Agenda Vraag en aanbod PUZZLE-RUBRIEK. Meifeest S.D.A.P. en A.B.B. Rede P. J. Schmidt. Denkt U er aan Uw voor Woensdag op te geven? Een verboden bijeenkomst. Alkmaar, Maandag. HET VUURWERK. Het vuurwerk, dat Zaterdagavond door de alg. Oranjevereeniging op het Sportpark werd afgestoken ter eere van den verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana, heeft, ondanks het ongunstige voorjaarsweer, dui zenden belangstellenden getrokken. De tribunes waren geheel gevuld en op het terrein stonden nog eenige duizendtal len, die mede van het gebodene genoten hebben. Soli Deo Gloria liet tijdens het vuurwerk vanaf de tribune vaderlandsche liederen hooren en speelde het Wilhelmus bij het slotstuk dat in vurige letters „Leve de Prinses" vertoonde. Keurige stukken, afkomstig van de vuur werkfabriek de Kat uit Leiden, draaiend vuur, diamant- en Bengaalsch vuur, vuur pijlen en donderkoppen hebben aller be wondering getrokken. Het was een welgeslaagd einde van de herdenking van een vorstelijken verjaardag. GESLAAGD. De heer M. F. H. Doggenaar alhier slaag de Zaterdag te Utrecht voor het diploma Rijkstuinbouw-vakonderwijzer voor de teelt van siergewassen (richting boomteelt) en voor de teelt van siergewassen (richting bloementeelt). De heer Doggenaar was reeds in het bezit van het diploma bloembollenteelt. OPBRENGST EMMABLOEM-COLLECTE. Wij kunnen niet steeds melding maken van de opbrengst van velerlei collectes in tal van dorpen in onze omgeving. Voor de Emma-bloemcollecte mag daarop ook geen uitzondering worden gemaakt. Voor Alkmaar melden wij natuurlijk steeds wat diverse collectes hebben opge bracht. Bij de Zaterdag gehouden Emma- bloemcollecte is dit 695. Het vorig jaar bracht deze collecte hier ter stede een bedrag van 705.07 op. EERSTELINGEN. Op de Alkmaarsche Exportveiling werden heden de eerste snijboonen aangevoerd door den heer G. A. Veen te Oudorp. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MELKWAGEN. Hedenmiddag even na 12 uur had er op 't kruispunt van de Laat bij den Limmer- hoek een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto welke achteruit uit een garage kwam rijden en een melkwagen, welke uit de daar tegenover gelegen steeg aan kwam. Door de botsing kantelde de melk wagen, waardoor een schervenmassa en groote melkplassen ontstonden. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. AUTO-TENTOONSTELLING. Voor een auto-show is de Korenbeurs wel een bij uitstek geschikte gelegenheid. Van Zaterdagmiddag tot Dinsdagavond houdt dc firma Met aldaar een tentoonstelling van de General Motors, bestaande uit de merken Chevrolet, Pontiac, Oldsmobile, Buick, La Salie, de bedrijfsauto's Chevrolet, Bedford en Oldsmobile. En bovendien kan men er de nieuwste Frigidaire-modellen bewonderen, eveneens een product van de General Mo tors. Door een versiering met palmen en de aan wezigheid van muziek is een gezellige sfeer geschapen. Een voordeel van deze show is, dat men eiken geëxposeerden wagen van alle kanten ruim kan bekijken. De populaire Chevrolet vraagt reeds da delijk bij het binnenkomen de aandacht voor een prachtigen open twee-persoons wa gen, die op een door electriciteit voortbewo gen draaischijf is geplaatst, waardoor men op één plaats staande, de elegante vormen kan bewonderen. Van dit merk vindt men de Master Coach, de Master Sedan, de Master Touring Coach, de Master Touring Sedan, de Luxe Cpmfor- table Coupe, en de Touring Sedan geëxpo seerd. Tevergeefs keken wij uit naar een vier onder den kap-model, dat van de Buick wel aanwezig was. Het viel ons op, dat het front van de Che vrolet 1938 heel wat vlotter is dan van het model 1937. Onze indruk is, dat de Chevrolet, zelfs naast de elegante duurdere wagens, een zeer goeden indruk maakt, ook als men de bekleeding en afwerking aan een nader on derzoek onderwerpt. Wij zullen ons ditmaal onthouden van een 0Ver de techn*che bijzonder- 6 ^heyrolet heeft als gebruikswagen zyn hooge waarde reeds bewezen. Voor onze bedrijfsmenschen is de exposi tie ook niet zonder belang, omdat men er goede modellen bestel- en transportauto's geplaatst vindt. Jac. Met's Automobielbedrijf N.V. handhaaft hier zijn naam als ca rosser ie- bouwer. De koelkasten, het ideaal van elke huis vrouw, die economisch begrip bezit en weet wat efficiëncy is (in Amerika worden ze in ieder huis van eenige tpteekenis ingebouwd) zullen zich zeker in de belangstelling van de dames verheugen. Het is Jammer, dat deze zooveel gemak gevende inrichtingen nog zoo hoog in prijs zijn, dat ze nog buiten het bereik vallen van de huisvrouwen, die hun huishouding zonder hulp moeten verzorgen en die ze dus het meest noodig hebben. Wij zijn overigens van oordeel, dat binnen enkele jaren deze automatische hulp in de huishou ding in het bereik van een breederen kring zal komen. In het diagram in onze courant van Zaterdagavond is tweemaal het cijfer 7 weggevallen en wel o|- de plaatsen die thans door puntjes zijn aangegeven. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Het comité van uitvoering van de op Zaterdag a.s. te houden collecte ten bate van de gezamenlijke reclasseeringsinstel- lingen verzoekt ons nogmaals op deze collecte de aandacht der lezers te willen vestigen. Nadere bijzonderheden over het reclas- seeringswerk zijn te vinden in de dezer dagen huis aan huis bezorgde „Reclas- seeringskrant", waarin zijne excellentie de minister van justitie en andere voor aanstaande Nederlanders woorden van aanbeveling hebben geschreven. Ter verhooging der attractie is In deze reclasseeringskrant een prijsvraag opge nomen waarbij voor de goede oplossers fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld. KINDERVEREENIGING „S. L S." Zaterdag heeft de kindervereeniging „S. I. S." haar 9den jaarlijkschen feestavond gehouden, in de groote zaal van de Har monie, waar door de kinderen werd opge voerd de mooie kinderoperette van wijlen den heer P. Raat, „De Molen van Cordozo", muziek van Nico Snel. De voorzitter, de heer S. Jongkind, opende om 8.15 dezen feestavond met een woord van welkom, en kon met genoegen constateeren, dat, ondanks de slechte tijds omstandigheden, de zaal bijna geheel ge vuld was. Een ieder kan begrijpen, dat, voor zulk een avond voor elkaar is, er veel werk door de bestuursleden verzet moet worden, doch niet velen weten, dat zulks soms moet geschieden onder moeilijke omstandigheden. Na deze inleiding werd begonnen met de opvoering van bovengenoemde operette, ingestudeerd door de heeren de Haan en van Riel, die, gezien het telkens terugkeerend applaus, ten volle voor hun taak berekend bleken te zijn. De kinderen hebben als van ouds prachtig gespeeld, en toen in het laatste bedrijf de kinderen de dansjes uitvoerden, ingestu deerd door mevr. Offenberg, wekte dit zulk een applaus, dat zij moesten worden her haald, temeer daar mevr. Offenberg zelf ook een prachtig dansnummer ten beste gaf. Toen dan ook aan het einde de voorzitter zijn genoegen uitsprak over het welslagen van dezen avond, werd door een van de meisjes aan mevr. Offenberg bloemen aan geboden. In zijn slotwoord bracht de voorzitter dank aan de gevers voor de te houden tom bola en in het bijzonder aan den heer van Diepen die op dezen avond de algeheele leiding hadden van de operette. Vermeld zij nog even, dat de kinderen allen ge- tracteerd werden, waarbij in de pauze ook de dames en heeren niet werden vergeten. Als antwoord op de wooren van den voorzitter, sprak hierna de heer de Haan nog een paar krachtige en welgemeende woorden, welke met een daverend applaus werden beloond. Na nog een opwekking van den voorzit ter om in het vervolg een ledenvergadering even zoo goed bezocht te mogen zien, werd met de tombola begonnen, met als slot van dezen avond een gezellig bal onder leiding van den heer Staps waarna allen voldaan huiswaarts keerden. Het bestuur van „S.I.S." kan weer op een prachtig geslaagden avond terug zien. Gisteren is door de Sociaal-Democrati sche Arbeiderspartij, afd. Alkmaar en den Alkmaarschen Bestuurdersbond het Mei feest gevierd. Overdag heeft de jaarlijk- sche herdenking op het kerkhof van hen, die de beweging ontvielen de heer van de Vall sprak en daarna een goed bezochte bijeenkomst in den Muziektuin plaats gehad, terwijl na afloop een optocht gehouden werd. Vervolgens stond de traditioneele Meiavond te houden in 't Gulden Vlies op het programma. De zaal was, evenals het balcon, tot de laatste plaats toe bezet, toen de voorzitter der afd., de heer Couwenhoven, de aanwezigen in het bijzonder den spreker van dezen avond, den heer P. J. Schmidt welkom heette. De heer Couwenhoven was tevreden over het goede verloop, dat het programma dezen dag had gehad. Hjj hoopte, dat het feit, dat de bijeenkomst in den Muziektuin, die ondanks het minder fraaie weer, een grooter omvang had dan' vorige jaren, een voorteeken zou zijn voor een nieuwe groei en bloei van de afdeeling der partij. P. J. Schmidt spreekt. Nadat de Alkmaarsche Stem des Volks een viertal strijdliederen ten gehoore had gebracht, was het woord aan den heer P. J. Schmidt, die de Meirede zou uitspreken. Deze zeide, dat hij dezen avond zou spreken onder weinig bemoedigende binnen- en buitenlandsche omstandigheden. De regee- ring-Colijn is al weer eenigen tijd aan het bewind. Degene, die na de verkiezingen van deze regeering op „positief-christelijke" basis óók op een werkelijke christelijke po litiek rekende, is in zijn verwachtingen te leurgesteld. De regeering is een Plan tot bestrijding der werkloosheid voorgelegd, hetgeen zij echter niet aanvaardde. Geen enkele tech- nisch-deskundige tegenwerping is er tegen dit plan gemaakt kunnen worden de frase, dat er geen geld genoeg voor zou zijn is verdwenen, integendeel, in financiëele kringen is zelfs meermalen gezegd, dat er geld teveel in ons land is en dat er niet voldoende beleggingsobjecten 2ijn. De eenige kwestie, die aan de orde is bij het beleggersfront «chter of het wel voldoen de rente van zijn kapitalen krijgt. Het staakt nog liever dan zijn geld productief te Automobiel tentoonstelling. Tot sn met Dinsdag, vanwege General Motors in de Graanbeurs. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Konin gin Victoria (hist.-rom.); hoofdrollen Anna Neagle en Anton Wohlbrück. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxj-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Charlie Chan op de Olympische Spelen (sens.): hoofdrol Warner Oland; tweede hoofdnummer Het perfecte alibi (sens.) Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Donderdag behalve Zaterdag hoofd nummer Die Fledermaus (operette) hoofd rollen Lida Bearova, Hans Söhnker, Friedl Czepa en Hans Moser. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Tarantella rom.); hoofdrollen Jeannette Macdonald, Allan Jones en Warren Wil liams. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 2 Mei. 8 uur, zaal Wapen van Munster (Ver- dronkenoord), Mei-vergadering afd. Holland comm. party. 8 uur, de Unie, Meivergadering rev.-soc. Mei-comité; spreker H. Sneevliet. Woensdag 4 Mei. 2, 4 m 8 uur,*'t Gulden Vlies, filmvertoo- ning Dik Trom. 8 uur, de Unie, piano-avond leerlingen Joh. O. Kramer. Alléén 2de handsch goederen. 35 ct. p. 5 regels, uitsluitend a contant. gebruiken. Voor de verdediging van het land is dadelijk 64 millioen extra beschik baar voor bestrijding der werkloosheid kan echter niet meer uitgegeven worden. De regeering vergete echter niet. aldus spr., dat bij de verdediging óók de 400.000 werk- loozen noodig zullen zijn. En dat zij de over tuiging moeten hebben voor iets waardevols te vechten. Van de huidige regeering-van- het-beleggersfront is echter niet te ver wachten, dat zij zal zorgen voor het volk, dat zelf de bezittende klasse aan haar 10 12 milliard gulden kapitaal heeft geholpen! De regeering poogt de werkloozen in den hoek van de openbare liefdadigheid te dringen. Dit is de eene kant van de zaak. Anderzijds is daar het gevaar van het fascisme. Dit moge een flinke nederlaag ge leden hebben, de „man zonder wien Neder land geen toekomst meer heeft" moge bij de laatste verkiezingen geen kans gehad heb ben, de regeering vergete echter niet, dat het fascisme een latent gevaar blijft, zoo lang der werkloosheid bestaat. De regeer in g heeft de eischen tot bestrij ding der werkloosheid echter afgewezen. Dat komt, omdat zij met haar hart niet is bij de economisch laagste klassen van de samen leving maar deel is van het beleggersfront. De landsverdediging is belangrijk even belangrijk echter is de strijd tegen den bin- nenlandschen vijand: de werkloosheid. Als de regeering op dit laatste punt faalt moet cij heen gaan. Propaganda alleen tegen deze politiek helpt echter niet. Bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen door- breke een volksbeweging het front van het stakende kapitaal. Het buitenland. Vergeleken met den buitenlandschen po litieker toestand, aldus spr., is die in Ne derland echter nog gunstig. In Duitschland zien we een regime, dat zich aan de meest barbaarsche anti-semietische uitspattin gen te buiten gaat. Was in de Middel eeuwen een pogrom nog een incident, thans beleven we in dat land de wettelijk gereg lementeerde Jodenvervolging. In Rusland heeft men op dezelfde wijze de „Trotzkis- ten" uitgevonden om de zelf begane fouten aan hen te wijten en op hen te wreken. Men moge zeggen: de vrijheid heeft de eeuwen door nog steeds overwonnen geen enkele dictatuur heeft stand kunnen houden. Dit echter is niet voldoende, die ge dachte alléén onderstelt ook weer een te ruggang. De verandering, die er in den strijd voor de vrijheid echter naar voren is gekomen is, dat, als een nieuwe groep den strijd voor de vryheid op zich nam, men weer een stap verder kwam. De inter nationale arbeidersbeweging is de eenige klasse, die betrouwbaar gebleken is in den strijd voor de vrijheid. Het is haar roeping, die te voeren. Zij, die gemeend hebben, de burgerljk-democratische staten zooals En geland en Frankrijk in den stryd voor de vryheid te kunnen vertrouwen, zijn in hun verwachtingen de laatste week weer teleur gesteld: Zij geven dien strijd op, zoodra het in hun kapitalistische kraam te pas komt! Spanje, het land, waar een wettig gekozen regeering strijdt tegen het internationale fascisme, het land waar thans reeds meer dan 180.000 dooden vielen in den strijd voor de democratie, heeft men door een non- in terventie-paskwil eenzijdig benadeeld. Terwyi Engeland en Frankrijk zich aan de hand vsn de feiten had kunnen scharen aan den kant van de vrijheid, pleegden thans deze landen in de afgeloopen week verraad aan het Spaansche volk! (Applaus). Hoe zeer bondgenooten ook noodig zijn, men vertrouwe ze niet. De arbeidersklasse zelf moet strijden voor de vrijheid: de anderen doen het niét. In China blijken het even eens de arbeiders en de boeren van het nieuwe China te zijn, die den stryd tegen den Japanschen indringer voeren een stryd, die voor Japan onherroepelijk ver loren zal zyn. In Oostenrijk moest het de arbeiders klasse zijn, wier organisaties door Dollfuss en Schuschnigg zélf afgebroken waren, die den strijd tegen een eventueelen Duitschen inval had moeten voeren. Te laat echter. Dit heeft Schuschnigg aan zichzelf te danken. Hitier begreep, dat een week na het tot stand komen van de overeenkomst van Schuschnigg met de vroegere arbeiders organisaties, de opmarsch in het Oostenryk- sche gebied niet meer zonder bloedvergieten zou kunnen plaats vinden. Daarom liet hij 24 uur na het accoord de Duitsche troepen binnenrukken van de indertijd ontwa pende Oostenrijksche arbeidersklasse had hij toen nog geen last! Als het tenslotte zoo is, dat alle proble men samenhangen met den strijd voor de vrijheid, dan legt dat, zoo zei spr., twee ver plichtingen op: Te zorgen nooit toe te geven aan pessimisme, maar te gelooven in den groei der wereld naar het socialisme. Te gelooven dat de dictatuur 'n laatste krachts inspanning beteekent van de heerschende klasse om dit te blijven, en welke daarom te beschouwen als een teeken van de naderen deomwenteling ondanks alles! De tweede plicht is, aldus spr., zich met hart en ziel aan dc. party te wyden, aan de beweging, die de brandende fakkel der vrij heid zal hebben te dragen, de vrijheid zal hebben te verdedigen en bereid moet zijn tot dien strijd voor de vryheid en het socialisme zoo noodig tot in den dood! Een luid applaus volgde op de rede van den heer Schmidt, waarna het verdere ge deelte van het programma werd afgewerkt. De A.J.C., de Arbeiderssportbond en de Plaatselijke Jeugdraad verzorgden dit op uitstekende wyze: muziek, leekenspel, zang, sport en volksdans wisselde elkaar af en werd door allen zeer gewaardeerd. Nadat de Stem haar geluid nog eens had laten hooren en de heer S c h a t s, voorzitter van den Alkmaarschen Bestuurdersbond, enkele slotwoorden had gezegd, werd de byeen- komst besloten met het gezamenlijk zingen van de Internationale. DE MOLLEBOONEN. Men schrijft ons: Dunderdag 28 April het de Grunneger Verainen „De Molleboonen" heur leste oavend van dit winter geevm. Dou 1e veurzitter om zoowat haalf negen op teneel ston om te open, was de zoal nuver vol. Meneer Barkmar vertelde hou 't kwam, dat dizze oavend zoo loat in tied was en dat het tweide stuk, dat geevm worren zol vrouger ook aal ais speuld was in de tied, dat de verainen nog in kinder- schounen ston. 't Haile bestuur kwam d'r dou zulm zoo wat an te pas. Hai wees d'r wieder op, dat wie 'n bruudspoar (of aiglieks 'n haalfschaaid, want „hai" kon nait komen) in ons midden haam. Doar bedoulde hai onze siktoaris en zien vrouw mit, dei veurige week 25 joar trouwd waz- zen. Netuurlijk wuir doar even op zongen. Op 't programma stonn' twei „ainacters" „Stiekel" en „Noathan de Wie ze". Baide stukken binn' mooi speuld en d'r is slim om lacht. Zukke bliespultjes, kluchten wazzen hoast, valln aaltied nog al in de smoak. In de lange pauze was d'r gelegenhaid om zien geluk te p-?baiern op 'n poar mooie spullen, dei meneer Horst van 't Luttik Oudorp beschikbaar steld haar. Nou d'r is minnigain mit 'n Grunneger kouk of 'n pakje tebak noar hoes tou goan dei oavend. Dou 't speuln ofloopm was, binn' de luu nog gezellig 'n haile tied bleevm en wuir d'r nog ollerwets doansd. En nou is 't wachten op de Laanddoagn in Juni. 't Gebelskop, verstaarkt deur hail wat leden en gouie vrunden, is al drok aan 't studaaiern. OUD-WETHOUDER VAN SCHAGEN VOOR DE RECHTBANK. In het begin van het jaar werd ons gewest opgeschrikt door het bericht, dat de wet houder van Schagen, in zijn kwaliteit van accountant, wegens medeplichtigheid aan belasting-ontduiking, was gearresteerd. De man werd echter na enkele dagen op vrije voeten gesteld, doch spoedig daarop, na een inval door de justitie te zynen huize, op nieuw in voorarrest gesteld, omdat m zyn paperassen aanteekeningen werden gevon den, waaruit bleek, dat de man met het in dienen van een valsche balans en het doen van valsche aangiften bekend was. Sinds dien bedankte hij als wethouder en bevindt hij zich in voorarrest. Morgen om half twaalf zal hy zich voor de rechtbank hebben te verantwoorden. Aan verdachte J. G. L. Bolte, manufactu- rier te Schagen, wordt ten laste gelegd, dat hy in het eerste halfjaar van 1937 zyn ba lans, bestemd om tot bewijs te dienen van den toestand op 31 December 1936, valsche- lyk heeft opgemaakt en in stryd met de waarheid daaraan een waarde had toege kend van 38633.28, terwyl het in het be drijf belegde kapitaal 13166.71 hooger was. Voorts wordt hem ten laste gelegd, dat hy op 8 Mei 1937 een opzettelyk onjuiste aan gifte heeft gedaan van zyn vermogen naar den toestand van 1 Mei 1937, door als zyn vermogen, belegd in zijn onderneming, een bedrag van 38633 aan te geven, terwyl dit moest zijn 51799, althans aanmerkelijk hooger dan 38633. Bovendien wordt hem ten laste gelegd, dat hy in de maand Mei der jaren 1934 en 1935 de opbrengsten voor de inkomstenbelasting opzettelyk onjuist en onvolledig heeft opge geven door voor 1934 aan inkomsten aan te geven 4890.83, hetgeen 2000 te weinig was en voor 1935 6701.37, zijnde 994.27 of daaromtrent te laag, uit welke beide opzet telijk onjuiste aangifte telkens voor het rijk nadeel kon ontstaan. Waarvan Schoorl beschuldigd wordt. Aan verdachte Jan Schoorl, accountant te Schagen en oud-wethouder dier gemeente, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Alkmaar, wordt ten laste gelegd, dat hij opzettelyk den verdachte Bolte behulpzaam is geweest of althans opzettelyk gelegenheid of inlichtingen heeft verschaft tot het ple gen van boven omschreven misdryven, door opzettelyk, terwyl hy als boekhouder, ac countant of belasting-adviseur voor Bolt» fungeerende en als zoodanig volkomen op de hoogte van den toestand van diens be« dryf, by het samenstellen van bovengenoem de balans met verdachte Bolte ruggespraak heeft gehouden, terwijl hy wist, dat deze een deel van den aanwezigen voorraad goederen niet in de bezittingen wilde opnemen. Voorts wordt aan verdachte Schoorl ten laste gelegd, dat hy verdachte Bolte opzet telyk behulpzaam is geweest by de andere aan dezen ten laste gelegde misdryven, ter wyl hy fungeerde als diens boekhouder, ac countant of diens belasting-adviseur, terwyl hy volkomen van den financieelen toestand van het bedryf van Bolte en van de finan- cieele uitkomsten van dat bedrijf op de hoogte was. Als getuigen zyn gedagvaard de heeren E. Th. Holema, Brigade-commandant der rijksveldwacht te Schagen, C. M. Steenken, ryks-accountant te Haarlem en T. J. van der Maat, rijks-accountant, eveneens te Haarlem. De burgemeester van Nieuwe Nie- dorp heeft de 1 Mei-bijeenkomst van eenige revolutionnaire groepen ter plaatse verboden. Deze bijeenkomst waar een spreker zou optreden en tooneel en cabaret zou worden gegeven was toegankelijk voor genoodigden en er bestond, naar wij meenen, geen enkele reden waarom in Nieuwe Niedorp iets anders of ergers zou gebeuren dan in dergelijke bijeenkomsten, welke op dien dag overal in den lande worden gehouden. Toch heeft de burgemeester ge meend zich daary beroepende op de bevoegdheid hem door de Gemeen tewet gegeven deze 1 Mei-vergade ring te moeten verbieden. Vreesde hy een zedelooze vertoon ing of een bedenkelijke ordeverstoring? Wy gelooven niet, dat een traditioneele 1 Mei-viering op een der dorpen daartoe aanleiding zal geven. Overal in heel den lande vieren de s.d.a.p. en vele revolutionnaire groe pen het Mei-feest. Overal wordt dit toegestaan, ook van gemeentel, waar de burgemeesters zeker niet tot de geestverwanten van een dier revolutionnaire partyen kan gerekend worden. Het is eenvoudig een kwestie van eerbiediging van het recht van ver gadering en er moeten dringende rede nen zijn om dit door onze grondwet gewaarborgd recht zonder meer ter gde te stellen. De revolutionnaire groepen zullen thans maatregelen nemen een zoo danige byeenkomst te beleggen, dat het burgemeesterlijk verbod daarop niet van toepassing kan zyn. Zy zullen dus toch hun doel bereiken en men mag zich terecht afvragen of hier de burgemeester niet misbruik van de hem door de wet toegestane machtmiddelen heeft gemaakt. Vryheid van vereenigen en ver gaderen alsmede vryheid van druk pers, het zyn grondwettelijke rechten, die tegenwoordig door velerlei groo- tere en kleinere autoriteiten besnoeid dreigen te worden. Ook zy, die niet tot de geestverwan ten van eenige revolutionnaire groep behooren, dienen in dezen tyd alles in het werk te sitellen om onze volks rechten tegen elke aantasting van overheidszijde te verdedigen. STILLE OMGANG. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd hier de jaarlijksche Stille Omgang ge houden, waaraan ruim 4000 mannen, uit de stad en omgeving in twee groepen deelnamen. Om 12 uur werd in de drie ka tholieke kerken een lof met predikatie ge houden. Toen volgde de Stille Omgang, langs den gewonen weg: Heul, Begynestraat, langs de Groote kerk, Paternosterstraat, Paarden markt, Koningsweg, Houttil, Langestraat, PlattesteenenbrugKapelsteeg, Laat, Payg- lop en Langestraat tot de St. Laurcnskerk. Hierna werd in alle kerken de H. Mis op gedragen. Vermelden wy nog, dat by den heer Keesom de Relikwie van het Aller kostbaarst Bloed ter vereering was uitge steld. HET BEATRIX-KLOKMONUMENT TE CASTRICUM. Onder zeer groote belangstelling van ge noodigden en de bevolking is Zaterdagmid dag het Beatrix-klokmonument onthuld en aan het gemeentebestuur overgedragen. Het fanfarekorps D.I.U. heeft de opgestelde kin deren, die by de R.K. school stonden, afge haald en met muziek naar het monument gebracht, alwaar de veelkoppige menigte stond te wachten op de onthulling. Toen al len rond het monument stonden, nam de voorzitter van de Oranje-vereeniging het woord. De heer Duinker opende met namens de Oranjevereeniging allen dank te brengen voor de medewerking die uiteindelyk tot re sultaat heeft gehad dat een biyvende herin nering aan de geboorte van de jongste spruit uit ons koninklijke huis, prinses Beatrix, is tot stand gekomen. Hierna verzocht by den heer Aukes het monument te onthullen. TJJ- dens het spelen van het volkslied, voldeed de heer Aukes aan deze opdracht. Toen de kinderen het geboorteleed hadden gezongen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2