3 0 0 VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. DE BAAS. Glimlachje DE EENZAME HAAN. Branden. Verkeersonge'ukken. CASTRICUM i TWEEDE BLAD. DIEFJES TE ALMELO. De politie te Almelo heeft drie jongens aangehouden, die een lange reeks diefstallen op hun geweten hebben. Het zijn jongens van 17, 18 en 18 jaar. Zy hebben op ver scheidene plaatsen inbraken gepleegd en ook pogingen daartoe ondernomen. Scholen, een pakhuis aan de Bakenstraat, een woning in die straat en een woning aan de Poulink straat, alsmede een kantoor aan den Vriezen- veenschen weg hebben het moeten ontgel den. In totaal hebben de Jongens tien in braken gepleegd. De buit is echter nergens groot geweest: postzegels, klein geld en wat eetwaren zijn hen in handen gevallen. De jongens zijn opgesloten en ter beschik king van de justitie gesteld. DE BILJARTQUEUE SCHOOT UIT... En een revolverschot weerklonk. In een café in de Vijzelstraat te A'dam is Zaterdagavond tusschen eenige bezoekers, die geruimen tijd in het établissement had den vertoefd, een hevige vechtpartij ont staan over een gering meeningsverschil. Een der mannen kreeg met een biljart- queue een slag op het hoofd, een ander werd in het been getroffen door een revol verkogel. Het is nog niet bekend, wie het schot gelost heeft. Eenige café-bezoekers zijn door de politie van het bureau Singel gehoord. De getroffene is per taxi naar een der ziekenhuizen vervoerd, waar hij is op genomen. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE ROTTERDAM. Gezin bedwelmd. Te Rotterdam heeft zich Zondagmorgen een geval van kolendampbedwelming voor gedaan, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad. In haar woning in de Tweede Balsemin- straat stond de 49-jarige vrouw J. van W„ omstreeks 9 uur op om thee te zetten. Toen zij echter de slaapkamer verliet beving haar een duizeling en zij zakte ineen. Haar echt genoot, de 51-jarige J. P. H. van W., gealar meerd door een gil van de vrouw, wilde haar te hulp komen, doch hij verloor even eens het bewustzijn. Ook de 14-jarige zoon des huizes, die in een aangrenzende kamer sliep, snelde toe, maar op het zien van zijn bewustelooze ouders begaf hü zich naar den beganen grond, alwaar hij in een slaap kamer een raam opende en zoo op straat kwam. Doch ook hij geraakte bewusteloos. Een 21-jarig buurmeisje, mej. J. H„ die daar den jongen zag liggen, begreep, dat er iets aan de hand moest zijn. Via de achter zijde van de woning verschafte zij zich toe gang door een raam te openen, waarna zij ook de overige ramen kon openen. Vervol gens waarschuwde zij een dokter. Deze con stateerde, dat de vrouw en de jongen er het minst ernstig aan toe waren en thuis kon den worden verpleegd. De man echter moest in het ziekenhuis aan den Coolsingel worden opgenomen. Zijn toestand is rede lijk wel. De oorzaak van deze bedwelming moet gezocht worden in het feit, dat den vorigen avond een in de woonkamer staande bran dende kachel was afgesloten. DE „JAVA" ZAL FEESTELIJK VERTREKKEN. Het vertrek van den vernieuwden kruiser Hr. Ms. „Java" naar Neder- landsch-Indië op Woensdag a.s., zal evenals destijds het vertrek van de „De Ruijter" met eenige feeste lijkheden gepaa.d gaan. Zooals bekend, komen er vier detache menten van de landmacht naar Den Hel der om dit vertrek op de luisteren. Deze troepen arriveeren hedenmiddag om 6 uur en zullen vanavond door de gemeente op een feestavond in „Tivoli" worden vergast. Ten stadhuize wordt een afscheidsfeest gehouden voor de officieren van de „Java", marine- en militaire autoriteiten met hun dames, aangeboden door het gemeente bestuur. Dinsdag zullen de detachementen uit Amersfoort en Utrecht, die den avond te voren in „Tivoli" met de manschappen van de „Java" het afscheidsfeest vierden, een bezoek brengen aan enkele onderzeebooten in de buitenhaven, terwijl 's middags de „Java" die voor het paleis ligt gemeerd, zal worden bezichtigd. Woensdagmorgen biedt het gemeentebe stuur hun een rondrit aan met als eind punt de „Donkere Duinen", waar ?ij zullen worden onthaald. Des middags zullen de detachementen tegenwoordig zyn bij het vertrek van de „Java", dat om half 3 plaats vindt. Ook de commandant van de vierde divi sie, de generaal-majoor P. W. Best, zal hierbij tegenwoordig zijn. „Kan ik jullie misschien hel pen?" „Ja met een paar fleschjes bier, ais U die toevallig hebt!" KINDERMOORD TE HENGELO? Politie en justitie hebben een inval ge daan ten huize van W. aan den Krabben- bosweg te Hengelo, een der betrokkenen bij de geheime zenderzaak. Vermoed werd, dat W. zich aan een ernstig misdrijf had schuldig gemaakt. In den tuin werd een kistje gevonden, bevattende de resten van een kinderlichaampje, dat eenige jaren geleden moet zijn begraven. W. werd onmiddellijk in arrest gesteld, doch na verhoor vrijgelaten. Het onder zoek wordt voortgezet. Dr. Hulst uit Lei den heeft reeds sectie verricht. SLEEPBOOT „NOORDZEE" ERNSTIG BESCHADIGD. Hachelijke oogenblikken voor den Nieuwen Waterweg. Bij het binnensleepen van het voor sloop bestemde Engelsche stoomschip „British Isle" heeft zich Zaterdagnacht voor den Nieuwen Waterweg een incident voorge daan, dat buitengewoon goed is afgeloo- pen, doch waarbij de sleepboot „Noordzee" van L. Smit en Co.'s internationalen sleep dienst ernstige averij bekwam. Toen de sleep booten „Noordzee" en „Seine", die de „Witte Zee" zouden assisteeren bij het binnensleepen van de „British IsL", die aan 't gieren was, bezig waren met het vastmaken, gierde het En gelsche schip opzij, waarbij het in aan varing kwam met het achterschip van de „Noordzee." Hierdoor kwam deze sleepboot onder den tros van de „Witte Zee", de tros trok den voormast om en de sleepboot helde sterk over. Gelukkig knapte de voormast van de „Noordzee' af en doordat de „Witte Zee" de tros terstond los maakte, kwam de „Noordzee" spoedig vrij. De „Noordzee" was ernstig beschadigd: de voormast was verdwenen en de schoorsteen, de brug en het berghout van de sleepboot werden ernstig beschadigd. Korten tijd later is de „British Isle" door de drie sleepbooten den Waterweg opgesleept en te Hendrik Ido Ambacht afgeleverd. N. V. ZAANLANDSCHE BANK IN LIQUIDATIE. In het paleis van justitie te Haarlem is een vergadering gehouden van crediteu ren der N. V. Zaanlandsche Bank in liqui datie, gevestigd te Krommenie, in verband met het bij de rechtbank ingediende ver zoek tot verlenging van de surséance vai betaling voor den tijd van anderhalf jaar. Alle crediteuren korden zich met deze verlenging vereenigen. De rechtbank zal morgen een beslissing nemen. „VEELBELOVEND" HAAGSCH BOEFJE. Een li-jarige jongen, wonende in de Joubertstiaat te Den Haag, stapte Zater dagmiddag een groentenwir.kel binnen in de Engelenburgstraat aldaar en zag in een onbewaakt oogenolik kans een greep in de toonbanklade 'e doen, waarna hij met den buit, bestaand uit enkele guldens, ijlings den winkel wilde verlaten. De groentenhandelaar en zijn vrouw kwamen echter og on het juiste oogen- blik aansnellen en grepen den jongen vast. Deze pakte hierop een mes dat op de toonbank lag en riep tot de groenten- vrouw „Als je me niet loslaat, steek ik je dood." Men kon echter den belhamel het mes ontnemen en de inmiddels geroepen politie bracht hierop den jongen via het bureau van de Vennestraat naar het hoofdbureau van politie. Hier werd hem een verhoor afgenomen, waarop de jongen in overleg met den kinderrechter, naar een van de Haagsche observatiehuizen is gebracht, waar hij is ingesloten. EEN MOTORSCHIP IN BRAND. Zaterdagochtend heeft een brandje ge woed aan boord van het nieuwe motorschip „Nora", liggende in het Spaarne bij de Haar- lemsche Scheepsbouw Maatschappij. Het schip, dat bestemd is voor de Bovril Cie. in Argentinië, en dat Donderdag proef gevaren had, zou over drie dagen worden afgeleverd. Een boer, die naar het land ging, zag rook wolken opstijgen uit het schip en waar schuwde de brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen. Het vuur woedde in de ruimte, waar generatoren voor de koelinstal latie stonden opgesteld. Men slaagde er in de vlammen spoedig te dooven. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid vastge steld. De mogelijkheid is echter niet uitge sloten, dat tijdens werkzaamheden een vonk in de kurkisolatle van een der generatoren is terecht gekomen en daar is blijven smeu len. De schade is beperkt gebleven tot de generator en een gedeelte van de kurkisolstie en wordt door verzekering gedekt. BOSCHBRAND TE HATTEM. Zaterdagmiddag brak brand uit in de gemeentebosschen van Hattem, ruim 2*4 H.A. dennenbosschen werden vernietigd Eerst na veel moeite mocht het gelukken het vuur te stuiten. BRAND IN EEN BONTWINKEL IN DE RESIDENTIE. Zondagmiddag heeft een zware binnen brand gewoed in het bontmagazijn van de firma G. Sevestre en Zn. aan het Bezuiden- hout no. 165 te Den Haag. De zoon van den winkelier ontdekte, kort nadat hij was thuisgekomen, dat in het beneden de wo ning gelegen magazijn en in de werkplaats daarachter rook hing, welke zich ontwikkel de uit een vuurgloed, die niet zonder hulp van de brandweer tot blusschen te brengen zou zijn. De brandweer, telefonisch gewaar schuwd, trof een door luchttoestrooming fel geworden vuurzee aan, waarin de betrekke lijk geringe voorraad bontwerk en eenige andere tot den inventaris behoorende voor werpen reeds een roemloos einde hadden gevonden. Met enkele stralen van de motor spuit was de brand spoedig gebluscht. Het plafond was door het vuur aangetast en eenige ruiten waren gesprongen. MOTORRIJDER RIJDT ZICH DOOD TEGEN STILSTAANDEN MELK WAGEN. Op den Rijksweg onder de gemeente Nieuwstadt is Zaterdagavond de 39-jarige motorrijder F. Schaap uit Sittard met zijn motorfiets tegen een aan den rechterkant I van den weg stilstaanden melkwagen ge- reden. Ofschoon de roode achterlichten van het voertuig brandden, heeft de motorrijder den wagen te laat opgemerkt en reed hij met flinke vaart tegen het linkerachterwiel op. De motorrijder sloegen tegen den grond, evenals de op de duo zittende mej C. uit Sit tard. Het bleek, dat S. er zeer ernstig aan toe was. Met inwendige kneuzingen, vooral in de borststreek, is hij naar het r.k. zieken huis „De Goddelijke Voorzienigheid" te Sit tard vervoerd, waar hij des nachts om half één is overleden. Mej. C. had slechts enkele ontvellingen en lichte verwondingen opge- loopen. S., die mijnwerker van beroep was, laat een vrouw en een kind achter. AUTOBUS OMGESLAGEN. In de Spaarndammerstraat te Amsterdam is Zaterdagmiddag e«v ongeluk gebeurd, dat zeer goed is afgeloopen. Een groote autobus, waarin zich, behalve de chauffeur drie personen bevonden, wilde op den hoek van de Spaarndammerstraat er. de Hembrugstraat keeren. Bij deze ma noeuvre kwam het achterstuk van de bus op het tramspoor. Juist op dat oogenblik kwam een motorwagen voor lijn V aan. Dt bestuurder kon niet snel genoeg stoppen, zoodat de tram in botsing kwam met de autobus. Deze sloeg om en werd zeer ernstig beschadigd. De inzittenden echter liepen geen verwondingen op. AUTO MET ZEVEN INZITTENDEN TE W ATER. De familie Heuvelmans uit Helden, be staande uit echtpaar en vier kinderen, be gaf zich Zaterdag per auto op weg naar Zeeland. Doordat een vrachtwagen weiger de uit te wijken, en de chauffeur van den heer Heuvelsmans zich genoodzaakt zag, den vrachtwagen te passeeren, geraakte de per sonenauto nabij Asten van den weg en kwam terecht in een vrij diep water. De wagen sloeg over den kop. Door tegenwoor digheid van geest konden allen zich redden. Niemand werd gewond. Per auto is de fami lie Heuvelmans naar haar woning in Helden teruggekeerd. AL SPELEND UIT AUTO GEVALLEN. Nabij „Buitenzorg" te Vorden is Zaterdag avond een eigenaardig ongeluk gebeurd, waarbij het zoontje van de familie B. uit Warnsveld het slachtoffer werd. Doordat het knaapje tijdens een autorit aan een der portieren zat te morrelen, ging dit open, waardoor het kind uit de in volle vaart zijnde auto werd geslingerd en bloe dend op de straatsteenen bleef liggen. Een dokter constateerde, dat het kind inwendige kneuzingen en een schedelfractuur had op- geloopen. De toestand is redelijk wel. Üuchtvaact DE POSTVLUCHTEN. De Emoe is gister van Indië op Schiphol geland. De Pelikaan vertrekt morgen van Amsterdam naar Batavia. De bemanning bestaat uit A. Viruly gezagvoerder, C. G. v. Rosen 2de bestuurder, A. J. Gits boord werktuigkundige, H. Buytendijk radiotele grafist en J. F. H. Boddeus steward. SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT. In de omgeving van Bar le Duc (Frankr.) is een sportvliegtuig neergestort. Vier in zittenden kwam om het leven, de vijfde werd ernstig gewond. VERKEERSVLIEGTUIG VERMIST. Een vliegtuig van den dienst Tirana- Brindisi-Rome, dat Zaterdagmiddag van Brindisi was vertrokken, wordt vermist. Het toestel had negentien personen aan boord, meerendeels journalisten, die van de feesten in Albanië terugkeerden. Ook zou de gezant van Albanië te Rome aan boord geweest zijn. In den mist tegen een berg gevlogen. Thans wordt gemeld, dat het vliegtuig bij Maranola, niet ver van Formia, dat halver wege tusschen Rome en Napels ligt, tegen een berg is gevlogen en in brand is ge raakt. De negentien inzittenden, veertien pas sagiers en de bemanning, zijn allen om het leven gekomen. Tot de passagiers behoor den, behalve de gezant van Albanië te Rome. nog vier Duitschers, een Engelsch- man, een Amerikaan, een Griek en een burger uit Danzig. Het ongeluk zou een gevolg zijn van den mist. Het wrak van het vliegtuig werd door herders gevonden. TWEEMAAL PER WEEK BATAVIA—SYDNEY. Zondag 3 Juli a.s. opening van de nieuwe luchtlijn. De nieuwe luchtlijn van de K.N.I.L.M. naar Australië zal, behoudens nadere goedkeuring van de betrokken auto riteiten, naar thans definitief vast staat, op 3 Juli a.s. geopend worden. Het traject BataviaSydney en te rug zal tweemaal per week worden gevlogen en hierdoor zal het Neder- landsche luchtnet worden vergroot met een nieuwe lijn, die een lengte heeft van 6.609 K.M. en die voor de Nederlandsche luchtvaart van histo rische beteekenis is, omdat daarmede een nieuw werelddeel wordt ontsloten voor de Nederlandsche vliegtuigen en Nederland zijn positie in het wereld verkeer daardoor opnieuw heeft ver sterkt. De K.N.I.L.M.-vliegtuigen zullen op Zondag en op Donderdag zoowel uit Ba tavia als uit Sydney vertrekken en aan sluiting geven op de*K.L.M.-vliegtuigen van den AmsterdamBatavia-dienst. Het K.N.I.L.M.-vliegtuig naar Australië vertrekt des Zondagsmiddags te 14.30 uur uit Batavia. Met een tusschenlanding te Soerabaya wordt dien dag doorgevlogen tot den Passar op Bali, waar overnacht wordt. Den volgenden ochtend vertrekt het vliegtuig om vijf uur uit Bali, maakt te 8.30 uur een tusschenlanding te Koepang op Timor, waar gestart wordt voor het overvliegen van de Timorzee. Te 13 uur wordt Port Darwm bereikt, waar rust wordt gehouden en de lunch wordt ge bruikt. Na afloop hiervan wordt de reis voortgezet tot Cloncurry, waar men te 19.30 uur aankomt en overnacht. Dien dag legt het vliegtuig 3240 K.M. af. Den derden dag vertrekt het toestel des morgens 6 uur van Cloncurry, via Longreach naar Brisbane, waar te 11.30 uur geland wordt, en vandaar verder naar Sydney, het eindpunt van de reis, waar het toestel, dat den dienst opent, op Dinsdag 5 Juli des middags te 14.30 uur aankomt, dus 2Vi dag na het vertrek uit Batavia en acht dagen na het vertrek uit Amsterdam. Het eerste K.N.I.L.M.-vliegtuig uit Syd- hey vertrekt vandaar op Donderdag 7 Juli, arriveert Vrijdag 8 Juli te Batavia en geeft daar aansluiting op het K.L.M.-toe- stel, dat Zaterdagochtend 9 Juli naar Amsterdam vertrekt. De terugreis naar Batavia geschiedt der halve in twee dagen. De vliegtuigen ver trekken des morgens 5 uur uit Sydney, maken een tusschenlanding te Brisbane en vliegen over Longreach en Cloncurry naar Port aDrwin, waar zij des namiddags 18 uur aankomen. Zij hebben dien dag het enorme traject van 3892 K.M. afgelegd. Den volenden morgen start men te 8 uur uit Port Darwin om via den Passar en Soerabaya naar Batavia te vliegen, waar men des middags ce 16.35 uur aankomt, een dagtraject van 2717 K.M. De nieuwe luchtlijn wordt gevlogen met de nieuwste toestellen van de K.N.I.L.M., de snelle Lockheed super-electra, waar van twee reeds te Bandoeng zijn aange komen, de derde onderweg is en de vierde en vijfde in het begin van Mei zullen wor- afgeleverd. De nieuwe Lockheed biedt plaats aan Men oassagiers en heeft een bemanning aan boord van twee vliegtuigbestuurders, een mecanicien en een marconist, terwijl nog overwogen wordt of ook een steward zal meevliegen. JUovindaal TUeums Het compromisvoorstel van Ged. Staten aanvaard. Zooals men weet heeft de raad, in de vergadering van 7 Febr. het rioleeringswerk, dat in werkverschaffing moest worden uit gevoerd, en waaraan de regeering en Ged. Staten een subsidie van f 56000 hadden toe gezegd, met 6 tegen 4 stemmen verworpen. Burgemeester Sloet ging van dit raadsbe sluit in beroep bij de Kroon, doch de minis ter verwees de zaak naar Ged. Staten. Deze bestudeerden de zaak en deden B. en W. een bemiddelingsvoorstel aan de hand, hetgeen hierop neer kwam, dat 1/3 in het vrije be drijf en 2/3 in werkverschaffing moest wor den uitgevoerd. Dan zou de subsidie gehand haafd blijven. Zoo gebeurde het, dat Don derdagmiddag en -avond met een voltallige raad en een tjokvolle publieke tribune, de burgemeester de zitting opende en een woord van welkom richtte tot wethouder Hemmer, die na zijn ziekte weer zijn werkzaamheden heeft hervat. De voorzitter deelde mede een dankbetui ging van H.M. de Koningin te hebben ont vangen voor den gelukwensch door het ge meentebestuur, bij de geboorte van prinses Beatrix aan het Koninklijk Huis gezonden. Bij de ingekomen stukken (ze waren dit keer niet te tellen) was een schrijven van de Oranje-vereeniging, met het verzoek, na de onthulling van het Beatrixmonument, dit monument in ontvangst te willen nemen, hetgeen de raad aanvaardde. Een schrijven van Ged. Staten behelsde, dat het beroep van dr. v. Wisse was vernie tigd. Lang bleef de raad stil staan bij het ver zoek van den Ned. Bioscoopbond over ver mindering der vermakelijkheidsbelasting voor het Corso Theater. Op voorstel van den heer Brouwer (v.d.) zou de exploitante gelegenheid krijgen aan te toonen dat zijn onkosten te hoog waren, waaruit dan misschien een verlaging kon voortvloeien. Een verzoekschrit was ingekomen van de Ned. Kampeerclub, houdende het verzoek, %STA ^JË V Is A WM 279. Hun gezichten had ze helemaal bruin gemaakt en Rita's krullen waren zorgvuldig weggestopt onder een hoofd doek, opdat toch niemand argwaan zou krijgen. Toen spel en dans beëindigd wa ren, moest Rita bij de toeschouwers langs om geld te halen. 280. Het lieve kindergezichtje opende menige beurs, zodat ze heel wat geld in zamelde. Nu moest Peter laten zien wat hü kon. Nadat hij met de messen geto verd had, vroeg hij een der omstanders om zijn horloge. En nu, geeerd publiek, zei hij, moet u goed toekijken. Dit g stop ik in deze zak. Hocus, pocus, twee, drie!

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 5