VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. DE BAAS. Verkeersongelukken. WARMENHUIZEN Rekening en verantwoording van den pen ningmeester; ontvangsten, contributies 109.50, landhuur f 115, saldo vorig jaar f 3.54, totale ontvangsten t 228.04. Uitgaven 211.45, Batig saldo 16.59. TUINMANSHUuP. EGMOND AAN ZEE TEXEL OBDAM LIMMEN WIERINGERWAARD ZUIDSCHARWOUDE BERGEN EGMOND A. D. HOEF EGMOND BINNEN NOORDSCHARWOUDEI TWEEDE BLAD. Spoedig was de geneeskundige dienst, die met eenige ziekenauto's naar de plaats van het onheil was uitgerukt, ter plaatse. Di rect is de zwaargewonde Brandenburg naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht, waar hij in ernstigen toestand is op genomen. Later zijn ook de stoffelijke hul sels van de beide andere arbeiders naar dat ziekenhuis vervoerd. Alle drie b(j het on geluk betrokken arbeiders waren in dienst van de N.V. Werkspoor, afd. Bruggenbouw. De arbeidsinspectie te Rotterdam stelt 'n uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in. MOTORRIJDER GEGREPEN DOOR AUTO. Gistermiddag heeft op den Schouwweg te Wassenaar een doodelijk ongeluk plaats ge had. De motorrijder v. S. uit Hillegom wilde den Oude Wassenaarscheweg inrijden. Hij zou daarbij echter geen richtingverandering hebben aangegeven met het gevolg, dat een achter hem komende auto, bestuurd door den heer de G. uit Wassenaar, tegen hem opreed. De man werd tegen den grond ge slingerd en kreeg een schedelbasisfractuur. Dr. Hubbeling verleende de eerste hulp, waarna de ongelukkige per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden is overgebracht. Hier is hij enkele uren later overleden. DOODELIJKE AANRIJDING TE TILBURG. Gisteravond is op den Bredascheweg te Tilburg de broeder Pius (in de wereld Wilhelm Zorn) van het missiehuis „Ave Maria", die per fiets een zijweg uitkwam, door een uit de richting Breda komende auto gegrepen. De ongelukkige werd door het voertuig geschept en sloeg met het hoofd door de voorruit. Hij werd zoo ern stig aan het hoofd gewond, dat hij eenige uren na aankomst in het St. Elisabeth zie kenhuis aan de gevolgen overleed. Broeder Pius was 49 jaar oud en geboren te Gimmersdorf (Dld.) Jkownciaat Hieuws WEER EEN BRAND IN DEN HELDER. Gistermiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in een boerderij, gelegen achter de woning van den garagehouder A. Vader, aan den Rijksweg 64 te Den Helder. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist door met een vijftal stralen water te geven, den brand tot de boerderij te be perken. Van de woning brandde een ge deelte af. Het verkeer aan beide zijden van A1 k - m a a r en Den Helder moest tijdelijk worden stop gezet, daar de vele slangen die door het Noordhollandsch Kanaal gevoed werden, over den weg lagen. DE DOORGEDRAAIDE POOTAARDAPPELEN. De hoeveelheid doorgedraaide goed gekeurde pootaardappelen, welke in de maand December door de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale zijn overgenomen tegen de garantieprijzen van 3.70 voor A, t 3.50 voor B en 3.30 voor C, was nog beduidend. Volgens de mededeelingen der Centrale was de totale hoeveelheid onverkocht gebleven en overgenomen goedgekeurde poters 5.474 ton. Hiervoor is aan de kweekers, met in begrip van het bewaarloon van f 0 50 per 100 K.G. 222.878.74 uitbetaald. Deze rege ling heeft na aftrek van de opbrengst van de voor veevoer verkochte poters f 197.000 verlies opgeleverd. Hiervan moet nog wor den afgetrokken het bedrag, dat wordt ver goed als denaturatie-vergoeding. Wat er doordraaide. De hoeveelheid grove tuinbouwproduc ten, welke in het vierde kwartaal 1937 is doorgedraaid, is volgens de gegevens van de Tuinderij aanmerkelijk minder dan ver leden jaar, hetgeen verheugend is, hoewel de doorgedraaide hoeveelheden nog zeer belangrijk zijn. De hoeveelheden waren als volgt: roode kool 268.000 Kg (v. j. 1.140.000). gele kool 3.812.000 Kg. (v. j. 8.736000); witte kool 2.729.000 Kg. (v. j. 5.650.000); Deensche witte kool 396.000 Kg. (v. j. 2.557000); groene kool 613000 Kg. (v. j. 112.000). Andijvie maakt echter een zeer slecht figuur. In het bovengenoemde tijdvak draaide door 8.095.000 krop (v. j. 6.009.000) en 603.000 Kg. (v. j. 440.000). Vergadering IJsclub S.S.S. Vrijdagavond hield bovengenoemde ver een iging een algemeene vergadering in de zaal van den heer Wester. De voorzitter, de heer H. G. Rijs, heette de leden van het bestuur, commissarissen en de leden hartelijk welkom. De voorzitter verklaarde nu al voor de vierde maal te moeten mededealen, dat vanwege het weg blijven van de vorst geen gebruik van de baan is gemaakt. Spreker hoopte evenwel, dat de leden de vereenlging trouw zullen blijven. De exploitatierekening echter is verre van rooikleurig en whit nog een echuld aan van 1040.85. Het bestuur hoopt, dat de achterstallige contributie zal binnenkomen, opdat aan de aandeelhouders rente kan worden uitbetaald. Een schrijven van den bode, den heer V. Rempt, was bij het bestuur binnengekomen, dat hy voor deze functie heeft bedankt. Verkiezing van drie bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren Jn. Westra, W. Kemper en P. Mosch Dzn. Genoemde heeren werden met groote meerderheid her kozen. Tevens kwam van de bestuurstafel de me- dedeeling dat het grasland was verhuurd aan de heeren Glas en Tijm voor 153. Rondvraag. De heer C. Barsingerhorn vroeg naar da beplanting rondom de baan. Die zal worden nagezien en zoo noodig zul len enkele boomen worden gesnoeid. Ook de consumptietent zal door het bestuur worden opgeknapt en schoongemaakt. Na nog enkele besprekingen van huishoudelijken aard sloot de voorzitter de vergadering onder dankzeg ging voor de aangename besprekingen. Opbrengst Emmabloemcollecte. De Emmabloemcollecte bracht dit jaar een bedrag van 60.19 op tegen verleden jaar 70. Feestavond Prins Hendrik-stichting. In de Prins Hendrik-Stichting is de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana gevierd met een feestavond, georganiseerd door den heer Corn. Jonker uit Alkmaar met het dameskoor Klio en het duo Ho- genboomSchuit uit Schoorl. Het dameskoor bracht op verdienstelijke wijze ten gehoore de Oranje-cantate „Wie gaat mee Oranje vieren?", een cyclus van Oranjeliederen met verbindenden tekst van Eli Prins. De heer Fransen gaf enkele nummers op de zingende zaag, waarmede één der oude zeelieden wel een plank wist door te zagen, maar tot groote hilariteit geen kans zag ook maar eenig muzikaal geluid aan dit instrument te ontlokken! De heer Schuit zong, begeleid door den heer Hogenboom aan de piano, enkele le vensliedjes. Tijdens de pauze verraste ie heer Jon ker de oudjes met een sigaartje, aangebo den door de firma Geus te Alkmaar en een zakje Oranje-muisjes voor de dames aange boden door de firma Stok te Alkmaar. De directeur, de heer H. J. van den Berg, bracht na afloop allen medewerkenden van dezen avond dank voor het gebodene. Drijvende mijnen. Naar wij in de Delftsche Courant lezen is te Delft de première gegeven van het tooneelstuk „Drijvende mijnen". Dit too- neelstuk speelt tijdens den wereldoorlog en geeft een beeld van den rouw, waarin de viaschersbevolking van Egmond aan Zee gedompeld werd, doordat 95 F.gmondsche visschers, die met hun schip cp een mijn liepen, op zee omkwamen. Melerblis verbranden. De laatste avond van April is voor de Texelsche jeugd altijd een gewichtige avond, daar het dan „Meierblis verbranden" is Reeds lang van te voren sjouwen de Texelsche jongens op groote karren allerlei brandbare rommel, kisten, matten, doozen en alles wat in den schoonmaaktijd in zoo ruime mate aanwezig is, bijeen, en brengen dit op een groote hoop nabij de dorpen of boerderijen, want ieder dorp, ieder buurt schap heeft zijn eigen „Meierblis". Als dan eindelijk de langverwachte avond is aange broken, gaat de jeugd hossend en zingend de „Meierblis" ontsteken. Dit jaar was het voor dit feest een uitge zochte avond, en daar de rommel door het droge weer der laatste weken zeer brand baar was, laaiden de vlammen extra hoog op. iets wat gewoonlijk wel wat te wen- schen overlaat, daar door regen en vochtig weer de bijeengebrachte brandstof dikwijls zoo nat is, dat inplaats van een vreugde vuur, slechts een smeulende massa te zien komt. 't Was een alleraardigst schouwspel in de heldere voorjaarslucht van alle kanten de vuren te zien branden, omringd door een joelende kinderschaar. Alleen was de pret ditmaal veel vlugger afgeloopen, daar het vuur, dat zoo flink wilde branden, ook veel vlugger was uitgebrand. Toen de pret was afgeloopen, kwam de jeugd, zwart van de rook weer in het dorp terug en daar het plaatselijk muziekcorps ter eere van den verjaardag van prinses Juliana, een rond gang door de straten van Den Burg maakte, sloot de stoet zich hierbij aan en duurde de pret nog tot laat In den avond. Holl. Mij. van Landbouw. De afd. Texel van den Holl. Mij. van Landbouw vergaderde in de Lindeboom. Ter tafel kwam een schrijven van de afd. Texel van den L.T.B., waarin werd aangedrongen medewerking te verleenen tot veranderen van de date, waarop in deze gemeente de pachtsommen moeten worden betaald, daar deze dagen voor de Texelsche boerenbevol king ongeschikt worden geacht. Vele leden van de Holl. Mij- ven Landbouw bleken deze data (24 Juni en 1 November) oolgjnin- der geschikt te achten, zoodat pogingen zul len worden aangewend om in het vervolg de betaaldagen op 1 Sept. en 24 Dec. te stel len. Hierna werd behandeld een voorstel van de vereen. „Het Schapenstamboek in N.H.", waarin voorgesteld werd den Fokveedag te houden op Maandag 5 Sept. a.s. Hiertoe werd besloten. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van het hoofdbestuur, zal nog eens besloten worden een melkcursus te houden. De heeren V. de Ban en Jb. Roeper zullen de vorming van een dergelijken cursus op zich nemen- De heer J. Keyser Az. deed hierna reke ning en verantwoording van zijn financieel beheer. Het batig saldo bedroeg 81.51. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering van 't hoofdbestuur werd aangewe zen de heer A. Keyser Johz, Tot bestuurslid werd inplaats van den heer S. Keyser geko zen de heer Jac. Roeper Johz. Vervolgens werd behandeld een voorstel van de afd. Texel van den L.T.B. om op den Fokveedag alleen gecontroleerd vee toe te laten. In een gecombineerde vergadering van de besturen van L.T.B. en H.M. v. L. was dit voorstel reeds besproken. Het grootste deel van het bestuur was hiervoor. Na uitvoerige discussie werd het voorstel aangenomen met 8 stemmen vóór, 6 tegen en l blanco. Daar op de vergadering van den L.T.B. dit voorstel met algemeene stemmen was aangenomen, zal alzoo in het vervolg op de Fokveedagen geen ander dan gecontroleerd vee meer worden toegelaten. Tentoonstelling. Zondagmiddag te half drie werd in het café van den heer J. Tambach een snijbloe mententoonstelling geopend, uitgaande van de vereeniging Bloembollencultuur, afdee- ling Obdam. De heer N. Reus, voorzitter der afd. Ob dam, sprake 't welkom uit, waarna burge meester J. de Boer Wz. de tentoonstelling opende. Spr. stelde het leerzame dat een ten toonstelling biedt in 't licht, mede met het oog op de tulpenziekten. Tenslotte uitte spr. de hoop op een vrijen tulpen ver bouw. De jury bestond uit de heeren D. van Eg mond te Hillegom, P. Bakker Nz. te Enkhui zen en P. Mantel te Avenhorn. In het geheel waren er 41 inzendingen op 250 vazen. De heer A. Zwaan te Obdam was de inzender van de meeste soorten, t.w. 24. Als een groote merkwaardigheid viel een tulp met vijf bloemen op één stengel te be wonderen, ingezonden door de firma van Belle en Teeuwen te Lisse. Prachtige tulpen dwongen extra bewonde ring af, in de bonte mooie kleur en fleur der geheele tentoonstelling, waar niet slechts van kweekers uit Obdam inzendingen wa ren ingebracht. Wij gelooven dat de tentoonstelling, die enkele jaren niet gehouden is, mede wat de publieke belangstelling betreft, volkomen ge slaagd mag heeten. Tenslotte vermelden we alleen de behaal de groepsprijzen 't opsommen van de overige prijzen voert ons te ver. Eerste groepsprijs behaald door inzending van burgemeester de Boer, tweede prijs Joh. Steltenpool Jz. en eervolle vermelding A. Zwaan. Vaste lasten commissie De vaste lasten commissie is samen gesteld uit de volgende heeren: D. D. Swart voorzitter voor de Coöp. Boerenleenbank; J- van der Peet, secretaris voor den L.T.B., N. Beelt voor den Nederl. Tuindersbond, J. Zonneveld voor de Vereenigde Veilingen en C Valkering voor de B.E.T. veiling. Feestavond Landbouw en Maatschappij. Zaterdagavond werd in de zaal van der. heer Breed een propaganda-feestavond ge houden door de afd. Wieringerwaard van de Jeugdclub van Landbouw en Mij. De voorzitter, de heer F. Rob, heette allen welkom. De secretaris, de heer Jb. Kater, gaf een verslag van de groote jeugdbijeenkomst te Groningen. Daarna was 't woord aan den heer J. Saai voor het houden van een inleiding over de Jeugdclubs in het algemeen en de urgente vraagstukken, die op 't oogenblik vooral ook 't platteland aangaan. De afd. Wieringerwaard gaat in stijgende lijn, de jongelui zijn tot alles bereid en er heerscht een prettige geest. De kern van de rede was: Ouderen, blijft lid van uw vakorganisatie, maar sluit u aan bij L. en M. en tot allen: Sluit de gelederen. Bergopwaarts. Na deze leerzame inleiding onder groote aandacht te hebben beluisterd, Werden de aanwezigen vergast op een voordracht van 3 dames: „De drie muurbloemen". Zij oogstten een dankbaar applaus, evenals de heer Jb. Kater met zijn declamatie van een drietal gedichten. Na de pauze werd opgevoerd „Arme Rij ken", blijspel in één bedrijf, door Nono. De lach was niet van de lucht. Een daverend applaus was de belooning voor de gegeven moeite. Vervolgens werden enkele cakes en taar ten op Amerikaansche wijze verkocht. De animo was groot, zoodat het doel: dekking der onvermijdelijke onkosten, zeker bereikt is. Daarna hield de heer Breure een korte toespraak en zeide verheugd te zijn, dat hier in den kop van N.-Holland zoo'n active af- deeling bestaat. Den heer Saai prees hij als een eminent leider, die al veel voor deze af- deeling heeft gedaan. Na deze toespraak volgde een stukje, ge titeld „Haastige spoed". Ook dit werd luide toegejuicht. Nadat de heer Rob dank had gebracht aan allen, die meegewerkt hadden tot het wel slagen van dezen avond, werd het officieele gedeelte gesloten, waarna een gezellig bal de aanwezigen nog geruimen tijd bijeen hield. Arbeiders naar den proefpolder. Naar wij vernemen, zullen te beginnen met heden, Maandag, een aantal arbeiders uit deze gemeente in den proefpolder in het Geestmerambacht te werken worden ge steld. Kerkmeester benoemd. Als opvolgers van wijlen den heer J. Apeldoorn is tot kerkmeester der r. k. parochie benoemd de heer J. E. Miltenburg. Een excursie. Onder leiding van hun leeraren de heeren J. J. Jager te Egmond aan den Hoef en J. W. Beun te Alkmaar maakten de cursisten van den tuinbouweursus te Eg- mond aan den Hoef en te Egmond-Binnen een excursie naar de bollenstreek in Zuid- Holland en naar Boskoop. Met twee volle bussen werd de reis des morgens te half acht vanuit Egmond aan den Hoef via Egmond-Binnen aangevan gen. Vanzelfsprekend werd de route geno men door de bollenstreken van Noordhol land. Het eerste doel der excursie was de gemeente Hillegom, alwaar een warenhuis van de „N.V. F. Rijnveld en Zonen", werd bezocht. Hier kregen de cursisten de gele genheid om de leerstof, die zij den geheelen winter op de schoolbanken hadden moeten verwerken, op aanschouwelijke wijze in zich op te nemen. Van Hillegom werd de reis voortgezet naar Lisse. Aldaar bezocht men een waren huis van de „N.V. J. J. Grullemans en Zo nen". Ook hier werd weer een groot deel der leerstof op praktische wijze verwerkt. In beide warenhuizen werden zeer in het bij zonder verschillende collecties late tulpen bezichtigd, waarvan vooral de nieuwe soor ten zeer de aandacht trokken. Na tusschen Lisse en Sassenheim de in wendige mensch versterkt te hebben verd de reis over Leiden voortgezet naar Boscoop. De verandering van landstreek ontging de meeste cursisten niet, wrlke verandering het meest tot uitdrukking kwam in het model der boerderijen. In Boscoop werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling. Het gold hier geen bloembollen- doch een tentoonstelling van Boscoopsche gewassen, als azalea's, rhodo- dendrons, rozen en verschillende naald boomsoorten. De tentoonstelling viel zóó in den smaak bü de cursisten, dat velen van hen het niet onder zich konden houden, dat er slechts zoo weinig bezoek was. Na nog eenige ontspanning genoten te hebben ging de tocht huiswaarts. Des avonds acht uur arriveerden de cur sisten te Egmond aan den Hoef. Donateursconcert. Door de viering van het 25-jarig be staan der Fanfare werd het tweede dona teurs-concert van „Eensgezindheid" later gegeven dan gewoonlijk. Het had nu Don derdag plaats. De zaal was heel goed bezet. Na de inzinking, die er in de muziek op de beide laatste concerten te merken was, kon er nu weer een flinke vooruitgang gecon stateerd worden. De gekozen nummers stelden vrij hooge eischen: Fakkeltanz van Meijerbeer, Brautchor van Wagner en de Gouden Walspotpourri van Muller zijn niet licht doch werden zeer naar behooren uitgevoerd, De humorist Peelen wist in de pauzes de gezellige stemming er in te houden. De uit- noodiging tot meezingen van bekende re freinen was niet vergeefsch. Het geheel mag een goed geslaagde avond genoemd worden. Ruit ingegooid. In den nacht van Zondag op Maandag werd een ruit van de voorkamer van den gemeente-veldwachter ingegooid. Waar schijnlijk zijn motieven van wiaak de drijf veer tot deze lafhartige daad. Prémière film Hercules Hygiea. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer J. de Bakker, alhier, de prémière gegeven van de film van Hercules en Hy giea. Zooals wij reeds medegedeeld hebben is deze film vervaardigd door de heeren Wilmink en Deutekom, onder regie van den heer K. Boot, directeur van Hercules en Hygiea. Een groot aantal genoodigden woonde deze prémière bij. De heer A. Ootjers, voorzitter, sprak een kort openingswoord, waarin hij hulde bracht aan de eminente menschen, die deze film hebben gemaakt. Wij hadden niet gedacht menschen aan den Langendijk te hebben, die zoo iets tot stand konden brengen. Het is wel een bijzonderheid: een film, vervaardigd door een dokter en een handelaar. Voor onze vereeniging zal dit een zeer kostbaar bezit zijn, dat later nog eens een terugblik in het verleden mogelijk maakt. Hierna werd het programma afgewerkt. Allereerst eenige stukjes door een aantal le den van de gymnastiekver., welke zeer in den smaak vielen. Na de pauze werd de film „Met Volle Vaart" gedraaid. Hierin werd een beeld gegeven van het werken van de gym nastiekverenigingen, de voorbereiding en uitvoering van de nonstop-revue „Met Volle Vaart", terwijl ook eenige buiten-opnamen zijn gemaakt voor onderdeelen welke daar toe geschikt waren. Zooals wij wel verwacht ten na het Donderdag door ons bijgewoonde proefdraaien, heeft de film de aanwezigen zeer voldaan. De aanwezige gymnasten gaven dan ook spontaan een bevestigend antwoord op de vraag van den voorzitter of de film naar ge noegen was. De voorzitter heeft hierna de heeren Wil mink en Deutekom gehuldigd voor hun vele werk, aan de vervaardiging van de film be steed. Hij bood hen onder daverend applaus 281. Vliegensvlug haalde Flip het hor loge te voorschijn en stopte het weer on gemerkt in de zak van den eigenaar. Daarna vroeg Peter dezen, of hij eens in zijn zak wilde voelen. Stom van verbazing haalde de man zijn horloge te voorschijn. Een daverend applaus was het loon voor dit kunststuk, wat eigenlijk alleen aan Flip toekwam, maar dat wist niemand. 282. Nu was het Wip z'n beurt om iets ten beste te geven. Op z'n achterpootjes gezeten, ving het dier handig de nootjes op, die Peter hem toewierp. Toen Rita opnieuw met haar geldbakje rondging, haalde ze nog meer op dan tevoren. Hoogst voldaan knikte Rinaldo Peter toe en wenkte, dat de voorstelling nu a ge lopen moest zijn. Ze keerden naar hun wagens terug en zetten de reis voort.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7