- treffenden persoon nog andere werkzaam heden zijn opgedragen. B. en W. meenden daarom de aanneming van hun voorstel om den betrokkene een gratificatie van 100 toe te kennen, met aan drang te mogen aanbevelen. De heer Sengers vond het nu geen tijd om gratificaties te verleenen, vooral omdat de heer Zeeman nog slechts kort in dienst is. De heer Opdam stelde vast, dat de heer Zeeman ook nog andere inkomsten heeft en verklaarde zich tegen het voorstel, vooral nu anderzijds zooveel bezuinigd moet wor den. De heer Greeuw kon zich ook niet met het voorstel vereenigen. Het voorstel werd verworpen met 9 tegen 2 stemmen. Alleen de wethouders waren er vóór. Huur veld wachters woning. De commissaris der koningin had er be zwaar tegen gemaakt, dat de huishuur voor de veldwachterswoning bepaald is op 100. B. en W. stelden daarom voor om die huis huur te bepalen op 200 per jaar. Aldus besloten. Toelage conciërge raadhuis. Omdat sedert de vaststelling van de jaar wedde van de conciërge van het raadhuis de werkzaamheden ten zeerste zijn toegeno men, stelden B. en W. voor om de toelage te bepalen op 100 per jaar. De heer Greeuw merkte op, dat de meerdere werkzaamheden, die B. en W. be doelen, reeds een paar jaar bestaan. Het maakte op hem den indruk, dat B. en W. de huurverhooging voor de woning willen nivel- leeren. Beter vond spr. het, om met het toe kennen van een toelage te wachten tot na de uitbreiding van het raadhuis. B. en W. trokken het voorstel in. Grondslagen personeele belasting. Van de heeren Jac. Dekker en P. de Jager Pzn. en van de K.N.A.C. waren verzoeken ingekomen om vermindering van perso neele belasting, resp. voor pleziervaartui gen, rijpaarden en motorrijtuigen. Nu de noodzakelijkheid is ontstaan de belastingen te verhoogen, ontrieden B. en W. ernstig om voor de genoemde grondslagen een vermin dering toe te staan. Conform besloten. Riool belasting. Nu het tijdstip waarop de rioleering in werking zal kunnen worden gesteld nabij is en de kosten vrijwel kunnen worden over zien, hebben B. en W. de heffing van de indertijd genoemde rioolbelasting "nader voorbereid, waarbij als basis is aangenomen een heffing van 6 der belastbare op brengst, zooals die in de kadastrale leggers wordt aangewezen; voor woonhuizen tot een maximum van 25. De jaarlijksche op brengst zou ongeveer 8400 bedragen. Enkele bedrijven als wasscheryen e.d., waarin een belangrijk grooter kwantum water wordt verbruikt dan in andere per- ceelen, dienen iets zwaarder te worden be last. Voorts is nagegaan welke kosten het be stuur der St. Willibrordus Stichting zou hebben, wanneer het gebouwencomplex dier inrichting niet aan de rioleering zou worden aangesloten, doch van een eigen installatie voor afvoer van rioolwater zou moeten wor den voorzien. Aan de hand van die bereke ning komt het B. en W. billijk voor, dat de belasting voor die inrichting wordt bepaald op 1 per persoon die in de inrichting ver blijf houdt met een minimum van f 700. Dat aantal is thans ruim 700 en zal kunnen stijgen tot ruim 900. B. en W. stelden voor om een verordening betreffende deze rioolbelasting vast te stel len. Op een vraag van den heer Heyne zei de voorzitter, dat ieder, die woont aan de rioleering, de belasting m o et betalen, dus zich moet aansluiten. De heer Kant vond de bijdrage van 700 van het gesticht, al is zij zeer zeke belangrijk, tegenover hetgeen voor gewor I huizen moet worden betaald, toch te weinig. De voorzitter verdedigde de rege ling. De heer Keesman vroeg of er moge lijkheid is, dat de rioleering in de toekomst wordt uitgebreid. Weth. Akkerman zegde toe, dat er rekening mee zal worden gehouden. Door den voorzitter werd nog mee gedeeld, dat tegen 1 Juli de rioleering in gebruik zal worden gesteld. Weth. Barnhoorn directeur van de Willibrordusstichting gaf toe, dat de stichting billijk behandeld wordt bij hef voorstel (spr. betuigde den raad dank voor de instemming ermee), maar toch mag het niet worden voorgesteld alsof zij een cadeautje ontvangt van de gemeente. Im mers, aansluiting is voor de stichting niet verplicht, zij had als plannen om een be- vloeiïngsinrichting te maken, welke zij heeft laten varen toen de rioleeringsplannen kwa men. Het voorstel werd aangenomen. Werkobjecten en B-steun. Door den minister van sociale zaken is in verband met een voorstel van de Neder- landsche Heide Maatschappij als werk- object voor werkloozen dezer gemeente be schikbaar gesteld: het vernieuwen en ver beteren van eenige gedeelten bosch op het landgoed „ter Coulster". Het werk zal een bedrag aan loon vorderen van% ten hoogste 2700. B. en W. stelden voor om het op de door den minister gestelde voorwaarden door werkloozen te doen uitvoeren. Voorts zouden zij als werkobject ter hand willen nemen het uitvoeren van buitenge woon onderhoud aan de plantsoenstrooken langs den Zeeweg. Ten slotte deelde zij mede, dat de minister bereid is een bedrag van 775,20 voor het verstrekken van z.g. B-steun beschikbaar te stellen, waarvan 272 voor rekening der gemeente zal komen. Zij stelden voor om de bedoelde uitkeering van het Rijk aan te vragen en het genoemde bedrag, dat voor rekening van de gemeente blijft, beschik baar te stellen. Desecretaris lichtte de beide werk objecten nader toe. Het laatstgenoemde zal kosten f 7500, waarbij voor de gemeente nog voor circa 1760 zou moeten worden ver richt, waarvan dan weer afgaan de steun gelden, welke niet behoeven te worden be taald. Een vijftal mannen zal te werk kun nen worden gesteld, bij uitbesteding, om aanstelling van een opzichter te voorkomen. Devoorzitter ging op een en ander nog nader in. Het terrein moet 24 weken lang worden schoon gehouden, maar zij hebben er natuurlijk niet alle dagen te werken. - Na nog uitvoerige besprekingen werd het voorstel goedgekeurd. Hierop volgde sluiting van de openbare vergadering. Voetbal. Op voorstel van dr. Meissner heeft de technische commissie van den Tsjechischen Voetbal Bond besloten geen trainer voor het nationale elftal aan te stellen. De spelers, die voor den eersten wedstrijd in het tornooi om het wereldkampioenschap, de ontmoeting tegen Nederland op 5 Juni te Le Havre, in aanmerking komen, trainen tot 22 Mei in hun vereenigingen. Daarna komen zij onder de hoede van Otto Havel, bekend gymnastiekleraar en mas eur, die een dergelijke functie ook vier aar geleden bij de wereldkampioenschap pen voetbal heeft vervuld. In totaal zullen 22 spelers worden gekozen, waarvan er 18 de reis naar Le Havre meemaken. Vier blijven als reserve te Praag, doch zijn ter beschikking, indien dit noodig mocht blijken en Tsjecho-Slowakije de eerste ronde overleeft. Op 1 Juni vertrekt ie ploeg naar Parijs. Eerst twee dagen voor den wedstrijd tegen Nederland komen de spelers te Le Havre aan. Intusschen heeft het Tsjechische elftal nog enkele waardevolle oefenwedstrijden te spelen. Op 16 Mei speelt men tegen Wales, terwijl getracht zal worden nog een ontmoeting tegen Portugal te organiseeren. Portugal speelt Z indag a.s. te Milaan, naar bekend is, in het voor-tornooi der wereldkampioenschappen, tegen Zwitser land. HET PROGRAMMA VAN ZONDAG. Behalve de reeds gepubliceerde wedstrij den zijn o.m. nog de volgende ontmoetingen ingelascht: DOS.Excelsior (prom. 2e klasse). WieringerwaardTexel (prom. 4e klasse). hun vorm van het vorig seizoen terug Is en zU zullen dus ongetwijfeld een voorname rol spelen in de komende koers. Zullen zij sterker zijn dan Derksen, Pronk, Evers en Kreyger, om een paar van onze „eigen" renners te noemen. Dat zal Zondag middag moeten blijken. En Zondagmiddag zal Jan Derksen revan che moeten nemen op Kreyger, die hem in Assendelft veertien dagen geleden royaal klopte in den sprint! Kreyger, die zich toen ontpopte als een geboren sprinter en even eens Kropman versloeg. Het interessante programma kunnen wij hier niet uitvoerig bespreken. Volstaan wU dus met even de voornaamste wedstrijden te noemen, waaruit de wielerliefhebbers kun nen zien, wat er gebeuren gaat: le. een koppel wedstrijd over 50 K.M. (koppels DerksenPronk, EversKreijger, EenhoornBosma, Groot—Siebeling, Schell Jansen, BoerkoelSchellingerhout, Smits Zwartepoorte, Kropmanv. Breda). 2e. sprintwedstrijd tusschen Smits, Krop man, Derksen en Kreijger (matches deux). De overige amateurs rijden een 5 K.M. wedstrijd, terwijl alle amateurs nog een af val wedstrijd rijden. Tien andere amateurs, w.o. Zandvoort, Harms, Manneveld, Zoons, Pijnenburg, de Vries, rijden een klassementrace en een 50 ronden-race, terwijl het programma aange vuld wordt met een 5 K.M.-wedstrijd voor nieuwelingen, waaraan plm. 20 renners deelnemen. Het is een programma zonder profs, maar het is tegelijk een programma, dat veel, heel veel strijd belooft. Het is een goed openingsprogram! Wielrenn en. ALKMAARSCHE WIELERBAAN DRAAIT WEER! Interessant openingsprogramma. De Alkmsarsche wielerbaan, waarop sinds een paar weken reeds weer druk getraind is, opent Zondag 1 Mei officieel het Alk- maarsche wielerseizoen met een wedstrijd voor sterke amateurs. En het is meteen een prachtig veld, dat aan den start zal ver schijnen, want behalve de bekende Noord hollanders komen aan den start Smits, Zwartepoorte, Kropman, v. Breda en vele anderen. De drie eerstgenoemden hebben reeds eenige zeer fraaie successen geboekt, o.a. in de ronde van Bredh, een week geleden, toen zij de eerste plaatsen veroverden uit een zeer sterke bezetting. Zij toonden reeds, dat SCHOOLWEDSTRIJDEN 1938. Morgen is het de groote dag voor de scho len! Op Julianadag toch worden de finales verspeeld en zullen de vertegenwoordigers der diversche scholen elkaar fel, maar spor tief bestrijden. Reeds hebben wij het programma volle dig gepubliceerd, zcodat ieder weet, wat er morgen gebeuren gaat.Natuurlijk weet, men, dat de toegang tot het sportpark ge heel vrij is. Dat is alle jaren zoo. En ook als alle jaren ook zal burge meester van Kinschot na afloop de prijzen uitreiken. Maar toch moeten wij hier nog een paar mededeelingen doen. 't Behoeft geen op wekking te zijn om te komen kijken ('t is altija gezellig en 't is altijd druk!), maar het zijn een paar wenschen en verzoeken van de commissie. De deelname was dit jaar weer buitenge woon groot: 62 voetbalelftallen, (5 afd.), 8 hockeyploegen (2 afd.), 12 korfbalploegen (3 afd.), 36 estafetteploegen L. O. en 10 estafetteploegen M. O. schreven in. Vooral deze afdeelingen zijn heel wat prijzen noo dig. De commissie is verheugd te kunnen melden, dat ook dit jaar in ruime mate me dewerk is ondervonden. De directie van het gem. sportpark stelde de terreinen reeds vanaf 19 Maart zijn voorwedstrijden gehouden ter beschikking, terwijl de sportvereenigingen spelmateriaal en techni sche leiding gaven. Al zijn de bijdragen wat minder ruim dan vorig jaar binnenge komen, toch hoopt de commissie door zui nigheid het tekort niet onoverkomelilk te doen zijn. Geldelijke steun werd ontvangen of toe gezegd van: het Gemeentebestuur van Alk maar, Rector en Leeraren van het r. k. Ly ceum, directeur en leeraren van de R. H. B. S., directeur en leeraren der Rijkskweek school, leeraren v. h. Nijverheidsonderwijs, Chr. Oranjever., de voetbalverenigingen Alkmaarsche Boys en Alkmaar. Prijzen werden aangeboden door: den heer Inspec teur van het L. O. G. Chr. Dun, Rector en Leeraren v. h. Gymnasium, den heer G. Hartland, Hockeyver. Alkmaar, korfbalver. K. V. K. V. en athletiekver. A. V. A. SM/ 275. „Doe maar heel verwaand: Zo ziet u de messen wel en zo ziet u ze niet En dan heb je niets anders te doen dan de messen op de grond te gooien, die raap ik dan op, stop ze m jouw zak en dan haal Zolang ik de messen vast houd, ziet hy ze niet en hij snaüt er natuurlijk niets van!" Peter vond dit een reuze plan en zeker van 2»n SMCCes wachtte hij Rinaldo's komst af. 276. Hij voerde het kunststukje uit en de slimme zigeuner begreep er niets van. Nee maar, die jongen zou geld opleveren! Van louter plezier sloeg hij Peter op de schouder en ging dan z'n makkers het grote nieuws vertellen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10