VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. DE BAAS. KING is goed voor iedereen, ledereen lust graag KING FIRMA TONNEMA GE. SNEEK 15.000 vrouwen vragen vrede. Vrouwen Vredesgang te Den Haag. Glimlachje FAKIRS HELPEN TEGEN BAARDMANS. Jef Last in vrijheid. Doch slechts voorloopig! TWEEDE BLAD. Elke dag KING Elke dag FIT! Meer dan 15.000 Ned. vrouwen heb ben op den winderigen en regenachtigen middag van den 18den Mei uiting gege ven aan het verlangen naar den vrede, dat over heel de wereld in tallooze vor men naar voren komt, doch zich tel kens opnieuw ziet geplaatst tegenover de dreiging en de verschrikking van den modernen oorlog. Ten vijfden male Ten vyfden male ging door de straten van de stad der vredesconferenties een zwijgzame stoet van langzaam voortschrij dende vrouwen viermaal reeds hadden deze duizenden moeders en echtgenooten, meisjes en werkende vrouwen op den Vol kenbondsdag haar beroep op den vredeswil der menschen gedaan, en ook deze vijfde v reu wen vredesgang was weer indrukwek kend door haar massale afmetingen en door de plechtige stilte, die slechts door het geluid van regelmatige, vastberaden voet stappen werd verbroken. Kort voor half drie stelde de stoet zich op, het centraal-comité voor den vredesgang, het sub-comité voor intern, contact, de bui- tenlandsche gasten, het landelijke comité van aanbeveling en de deputaties aan het hoofd. Onder de buitenlar.dsche gasten bevonden zich afvaardigingen van vredesvereenigin- gen uit België, Frankrijk en Zwitserland. Nadat de ernstige schare zich in lange rijën achter de besturen der vereenigingen, die deze betooging organiseerden, had opge steld, werd klokslag half drie het groote wittfe spandoek met het veelzeggende woord „vrede" geheschen, dat tot nu toe elk jaar den wensch van deze vrouwen voor den vredesgang heeft uitgedragen, terwijl op tallooze plaatsen witte transparanten uit de vrouwenschaar omhoog werden ge heven, met in zwarte letters geschilderde woorden, getuigende van het doel dezer be tooging: vrede. Twee minuten stilte. Twee lange minuten stonden de duizen den roerloos en zwijgend, de meesten met gebogen hoofd of de oogen strak voor zich uit gericht. Daarna zette de stoet zich in be weging, even zwijgend als hy zich had op gesteld. Op de Regentesselaan verlieten eenige de putaties den stoet, die aan het Permanente Kot van Internationale Justitie er. aan de regeering een adres aanboden, van weU laatste de inhoud ter kennis zal worden ge bracht van de koningin en prinses Juliana. De deputatie naar het Permanente Hof van Internationale Justitie werd ontvangen door Sir Cecil Hurst, die haar dankte voor de aangeboden resolutie, met de toezegging dat hij het adres aan den president van den Volkenbondsraad zal overhandigen. Namens de regeering ontving minister Patijn de deputatie van den vredesgang. Nadat de geheele vredesgang in den stroomenden regen ruim anderhalf uur had ».Je geld of je leven!" „Dan mijn leven maar, doch reng dan eerst deze portefeuille naar mijn weduwe: juffrouw de v?1'.,. Stati°nsstraat 25, 4e trap links!" geduurd, werd ten besluite in de tentoon stellingshal op Houtrust een bijeenkomst gehouden, waaraan alle vrouwen onge veer 15.000 de meesten staande, deelna men. Naar wij vernemen is de schrijver Jef Last, die de vorige week, toen hij uit België kwam, aan de grens te Zun- dert door de marechaussée werd vast gehouden, gistermiddag in vrijheid gesteld. De heer Last heeft zich daarop naar zijn woonplaats Amsterdam begeven. Voorloopig onder bepaalde voorwaarden. De ter zake bevoegde autoriteiten hebben bjj deze beslissing rekening gehouden met de bijzondere positie, waarin deze vreem deling verkeert, waarbij o.m. werd overwo gen dat zijn familie hier te lande woonach tig is. Voorts is de invrijheidstelling slechts te beschouwen als een voorloopige beslissing tot toelating, deze is geschied, zonder dat hem zijn ingehouden papieren zijn terug gegeven, terwijl de regeering als voor waarde heeft gesteld, dat hij zich van alle politieke activiteit zal onthouden. Uit een en ander blijkt, dat de rechtspo sitie van den heer Last niet geregeld is. Zijn raadsman, mr. Th. Eskens, kon echter omtrent eventueele stappen dienaangaande nog niets mededeelen. Tijdens zijn verblijf in de marechaussee kazerne te Zundert heeft Jef Last 'n nieuw boek, getiteld „De laatste waarheid" .vol tooid. Binnen korten tijd zal voorts van zijn hand verschijnen een roman over den „Vliegenden Hollander". HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Middagvei gadering. In de gisterrmderg voortgezette ver gadering te Amsterdam van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw was aan c'e orde de beantwoording door het hoofdbestuur van de door de afdeelingen schriftelijk ingediende vragen over eenige brandende vraag stukken voor den landbouw. Monopoliewinsten op ingevoerd graan. In antwoord op -de dooi zeer vele afdee lingen gestelde vragen en gemaakte op merkingen over de monopoliewinsten op ingevoerde voerdergranen verklaart het hoofdbestuur, dat maatregelen moesten worden getroffen om de graanprijzen te brengen in overeenstemming met de tosge zegde richtprijzen. Aangezien verhooging van de prijzen der voedergranen extra uitgaven voor het veehoudersbedrijf met zich brengen, mogen de te treffen maat regelen echter in geen geval een verzwa ring van de lasten, drukkende op de vee houderij, beteekenen. De eenige weg, welke toen open bleef, was een verhooging te vragen van de mo nopoliewinsten op den invoer van rogge, haver en gerst. Hiertoe wilde het hoofdbe stuur wel besluiten, mits voldaan zou wor den aan de voorwaarde, dat de veehouderij een compensatie voor de hoogere voeder middelen-prijzen zou ontvangen, aangezien het hoofdbestuur zich op het standpunt stelde, dat het niet juist is, een groep te helpen ten koste van een andere groep. De eventueel benoodigde gelden voor compensatie-maatregelen voor de veehou derij zouden zijn te putten uit het land bouwcrisisfonds, dat zich door die verhoog de monopoliewinsten extra baten zou zien toevloeien. Daarom hebben de vertegenwoordigers der Hollandsche Maatschappij van Land bouw zich tegen het vragen van monopo- liewinst-verhooging verklaard, toen bleek, dat deze maatregel niet onverbrekelijk met deze compensatie-maatregi.en werd verbonden. Het hoofdbestuur kan zich dan ook niet vereenigen met de jongste besluiten van de regeering. Naar aanleiding van de vrage- over den richtprijs voor de granen, verklaart het hoofdbestuur, het volkomen eens te zijn met de afdeelingen, welke opmerken, dat de gestelde richtprijzen voor de granen te laag zijn. Aardappelsteunregeling. Het hoofdbestuur meent voorts, dat de huidige aardappelsteunregeling onbevredi gend is. De door het hoofdbestuur voorge stelde denaturatieregeling komt hierop neer, dat tot 1 Januari een denaturatietoe- slag van 0.90 per 100 kg. zal worden gegeven en van 1 Januari af een denatu- ratietoeslag van 1.25 per 100 kg., maan delijks opklimmende met 15 cent per 100 kg., zoodat van 1 Mei af de denaturatie- toeslag zal zijn 1.85 per 100 kg. Hetgeen zich thans afspeelt op de aard- appelmarkt bewijst, dat het stelsel, gepro pageerd door het hoofdbestuur, juist is. De aardappelprijzen voor den consument zijn momenteel aan den hoogen kant. Gezien de ervaringen met vorige regelingen, heeft echter de aardappelteler elk vertrouwen in een goeden prijs verloren, hetgeen tot ge volg heeft gehad, dat de aardappeltelers reeds spoedig gebruik zijn gaan maken van de gelegenheid tot denaturatie. Als gevolg hiervan zijn er thans minder goede consumptieaardappelen beschikbaar, het welk oorzaak is van den onevenredig hoo gen prijs voor den consument, waarvan echter slechts een uiterst klein percentage der aardappeltelers profiteert, nl. diegenen, die momenteel nog hun aardappelen heb ben. Invoer buitenlandsch vleesch. Naar aanleiding van verschillende hier omtrent gestelde vragen verklaart het hoofdbestuur dat het evenals de drie centrale landbouworganisaties tegen eiken invoer van buitenlandsch vleesch is. De regeering echter is van oordeel dat het voordeel 'n betrekkelijk onbeteeke- nende verruiming van de teeltregeling ernstige nadeelen uit handelspolitiek oog punt met zich meebrengt. DE INSTORTINGSRAMP TE ROTTERDAM. B. en W. meenen dat de gemeente de gevolgen moet verzachten. Op de vragen van enkele leden van het Rotterdamsche gemeentebestuur aan B. en W. gericht naar aanleiding van de ernstige instortingsramp, waarbij 7 personen het leven lieten, is thans het antwoord van B. en W. ver schenen. Eerst wordt een uitvoerige uiteenzetting gegever. over de kwestie hoe de muur de jaren door sinds 1916 als gevolg van een oude verordening, is kunnen blijven staan. Er is na dien tijd geen con trole op den muur uitgeoefend. Van de firma Rikx is geen enkele klacht ov?r bouwvalligheid van den muur tot de ge meente gericht. Burgemeester en Wethouders kunnen ten siotte mededeelen, dat tot dusverre, zoowel ten aanzien van particuliere als van ge meentelijke gebouwen eer. in verband met de personeelsbezetting zoo goed mogelijke controle wordt uitgeoefend. Toch achten zij zich gedrongen, door de noodlottige gebeurtenis ge waarschuwd, een pzettelijk onderzoek te doen plaats hebben van alle daar voor in aanmerking komende bouw werken. Zij zullen niet schromen, indien noodig voor meerdere beveiliging, de daartoe strekkende maatregelen te nemen. Zij heb ben inmiddels reeds besloten door eenige personeelsuitbreiding de controle te ver sterken. Voorts hebben zij zich bereids met den rechtsgeleerden raadsman der gemeente in verbinding gesteld ten einde omtrent de aansprakelijkheid der gemeente en de ge volgen daarvan te worden voorgelicht. Zij meenen evenwel reeds aanstonds als hun oordeel kenbaar te moeten maken, dat het leed. hetwelk door het or geluk is veroorzaakt van de zijde der gemeente zooveel mogelijk zal die nen te worden verzacht. AANNEMER VAN STEIGER GESTORT. Ernstig gewond. Gistermiddag is de aannemer A. van der Beek te Hattem van een in afbraak zijnden zes meter hooger steiger gestort. De man bekwam een ernstige hersen schudding en liep verder inwendige kneuzingen op. Iri zorgwekkenden toe stand is het slachtoffer naar het R.K. Zie kenhuis te Zwolle overgebracht. Men vreest voor zyn leven. TERAARDEBESTELLING JHR. M. A. DE SAVORNIN LOHMAN. Gistermiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage het stoffe lijk overschot te ruste gelegd van jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, oud-president van de Arrondissementsrechtbank te Zwolle. Uit kringen van de rechterlijke macht wa ren velen gekomen om den ontslapene de laatste eer te bewijzen. Op verzoek van den overledene werd er aan de groeve niet gesproken. Het Eerste Kamerlid, prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman heeft, na de vele verdiensten van den overledene in enkele korte trekken te hebben geschetst, den aanwezigen voor hun belangstelling dank gezegd. WILDE STAKING BIJ DE „ARNOUD". Loongeschil de oorzaak. Bij het opkomen van de avondploeg die gisteravond om zeven uur het werk op de kunstzandsteenfabriek „Arnoud" zou aan vangen, verklaarde een achttiental arbei ders, wegens een klein loongeschil, den ar beid niet op te nemen. Zij verlieten daarop de fabriek. Tegen negen uur kwamen elf van de achttien werklieden in de fabriek terug en vingen op de gewone wijze hun werkzaamheden aan. De zeven overigen bleven weg. EEN ONGEOORLOOFDE BIJVOEGING. Wendelaar stelt vragen aan den minister. Het Tweede Kamerlid Wendelaar heeft aan den minister van binnenlandsche za ken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van een advertentie van het gemeentebestuur van Leusden en Stoutenburg in nr. 1919 van het weekblad voor den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren d.d. 5 Mei 1938, waarin sollicitanten worden opgeroe- pij voor de betrekking van eersten ambte naar te secretarie (r. k. 2. Acht de minister de bijvoeging tus- schen haakjes niet in strijd met artikel 176 der grondwet, volgens hetwelk de belijders der onderscheidene godsdiensten allen de zelfde burgerlijke en burgerschapsrechten genieten, en gelijke aanspraak hebben op het bekleeden van waardigheden, ambten en bedieningen? 3. Zoo ja, heeft de minister dan reeds stappen gedaan om vernietiging van het besluit van het gemeentebestuur van Leus den en Stoutenburg tot ht plaatsen van deze oproeping uit te lokken? Indien zoodanige stappen nog niet zijn gedaan, zal de minister dan daartoe alsnog onverwijld overgaan? HET CONFLICT IN HET HARINGVISSCHER1JBEDRIJF. De Chr. bond capituleert. In verband met het Dinsdagavond ge nomen besluit van de Nederlandsche Reedersvereeniging voor het Haring- visscherijbedrijf bestond er gister te Scheveningen groote belangstelling voor de vraag, hoe de zeelieden op de nadere voorstellen van de reeders zouden rea- geeren. Gisteravond hebben de hoofdbesturen der drie vakorganisaties besprekingen gevoerd over hun stanndpunt ten aanzien van de reedersvoorstellen. Het standpunt van den Chr. vakbond. Na een vergadering heeft het hoofdbe stuur van den Christelijken bond thans aan zijn leden met den meesten aandrang geadviseerd om te gaan monsteren, omdat zooals het bestuur bekend maakt „wij geen enkele verantwoordelijkheid voor een eventueel conflict mogen aan vaarden". Het aantal visschers, dat bij dezen bond is aangesloten, bedraagt ongeveer 700. Naar wij uit Katwijk vernemen, zullen daar morgen reeds 7 schepen ter haring- visscherij uitvaren. DE DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE ONVERMENGDE MARGARINE EN BAK EN BRAADVET. De minister van sociale zaken heeft een schrijven gericht aan de gemeentebesturen, inzake de distributie van goedkoope onver mengde margarine en bak- en braadvet. In dit schrijven wijst de minister erop, hoe zeer het gewenscht is den kleinhandel (en c.q. de grossiers), voor zoover mogelijk bij de verstrekking van goedkoope onver mengde margarine en goedkoope bak- en braadvet aan werkloozen en armlastigen in te schakelen. De reden hiervan is gelegen in den wensch om den winkelstand zooveel mogelijk, ook daar waar het betreft de voor ziening van het minst koopkrachtige deel der bevolking, in de uitoefening van de hem eigen maatschappelijk functie te handhaven en te steunen. Daarom heeft de minister van economische zaken zijn medewerking verleend om de marge, welke voor den ingeschakelden han del (winkéliers en c.q. grossiers) beschik baar is, boven de thans geldende van 2 cent per K.G. met 1 cent per K.G. te verhoogen en derhalve te bepalen op 3 cent per K.G. De minister van sociale zaken heeft thans bepaald, dat met ingang van het 40ste tijd vak (5 Juni a.s.) de prijs van de gewone onvermengde margarine en het gewone bak en braadvet, bestemd ter distributie aan werkloozen en armlastigen, voor die ge meenten, welke deze producten door be middeling van den winkelstand aan de be trokken consumenten verkoopen, althans en in ieder geval de beschikbare marge geheel of. ten deele aan dezen ten goede doen komen, in stede van 42 cent per K.G., 41 cent per K.G. en onder gelijke omstandig heden de prijs der ritueel bereide onver mengde margarine en van het ritueel be reide bak- en braadvet in stede van 48 cent per K.G., 47 cent per K.G. zal bedragen, zoodat in deze gemeenten den winkelstand (en c.q. grossiers) 1 cent per K.G. marga rine c.q. vet boven de thans voor hem vast gestelde vergoeding behoort te worden uit gekeerd. Voor de overige gemeenten blijft de prijs op 42 cent, resp. 48 cent per K.G. gehand haafd. REGEERING ACHT VERDERE BEZUIGING NOODZAKELIJK. Leidt zij tot vermeerdering der werkloosheid? Minister de Wilde zet in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp tot verhooging van de opcenten op de inkomstenbe lasting en van de dividend- en tantième belasting nogmaals uiteen, dat het groote budgetaire tekort voortzetting van de bezuinigingsarbeid noodzakelijk maakt. Wil de regeering de zware taak met betrekking tot de versterking van de weermacht en de bestrijding van de werkloosheid naar behooren vervullen, dan zal dit alleen kunnen geschieden, indien de overheidsbemoeiing zich niet uitzet dan strikt noodzakelijk is en in krimping plaats heeft, waar zulks, zon der vitale belangen te schade, mogelijk is. De redeneering, dat een politiek van bezui niging, welke tot eenige meerdere werkloos heid kan leiden, niet past in het program van een regeering, welke een krachtige be strijding van de werkloosheid voorstaat, lijkt aannemelijk. Zij is dat echter volgens den minister niet, omdat bezuiniging nimmer een doel op zichzelf is, doch een middel om een zeker doel te bereiken. In de huidige omstandigheden is zij een van de middelen noodig voor de verbetering van de defensie- en de werkloosheidsbestrijding. Het bezui- nigingsstreven der regeering demonstreert zich vooral m een beperking, waar het be treft voorstellen en voornemens tot het doen van nieuwe uitgaven. Tot de dekking der defensielasten door de uitgifte van een leening wordt alleen bij uiterste noodzaak overgegaan. 309. Na enkele seconden voelde hij dat hij tegen de begane grond stootte en ijlings klauterde hij uit zijn parachute. Buiten adem kwam hij bij zijn vriendjes a n, die erg blij waren hem te zien, waar bij het hun niet eens opviel dat Flip zon der muts, dus zichtbaar was. 310. „Kom vlug mee", hijgde de kabou ter. Peter met Rita aan zijn hand en Wip op zijn schouder, gingen vlug Flip »c terna. Ze stonden even gek te kijken, toen Flip hen beduidde dat ze in de parachute moesten klimmen. Dit was hun bijna noodlottig geworden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7