'P-tovittciaal Tlieauis AMSTERDAMSCHE BEURS De schoonste en de vreugd van elk. Voor kleine tuinen. HEILOO NOORDSCHARWOUDE ZUIDSCHARWOUDE OBDAM HEERHUGOWAARD Pluimvee# eelt. t fl DERDE BLAD. voorbereidende administratie en ten slotte aan alle deeleemsters en deelnemers. Daar na ging hij over tot het bekend maken dei- behaalde prijzen, dat naturlijk met een groeiend gejuich telkens begeleid werd en het uitdeelen der door de diverse vereeni- gingen veroverde speldjes, waarna ten slotte onder groote spanning de jaarlijksche kampioen werden uitgeroepen: mevr. M. Lensen—Plantinga en de heer J. Schuunng, beiden lid van Turnlust-A. De gedetailleerde uitslagen. Als besluit mogen hier de cijfers volgen: Vereenigingsprljzen vrije oefeningen. Meisjes: le pr. O. K. K.Den Helder, 26 pt.; Kracht en Vlugheid, 23*4; Turnlust Alkmaar, 23 X 5 D. O. S.—Castricum, 22%. Tweede prijs: D. O. V. E. S.Heiloo, 21 Turnlust—Oterleek, 21; Be Quick—Bergen, 19%. Derde prijs: D. A. S. K. O.Warmen huizen, 19 X'. De Halter, 18X pt. Jongens: Eerste prijs: TurnlustAlkmaar, 22 pt.; tweede prijs: Be Quick, 20; derde prijs: Turnlust—Oterleek, 20 en Voorwaarts- Stompetoren, 19 pt. Toestellen (individueel): Aantallen speldjes, resp. behaald door de meisjes van 12 tot 13, 14 tot 15 jaar en de jongens van 12 tot 13, 14 tot 15 jaar van de vereenigingen: Turnlust-A.: 7—18; 43. Kracht en VI.: 6—3; 0—0. Turnlust-O.: 2—0; 5—1. De Halter: 98; 6—7. Voorwaarts-St.: 3i; 33. Be Quick: 145; 76. D. O. S.: 8—1; 4—7. D. O. V. E. S.: 9—6; 5—2. U. D. I.- N. E. A.: 2—1; 2—2. D. A. S. K. O.: 5—5; 4—3. O. K. K.: 20—4; 0—0. Olympia: 5—3; 41. Voorwaarts-Koedijk: 00; 5—0. Vereenigingsprljzen vrije oefeningen. Heeren: Eerste prijs: Turnlust-A., 24 pt.; De Halter, 22 pt.; tweede prijs: U. D. I.— N. E. A., 22; Be Quick, 21 pt. Dames: Eerste prijs: Kracht en Vlugheid, 25; De Halter, 23Turnlust-A., 23. Tweede prijs: Be Quick, 21pt. Toestellen (individueel): Eere-afd. heeren: Behaalde punten voor keuze verplichte oef.: J. Schuuring, 76; C. Spaans, De Halter, 72%; J. Schuit, Voor waarts-St., 71%; L. v. Bodegraven, G. Leeuwangh en J. Ottert, elk 71; A. Wassink, 99%; C. Lensen, 68; W. Veldstra, 67 pt. Dames: (2 x een toestel minder): Mevr. M. LensenPlantinga, 51 mej. T. Wuur- man, De Halter, 47; H. Phaff, L. Koning en A. Kramer, elk 46 N. BeeldmanSmit, 46; J. Boulonois, 44; M. ten Pas, 43; G. Beeld man en J. Djjs, elk 42 X- Aantallen speldjes, resp. behaald door de dames le, 2e en 3e gr., heeren le, 2e en 3e gr. der vereenigingen: Turnlust-A.: 5168; 523. De Halter: 2712; 065. Kracht en Vlugheid: 0 60; 000. Be Quick: 021; 041. D. A. S. K. O.: 031; 0—00. Voorw.-St.: 035; 104. Olympia: 044; 002. D. O. S.: 0—2—2; 0—0—2. U. D. I.; 0—1—5; 030. Voorw.-K.: 016; 021. Turn lust-O.: 0—1—1; 2—1—2. D. O. V. E. S.: 2— 1_5; 0—0—2. Vereenigingsprijs, beste prestaties heeren: le pr. Tumlust-A., 239 pt.; 2e pr. De Halter, 199 pt. Dames: le pr. Turnlust-A., 181; 2e pr. De Halter, 155; 3e pr. D. O. S., 135 pt. Waarvan Herman Gorter zong. Bloei en lied van Meische dagen. De schoonste en de vreugd van elk. Zoo noemt Herman Gorter Mei, van twaalf zusters één. Die op de zon staan, zegt hij, hand in hand, alleen. Om beurten gaat er een heen naar de aarde en breekt de rij, en laat de anderen bedroefd achter, maar veel zijn hun tranen niet; 't weenen, waar zoo gouden licht is, kan niet durend zijn. Maar wel was hun droefheid het meest bij de leegte, die Mei liet in hun zonnekring. Er was geweest zoo lang gelach met haar. Zij was altijd de schoonste en de vreugd van elk. Wordt Gorter's Mei nog gelezen? Het is zijn mooiste werk en misschien wel het meesterwerk uit heel den kring der Tach tigers. Het is van 1889, vijftig jaar oud dus, maar 't is nog even frisch en spranke lend en zonnig, als toen het verscheen. Misschien is de dood van Willem Kloos voor velen een aanleiding om behalve diens mooiste, blijvend waardevolle werk, ook iets van het beste dat de andere Tachtigers ons nalieten, te herlezen. Het begin van Mei van Gorter kennen zeer velen. „Een nieuwe lente en een nieuw geluid". De uitdrukking is haast al te bekend en afgezaagd geworden. Wij zijn het aan onze groote schrijvers en dichters verplicht hun werk in eere te houden. Een fragment alleen al van Gorter's Mei weegt tegen heel wat moderne poëzie en heden- daagsch proza op. Wie het tot zich laat spreken en op zich laat inwerken, zal on getwijfeld ook meer dan tevoren van de vreugden van de Meimaand in de natuur genieten. Dichters kunnen oogen en hart openen, wijder openen voor wie naar hen luisteren wil. Een zeer gure Aprilmaand met felle Noordenwinden, welhaast geen dag uitge zonderd, heeft veel teruggezet, tegenge houden, ja doen schrompelen en dorren van wat Maart zoo spontaan en mild be loofde. Maar ondanks vrieskou en hagel vlagen is het natuurlijke ontwikkelings proces voortgegaan en de wei van Mei, de boomgaard van Mei, het park, het duin, het bosch, heen veen, van Mei, het legt alles duizendvoudig de wonderen. Gods voor ons open. Waar zal beginnen, waar zal eindigen hij, die het alles zou willen beschrijven, of alleen maar noemen? Het is onbegonnen, onmogelijk werk. Zullen we ons nog een oogenblik door Herman Gorter laten leiden ditmaal? Er zijn de klanken van Mei; er is de roep van alle vogels. De klanken schudden in de lucht zoo rijp, kunnen wij met Gor ter zeggen, als jonge kersen, waar een lentewind in 't boschje opgaat en zijn reis begint. Er zijn de kleuren van Mei; tulpen wa ren 't rood en geel, ri ndom, de hyacinthen forsch van steel, de sombere bloemen donkerblauw getrost. Het is het zacht aan- wuiven, zegt de dichter, van blauwgeveer- de duiven, langs zonnestralen komend lit de lucht. Het zijn de lage weiden, waar het groen is en de hooge hemel blauw. Er zijn de kinderen van Mei, spelend langs de wegen, bloemkransen vlechtend in de lenteweide, en Gorter spreekt er van, hoe daar iets is dat bekoort in ieder ding en die dat weet, hij gaat altijd langs wat'ren door jong gras en laat zijn nog zijn voeten koel in dauw van Mei. Voor hem is 't nimme nev'lig, maar een Mai van kind'ren en een stroom van bloemen, waar zijn woning is Er zijn de klanken, de kleuren, de kin deren van Mei. Er zijn de geuren ook: de geuren van jasmijn en sering, van appel bloesem en watermunt, van versch ge maaid gras. De schepezeilen, zegt Gorter zoo treffend, worden met weidegeur ge vuld en mijlen ver wordt de bonte bloesem opgetast door wind op ooftboomen. Wat zal Mei brengen? Dat alles en zoo veel meer nog. Moge Mei ook, meer dan April, vol zon en zachte winden en stille uren zijn. Zoo vaak gaat helaas zooveel schoonheid ook in Bloeimaand in gure vlagen en verwaaide en verregende uren voorbij. Maar hoe het ook wezen moge: 't is Mei; de aarde is in 't schoonst ornaat getooid: hoort, er gaat een nieuw geluid: Een jonge veldheer staat in 't blauw en goud. Roept aan de holle poort een luid heraut. A. L. B. STAATSLOTERIJ IN POLEN FLOREERT. Evenals in verschillende andere lan den, wordt de Staatsloterij in Polen krachtig geëxploiteerd. Systematisch wordt ook in Polen reclame voor deze loterij gemaakt. Zoodoende kan men die categorie van het publiek, die nu eenmaal een groote voorliefde voor loterijen heeft, be wegen tot deelname aan de, onder strenge controle staande, staatsloterij. Hieraan is bovendien een niet onaan zienlijk financieel voordeel voor den Staat verbonden. Deze reclame wordt in Polen voor 85 met courantenreclame gevoerd. Successen in de laatste drie jaren op deze wijze bereikt, leidden ondertus- schen tot verdrievoudiging van het budget voor courantenreclame. LIEVE-VROUWE-BEDSTROO. Een ouderwetsch plantje dat haar groote populariteit te danken heeft aan haar wel riekende eigenschappen is de Lieve-Vrou- we-Bedstroo. Vroeger werd het meer nog dan thans in de geneeskunde gebruikt, maar nu vormt het toch nog steeds een der hoofdbestanddeelen van den geurigen Mei wijn, terwijl het daarnaast nog meer be kend is uit de linnenkast van onze moeders en grootmoeders, waar de gedroogde bosjes bloemen haar fijnen frisschen geur aan het linnengoed schonken. Echter niet alleen in gedroogden staat, maar ook als bloeiend plantje heeft het Lieve-Vrouwe-Bedstroo waarde, en is het een prachtige oplossing voor schaduwplek jes waar weinig anders groeien wil en waar we vooral in een ongunstig gelegen stads tuintje geen raad mee weten en geen fleu rige oplossing voor kunnen bedenken. Waar grasrandjes kwijnen, daar zal een randje van deze fijne witte bloempjes het zonder aarzelen doen, en alle jaren komen de plantjes trouw terug, terwijl de eenige eisch dien zij stellen is, 's winters of in het vroege voorjaar wat nieuwen blad- of bosch- grond, zooals ze dat in de natuur gewend zijn. De Duitsche benaming „Waldmeister" geeft eigenlijk het juiste karakter van dit plantje aan, dat in de schaduw oneindig veel weelderiger groeit dan in de zon, waar tegen het vooral in den zomer slecht be stand is. Het is een echte voorjaarsbloeier, en wat het Madeliefje in de Meimaand in de weide is, dat is het Lieve-Vrouwe-Bedstroo voor het bosch. Het plantje wordt 10—20 c.M. hoog, de blaadjes die ruw aanvoelen, staan in kransen om de eenigszins vierkante stengels en de bloempjes, die helder wit zijn, staan in schermen op de plant. Aangezien de plantjes keurig bossig blij ven, zijn zij uitnemend geschikt voor rap- den, terwijl zij ook als groote toeven onder het struikgewas bijzonder tot ons spreken. In het vroege voorjaar zijn het de kleine bolgewasjes, als Scilla's, Sneeuwklokjes e.d., daarna de zonnige Narcissen, die het brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. struikgewas opvroolijken, om in de Mei maand gevolgd te worden door het Lieve- Vrouwe-Bedstroo, waar we dubbel plezier van beleven, want is het eenmaal uitge bloeid, dan vervult het haar geurige taak verder in huis. A. C. MULLER—IDZERDA. Niet plaatsen voor 21 Mei. Het gister opgenomen bericht inzake de opdracht aan de firma van Twisk is on juist. De ombouw van het laagspannings net langs den Kennemerstraatweg ge schiedt in eigen beheer, gedeeltelijk door personeel van het bedrijf en verder door de firma P. Swaag te Heiloo. Aan de firma van Twisk is slechts opgedragen den om bouw van een aantal huisinstallaties, ten einde deze geschikt te maken voor de aansluiting op het kabelnet. N. V. Spoorlijn StationDorp Noc rdscharwoude. Maandagmiddag vergaderden aan leel- houders van de N. V. Spoorlijn Station- Dorp Noordscharwoude in 't café „Spoor- zicht". De opkomst van aandeelhouders was, zooals gewoonlijk, niet zeer groot. De penningmeester, de heer P. Deute- kom, gaf een overzicht van de financieele resultaten van het jaar 1937. Het aan- vangssaldo was 1658.44. De rekening sloot op een totaal aan ontvangsten en uit gaven van 2298.28. Het voor dividend- uitkeering beschikbare bedrag was 1976.05. Hiervan kan een dividend wor den uitgekeerd van 1 pet. De balans sloot op een totaal bedrag van 200.033.55. Men besloot een dividend van 1 pet. uit te keeren, waarvan de uitbetaling zal ge schieden op 13 en 14 Mei a.s. De heer T. Rens van St.-Maarten werd herkozen tot lid van het bestuur. Vervolgens werd het bestuur gemach tigd, het café onderhands aan den tegen- woordigen huurder te verpachten. Besproken werd een voorstel, om het bestuur te machtigen, een terrein van 800 vierk. Meter aan den Noordermarktbond af te staan voor het aanleggen van een auto-parkeerterrein. Het dag. bestuur heeft aan den Noordermarktbond voorge steld, voor het laden een vergoeding te vragen van 0.25 per ton. De opbrengst zoo te verdeelen dat na aftrek van de kosten van de inning 60 pet. aan de N. V. Spoorlijn komt en de rest aan den Noor dermarktbond. Deze vergoeding werd door den Noor dermarktbond te hoog gevonden. Er zal ook rekening mee moeten worden gehou den, dat de koopers naar andere plaatsen gaan, waar de onkosten lager zijn. De Noordermarktbond zal nog eens een on derhoud met het bestuur der N. V. aan vragen. Het bestuur werd gemachtigd, besluiten te nemen in deze kwestie. Naar aanleiding van een opmerking bij de rondvraag deelde de penningmeester mede, dat men inderdaad een slecht jaar had gemaakt. Dit kwam, doordat er min der dan 1600 wagons waren verladen. Als het niet meer wordt, kan men misschien een keer in de 7 jaar 1 pet. dividend uit keer en. Aardappelen gestolen. Toen een werklooze dezer dagen een hoeveelheid aardappelen, welke hy op zijn tuin in een kuil had liggen, wilde halen, bleek, dat men hem reeds voor was ge weest. De aardappelen waren weg. Voor den bestolene een schadepost nu de aard appelen zoo duur zijn. Geen vaarwater. Te Zuidscharwoude bestonden plannen om den Zuidscharwouder polder per vaar tuig bereikbaar te maken in verband met de kanalisatie, waardoor het voor de tuinders moeilijk wordt per schuit de veiling te be reiken. Het plan was om achter den dijk een vaarwater te maken, doch men is op on overkomelijke moeilijkheden gestuit, zoodat er niets van kan komen. „De Tuinbouw". De Coöperatieve tuinbouw- en handels- vereeniging „De Tuinbouw" hield Maandag avond alhier een algemeene vergadering. De voorzitter, de heer H. P. de Wijs, deelde mede, dat van gemeentewege een politieverordening inzake de zetkoolregeling is verschenen. De koolstruiken, waarvan de herkomst niet bekend is, mogen zonder vergunning van B. en W. niet gezet worden. Het is verboden tulpenafval te vervoeren. Dit moet begraven worden in eigen land. De proeven door den Plantenziektenkun- digen Dienst t. a. v. de draaihartigheid ge nomen, deelde de voorzitter mede, te ver- keeren in een vergevorderd stadium. Spuiten met bestrijdingsmiddelen is beter dan stuiven. Het sproeimiddel is nicotine met zeep. De vliegtijd van de galmug bedraagt 10 dagen. Per radio wordt bekend gemaakt, wanneer de mug vliegt. Er zal 4 a 6 keer gespoten moeten worden. De kosten zijn bij 4 maal spuiten 30 a 40 ct. per 1000 planten. Het verdient aanbeveling de planten vroeg te zetten, in ieder geval vóór 6 Juni. Omtrent 't gezinstoeslagfonds werd o.a. medegedeeld dat er een plaatselijke com missie is benoemd, bestaande uit de heeren C. Hemelmans namens L. T. B.; J. Vlaar, St. Deus Dedit; D. Bankert, Neutrale Bond; A. Mailly, Moderne Bond en H. P. de Wijs, V eiling vereeniging. Naar aanleiding van den lagen richtprijs voor bieten is door het veilingbestuur een protest gezonden aan de Groenten- en Fruit- centrale, waarop bericht is ontvangen, dat deze zaak nader onder oogen gezien zal worden. De voorzitter zette vervolgens doel en werkwijze der vaste lastencommissie uit een. Spr. zei, dat ieder die contact met deze commissie zoekt, verzocht wordt, zich nog deze week per brief op te geven aan 't adres van den secretaris, burgemeester de Boer. Burgemeester de Boer deed vervolgens verschillende mededeelingen over den klei nen tuinderssteun. De steun wordt berekend naar hetgeen per Are gehaald kan worden. Aan de hand van een voorbeeld illustreerde spr. dit. De mindere of meerdere kapitaal kracht der tuinders heeft geen enkele in vloed op het bepalen van den steun. Het maximum, dat per week gehaald mag worden, is 9 15 ct. per kind. De tuinder valt in spaarregeling, komt in aan merking voor kolenbon, margarine-regeling. Deze tuinder mag niet meer in werkver schaffing komen, wel indien men onder de 4 per week blijft. Het bedrag tusschen 4 en 7 wordt in geld uitbetaald, boven 7 in bonnen voor 't aanschaffen van kunstmest en bedrijfsbenoodigdheden. Van de gezins verdiensten vervalt 2/3, gelijk dat bij werk- loozensteunregeling. Men kan zich zoowel als gegadigde voor kleinen tuinderssteun en voor hulp der vaste lastencommissie opgeven, doch zal ten slotte eventueel slechts door één dezer lichamen geholpen kunnen worden. De voorzitter dankte burgemeester de Boer voor zyn duidelijke uiteenzetting. Spr. achtte deze steun een groote verlichting voor de tuinders, die nu van hun bedrijf niet meer naar de werkverschaffing be hoeven te gaan om in 't gezinsonderhoud te kunnen blijven voorzien, terwijl de in- Komsten waarschijnlijk nog hooger zullen zijn. By de rondvraag wilde de heer J. Hoedjes het veilingbestuur in overweging geven, het inhouden van gelden inzake de credieten voor kunstmest aan een regeling te onder werpen. Na eenige discussie werd besloten dit punt in 't bestuur nader onder oogen te zien, hoewel de vergadering het inhouden dezer gelden alhier al soepel genoeg vond. De heer N. Aaij uitte een klacht over de moeilijkheden bij het lossen van bieten. Het bestuur zegde toe, hierin verbetering te zullen krijgen. De voorzitter hoopte in z'n sluitings woord, .dat de natuur ten dienste van 't gewas ten spoedigste een mildere zijde zal toonen dan thans 't geval is. Winkeliers- en vakvereeniging. Een buitengewone vergadering werd Maandag gehouden der neutrale winkeliers Nering- en Vakvereeniging te Heerhugo- waard in het café van den heer A. Rus. Toestemming tot het houden van een filmavond was verkregen, zoodat die avond doorgang vindt, terwijl de heer ten Brug- gecate toezegging deed nog een paar extra films mede te brengen. Verslag van de districtsvergadering werd aangehouden tot punt 2 der agenda. Hierna was het reisplan aan de orde, dat werd vastgesteld. Op den filmavond zal dit bekend gemaakt worden. Verder kwam in behandeling een schrij ven van het districtsbestuur over den te houden landdag waarbij ook het voornoem de verslag ter sprake kwam. Algemeen was men van oordeel, dat onze gemeente te weinig heeft aan te bieden, zoodat hier verder geen werk van zal worden gemaakt. De landdag wordt gehouden op Hemels- vaartsdag 26 Mei. Een circulaire van het federatiebestuur van dezen bond voor Staatspensionneering zal op de jaarvergadering worden behan deld. De heer J. Bas klaagde er over, dat de leden die weinig of in het geheel geen bon nen gaven schade deden aan de vereeni ging, met welke klacht de vergadering vol komen accoord ging. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel III te Rotterdam. Postzegel voor antwoord in sluiten en blad vermelden. Het jaarverslag van den Veeartseny- kundigen Dienst over 1936 inzake pluimveeziekten. Ik heb in een tweetai artikelen een en ander vermeld van de werkzaamheden van het Rijkslandbouwproefstation voor Veevoederonderzoek te Wageningen over 1936-1937. Het officieele rapport dier werkzaamheden treft men aan in: Ver slagen en Mededeelingen van de Directie va] den Landbou.y 1937, no. 3, een zeer lijvig boekdeel van 572 bladzijden dat bij de Algemeene Landsdrukkerij in den Haag voor 2.50 verkrijgbaar is. In dit boek is ook opgenomen het ver slag van den Direcieur van den Veeartse- nijkundigen Dienst omtrent de werkzaam heden van Jien Dienst en de gezondheids toestand van den veestapel in 1936. Om trent pluimveeziekten vinden we daarin o.a. het volgende Weder kwamen over het voorkomen van pluimveeziekten weinig berichten in ter wijl toch de indruk werd verkregen, dat meerdere ziekten, o.a. diphterie en pok ken meer voorkwamen dan in 1935. Het contact tusschen pluimveehouders en die renartsen schijnt goeddeels verloren te zijn, terwijl de entingen vrijwel Uitslui tend door voederhandelaren, kwakzalvers cn de eigenaars zelve worden verricht. Door verschillende veeartsen o.a. dien te Zuidwolde en dien te Dalen worden even wel typische gevallen vermeld, waaruit blijkt, dat door deze entingen door leeken, niet de minste immuniteit werd opgewekt. De veearts te Helden wijst er op dat de kippenhouders in zijn omgeving blijkbaar er genoeg van hebben hun dieren door leeken te laten inenten en zich weer tot den veearts wenden. De veearts te Renesse bericht dat diphterie door hem op twee 2 bedrijven in ernstigen vorm werd gecon stateerd ondei kalkoenen. Het resultaat der enting was, hoewel bevredigend, niet zoo goed als by kippen. De pullorumziekte der kuikens kwam in 1936 nog vrij algemeen voor. De veearts te Renesse meenit, dat om de ziekte met zekerheid in een foktoom uit te roeien, drie maal op pullorum dient te worden onderzocht en zelfs levert dit misschien nog geen absolute zekerheid. De coccidio- sis werd vooral geconstateerd in Gronin gen in de omgeving van Ter Apel, in die van Naaldwijk en op de Veluwe, waar het in de omgeving von Epe aanleiding gaf tot uitgebreide kuikensterfte. Tuberculose kwam over het algemeen niet veel voor. Op eer drietal bedrijven in Limburg echter in zoo uitgebreide mate dat al het aanwezige pluimvee moest wor den opgeruimd. Vogelcholera werd waargenomen door den veearts te Putten op de Veluwe; de entstof der Ryksseruminrichting gaf prach tige resultaten. Omtrent de Kleinsche ziekte deelt de veearts te Nij'kerk mede dat in zyn om geving jaarlijks tallooze veelbelovende hennen aan dit lijden ten offer vallen. Koppels waarin de ziekte chronisch ge worden is, worden soms nog aangehouden^ tot groote schade van den eigenaar, daar zoo'n koppel in den loop van de legperio- de steeds inkrimpt, zelfs tot op de helft en nog minder. Alle middelen tegen deze ziekte hebben gefaald. Een paar jaar geen kippen houden geeft resultaat, doch dit is voor de kleine boeren, voor wie juist de het bedrijf vormen, dikwyls niet uitvoer- kippen zulk een belangrijk onderdeel van baar. DDe verlamming kwam vry veelvuldig voor o.m. in de omgeving van Heythuizen en die van Horst. In den regel wordt hier voor geen hulp ingeroepen, daar de eigena ren de dieren liever opruimen, omdat zij de overtuiging zijn toegedaan, dat er wei nig of niets tegen, te doen is. De veearts te Hulst deelt mede dat bij meerdere postduivenhouders de paraty- phus in ernstige mate onder de duiven voorkwam met vaak een groot aantal sterftegevallen. Entingen met entstof gaven gunstige resultaten. Na de enting lven evenwel enkele dieren bacillendra gers, die uiterlijk goed gezond, toch aan leiding geven tot het sterven hunner jongen. Ziedaar eenige grepen uit het interes sante jaarverslag van den Veeartsenykun- digen Dienst. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden). van DINSDAG 10 MEI 1938. OPGAVE VAN NOORUHOLLANDSCH LANDBOUWCRED1ET N.V. Vorige laatste koers 2.30-45 ST A ATSLEEN1NGEN. 3—3% Neder 1. 1938 101% 101% 3 Ned -Indië 1937 1001/s 100% 3% Duitschi 30 m verkl 31 307. BANK-INSTFLL1NGEN. Amsterd Bank 158 157 Handel Mij CerL v. 250 164 164 Koloniale Bank 113V4 120 Ned Ind Handelsbank 1293/4 130% 1NDUSTR OND BINNENL. Alfi Kunstzijde Unie 30 39%-% CaTvé Delft Le-L 94% 94% Nederl Ford 287 290 Philips Gloed Gem. Bezit 281V. 2833/4 Unilever 155% 156»/4 INDUSTR. OND. BUITENL. 29 Am Smelting 293/4 Anaconda 9 .§20% 2ii-% Bethleb Steel 0 35 36-7:« Cities Service 0 %-% 243/, General Motors 23% Kennecott Copper 253/4 26-7» R public Steel 10% 10-»% Standard Brands 5%5 53/s Steel comm 32% 34-*% U Leather 3%, 33/, CULTUUR MAATSCH. H. V A 4203/4 426Vs-7 Java Cultuur 0 135 137 Ned Ind. Suiker Unie 145 147 Vereen Vorstenlanden 50% 58% MIJNBOUW. 773/4 Alg txplor Mij., 75 168 PETROLEUM. 313 312% Dordtsche Petr. Kon Petr. 322'/, 323$-4J Perlak i 0 78 80 Phillips Oil 9 25% 257» Sbell Union 9 9% 10% -i Tide Water 10% 10 s RUBBERS. 201 203-% Amsterd Rubber Deli Bat Rubber 118 118 Hessa Rubber 105'/» 107 Oostkust 1193/4 118% Serbadiadi 82 84 lnterc. Rubber i 27» 2% SCHEEPVAARTEN. 1003/4 Holland—Amerika lijn 100 JavaChina—Japan lijn (.0 93-% Kon Ned Stoomboot. 10a% 108V« Scheepvaart Unie 0 119 1163/4-9 TABAKKEN. 226 Deli Batavia 223 Oude Deli 280 283 Senembab 2*1 262 AMER SPOORWEGEN. 223/4 Atchuon lopeka 21% Soutbern Pacific 9 I07i»*i Soutl.ern Railw. CerL. 57. Union Pacific 0 50 Canadian Pac 4% 4% jjNoteering per 50. ex-coupon tExclaim •Exdividend. Prolongatie vorige koers X, heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York 1.807u 1.80»/» Londen 8.98'/» 8.97 Berlijn 72.47 72.42 Parijs 5.05 5.06 Brussel (Belga) 30.35 30.36 Zürich 41.27 41.23 Kopenhagen 40.12X 40.10 Stockholm 46.30 46.30 Oslo 45.15 45.12X Italië 9.50

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10