i 8 Ml 8 VORS COBRA tBinnenland Jludiopccgcamma HeuilleloH De jarige prinses gehuldigd. 1 Mei-viering in den lande. TWEEDE BLAD. 2 De gemeenten Baarn en Soest brengen bloemenhulde. In de omgeving van het paleis Soestdijk was het Zaterdag belangrijk drukker dan op andere dagen. Wan delaars uit Baarn en Soest, fietsers en automobilisten uit Gooi en Sticht o.a. de geheele Amersfoortsche huis houdschool tezamen vele honder den hadden zich naby het paleis op gesteld, in de hoop, in afwachting van de bloemenhulde door de Baarnsche en Soester bevolking, een glimp van de jarige prinses op te vangen. Op het paleis liepen bestellers en post beambten af en aan, met bloemstukken en schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen; ook het felicitatieregister ten pa- leize werd druk geteekend. Tegen elf uur kwamen èn uit de rich ting Baarn èn uit de richting Soest, met volle muziek, een stoet van duizenden menschen uit de wijde omgeving, alle bouquetten in de hand dragende, die zich in afwachting, dat de paleisklok zou slaan, even vóór het paleishek ophielden. Om half twaalf marcheerde eerst de Baarnsche stoet den paleistuin binnen, voorafgegaan door den burgemeester en de besturen der beide plaatselijke oranjever- eengingen. De koninklijke familie had zich voor een der ramen opgesteld van de kamer, naast den hoofdingang van de prinselijke woonvertrekken gele gen. In het midden was prinses Juliana gezeten, gekleed in een licht groene japon, met prinses Beatrix op haar arm. Achter haar stond prins Bern- hard, gekleed in donker colbert, terwijl rechts van de prinses de koningin gezeten was en links van haar de prinses van Erbach. De burgemeester van Baarn en de be sturen der Oranje-vereenigingen plaatsten de eerste twee bloemenmanden, gevuld met fraaie azela's, op de stoep van het paleis, waarna mej. van Garderen, namens een groep ouden van dagen, die in een autobus waren meegekomen, bloemen deponeerde. Voor deze oudjes hield prinses Juliana haar dochter nog eens extra in de hoogte, opdat de oude menschen de kleine vooral goed zouden kunnen zien. Daarna trokken bonte rijen van men schen voorbij, steeds juichende en groe tende naar de koninklijke familie, ver heugd, dat zij de jonge prinses thans met eigen oogen mochten aanschouwen. Zoo- dra de laatsten van den Baarnschen sic t hun bloemen hadden neergelegd op den stapel, die intusschen reeds een respecta belen omhang had aangenomen, begon het défilé van de Soester ingezetenen, vooraf gegaan door den burgemeester van Soest en deputaties van talrijke vereenigingen. Ook de burgemeester van Soest plaatste een groote bloemenmand op de stoep van het bordes, waarna de groote schare Soester inwoners in groote massa bloemen aan de reeds opgetaste hoeveelheid toe voegde. Baarn en Soest, maar ook velen uit de omgeving, hebben de jarige prinses op waarlijk grootsche wijze gehuldigd. Na afloop van de bloemenhulde zijn de beide burgemeesters, alsmede de deputa ties van de deelnemende vereenigingen, ten paleize ontvangen door baron Baud en freule van Heemstra, terwijl eenige oogen- blikken later ook H. M. de koningin, prin ses Juliana en prins Bernhard verschenen. De vorstelijke personen onderhielden zich geiuimen tijd met de beide burgemeesters en de overige aanwezigen. Monument ter gedachtenis van prinses Beatrix geboorte. In Wassenaar, op het grondgebied van de openbare lagere school aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat, is in het begin van dit jaar een monument gebouwd, naar een ontwerp van den gemeentearchitec Bontebal, dat Zaterdagmiddag door den kamerheer van H. M. de koningin Ph. J. graaf var. Zuylen van Nijevelt plechtig is onthuld. Voor deze gebeurtenis hadden zich om streeks drie uur til van schoolkinderen op het grasveld voor de school verzameld waarbij zich al spoedig de burgemeester van Wassenaar, de heer J. Wiegman, e. a. schaarden. De voorzitter van het comité, de heer A. van der Lee, herinnerde in een korte toespraak aan het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard, ter ge legenheid waarvan het vorige jaar, even eens op deze plaats, een huwelijkseik was geplant. Nu is hier voor dezen eik het in soberen trant gehouden baksteenen mo nument opgericht, dat de data 7 Januari 1937 en 31 Januari 1938 in herinnering brengt en daaronder een basreliëf draagt met de beeltenis van H. K. H. prinses Ju liana en prins Bernhard. Graaf van Zuylen van Nijevelt noemde het gedenkteeken een symbool van de verknochtheid van de Wassenaarsche be volking aan het huis van Oranje en trok, terwijl het Wilhelmus gespeeld werd, het doek ter zyde, dat tot nu toe het monu ment voor het oog verhulde. Onmiddellijk daarop legden de schoolkinderen tuilen voorjaarsbloemen aan den voet van het gedenkteeken neer, waarna de voorzitter van het comité het beteekenisvolle bouw werk aan de burgerij aanbood, namens welke het door den burgemeester in dank werd aanvaard. Bronzen beeltenis van H. K. H. prinses Juliana te Haren (Gr.) onthuld. In het nieuwe villapark in 't oosten van de gemeente Haren (Gr.) is Zaterdagmid dag een bronzen beeltenis van H. K. H. rinses Juliana onthuld. Het beeld, dat op natuursteen is aangebracht, is een ge schenk van de burgerij aan het gemeente bestuur. Namens de burgerij droeg de voorzitter van de plaatselijke oranjevereeniging, de heer H. van der Goot, het monument aan het gemeentebestuur over. Namens het gemeentebestuur werd het geschenk door den burgemeester, mr. H. J. H. Nauta, aanvaard. De overdracht, welke een feestelijk karakter had, werd door zeer vele belangstellenden bijgewoond. OSS OP PRINCESSE-DAG. N.S.B.-ers binnengedrongen, maar weer verwijderd. De Princessedag is te Oss op kalme wijze verloopen. Aan alle grenzen der gemeente waren politieposten uitgezet, waarbij één man, die een bord droeg met daarop met groote letter Bevel, en daaronder de procla matie van den Osschen burgemeester. Aan het station waren vier politiemannen gepos teerd, geflankeerd door een man met een zelfde bord. Uit den aard der zaak had een en ander nogal veel bekijks van het reizende publiek. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen hebben tien N.S.B.-ers echter toch kans gezien de politie te verschalken. Omstreeks 12 uur werden eenigen van hen op den Oyenschen- weg, waar zy bezig waren met hun partij bladen te colporteeren, door de politie aan gehouden. Deze mannen, die met twee auto's te Oss waren gearriveerd, werden naar het politiebureau gebracht, hetgeen zonder in cidenten geschiedde. Daarna werden zij voor den burgemeester geleid en na verhoord te zijn over de ge meentegrens gezet. Het schynt, dat deze N.S.B.-ers reeds in den vroegen morgen, voordat de politieposten waren uitgezet, per auto Oss waren binnengekomen. Den ge- heelen Zaterdagmorgen hebben zij in de buitenwijken met hun propagandalectuur gecolporteerd. Verder is de dag rustig verloopen; van eenigerlei feestelijkheid ter gelegenheid van den verjaardag van de prinses is onder deze omstandigheden geen sprake geweest. (N.R.Crt.) ALS HET PRINSESJE GEDOOPT WORDT. Hoe het militaire eerbetoon zal zyn. Aan het militair eerbetoon langs den te volgen weg bij de doopplechtigheid van H. K. H. prinses Beatrix op 12 Mei zal worden deelgenomen door een detache ment van het korps rijdende- artilleiie. de 2e tatalj. van de regimenten grenadiers en jagers, de 2e batajons van het 3e. het 5e, het 10e, het 16e. het 21e en het 22e regi ment infanterie, het 2e bataljon van het regiment wielrijders, een detachement van het 6e regiment veldartiierie. een deta chement van de luchtvaartafdeelir.g, een detachement van het 3e halfregiment hu zaren, de koloniale reserve en een bataljon van de koninklijke marine. Voorts zullen by het paleis Noordeinde een eerewacht van grenadiers en jagers, en de koninklijke militaire kapel worden opgesteld. Bij de kerk zal de eerewacht worden gevormd door secties van de koninklijke marine, terwyl hierbij tevens de marine kapel wordt opgesteld. Ten slotte zal de muziek van het 6e regiment infanterie bij het standbeeld op het Buitenhof worden geplaatst. De troepen langs de route moeten om kwart over tien haar plaatsen hebben in genomen en de beide eerewachten om kwart voor elf. In de hoofdstad. Overal in den lande is ondanks het ongunstige weer de 1 Mei-dag opge wekt gevierd. In de eene stad meer dan in de andere zyn geslaagde optochten gehouden en overal hadden ze een rus tig verloop. In Amsterdam hebben de verschillende organisaties, die het 1 Mei-feest herdachten, dit op de in de laatste jaren steeds meer ge bruikelijk wordende wijze met massale feestbijeenkomsten en in vergaderingen ge daan. De S.D.A.P. en de Amsterdamsche Be- stuurdersbond hadden een groot Mei-feest in het Ajax-stadion georganiseerd, waarvoor ondanks het gure weer veel belangstelling bestond. De Mei-rede werd uitgesproken door den heer S. de la Bella Jr., tweede voorzitter van het N.V.V. en lid van de Eerste Kamer, waarna door verschillende groepen van A.J.C., Instituut voor Arbeids- ontwikkeling en Arbeidssportbond een groot symbolisch Mei-spel werd opgevoerd. Het stelde voor een tafreel uit de late middeleeuwen, toen het Mei-feest nog zin rijk was en de kerk het symbool van de ge meenschap vormde, vervolgens een tafreel uit de dagen van de opkomst van de arbei dersbeweging, een zinlooze Mei-kermis, ge symboliseerd door het spotbeeld van een circus en ten slotte het Mei-feest als sym bool van de ontwapende arbeidersklasse, overgaande in de apotheose „Het voorspel van een nieuwen tijd". Na afloop van deze bijeenkomst vormden de aanwezigen een stoet, die uit het Ajax- stadion door Amsterdam-Oost trok naar het Timorplein, waar de stoet werd ontbonden. De communisten hielden een groote Mei meeting in de Apollohal, waar de heer K. Beuzemaker het woord voerde, terwijl ver schillende andere socialistische groepen eveneens vergaderingen in andere deeleri van de stad hadden belegd. In enkele stadsdeelen hadden de bewoners roode vlaggen uitgestoken. De 1 Mei-betooging in de Residentie. De federatie Den Haag van de S.D.A.P. en den Nieuwen Haagschen Bcstuurdersbond hebben gisteren op de gebruikelijke wijze 't Mei-feest gevierd. In den ochtend gaven de „Stem des Volk" en de Arbeidersmuziekver- eeniging ..Crescendo" een uitvoering in den tuin van het Volksgebouw aan de Prinse gracht en in de zaal van het gebouw Hout- rust werd terzelfder tijd een kinderfeest ge geven. Tegen drie uur des middags stelden zich tallooze by de S.D.A.P. aangesloten ver eenigingen. sportclubs en vakgroepen met hun vaandels en banieren, zoomede eenige muziekkorpsen, langs de Prinsegracht op, vanwaar in optocht een demonstratieve wandeling werd gemaakt, welke veel be langstelling genoot. In den stoet, waarvan het voorbijtrekken ruim 20 minuten duurde, werden vele vlaggen, doeken met allerlei leuzen enz. meegedragen, hetgeen met de speciale- kleedij der sportgroepen aan het geheel een fleurig aanzien gaf. Na ruim een uur werd de stoet weder aan de Prinsegracht ontbonden. Des avonds was er in de Houtrusthal een i Dinsdag 3 Mei. HILVERSUM, 301.5 M. (AVRO- uitz.) 8— Gr.pl. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Ensemble J. Cantor. 11.Huish. wenken. 11.30 Verv. concert. 12.30 Gr.pl. 1.Om roeporkest en gr.pl. 2.45 Kniples. 3.45 Vioolvoordr. 4.30 Kinderkoor- zang. 5.Kinderuurtje. 5.30 Aeolian-orkest en soliste. (6.30 RVU.: Afrikaansche en Nederl. cul tuur, causerie). 7.Voor de kinde ren. 7.10 Medische wenken. 7.20 Avro-dansorkest. 7.45 Z.Exc. mr. C. M. J. F. Goseling: De nationale re- classeeringsdag. 8.— ANP-ber.,t me- dedeelingen, gr.pl. 8.30 De bonte Dinsdagavondtrein. (9.3010.Gr. pi.) 10.45 Sportrep. 11.ANP-ber., hierna het Avro-dansorkest. 11.40 12.— Gr.pl. HILVERSUM. 1875 en 415,5 M. (KRO-uitz.) 8—9.15 en 10— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest. (1—1.20 Gr.pl.) 2 Voor de vrouw. 3.Kniples. 4.KRO-orkest. 4.45 Gr.pl. 5. KRO-meJodisten en solist. (5.45 6.05 Gelukwenschen). 7.Ber. 7.15 Pygmeeën van West-Afrika. 7.35 Sportpr. 8.ANP-ber., mededee- lingen. 8.15 KRO-Symph.-orkest. 9— Rep. 9.30 Verv. concert. 10.15 Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40 Lajos Veres en zijn Hongaarsch orkest. 11.05—12— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.05—10.45 Rep. 11.05 Gr.pl. 11.35 Act. cause rie. 12.05 Gr.pl. 12.35 Sportrep. 12.501.20 't Norris Stanley-Sextet. 3.20 The Island of Bliss, causerie. 3,35 Gr.pl. 3.50 De Radio Roman- cers e.a. 4.20 Gr.pl. 4.35 Sportrep. 4.50 Uit Boedapest: Het Boedapes- ter Concertorkest en solisten. 5.20 Ber. 5.45 't Shadwick-Strykkwartei en solist. 6.20 Yascha Krein's Zi geunerorkest. 7.Lit. causerie. 7.20 Filmuitz. 8.20 Ber. 8.40 Nieuws uit Amerika. 9.BBC-orkést en solist. 10.05 Deel. 10.20 Het Grosve- nor House-dansorkest. 10.5011.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 7.55—8.05, 9.10 en 10.20 Gr.pl. 11.35 Bailly- orkest. (12.50 Zang). 2.05 Viool- voordracht. 2.20 en 3.20 Zang. 3.35 Pianovoordr. 4.20 Derveaux-orkest. 7.35 Manuel-trio en solist. 8.5U Radiotooneel. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.30 Hét Rheinische Landesorkest. 11.20 Omroeporkest. 1.30 Populair con cert. 3.20 Concert. 4.50 Solistencon cert. 6.30 Gr.pl. 7.30 Cabaretprogr. 7.5011.20 Gev. concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pL 11.50 en 12 30 Omroep- kleinorkest. 12.50—1.20 Gr.pl. 4.20 Omroepsalonorkest en gr.pl. 5.50 Gr.pl. 7.20 Cabaretprogr. 8.20 Om* roepsymph.-orkest en solisten. 9.30 —10.20 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Gr.pL 11.50 en 12.30 Omroeporkest. 12.50 —1.20 en 5.35 Gr.pL 7.20 Omroep orkest en Russisch koor. 8.35 Om roeporkest. 9.3010.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 6.30 E. Goedel-Dreising's Kinder koor en solisten. 7.20 Omroep orkest. 8.20 Politiek dagbladover zicht. 8.35 Symph.-concert (gr.opn.) 9.20 Ber. 9.30 Clarinet, viola en piano. 10.05 Ber. 10.2011.20 Gev. concert. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.20—9.50, Keulen 9.50—10.20, Pa rijs R. 10.2011.05, Radio PTT Nord 11.05—11.20, Parijs R. 11.20— 12.20, Brussel VI. 12.20—13.20, Keu len 13.2014.20, Danmarks R. 14.20 —15.20, Keulen 15.20—16.20, Brus sel VI. 16.20—18.50, Keulen 18.50 19.20, Brussel Fr. 19.20—20.20, Brussel VI. 20.20—21.30, Brussel Fr. 21.30—22.15, Keulen 22.15—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.8.20, Lu xemburg 8.209.35, Droitwich 9.35 —10.45, Lond. Reg. 10.45—12.05, Droitwich 12.0513.20, Lond. Reg. 13.20—15.50, Droitwich 15.50—17.45, Lond. Reg. 17.4518.20, Droitwich 18.20—19—, Lond. Reg. 19.-19.20, Droitwich 19.2022.05, Lond. Reg. 22.05—22.40, Droitwich 22.40—23.20, Danmarks R. 23.2024. Lijn 5: Diversen. groote samenkomst, waarin muziek en zang het gesproken woord afwisselden. Dr. W. Banning hield de feestrede. Na de pauze werd een spel „Van slavernij en vrijheid" tekst van K. Voskuil en S. Carmiggelt opgevoerd, waaraan ongeveer 200 personen deelnamen. ƒ27.000 VOOR BIO-VACANTIEOORD. De Paaschcollecte, die" in "bijna aUè Nederlandsche bioscopen is gehouden, ten bate van het „Bio-vacantieoord", de stichting van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf, heeft evenals het vorige jaar een bedrag van circa 27.000 opgebracht. Het bestuur van de stichting „Bio- vacantieoord" spreekt zyn welgemeen- den dank uit aan het bioscoopbezoekend publiek voor den steun, dien het bij deze collecte weer in het belang van vele honderden arme bleekneusjes heeft mogen ontvangen. ONGELUK IN EEN WEILAND. De jeugdige landbouwer Keizer, die wegens ziekte van den veehouder B. te Nieuweschoot diens bedrijf waarnam, zou Zaterdag de pinken in het weiland inspec- teeren. Toen de jongeman langer wegbleef dan verwacht werd, ging men op onderzoek uit. Men vond hem op het land liggend met zjjn hoofd in een sloot. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Het slacht offer werd direct naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. Vermoed wordt, dat de man door de pinken in de sloot is geworpen. DE GEHEIME ZENDERS ZWEGEN. Amateurs afgeschrikt door zware straffen. Voor het eerst sedert zeer langen tijd hebben zich Zondagmorgen geen geheime zenders meer in den aether laten hooren. Vermoedelijk hebben de zware straffen, welke tegen de verdachten, in de zaak van den geheimen zender „De Nachtegaal" geëischt zijn, de andere amateurs dusdanig afgeschrikt, dat zij het risico niet meer durven te loopen. Hiermede zal de periode der ge heime zender? in Gelderland en Over- ijsel wel tot het verleden behooren. EEN GEVAARLIJK GRAFJE. In een onderwijsinrichting aan de Burge meester Meineszlaan te Rotterdam wilde een der leerlingen een grapje uit halen, ten koste van een collega. Toen deze n.L zou gaan zitten, trok hij opeens den stoel achter hem weg, waardoor het slachtoffer, de 16- jarige G. de Bley van de Aelbrechtskade, viel. Met een hersenschudding is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. WANDELEND MET ROODE TULP. De Amsterdamsche politie heeft tegen iemand proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het uniformverbod, omdat hij met een roode tulp in het knoopsgat liep. Nad. bewerking door MARlt [DE BELMONTE Door MARK CHANNING 42) HOOFDSTUK XXII. Chirine smeedt voor de tweede maal een complot, en de „Man met den Sluier" spreekt met Simla. Toen Jaffir, de eunch, Diana kwam ha len, om haar naar Colin Gray te geleiden, was de zon nauwelijks op. Zoet vogelge- kweel vervulde de boomen van den tuin, en een zwak briesje speelde door de fris- sche morgenlucht. Diana had Chirine, die nog rustig sliep, niet willen wekken, maar terugkomende vond zij de Perzische wakker en vol onge duld om te hooren, wat de ander te ver tellen zou hebben. ,,'t Verwondert me niets, Chirine, dat je er down van bent", merkte Diana op, na verslag van haar onderhoud met Gray te hebben gedaan. „Ik voor mij heb oneindig vertrouwen in de vindingrijkheid van myn sahib". „Liefde is de oudste zuster van hoop, Dina. Ik heb ook hoop. omdat ik liefheb. Ik ben blij, dat die Galcha me op de hoogte heeft gebracht van het complot van Jaffir en van Khoon. Want die ellendige hond, die een vijand is van het sahib-log, heeft me in verdenking „In verdenking, van wat?" vroeg Diana angstig. „Van jou te helpen. Luister: gisteravond, toen ik majoor Gray in zyn gevangenis ging opzoeken, ben ik Jaffir tegengekomen, 't Was al laat en ik las de achterdocht in zijn oogen. Ik verlang vurig naar den dag, waarop ik hem op het marktplein door woeste stieren uit elkaar zal zien scheuren. En die dag zal komen, want ik bid er eiken avond -voor". „Heeft Colinmajoor Gray je ook een boodschap voor mij gegeven? Heeft hij je ook gesproken over een hulp-expeditie?" vroeg Diana, die te veel vervuld van haar zelf was om te letten op de toespeling op Jaffir en de samenzweerders. „Je zult alles hooren, Dina. De eunuch zeide, dat mijn Heer door alles heen woe dend was en naar mij gevraagd had. Dezen keer sprak dat vette varken de waarheid. Toen ik kwam luchtte de Khan zijn hart met allerlei vervloekingen, en beloften van wraak op den „Man-met-den-Sluier". De uitdrukking van haar oogen werd somber. „Ik heb getracht hem te stuiten: het is ge vaarlijk iets van hem te zeggen, want al is hij op mijlen afstand, hy gist ieders ge dachten en vooral indien het hem vijandige personen betreft. Maar ik praatte voor doove ooren". „Waarom was Alam Khan zoo woedend?" vroeg Diana, die weer gekweld werd door een nieuw voorgevoelen en die meende, dat in werkelijkheid een cobra zich om haar lichaam slingerde. „De „Man-men-den-Sluier" is vannacht gekomen", vervolgde Chirine, „een half uurtje voor ik bij Khan kwam. En hij heeft bevel gegeven om jouw sahib van middag voor hem te doen verschijnen". Diana verbleekte. „Wat zullen ze met hem doen?" stamelde ze. „Oh hemel, zou ik hem niet op de een of andere manier kunnen helpen..." „Wat ze met hem doen zullen, weet ik niet", antwoordde Chirine ontwijkend. „In dien hij doet wat ze van hem vragen, komt alles terecht". „Maar hy schrijft het Byzantynsche ge heimschrift al op voor den Khan", protes- terde Diana. Meer kan hij toch niet doen?" Chirine trok haar tengere schouders op. „Mijn Heer begeerde dat geheimschrift te hebben; indien de sahib het hem gege ven had, zou hij hem vrijgelaten hebben. Maar nu de Man-met-den-Sluier er is, zal er geen sprake van zijn, dat myn Heer het mag hebben. Het geheim van jouw sahib zal de Man-met-den-Sluier wel los krij gen, hij is degeen aan wien wy allen ge hoorzamen en als hij het heeft, behoudt hy het voor zich. En wat hy daarna met je sahib zal doen, dat zou ik niet durven voor spellen „Zou Firoz ons niet kunnen helpen''" od- perde Diana ontsteld. Ik heb hem al laten halen", antwoordde Chirine. „Hy kan hier elk oogenblik zyn- en dan zal je hooren, wat hy er van denkt Maar je weet nog niet alles. De woning van het kruideniers vrouwtje staat onder bewa king Daar kan je je niet verbergen Ik heb haar gesproken, ik wilde, dat ze aan haar zoon zou vragen of deze zich meester kon maken van de sleutels van het hek van het paleis; maar hem bewaken ze ook". „En Chirine, geloof je, dat majoor Gray weer in zoo'n afschuwelijken kerker, als waarover jij me gesproken hebt, geworpen zal worden?" Chirine boog het hoofd. „Dat is wel waarschijnlijk; ofschoon er veel van af zal hangen, welk antwoord hij geeft aan den Raad van Drie", zei hij. „Hier is Firoz Khan, hooge Vrouwe", kon- d.gde de stem van een der vrouwen van Chirine aan. „In naam van Allah, wees welkom, oh Firoz Khan", riep Chirine uit. „Uw kara vaan is voorbij gegaan en zy (ze wees op Diana) is nog altijd hier. Hebt u een ander plan? Antwoord gauw, de tijd dringt". „Ja, Chirine Bibi, ik heb een ander plan. Met het geld dat u me gegeven hebt, heb ik kameelen gekocht. Van nacht zullen ze by het kleine poortje staan, dat in den tuinmuur van het paleis gemaakt is; en wie ze aan den teugel leidt, zal ik zyn Firoz Khanindien de miss sahib dus wil zor gen er te zijn?" „Ik ga niet weg zonder den sahib", riep Diana beslist uit. De uitdrukking in de oogen van Chirine verzachtte. Dat was inderdaad liefde, zoo als zy ze verstond. „Ik heb je ons gesprek nog niet geheel overgebracht, Dina", zei ze sussend. „Hij heeft me opgedragen je te zeggen, dat hy van je hield, en vervolgens, dat het zyn wensch was, dat je zoo mogelijk vluchtte je weet wel Diana, dat, ingeval het plan voor zyn ontvluchting mislukte..." Ze hield op. „Ja, en verder. Ik moet alles weten". Diana Lindsay sprak op den toon, dien de resident gebruikt zou hebben tegen één, die het gewaagd had, zich tegen zyn gezag te verzetten. „Goed", zei Chirine. „Ik zal alles vertel len". En zij beschreef het lot van kapitein George Ian Galbraith, die eenmaal een sie raad was van het beroemde X regiment en later tot den Geheimen Dienst behoord had. „En sinds een paar jaar", voltooide ze. „zit hy gevangen, blind en half waanzinnig in een der onderaardsche kerkers van het paleis". Een oogenblik bleef het Engelsche meisje sprakeloos van ontzetting. Was 't mogelijk dat menschelijke wezens hun naasten zoo'n beestachtige behandeling lieten ondergaan? Hoe kon God iets dergelijks gedoogen? Ze stond op; maar haar ziel bleef geknield liggen en in gebed. Chirine had de waar heid verteld, dat wist ze. anders zou haar hart zoo'n pijn doen. Ze mochten haar dooden, indien ze hém maar spaarden. Het leven van Gray was meer waard dan het hare. En zonder hem had het leven geen waarde en zeker niet in een oord, waar ze niet eens trouw aan zijn herinnering zou mogen zijn. „Ik zal aan den Khan en aan den Man- met-den-Sluier verklaren", zei ze uitdagend, „dat ik sterven wil met majood Gray; ik zal hun zeggen, dat ik van hem houd en bereid ben, indien men hem vrijlaten wil, in zijn plaats te worden terechtgesteld". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8