KOFh Woninginrichting IS Christelijke schooldag. Aqwda Kiest voet um inieueuc .dis udv'seuc J. SPRUIJT ALKMAAR l^tcvuidaal 1ïieuws OUDKARSPEL Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht (Cij^ Wat zei UPijpestelen Neen, dan moet U bij P. Van den Brul kijken, op pag. 2, 2« hl. BERGEN EGMOND AAN ZEE EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag. (Vervolg). Christelijke opvoeding en nieuw heidendom. In de middagvergadering van den Bond van Christelijke Scholen in Noordholland boven het IJ, welke bond zijn 25sten jaar- lijkschen schooldag organiseerde, sprak ds. TerlaakPoot uit Den Haag over het onderwerp „Christelijke Opvoeding en het nieuwe heidendom". De voorzitter deed mededeeling van Ingekomen brieven van de drie Onderwijs- lnspecteurs in deze omgeving, die wegens een vergadering in Middelburg niet aan wezig konden zijn, doch schriftelijk hun beste wenschen uitten. Het mannenkoor uit Broek op Langendijk zong hierna onder leiding van den heer ftok, liederen van Philips en Brandts Buys. Dit koor bleek zeer goede tenoren en bari tons te bezitten, hetgeen in „Zondag morgen" van Philips zeer voldeed. Een ver dienste van dit koor was ook vooral, dat het duidelijk den tekst weergaf en met over tuiging zong. Ds. Poot verheugde zich er over, dat wat dr. Edelkoort verhinderde, slechts van tijdelijken aard was. Hoe heeft de christe lijke opvoeder positie in te nemen en leiding te geven tegenover het nieuwe heidendom? Dit is de vraag die in onzen tijd gesteld moet worden. Het oud-liberalisme heeft ons gesugge- Christus maar één antwoord gegeven. Wat God in actie gezet heeft door Christus, kan door niemand direct op zij gezet worden. In Christus' woord zijn grenzen, die niet straffeloos kunnen worden overschreden. De overheid, die in Duitschland de ouders uit de ouderlijke macht zet, als ze de kin deren niet aan de Hitler-Jugend willen overleveren, tast God's bestel aan. Wij weten, dat God alle dingen leidt en ieder onder zijn critiek stelt en aan wiens wil en raadsplan alle dingen ondergeschikt zijn. De geheele Noordsche Germaansche wereldbeschouwing weet toch maar geen raad met het raadsel van het kwaad van ziekte, lijden en dood. Met nadruk betoogde spr, dat men het Christendom geen verwijt kan maken, dat daardoor het 't nationalisme verwaarloost. Wij leven door onze nationale mythe een uiting van onze onvoorwaardelijke gebon denheid aan God. De overheid is God's dienaresse en Hem verantwoording schuldig. Het kerkelijke leven en het terrein van het geweten zijn God's ergen terrein. Alles in deze wereld is tijdelijk. Bet leven van een ras is begrensd en vergankelijk. Er is geen één ras, dat voor 100 zuiver bloed heeft. Geen volk draagt in zich de eeuwigheid. Wanneer de overheid de grenzen niet eer biedigt tusschen God's domein en het staatsdomein, dan worden staat en overheid inplaats van God's dienares Satan's werk tuig. Sinds de Christus-verschijning heeft de wereld gekregen een totaal nieuw aspect. Wij leven nu in den tijd van voorbereiding Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer Blauwbaard's achtste vrouw (com.); hoofdrollen Claudette Colbert en Gary Coo- per. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Het zevende huwelijksjaar (rom.-dram.); hoofdrollen Willy Fritsch, Gusti Huber, Jutta Freybe e.a.; reportage doopplechtigheid prinses Beatrix. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Ele- phant-boy (film uit het Indische oerwoud); hoofdrollen Sabu en de olifant Kala-Nag; volledige reportage doopplechtigheid prin ses Beatrix. Toegang voor iederen leeftijd Vrijdag 20 Mei. 3 uur, Kennemerstraatweg 35, algemeene vergadering protest, vrouwenvereeniging. Zaterdag 21 Mei. 8 uur, Harmonie, soiree The Melody Ma kers o. 1. v. J. M. Boelhouwer. Het middenschip wordt geheel in beslag genomen door de groote deksalon, waarin men een modern meubilair vindt. Als aar dige bizonderheid kan gemeld worden, dat in een der armleuningen van een hoekbank de bedieningsknoppen van het radiotoestel verborgen zitten! En dan komt het achterschip, waar de groote eigenaarshut zich bevindt, alsmede een complete badkamer. In alle vertrekken heeft men de beschik king over stroomend warm en koud water. Het schip wordt voortgedreven door een dubbelschroef, terwijl de voorbewegings- kracht wordt voorgebracht door twee Buda- motoren, elk van 70 P.K. De gemiddelde snelheid bedraagt 18 K.M. De Zilvermeeuw is een der grootste boo ten, die van deze werf te water gelaten is en de N.V. mag met trotsch terugzien op een prachtig stuk werk, dat door allen, o.m. door den voorzitter der K.N.M.C., ten zeer ste geroemd werd. reerd, dat men een product is van de chris telijke religie. Daarover is veel te zeggen, doch dit zou spr. thans niet aanroeren, Spr. herinnerde aan het Oude Testament en concludeerde, dat God heeft gewild, dat zijn volk alleen woont. Wij geloven, dat wij een uitlooper zijn van het volk Israël en ook voor ons geldt het Goddelijke parool, dat in ons isolement steeds onze kracht zal blijven. De idealist communist Upton Sinclair wil den mensch verheffen tot herschepper dezer wereld en betoogt, dat de mensch de toekomst van het menschelijk geslacht in handen heeft. Het nieuwe heidendom van Duitschland wil niet breken met ras en natie, maar die veredelen en vernieuwen. Spr. ging in op deze heidensche dogmatiek aan de hand van de „Mythos des Zwanzigsten Jahrhunderts" van Alfred Rosenberg en „Deutsches Got- tesglaube" van Mathilde Ludendorf. Het verwonderde spr. niet, dat de mensch die losgeworsteld is van het christendom, naar een nieuwe mythe zoekt, om zijn positie te bepalen. Rosenberg heeft gezegd: „Er bestaat geen God boven ons, maar wel in ons, die wor stelt om tot bewustzijn te komen. Elk mensch die los komt is een overwinning. Wij zijn zonen van een krachtig en zuiver ras. Wij zijn één van bloed en bodem en in ons is het vol goddelijke factoren, die ons waarborgen de salon-idee van het menschdom te zijn en een paradijs te schep pen op aarde". Dit is een volkomen breken met de christelijke ideologie en hier is nu eens een brand door de kerk te blusschen. Alle volkeren zijn uitgegaan van de ken nis van den éénen levenden God. Mathilde Ludendorf leert, dat het evangelie de kluister is van het volksbestaan en zij pre dikt het veel-godendom van de Germanen. Ook de Arische oer-religie is echter uit gegaan van den eenig levenden God. Overi gens betoogde spr. dat er geen sprake meer is van zuivere ariërs en dat thans zelfs een brave jood ook nog arisch bloed in de aderen heeft, al is het jammer, dat men dit aan de andere grens niet mag zeggen. De vader van het nieuwe heidendom noemde spr. Nietsche, die het een vloek van het Germaansche geslacht noemde, dat men geen nieuwen Duitschen God had geschapen en betoogd had, dat de God van het chris tendom dood was. De leer van ras, bloed en bodem met als centraal punt het eergevoel, besprak spr. uitvoerig, waarbij hij er op wees, dat Hitier in Mein Kampf leert, dat het joden dom onverbiddelijk behandeld moet wor den als een bos rozen in een glas zonder water. Sterke staaltjes van dogmatische verdwazing deelde spr. mede uit Rosenberg's boek, waarin Paulus de grootste vervalscher wordt genoemd en Christus een ariër. Met nadruk wees spr. op de actualiteit van dit heidendom, waarbij hij den nadruk legde op Rusland en Japan met hun anti christelijke staatsmacht. Ook Turkije is al volgens de theorie van Rosenberg georganiseerd. De fout van den Volkenbond was, dat ook daar het licht van den hemel was gedoofd. Het heidendom is ook hier dichter bij. Dit ls de positie die de christelijke opvoeder heeft in te nemen, dat hij al deze dingen heeft te beoordeelen van uit het standpunt (-n het gezichtspunt van God's openbaring, want als God niet aan Zijn recht komt, komt ook de mensch niet tot zijn recht. Het is onze zonde, dat wij niet bovenal God zoe- Ken. Als wij dit wel deden, dan kwam al het andere centrisch te liggen. De genade is niet iets slaps, maar de ver kondiging van de verzoening der mensch- heid door God. Niet de eer van het Noordsch Germaansch eergevoel, maar de eer van God, de mensch deemoedig en bereid tot dienst, is het hoogste. Het christendom is niet statisch, maar ixpansief. Tegenover alle problemen heeft en zending. De gebondenheid aan God is de grootste vrijheid en omdat wij weten dat Christus' woord is neergedaald uit het hart van onzen Vader, daarom hebben wij, zoo eindigde de spr., ook moed voor de toe komst. (Applaus). De voorzitter bracht den spr. een warm woord van dank voor dit waardig slot van den zilveren feestdag, die met zang van het mannenkoor werd besloten. MEISJE ONDER AUTO GELOOPEN. Het dochtertje van der heer Stuijt uit Castricum, liep gisterochtend de straat over stekend, om naar de R.K. school te gaan, par does onder een auto. Met een gebroken beentje is het kind naar het R.K. ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De gemeentepolitie heeft proces-verbaal opgemaakt en steld een nader onderzoek in. Het is wenschelijk, dat automobilisten bij de R.K. kerk hun vaart eenigszins minderen als de scholen uit- of aangaan. OPBRENGST COLLECTE. Het Alkmaarsche Kleeding- en Dekkings comité deelt ons mede, dat de collecte heeft opgebracht 358,35. Allen, die daartoe mede werkten, wordt hartelijk dank gebracht. HET LANDBOUWHUISHOUD- ONDERWIJS. Gaarne brengen wjj nog even onder de aandacht den cursus voor landbouwhuis houdonderwijs, die binnenkort een aanvang neemt. Toegelaten kunnen worden meisjes die den leeftijd van minstens 12 jaar en 8 maanden hebben bereikt. De cursus is 3-jarig. Het le jaar ontvangen de meisjes 3 dagen per week les, het 2e en 3e jaar twee dagen per week. Het onderwijs omvat de huishoudelijke vakken als koken, huishoudelijk werk, waschbehandeling, verstellen, lingerie- en costuumnaaien met erbij behoorende theorie vakken, voedingsleer, gezondheidsleer, wa renkennis, voorts kinderverzorging, voort gezet lager onderwijs, boekhouden, tuin bouw, bloemen- en fruitteelt en zuivelberei ding. HET FEEST DER Bfl RTSCHIPPERS. Als vervolg van onze mededeelingen van gister over het 20-jarig bestaan der beuit- schippersvereeniging het Noorden, thans nog het verslag over de feestelijkheden ge durende het verdere deel van den dag: Na del unch, tijdens welke nog enkele toe spraken werden gehouden, ging men weer naar dek, om te genieten van den fraaien tocht langs de Zaan met haar fraaie gezich ten over land en water. De altijd nog neer- drensende regen deed aan de feestelijke stemming niets af en ook niet aan het genot van den tocht. Te ongeveer drie uur kwam VERLOTING ALKMAARSCHE FRÖBELSCHOOL. Gistermiddag vond in de Elize van Calcar- kleuterschool de verloting plaats, goedge keurd bij besluit van B. en W. d.d. 18 Jan. 1938. Alvorens tot de trekking over te gaan, werd door den voorzitter der vereeniging een overzicht gegeven van óe gevoerde actie. Dank zij de krachtige hulp eener daartoe in het leven geroepen commissie, kon op een belangrijk financieel resultaat worden terug gezien. De 2500 loten waren reeds begin Mei geheel geplaatst. Alle prijzen zijn door be langstellenden öf zelf vervaardigd, öf ten geschenke gegeven. Werd aanvankelijk het aantal prijzen op 200 geraamd, uiteindelijk klom dit tot 388. Met recht kon worden op gemerkt, dat honderden personen voor het voortbestaan der fröbelscholen in de afge- loopen maanden op de bres hebben gestaan. Dank werd gebracht aan allen die tot dit welslagen hebben medegewerkt, waarbij met groote erkentelijkheid werd gewag gemaakt van de medewerking van het gemeentebe stuur en van de Alkmaarsche Courant. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, kan de school thans na de zomervacan- tie voor een nieuw cursusjaar 1938/1939 her opend worden. Voor den uitslag der trekking moge ver wezen worden naar de advertentie in het nr. van heden. MOTORBOOT GEDOOPT. Van de werf der N.V. Nicolaas Witsen en Vis werd Woensdagmorgen een groot luxe jacht met goed gevolg te water gelaten. Het was de „Zilvermeeuw', gebouwd voor den heer D. Leguit te Wassenaar, dat be stemd is voor de binnenwateren, maar ook geheel zeevaardig is. Deze boot, die tot de groote klasse be hoort, heeft als afmetingen lang 18 M„ breed 4 M. en diepgang 1-20 M. Natuurlijk is alles zeer royaal en luxueus uitgevoerd. In het voorschip ligt het schippersverblijf, waarachter twee l-persoora-hutten, terwijl het voorschip tenslotte de moderne inge- richtte keuken bevat, alsmede de aangren zende dienstbodehut. men in de haven der Fordfabrieken aan, waar men asm wal stapte om onder deskun dige leiding een rondwandeling door deze automobielfabriek te maken. Allen waren vol bewondering voor het technische ver nuft, in dit Nederlandsche bedrijf samen gevat. Een uurtje later voer men op Amsterdam aan, waar men achter het Centraal Station meerde, om over te stappen in een paar salonmotorbootjes, voor het maken van een tocht langs de havens en grachten. Ten slotte voer men naar het Damrak, waar de tocht eindigde en men voorgoed den voet op vasten grond zette en naar het restau rant Krasnapolsky toog, waar een keurige maaltijd was aangericht. Tijdens het diner werd door tal van personen het woord ge voerd, allereerst door mr. J. P. Bosman, die herinnerde aan de oprichtingsjaren van den Nederlandschen Bond, waarvan Het Noorden als jonge vereeniging een der eerste leden was. Het Noorden is voorspoedig gegroeid en het was, met den Frieschen Bond, steeds een der belangrijkste leden. Het stuur is bij Het Noorden, aldus spr., in vaste handen, hetgeen kan blijken uit den goeden finan- ciëelen toestand der vereeniging. Hulde daarvoor bracht spr. in het bijzonder aan den heer N. Kaan, den voorzitter, op wien hij een toast uit bracht, waarmee allen har telijk instemden. De heer v. d. Ploeg, voorzitter van den Frieschen Bond van stoom- en motorvaart- belangen, vestigde de aandacht op de hechte vriendschapsbanden tusschen Alkmaar en Friesland, hield een korte beschouwing over de bedrijfstoestanden en verwachtte van een goede regeling, dat door allen weer een eer lijk stuk brood zou zijn te verdienen. Voor het bereiken daarvan hoopte hij op de mede werking van Het Noorden. De heer Taapken, secretaris van den Bond van Ned. Binnenscheepvaartvereenigingen, zei, dat Het Noorden tot de oprichters van den Bond heeft behoord. Tusschen beiden heeft steeds een uitstekende verstandhou ding bestaan, waarvan hij hoopte, dat ze tot in lengte van jaren zou blijven. De heer Kaan, broeder van den voorzitter en vertegenwoordiger van de Amsterdam- sche expediteurs, getuigde van zijn waar deering voor Het Noorden, welke vereeni ging steedsb lijk heeft gegeven van een groote energie. Spr. „zat in de auto's", maar zijn hart ging nog steeds uit naar de beurt schippers, die het leven blijder inkijken dan de automenschen. (Geljch.) Vervolgens voerden nog het woord de heer Kramer namens de Kamer van Koop handel en de Bevrachtingscommissie te Alk maar, de heer Hcogland namens de afdee- ling Langendijk van Schuttevaer, de heer Nachtegaal van de zustervereeniging te Alphen d. Rijn, de heer S. Wilms namens den B.B.N. en de heer Kossen. Met den trein ging men later huiswaarts. Allen waren zeer voldaan over den pretti- gen dag en over het op oorspronkelijke wijze gevierde feest, waaruit vriendschap en saamhoorigheid, de idealen der schippers, bleken. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Kerkplein en aldaar te bevragen op Woens dag en Zaterdag tusschen 11 en 1 uur als gevonden van 7 tot 14 Mei 1938: Kinderritsportemonnaie, bruin geschil derde lat, actetasch inhoudende brood, ont slagbrief Marine, zwarte heerenhandschoen, portemonnaie met penning van rijwielstal ling, glacé handschoen, zwart étui met ro zenkrans, vulpotlood, hondenpenning no. 664. dameshandschoen, zakmes, koperen melksleutel, bruine handschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen: P. Blankendaal, Wognumschebuurt 3, me daillon met twee portretjes; W. de Wit, Hei ligland 22, bruine heerenhandschoen; J. G. Steeman, Jan v. Scorelkade 25, 1 paar bruine dameskousen; B. Bakkum, Ritsevoort 60, hondenriem; J. Timmerman, Troelstra- kade 32, broche; mevr. Kramer, Stationsweg 112, geel lnutsje met vossenstaart; P. Pronk, Stuartstraat 92, koperen gewicht; C. Schot, rijwielbewaarder Sportpark, belastingmerk; J. Offenberg, Stationsweg 162, rozenkrans; G. Kramer, Overdiestraat 63, 4 Gazelle sleu tels; C. Prins, Snaarmanslaan 93, honden halsband met penning 908; A. Rozenhart, Achterdam 1, 1 paar bruine dameshand schoenen; A. Louwe, Forestusstraat 27, bruine portemonnaie met inhoud; C. Jan sen, Polderstraat 4, belastingmerk; J. Baars, Houtweg 16, zwart étui met rozenkrans; T. Langereis, Metiusstraat 10, zakmes; S. Stee man, St. Jozefstraat 1, schoolétui; R. Cra- mer, Scharloo 19, portemonnaie met inhoud; K. Molenaar, Comansstraat 45, schoolschrift en cijferboek; P. Molenaar, Bleekerskade 109, nikkelen horlogeketting; J. van Riet, Overdiepad 34, bril met nikkel montuur; G. Bakkuiji, Friescheweg 130, bruin lederen portemonnaie met inhoud. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men ver zocht hiervan kennis te geven aan het bu reau van politie. Bezichtiging begraafplaats. De algemeene begraafplaats alhier is uitgebreid. Aan de Oostzijde is er een flink stuK aan toegevoegd. Een en ander is geschied in werkverschaffing, onder toezicht van de Ned. Heide Mij.Nu de uitbreiding gereed is, hebben B. W. de raadsleden en een aantal anderen, w.o. de opzichters en den hoofdinspecteur van de Ned. Heide Maatschappij, uitgenoodigd, de uitbreiding te bezichtigen. Door deze uitbreiding heeft men een zeer belangrijke oppervlakte verkregen, waar door een groot aantal graven kan worden aangelegd. Thans is een groot gedeelte van het nieuwe gedeelte nog ingenomen door plantsoen, dat echter, wanneer de nu be schikbare ruimte niet voldoende meer is, zal Matige tot zwakke wind uit noordelijke richtingen; aanvankelijk opklarend met kans op nachtvorst; overdag gedeeltelijk be wolkt en iets wanner; waarschijnlijk droog. Opklarend weer. De arctische luchtstrooming drong in den afgeloopen nacht tot onze omgeving door. Zij bracht echter geen belangrijke afkoeling in onze omgeving, doch wel een verande ring in het algemeene weerkarakter. De selfde noordelijke luchtstrooming brengt over Scandinavië en de Britsche eilanden vrij koud weer. In Lapland vriest het zelfs nog. De Pool-hoogedruk heeft zich nog wat verder naar het zuiden uitgebreid en strekt zich van Janmayen tot nabij Ierland uit. Deze hooge druk wordt in het westen aangetast door een nog weinig beteekenende oceaan depressie. Over de Oostzee strekt zich nog een lage drukvoor uit, met kernen over Denemarken en zuid-Duitschland. Hier komt nog vrij veel regen voor, doch het is te verwachten, dat deze storing zich noord- oostwaarts zal verplaatsen. Over Duitsch land, Polen en centraal-Europa geeft een oostwaarts trekkende storing nog zwaren regen. Het is te verwachten, dat heden avond de lucht zal opklaren, hetgeen nachtvorstkansen voor den komenden nacht meebrengt. Overdag zal de tem peratuur waarschijnlijk iets hooger worden. De neerslagkansen zyn gering. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 21.23 uur tot 4.28 uur licht op. Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken. Bij den rondgang, welke over de begraaf plaats werd gemaakt, bleek dat men er in is geslaagd, het nieuwe gedeelte zoo in te richten, dat het goed aansluit b(j het oude kerkhof. Er is een goed geheel verkregen. De burgemeester, de heer A. J. Wijnveldt, heeft een kort resumé gegeven van de voor bereidingen en de uitvoering van dit werk, waarbij hij dank bracht aan de Ned. Heide Maatschappij, in het bijzonder tot den hoofdinspecteur Haanschoten, voor de on dervonden medewerking. Hij hoopte bij eventueele werken in de toekomst op de zelfde medewerking te kunnen rekenen. Spr. deelde nog mede, dat totaal aan ar beidsloon 5200 is uitgekeerd, terwijl de bijkomende kosten in totaal 1750 waren, waarvan men 675 vergoed heeft gekre gen van de commissie van advies voor werk verruiming in Noordholland. Het ligt in de bedoeling, de nieuwe be graafplaats op 1 Januari 1939 in gebruik te nemen. Nieuwe gemeenteveldwachter. Door den commissaris der koningin is tot bezoldigd .veldwachter benoemd de heer G. Lammers, thans wonende te Heerde, en wel voor het tijdvak van 15 Mei tot 15 September 1938. worden weggenomen, om ook daar graven te maken. Er is momenteel ruimte voor 80 graven. Doordat de begraafplaats geheel gedrai neerd is en het grootste gedeelte van den grond uit zand bestaat, kunnen in elk graf drie lijken worden begraven. Op de oude begraafplaats konden twee lijken in een graf worden begraven. Ook de oude be graafplaats is thans gedraineerd, zoodat op het overige gedeelte ook drie lijken in één graf kunnen worden gelegd. De ruimte, welke nu nog door de beplan ting wordt inger\£>men, zal, als het zoover is, nog benut kunnen worden voor het aanleg gen van zestig graven. Gunning standplaats. De standplaats voor een consumptie tent op het Zuiderstrand is door B. en W. gegund aan den hoogsten inschrijver, den heer N. Gul voor 207 per jaar, voor de jaren 1938, 1939 en 1940. Inenting. Inplaats van in het najaar zal dit jaar voor het eerst de immunisatie tegen rood vonk en diphtherie plaats vinden in het voorjaar. De inenting zal geschieden op 31 Mei voor de kinderen van de open bare, de roomsch-kath., de christelijke en de bewaarschool.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2