dagblad voor alkmaar en omstreken. Instortende muur te Rotterdam eischt zeven dooden. JAPAN'S ACTIE IN ZUID-CHINA ZUID CHINA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Pn Postdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk- kerij v/h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Groot café in een ruïne herschapen. Ontzettende ruïne in de Valkensteeg Een hevige slag De algemeen© toestand. Militair vliegtuig neergestort De beide inzittenden gedood. Groot Japansch offensief in Zuid-China. Soetsjau hoofddoel der Japanners. Vertrouwen in de Belgische regeering. In het hart van de oude stad van Rotterdam is gistermiddag omstreeks half vjjf een ontzettend ongeluk gebeurd, dat aan zeven personen het leven heeft gekost. Een groote, ongeveer 40 c.M. dikke en 10 meter hooge, muur in de Valkesteeg stortte plotseling in over een lengte van 20 meter. De gevolgen waren vreeseiyk, want juist op dat tijdstip was er veel verkeer in de betrekkelijk nauwe straat. Negen menschen werden onder het vallende puin bedolven en zeven er van waren op slag dood. De twee anderen wer den ernstig gewond, terwijl bovendien nog zes personen licht gewond werden. Een hevige slag klonk gistermiddag in en nabü de Valkensteeg, een smalle straat in het hart van Rotter dam. Een groote muur bezweek en stortte met donderend geraas naar beneden. Een aantal voorbijgangers, die het gevaar zagen aankomen, vluchtten hevig gillend weg. Een achttal personen echter kon zich niet tijdig uit de voeten maken en werd onder het puin bedolven. Een gedeel te van de muur kwam terecht in een aan de overzijde van den Valkensteeg gelegen proeflokaal van D. Reese. De benedenpui werd er finaal uitgesla- gen, de hardsteenen borstwering en een tusschengelegen benedenmuur werden circa 25 c.M. naar binnen ont zet. De tusschenmuur naar de trap ver toonde zulke zware scheuren, dat in storten van het gebouw elk oogenblik werd verwacht. Nadat de muur met een hevigen slag was neergekomen, werd de geheele Valkensteeg in een dusdanige stofwolk gehuld, dat men aanvankelijk geen overzicht had wat er eigenlijk was gebeurd. Verschillende personen, die nog net aan een ongeluk waren ontkomen, kregen een zenuwtoeval en moesten ter plaatse door personeel van de Eerste Hulp bij Onge lukken worden tx .andeld. Van alle kan ten schoten helpers toe om te trachten de slachtoffers te redden. Men verkeerde daarbij in de gunstige omstandigheid, dat er bij den Geneeskundigen Dienst juist af lossing was, zoodat de hoofdverpleger, de heer R. Beetstra, over niet minder dan negen verplegers kon beschikken. M?t dokter van den Berg begaven deze zich met drie ziekenauto's naar de plaats van het ongeluk, waar men binnen drie minu ten arriveerde. De inmiddels gewaarschuw. de politie vroeg assistentie van het corps mariniers. De afdeeling mariniers bevindt zich momenteel in de Harskamp, maar er was juist een detachement teruggekomen, aat morgen de plechtigheid in Den Haag moet bijwonen. Onder leiding van den eersten luitenant E. J. baron de Lewe van Aduard hebben ongeveer 25 man mariniers wachtdiensten, afzettingsdiensten en hulp diensten verricht Zij waren uitgerukt met pioniersgereedschap. Binnen tien minuten had men acht slachtoffers uit de puinhoopen be vrijd. Hieronder bevond zich o.a. een moeder, die met een kindje van en kele maanden in den kinderwagen passeerde. De kinderwagen werd totaal verpletterd. Met het stoffelijk over schot van het kind is de wagen in een ziekenauto weggevoerd. De moeder werd door den luchtdruk en het val lende puin het café in geslingerd. Ook zij heeft het leven hierbij gelaten. In het café. In het café van den heer Reese bevonden zich op dat moment slechts twee bezoe kers, die slechts lichte verwondingen op liepen. Een toevallige omstandigheid was het, dat de kellner, P. Schepers uit de Willebrordusstraat juist naar het buffet was geroepen om een bestelling uit te voeren. Vlak achter hem ploften de stuk ken puin neer, zoodat hij net de dans ontsprongen is. In het café bevonden zich bovendien nog twee accordeonnisten, die voor de muziek zorgden. Dit waren J. Stedehouder uit de Berkelstraat, die een wonde aan het voorhoofd en aan een der oogen opliep en daarom naar het oogly- dersgesticht is vervoerd en A. Scheep maker, die ongedeerd bleef. Deze woont een eindje verderop in den Valkensteeg. Het pand was er zoodanig aan toe, dat de bouwpolitie het niet raadzaam achtte het redlingswerk zonder meer voort te zetten. Elk oogenblik kon in storting verwacht worden en aange zien de slachtoffers, die eventueel nog onder het puin begraven zouden kun nen liggen, toeh reeds dood zouden zijn, heeft men het reddingwerk tij delijk stop gezet om eerst het café te ondersteunen. Direct nadat de verschillende diensten op het terrein van het ongeluk warer. ge arriveerd, heeft men een ruime afzetting gevormd. Het tram én autoverkeer is tot ruim zeven uur vcrlegd. Van de autoriteiten die op de plaats van de ramp verschenen, noemen wij den burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, ir. A. Witteveen, directeur van den gemeentelijken techni- schen dienst en wethouder J. Brautigam. Van de 8 personen die uit de puinhoopen te voorschijnk gehaald werden, bleken er zes reeds overleden te zijn, terwijl twee personen zwaar waren gewond. Des avonds om kwart voor tien werd nog een zevende lijk gevonden n.1. van een man, wiens identificatie nog niet kon ge schieden. De namen der slachtoffers. Het aantal slachtoffers bedraagt, voor zoover op het oogenblik is na te gaan, 15, waarvan 7 dooden, 2 ernstig gewonden en 6 lichtgewonden.De namen van de dooden zijn: De 36-jarige Kok de 47-jarige W. Rotmans, krantenbezorger van de Voor waarts"; de 37-jarige J. Offermeyer, geb. Boumans; de l-jarige A. RoelantsNuyten allen te Rotterdam. Onder de 7 dooden was een klein kind van een van de beide vrou wen. Zwaar gewond zijn: de 76-jarige H. A. Jught, en een man van middelbaren leeftijd, Cornet, belden te Rotterdam. Alle slachtoffers zijn in het ziekenhuis aan den Coolsimgel opgenomen. De muur. Over de muur, die dit ongeluk heeft ver oorzaakt is in den loop der jaren zeer veel te doen geweest. Vroeger stond ter plaatse een pand, waarin gevestigd was de kruide nierswinkel van J. J. de Haan. Dit huis is in 1918 afgebroken en in den volksmond heette de open plek „Het Afgebrande Huis". Van dit huis (dat, zooals gezegd, is gesloopt en dus niet is afgebrand) was de blinde muur blijven staan en het was hiertegen, dat de N. V. Mix die aan dezen muur grensde, die in de afgeloopen twin tig jaar alle moeite had gedaan om dezen muur verwijderd te krijgen aangezien zij aan die zijde een étalageruimte wilde maken. De onderhandelingen met de ge meente hierover hebben evenwel steeds een negatief resultaat opgeleverd, aange zien de gemeente er niets voor voelde den muur af te breken. De bewoners van het perceel koesterden reeds lang de vrees, dat de hooge muur zou omvallen, daar de bovenkant een grooteren afstand van den magazijnmuur vertoonde dan de onderzijde. De vele klachten over het feit, dat zij teekenen van verval toonde liepen steeds op niets uit, zoodat de muur bleef staan met het bovengemelde tragische gevolg ALKMAAR, 12 Mei. Zoo langzamerhand worden de bizonder- heden bekend over de gebeurtenissen, wel ke zich gisteren hebben afgespeeld in Rio de Janeiro. Men weet, dat de eerste berichten melding maakten van een grooten fascistischen op stand. Spoedig kwam echter een meer kal meerend bericht: slechts een klem aantal integralisten (fascisten) heeft met steun van sympathiseerenden getracht zich meester e maken van het presidentieele paleis waar van het garnizoen zich gedeeltelik bij den opstand aansloot, en van het ministerie van marine. De aan de regeering trouw gebleven troepen wisten de rebellen gemakkelijk te verdrijven, waarna deze zich overgaven. De gevechten begonnen kort na midder nacht, toen de opstandelingen zich naar de strategische punten begaven en tegelijker tijd hun aanvallen richtten op de openbare gebouwen en de telegrafische, telefonische en radiostations. Gesteund door slechts een twintigtal soldaten, vocht president Vargas, staande op het balkon van het presiden tieele paleis, een revolver in de hand en net zijn vrouw, zijn dochter en zijn zwager naast hem, onvermoeid tegen de honderden opstandelingen, die later op de vlucht wer den gedreven door de militaire politie, welke met machinegeweren te hulp kwam. De minister van oorlog werd in zijn oor gewond. Don Pedro Orleans Braganza, die zich tijdens de gevechten naar het paleis begaf, kreeg een verwonding in zijn been. De opstandelingen hadden het ministerie van marine bezet, waar zij den schildwacht en twee marinesoldaten gedood hadden. Na een strijd, die verscheidene uren duur de, werd dit ministerie heroverd door een duizendtal marinesoldaten. Tijdens dezen strijd vielen verscheidene dooden, onder wie Hasselman, de leider der belegerde rebellen. Ook in de omliggende straten werd verscheidene uren lang gevochten. De laat ste sterkte der opstandelingen viel, toen de marinetroepen het radiostation van de marine op het gouverneurseiland bezetten nadat tevoren het ministerie van marine in genomen was. De toestand in Brazilië is thans weer nor maal. Natuurlijk hebben de autoriteiten een groot aantal personen gearresteerd men spreekt van meer dan 500! waaronder verscheiden hooge officieren van leger en vloot. De rechtbanken zullen straks wel de noodige vonnissen vellen en daarmee zal de opstand dan weer voorbij zijn. In de zitting van den Volkenbondsraad heeft de Spaansche minister van buiten- landsche zaken, Alvarez del Vayo, een rede gehouden, waarin hij de buitenlandsche in menging in Spanje heeft becritiseerd. De minister verklaarde, dat deze inmenging de laatste maanden is toegenomen De Spaansche regeering is, aldus betoogde del Vayo, bereid ieder onderzoek te aan vaarden, dat de Volkenbondsraad ge- wenscht zal achten om de inmenging van Italië in Spanje, zelfs gedurende de onder handelingen tusschen Italië en Engeland, vast te stellen. Del Vayo verklaarde verder, dat de niet- inmenging ondoeltreffend geblek en is: zij is tot een tragische farce geworden. Een oor log kon vermeden worden, niet door het non-interventie-accoord, doch door de voor zichtigheid van Frankrijk en Engeland, over welke voorzichtigheid hij niet wilde oor- deelen. Iedere oplossing van de Spaansche kwestie, aldus spr., moet een zuiver Spaansche op lossing z(jn. Iedere oplossing, die door de buitenlandsche inmenging bezegeld is, zal een voorloopig resultaat zijn, dat het Spaan sche volk nooit zal aanvaarden. Het volko men falen van de niet-inmengingsovereen- komst is zoojuist plechtig bezegeld door het BritschItaliaansche accoord. De Britsche regeering aanvaardde de veronderstelling, dat Italiaansche troepen en materiaal tot het einde van het conflict in Spanje kunnen blijven. Hiermede is dus de mogelijkheid, dat de afloop van den strijd bepaald kan worden door de inmenging van deze troe pen, erkend. Wat blijft er na dit alles van het beginsel der niet-inmenging over? De Spaansche regeering verheelt haar gevoelens omtrent dit accoord niet en heeft in dit verband een protest tot de Britsche regeering gericht. Del Vayo besloot met voor Spanje het recht te verzoeken, vrijelijk oorlogsmate riaal te koopen. De Spaansche regeering, zeide hij, is niet voornemens bij den Raad een concreet voorstel in te dienen. Zij vraagt slechts, dat onverwijld een einde ge maakt wordt aan dezen schijn van niet- inmenging. De luchtvaartdemonstraties op Eelde en boven Groningen zijn gisteren op wreede wijze verstoord geworden door een ernstig ongeluk, dat aan twee mili taire vliegers het leven heeft gekost. Te ruim vier uur bevond zich een militair vliegtuig in de lucht, bemand met- twee per sonen, die stunts uitvoerden. De eerste stunt gelukte schitterend en het publiek was zeer enthousiast. Bij de tweede stunt evenwel stortte het toestel omlaag, waarbij het mid den op het vliegveld terechtkwam. De dui zenden toeschouwers zagen met ontzetting het toestel afglijden, waarna het op den grond smakte. Na een hevigen knal vloog het toestel in brand. De beide inzittenden, de officier-vlieger Dusseldorp en de korporaal-waarnemer Hoekstra waren op slag dood. Hun verkoolde lijken zijn later geborgen. Het toestel is totaal verbrand. Begrijpelijkerwijs ontstond er onder het publiek een paniek en het is een wonder, dat niet meer menschenlevens te betreuren zijn. De verdere demonstraties werden onmid dellijk afgelast. De slachtoffers. Nader vernemen wij, dat de beide slacht offers van het vliegongeluk zijn de dertig jarige ongehuwde eerste-luitenant Dussel dorp uit Amsterdam, die een half jaar gele den uit Indië in Nederland is teruggekeerd en de vijf-en-dertigjarige korporaal Hoekstra uit den Helder. Het stoffelijk overschot van de beide verongelukten is naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen overge bracht. Bij een stunt afgegleden. Het verongelukte toestel is een marine vliegtuig uit de Kooy, een Koolhoven twee dekker van het type FK 51 en met als re- gistratieteekens E-l. Het ongeluk gebeurde kort na den start, toen de vlieger op ongeveer vijftig meter hoogte een stunt wilde uitvoeren. Hij schijnt daarbij het toestel te ver te hebben doorge trokken, met het gevolg, dat het is afgegle den. Vlieger stuntte op eigen gelegenheid. Omtrent het vliegongeluk op het vliegveld Eelde kan nog worden gemeld, dat het toe stel niet had deelgenomen aan de luchtge vechten boven Groningen, aangezien de ma chine als reserve diende. De vlieger heeft op eigen gelegenheid een demonstratie willen geven voor het publiek, dat zich om het vliegveld had verzameld. Het groote offensief, dat door drie Ja- pansche colonnes, met het doel den Loenghai-spoorweg af te snijden, is in gezet, wordt in Hankau algemeen be schouwd als de ernstigste bedreiging, waaraan Soetsjau, het hoofddoel der Japansche troepen, tot dusver heeft blootgestaan. De drie colonnes bewegen zich naar het Zuiden en naar het Wes ten. De hoofdcolonne rukt van Tsining uit in Zuidelijke richting op. In de nabijheid van Tantsjeng wordt he vig gestreden en de linkervleugel der Ja pansche troepen heeft hier een krachtig of fensief ingezet. Twee Chineesche divisies hebben Matotsjen ten noord-westen van Tantsjeng bezet. Volgens een D.N.B. bericht uit Sjanghai trachten de Japanners den Loenghai-spoor weg geheel in te sluiten. De Chineezen heb ben versterkingen gezonden teneinde de uit het noorden en zuiden op Kweileh opruk kende Japansche strijdkrachten in de flank aan te vallen. Na het financieele debat heeft de Kamer fnet 101 tegen 76 stemmen bij 8 onthoudingen haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. Vandervelde had tevoren verklaard, dat hij voor de regeering zou stemmen, omdat hij niet de verantwoordelijkheid op zich wilde nemen de meerderheid te verbreken. De rexisten zagen van het woord af. Kabinetsreconstructie in België verwacht. Na de gehouden stemming, waarbij gecon stateerd kon worden, dat een gedeelte der rechterzijde geweigerd heeft haar vertrou wen aan de regeering te schenken, was van ochtend het gerucht in omloop, dat de beide ministers, die in de regeering het conserva tieve katholieke element vertegenwoordi gen zich gedesavoueerd beschouwen en minister-president Janson zouden vragen hnu ontslag te willen verleenen. De Chineezen bevestigen, dat zij Mengtsjen in de provincie Anhwei hebben verloren. Chineesche versterkingen naderen de stad evenwel en in de omgeving der stad wordt verwoed gestreden. Het totaal aantal der Japansche troepen, die naar Zuid-Sjantoeng gezonden zijn, wordt geraamd op 60.000 man, terwijl nog 20.000 manschappen op weg zijn naar dit ge bied. De Japanners hebben in de laatste l.elft van April aan de fronten 26.300 dooden en het dubbele aantal gewonden verloren. Chineesch optimisme. Nu twee divisies Japansche troepen zijn verplaatst naar Zuid-Sjantoeng, aldus het Chineesche telegraafagentschap, zijn nog drie volledige Japansche divisies over in Sjansi, terwijl anderhalve divisie langs den spoor weg PeipingHankau ten Noorden van de Gele Rivier gelaten zijn. Het totaal aantal der troepen, die naar Zuid-Sjantoeng gezon den zijn ter versterking, wordt geraamd op 60.000 man, terwijl nog 20.000 man op weg zijn naar dit gebied. Deze mededeelingen zijn afkomstig van een op een inspectietour nee zijnd hooggeplaatst Chineesch officier, die nog verklaarde, dat een verder Japansch detachement in allerijl in Zuidelijke richting uit Tsining onderweg is naar Kweteh, een strategische stad aan den Loenghaispoorweg in Oost-Honan. Aangezien het terrein echter uiterst moeilijk is voor de Japansche geme chaniseerde eenheden, verwacht men dat zij niet veel succes zullen hebben met een aan val door West-Sjantoeng heen. De genoemde officier gaf als zijn meening te kennen, dat hu niet gelooft, dat de strijd rond Soetsjau zich zal ontwikkelen tot een stellingoorlog, aangezien de Chineezen niet langer in het defensief blijven, maar het initiatief nemen. Daar komt bij, dat tijdens de vijandelijkhe den bij Sjanghai de Japanners beschikten over den steun van ruim 200 stukken mari- negeschut, dat hun in Zuid-Sjantoeng ont breekt. Amoy door Japanneezen bezet. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de Japanneezen het geheele eiland Amoy, met inbegrip van de verdragshaven, waar den geheelen dag is gevochten, in bezit heb ben genomen. De Chineesche strijdkrachten hebben zich thans naar het vaderland teruggetrokken. Gemeld wordt, dat alle op Amoy wonen de buitenlanders in veiligheid zijn. Oorlogsbodems ter assistentie aangekomen. Mariniers van de Amerikaansche kanon neerboot Asheville zijn op het eiland Koe- langsoe aan wal gegaan. Op dit eiland wo nen veel buitenlanders. Het Amerikaansche oorlogsschip Edsell, dat op weg was naar Amoy, heeft plotseling koers gezet naar Foet- sjau, waar eenige bezorgdheid heerscht, hoe wel voor het oogenblik niets bekend is over ongeregeldheden. -h Chineesche luchtvaartterreml teveus vliegsteuhpuute/j japausche vlieg stelhjpuhteh Japahsche oorlogshaveu japausche vlootbewegingeu i /;tsjekiang; WEMTSjAU V v. FOENIMGFOE SOEMTOEAO FOETSJAUj FOEKIEN S\ KWANGTOENG fcKAUTON ®(PootJ MACAO TSjOEAUrsj H0N6K0KI6(BB

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1