JÏ ék i ZIJN WIP. VAN KABOUTER FLIP EN JlecfU&iaAm de baas. KAMPIOEN SPEERWERPEN. Is koffie met suiker luxe? „Sommige leden" vinden van wèl! Branden. Staatsboschbrand bij Groesbeek. Brand in lederhandel te Zaandam. fp.p.Tg<idp,.o„in 3 M MNty, - ■- •••MA ■tt.'.OM £?l OFFICIEELE OPENING KRO-STUDIO. Groote belangstelling. Na de inwijdings-plechtigheid gistermor gen, is des middags de nieuwe studio van den K. R. O. officieel geopend. Na de algemeene receptie volgde om half 2 de officieele receptie, waar o.a. mi nister van Boeijen, mgr. Giobbe en de oud ministers Marchant. Reijmer en Verschuur aanwezig waren. Voorts vertegenwoordi gers van de andere omroepvereenigingen. Om 3 uur betraden de gasten de concert zaal, 't Wilhelmus weeklonk, waarna pas toor Perquin voor de microfoon eenige woorden sprak. Hierop was't woord aan den aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong, die de beteekenis van de radio voor cultuur en godsdienst schetste. Voorts spraken minister van Boeijen, prof. dr. P. S. Gerbrandy, voorzitter der onderscheidene radiocolleges, mr. dr. Ver schuur, voorz. der r. k. Staatspartij, burge meester Lambooy van Hilversum en enkele vertegenwoordigers van andere omroep organisaties. Dekkingsplannen Defensielasten. Aan het voorloopig verslag over het ontwerp van wet houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de op brengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantiemebelasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie wordt het volgende ontleend Betreurd werd, dat de regeering naast het defensieplan, waarvan de uitvoering naar hare eigen schatting in de jaren 1938 tot 1942 achtereenvolgens 34, 8. 44, 8, 52, 60 en 62, 1 millioen zal beloopen, ook thans nog geen meer omvattend dekkingsplan heeft kunnen stellen. Verscheidene leden merkten op, dat bij de handhaving der zelfstandigheid van ons volksbestaan behalve een krachtige militair verdedigings-apparaat, evenzeer het schep pen van werkgelegenheid voor het groote leger van werkloozen noodzakelijk is. Der halve mag de regeering worden gevraagd, of zij evenzeer bereid is ten bate van de werkloosheidsbestrijding te doen hetgeen noodig is. Andere leden vonden dat, defensie boven alle andere uitgaven moeten praevaleeren. Voorts meenden zij te moeten waarschu wen tegen een. Zij het ook matige, verhoo ging der personeele belasting. Deze belas ting drukt nu reeds zwaar op groote groe pen der bevolking, vooral tengevolge van de vele. vaak 200 en meer bedragende op centen. Zou de druk van de personeele be lasting, dezen sluitpost der begrooting van vele gemeenten, nog worden verzwaard, dan zouden bij zeer velen drastische be zuinigingen worden uitgelokt, waardoor de werkloosheid weer zou worden uitgebreid. Wat de omzetbelasting betreft, verklaar den deze leden ook tegen verhooging hier van ernstig bezwaar te hebben, wijl zij vreesden, dat het bedrijfsleven daardoor te zeer zou worden geschaad. Anderen wilden de noodige middelen voor de defensie verkrijgen in de richting van bezuiniging op andere uitgaven van 't rijk. Van een ernstigen bezuinigingswil der regeering is volgens deze leden tot nu toe niet voldoende gebleken. Naast deze bezuiniging zou volgens hen een aanzienlijk bedrag kunnen worden ver kregen, door de uitgifte eener rentelooze nationale defensie-premieleening, waarbij ook kleine coupures van b.v. 10 zouden moeten worden beschikbaar gesteld. Hiertegen werd door weer andere leden opgemerkt, dat zulk een leening op een kansspel zou gelijken. Sommige leden zagen als wenschelijk middel tot verdere dekking van uitgaven 'n fiscale verhooging van het tarief van inko mende rechten en gaven mede in overwe ging een radiobelasting, een koffiebelasting en een belasting op snoepgoed, als gebakjes en ijswafels. Weliswaar wordt reeds de sui ker, die voor laatstgenoemde artikelen moet worden gebruikt, belast, maar, naar het oordeel dezer leden, is niettemin reden om deze producten, die inderdaad als luxe artikelen kunnen worden beschouwd, door een belasting te treffen. Door het ruime verbruik van deze artikelen zou een dusda nige belasting een niet onaanzienlijke bate voor de schatkist opbrengen. Met het denkbeeld eener koffiebelasting stemden verscheidene leden in. Eenige leden zouden gaarne vernemen, of het niet in de bedoeling der regeering ligt de kosten van den achterstand in onze bewapening ad 175.000.000 te vinden door geldleening en, indien ja, of die leening spoedig kan worden tegemoet gezien. NA DE ONTPLOFFING BIJ DE „MAURITS". Nachtploeg weer aan het werk. Het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing van de luchtleiding in de werkplaats van de Staatsmijn „Maurits", welke aanleiding was van de gemelde groote ravage en stagnatie in het bedrijf, is nog in vollen gang. De nachtdienst kon weer aan het werk gaan. Er zijn thans noodverbindingen voor de ververschings- buizen aangelegd, zoodat voldoende ver- sche lucht in de mijn kan worden gebracht. ERNSTIGE STEEKPARTIJ IN CAFE. Gistermiddag om vijf uur heeft de 44- jarige B. A. bij een vechtpartij in een café in de Gelkingestraat te Groningen den 25- jarigen J. K. eenige messteken toegebracht, werd aan den hals en de wang gewond. De aanleiding tot de handtastelijkheden moet worden gezocht in een kleine woorden wisseling. Beide mannen verkeerden onder invloed van sterken drank. De getroffene is naar het Academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. De dader is in arrest gesteld. GROOTE NATIONALE DEMONSTRATIE E. D. D. Zeer druk bezochte vergadering in de Apollohal. Meer dan vijfduizend personen wa ren gisteravond bijeen in de Apollohal om de nationale demonstratie van de Nederlandsche beweging voor Eenheid door Democratie bij te wonen, waar mr. J. J. R. Schmal, dr. W. Banning, mr. G. A. Boon en mr. P. J. Oud het woord voerden. Prof. dr. J. A. Goudriaan opende de bij eenkomst. Het verheugde hem dat er zoo vele aan de oproep van E. D. D. gehoor hadden gegeven. Vervolgens gaf hij een uiteenzetting van de doelstelling van E. D. D.: Het kweeken van een groote liefde, eén groot verant woordelijkheidsgevoel en een groote opof feringsgezindheid voor de oude Neder landsche vrijheidsrechten zonder welke het Nderlandsche volkskarater niet kan bestaan. In dit doel zijn alle zes groote democrati sche partijen volstrekt één. ondanks verschil in beginsel, ondanks verschil in politieke inzicht. Fén in den strijd tegen dictatuur van rechts of van links, tegen fascisme, nat.-socialisme en communisme. Vervolgens spraken resp. mr. J. J. R. Schmal, dr. W. Banning, mr. Boon en mr. P. J. Oud tot de aanwezigen. Alle vier der sprekers hadden aan het slot van hun rede een ovatie in ontvangst te nemen. De bijeenkomst werd gesloten door prof. Goudriaan. Na het zingen van het Volks lied ging de groote demonstratie uiteen. De droogte houdt aan dus óók de boschbranden. Zoo is gistermiddag brand ontstaan in de bosschen bij Groesbeek. Verscheidene hectaren jong dennenbosch gingen in vlammen op. De lange rij branden in ons land houdt eveneens nog steeds niet op: Sinds gisteren zijn branden te Rotter dam en Zaandam te noteeren. DE BRAND BIJ GROESBEEK (GLD.) Gistermiddag om twee uur is brand ont staan in de staatsbosschen te Groesbeek. Het vuur werd aangewakkerd door den krachtigen Noordoosten wind en breidde zich in weinig tijd over enkele hectaren uit. In de nabijheid van den brand waren ar beiders m een werkverschaffing aan het werk. Zij spoedden zich naar het terrein van den brand om in samenwerking met de politie het vuur te stuiten. Tweehonderd personen namen aan het blusschingswerk deel. Omstreeks tien hectaren nog vrij jong dennebosch en lorkenhout werden door het vuur verteerd. De oorzaak van den brand is nog onbe kend. Kwaadwilligheid wordt niet geheel uitgesloten geacht. LEDERHANDEL TE ZAANDAM. Gisteravond half zeven brak in perceel Klauwershoek no. 1 te Zaandam, waarin ge vestigd Fahners' lederhandel, een felle, uit slaande brand uit, aldus de Msb. Het vuur woedde in de bovenwoning en nam zoo snel in omvang toe, dat de bewoners, het gezin Fahner, zich ijlings met achterlaten van alles in veiligheid moesten stellen. Daar de ramen aan de voorzijde door de hitte waren gebroken, sloegen de vlammen naar buiten en ging gevaar ontstaan voor de aan de overzijde van de smalle straat gelegen slagerij van den heer S. Vet. Nadat de brandweer met een vijftal stralen het vuur had aangetast was gevaar voor uitbreiding geweken en ook het vuur in de woonvertrekken spoedig bedwongen. Op den zolder bleef het nog branden en smeulen en moest het dak worden open gehakt om vuurhaarden te kunnen blusschen. Het benedenhuis, waarin 'n lederhandel en schoenmakerij is gevestigd kreeg aanzien lijke waterschade. De bovenwoning brandde geheel uit. Als oorzaak kan worden aangenomen het omvallen van een petroleumstel, FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Door tot nog toe onbekende oorzaak is vannacht brand uitgebroken in het Negro- palace „Mephisto" aan den Nieuwen Bin nenweg 94 te Rotterdam. Om ongeveer 3 uur bemerkte de eige naar, de heer J. Papier, brand. Hij spoedde zich naar beneden en daar bleek hem, dat er brand was uitgebroken aan den voor kant van de groote zaal, en het vuur zich in korten tijd verder naar binnen verspreidde. Het duurde dan ook niet lang of de geheele parterre was uitgebrand De brandweer, die inmiddels was gealarmeerd, heeft na een half uur spuiten met vier stralen op de waterleiding en een op de motorspuit den brand weten te blusschen. De geheele par terre is evenwel uitgebrand en van den in boedel, waaronder zich ook bevonden de instrumenten van de Rotterdamsche band „Vlietstra's Brighton Syncopaters", kon niets worden gered. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Geld aan een faillissement onttrokken. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dinsdag terecht de 78-jarige ex-veehouder Joh. S. uit Zwaag. Hij werd er van be schuldigd onlangs bij zijn faillissement een bedrag van 294.09 te hebben achterge houden. Hij had aan de gebroeders Koomen een aantal biggen verkocht voor de som van 543.08 contant, van welk geld hij 240 betaalde aan een maalderij voor ge leverd biggenvoer. Een week later ging hij failliet en hoewel de curator mr. Leesberg hem ernstig had vermaand bleef hij toen beweren, dat hij niet wist waar de over blijvende 294 was gebleven, na aanvan kelijk verklaard te hebben, dat hij de big gen. waarvan hij de koopsom nog schuldig was. er mee had betaald. Deze bewering was echter niet houdbaar. Ook voor de rechtbank hield de oude heer zich van den domme. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, achtte het onwaarschijnlijk, dat in een week tijds bijna drie honderd guldens zoek raken. Hij weet de houding van verdachte aan de be kende Noordhollandsche koppigheid. Een gevangenisstraf kon. gezien den hoogen leeftijd van verdachte, niet meer worden opgelegd; een voorwaardelijke veroordee ling had geen zin nu de man in een tehuis voor ouden dagen zit, zoodat spr. een geld boete. waarin de verdwenen 300 en een straf voor het achterhouden verdisconteerd zijn, het beste achtte, al ging in dat geval het geld niet naar de crediteuren maar naar de staatschatkist. De eisch luidde 400 of 30 dagen. Zwaar lichamelijk letsel veroorzaakt. In den nacht van 3 op 4 April werd. na den afloop van een dorpsbal, op den Slim- dijk te Oudendijk mejuffrouw Annie Vier- stra aangereden door een personenauto, be stuurd door den Hoornschen chauffeur Teunis V., met het gevolg, dat de juffrouw een beenbreuk opliep; en in het ziekenhuis moest worden opgenomen, waar ze nog verblijft. Beschuldigd van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld, stond V. thans terecht. Hij weet het ongeval aan een mankement aan de lichtinstallatie van zijn auto. Het licht ging plotseling uit, doordat de zekering onder het dashboard was losgetrild en toen hij die zekering weer vast zette, reed hij tegen een groepje personen aan, dat rechts van den weg stond en waarbij zich Annie V. bevond. Een drietal getuigen verklaarden echter, dat het licht niet uit was geweest, maar steeds had gebrand: alleen na de aanrijding was een der koplampen defect. De officier hield een streng requisitoir en eischte 1 maand hechtenis. Wanneer zijn cognac en bockbier uitgewerkt? Een zaak welke zeer veel tijd in beslag nam en waaraan 3 getuigen a charge, 5 ge tuigen a décharge, een verdediger en een getuige deskundige aan te pas kwamen, was die tegèn den Heilooschen uitvoerder T. v. d. P., die door den kantonrechter was veroordeeld tot 5 boete, omdat hij op 14 December van het vorige jaar op de Hei- looërbrug te Alkmaar in een auto reed, welk slechts één brandend licht voerde en verder tot een andere boete, omdat hij dronken zou zijn geweest. Voor den man zat aan deze veroordeeling nog dit vast, dat een voorwaardelijk vonnis van den Haarlemschen kantonrechter, waarbij hij tot 25 en tot 1 jaar ontzegging der rijbe voegdheid was veroordeeld, van kracht zou worden. Verdachte, die op de Heilooërbrug toen tevens een ongeluk met zijn auto had, weersprak, dat hij onder den invloed van alcohol zou zijn geweest, hoewel agent van Heusden dranklucht bij hem had geroken en uit verschillende dingen den indruk had gekregen, dat v. d. P. eenigszins boven zijn theewater was. Twee andere getuigen be vestigden min of meer deze verklaring van den agent. Vijf andere getuigen spraken echter tegen, dat verdachte dronken kon zijn geweest en bevestigden diens verkla ring, dat hij vijf uur van te voren slechts 2 cognacs had gedronken en twee uur voor het ongeval dat des avonds half tien ge beurde een fleschje Bockbier. De getuige deskundige, dr. Hulst, door de verdediging opgeroepen, verklaarde, op grond van een aardig rekensommetje, dat hij de rechtbank voorhield, dat twee glaasjes cognac na 5 uur volkomen uitge werkt kunnen zijn, al is 't niet onmogelijk, dat men dan nog eenige dranklucht ruikt. Dat verdachte na het ongeval een beetje slingerend had geloopen, viel best uit ver- moeidhid te verklaren. De officier zei, niet tegen de deskundige verklaringen op te kunnen, want hij was 'n leek en bovendien kon niet worden bewe zen, dat verdachte meer gedronken had dan hij zei. Spr. vroeg dus voor de dronken schap vrijspraak, al vond hij het erg on verstandig van verdachte sterken drank te gebruiken, terwijl hij voorwaardelijk was veroordeeld. Voor het rijden met één lamp vond spr. de boete van 5 te laag, zoodat hij verhooging tot 10 of 5 dagen vroeg. De verdediger mr. Schenkeveld, vroeg vrijspraak. Uitspraak in alle zaken volgende week Dinsdag. Het tweede bedrijf van het Schager drama. In den middag speelde voor de Alkmaar sche rechtbank het tweede bedrijf van het zoovele bedrijven 'ange drama, dat op de arrestatie van den wethouder Sch. te Scha- gen en de in beslagname van diens accoun tants-administratie, volgde. Nagenoeg alle zaken betreffen het ontduiken van belastin gen of van successierechten, in welke zaken de thans oud wethouder de al dan niet strafbare hand heeft gehad. Het gevolg van de arrestatie en an de onderzoekingen is reeds geweest, dat ruim 20.000 door inwo ners van Schagen aan achterstallige belas ting is betaald, welk bedrag echter nog maar een deel is van hetgeen men den fiscus heeft willen onthouden. Thans stond terecht het familielid van den oud-wethouder, de veehouder Arend S., die 8 jaar geleden bij het in orde maken van de nalatenschap van zijn oom Arie S., ten overstaan van den kantonrechter aldaar meineed zou hebben gepleegd, door bij het afleggen van dien eed te verzwijgen, dat verschillende geldwaardige papieren en een groot bedrag aan geld niet op de memorie van successie waren vermeld. Verdachte had namens de erfgenamen de memorie onderteekend en met een eed bevestigd. Op de memorie stond o.a., dat bij het N.H. Landbouwcrediet een deposito was van 6000, terwijl dit 7000 groot was; dat aan contanten slechts 350 aanwezig zou zijn, terwijl de moeder van verdachte in het sterfhuis een som van ruim 10.000 aan contanten zou hebben „gevonden". Boven dien was 6000 aan 4 J4 pCt. obligaties van het N.H. Grondcrediet verzwegen. Men was tot de ontdekking van een en ander gekomen, doordat de rijks-accoun tants C. M. Steenken en P. J. v. d. Maat, die de administratie van den oud-wethouder J. S onderzochten, eenige briefjes hadden ge vonden, die op het geval betrekking had den. De behandeling der zaak vorderde eenige uren, waarbij bleek, dat men in een soort warwinkel van cijfers, financiëele trans acties, beweringen, veronderstellingen en boedelscheidingszaken moest rond tasten. Verdachte gaf vage en tegenstrijdige mede- deelingen en ontkende met opzet een ver keerde memorie van successie voor juist te hebben verklaard, om de successierechten te ontduiken. Uit de stukken en uit het ver hoor van de accountants en den majoor der rij ksveld wacht, den heer Holema, bleek echter, dat verdachte bij het langdurig voor onderzoek, waarbij het dikwijls warm toe ging, had bekend verkeerd gehandeld te hebben. S. zei nu, dat hij in zijn zenuw achtigheid maar had bekend, terwijl hij verder verklaarde in alles op last van zijn moeder, die inmiddels is overleden, te heb ben gehandeld, alsmede onder dwang van den oud-wethouder Jan S. Het requisitoir. De officier van justitie, mr. G. van der Feen de Lille, nam, mede op grond van ver- dachtes vroegere verklaringen aan, dat S. bewust een meineed had afgelegd. Spr. ging de verschillende handelingen van verdachte en diens moeder met het geld der nalaten schap na en vestigde de aandacht op de groote rol, die de oud-wethouder Jan S. ook in deze affaire heeft gespeeld. Verdachte deed zich wel wat onnoozel voor, maar hij was geen vreemdeling in successiezaken en bovendien iemand van een behoorlijke ont wikkeling. Spr. achtte een zware straf op haar plaats en eischte daarom een gevange nisstraf van 8 maanden. Pleidooi. De verdediger, mr. dr. Buiskool uit Scha gen, hield een uitvoerig en knap pleidooi en bestreed allereerst de dagvaarding, waarin de officier sprak van een anderen eed dan verdachte, overeenkomstig de wet, voor den kantonrechter had afgelegd, terwijl de Hooge Raad eischt, dat de beschuldiging identiek is met het gepleegde feit. Op dien grond zou reeds vrijspraak moeten volgen. Maar bovendien stond volgens pleiter geens zins vast, dat de memorie van successie valsch was, want het was niet uitgemaakt, of het verzwegen geld inderdaad behoorde tot de nalatenschap van Arie S. Er waren 8 jaar geleden in de familie drie nalaten schappen te verdeelen en volgens het in- heemsche gebruik had de familie dat op zeer vreemde manier gedaan en de drie boedelscheidingen in een soort hutspot door elkaar gegooid. De gevonden 10.000, waar het hier hoofdzakelijk om ging, waren z.g. door de moeder gevonden, maar het is niet onmogelijk, dat de moeder dat geld uit een der andere nalatenschappen onder zich had gehouden. Dat geld is onder de kinderen verdeeld, waarvoor aan den staat schen kingsrechten zijn betaald, zoodat van be nadeeling geen sprake was. Verdachte zelf heeft nergens voordeel van gehad, want hij was tenslotte nog ruim 10.000 aan zijn moeder schuldig. Voorts achtte pleiter het niet onwaarschijnlijk, dat verdachte in de war was geraakt door het tegelijk indienen van de memorie en de acte van boedel scheiding, op welke laatste een bedrag van f 29.000 aan contanten stond vermeld. De geheele affaire was overigens een verward kluwen, waarvan de oud-wethouder Jan S., die in Schagen een man van gewicht was, menigen draad in handen had De bekentenissen van verdachte diende men volgens pleiter, die daar uitvoerig op in ging, niet ernstig te nemen, want de man mocht psychisch niet volkomen vol waardig worden beschouwd. Overigens achtte de verdediger het onjuist conclusies op strafrechtelijk gebied over te nemen van de accountants, die naar hun taak niet anders dan fiscale onderzoekers waren. Pleiter concludeerde tenslotte tot vrij spraak. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag 24 Mei a.s. GEWEIGERD INLICHTINGEN AAN DE POLITIE TE GEVEN. Politieke vluchteling krjjgt een maand. De rechtbank t - Rotterdam veroordeelde gisteren een politieken vluchteling die hier te lande zor.der papieren verbleef en bij arrestatie weigerde op te geven bij welke vrienden hij vertoefd had gedurende zijn driejarig verblijf in Nederland, tot een gevangenisstraf van één maand. De kan tonrechter had hem tot vijftien gulden boete veroordeeld, doch de ambtenaar van het O. M. was tegen deze beslissing in appèl gekomen. De officier eischte tegen hem eveneens één maand gevangenis straf. 295. Inmiddels was Flip op verkenning uitgegaan. De straten van de stad waren erg nauw en de mensen zagen er erg goor uit. Maar waar zou St. Nicolaas nu wo nen? Hij zou eens een winkel ingaan, daar zijn altijd pratende mensen en dan werd hij misschien wel wat wijzer. 296. Zo gezegd, zo gedaan. Juist toen een klant uit een speelgoedwinkel kwam, glipte Flip vlug naar binnen Hele stapels dames waren druk bezig alles Hij keek z'n ogen uit, maai ve g niet om z'n oren flink open te zetten.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7