DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ADLER Het Engelsch-ltaliaansche verdrag in het Lagerhuis. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Chamberlain verdedigt ontstaan en inhoud er van. Dinsdag 3 Mei 1938 PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Hotie van de labour-partij verworpen. Critiek van Lloyd George. De strijd in Sjantoeng duurt voort. De verliezen van de Chineesche luchtmacht. De algemeene toestand. TYPE 10 Dealer W. TASCHE, Alkmaar. TeL%382 Nieuws in 't kort. ALKMAAR COURANT. No. 102 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. De Engelsche minister-president Ne- ville Chamberlain heeft gistermiddag in het Lagerhuis de motie van de regeering, waarbij het verdrag tusschen Engeland en Italië wordt goedgekeurd, verdedigd. Over het door de labourpartij ingedien de amendement zeide hij, onder gelach van het Huis, dat het weinig verstandigs inhoudt. Dit amendement luidde als volgt: „Bereid om iederen wettigen maatregel tot het ontwikkelen en versterken van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de volken te aanvaarden, kan het Huis niet toestemmen in de overeenkomst met een staat, welke daadwerkelijk is betrokken bij den willekeurigen aanval in Spanje, een overeenkomst, waarbij als belooning voor denkbeeldige beloften, het volk van Abes- sinië wordt opgeofferd, de geest van den VolkenDond wordt geschonden en het be ginsel van collectieve veiligheid wordt ver vangen door een politiek van verbonden en bewapeningswedloopen, hetgeen in plaats van een algemeenen vrede tc brengen het gevaar van een wereldoorlog zal vergroo- ten". Chamberlain stelde voor dit amendement te beschouwen als een fraaie wijze om ,iieen" te zeggen. Hij wilde niet meer hier over zeggen, want het beste antwoord leek hem uiteen te zetten, waarom de regeering het Huis verzocht „ja" te zeggen. Na uiteen te hebben gezet welke bitter heid aan weerszijden was ontstaan door het Abessinische conflict, herinnerde Chamber lain aan zijn brief aan Mussoloni, waarin werd voorgesteld besprekingen te openen tot het uit den weg ruimen van misverstan den en tot het herstel hiervan waren de onderhandelingen in een geest van weder- keerigen goeden wil, welke leidden tot de overeenkomst, waarover thans wordt ge sproken. Sprekende over de plaats, welke de over eenkomst inneemt in het algemeen schema van de buitenlandsche politiek der regee ring, zeide Chamberlain nogmaals, dat deze politiek niet alleen gericht is op het hand haven van den vrede, doch zoo mogelijk ook op het herstellen van het algemeen vertrou wen, zonder hetwelk geen vooruitgang in de internationale politiek mogelijk is. Dit ver trouwen kap alleen worden verkregen wan neer men er in slaagt de grieven, meenings- verschillen en het wantrouwen uit den weg te ruimen. Indien deze niet worden wegge nomen, zouden zij tot oorlog kunnen leiden. Dit is geen taak, welke in een oogenblik en overal tegelijk kan worden volbracht, doch wanneer men er in slaagt de gevaarlijke punten een voor een op te ruimen, dan zal men eens komen tot het doel, waarheen men stuurt. Voor het onderteekenen van het Britsch-Italiaansch verdrag en een overeen komst tusschen Italië en Frankrijk vormden deze betrekkingen zulke gevaarlijke punten. De regeering was van meening, dat het ge vaar kon worden weggenomen door met goeden wil en gezond verstand de vraag stukken te bespreken welke gerezen waren en door te doen hetgeen noodzakelijk was om aan de feiten het hoofd te bieden, hoe onaangenaam deze feiten ook mochten zijr. De minister-president is van meening, dat het verschil van meening tusschen hem en de andere zijde van het Huis ligt in zijn bereidwilligheid de werkelijkheid, welke "iet kan worden veranderd, onder het oog i* zien en hiervan te maken wat er van te maken valt (toejuichingen). De Italiaansche beloften in zake Spanje. Ten aanzien van de Italiaansche beloften inzake Spanje, welke in het amendemen van de oppositie denkbeeldig worden ge noemd, zeide Chamberlain, dat de Britsche regeering deze beloften heeft aanvaard m goed vertrouwen, en zij verwacht, dat de Italiaansche regeering deze beloften naar geest en letter zal uitvoeren. (Toejuichin gen.) Wat betreft de erkenning van de Italiaan sche verovering van Abessinië zeide de minister-president dat een dergelijke erken ning steeds binnen het souverein recht van iederen individueelen staat heeft gelegen. Hij is steeds van meening geweest, en velen zijn dit met hem eens, dat een dergelijke er kenning alleen geoorloofd is, als hiermede de algemeene vrede wordt gediend. Een al- gemeene vrede lijkt spr. evenwel niet wel mogelijk zonder een regeling van het Spaan- sche vraagstuk en daarom is een regeling hiervan als voorwaarde gesteld voor het van kracht worden van deze overeenkomst. In antwoord op een vraag van Attlee, die wilde weten wat de minister-president bedoelt met de regeling van het Spaansche vraagstuk, zeide Chamberlain dat hij er de voorkeur aan gaf op het oogenblik nog geen andere aanduiding te geven. De ontvangst van de overeenkomst in de wereld. Sprekende over het verlangen van Frankrijk eveneens een dergelijke over eenkomst te sluiten met Italië zeide Chamberlain dat indien men hierin slaagt een nieuwe stap zal zijn gezet op den weg tot opheldering van den Euro- peeschen horizon. Chamberlain zeide verder, dat Frankrijk niet de eenige staat is, welke instemt met de overeen komst. Ook de Balkan-Entente heeft een warmen gelukwensch gezonden. Tenslotte zeide Chamberlain dat door de Britsch-Italiaansche overeenkomst is geble ken, dat het niet onmogelijk is voor een de mocratie tot overeenstemming te komen met een autoritairen staat. Hierdoor wordt de hoop aangewakkerd dat hiermede de eerste stap is gezet tot een meer gezonden stand van zaken in Europa. Met voorbijgaan van de tijdelijke verschillen van meening, welke door deze overeenkomst zijn ontstaan, ge looft Chamberlain dat de vriendschap met het nieuwe Italië mag worden beschouwd als even hecht gegrondvest als de vriendschap, welke Engeland heeft gebonden aan het oude Italië. Het debat. Morrison diende daarna het amendement van de oppositie in, dat de verwerping van de motie vroeg, omdat Italië nog bezig was met vrijwillige agressie in Spanje en omdat het in ruil voor illusoire beloften het Abes- sijnsche volk opofferde en den geest van het statuut van den Volkenbond miskende en schond, Morrison zeide in de toelichting dat de oppossitie niet in beginsel tegen overeen komsten was om de betrekkingen te verbe teren die lauw of gespannen geworden waren maar niet minder dan 5 punten der over eenkomst waren herhalingen van vroeger gesloten overeenkomsten, waaruit zonne klaar bleek dat Italië de vorige niet gehou den had. Waarom wilde of kon de regeering thans Italië beter vertrouwen? De overeen komst benadeelde de Britsche belangen in het Nabije Oosten en over de bepalingen no pens Palestina wilde spreker gaarna wat naders weten. Het was mogelijk dat Italië geen directe territoriale wenschen in Spanje had maar zijn politieke invloed zou er zeer sterk gevoeld worden en dat kon op geen andere wijze geschieden dan tot schade der Britsche belangen. De bepalingen nopens Spanje en Abessinië waren eenvoudig een schandaal en gingen blijkbaar van het ver werpelijk beginsel uit dat twee onrechten opgeteld een recht werden. De geheele overeenkomst was een aanmoediging van Hitier en Mussolini om op den ingeslagen weg voort te gaan en geen instrument des vredes en zou spoedig tot de ergste desillu sies leiden. Sir Archibald Sinclair zeide dat de over eenkomst ontdaan van camouflages niet veel anders was dan een formule, die Mussolini gevonden had om Groot-Britannië koest te houden. Ook deze spreker twijfelde of de overeenkomst veel tot ontspanning had bij gedragen of alsnog zou bijdragen. Nadat nog eenige conservatieven hun groote instemming met de overeenkomst be tuigd hadden kwam Lloyd George aan het woord. Lloyd George's critiek. Hij zeide, dat het bij een overeenkomst tusschen Engeland en een anderen staat slechts ging om de vraag of de overeenkomst verstandig, rechtvaardig en eervol was en bovendien zou bijdragen tot versterking van van den vrede. Geen van deze drie essen- tieele voorwaarden, werd in het voorstel vervuld. Men zou den Volkenbond nu ver zoeken om al zijn plechtige besluiten van nauwelijks twee jaar geleden te herroepen, waaruit bleek dat de Bond door de groote regeeringen misbruikt werd om hun eigen lafhartigheid te bemantelen en te dekken. Spreker ontkende, dat de overeenkomst reeds tot ontspanning had bijgedragen; z. i. werd de internationale toestand weer van dag tot dag ernstiger en zorgelijker en dat zou zoo blijven totdat een Engelsche regeering zou komen die voet bij stuk zou weten te houden en met wier woorden niet te gek scheren viel. Maar de voornaamste verdien ste van deze regeering was, dat zij eerst van zich afbeet en zelfs wel eens dreigde, maai ten slotte altijd weer in haar schulp kroop als het om besluiten en consequenties ging en niemand die dit beter wist dan Musso lini. Vrede en veiligheid zouden geen stap nader gebracht worden tenzij een waarlijk sterke en vastberaden Engelsche regeering, met den steun van alle kleine naties van goeden wil en haar eigen volk als één man achter haar de eerbiediging van de interna tionale wetten zou eischen. Het amendement van labour ver worpen. Het Huis heeft daarna het amendement van de arbeiderspartij met 322 tegen 110 stemmen verworpen. Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat herhaalde aanvallen der Japanners in Zuid-Sjantoeng afgeslagen zijn en dat de Chineesche linie, die Taiersjwang bewaakt, intact is gebleven. Voorts maken de Chineezen melding van suc cessen in SjansL Zij voegen hieraan toe, dat tenzij de Japanners versterkt wor den, ze gedwongen zullen zijn geheel Sjansi te ontruimen. Aan den anderen kant meldt een Japansch communiqué uit Peking dat de Japansche troepen de provincie Kiangsoe zijn binnen gerukt uit Zuid-Sjantoeng en Hoesjan, op 25 mijl ten Noorden van den Loenghaispoor- weg, bezet hebben. Verder naar het Oosten heeft een andere af deeling Japansche strijd krachten zich meester gemaakt van Mataus- jen, op vyf mijl ten Westen van Tangtsjen. Een Chineesche bevelhebber vermoord. Kolonel Likwang, een leider van de Chineesche guerillatroepen in het gebied van Sjanghai, is gisteravond in een Chineesch restaurant in de Fransche concessie, waar hjj met zijn gezin en zyn vrienden den avondmaaltijd gebruikte, doodgeschoten. De dader, een Chineesch, wist te ontkomen. Likwang zou militaire papieren bij zich. gehad hebben. De Japansche marine over de verliezen van de Chineezen. Het hoofdkwartier van de Japansche ma rine heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt tegengesproken, dat de Chi neezen op 29 April bij Hankau meer dan twintig Japansche vliegtuigen zouden hebben neergeschoten. De Japansche lucht macht verloor slechts volgens dit commu niqué twee toestellen, terwijl meer dan vijftig Chineesche vliegmachines werden vernield. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Japan sche marine-luchtmacht gedurende Maart en April een honderdtal Chineesche vlieg tuigen heeft vernield, terwijl zy zelf slechts vier toestellen heeft verloren. Sedert het begin van de vijandelijkheden zijn 448 Chineesche toestellen omlaag geschoten, ter wijl op andere wijze nog ongeveer vijfhon derd vliegtuigen werden vernield, terwijl de Alkmaar, 3 Mei. Om precies 8 uur vanmorgen is Hitier met den extra-trein de Duitsch-Italiaansche grens gepasseerd. Straks zal hij door Mussolini heel plechtig en heel officieel ontvangen worden, zooals eertijds Mussolini heel plech tig en heel officieel door Hitier is ontvan gen. En dan kunnen de twee staatslieden met elkaar spreken over de Europeesche politiek, over de as RomeBerlijn, over de Britsch- Italiaansche overeenkomst, over de Spaan sche kwestie, over het anti-communistisch verdrag, over de Anschluss van Oostenrijk, over de Tsjechische vraagstukken en over de vriendschap tusschen Italië en Duitschland. Men ziet, er zyn onderwerpen genoeg. Intusschen moeten wij hier nog even ge wag maken van wat de Berlijnsche corres pondent van de Times gisteren schreef naar aanleiding van Hitler's reis naar Rome. Deze correspondent schreef: Er bestaat hier al eenigszins het gevoelen, dat de morgen van den Anschluss niet de ge schiktste tijd is voor een bezoek van Hitier aan Rome. De grap uit Rome, dat de „spil" een pracht van een begrafenis zal krijgen, is tot in Berlijn doorgedrongen. Intusschen zul len de Italianen by het bezoek van Mussoli ni aan Berlijn wel de grap vernomen heb ben, dat het Duitsche publiek hem bij die gelegenheid „du kannst nicht treu sein" toe zong. Maar de Duce kwam, zag en overwon en er is geen reden voor, dat Hitier dat ook niet zou doen. De „spil" kwam, zoo redeneert men, immers tot stand ofschoon het gevoe len van het volk ongunstig was, en zy blijft bestaan omdat de groote meerderheid van het publiek in beide landen gehoorzaam is aan de meening van de regeering, dat de spil noodzakelijk is in het belang van de beide partyen. Door middel van deze spil kon Mussolini de crisis in de Abessinische kwestie overwinnen. Hij werd daardoor in staat ge steld het bolsjewisme in Spanje te bestrijden. Thans komt hij er door op beteren voet met Engeland en Frankrijk. Door middel van de spil kon Duitschland Oostenrijk innemen. Dat was niet meer dan een tegenwicht van het voordeel dat Mussolini er uit heeft kun nen putten. De mogelijkheden van de spil zijn ook nog lang niet uitgeput: volledige exploitatie van de militaire mogelijkheden bijv. was niet mogelijk zoolang de regeering te Weenen nog tusschen de twee partijen inzat. Duitsch land zou bijv. ongemerkt troepen naar het bekken van de Middellandsche Zee kunnen zenden om Mussolini te helpen als hij het bolsjewistische gevaar in Spanje of elders zou willen bestrijden. Dit is geen denkbeel dige mogelijkheid. In zijn rede te Weenen na den Anschluss heeft Goering met zooveel woorden gezegd, dat een hinderpaal op den weg van Duitschland naar Afrika en zijn rijkdommen uit den weg was geruimd. Volgens officieele kringen in Berlijn heeft Hitier bij zijn bezoek aan Rome alleen tijd voor een overzicht van de politieke situatie maar niet voor politieke onderhandelingen. Men behoeft dus ook geen accoord te ver wachten. Indien Hitier en Mussolini intus schen van meening mochten zijn, dat hei noodig is een demonstratief accoord te slui ten als tegenwicht tegen de militaire allian tie tusschen Engeland en Frankrijk, is de Duitsche delegatie daarop voorbereid, want dr. Gaus, de wettelijke adviseur van het Duitsche departement van buitenlandsche zaken, en de opsteller van de ontwerpen voor verdragen, bevindt zich in het gevolg van Hitier. Terwijl Hitier zich reisvaardig maakte heeft Italië zich gereed gemaakt voor een grootsche ontvangst. Eenige tijd geleden heb ben wy in deze rubriek al herinnerd aan het wapengekletter, dat noodig schijnt te zijn by dergelijke bezoeken, waarbij men de idee krijgt, dat de heeren elkander trachten te overtroeven. Groote parades zullen worden gehouden, versierde steden zullen bewonderd worden, enthousiaste menigten zullen be groet worden. Dat is allemaal uiterlijk. Belangrijker is misschien, wat de Giornale d'Italia over het bezoek van Hitier schrijft: Deze nieuwe ontmoeting tusschen Mussolini en Hitier is van drievoudige waarde, zegt het blad: voor het verloop van de vernieu wende revolutie, voor de gemeenschappelijke bescherming van de Italiaansche en Duitsche belangen en voor de ontwikkeling van de buitenlandsche politiek van Europa en de geheele wereld. Italië en Duitschland zyn de beide groote naties, die door de vredes verdragen het onrechtvaardigst zijn getrof fen. Italië en Duitschland zullen nooit dit harde gedeelte van hun geschiedenis verge ten. Uit de gemeenschappelijkheid der be langen is de as RomeBerlijn geboren. De Regime Fascista, het orgaan van Ro- berto Farinace, lid van den grooten fascisti- schen raad, publiceert een hoofdartikel, waarin gezegd wordt, dat de Duitschers in de boven Etsch slechts een „kleine minder heid" vormen slechts 3 pCt. van de Ita liaansche bevolking en dat het bezoek van Hitier aan Italië een definitief einde zal ma ken aan de activiteit van allen die de kwes tie van deze vroegere Oostenrijksche provin cie ter sprake brengen. Sprekende over Oostenrijk geeft de schrij ver als zijn meening te kennen, dat men be ter als buurman een bevriend volk kan heb ben dan een „perfide regeering". Hy voegt hieraan toe, dat zelfs indien eens menschen en toestanden zullen veranderen, Italië toch de onaantastbaarheid van zijn gebied zal weten te verdedigen. Tenslotte verklaart Fa rinace overtuigd te zyn, dat Hitier enkele leiders, vooral zekere geestelijken, in de pro vincie Bolzano zal weten te overtuigen, dat het niet alleen vergeefs, doch zelfs gevaar lijk is agitatie te verwekken. Duitschland zal eenzelfde autoriteit weten uit te oefenen ten aanzien van deze volksleiders, als wij hebben uitgeoefend ten aanzien van zekere leiders van de beweging „voor een Ita- liaansch Dalmatië", toen het verdrag van vriendschap met Zuid-Slavië werd gesloten. De meest moderne wagen onder de 1938 modellen.... volkomen berekend om uren achtereen met snelheden bo ven 100 K.M. te rijden.... maximum prestatie by gering benzineverbruik.... weergalooze wegvastheid. 2.5 Liter 6 cyl. Japansche verliezen niet meer dan 82 toe stellen bedroegen. In het communiqué wordt verder ver klaard, dat door jarenlange training de Japansche luchtmacht thans de beste ter wereld is. Voorts wordt gezegd, dat de Japansche marine thans ook Wei Haiwei in Sjantoeng heeft bezet. Aan den wapen smokkel van kleine Chineesche schepen aan de kust van Zuid-China is thans een einde gemaakt. De drie Chineesche oorlogsbodems, die door de Japansche luchtmacht aan de monding van de Jangtse tot zinken waren gebracht, zyn thans gelicht. Voor de patrouilleering op het Taimeer heeft de Japansche marine een vloot van kleine vaartuigen gevormd. Het huwelijk van prins Louis Ferdi- nand. - Gisteren is in het slot Cecilienhof te Potsdam het burgerlijk huwelijk voltrokken tusschen den tweeden zoon van den vroege- ren kroonprins, prins Louis Ferdinand van Hohenzollern met grootvorstin Kira van Rusland. Na het burgerlyk huwelyk werd het huwelyk volgens den Grieksch ortho doxen ritus ingezegend. De plechtigheid werd by gewoond door den vroegeren kroonprins en zijn gemalin, prins Eitel Friedrich, prins Adalbert en zyn gemalin, prins August Wilhelm en prins Oskar. Verder de grootvorsten Dimitri, Wla- dimir en Kirill van Rusland, en koningin van Denemarken met den kroonprins van Denemarken en zijn gemalin koning Fer dinand van Bulgarije, en anderen. Het weder toenemende terrorisme. - In geheel Palestina zijn weer talrijke aansla gen op kolonies, autobussen en spoorlijnen gepleegd. In vele gevallen werden telefoon leidingen vernield. Algemeen beschouwt men dit toenemen van het terrorisme als een antwoord op de aankomst der Britsche verdeelingscommissie, die onder sterke mili taire bewaking door het land reist. De be wakingstroepen zijn met pantserwagens en talrijke machinegeweren uitgerust. Juweelen ter waarde van 12 millioen franc verloren. - Bij het verongelukken van het Italiaansche vliegtuig van de lijn Tirana Rome Zaterdag j.L zyn juweelen ter waarde van twaalf millioen franc verdwe nen, welke eigendom waren van een juwe lier te Parijs. De juweelen waren getoond aan den koning van Albanië om hier een keus uit te maken voor een geschenk aan zijn gemalin. Men vermoedt, dat de juwee len zijn vernield tijdens den brand, welke volgde op het neerstorten van het vliegtuig. Stakingsonlusten op Jamaica. - Toen de politie te Kingston (Jamaica) wilde over gaan tot de arrestatie van de leiders der stakingsbeweging, welke te Frome (West- moreland) bij de arbeiders der suikerplan tages grooten omvang heeft aangenomen, is het tot ongeregeldheden gekomen. De politie zag zich genoodzaakt van de vuurwapenen gebruik te maken. Vier per sonen werden gedood, vijftig liepen won den op. De politie heeft voorts 73 personen gear resteerd. Militairen zijn gereed om naar het gebied van de onrust te vertrekken. De stakers hebben een terrein van 1500 acre, waarop suikerriet verbouwd is, in brand gestoken. Trein ontspoord. - Gisteravond is de trein OstendeBrusselBazzel op twee kilometer afstand van het station Lavaux ontspoord. Alle wagons zijn uit de rais ge sprongen. Niemand werd by het ongeluk gedood of gewond. Een duur partijtje poker. - De Daily Telegraph meldt uit Los Angelos, dat een Britsche toerist, zekere heer Clifton, die verleden week met poker 30.000 Pond Ster ling heeft verloren, van de rechtbank tijde lijk order heeft ontvangen de betaling van twee cheques die hij den winnaars gegeven had tegen te houden. Een der winnaars is Lew Brice, een br°er van de Comedienne Fanny Brice. Clifton beschuldigt Brice en vier andere spelers er van te hebben geprobeerd het geld met knoeierij te verkrijgen. Vrijdag zullen allen voor den rechtet moeten verschijnen. Clifton beweert een bedreiging te hebben ontvangen, nadat hy zyn aanklacht had in gediend. De man is nu onder bewakmg ge steld.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1