DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Spannende dagen voor geheel Europa Praag riep reserve-lichtingen onder de wapenen. IISAMENKOMST Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 120 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 23 Mei 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. AOEMA. 140e Jaargang Opwinding in het gebied der Sudeten-Duitschers. DE DUITSCHE HOUDING. Spanning en ontspanning. Diplomatieke werkijver in de hoofdsteden. Denk om Hemelvaartsdag twee uur in de Muziektuin. De algemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Zaterdagmiddag is te Praag 't volgende officieele communiqué gepubliceerd: Met instemming van de regeering heeft de minister van landsverdediging een lichting van de reserve en een lichting van de tweede reserve aangevuld met technische troepen, welke deel uitmaken van de specialisten-eenheden, onder de wapenen geroepen voor een buitengewonen diensttijd overeenkom stig de wet op de landsverdediging. De reden van dezen maatregel is de noodzakelijkheid de reservisten te oefenen in het hanteeren van de moderne wapenen, welke onlangs in gebruik zjjn genomen, evenals men in andere landen doet. Bovendien heeft men rekening gehouden met de noodzakelijk heid de legersterkte, welke te klein is op het oogenblik, te vergrooten, ten einde in deze woelige dagen de orde en rust en veiligheid van den staat te handhaven, alsmede te voorkomen, dat de incidenten, welke zich op ver scheidene plaatsen in de republiek hebben voorgedaan, zich herhalen. Hierop levert het officieuse Tsjechische persagentschap Ceteka den volgen den commentaar: Uit den tekst blijkt, dat hier sprake is van een maatregel van den minister van landsverdediging om de aangeduide redenen. Klaar blijkelijk is de maatregel niet uitgebreid genoeg om hem een mobilisatie te noemen. In dat geval zou een besluit van de desbetreffende wetgevende lichamen noodig zijn. De minister heeft zijn maatregel genomen overeen komstig paragraaf 22 van de wet op de landsverdediging. Het zijn een paar spannende dagen geweest, die achter ons liggen. Opnieuw heeft de oorlog even gedreigd, maar ge lukkig is het gevaar ook thans weer bij tijds afgeweerd. Tenminste, zoo mogen wij op dit oogenblik Maandagmid dag zeggen. Toch blijft de toestand spannend. Hitier zwijgt. Parijs zwijgt en Londen zegt heel weinig. Waarschijnlijk heb ben Londen en Parijs Zaterdagavond de situatie voorloopig gered; waarschijnlijk is Hitier voor het eerst niet zeker ge weest van de gevolgen van mogelijke krasse militaire maatregelen. Wanneer wij hier een overzicht willen geven over alles, wat er de laatste dagen in Europa gebeurd is (en wij moeten helaas opmerken, dat wij lang niet volledig kunnen zijn), dan beginnen wij natuurlijk met de Tsjechische kwestie zelf. Hierboven is reeds gemeld, dat de regee ring te Praag reservisten heeft opgeroepen. Nader wordt gemeld, dat het aantal reser visten, dat naar de kazernes opgeroepen is, geheim wordt gehouden. Het betreft hier, zooals gemeld, een lichting van de reserve en een lichting van de aanvullende reserve. Onder de eerste moeten worden verstaan de dienstplichtigen, die twee jaar militairen dienst hebben gedaan en onder aanvullende reserve de dienstplichtigen van denzelfden leeftijd, die om verschillende redenen slechts een deel van dezen regelmatigen diensttijd hebben volbracht. De Zaterdag opgeroepen lichting omvat de 28-jarigen. Welnu, in 1930 waren er 140.000 recruten. Buiten dezen zijn allerlei soorten specialisten opgeroepen: te legrafisten, mecaniciens, etc. Het aantal daarvan is evenmin bekend, maar het schijnt vrij aanzienlijk te zijn, want er zijn gevallen van menschen van boven de 40 jaar die zijn opgeroepen. Havas meldt, dat de soldaten zonder eenig gemor gehoorzaamd hebben aan hun oproeping in het Sudeten-Duitsche gebied. Alvorens het bovenvermelde communiqué was uitgegeven, had de ministerraad langen tijd vergaderd onder voorzitterschap van Hodzja. Behalve de genoemde maatregelen werd later nog bekend gemaakt, dat door de regeering alle openbare bijeenkomsten, ver gaderingen en optochten in de open lucht, die men voornemens was in verband met de verkiezingscampagne te houden, te Praag verboden zijn. Onder dit verbod vallen ech ter niet de vergadering in zalen. In een communiqué van den minister van binnenlandsche zaken wordt gezegd, dat alle druk, uitgeoefend op de kiezers en alle aan randing van hun rechten streng gestraft zullen worden. Het is verboden valsche be richten te verspreiden, die ten doel hebben de kiezers op een bepaalde wijze of in een bepaalden zin te doen stemmen. Naar Havas bericht, geven de Sudeten- Duitsche gebieden den indruk van kalmte, verschijning der Tsjecho-Slowaaksche weten, dat de Engelsche ambassadeur den indruk heeft gekregen, dat de regeering te Berlijn vastbesloten is en niet bereid tot een compromis. De directe oorzaak. De directe oorzaak van de onrust van Zaterdag moet gezocht worden in een op zich zelf weinig beteekenend voor val: twee Sudeten-Duitschers, die per motor in de richting der grens trokken, moesten afstappen, doch reden door. Ze werden toen doodgeschoten. Hoe dat precies gegaan i^s, volgt hier in den vorm van een officieel commu niqué uit Praag. In den vroegen morgen van 21 Mei heeft zich op den weg van Cheb naar Goldberg een betreurenswaardig incident afgespeeld. Twee personen zijn daar gedood door hun eigen schuld. Op den weg bewoog zich onder verdachte omstandigheden een motorrijwiel voort met twee mannen. Later werden deze beiden geïdentificeerd als de landbouwer Hoffmann en zekere Bohm. Een agent van politie hief den arm op en sommeerde hen in het Tsjechisch en in het Duitsch stil te houden. Niet alleen verminderden zü niet hun vaart, maar stuurden op den agent af, die terzijde moest springen om niet over reden te worden. Daarop vuurde de agent een geweerschot af van terzijde, met de be doeling om den band van de motorfiets te doorboren en aldus de beide verdachten de voorzetting van hun weg te verhinderen. Het schot trof de beide berijders, want de weg loopt op deze plaats over geaccidenteerd terrein. Men gaf den slachtoffers de eerste hulp in een kazerne in de nabijheid. Een van hen stierf spoedig, de andere, die werd overgebracht naar het ziekenhuis te Cheb, is eveneens overleden. Een nader onderzoek is ingesteld. Duitsche pers heftig. De berichten over den dood van twee Su deten-Duitschers en andere tijdingen over den toestand in Tsjecho-Slowakije, worden door de Duitsche bladen met veel ophef be handeld en van commentaar voorzien. Er zijn slechte berichten uit Tsjecho-Slowakije, zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung. De rede van Hodzja geeft zich in geenen deele rekenschap van de situatie. In plaats van concrete voorstellen te doen heeft hij zich beperkt tot staatsfilosofische bespiege- Hodza troepen schijnt geen reacties te hebben uit gelokt. De aanhangers van Henlein ver- toonen een duidelijke discipline. Het verkeer over de Duitsche grens wordt zeer streng gecontroleerd. Dwars over de wegen heeft men voertuigen geplaatst. Het Duitsche nieuwsbureau zegt daarentegen dat de op winding in het Sudeten-Duitsche gebied buitengewoon groot is. De troepenbewegin gen zijn overal, volgens dit bureau, te be merken. In de straten patrouilleeren soldaten met de bajonet op het geweer. Het is ver boden te blijven staan. Uit bepaalde streken zouden de families der Tsjechische ambte naren zijn vertrokken. Er waren ook zekere geruchten, dat Pool- sche en Hongaarsche troepen waren samen getrokken langs de Tsjechische grenzen. De Poolsche ambassadeur te Londen heeft, wat zijn land betreft, deze geruchten echter ten krachtigste tegengesproken. Ook wat de berichten nopens de Hongaarsche troepen betreft is geenerlei bevestiging ontvangen. Niet verontrustend? Reuter meldt nog uit Berlijn: De situatie is verontrustend, maar niet hopeloos. Zonder twijfel staat het vast, dat de Duitsche regee ring bereid is vrij ver te gaan in haar hulp aan de Sudeten-Duitschers, maar het is de vraag of zij het zal laten aankomen op een oorlog met mogendheden die sterker zijn dan Tsjecho-Slowakije. Men meent te weten, dat de bespreking welke Zaterdag gevoerd is tusschen den Britschen ambassadeur en Von Ribbentrop, er weinig toe bijgedragen heeft om de bestaande onrust weg te nemen. De bedoeling van de Duitsche diplomatie zou zijn aan het buitenland den indruk te geven dat het Duitsche Rijk bereid is tot alles om de Sudeten-Duitschers te beschermen. Men meent te weten, dat Von Ribbentrop de verzekeringen welke Vrijdag door Von Weiszacker zijn gegeven, dat geen buiten gewone Duitsche troepenbewegingen plaats vonden, herhaald heeft. De Britsche ambas sadeur zou Von Ribbentrop hebben opge merkt dat diens verzekering niet geheel be vredigend was in verband met het feit dat zeker, zij het mogelijk over korte afstanden, troepenbewegingen plaats vonden en boven dien omdat een dergelijk antwoord ook ge geven werd toen de aansluiting van Oosten rijk tot stand gebracht werd. Men meent te lingen, zooals men die van Tsjechische poli tici reeds zoo vaak heeft gehoord. Daden zijn echter op deze woorden en beloften nimmer gevolgd. Thans dient Praag de grauwe theorie te verlaten. De Angriff wijst er op, dat de moord te Cheb des te ernstiger valt te beoordeelen, omdat het een Tsjechische militair was, die het feit heeft gepleegd. Het Berliner Tage- blatt: De beide dooden zijn martelaren op den lijdensweg, dien de Sudeten-Duitschers hebben te gaan. De Lokalanzeiger: Twee volkomen onschuldige menschen hebben hun leven moeten geven, alleen maar omdat zij behoorden tot een aan Praag prijsgegeven minderheid. Wij wenschen niets te overdrij ven, maar wij wenschen ook, dat in dit con flict tusschen een bevolking van 3% mil- lioen Duitschers en een staat welke klaar blijkelijk niet meer meester wil zijn over zijn veiligheidsorganen, de waarheid aan het woord komt. Deze waarheid nu is voor Tsjecho-Slowakije vernietigen. De regeeringen van verschillende landen hebben een druk week-end ach ter den rug. In Londen, Berlijn, natuur lijk in Praag, verder in Parijs en War schau heeft men druk geconfereerd. Want de toestand in Midden-Europa was zeer spannend. Tsjecho-Slowakije riep reservisten op (al mocht men dan nog niet spreken van mobilisatie) en Duitschland vond troepenbewegingen in de richting van Tsjecho-Slowakije blijk baar noodzakelijk. De Engelsche regeering heeft door middel van haar ambassadeurs in voortdurend con tact gestaan met Berlijn. Zij heeft de Duit sche regeering gewezen op den ernst van den toestand. Terzelfdertijd heeft Parijs zich in verbinding gesteld met Praag en de Tsje chische regeering op het hart gedrukt, rustig te blijven. Wat wilde Berlijn? Henderson, de Britsche ambassadeur in Berlijn, had Zaterdagmiddag al een onder houd met von Ribbentrop. Hij vroeg nadere inlichtingen over de Duitsche troepenbe wegingen, waarop geantwoord werd, dat geen buitengewone troepenverplaatsingen plaats vonden. Dat antwoord bevredigde Henderson niet, ook al omdat ter gelegenheid van de Anschluss een soortgelijk antwoord gegeven werd. In Engeland kreeg men dan ook den indruk, dat Duitschland vast op zijn standpunt zou blijven staan en niet bereid zou zjjn tot een compromis. De toestand was dus Zaterdagmiddag zeer ernstig en wanneer Duitschland alleen met Tsjecho-Slowakije te doen had gehad, zou het vrij zeker tot een gewapend conflict zijn gekomen. Omdat de Sudeten-Duitschers vrij wilden zijn en aansluiting wilden bij Duitschland! Met spanning werd dan ook de Zondag tegemoet gezien. De regeeringen van ver schillende landen bleven actief, van een veilig week-end was geen sprake meer. De Zondag kwam. En het bleef rustig, vrij rustig althans, in Midden-Europa. En Hitier, die in München zat met von Ribbentrop en (vermoedelijk!) Henlein, zweeg. Het leek, of Hitier al te zeer besefte, hoe dezen keer Praag volkomen kon rekenen op Londen en Parijs. En zoowel Londen als Parijs meenden, dat Zondagavond de toestand weliswaar nog steeds ernstig was, maar dat de situatie toch rustiger bleek en een zekere ontspanning viel te constateeren. Britsche persstemmen. De Engelsche pers is algemeen van opvat ting, dat een ontspanning is ingetreden in Henlein Alkmaar, 23 Mei. Opnieuw beleeft Europa een spannende periode, zooals het al zooveel spannende periodes beleefd heeft. En opnieuw is het weer Midden-Europa, dat de directe oor zaak is van die spanning. Vroeger is er een tijd geweest, dat de Balkan beschouwd werd als een gevaar lijke vulkaan, die bij een uitbarsting ge heel Europa in vuur en vlam zou zetten. De Balkan heeft afgedaan, maar er voor in de plaats is gekomen het groote Midden- Europa met Tsjecho-Slowakije als cen trum. En even gevaarlijk als de Balkan in zijn tijd geweest is Men kent de kwestie: in Tsjecho-Slo wakije heeft men groote moeilijkheden met de minderheden. Op zich zelf zou dat voor de rest van ons werelddeel nog niet zoo belangwekkend zijn, ware het niet, dat het Derde Rijk zich bizonder voor die minderheden interesseert. Henlein c.s. oftewel de Sudeten-Duitschers eischen steeds meer en worden in hun eischen ge sterkt en gesteund door Duitschland, dat immers alle Duitschers t. z. t. onder eigen vlag wenscht en dat dus feitelijk ook de breede grensstrooken van Tsjecho-Slo wakije in direct bezit wil hebben, ook al wordt dat op het oogenblik nog niet rechtstreeks gezegd. Veel is er bekend van wat er in Tsjecho- Slowakye gebeurd is veel is misschien ook nog niet bekend geworden. Daar is wat dit laatste betreft nog altijd de geheim zinnige reis van Henlein naar Londen in zijn terugkeer naar Praag via Berlijn. Wat Henlein precies gedaan heeft, met welke missie hij naar Londen trok en in opdracht van wien, valt slechts te gissen. Maar Ber lijn is in elk geval zeer geïnteresseerd ge weest bij die reis. Daar is verder de actie der Sudeten- Duitschers zelf. Deze actie, geleidelijk hef tiger geworden, heeft de laatste week tot tal van conflicten en botsingen geleid. Op zich zelf was dat eenigszins begrijpelijk, omdat de gemeenteraadsverkiezingen vlak voor de deur staan. En in zoo'n periode kan er veel gebeuren, wat anders vrijwel niet mogelijk zou zijn geweest. Maar toch, de relletjes, welke op tal van plaatsen ont stonden, waren te groot in aantal en te ernstig, dan dat zij zonder meer getolereerd konden worden. En dit temeer niet, waar de Duitsche pers zich er al te zeer mee bemoeide en bezig was, stemming te maken tegen de regeering van Tsjecho- Slowakije. Berlijn wachtte wellicht op ernstige gebeurtenissen in het land, om daardoor misschien een reden te kunnen hebben, de „verdrukte minderheden" te hulp te komen. Zoo'n ernstige gebeurtenis moet nu gisteren zijn voorgevallen. Twee Sudeten- Duitschers zijn n.1. door een Tsjechisch ambtenaar dood geschoten. De lezingen over dit geval loopen zeer uiteen; mag men de Duitsche lezing gelooven, dan zou hier opzet in het spel zijn en dan zouden twee verdrukten het slachtoffer zijn ge worden van de tirannie van Praag. Vol gens Praag echter werden de beide man nen ,die op een motor zs'en, gesommeerd, te stoppen. Zij weigerden dit evenwel en trachten den politie-man omver te rijden. Deze heeft toen geschoten met het gevolg, dat beide rijders getroffen werden. De Duitsche pers heeft van dit voorval heel wat misbaar gemaakt en het Duitsche volk duidelijk gemaakt, dat de Sudeten- Duitschers in het nabuurland voortdurend mishandeld worden en slechts als onder drukten kunnen leven. Nu schijnt het, dat Duitschland maatre gelen genomen heeft, die niet bepaald ge ruststellend zijn. Er is namelijk weer sprake van troepenbewegingen in het Derde Rijk. In hoeverre dat juist is, weten wij op dit oogenblik nog niet en niemand weet het nog. De Britsche ambassadeur te Berlijn kreeg op een desbetreffende vraag geen duidelijk antwoord, wat overigens niets erger is dan een positief antwoord: toen Oostenrijk zou worden ingelijfd, ont kende Duitschland immers ook dat er troepenbewegingen plaats gevonden had den? En de werkelijkheid werd even later wel bekend Troepenbewegingen dus in Duitschland? We weten het niet. Maar wel weten we, dat Tsjecho-Slowakije zelf eendge lichtin gen heeft opgeroepen. De werkelijke reden wordt ook jiier niet verteld: niemand toch zal willen gelooven, dat de plotselinge versterking van de weermacht alleen ge schied is om de oudere manschappen te laten oefenen met de moderne wapenen. Neen, de werkelijke reden is, dat de regee ring te Praag verre van gerust is over de ontwikkeling der gebeurtenissen in het land en rondom het land. Dat wordt trouwens zij het zijdelings ook wel duidelijk gemaakt door. een verklaring van Beran, den leider der re- publikeinsche agarische partij in Tsjecho- Slowakije. Deze heeft n.1. aan een ver tegenwoordiger van Havas het volgende gezegd: Nooit zal de regeering er van af zien meester te zijn in het gebied dat door de Duitschers bewoond wordt. Nimmer is heb noodig geweest tot nog toe toevlucht te nemen tot buitengewone maatregelen en meer te doen, dan de politie en de gendar merie te doen ingrijpen. Ongelukkigerwijze hebben berichten, die valschelijk door de in- en uitwendige propaganda verspreid zijn de meening doen postvatten, dat de Tsjechische regeering niet meer meester was in de Sudeten-Duitsche gebieden. In de buitenlandsche pers en in het bijzonder in de Engelsche zijn deze berichten opge nomen geweest. Derhalve meent men "in bepaalde buitenlandsche kringen, dat de Duitschers onder deze omstandigheden zonder slag of stoot het Sudeten-Duitsche gebied zouden kunnen binnenvallen, geliik dit het geval is geweest iret Oostenrijk. Welnu, ik hecht er aan duidelijk te ver klaren, dat met den eersten pas welke ge zet zou worden door wie dan ook om de grens te overschrijden de invaller zich zal bevinden voor een parate organisatie. Het geheele volk zal zich verheffen tegen den aanvaller ter verdediging van het vader land en een conflict zal onvermijdelijk zijn. Op dit punt bestaat er geen enkel mee- ningsverschil tusschen de Tsjechoslowa- ken. Ik kan bevestigen dat de autonome Slowaaksche party aar. het hoofd waarvan Mgr. Hinkla staat, met ons geheel solidair is op dit punt. Tot zoover deze verklaring. Er uit moge blijken, dat de toestand in dit land zeer ernstig zijn en dat Duitschland zich zekei nog wel twee keer zal mogen bedenken, voor en aleer het een inval in Tsjecho- Slowakije kan doen. En de gevolgen zouden ook veel ernsti ger zijn; bijna zou een oorlog niet meer te voorkomen zijn. Want Frankrijk en Engeland schijnen het eens te zijn op het gebied der Midden- Europeesche politiek

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1