JkutqecÜike. Stand AMSTERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTEN. SCHAGEN ft ft ft ft ft Bom ontploft te Rotterdam. Eén doode, twee gewonden. UITGEEST LANGENDIJK ZUIDSCHAPWOUDE HENSBROEK EGMOND AAN ZEE BERGEN HEILOO Veld en hemel vol geluid. DERDE BLAD. er niets gebeurt, hoewel r.k.s.p. en s.d.a.p. toch een flinke meerderheid hebben. Er gingen stemmen op het werk neer te leggen. Men wilde staken. Hiertegen waar schuwde de heer Van Slingerland echter. Men besloot den heer Jac. Weel af te vaar digen naar het H.B. van het R.K. Werklie denverbond om deze zaak eens duidelijk toe te lichten en op spoedige hulp aan te drin gen. Schaken. De uitslag van de gehouden schaak competitie van de vereeniging „Schaakmat" was dat het kampioenschap van de le klasse werd behaald door dr. J. de Wit te Oud karspel. Tusschen J. Klinkert, kampioen van de eerste wintercompetitie en dr. J. de Wit, kampioen van de tweede wintercompetitie le klasse zal nu een tweekamp van 10 partijen worden gespeeld met als inzet de titel van kampioen van de Langedijk. Harmonie „Excelsior". Zondagmiddag werd door de harmonie „Excelsior", directeur de heer P. Pranger, haar eerste concert gegeven in de muziek tent achter de o. 1. schooL Voor dit concert, dat begunstigd werd door mooi weer, bestond een flinke belangstel ling. De verschillende nummers werden met Veel toewijding gespeeld. De nummers na de pauze voldeden ons beter dan daarvoor. Voor de tweede maal hoorden wij het jeugdkorps en kunnen wij wel zeggen, dat de jeugdige musici na hun eerste optreden wel vooruitgegaan zijn. Met veel studie is ongetwijfeld nog veel te bereiken. Veilingsomzet. De omzet van den Noordermarktbond alhier was in April 1938 160.531,33; in dezelfde maand van 1937 105.395,22. Schagerkogge. Vergadering van hoofdingelanden van de Schagerkogge op Donderdag 19 Mei 1938 voorm. 11 uur bij den heer C. Boontjes te Schagen. Voorzitter was de heer D. P. Timmerman. Voorgesteld werd te besluiten: L Met de instellingen, waarbij geldleenin- gen zijn aangegaan resp. op 23/24 Maart '37 groot 7900 en 8 October 1937 groot 2500, een overeenkomst aan te gaan voor rente verlaging van 4 pCt. op 3ya pCt., onderschei denlijk ingaande 1 Januari 1939 en 1 Juli 1938, voor het dan nog onafgeloste bedrag. van MAANDAG 23 MEI 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. laatste 2.45-3.00 101-7» lOJ'/s 305/s Vorige koers STAATSLEENINGEN. 33)4 Nederl. 1938 IOIVS 3 Ned.-Indië 1937 1003/, 514 DuitschL '30 m. verkl. 30|3/i« BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 149 Handel Mij. Cert. v. 250 16272 Koloniale Bank 1273/4 Ned. Ind. Handelsbank 130 INDUSTR. OND. BINNENL. 355/8 Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert 94 NederL Ford 2947, Philips Gloeil. Gem. Bezit 26272 Unilever 1503/8 INDUSTR. OND. BUITENL. Anaconda 181s/IG Bethleh. Steel 33 l3/ie Cities Service 22 Kennecott Copper 23%6 Standard Brands 53/ie Steel coffln. 327/16 3l/l6 CULTUUR MAATSCH. H. V. A 4155/8 Java Cultuur 1453/4 Ned. Ind. Suiker Unie 1523/4 Vereen. Vorstenlanden 59 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. t 76 Redjang Lebong 1687J PETROLEUM. Dordtsche Petr. 1 304% Kon. Petr. 1 3165/a Perlak i 7974 Phillips Oil 1 23716 Shell Union 1 II 8>%6 Tide Water 9S/l6 RUBBERS. Amsterd. Rubber 181 Deli Bat. Rubber 1 109 Hessa Rubber 951/4 Serbadjadi 0 1 79 Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kom Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert, Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers y3heden K pCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. 2'/4 102 104 v, 116V» 226 2823/i 260 20 85/g 5'/l6 46V« 4 146 160 1297« 127 3374 937, 288 263 1491-50 267, 18->3/l6 33*-7g "As 22Vi6 237/i6 - 4 915/i6"10 57, 327:6 3 415-V, 145 1517, 57 74 168 3047, 316V4-! 79 23 9-7, 97ie 181-V, 108 96 HOI/4 79 27, 100 8974-7, 1027,-3 II6-V4 220 2747,-5 261 197, 83/s 574 461/, 37, Vorige koers heden New-York l-OO'/s 1.81 K Londen 8.973/* 8.98 H Berlijn 72.61 72.70 Parijs 5.053/« 5.03 Brussel (Belga) 30.45 30.53 Ziirich 41.29 41.34 Kopenhagen 40.07 X 40.12 Stockholm 46.30ys 46.35 Oslo 45.12J4 45.17)4 Italië 9.50 Vanmiddag omstreeks kwart over twaalf heeft op den drukken Coolsingel te Roterdam vlak voor het bioscoop theater „Lumiere" een geheimzinnige ontploffing plaats gehad. Voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, zijn ten gevolge hiervan één persoon gedood en twee gewond. Hoewel hieromtrent nog geen enkele zekerheid bestaat, schijnt men met een bomaanslag te maken te hebben. Volgens de tot dusver ontvangen inlichtingen liep op de plaats van de ontploffing een man met een koffer. In dezen koffer moet zich een bom hebben bevonden, welke be stemd zou zijn geweest om een aanslag te plegen op een te Rotterdam vertoevenden Duitscher Tiben. De bom ontplofte met een geweldigen slag, dit tot ver in de omgeving werd ge hoord. Een dikke stofwolk steeg op en de vensters van eenige groote magazijnen in de directe omgeving sloegen klaterend in stukken. De stormbrigade van de Rotterdamsche politie, die juist aan het hoofdbureau was teruggekeerd van een oefening, begaf zich onmiddellijk naar de plaats van de ont ploffing. De Coolsingel werd tot op een grooten afstand afgezet. Op de plaats zelf kon men het vreeselijk verminkte lijk van den man, die waarschijn lijk den koffer heeft gedragen en daarin het helsche voorwerp heeft vervoerd. Op straat werden nog twee personen opgeno men. De beide gewonden en ook het stoffe lijk overschot van den gedooden man, wiens identiteit nog niet bekend is, zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Nadere bijzonderheden. Omtrent den aanslag kan nog gemeld worden, dat de man Tiben, die voorloo- pig op 't hoofdbureau van politie was ondergebracht, de man is, over wien kort geleden nog al het een en ander te doen is geweest, toen hij in Duitschland ge vangen heeft gezeten verdacht van spionage. Omdat hij beweerde Nederlander te zijn, is hij toen over de Hollandsche grens gezet. Op hem zou dus de aanslag bedoeld zijn, maar hij is er goed van af gekomen. De identiteit van den man, die gedood werd, is nog niet bekend. Hij is vreeselijk verminkt, maar het hoofd is intact gebleven, wat het onderzoek misschien iets vergemak kelijken zal. Behalve de twee licht gewonden is er ook nog een zwaar gewonde, wiens toestand vrij ernstig geacht wordt. Het onderzoek der politie is nog in vollen gang. De kracht der ontploffing valt na te gaan uit het feit, dat niet alleen de groote etalageruiten van de firma's die vlak bij de plaats van den aanslag zijn gelegen, aan stukken zijn geslagen, maar ook op de eerste verdieping zijn nog talrijke ruiten verbrij zeld. In het Lumière-theater werd de directeur, de heer W. J. van Kessels, in zijn kantoor van zijn stoel op den grond geworpen, even als de cassière. In den foyer van het theater, op de eerste verdieping gelegen, vlak boven de plaats van den aanslag, zijn alle meube len door elkaar gegooid en beschadigd. Ook op de tweede verdieping, waar de woning van den heer van Kessels gelegen is, braken de ruiten en in de achterkamer werden zelfs de bloempotten door de ruiten op straat ge drukt. Op de straat zelf is slechts een groote brandvlek te zien, waaruit zich stralen mod der, roet en bloed naar alle kanten uitsprei den. Het spreekt vanzelf, dat het gebeurde op den drukken Coolsingel een geweldige op schudding wekte. De politie zorgde voor een goede afzetting en het verkeer werd gedeel telijk omgelegd. {ONGECORRIGEERD). JONGETJE DOODGEVALLEN. Vanmorgen is in de Houtrijkstraat te Amsterdam een jongetje van zestien maan den uit het raam van een derde verdieping op straat gevallen. Daar de gordijnen voor het venster ge sloten waren, had men er geen erg in dat het raam openstond. Het kind was op de vensterbank achter de vitrages gekropen en leunde naar buiten, om op straat te kij ken, waarbij het zijn evenwicht verloor. Het jongetje was op slag dood. BEGRAFENIS LUITENANT-GENERAAL PH. W. WEBER. Onder buitengewoon groote belangstel ling, zoowel van militaire als van burger lijke zijde, is heden op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te Den Haag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van gep. luitenant-generaal Ph. W. Weber, ad judant in buitengewonen dienst van H. M. de koningin en oud-commandant van de Haagsche burgerwacht. 2. een kasgeldleening aan te gaan voor den tijd van minstens 3 en hoogstens 6 maan den, groot ten hoogste 10.000, tegen een rente van max. 1 pCt. Deze kasgeldleening is noodig met het oog op de uitdiepingswer- ken aan den boezem. Overeenkomstig deze voorstellen werd be sloten. Goedgevonden werd de kasgeldleening on der te brengen bij de Nederlandsche Mid- denstandsbank, door bemiddeling van het kantoor Schagen, van welke instelling ook een zeer billijke aanbieding is ontvangen. Bij de rondvraag informeerde de heer D. Grootes of het mogelijk is het water van den boezem op peil te brengen door en vanuit den Polder Schagen, daar dit water beter is dan dat vanuit Niedorperkogge. De voor zitter wilde dit gaarne bevorderen, doch de boezem kan vanuit den polder Schagen niet geheel op peil gebracht worden, daar Scha gen lager ligt. In dit verband kon de voor zitter meedeelen, dat een onderzoek wordt ingesteld, naar de mogelijkheid van een dui ker vanuit het kanaal by het Wad. Dan zou den wij in tijden van droogte altijd over best water kunnen beschikken. Verder wees de heer Grootes er op, dat het wenschelyk zou zijn wanneer de schip pers voorloopig bij het varen in den boezem de motor niet laten werken, met het oog op het versche grondwerk langs de kaden. De voorzitter zal hieromtrent overleg plegen. VOOR HET INTERNATIONALE RECHT EN DEN VREDE. Vredesorganisatie opgericht Zaterdag is te Den Haag opgericht de Union universelle pour le droit interna tional et la paix". Deze organisatie is voortgekomen uit de Amerikaansche Byrd associates", een groep van captains of industry, onder wie de bekendste namen, die zich om den bekenden pool reiziger Byrd hebben vereenigd onder het devies „Voor de bevordering van de internationale samenwerking". De thans gestichte union universelle stelt zich voor door de activiteit van nationale comité's, gevormd uit de meest vooraanstaande personen, de regeeringen en de publieke opinie in de verschillende landen ten gunste van den vrede te beïnvloeden. De Union is in overleg met de Byrd associa tes gesticht door den heer Paul Bénazet, oud-minister der Fransche republiek, ondervoorzitter van de senaatscommissie voor de financiën en voorzitter van de senaatscommissie voor de luchtvaart, die voorzitter van de Europeesche afdeeling der Union is geworden. Het eerevoorzit terschap zal aan den heer Guerrero, presi dent van het permanente hof voor inter nationale justitie, worden aangeboden. De zetel der organisatie wordt Den Haag. Reeds is tegenover het Vredespaleis een huis gehuurd: laan Copes van Catten- burch 3. De medewerking van vele voor aanstaande figuren, te Londen en Parijs en ook in ons land, is verkregen. ONWEER RICHT SCHADE AAN. In den afgeloopen nacht heeft een hevig onweer gewoed boven een deel van Polen, waardoor ernstige schade werd aangericht aan de te velde staande gewassen. Een brug werd vernield en een aantal wegen zijn onbegaanbaar geworden. Te Boryslaw is de bliksem geslagen in de electrische centrale, zoodat de geheele stad in donker werd gehuld. Bovendien is hier een particulier vliegtuig tegen een benzi nehouder gevlogen. Het toestel werd ver nield, een persoon kwam om het leven, twee anderen werden gewond. TE WARSCHAU ONTSPANNING INGETREDEN. Dank zij Parys en Londen. Vanochtend is te Warschau een merk bare ontspanning ingetreden na de ont vangst van berichten uit Praag. Met name vermeldt men met voldoening het bevre digende antwoord, dat de Tsjecho-Slo- waaksche regeering den Poolschen gezant heeft gegeven over de concentratie van troepen aan de Poolsche grens, welke een zekere ongerustheid had gewekt bij de Poolsche minderheid in de buurt van Cieszyn (Teschen). De bladen doen uitkomen, dat de toe stand zeer ernstig is. Zij verklaren bijna éénstemmig, dat de sleutel van het Tsje- cho-Slowaaksche vraagstuk zich te Londen en Parijs bevindt en niet meer te Berchtes- gaden. Zij voegen hier aan toe, dat Duitschland gisteren onder druk van En geland heeft toegegeven. „Groot Brittannië heeft ditmaal te verstaan gegeven, dat het niet passief zou blijven, zooals op het oogentblik van de Anschluss", schrijft de „Illustrowany Kurier Codzieny", het re- geeringsblad. Overigens, aldus het blad, heeft de houding van Frankrijk en Enge land een ontspanning teweeg gebracht in de Europeesche situatie. TSJECHISCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Na boven Duitsch gebied te hebben gekruisd. Vanochtend 9 uur verscheen een Tsje chisch militair vliegtuig boven de Tsjechische stad Weipert aan de grens tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowa- kije, waarna het toestel de Duitsche grens bij Baerenstein passeerde. Vele inwoners van Baerenstein herken- kenden het toestel als een militair vliegtuig. In het toestel zaten twee personen, het was bewapend met een mitraüleuse. Het vlieg tuig vloog zoo laag, dat men vreesde, dat het tegen een van de fabrieksschoorsteenen Baerenstein zou storten. Nadat het vliegtuig geruimen tijd boven Baerenstein had gekruisd, vloog het in de richting Perssnitz, dat in Tsjecho-Slowakye ligt. Boven den straatweg van Baerenstein naar Pressnitz passeerde het vliegtuig de grens. Boven Tsjechisch gebied begon het toestel te wankelen en stortte het omlaag. Toen het tegen den bodem sloeg vloog het onmiddel lijk in brand. Tsjechische militairen en grenswachten snelden dadelijk toe, doch voor zoover men van Duitsch gebied kon zien, is men er niet meer in geslaagd de piloten te redden. CONDOR-VLIEGTUIG VERONGELUKT. Gisteren is te Santos een watervliegtuig van de Condor-Maatschappij met vijftien personen aan boord bij het starten veronge lukt. Twee personen zijn om het leven ge komen, de overigen konden gered worden. Jaarvergadering Coop. Boeren leenbank. De Coöp. Boerenleenbank, aangesloten bij de Raiffaisenbank te Utrecht, vergaderde Woensdagavond in de zaal van hotel Wil helm ina. De voorzitter van den Raad van Toe zicht, de heer J. Twaalfhoven opende met een woord van welkom waarna de notulen van de vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Het verslag van den kassier, den heer P. Velzeboer was eveneens keurig verzorgd en leverde geen punt van bespreking op en na mondeling rapport van de commissie belast met het nazien der boeken. De rekening werd vastgesteld. Hierna las de secretaris, de heer P. IJff het door hem opgemaakte aarverslag. Evenals voorgaande jaren gaf het ook nu weer een duidelijk en helder beeld van de verwikkelingen in het afgeloopen jaar. Uit dit jaarverslag vermelden we dat het ledental o.a. steeg van 134 tot 136, dat de spaarders zijn toegenomen van 312 tot 325. Het totaal gespaarde bedrag steeg met 5000 en bedraagt het bedrag op de spaarbank ruim ƒ107350. De schuld bij de Centrale Bank ver minderde van 28000 tot op 8000 en steeg het reserve-kapitaal tot 11.500. Als bestuurslid werd de heer A. M. de Bruijne, aftredend, herkozen en de heer A. van der Eng Lz. herkozen tot lid van den raad van toezicht. Tot afgevaardigden naar den CentTalen Raad werden gekozen de heeren A. van der Eng Hz. en P. W. Kalkman en tot plaats vervangers de heeren J. Twaalfhoven en P. Roos. Bepaald werd voorts dat de hoogste som der spaargelden door het bestuur aan te nemen zal bedragen 200.000 en met voor kennis van den T. v. T. op 250.000. De hoogste som om uit te leenen werd bepaald op 5000 en op korten termijn op 8000. De rentevoet der spaargelden werd bepaald op 3 en voor hypotheken en voorschotten op 4)4 Afgeschreven werden 5 leden. De algemeene beschrijvingsbrief gaf tot geen enkele bespreking aanleiding. Overzicht der geveilde producten aan de Langendijker Groenten Centrale in de maand April 1938. Roode kool 466.965 K.G. (v.j. 746450 K.G.); Gele kool 1.119.792 K.G. (v.j. 1.117800 K.G.); Savoye kool 26.155 K.G. (v.j. 57.455 K.G.); Uien (v.j. 237.350 K.G.); Peen 25.600 K.G. (v.j. 85.225 K.G.); Bloemkool 533 stuks; Tomaten A 14 K.G.; Rabarber 79.524 bos (v.j. 5.345 bos); Aardappelen 4.575 K.G. (v.j. 7.860 K.G.); Rammenas 100 K.G.; D. witte kool 881.725 K.G. (v.j. 482.550 K.G.); Bieten 7.025 K.G. (v.j. 72.525 K.G.); Sla 140 krop; Knolselderie 4.115 stuks; Prei 3.445 K.G. (v.j. 6.030 K.G.); Radijs 20 bos; Witlof 3.870 K.G. (v.j. 490 K.G.) De opbrengst bedroeg 116.371,78 (v.j. 68.752,18). De commissie van steun aan kleine tuinders bestaat uit de volgende heeren: J. du Burck, voorzitter; G. Post, secretaris; S. de Boer Kz. en W. v. d..Vliet, leden. Eersten prijs behaald. Zondagmiddag behaalde onze gymnas- tiekvereeniging U.D.I. op de te Berkhout ge houden onderlinge wedstrijden tusschen de vereenigingen Berkhout, Assendelft en Hensbroek den eersten prijs (vereenigings- prijs) met toestel-turnen. Leider was de heer Boot uit Alkmaar, tevens directeur van bovengenoemde vereenigingen. Geslaagd. I Onze vroegere plaatsgenoot de heer Alb. Heere is geslaagd voor het examen lste machinist op de groote vaart (eerste gedeelte). Afdeeling van het Roode Kruis. Op initiatief van de afdeeling Bergen van het Nederlandsche Roode Kruis zal ge tracht worden te komen tot oprichting van een Egmondsche afdeeling van het Roode Kruis. Hiertoe zal te Egmond aan Zee een voorloopig comité gevormd worden. Vooral omdat de gemeente Egmond aan Zee is aangewezen om in geval van oorlog vele honderden lichtgewonde en herstellende militairen te herbergen, wordt de oprich ting van een afdeeling noodzakelijk geacht. Om eventueel daadwerkelijk hulp te kun nen verleenen, zal het namelijk reeds thans noodzakelijk zijn de noodige hulpkrachten te mobiliseeren en te oefenen, zooals hulp verpleegsters en transport-colonnisten, ver bonden aan het werk van het Nederland sche Roode Kruis. Subsidie werkloosheidsuitgaven. De minister van sociale zaken heeft het totaal van de werkloosheidsuitgaven der gemeente Egmond aan Zee, waarin het Werkloosheidssubsidiefonds een bijdrage kan verleenen, voor 1937 vastgesteld op 76.957. Voor deze uitgaven is door den minister een gewone bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds toegekend van 65.414, zijnde 85 dezer uitgaven, het geen het hoogste gewone subsidie is, dat uit het fonds wordt toegekend. Tegen een boom gebotst. Ee" motor, bestuurd door den heer Lau te Schoorl, is Zaterdagavond, ten ge volge van 'tte veel uitwijken voor een passeerenden wielrijder, op het kruispunt DorpstraatKleine Dorpstraat tegen een boom gebotst. De heer L. bekwam geen letsel, doch de motor werd zwaar gehavend aan voor- Wiel en stuur. Polderverkiezing. Bij de verkiezing voor het bestuur van den polder „Het Maalwater" is gekozen de heer R. Admiraal. HEILOO (April). Geboren: Anna Maria, d. van A. Sengers en C. A. van Schie. Rudolf Hen drik, z. van H. de Joode en D. Koomen. Cornelia Adriana Chatrina, d. van P. N. H. Onderwater en C. P. Kempen. Annie, d. van D. Keppel en A. Oudes. Martina, d. van J. Strooker en A. A. Kramer. Johan- nus Hendricus, z. van H. Spaans en M. Ter. voort. Johanna Maria, d. van J. M. Zee- gers en R. M. Jansen. Volkert, z. van K. Bakker en M. Otjes. Ondertrouwd: H. J. Kokkes uit Alkmaar en A. M. Rus. B. Geverink te Enschede en I. J. J. Kleijn. S. Duinmeijer en M. Houtenbos. J. Suk te Zuid- en Noord-Schermer en K. E. Broekhuis. S. Bruin te Oudorp en M. Hoogland. Getrouwd: F. W. Viehof en E. Hel- ling. H. J. Kokkes en A. M. Rus. B. Geverink en I. J. J. Kleijn. J. Suk en K. E. Broekhuis. Overleden: K. Bakker, echtgen. van G. Strooker, 60 jaar (overleden te Alkmaar). A. Dekker, wed. van A. de Jong, 85 jaar (overleden te Oterleek). J. Roggeveen, 67 jaar. R. Heema, 72 jaar. D. M. v. d. Watering, 4 jaar (overleden te Alkmaar). P. Schuitemaker, 69 jaar. M. Molenaar, echtgen. van K. Baltus, 63 jaar. J. L. J. Lize, 60 jaar (overleden te Alkmaar). E. M. Trompetter, wed. van S. Kabel, 78 jaar. Roep der velden en klanken uit den hemel. Een Meidag vol lente- muziek. Het veld is vol kleuren en geuren op de zen stralenden Meidag, dag van zon en milde koestering na veel kille weken. En de hemel is vol glans, vol tintelend blauw en teere witte wolken. Dit is een dag der dagen, een dag waarvan het lied der lie deren, het Hooglied zegt: Zie, de winter is voorbij, de plasregen is over, hij is overgegaan; de bloemen worden gezien in het land, de zangtijd genaakt en de stem der tortelduif wordt gehoord in ons land! Nu is ook veld en hemel vol geluid. Dat geluid, het was er nu ook wel, veel eerder al, maar wie luisterde ernaar toen de win den uit het Noorden fel het water op zweepten en joegen over de landen en dre ven naar kamer en haard, toen zy, zooal niet letterlijk, dan toch figuurlijk alle an dere klanken van hemel en aarde over stemden, heerschend, domineerend, mach tig, onbeperkt? Nu hebben zij zich gelegd en er zijn stille uren of zoele winden waaien aan. Nu is er volop mogelijkheid om naar andere klan ken van aardeveld en hemeltuin te luiste ren. Hier aan de dijkhelling, tusschen aarde, zee en hemel, is daarvoor ruimschoots ge legenheid. Achter mij bruist machtig het stadig orgel van de zee. Oerkracht spreekt er in en staat er achter dat bruisen, maar toch komt het, gedempt ook dóór het hooge dijklichaam, niet al te geweldig tot mij. Het is geen beletsel om de geluiden van hemel en aarde te hooren en te onderschei den, het vormt en diepe, machtige, toch niet al te zeer zich naar voren dringende ondertoon, die niet hindert, maar veeleer onderstreept en diepte geeft. Veld en hemel vol geluid. Het komt van de aarde en stijgt naar den hemel, het komt uit den hemel en ressonneert tegen de aarde in klank entegenklank, in vraag en antwoord, in roep en tegenroep. Het eene oogenblik overheerscht dit geluid, die roep heeft straks de overhand en dan weer deze klank, maar elk afzonderlijk en allen te samen spelen deze klanken een lente- sympohnie, zingen zij een Mei-lied vol va riatie, waarin de stem van aarde, en hemel, de stem van machtig leven en wondere werken van aardeschoonheid en hemel- luister, van scheppingsheerlijkheid fyn, zacht, toch ook machtig, overweldigend op klinkt. De roep van den kievit, buitelend over het lenteland, over het wit en geel der be bloemde weiden, heeft er deel aan, zoo god als de klank van de grutto, op een hekpaal al maar roepend zijn naam. Wat de meeuwen en de ranke, sierlijke visch- diefjes laten hooren, zou, welbeschouwd een dissonant moeten heeten te midden van zachtere en mildere geluiden. Maar hier in het groot en machtig geheel mee opgenomen, vormt het geen wanklank, zelfs niet tegenover de zuivere stem, die als een hemellied boven alles uitgaat, de stem van den stijgenden leeuwerik, overal in het rond in het goud-blauw vair den he meltrans. Daar roepen vier wulpen, zuiver en schoon tusschen het hooge gras, ginds laat een scholekster zijn sobere klanken hooren en een meerkoet uit, even beschei den, zijn vreugde over de bekoring van de zen lentedag. Schorre kraaienroep trekt even de aandacht, vinnige aanvallen van kievit en grutto drijven de nestbelagers van het veld. Lammeren mengen hun roep om het moederschaap tusschen de vogel geluiden. Zoo doen de koeien grazend aan den waterzoom. Af en tqe jaagt een zware vrachtauto voorbij: benzinelucht mengt zich tusschen de reuk des velds, dof gedreun breekt even de ban der natuurgeluiden. Maar de vo gels storen er zich niet aan, zy werpen opnieuw hun klanken den hoogen hemel tegen, de wijde landen over. Salomo, de oude Joodsche koning, die in zyn Hoog lied over liefde en natuurpracht zong, zou met de woorden van zijn Prediker zeggen: Het oog wordt niet verzadigd met zien en het oor wordt niet vervuld van hooren. Men zou meer, nog meer met oog en oor en hart in zich willen opnemen van al deze schoonheid van groei en bloei, van al de klanken van veld en hemel vol geluid. A. L. B.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 12