Turnkring Alkmaar en Omstreken. Nazi-propaganda in Hongarije. De Duitsche rassenleer. Een beschouwing in de „Osseivatore Romano". Een putsch in Tsjecho-Slowakije Nieuws in 't kort. NOORDSCHARWOUDE Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten NIEUWE NIEDORP EGMOND BINNEN HEERHUGOWAARD BERGEN ZUIDSCHARWOUDE HENSBROEK SCHOORL WIERINGERWAARD TWEEDE BLAD. 3 is. men kan er mee beginnen als men heel jung is en men kan het ook nog doen als men reeds heel oud geworden is: het voorbeeld van hen, die ver over de zestig thans nog eiken mooien dag op het water verschijnen, zijn legio. Daarom behoeft er geen aarzeling te bestaan voor hem of haar, die in de buurt van de ouderlijke woning een roeivereeni- ging kent: gaat roeien. Tot heil van uw lichaam, tot heil van uw geest. Turnen Drie-kringen wedstri.id in de Korenbeurs. De turnkring Alkmaar en Omstreken or ganiseert elk jaar zijn bekende en populaire Korenbeurswedstrijden. Tot nog toe werden deze wedstrijden gehouden op een Zondag, maar zulks zal dit keer niet het geval zijni omdat de wedstrijden dit jaar een veel groo teren omvang hebben en nog veel belangrij ker geworden zijn. Zaterdag 7 Mei a.s. begint het groote feest n.1. met een drie-kringen-wedstrijd tusschen den Kennemer turnkring, den kring Hol lands Zuiderkwartier en den Alkmaarschen turnkring. Dien Zaterdagavond zullen dus de beste acht dames en acht heeren van deze drie turnkringen tegen elkaar uitkomen en men zal dus goede wedstrijdsport te zien krijgen. Wie de sterkste zal zijn? Dat is bij geen benadering te zeggen. Wel weten we nog, dat Alkmaar een jaar geleden in Aalsmeer den eersten prijs heeren en den tweeden prijs dames won, maar veel zegt dat niet. Het zegt alleen, dat Alkmaar ook nu niet kans loos zal zjjn. Maarhet verschil was toen uiterst gering en zal Zaterdag a.s. misschien even gering zijn. Toch hopen we, dat Alkmaar zegevierend uit den strijd mag komen; het zou zoo aar dig zijn voor zijn aanhang: want.T.het zal de eerste maal zijn, dat de turnkring onder eigen vlag werkt. De vlag, die verleden jaar op de jubileumfeesten werd aangeboden, is n.1. gereed gekomen en Zaterdag 7 Mei zal zij voor het eerst wapperen in de Koren beurs! Den volgenden dag komen dan de echte Korenbeurswedstrijden aan de beurt. Daar voor zijn dit jaar maar eventjes 650 deelne mers ingeschreven, zoodat de organisatoren een heel werkje hebben, om het programma samen te stellen. Maar dat is hun wel toe vertrouwd. Het gevolg is echter, dat reeds des mor gens om 9 uur begonnen wordt; dan alleen kan men op tijd klaar zijn. Beide avonden worden natuurlijk beslo ten met een bal, dat als steeds wel weer met enthousiasme begroet zal worden. En als alles achter den rug is, en alles goed verloopen is, zal het kringbestuur kunnen zeegen: „gymnastiekeen volkszaak". En dat is tenslotte de bedoeling van allen, bestuurderen, jury-leden en deelnemers. ÜRuiteidattd De Kamerdebatten over het wetsontwerp op het herwapeningsprogram en het beleg gingsprogram hebben in verschillende Hon- gaarsche kringen ongerustheid aan den dag gebracht ten opzichte van de versterking der nationaal-socialistische propaganda. De libe rale afgevaardigden stelden o.m. het optre den te Boedapest aan de kaak van 72 gehei me genootschappen. Andere afgevaardigden wezen op de agitatie, die de Anschluss ge wekt heeft onder de leden van de Duitsche minderheid in Hongarije. Verschillende spre kers wierpen na elkaar licht op de onzeker heid, die door de Joden wet is gewekt. De eerste minister, Daranyi, gaf in zijn beantwoording der sprekers uiting aan de hoop, dat de agitatie onder de Duitsche min derheid vanzelf tot rust zal komen. Voorts wees hij er. op, dat de regeering niet zal aarzelen, zoo noodig, nieuwe ener gieke maatregelen te nemen tegen extremis ten. Voorts verdedigde spr. de buitenlandsche politiek zijner regeering tegen de aanval len der socialisten en zeide, dat „de eenig re delijke politiek op het oogenblik, waarop de buurstaten zich aangesloten hadden tegen Hongarije, was vrienden te zoeken". Onder het opschrift: „Voorbeelden van ras sentheorieën" publiceert de Osservatore Ro mano uitvoerige uittreksels uit kortelings in Duitschland verschenen studiën, die de su perioriteit der Noordsche rassen boven het mediterrane ras trachten vast te stellen. Het blad haalt passages aan, waarin de schrij vers onvriendelijke waardeeringen jegens de Italianen formuleeren en de meening uit spreken, dat de kolonisatie van Abessinië ge makkelijk zal zijn, aangezien „in de kwestie der rassenmenging de Italianen geen zeer ïi- goureus beginsel zullen doen gelden, omdat het rasverschil tusschen hen en de Afrikanen niet zeer groot is". De Osservatore Romano schrijft naar aan leiding hiervan: „Wij hebben reeds gelegen heid gehad te zeggen, dat een zoodanige op vatting over de mediterrane volken, die het aanschijn hebben geschonken aan een be schaving, die de beschaving der geheele we- »eld is, automatisch de onwetenschappelijke en partijdige structuur van dergelijke theO' rieën, die onhoudbaar zijn ten opzichte van de geschiedenis en de werkelijkheid, aan de haak stelt. Wij voegen hier slechts aan toe, dat wanneer het christendom zich tegen een dei geljjke rassenleer verzet, het niet alleen het materialistische en zoölogische wezen daarvan verwerpt, maar ook de gevaarlijke consequenties, die de broederschap der vol keren hun waardigheid en wederzijdsche achting, d.w.z. de basis en de noodzakelijke voorwaarden tot samenwerking in vrede tus schen de volkeren vernielen. Wat er van waar is. Bij informatie door den correspondent van Havas toonde men zich in bevoegde kringen der Sudeten-Duitsche party hoogst ver baasd over den inhoud van het artikel in de Angriff, waarin de regeering te Praag er van beschuldigd werd, op 1 Mei een putschbe- tooging in de Sudeten-Duitsche gebieden te hebben willen uitlokken. In het gebouw der partij verklaarde men van deze zaak niets te weten. Wel verwees men naar een klein berichtje, dat hedenochtend in het blad „Die Zeit" is gepubliceerd en dat als volgt luidt: ■In het gebied van Reichenberg is eenige weken geleden een agent-provocateur ver schenen, die de Sudeten-Duitschers er toe tracht te brengen, misdrijven tegen de vei ligheid van den staat te plegen. Hij geeft zich uit voor Duitsch officier en heeft een rijks-Duitsch accent. De leiding der party waarschuwt al haar leden en verzoekt hun. zich zelfs niet te laten verleiden tot simpele gesprekken met dit individu, dat zich Gla- ser of Seidel moet noemen. Indien deze agent opnieuw mocht opduiken, dient hij onmid dellijk by de politie te worden aangebracht". 184 personen van ysbrekers geëva cueerd. - Drie Russische vliegtuigen, die waren opgestegen van hun basis te Bixis, bij de monding van de Lena (Siberië), hebben 184 personen geëvacueerd van boord van de ijsbrekers „Sedov", „Maly- guine" en „Sadko"; 35 mannen werden aan boord der schepen gelaten. Zij hebben levensmiddelen, kleeding en brandstof voor twee jaren ontvangen. De „Sadko" en de „Malyguine" werden door den winter verrast en door het ijs ingesloten, toen zij op weg waren naar de Long-eilanden, waar een wetenschappe lijke expeditie zou overwinteren. Vier voedselweigeraars overleden. - Vier gedetineerden van het concentratie kamp te Akkre (Palestina) die sedert eenige dagen voedsel weigerden, zijn overleden. De proteststaking ten gunste der gevan genen wordt in de steden van Noord- Palestina voortgezet en men acht het mogelijk, dat deze zich nu zal uitbreiden tot het geheele Arabische deel des lands. Twintigduizend boeren naar Tripolis. - Tegen het einde van October zullen ingevolge een besluit van den Italiaan- schen ministerraad inzake versterking der kolonisatie ongeveer 20.000 Italiaansche boeren naar Tripolis vertrekken. Een doodvonnis in Frankrijk. - Zaterdagmorgen zal een doodvonnis te Parijs voltrokken worden. De veroor deelde, Moysse genaamd, is schuldig ge bleken zijn buitenechtelijk kind gemarteld en tenslotte gedood te hebben. Hij had het lijkje achtergelaten in de nabijheid van den grooten weg te Versailles. Het kind was vijf jaar. Dit zal het eerste doodvonnis zijn, dat sedert twee jaar te Parys wordt voltrok ken. De president der republiek heeft het dossier van Moysse gisteren bestudeerd, maar geen termen aanwezig geacht om gratie te verleenen. Oud-keizerin gaat kroonjuweelen ver- koopen. - De oud-keizerin van Abessinië is uit Palestina naar Europa scheep gegaan om daar, naar men meent, haar laatste kroon juweelen te verkoopen. Communisten gearresteerd. - De Pool- sche politie heeft te Warschau 37 communis ten gearresteerd in verband met den komen den eersten Mei. Een geheime drukkerij werd ontdekt en een aantal pamfletten, welke op 1 Mei verspreid zouden moeten worden, zyn in beslag genomen. Militaire ballon door den bliksem ge troffen. - Nabij Ditche (Fr.) is een militaire kabelballon door den bliksem getroffen en omlaag gestort. Twee officieren kwamen om het leven, vijf minderen werden ernstig ge wond. Particulier vliegtuig neergestort. - Het vliegtuig van den Duitschen gouwleider Terboven, den opperpresident van de Rijn provincie, is gisteravond bij aankomst op het vliegveld van Essen verongelukt. Het ongeluk zou toe te schrijven zijn aan een motordefect. De bestuurder kwam om het leven. Terboven werd gewond. Hij naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is echter niet gevaarlijk. JUcuinciaal Tlieuws Een film van de gymnastiekver- eeniging Hercules en Hygiëa. Na maandenlangen arbeid is de film, welke van de non-stop-revue „Met volle vaart" van Hercules en Hygiëa is ge maakt, gereed gekomen. Het was geen gemakkelijke opgave voor de heeren K. Boot Jrz., dr. H. Wilmink en J. Deutekom om deze film te maken tot het waardevol bezit voor de vereeniging, dat het thans geworden is. Men beschikte uiteraard niet over de middelen, welke den beroepscineasten ten dienste staan, terwijl men ook niet met ervaren filmspelers te doen had. Het wa ren allemaal amateurs, hetgeen natuurlijk zijn moeilijkheden opleverde. De eigen lijke opzet was, een film te vervaardigen van pl.m. 150 meter lengte. Doch al met al is het ruim 600 meter geworden, zoodat de vertooning ongeveer 1)4 uur in beslag neemt. Men is er in geslaagd een film te ver vaardigen, welke het zeer zeker zal doen. Er zit handeling in, de aandacht wordt steeds geboeid. Dat is ons gebleken by de eerste vertooning ten huize van dr. Wil mink te Zuidscharwoude. De regie was in handen van den heer K. Boot, directeur van Hercules en Hygiëa. Dokter Wilmink te Zuidscharwoude be diende de camera en de heer J. Deutekom zorgde voor aardige teksten. In de gezellige bijeenkomst, welke voor en na de filmvertooning werd gehouden, hebben de heeren hun ervaringen mede gedeeld. Dat het geen gemakkelijke taak was, wordt wel gedemonstreerd door den tijd, welke aan de vervaardiging van de film is besteed. Drie maanden achtereen, elke week drie avonden, heeft men ge werkt. Sommige opnamen hebben veel tijd in beslag genomen. Eén zelfs drie avonden. Het verlichtingsvraagstuk is aanleiding geweest tot vele moeilijk heden, doch het resultaat op de film is zeer bevredigend. Het laatste gedeelte, waarin de kleuters optreden als kabouters, welk gedeelte is opgenomen te Bergen en geheel in de natuurlijke kleuren wordt geprojecteerd, is heel mooi. Deze film, geheel gespeeld en vervaar digd door amateurs, zal ongetwijfeld veel belangstelling trekken. Niedorperpolder. Stemgerechtigde ingelanden van den Niedorperpolder onder Nieuwe- en Oude- Niedorp vergaderden ten lokale van den heer de Weerd te Terdiek onder voorzitter schap van den heer J. Stammes. Benevens het voltallig bestuur waren zes ingelanden aanwezig. De voorzitter deed enkele mededeelingen terzake het slootwerk, dat wordt uitgevoerd in werkverschaffing. Het werk is met een paar weken vrij zeker afgeloopen. Het be drag. wat hiervoor was begroot, zal niet ge heel worden verloond. De bijzondere kosten, welke alleen voor rekening van den polder komen, zullen het begrootingscijfer tamelijk overschrijden. Alle molenslooten zullen aan stonds in uitstekende condities zijn. De ontvangsten hebben bedragen f 10.089,71 en de uitgaven f 9.536,24, zoo een voordee- lig saldo van f 553,47. De begrooting werd vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van f 15.423,29, terwijl alsdan de omslag is bepaald op 8 per H.A. Noodgedwongen, zeide de voorzitter, moest de omslag met 1 per H.A. worden verhoogd. Toegelicht werd. dat de omslag over de laatste drie jaar a f 6 en een jaar a 7 eigenlijk te laag is geraamd en hier door de reserve geheel is opgeteerd, hetgeen zich thans wel eenigszins wreekt. Het is duidelijk, dat een verhooging niet kon uit blijven. Daarbij heeft een belangrijke repa ratie aan de machine ook een tamelijk be drag gekost, maar de machine is nu weer perfect in orde en het werk van de firma van Maarleveld te Alkmaar wordt ten zeer ste geprezen. Besloten werd een kasgeldleening voor 1938 aan te gaan van 5000 tegen een rente van ten hoogste 2 Het bestuur zal te zijner tijd een kasgeld leening aangaan voor 1939 tot een bedrag van 2000 voor de billijkst mogelijke rente. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten waarin wordt aangedrongen op renteverlaging van de nog loopende lee ningen, en nu met de tegenwoordige geld schieters geen voldoende overeenstemming kon worden bereikt, werd besloten over te gaan tot algeheele aflossing en een nieuwe leening aan te gaan groot 3800, af te los sen in tien jaar, tegen een rente van ten hoogste 3)4 pet. Besloten werd over te gaan tot ruiling van enkele slootgedeelten voor verbetering Terdiekerweg in de gemeente N.-Niedorp, met het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Op alle besluiten zal de goedkeuring wor den gevraagd van Ged. Staten. Aan het bestuur werd wederom machti ging verleend tot het uitvoeren van werken voor den Polder in eigen beheer. Nog werd besproken om het slootershout, dat nog in uitstekende conditie verkeert, op zoo voordeelig mogelijke wijze van de hand te doen. Het beste werd geacht alles aan een Polder die nog denkt slootwerk uit te voeren, over te doen. Ook de motorpomp is nog in zeer goeden staat. Een dusdanige Overdracht werd voor beide partijen het voordeeligst geacht. Bonnen- en steunverleening. De volgende week treedt voor deze gemeente een nieuwe regeling zoowel voor de uitreiking van bonnen voor levensmid delen, als voor de uitbetaling van steun gelden in werking. Te beginnen met Maandag 2 Mei zullen de bonnen voor levensmiddelen niet meer op Dinsdag, maar uitsluitend des Maan dags worden afgegeven, en wel tusschen half 11 en half 12 ten gemeentehuize. Voor de week van 2 tot 8 Mei zijn gel dig de bonnen Nr. 18. De steungelden, die tot heden op Dins dag werden uitbetaald, zullen eveneens te beginnen met Mei, op Woensdag worden betaald,' voor de eerste maal Woensdag 4 Mei, tusschen 10 uur en half 11. Belang hebbenden moeten van deze verandering wel nota nemen. Opgebracht. Op verzoek van de Rijksrecherche werd hier Dinsdag aangehouden een zekere W. B., die eenige jaren geleden hier woonachtig was, en pas sedert enkele maanden uit de gevangenis was ontslagen. Polderkeur. De op 1 December 1937 door het Be stuur van den Wimmenummerpolder vastgestelde keur is bij besluit van Ged. Staten van 13 April goedgekeurd. Feestvergadering Chr. Oranje- vereeniging. De Chr. Oranjevereenaging alhier had ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Juliana een feestvergadering georganiseerd. Deze werd Vrijdag gehou den in de geref. kerk aan den Basserweg, welk gebouw nagenoeg geheel gevuld was met belangstellenden. Medewerking verleenden o.a. mr. Schenkeveld van Alkmaar, de heer dr. Th. H. van Andel van St. Pancras en de Chr. Gem. Zang- vereeniging „Zingt den Heere" uit Heer- hugowaard. De heer D. Gootjes Cz., voor zitter der vereeröging, sprak er zijn ge- noedoening over uit dat zooveel belang stelling voor deze avond bestond en hoop te dat deze avond mocht slagen. Als eerste der sprekers trad op mr. Schenkeveld met als onderwerp: De naam der prinses. Hij belichtte vooral het historisch gewordene uit het Huis van Oranje met ons volk, het volk van Nederland en schetste op keurige wijze de slotvrouwe van Dillenburg, Ju liana van Stolberg. In alle opzichten is zij geweest een vrouw waarop het Nederland- sche volk met trots terug kap zien. Als tweede spreker trad op de heer dr. Th. H. van Andel van Sint-Pancras die uiteen zette waarom wij weer spontaan van geestdrift blaken wanneer het om het Huis van Oranje gaat. Dan voelen wij ons vereend met dat koningshuis. De zangvereeniging wisselde een en ander af, 't welk zeer bij het publiek in den smaak viel. Het geheel was een goed geslaagde avond waar met dankbaarheid op kan worden terug gezien. Een nieuwe vlag. Evenals zoovele vlaggen had bij de ge boorte van prinses Beatrix ook de vlag der N.-H. kerk het moeten ontgelden en er wa ren niets anders van overgebleven dan eenige flarden. Ook thans bracht de Zusterkring Odith weder redding aan de als zoovele kerk voogdijen met een leege kas tobbende plaatselijke kerkvoogdij. Namens de dames werd aan het kerkbe stuur een prachtige vlag overhandigd. Gouden huwelijksfeest. De echtelieden J. Louwe en M. Louwe-— Ligthart vieren morgen hun gouden hu welijksfeest. Propaganda-avond Onderwijsfonds voor de scheepvaart. .Vrijdagavond werd in het lokaal van den heer P. Kramer alhier een propaganda- avond gehouden door het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Er was vrij veel be langstelling, vooral van de zijde van de jeugd. Dc burgemeester van Zuidscharwoude, jhr. A. L. van Spengler, opende de bijeen komst met een woord van welkom. Aan het verzoek om medewerking voor de propa ganda voor dit instituut heeft spr. volgaarne voldaan; hij is het Economisch Technolo gisch Instituut dankbaar voor de pogingen om voor de aankomende volwassenen, voor wie de kansen voor de toekomst niet gun stig zijn, doordat de welvaart aan den Lan- gendijk wel niet meer zoo geheel terug zal keeren als vroeger 't geval was, 'n anderen werkkring te zoeken. Daarom heeft ïr. Fuhri Snethlage gedacht aan plaatsing bij de binnenvaart of kleine kustvaart. De vraag: „Wat zal mijn zoon worden" is door de tuinders moeilijk te beantwoorden. Dat allen tuinbouwer kunnen worden is uitge sloten. In de Rijnvaart en de kleine kust vaart zijn voor de jonge krachten nog wel kansen. Met beide handen moeten wij de kans, die het Ec. Techn. Inst. ons aanbiedt, aangrijpen. Spr. beval het gebodene in aller belangstelling aan. Men heeft wel eens de opmerking vernomen: waarom moeten wij schipper worden, nu hier de schippers niets te doen hebben? De film en de spreker zul len hierop het antwoord geven. Hierna werd een aanvang gemaakt met de vertooning van de film van het Onderwijs fonds voor de binnenscheepvaart, welke een duidelijk beeld gaf van al hetgeen er op scheepvaartgebied te koop is in Nederland en liet zien hoe het onderwijs voor de schip perskinderen verzorgd wordt. Ir. Fuhri Snethlage, directeur van het Econ. Techn. Inst. van Noordholland, heeft na een woord van dank tot de burgemees ters voor de door hen verleende medewer king op de mogelijkheden gewezen, welke in de scheepvaart bestaan; voor goed opgeleide jongemenschen is daar wel een stuk brood te verdienen. Voor deze oplei ding verwees hij naar de op de film opge nomen school. De heer de Jong, zoon van den directeur van het Onderwijsfonds v. d. scheepvaart, sprak in de plaats van zijn vader, die ver hinderd was. Deze sDreker zeide, dat er door de groote uitbreiding van de binnenvaart en van de Rijnvaart behalve plaats voor de schipperskinderen ook plaats is voor die uit andere bedrijven. Een belangrijke vraag naar opgeleid personeel bestaat in de Rijn vaart, waar de sleepschepen worden ver vangen door motorschepen en dus meer ge schoold personeel noodig is. De opleiding aan de school duurt 2 jaar. Toegelaten worden jongens van 1416 jaar. Zij zyn intern en hun wordt zoodanig on derwijs gegeven, dat zij een goeden onder grond hebben om op voort te werken en zich op hun gemak voelen in de scheep vaart. Mits zij een goede opleiding ontvan gen hebben is er plaats. Voor plaatsing wordt ook door het O.F. gezorgd. Aan de hand van eenige vragen deelde de spr. nog mede, dat de kosten voor de opleiding 5 per week zijn, alles inbegre pen, onderwys, huisvesting enz. In bijzon dere gevallen, wanneer de ouders niet in staat zijn te betalen, bestaat de mogelijk heid van reductie. Ook over de loonen welke in de Rijnvaart en de kustvaart worden verdiend, deed spr. eenige mededeelingen. Burgemeester van Spengler sloot hierna de bijeenkomst, dank brengende aan hen die de film hier vertoond hebben en aan ir. Fuhri Snethlage voor het door hem geno men initiatief. Het is de dure plicht van de ouders, om, nu 't in den tuinbouw niet meer gaat, naar andere wegen om te zien. Als het getij verloopt moet men de bakens verzet ten. Het kostenvraagstuk is misschien wel op te lossen, wannee.- er soms moeilijkhe den mochten zijn. Spr. beval het gebodene in de aandacht van de aanwezigen aan. 39 jaar woont dit gouden paar in Bergen, waarvan 17 jaar in de boerderij aan den Pergerweg, naast den speeltuin „De bedriegertjes". Daarvóór bewoonden zij de mooie boerderij aan het einde van de Bergervaart, waar thans een zoon het veehoudersbedrijf uitoefent. De 74-jarige heer Louwe en zijn 72-jarige echtgenoote genieten een goede gezondheid en beoefenen nog het vee houdersbedrijf. De heer Louwe werd in de Zijpe gebo ren, zijn bruid te Warmenhuizen. Hun huwelijk werd gezegend met 7 kin deren en aangezien een dochter morgen haar zilveren huwelijksfeest viert, is de boerderij te klein voor het dubbele feest, dat daarom morgen in het Oranje-hotel zal worden gehouden. Wij bieden het gouden paar van deze plaats onze gelukwenschen aan. R. K. Sportvereeniging. Jaarvergadering r. k. sportvereeniging „Berdos". Donderdagavond hield de r. k. sportver. „Berdos" haar jaarvergadering in „St. Jan." Voorzitter was de heer C. de Wit. Na het vaststellen der notulen kwam de begrooting aan de orde welke aan inkom sten en uitgaven sloot tot een bedrag van 980. Bij de bestuursverkiezing werden alle be stuursleden herkozen, uitgezonderd de hee ren de Wit en Schmidt, die zich niet meer herkiesbaar hadden gesteld. De plaats van den heer de Wit, die tot eere-voorzitter werd uitgeroepen, wordt thans ingenomen door den heer Beukers. De vacatures, die thans zijn ontstaan zullen mettertijd worden aangevuld. In de kas en elftalcommissie zijn geen wijzigingen aangebracht. Het aantal leden is dit jaar onder de junio ren sterk toegenomen, het seniorenelftal liep echter iets terug. Bij de rondvraag werd er op aangedrongen een materiaal-commissie te benoemen. Hier voor werden aangewezen de heeren P. Bra kenhof, Betlin en B. Fiebé. Hierna sluiting. Kerkelijk huwelijksinzegening. Als bijzonderheid vermelden we dat hier Vrijdagmiddag een huwelijk kerkelijk is ingezegend. Op zich zelf natuurlijk niets buitenge woons. maar wel dat dit sedert 1900 in onze kerk niet meer is voorgekomen. De inzege ning geschiedde door ds. Bloemhoff uit Heiloo. Naar wij vernemen zal ds. Boeke Zon dag in den gewonen dienst zijn 25-jarig ambtsjubileum herdenken. Concert. Met zeer veel genoegen hebben we Don derdagavond kennis gemaakt met de Scha- ger Orkestvereeniging met dameskoor, die geheel belangeloos een concert hebben ge geven in de Ned. herv. kerk. De heer Korndörffer sprak in zijn ope ningswoord zijn groote blijdschap uit, dat zoo'n groot aantal het oude Kerkepad heb ben kunnen vinden. Na een bijzonder woord van welkom tot de orkestvereeniging zeide spreker, dat het doel van dezen tweeledig is, n.1. het gemeenteleven trachten omhoog ie werken en ten 2de om de financiën te steu nen. Daarna werd medegedeeld, dat aan de kerk noodzakelijke herstellingen moeten gebeuren. De synode zal wellicht een groot gedeelte daarvan betalen, het overige zal echter voor rekening komen van het kerk bestuur. Nu is ons gebleken, dat juist de slechte toestand der geldmiddelen van onze kerk eenige ongerustheid in de gemeente heeft veroorzaakt. In overleg met de Ned. Herv. Vrouwen club is besloten binnen zeer korten tijd aan alle ingezetenen een inteekenlyst aan te bieden. Het flinke bedrag, dat een paar weken geleden reeds met een bepaald doel is geschonken, mag als voorbeeld gelden. Hierna was 't de beurt aan de orkest vereeniging. Het was een uitgebreid programma, dat opende met de chronologische potpourri Von Glück bis Wagner. Het kloosterkoor, gezongen door de mu sici, was zuiver en domineerde niet. Na een zestal korte godsdienstige liederen zong het dameskoor van de S.O.V. een vijftal liederen. Ontroerend en zuiver, dank zij de eminente leiding .van den heer Hovenier, werden e liederen voorgedragen. Het is niet doen ij e alle nummers nader te bezien. Mej. Veems. die een solo zong, heeft een warm met zoo omvangrijk maar zeer zuiver geluid. De heer Hovenier leidde met vaste hand Het was een genotvolle avond. Hulde ook aan den heer Oudendijk voor de moeite, die aan de voorbereiding was verbonden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7