PRESTO VORS COBRA ^Binnenland Jladiopcoqtammc oo«®e.<3et feuilleton De aanhouding van Jef Last. VOOR WAS EN VAAT S&cAts 5cis.neMwA HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! „Uitwijzing" wordt „uitlevering" De politieke vluchtelingen. Branden Vier villa's in de asch gelegd Felle brand te Soestduinen. Twee fabrieken afgebrand. Felle brand te 's-Hertogenbosch. TWEED" BLAD. Vragen aan den minister van justitie. Het Tweede Kamerlid de heer van der Goes van Naters heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van justitie: 1. Is het waar, dat op 9 Mei j.1. de letter kundige Jef Last, uit Parijs op weg naar Nederland, aan de grens naby Zundert is aangehouden en aldaar in de marechaussee kazerne is ingesloten, omdat hij als „onge- wenschte vreemdeling" zou zyn beschouwd? 2. Is de minister bereid wanneer bo venstaande vraag bevestigend wordt beant woord mede te deelen, of deze detentie geschied is op grond van art. 2 van de wet van 17 Juni 1918 (S. 410), (gevaar voor de openbare orde, veiligheid, gezondheid, of zedelijkheid), en zoo neen, welke wette lijke bepaling dan aan dien maatregel ten grondslag ligt? 3. Is de minister bereid, het vreemde lingschap en het ongewenscht-zijn van den Sn de eerste vraag bedoelden letterkundige nader te onderzoeken en de intrekking van den bovengenoemden maatregel of even tueel daarop gevolgde overeenkomstige maatregelen te overwegen, daar: a. de toepassing van dezen maatregel top een letterkundige van internationale vermaardheid, schrijver van een epos over de drooglegging der Zuiderzee, in het bui tenland een onjuiste en ongewenschte op vatting kan doen postvatten omtrent de waardeering van deze kwaliteiten hier te lande; b. geprejudicieerd wordt op de nog niet door het bevoegde rechterlijke college be sliste kwestie, of een vrijwilliger bij de in ternationale brigade in Spanje zijn Neder landerschap heeft verloren; c. een als straf bedoelde of als straf ge voelde maatregel, als in casu werd toege past, den indruk zou kunnen wekken alsof aan de wet van 8 April 1937 (S. 120) en het Koninklijk Besluit van 11 Juni 1937 (S. 163) betreffende deelneming aan den burger toorlog terugwerkende kracht is verleend, wat niet het geval is; d. de in de eerste vraag bedoelde persoon, voorzoover bekend, geen deel meer uitmaakt van een organisatie, waarvan een tegen de Nederlandsche belangen gericht streven kan worden verwacht? Kunstenaarsorganisatie zendt telegram aan den minister. In verband met de aanhouding van den schrijver Jef Last aan de Nederlandsch-Bel- gische grens heeft het bestuur van den bond van kunstenaars ter verdediging van de cul- tureele rechten een telegram aan den mi nister van justitie gezonden, waarin de on middellijke invrijheidstelling van Jef Last wordt verzocht en wordt aangedrongen op een snelle en bevredigende regeling van zijn rechtspositie. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. De vijftienjarige C. A. van Kluyver, wonende aan de Schermlaan te Rotterdam, fietste Dinsdagavond met een vriendje langs den waterkant aan de Westerkade. Men is daar bezig met het verbeteren van het wegdek in verband waarmede er een hekje staat en er eenige planken lig gen. De jongen reed met zijn fiets een dei- planken op, die ongeveer tien centimeter boven het straatniveau uitsteken. Op dat moment verloor de jongen het evenwicht. Zyn fiets kwam nog op den kant terecht, maar hij zelf geraakte te water. Zijn vriendje maakte direct alarm, waarop een schipper met een haak naai den jongen is gaan zoeken. Hij slaagde er echter niet in den knaap te vinden. De rivierpolitie, die onmiddellijk werd ge waarschuwd, is met een bootje naar de plaats van het ongeval gegaan. Aanvankelijk leverde het dreggen geen resultaat op, doch na eenige uren slaagde men er in het levenlooze lichaam van den jongen boven te brengen. FR0.1?-0203A "i Adres aan den minister. Aan den minister van justitie is het vol gende adres gezonden: „Ondergeteekenden veroorloven zich met verschuldigden eerbied het navolgende onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen. De dagbladen hebben in den laatsten tyd over uitwijzingen van vreemdelingen herhaaldelijk berichten gebracht, die in wijden kring ongerustheid verwekken. Ondergeteekenden erkennen, dat het on mogelijk is onze grenzen onvoorwaarde lijk open te zetten en willen ook niet be twisten, dat vreemdelingen, die zich reeds binnen onze grenzen bevinden op be paalde gronden uitgezet moeten kunnen worden. Het kan echter voorkomen, dat menschen door een dergelijke op zichzelf aannemelijke uitzetting blootgesteld 'wor den aan vervolging wegens politieke ver grijpen of opvattingen, zoodat de uitzet ting in werkelijkheid neerkomt op een uitlevering. Uitlevering van politieke vluchtelingen nu is traditioneel met Nederlandsche op vattingen strijdig. Het zou niet moeilijk zijn om met voor beelden aan te toonen, hoe het Nederland sche rechtsgevoel zich door de eeuwen heen daartegen verzet heeft. Het is noodiger om dit aspect van uitwijzingen in het oog te houden, wanneer in het land, waarheen de uitwijzing plaats heeft, de beginselen vol gens welke politieke vergrijpen beoordeeld en gestraft worden, van de onze radicaal af wijken. Met gevoelens van onbehagen, ja ontzetting hebben wij gelezen van meer dan één poging tot zelfmoord, waartoe angst voor het hen wachtend lot met uitwijzing bedreigde vreemdelingen gebracht heeft. Ondergeteekenden zijn er zich van be wust, dat de tijd voorzichtigheid vereischt. Zij willen zich tegen geen maatregelen ver zetten die voor de orde en veiligheid van ons eigen land noodzakelijk zyn, zij mee- nen echter tevens, dat de beginselen van menschelijkheid en rechtszekerheid tot de kostbaarste goede-en van onze samenleving behooren en zy richten tot uwe excellentie de dringende bede om die beginselen, waar mee de Nederlandsche traditie van het asyl- recht verweven is, ook ten aanzien van vreemdelingen (en zelfs wanneer die poli tieke overtuigingen mochten zijn toegedaan, welke ondergeteekenden zoo ver mogelijk van zich werpen) niet noodeloos buiten werking te stellen". Het adres is onderteekend door zeer vele bekende hoogleeraren, professoren, docto ren en meesters in den rechten, etc. Naby het station Soestduinen zyn gis termiddag bij een feilen brand vier villa's in de asch gelegd. Omstreeks vier uur werd de brandweer van Soest gewaarschuwd voor een uit- slaanden brand in de villa van den heer Welckert, gelegen aan de van Lynden- laan, nabij het station Soestduinen. De brand was ontstaan doordat een schilder bij het afbranden van schilderwerk niet voldoende rekening hield met de droogte van het houtwerk en de nabijheid van het rieten dak. Toen de brandweer ter plaatse verscheen viel aan blusschen niet meer te denken. Men bepaalde zich tot het nathouden van een schuurtje, waar zich volgens zeggen goederen bevonden ter waarde van f 20.000. De brand sloeg over op een daarachter ge legen villa, grenzend aan de Beaufortlaan. Al spoedig bleek, dat de brandweer van Soest niet over voldoende materiaal be schikte om het vuur te bedwingen. De brandweren van Soesterberg en Amersfoort werden ter assistentie geroepen en de Utrechtsche brandweer gewaarschuwd om bij het eerste sein te hulp te komen. Omstreeks half vijf arriveerde de brand weer van Soesterberg en even later die van Amersfoort. Ondertusschen stonden reeds vier villa's in brand, terwijl twee andere ernstig werden bedreigd. Aan het blusschen van de brandende villa's viel niet te den ken, zoodat men zich bepaalde tot het nat houden van de naastgelegen, nog niet door het vuur aangetaste villa's. Omstreeks zes uur was de brand zoover bedwongen, dat voor uitbreiding niet meer gevreesd behoefde te worden. Gisteravond te half negen stonden van de vier villa's nog slechts de muren overeind. De inboedels van de vier woningen zijn na genoeg geheel verloren gegaan. Vanochtend om half acht is in den Bosch een felle brand uitgebroken in de lampenkappenfabriek en grossierdery in electriciteits-artikelen van A. Voets, ge legen achter den Ouden Boomgaard, hoek Westwal. Toen de arbeiders hedenmorgen de fabriek binnengingen en aan hun werk wilden gaan, sloeg een geweldige rook hen tegen. Zy ont dekten een begin van brand in het archief, spoedig werden de politie en de brandweer gealarmeerd, doch in korten tyd nam de brand zulk een omvang aan, dat aan blus schen niet te denken viel. Het vuur vond in den grooten voorraad zeer brandbare artikelen gretig voedsel en zette het geheele fabriekscomplex in lichter laaie. De brandweer, die kort na het uitbreken van den brand aanwezig was, stond voor een moeilijke taak. Zy tastte het vuur met al haar materiaal aan. Huizenhoog sloegen de vlammen omstreeks acht uur op en deelden zich mee aan het nabij gelegen fabriekscom plex van de N.V. Nederlandsche Sigarenfa briek v.h. Eugene Goulmy en Baar en de portierswoning, gelegen aan den Westwei, die nog tijdig ontruimd kon worden. Beide fabrieken en de portierswoning zijn reeds grootendeels door het vuur vernield. Om half elf vanmorgen woedde de brand nog steeds voort. Er doen geruchten de ronde, dat de brand ontstaan zou zyn door een kleine ontplof fing. BOERDERIJBRAND TE WESTERBORK. Te Westerbork nabij Beilen is gistermid dag omstreeks drie uur door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de kapitale boer derij van den landbouwer A. Brunsting Rzn., bewoond door de gezinnen van den landbouwer J. Christoffer en den boeren arbeider R. Speelman. De brand greep snel om zich heen en in minder dan geen tyd stond de boerderij, welke in het centrum van Westerbork gelegen is, in lichter laaie. Ook de aangrenzende boerderijen werden bedreigd doordat vonken van de brandende boerderij daarheen oversloegen. Daar de brandweer van Westerbork reeds was uit gerukt ter bestrijding van een veenbrand in de nabijheid, werd de assistentie ingeroe pen van de brandweer van Beilen, die kor ten tijd later met de motorspuit ter plaatse verscheen. Zij wist het gevaar voor uitbrei ding te voorkomen. De boerderij brandde tot den grond toe af. Het vee bevond zich op het oogenblik van den brand in de weide, Vrijdag 13 Mei. HILVERSUM, 301,5 M. (8.—12.— 4.—7.30 en 8.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 7.30—8.—). 8.— Gr.pl. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.20 Deel. 10.40 Gr.pl. 11.10 Verv. deel. 11.30 Orgelspel. 12.Gr.pl. 12.30 De Palladians en gr.pl. 2.— Modepr. 2.20 Cabaretprogr. 4.Esmeralda- Septet en gr.pl. 5.Voor de kinde ren. 5.30 Gr.pl. 6.De Ramblers. 6.30 Politiek radiojournaaL 6.50 Gr. pl. 7.Causerie over de geestelijke grondslagen der democratie, cau serie. 7.20 ANP-ber. 7.30 Vrouwen vredesgang 1938, causerie. 7.35 Le zen in den Bijbel, causerie. 8. Cello en piano. 8.30 Causerie over Gladstone. 9.Radiotooneel met muziek, mmv. het VARA-Theater- orkest. 9.30 Gr.opn. 10.20 Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-Avond- wijding. 11.Orgelspel. 11.30 Jazz muziek (gr.pl.) 11.55—12.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (Alg. progr. KRO). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.Ber. 12.15 KRO-melodisten m. m. v. solist. 1.Gr.pl. 1.20 KRO- orkest. 2.Orgelconcert. In de pauze gr.pl. 3.Zang, piano en gr.pl. 3.45 Gr.pl. 5.15 KRO-melodis ten mmv. solist. 6.Land- en tuin- bouwpr. 6.20 Verv. concert. 7. Ber. 7.15 Luchtvaartcauserie. 7.35 Rep. 8.— ANP-ber. 8.15 KRO- orkest. 8.30 Russisch balalaika-koor en orkest. 8.50 Pianovoordr. 9. Verv. KRO-orkest. 9.20 Verv. koor en orkestconcert. 9.40 Verv. piano voordracht. 9.50 Verv. KRO-orkest. 10.05 KRO-boys, mmv. solist. 10.30 ANP-ber. 10.40 Joseph Wirtz en zijn orkest. 11.30—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.40—10.50 Pianosoli. 11.10 Orgelconcert. 11.40 B. Thorburn's Band. 12.20 My farm diary, causerie. 12.35 Het Rirming- hamsch Philh. Strijkorkest (tot 1.20). 3.20 Jazzmuziek (gr.pl.) met toelichting. 3.50 Radiotooneel. 4.20 BBC-orkest. 5.Sportrep. 5.20 Ber. 5.45 Pari. overzicht. 6.Ben Fran- kel's orkest, de Rhythm Brothers, e.a. 6.45 Pianovoordr. 7.20 Parysch cabaretprogr. 8.20 Ber. 8jf0 Our now listeners, causerie. 8.55 Radio tooneel met muziek. 9.40 BBC-Har- monie-orkest. 10.25 J. Harris en zijn Band. 10.5011.20 Dansmuziek gramofoon platen RADIO PARIS, 1648 M. 7.10—8.05, 9.10 cn 11.35 Gr.pl. 12.50 Zang. 1.05 Gr.pl. 2.05 Pianovoordr. 2.20 en 335 Zang. 4.20 Parysch Strijktrio en solisten. 7.35 Zang. 7.50 Radio tooneel met muziek. 9.50 Gr.pL 10.2011.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.30 en 7.50 Orkestconcert. 11.20 Omroep orkest en solist. 1.35 Mijnwerkers- orkest. 2.35 en 2.55 Gr.pl. 3.20 Om- roep-Amusementsofkest en solist. 4.40 Het Bresser-kwartet. 5.20 Gr. pl. 6.30 Omroeporkest en solisten. 7.50 Pianovoordr. 8.20 Voor solda ten. 9.50 O. Fricke's orkest, accor deonduo en soliste. 11.202.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 Omroepklein- orkest. 12.501.20 Gr.pl. 4.20 Om- roepsalonorkest. 5.20 Gr.pL 5.45 Zang. 6.20 Pianovoordr. 7.20 Om- roepkleinorkest, mmv. solist. 8.05 Radiotooneel. 8.35 Vervolg concert. 9.30—10.20 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Gr. pl. 12.Omroeporkest. 12.301.20 Gr.pl. 4.20 Zang. 4.55 en 5.38 Gr.pL 5.50 Pianovoordr. 6.05 Gr.pl. 7.20 Militair orkest mmv. solisten. 9.30 Gr.pl. 9.4510.20 Omroepdans- orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Berlijnsch Philh. Orkest 8.20 Duitschlandecho. 8.35 Gr.pl. 9.20 Ber. 9.50 Kwartetconcert. 10.05 Weerber. 10.201.20 Omroepklein- orkest en solisten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.20—11.05, Radio PTT Nord 11.05 11.20, Keulen 11.2012.20, Brussel VI. 12.20—12.50, Brussel Fr. 12.50— 13.20, Keulen 13.20—14.20, Dan- marks R. 14.2015.20, Keulen 15.20 —16.20, Parijs R. 16.20—17.20, Keu len 17.2018.10, Brussel Fr. 18.10 18.20, Keulen 18.20—20.20, Lond. Reg. 20.20—21.20, Brussel VI. 21.20 —22.20, Parijs R. 22.20—24.-» Lijn 4: Brussel VL 8.'8.20, Lu xemburg 8.209.35, Lond. Reg. 9.35 —16.20, Droitwich 16.20—17.40, Lond. Reg. 17.4018.Droitwich 18.—20.40, Weenen 20.40—21.40, Droitwich 21.4023.20, Stuttgart 23.20—24.—. Lijn 5: Diversen. behalve drie kalveren, die in de vlammen omkwamen. Van den inventaris kon niets meer worden gered. De oorzaak van den brand is onbe kend. HEIDEBRAND. Gistermorgen heeft een heidebrand, welke omstreeks tien uur in de schietheide van de legerplaats Oldebroek uitbrak, ruim tachtig H.A. vernield. Het vuur begon tijdens de oefeningen in een perceel heide aan den Dellerweg en verplaatste zich met groote snelheid in de richting van den Cultuur- weg. Over een lengte van duizend meter en een diepte van achthonderd meter woedde het vuur en dikke rookwolken stegen omhoog. Personeel van het schietkamp en leerlingen van de school voor reserve-officieren in Kampen zyn den geheelen ochtend bezig ge weest het vuur te blusschen. Tegen twee uur gistermiddag waren zy den brand meester. Met de heide is ook een aantal vliegdennen verloren gegaan. DE „URANIA" MAAKT HAAR EERSTE ZEEREIS. Met fraai zonnig voorjaarsweer heeft het nieuwe marine-opleidingszeilschip Urania gistermorgen zyn eerste reis aangevangen. Het vertrek ging zonder officieele bij komstigheden gepaard. Alleen de com mandant van het Koninklijk Instituut, overste baron C. J. van Asbeck, was er bij tegenwoordig. Nauwelijks was na de vlaggenparade het schoenerjacht los gemeerd en met behulp van de scheepsmotor in het. midden van, het Nieuwediep gebracht, of de comman do's begonnen te weerklinken, om de zei len te hijschen. Bij het voorbij varen van de 0-16 en het wachtschip klonk het bootsmansfluitje en werd front gemaakt aan bakboord. Er stond maar weinig wind, zoodat de snelheid niet meer dan 5 myl bedroeg. Maar het jacht kan sneller, zooals onlangs bij een oefentocht naar Terschelling bleek, toen een snelheid van 9 a 10 myil bereikt werd. Deze eerste reis ging naar Oslo als eer ste bestemming. 8-JARIG JONGETJE VERDRONKEN. Spelenderwijs te water geraakt. Gistermiddag ongeveer half zes is de 8- jarige knaap J. v. D., wonende aan de Beetsstraat te Rotterdam, spelenderwijze te water geraakt. Zijn twee vriendjes C. v. d. E. en D. B. beiden eveneens 8 jaar oud, die zagen dat hun vriendje te water was ge raakt, waren hard weggeloopen, waardoor het ongeval niet tijdig genoeg opgemerkt kon worden door personen die misschien hulp hadden kunnen bieden. Eerst te kwart over 7 werd nu door een politieagent, na dat deze eenige malen tevergeefs had ge dregd, het lichaam van het jongetje uit het water bij de Troelstrakade opgehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Een dokter van den G. G. D. kon slechts den dood constateeren. Door MARK CHANNING Ne<L bewerking door MARL DEBELMONTE 31) Hoe groot ook de macht was van den eunuch in den harem van den Cobra, de invloed van Chirine op den heer en mees ter Alam Khan ontging niet aan zyn con trole Op een goeden dag zou ze zeker wel eens een flater begaan, die haar in onge nade bracht by den Khan en dan zou ze aan hem worden overgeleverd voor de kas tijding. En dien dag zou hij zijn vurig ge- wenschte wraak nemen op de talryke ma len dat zij zijn tirannieke aanvechtingen had gedwarsboomd. Hij zou haar geeselen, op haar spuwen, haar vermorzelen; eigen- SLidig zou hy die fijne polsen samenbinden en haar op haar knieën voor den scherp- re°Hoe Sben je al in dienst van den KrSe. Moge Allah .egen van de zeldzaamste zegeningen doen neerdalen over hem en over u „Mijn Heer heeft overvloedige stortbuien uitgegoten over een zekeren Jaffir an woordde Chirine kwaadaardig, doelende op een drietal drachten stokslagen, die hy ont vangen had, de derde op haar aansto king. „Er bestaat geen edelmoedigheid, die de zijne evenaardt", hijgde de eunuch, die trachtte zijn groeiende onrust te verber gen. Voor iemand, gewend om de rol van kat te spelen, is die van muis niet gemak kelijk. „Mijn edelmoedigheid zou niet voor de zijne behoeven onder te doen voor hen, die ze verdienen, wel te verstaan", spon Chirine Jaffir spitste zijn ooren. Had zij hem noodig? Mogelijk zou ze op die manier hem ten prooi vallen. „Hoe vol van onuitsprekelijke wijsheid is toch elk door haar gesproken woord", de clameerde hy, zich wendend tot de mo zaïeken van het plafond. Chirine glimlachte fijntjes. Zij zag onder elk woord van dezen man zijn gedachten kronkelen als een aal, die probeert weg te kruipen. „Mijn Heer heeft groot vertrouwen in je", zei ze met de welwillendheid van een poes, die op den loer ligt. „En is dat niet gerechtvaardigd, genadige houri?" vroeg Jaffir, haar nagels ontwij kend. ,,'t Is toch van algemeene bekend heid, dat ik mijn huid zou geven, om, in dien hy het koud had, zyn voeten te war men". Zijn buik ging op en neer van emotie. „Hij heeft gelijk te vertrouwen op hem. die bereid is voor hem te sterven". De eunuch snoof. „Zij, in wie de heer geen vertrouwen stelt, worden gedood", antwoordde bedaard Chirine; „en sommigen na eerst te zijn ge- geeseld". Jaffir wrong zich in allerlei bochten. Zou ze weten, dat hy met Khoon, den Mongool, samenspande, om Alam Khan te vergiftigen? „Mijn rekeningen zyn juist en recht vaardig als de rechtvaardigheid van Allah", zei hy met schelle stem, „en myn toewij ding aan den Khan moge de vrede van Allah heerschen in zyn hart kent een ieder". (Oh, ze weet stellig meer). „Niets is rechtvaardiger dan de recht vaardigheid van Allah, zooals je zelf be weerde", antwoordde Chirine, haar hard vochtige, schitterende oogen op hem vesti gende. „En soms wordt deze door een vrouw uitgedeeld". De eunuch hief zijn vleezige handen op naar den hemel en donkere zweetplekken teekenden zich af in de holte der oksels onder de mouwen van zijn witte jas. De oogen van Chirine keken hem door borend aan. En dan opeens sloeg zy haar slag op de manier van den Cobra. „Er bestaan twee personen, die in hun hart tweeling-adders koesteren, die van verraad en van moord. Weet je over wie ik spreek?" Het opgeblazen gezicht van Jaffir werd vaalgrijs en om zijn diepliggende, meestal half gesloten oogen kwamen plotseling bleeke kringen. Hu schudde energiek van neen. „Je vaardigheid in het liegen is grooter dan je herinneringsvermogen", vervolgde Chirine onverbiddellyk. „Iemand, in wien myn Heer vertrouwen stelt, heeft verra derlijke woorden gesproken. Misschien we ten we tegen wien ze gezegd, mogelijk ken nen we zelfs de woorden, welke geuit wer den". „Ik zal terstond den Khan voor zoo'n afschuwelijke trouweloosheid gaan waar schuwen", kryschte de bevende eunuch, aanstalten makend om weg te gaan. „Je blijft hier, totdat wy ons zullen ver waardigen de audiëntie op te heffen. Je schijnt haast te hebben, om door middel van zweepslagen het vel van je vette karkas te laten scheuren". Jaffir, die zich al overgeleverd zag aan de folteraars, viel op zijn knieën. Een Oostersch spreekwoord zegt: „Wan neer het mes op de keel zit, herinnert men zich God". „Barmhartige Allah", riep hy uit. „Wel ke onverlaat met zwarte tong heeft derge lijke leugens durven vertellen, oh, maan vol luisterrijken glans? Maar nu ze toch uitgesproken zijn, bescherm me, oh verhe vene!" „Wees verzekerd, trouwe Jaffir, wiens rekening juist is als het oordeel van Allah, dat over een paar uur mijn Heer op de hoogte gebracht zal zijn van dit alles doch door mij en niet door jou. Ik ver bied je met hem te spreken. Heb je begre pen?" „Waar moet in de toekomst degeen ver blijven, wiens woning verwoest is?" stot terde Jaffir. „De wereld om hem heen zal ineenstor ten. Er is iemand, die je een ander onder komen zou verschaffen, indien je niet te lang tusschen het puin van het vorige bleef zitten", antwoordde Chirine. Maar bescherming hangt af van je stilzwijgend heid". „Ik zal weggaan Ik zal zwijgen als het grafTer liefde van Allah, zeg niets voor mijn vertrek? Lever me niet uit aan den Khan. In de Raadkamer hebben ge beurtenissen plaats gehad, die hem razend hebben gemaakt. Zelfs de tijgerin Shiv is er van onder den indruk en blijft op een eerbiedigen afstand van haar meester. In dien hij dergelijke praatjes hoort, al zijn 't ook leugens zoo zwart als de hellepoel, ik herhaal, hy zal ze gelooven en me doo- den". „Ja, juist, precies. Hij zal je dooden. En je zult een flinke portie rood gehakt wor den, Jaffir", antwoordde Chirine met een taxeerenden blik op zyn slap lichaam. Alles wat er in haar aan wreedheid was, verlustigde zich er in dien laffen verrader in de benauwdheid te laten zitten. De eunuch kroop op zijn knieën naar haar toe. „Wees barmhartig", stamelde hy, „ik zal verdwijnen, ik zal me dooden, indien u het eischt, doch laat den Khan niet tusschen beide komen". „Je zult tijd hebben om te vluchten, schurftige hond", zei Chirine minachtend. „En ik zou er toch heel wat voor over ge had hebben, om mijn Heer te laten roepen en hem terstond in te lichten hoe een ver dorven wezen je bent. Maar je zult tijd hebben om je uit de voeten te maken, in dien je alleen maar de miss-sahib en den gevangen Engelschen sahib helpt om te ontkomen". Jaffir verrees langzaam. De naam van den sahib, driemaal zij hy vervloekt en de wensch van Chirine om zijn vlucht met Diana te vergemakkelijken waren voor hem veelzeggend. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6