DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Britsche begrooting 1938 ingediend. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 100 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Het publiek werd zeer teleurgesteld door de belasting-verhooging. Vrijdag 29 April 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, 140e Jaargang Het Lagerhuis verslagen. Hitler's bezoek aan Rome. Het gezelschap van den Führer. De gebeurtenissen in Oostenrijk. De vroegere regeering beschuldigt van inbreuk op grondwet. De algemeene toestand. Londen en Parijs accoord; Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. (Van onzen Londenschen correspondent) LONDEN, 28 April 1938. De kanselier van de schatkist Sir John Simon, wat wij zouden noemen de minister van financiën, heeft Woens dagmiddag in het Lagerhuis zijn eerste begrooting ingeleverd. De belangstel ling voor deze begrooting was dit jaar veel kleiner dan anders. Iedereen was er van overtuigd dat de kanselier op de een of andere wijze een bron moest vinden om de 30 millioen pond te dek ken die dit jaar extra voor de herbewa pening moesten worden uitgegeven. Het publiek geloofde echter niet in de mogelijkheid van belastingverhooging, maar men hoopte dat de minister strengere maat regelen zou nemen tegen de zoo talrijke be lastingontduikers. Men verwachtte hiervan gouden bergen en men was vol vertrouwen dat dit voldoende zcu opleveren om de be- greoting in evenwicht te brengen. Men had verder wel met de mogelijkheid rekening gehouden dat er een belasting op schoon heidsmiddelen en patentgeneesmiddelen in gesteld zou worden, maar belastingverhoo ging, pee, dat scheen uitgesloten. Hoe anders echter is de werkelijkheid ge bleken. De minister begon zijn speech met een overzicht van het afgeloopen finan- ciëele jaar. De belangstelling in het over volle Huis was practisch tot het nulpunt gedaald. Deze apathie maakte echter snel plaats voor verbazing en teleurstelling toen de minister aankondigde dat hij het noodig vond de inkomstenbelasting met niet min der dan 6 pennies te verhoogen. Als de minister had aangekondigd dat hij heel de belasting zou afschaffing, dan had zijn rede niet meer verbazing en verwon dering kunnen wekken. Het Lagerhuis was verslagen. De conservatieve leden op de frontbanken draaiden onrustig op en neer, terwijl de leden der oppositie een gezicht zetten van: „Zie je nu wel, we hebben het altüd gezegd". Maar na deze bom was het sombere lied van Sir John Simon nog lang niet uit. Een belastingverhooging op thee van 2 pennies per pond met ingang van vandaag en een verhooging der benzinebelasting, waren de andere „goede gaven die hij in zijn be roemde roode doos in reserve had. Maatregelen tegen belastingontduiking. De bittere pil werd eenigszins verguld door de mededeeling dat de belastingontdui kers op alle mogelijke manieren vervolgd zouden worden. De minister sprak zijn be wondering uit voor de geniale wijze waarop men er in slaagde op volkomen legale wijze de belasting te ontduiken. De minister be loofde alle maatregelen te nemen om aan deze voor het land zoo kostbare „genialiteit" een einde te maken. Maar het Huis was ver baasd toen men hoorde dat de Kanselier van deze maatregelen niet meer dan een millioen pond verwachtte. Het ligt voor de hand dat de „man in the Street" met deze belastingverhooging alles behalve ingenomen is. Door deze verhoo ging bereikt het belastingcijfer het hoogste peil sinds 1922. Niet minder dan 5 shillings en 6 pence in elk pond moet nu aan belas ting betaald worden. Dit cijfer werd alleen overtroffen in de oorlogsjaren toen men 6 shillings moest betalen. Het publiek is er van overtuigd dat de intense herbewapening op de een of andere wijze betaald moet worden, maar de minis ter heeft hiervoor een zeer onpopulaire maatregel getroffen. Sir John heeft in zijn rede 'n beroep gedaan op de Vaderlandsch- lievendheid van zijn landgenooten: „Ik ben er van overtuigd, zoo zeide hij, dat iedereen - hoe bescheiden zijn beurs ook mag zijn gaarne naar vermogen zal meehelpen om voor de landsverdediging te betalen. Sir John heeft door deze begrooting zeer zeker niet de sympathie der bevolking ver worven, maar misschien juist daarom moet men bewondering hebben voor de wijze waarop hy het probleem heeft aangepakt. Deze belastingverhooging beteekent immers dat de herbewapening voor het grootste deel uit 's landsinkomen betaald zal wor den, terwyl leenen niet veel anders zou be- teekenen dan de huidige moeilijkheden te verschuiven naar de toekomst. Wat de Engelschman moet betalen. Het lijkt ons wel interessant U een klein idee te geven van het bedrag dat een En gelschman aan belasting moet betalen. De minister heeft de harten van den kleinen man gestolen door de nieuwe belastingver hooging alleen te laten gelden voor vrij gezellen met een inkomen boven de 270 pond en voor getrouwde paren met kinde ren voor inkomens boven de 460 pond. Een ongetrouwd man met een salaris van 500 pond bijvoorbeeld betaald 52 pond, 12 shil lings en 6 pence per jaar, terwijl een vrij gezel met een salaris van 1000 pond per jaar riiet minder dan 166 pond, 12 shillings en 6 pence betaald. Bij het beschouwen van deze cijfers moet men in aanmerking nemen dat de loonen in Engeland, door de veel hoogere levens standaard, veel hooger zijn dan bijv. in ons land. 500 pond is maar een zeer bescheiden inkomen. Landgenooten die we hier wel eens ont moeten verwonderen zich steeds over de groote salarissen die hier betaald worden. Men denkt dat alle Engelschen richards zijn, en men benijdt den middenstander met eenige kinderen die 1000 pond per jaar ver dient. We kunnen U echter verzekeren dat 1000 pond voor een man met schoolgaande kinderen een zeer bescheiden inkomen is. Zoo iemand betaalt, als hij e e n kind heeft, 128 pond 2 shillings en 6 pence belasting. Voor menschen met betrekkelijk lage salarissen is de belastingdruk echter lang zoo hoog niet. Een vader met een kind bij voorbeeld die 325 pond verdient, betaalt slechts 1 pond 13 shillings en 4 pence belas ting. De belasting is hier dan ook sterk pro gressief. Als men meer dan 2000 pond ver dient komt men nog voor een extra belas ting in aanmerking, de z.g. surtax. De sterke progressie van de surtax is de oorzaak van de vele belastingontduikingen waaraan Sir John Simon een einde wil maken. De inkomstenbelasting is een zwaar juk op de schouders der Engelschen. Maar ook de indirecte belastingen zijn zeer zwaar. De belasting op sterke drank bijvoorbeeld brengt niet minder dan 109 millioen pond op, een bedrag groot genoeg om de heele Engelsche vloot 11 maanden en 28 dagen aan het varen te houden. Zooals bekend is, zal Hitier zich 2 Mei a.s. naar Italië begeven, op uitnoodiging van den Koning van Italië en Keizer van Ethiopië en om het bezoek van den Duce aan Berlijn te beantwoorden. Hij zal op zijn reis vergezeld worden door de ministers Von Ribbentrop, Hess, Göbbels, Frank en Lammers, door den chef van den generalen staf generaal Keitel, den chef van de politie Himmler, den rijks perschef dr. Dietrich, den leider van de bui- tenlandsche organisaties van de N. S. D. A. P. gouwleider Bohle, den commandant van den lijfstandaard Adolf Hitier, S.S.- Obergruppenführer Dietrich, alsmede een aantal andere vooraanstaande personen uit partij en weermacht. De Führer zal zich eerst naar Rome be geven, waar hij eenige dagen zal verblijven als gast van den koning. Vervolgens zal hij een groote vlootparade te Napels bijwonen, alsmede mahoeuvres van leger en luchtvloot, waarna hij te Florence tegenwoordig zal zijn bij een betooging van de geheele bevolking. Bezoek aan den Paus onwaarschijnlijk. In religieuze kringen te Rome heeft men den indruk, dat de Führer, ter gelegenheid van zijn bezoek aan Italië, geen bezoek zal brengen aan den Paus. Het staatssecretariaat heeft tot nu toe nog geen aanvraag tot een audiëntie ontvangen en voor de aankomst van Hitier zijn nog slechts enkele dager,, zoodat het steeds minder waarschijnlijk wordt, dat de Führer een bezoek zal brenger aan het Vaticaan. In verband hiermede merkt men verder op, dat Hitier katholiek is en nooit door den Paus is veroordeeld, terwijl het concordaat met Duitschland nog steeds van kracht is. Het is niet waarschijnlijk, dat de Paus, in verband met de houding van de nationaal- socialisten, ten aanzien van de kerk, gewei gerd zou hebben Hjtler te ontvangen, indien dit gevraagd zou zijn. Beschouwing van de Giornale d'Italia. Naar aanleiding van het komende bezoek van Hitier aan Italië, schrijft de Giornale d'Italia o.a.: De vastberaden solidariteit van Duitschland en Italië vormt heden ten dage een der oorzaken van hun internationale macht en van hun succesrijke verdediging tegen talrijke vijandigheden, waarmede zij te kampen hebben. De a.s. ontmoeting tus- schen de beide groote leiders zal niet slechts een representatief karakter hebben. Het aan tal en de groote beteekenis van de politieke medewerkers, die den Führer zullen bege leiden, bewijst genoegzaam, dat de reis van Hitier naar Italië ook een belangrijken poli' tieken inhoud zal hebben. De as Rome-Ber- lijn blijft onveranderd en overheerschend in het politieke bewustzijn der Italianen. Het voor twee jaren tot wederzijdsch voordeel en tot nut van geheel Europa tot stand ge brachte accoord tusschen Duitschland en Italië zal thans te Rome nog verder verdiept worden. Wij hebben gisteren reeds ln het kort mee gedeeld, dat men in de meening, dat het ter rein wordt geraadgemaSftt voor een proces tegen dr. Schuschnigg, den vroegen Oosten- rijkschen bondskanselier en zijn medeminis ters, is verstrekt door de publicatie van een officieele mededeeling, waarin gezegd wordt, dat de vroegere Oostenrijksche regeering zich schuldig heeft gemaakt aan inbreuk op de grondwet. De onderdrukking van som mige politieke partijen in een parlementai ren democratischen staat, zoo vervolgt de mededeeling, staat gelijk met schending van de grondwet. Daarna wordt de redevoering aangehaald, welke Dollfuss in Juni 1933 ge houden heeft, waarin deze verklaarde vol gens de grondwet te arbeiden. Niettemin, zoo vervolgt de mededeeling, heeft hij ze geschonden. Hieraan wordt een lijst van personen toegevoegd, op wie de verantwoor ding voor de schending der grondwet wordt gelegd, t.w. Dollfuss, Schuschnigg, Winkler, Bachinger, Buresch, Weidenhoffer, Jakonlig en generaal Vaugoin. Van hen bevinden dr, Schuschnigg en generaal Vaugoin zich altijd nog, volgens Reuter, in het concentratie kamp van Dachau, en dr. Winkler, de vroe gere vice-kanselier, verliet het land na den moord op Dollfuss in Juli 1934. Hij zou nazi sympathieën gehad hebben en men hoorde daarna van hem in Berlijn. Kasteel van gravin Lonyay beschik baar voor verdreven Joden. De voormalige kroonprinses Stephanie van Oostenrijk-Hongarije, thans gravin Lonyay, de 73-jarige weduwe van kroonprins Ru- dolph, heeft, naar aan de Daily Telegraph and Morning Post gemeld wordt, haar kas teel aan de grens van Hongarije en Oosten- ALKMAAR, 29 April. Wij hebben gisteren nog juist een bericht kannen opnemen over de eerste bespre kingen tusschen de Engelsche en Fransche ministers, welke gistermorgen in Londen begonnen zijn. In den loop van den middag is een kort communiqué uitgegeven over die eerste be sprekingen en daarin heet het, dat volle dige overeenstemming is bereikt, al wordt er helaas geen melding gemaakt van de be sproken onderwerpen. Vernomen wordt echter, dat o.a. volkomen overeenstemming is tot stand gekomen ten aanzien van het vitale probleem der coördinatie van de Britsche- en Fransche defensie, in het bij zonder wat betreft de coördinatie der voor ziening van levensmiddelen en grondstof fen, die van essentieel belang zijn in oor logstijd. Volgens een ander bericht zou de tot stand gekomen overeenstemming o.m. een clausule bevatten betreffende het gebruik door de Britsche luchtstrijdkrachten van de vooruitgeschoven bases op Fransch gebied, terwijl een nog later bericht de overeen komst aldus formuleert, dat thans „alle kwesties, de coördinatie der Britsch- Fransche defensie betreffende, volkomen geregeld zijn". Behalve het laconieke communiqué, dat des namiddags werd uitgegeven en waarin slechts is meegedeeld, dat de conferentie van half elf tot kwart voor vijf heeft ge duurd, dat volledige overeenstemming om trent alle agenda-punten werd bereikt en dat de besprekingen vandaag zouden wor den voortgezet, zijn geenerlei officieele me dedelingen gedaan. De bijzondere correspondent van Havas is echter in staat mede te deelen, dat de be sprekingen van heden in de eerste plaats de betrekkingen tot Italië tot onderwerp hadden. De Britsche ministers gaven een gedetailleerd overzicht van het tot stand komen van het Britsch-Italiaansche verdrag en van hun verwachtingen van dit accoord voor de toekomst. In de Britsche opvat- tingen is het tot stand komen van dit ver drag een stap in de richting van den alge- meenen vrede in Europa, welke het essen- tieele doel blijft van de Britsche politiek. Frankrijk, dat bereid was geweest, deel te nemen aan de Britsch-Italiaansche be sprekingen, indien Mussolini hierin zou hebben toegestemd, is voornemens, even eens de normale betrekkingen met Rome te herstellen. Dit zal op korten termijn kunnen geschie den door de erkenning van de verovering van Ethiopië. Aangezien de overeenkomst van Rome ook in 't terugtrekken van de viijwilligers uit Spanje voorziet, heeft lord Halifax ook deze kwestie ter conferentie besproken. Bonnet wees vervolgens op de voorwaarden, waaraan moet worden voldaan, om het te rugtrekken der vrijwüligers doeltreffend te maken Vervolgens werd van gedachten gewis seld over de technische samenwerking tus schen beide landen. Lord Halifax herinner de aan de wederkeerige overeenkomsten inzake de verdediging van het grondgebied. De Britsche regeering heeft een uitgebreid programma van reorganisatie opgesteld, teneinde de strijdmacht te land, ter zee en in de lucht in staat te stellen, het nationale gebied en de verbindingslijnen te verdedi gen. Zooals de Britsche pers reeds herhaal delijk heeft aangeduid, verlangt Engeland vooral op luchtvaartgebied een nauwe sa menwerking met Frankrijk. Aangezien Engeland een eiland is, is het zeer kwets baar voor aanvallen uit de lucht en deze kunnen alleen worden tegengegaan door een ver vooruit geschoven verdediging, met bases op Fransch grondgebied. Daladier en Bonnet zijn na de zitting op de Fransche ambassade teruggekeerd. De Fransche premier heeft daar de vertegen woordigers van de pers ontvangen. Hy ver klaarde den journalisten, dat hij tot zijn groote spijt tot geheimhouding verplicht was, „want wij hebben ons wederzijds ver bonden, niets bekend te maken nopens on ze besprekingen. Ik kan u intusschen ver zekeren, dat wij ten opzichte van de be langrijke kwesties, die wij besproken heb ben en die de helft omvatten der proble men, die op de agenda voorkomen, gemak kelijk tot een volkomen overeenstemming zijn geraakt. Morgenmiddag zullen wij de gedachtenwisselingen ongetwijfeld beëindi gen en wij verwachten, des avonds dan weer in Parijs terug te zijn. Wij zijn tot een accoord gekomen, dat nog nimmer bereikt was, ten aanzien van zekere problemen van vitaal belang. Ik kan er niet genoeg op aandringen, dat gij er met nadruk op wijst, welk een sfeer van onderling vertrouwen by onze bespre kingen aanwezig was". Minister Bonnet verklaarde den journa listen op zijn beurt, dat vandaag de volgen de punten besproken zijn: Italië, de Fransch-Italiaansche onderhandelingen, de volkenband, erkenning van Italië's verove ring van Abessinië, Spanje, het terugtrek ken der vrijwilligers, de nationale defensie, technische en economische accoorden tus schen beide landen. Daarentegen zullen de Duitsche en Tsjecho-Slowaaksche problemen en in het algemeen de kwesties, die midden-Europa raken, eerst morgen aan de orde komen, evenals de vooi uitzichten in het Verre Oos ten. De Fransche ministers hebben met hun Britsche collega's niet gesproken over fi- nancieele zaken, die trouwens niet op het programma stonden. De Britsche en Fransche ministers zijn in het bezit van het Tsjecho-Slowaaksche me morandum, dat te Londen en Parijs over handigd is en waarin de Tsjecho-Slowaak sche regeering een uiteenzetting geeft van do concessies, die zij bereid is te doen aan de Sudeten Duitsche partij, om een regeling tot stand te brengen. Deze concessies waren reeds opgesteld vóór de bekende redevoe ring van Henlein op Zondag j.L Volgens Tsjecho-Slowaaksche kringen in Londen gaan de concessies ver. Het memo randum was opgesteld met het oog op de bereidwilligheid der Britsche en Fransche regeeringen, om Tsjecho-Slowakije allen mogelijken bijstand te verleenen ter oplos sing van het Sudeten probleem. Terzelfder- tiid werd toen bij de Tsjecho-Slowaaksche regeering aangedrongen op het nemen van onmiddellijke stappen ter verzoening met de Sudeten-Duitschers in het belang van den Europeeschen vrede. De Tsjecho-Slowaaksche regeering besloot daarom, Groot-Brittannië en Frankrijk de maatregelen voor .e leggen, die zij over weegt en dezen landen te verzoeken, hun meening daarover uit te spreken. Verwacht wordt, dat deze maatregelen zullen besproken worden door de Britsche en Fransche ministers tijdens hun gedach tenwisselingen van morgen en dat zij hun opvattingen aan Praag zullen mededeelen. Die opvattingen zullen daar in ernstige overweging worden genomen. Hoe ver de concessies van Praag overigens echter ook mogen gaan, er zijn twee eischen, welke de Tsjecho-Slowaaksche regeering onwrikbaar van de hand wyst, n.L de erkenning van de nationaal-socialistische partij en het op geven van de verdragen met Frankrijk en Rusland. rijksch Burgenland, het kasteel Orozvar, als een tijdelijk tehuis voor de Joodsche vluch telingen beschikbaar gesteld. Ofschoon de Hongaarsche autoriteiten weigeren den Joden toe te staan Hongarije binnen te komen, slagen de Oostenrijksche nationaal-socialisten er toch in, een aantal deze vluchtelingen op onbewaakte punten over de grens te zetten. De voormalige kroonprinses heeft thans order gegeven, dat al deze vluchtelingen een onderdak in haar kasteel en op haar grond gebied zullen vinden en van voedsel voor zien zullen worden, indien de Hongaarsche autoriteiten dit toelaten. Tusschen Frankrijk en Engeland is overeenstemming bereikt inzake coördinatie van de Britsche en Fran sche defensie. Wij hebben de bespre kingen, welke gisteren te Londen ge voerd zijn, in den „Algemeenen toe stand" behandeld en kunnen dus daarnaar verwijzen. Van belang is hier echter de ge spannen belangstelling, welke in Duitschland bestaat voor deze be sprekingen. De Duitsche bladen wijzen er in op schriften en commentaren op, dat de Tsjecho-Slowaaksche kwestie op den voorgrond der besprekingen staat. (Deze kwestie komt waarschijnlijk vandaag aan de orde). Men verbergt in Berlijn nauwe lijks de ongerustheid, die in Duitschland gewekt wordt door de mogelijkheid, dat de Fransche en Engelsche regeeringen op dit punt een gemeenschappelijke gedrags lij. zouden aanvaarden. De „Nachtausgabe" geeft uitdrukking aan de hoop, dat de te Londen byeen zijn de ministers zich er van zullen onthouden „verouderde internationale bepalingen te verdedigen, maar plannen zullen ontwer pen, die dienstig zullen zijn aan de orga nisatie des vredes, zonder een oorlogsge vaar in te houden". De Londensche correspondent van het „Berliner Tageblatt" is verbaasd, dat in Engeland plotseling de opvatting uitge sproken wordt, dat „Engeland meer goe deren moet afnemen van de kleine Bal- kanstaten en Centraal Europa, om te strijden tegen den invloed van andere staten". De Parysche correspondent van de „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft met ergernis over „de herleefde Entente Cordiale" en de Frankfurter Zeitung vraagt: „Waarom dat alles, tegen wélk gevaar wil men zich beschermen?" Arrestaties in Italië. In een officieel Italiaansch communiqué wor den de berichten in de buitenlandsche pers over arrestatie van duizenden joden en tegenstanders van het nationaal-socia- listisch bewind in Italië in verband met het bezoek van Adolf Hitier „fantastisch" genoemd. Wel heeft de politie een aantal „verdachte personen" in bewaring geno men, doch alleen in de drie steden, welke door den Führer zullen worden bezocht. Deze maatregel, welke geheel normaal is, treft niet in het bijzonder de joden. Wear incidenten in Palestina. - Eenige incidenten zijn voorgevallen op den eersten dag dat de deelingscommissie in Palestina vertoeft. Op verschillende instellingen werden schoten gelost. Een hangar werd in brand gestoken, een tele foonlijn vernield, een spoorlijn versperd op twee plaatsen. Er vielen daarbij geen. slachtoffers. Te Jeruzalem zyn dertien verdachte Arabieren gearresteerd. De in het concentratiekamp van St. Jean d'Acre opgesloten Arabieren, die in hon gerstaking waren gegaan, hebben deze opgegeven, aangezien zij aan het einde van hun krachten waren gekomen. Een ongewone hittegolf. - De Ameri- kaansche staten aan den Atlantischen Oceaan zijn plotseling bezocht voor een voor dezen tijd van het jaar ongewone hittegolf. Giste ren werd de hoogste temperatuur sinds 50 jaar bereikt. In New York steeg de thermo meter tot boven 30 graden in de schaduw. Hotel in Argentinië ingestort. - Te Commodoro rivadavia is het hotel „Europa" ingevolge een gasontploffing ingestort. Een persoon kwam om het leven, en zes anderen werden ernstig gewond. Amerikaan door Chineesche bandieten gedood. - De Amerikaansche ambassade te Peiping heeft het departement van buiten landsche zaken ervan in kennis gesteld, da Chineesche bandieten een Amerikaansch burger, James Dempster, een majoor by het Leeer des Heils, hebben doodgeschoten te Tinghsien, 120 mijl ten Zuiden van Peiping, j,l. Donderdagmorgen. i

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1