Aqenda |i Stad m Omqevwq. >j| n<srad« sïïJSfzz toe 3"e'1 rbS^den^rind^Mgen« Duitsch commentaar op de Britsche houding. De positie der Sudeten-Duitschers. Verloop der verkiezingen. Rust in het land. OPEL vanaf f 1195.- Nassau Garage - Alkmaar, Zware brand te Hoogkarspel den internationalen toestand, waarvan zij rirvaïtbBeS^id in'de houding van Frankrijk en Engeland slM^r mo de overtuiging, dat het de P flict gendhed^ is te vermijden en de Sudeten op vriendschappelijke wijzete «gelem In een hoofdartikel, getite d „oogwbj* ken van bezorgdheid" schrijft de „Times hebben «1 Britsche stappen te BerllJY^ dat wij geen enkele reden is te geiooven dat wij vlak voor een oorlog zouden staan tenzy zich een ernstig incidentvoordoehdanden m.n„hpl, He redelijkheid zou ontnemen en hun zou brengen tot harlstocht wedi]verben haat. Er ligt voor geen enkel land een bevolkingsgroep voordeel m «n °orde tenzij voor vijanden der samenleving, d e visioenen hebben van een wereldrijk te midden van de ruines der beschav Geen enkel land kan binnen korten tld een oorlog winnen en een langdurige oorlog zal door de moderne verl?ietlg®"hg ^baar voor de komende generaties onherstelbaa Z1'De Daily Telegraph and Morning Post schrijft, dat de crisis voortduurt en moet worden opgelost. Slechts een ^„^beweren berustend optimisme zou kun™~" herinnert dat het gevaar voorbij, is. llet biad herm vervolgens aan de onlangs door chamber lein in het Lagerhuis afgelegde verkMJJ gen over de onmogelijkheid van Engelan Z2 «en gewapend conflict t« j.~ Daarom moeten alle mogelijke maatregele worden genomen om een oorlog ^^e "diplomatieke correspondent van Je „Manchester Guardian" ziet voor het oogen- blik geen gevaar. Stappen der Poolsche regeering. Van officieuze zijde wordt vernomen, dat de Poolsche regeering haar gezant te P 8 heeft opgedragen, de Tsjechische r g o opheldering te vragen over de tr0*Pe" weging welke in Tsjecho-Slowakije langs de Poolsche grens werden opgemerkt.!Deze on verwachte troepenbeweging heeft onrus verwekt onder de bevolking van het gebied Cieszya waar de stemming zeer gespannen 1 Van Poolsche zijde zouden voorzorgsmaa- regelen zijn genomen, doch dit wordt n - KeriUis ontwikkelt in de „Epoque" de vol- gm?e,^v,„ Polen. na. voor een deel de evolutie van het Tsjechische drama afhangt. Indien Warschau solidair is met de mogendheden, die aan het Duitsche str v naar hegemonie, waarvan ook Polen onver mijdelijk het slachtoffer zou worden den weg willen versperren, zou de toestand der militaire strijdkrachten zoodanig zijn, da* Duitschland zelfs geen minuut zou kunnen blijven stilstaan bij de gedachte zijn vlucht te nemen tot geweld". In politieke kringen in Berlijn is met zekere verbazing de houding van Enge land, zooals deze Zaterdagavond bekend werd, ontvangen. Voornamelijk ver baast men zich er over, dat de Britsche regeering de houding der Sudeten-Duit schers becritiseert, omdat deze eerst dan bereid zijn tot onderhandelingen over het nationaliteiten-statuut, „wanneer van den kant van de Praagsche regeering waarborgen worden gegeven voor de beveiliging van de meest primitieve le vensrechten der Sudeten-Duitschers .Volgens de opvatting in politieke kringen te Berlijn ziet de Britsche regeering klaar blijkelijk over het hoofd, dat het z.g.n. „har telijke antwoord" der Praagsche regeering op de Londensche stappen in een onver - eenigbare tegenspraak staat tot den feitelij- ken toestand in Tsjecho-Slowakije. „Deze, m Berlijn tot uiting komende opvatting, wordt gestaafd door het feit, dat de Sudeten-Duit sche bevolking van het Tsjecho-Slowaaksche staatsgebied door Tsjechische instanties on ophoudelijk geterroriseerd en geprovoceerd wordt en dat aan deze houding der Tsjechen zelfs twee menschenlevens ten offer zijn ge- VdMen zou nauwelijks kunnen bestrijden, dat de beide in Eger doodgeschoten Smleten- Duitschers het slachtoffer zijn geworden van het brutale en onverantwoordelijke optreden der Tsjechische uitvoerende organen. Wanneer dus de Britsche regeering wei lijk een verantwoordelijkheid op zich wil ne men voor de verdere ontwikkeling in Tsje cho-Slowakije, moet zij zich uit menschelyk en politiek verantwoordelijkheidsgevoel de eerste plaats bekommeren om deze ge beurtenissen, die in tragische tegenstelling staan tot de z.g.n. „hartelijke bereidheid der Tsjechische regeering tot het brengen va orde in de nationaliteitentoestanden Men kan, aldus wordt in Berlijn met na druk betoogd, niet ontkennen, dat de Sude- ten-Duitsche partij het recht heeft, eerst da over te gaan tot zakelijke onderhandelingen over het nationaliteitenstatuut met de Praagsche regeering. Duitechers ten minste waarborgen P zichte van de veiligheid van het leven en volledige en politieke bewegingsvrijheid ge- „orde». Duitsche pers alljft scherp. D. Duitsche bladen Beobachter schrijft in bezig. De Volkiscn uiteenzetting van verband met de officie te Eger> Tsjechische zijde over pogingen der telen op de Duitsche h standpunt klaarblijkelijk een pogmg doet een scnu Alkmaar, Maandag. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Woensdagnamiddag werd de 60-jarige mevr. Schoonhoven uit de Lyceumstraat, op den hoek van de Houttil zoo door een fietser aangereden dat zij kwam te vallen. Zij werd in het pand van den heer Worm binnen gedragen, waar door de inmiddels gewaarschuwde heeren Stoutjesdijk en Dr. Dijkhuizen een been gespalkt werd, daar men voor beenbreuk vreesde. Op advies van dokter Dijkhuizen werd mevr. S. naar het ziekenhuis overgebracht waar weldra bleek, dat de val ernstiger letsel had toe gebracht dan men oorspronkelijk ver moedde. Zaterdag is mevr. S. daar aan de ge volgen van de opgeloopen verwondingen overleden. EERVOLLE BENOEMING. In de Zaterdag te Haarlem gehouden ver gadering van de Holl. Maatschappij der Wetenschappen, was, nadat de commissie, bedoeld in art. 8 van het reglement van het Pieter Langerhuizen Lambertuszoon- fonds verslag had uitgebracht, de benoe ming van binnenlandsche en buitenland- sche leden aan de orde. Verschillende directeuren werden be noemd waarbij o.a. de heer mr. G. C. B. van der Feen de Lille te Alkmaar. In deze bijeenkomst heeft prins Bern- hard het beschermheerschap der Vereeni- ging aanvaard. GESIGNALEERD. Door de politie is Zaterdagmorgen in de Nieuwpoortslaan een man aangehouden, die in het Algemeen Politieblad stond gesigna leerd tot het ondergaan van een paar weken hechtenisstraf. Hij is naar het Huis van Be waring overgebracht. DENKT OM DEN VOORRANGSWEG! Gistermiddag, toen een meisje over de Bergerbrug op haar rijwiel in de richting van den Geesterweg reed met de bedoeling een paar aldaar rijdende vriendinnen in te halen, kwam zij in botsing met een vracht auto, welke uit de richting van het Ge rechtsgebouw over den singel kwam aanrij den. Zij viel van het rijwiel en bezeerde daardoor haar rechterarm, terwijl haar rij wiel ernstig werd beschadigd. De bestuur der van de vachtauto had nog getracht door naar links uit te wijken, een aanrijding te voorkomen. Het meisje had zich echter niet overtuigd of er van links of rechts verkeer naderde. Bovendien is de Geestersingel een voorrangsweg. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Tegen het meisje is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Tengevolge van de aanrijding braken twee ruitjes uit een zich aldaar bevindende verkeerszuil. POSTDUIF VERDWAALD. Bij een bewoner van de Ooievaarstraat te Oudorp kwam Zondagmiddag een postduif aanvliegen met een ring om zijn linkerpoot, gemerkt I 281 en om de rechterpoot een nikkelen ring gemerkt W.B.N. 7.36.40080. In lichtingen zijn te bekomen aan het bureau van politie alhier. duidelijk hoe sterks Alkmaar'» komende generatie tegen elke wijziging van de spel- ling-Marchant is. Zij koestert nu nog de hoop, dat haar voorbeeld navolging zal vinden, opdat den minister blijkt, dat niet alleen de Alkmaar- sche scholieren er zoo over denken. Voor inlichtingen wende men zich tot Kerkelaan 11 te Bergen. MIDDENSTANDSDAG TE DEN HELDER. Donderdag (Hemelvaartsdag) wordt on der leiding van het bestuur van district XI (Noordholland-Noord) van den Kon. Ned. Middenstandsbond te Den Helder een mid denstandsdag gehouden, waaraan alle af- deelingen van den bond in Holland's Noor derkwartier zullen deelnemen. Om 10 uur komen de bezoekers in Casino bijeen, waarna te 10.30 uur een officieele ontvangst door het gemeentebestuur volgt. De vergadering vangt te 11 uur aan met een openingsrede van den voorzitter, den heer W. D. Niestgdt uit Schagen. Als eerste spreker treedt op de heer F. L. van der Leeuw, directeur van het bureau van den Kon. Ned. Middenstandsbond over het onderwerp „Onze strijd om het be staan". Vervolgens zal het woord gevoerd wor den door den heer mr. L. G. van Dam uit Haarlem, die twee actuëele onderwerpen behandelt: „Ouderdomsverzorging voor den middenstand" en „Is bescherming van den middenstand tegen grootwinkel- en filiaal bedrijven gewenscht en noodzakelijk?" De bondsvoorzitter, de heer Ed. G. Schür- mann uit Rotterdam, spreekt het slotwoord. Omstreek» 1 uur begeven de deelnemers zich per autobus naar Huisduinen, waar een lunch wordt gebruikt. In den namiddag wordt hetzij een wandeltocht naar de Don kere Duinen, hetzij een boottocht op het Marsdiep gemaakt; bij ongunstig weer wordt den bezoekers een andere attractie aangeboden. OOK DE LEERLINGEN BEMOEIEN ZICH MET HET SPELLINGSVRAAGSTUK. Men schrijft ons: Op initiatief van eenige leerlingen van het Gymnasium alhier is door leerlingen van de hoogste klassen van de middelbare scholen en de Kweekschool alhier een ge motiveerd adres gezonden aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om er op aan te dringen, dat de spelling- Marchant gehandhaafd blijft in zijn oor- spronkelijken vorm. In totaal kwamen 301 leerlingen in aan merking om dit adres te onderteekenen; slechts 5 leerlingen hebben hier bezwaar tegen gemaakt, zoodat 296 leerlingen, of ruim 98 van de 301 leerlingen, het eens waren met de inhoud ervan. Uit bovenstaande cijfers blijkt wel zeer PROT. VROUWENVEREENIGING. Vrijdag werd ten huize van mevrouw LindKeg de algemeene vergadering ge houden van de Prot. Vrouwenvereeniging. Notulen, jaarverslag en rekening en ver antwoording werden goedgekeurd. Mede gedeeld werd dat vijftien vrouwen en ge zinnen ondersteuning hebben ontvangen bestaande uit brandstoffen, kruideniers waren, wollen dekens, vet, enz. Als leden der kascommissie werden wederom benoemd mevr. v. Reijendam Schornagel en mevr. LindKeg. OPENLUCHTSAMENKOMST VAN VRIJZINNIG-GODSDIENSTIGEN. Zooals ieder jaar is er ook nu weer He- melvaartsmiddag in den muziektuin een openluchtsamenkomst van vrijzinnige gods- dienstigen. Spreken zullen ds. Alb. Keuter uit Den Haag en ds. G. Westmijse uit Rot terdam. De Alkmaarsche vrijzinnige jonge ren zullen een spel opvoeren, onder leiding van den heer Eli Prins. Koren uit Hoorn, Edam en Koog a. d. Zaan zullen zingen. Ds. Met van Zaandam opent en ds. van Muilem (secr.) sluit. OPROEP. De verbrande instrumenten. Zooals bekend gingen bij den brand in het perceel Breedstraat van den heer van Gijzen ook de instrumenten verloren van het daar spelende muziekgezelschap. De leden daarvan waren niet verzekerd, zoodat zij door dit verlies, ter waarde van ca. 1400, in hooge mate gedupeerd zijn, te meer omdat zij tengevolge daarvan nu ook broodeloos staan. Tijdens den brand gingen onder het pu bliek reeds stemmen op om door een alge meene inschrijving de gedupeerden weer aan een deel der instrumenten te helpen, waardoor zij opnieuw in eigen onderhoud kunnen voorzien. De oproep voor deze inschrijving werd tot nu toe uitgesteld, omdat nog eenige hoop op uitkeering bestond. kwestie te construeeren, die verdacht veel lijkt op een schuldleugen „Wat thans in Bo- hemen geschiedt, aldus het blad verder, is een Europeesch schandaal, dat wel >s waar ons het sterkst raakt, maar waarbij ook de eer wordt aangevallen van die mogendhe den, die bij de geboorte van den Tsjecho- Slowaakschen staat peet geweest zijn en de bescherming der niet-Tsjechische nationali teit in dezen staat gewaarborgd hebben". De roering in Tsjecho-Slowakije werd niet alleen veroorzaakt door de relletjes der laatste weken, maar ook door de gemeenteraadsverkiezingen, welke Zon dag gehouden werden. Natuurlijk moet men het een met het ander in verband brengen, maar de naderende verkiezin gen brachten het land in een stemming, die zeer prikkelbaar was! Toch verliep de dag der verkiezingen rustig, zooals ook de avond tevoren rustig verliep. Dat laatste was wellicht hoofd zakelijk te danken aan den stroomenden regen, die de menschen van de straat dreef. Dat er gisteren geen bijzondere relletjes zijn voorgevallen (voorzoover tenminste be kend!) mag men danken aan de strenge regeeringsmaatregelen en aan de houding der meerderheid van de bevolking. Zoo poogden in Reichenberg de Sudeten- Duitschers een optocht te formeeren, maar de poging werd direct de kop ingedrukt door de militairen. Wat de verkiezingen betreft, hoewel nog geen nauwkeurige cijfers bekend zijn, kan men in het algemeen zeggen, dat de ver anderingen in het Tsjechische kamp niet groot zijn. De nationaalgeoriënteerde soci alisten schijnen een vry aanzienlijke winst te hebben behaald. De rechtsche partijen hebben eenigszins verloren aan de nationale socialisten. De Sudeten-Duitsche partij heeft bijna al haar stemmen van de vorige ver kiezingen behaald, vermeerderd met die van de christen-socialen en de Duitsche boeren, die onlangs in de partij zijn opgenomen. De Slowaaksche autonomisten hebben een zware nederlaag geleden te Ruzomberok, den zetel van Pater Hlinka, leider der Slo waaksche Volkspartij. De partij verloor vier zetels. De tien andere partijen hebben hier 19 zetels gekregen tegenover de zeventien van Hlinka. Toch relletjes? Terwijl de Tsjechische omroep Zondag middag mededeelde, dat de verkiezingen overal rustig zijn verloopen, meldt het Duitsche Nieuwsbureau uit Praag, dat dit inderdaad juist is voor zoover het Praag betreft. Van betrouwbare zijde, aldus het Duitsche Nieuwsbureau verder, zijn echter berichten ontvangen, volgens welke het buiten Praag in verscheidene plaatsen tot incidenten is gekomen. In Presburg zouden volgens deze berichten Tsjechen, die roode banden om den arm droegen, leden der Sudeten- Duitsche partij hebben aangevallen. In Gablonz zouden gewapende Tsjechische leden der nationale garde voorbijgangers het insigne der Sudeten-Duitsche partij hebben afgerukt, Sudeten-Duitsche jonge gymnasten hebben aangevallen en hen hebben mishandeld. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Het verliefde spook (rom.); hoofdrollen Constance Bennett, Cary Grant en Roland Young. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Het meisje in de taxi (muziek, dans en avont.); hoofdrollen Ffed Astaire, George Burns, Gracie Allen. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie. 7.30 uur, hoofdnum mer De Liefdesparade (rom.); hoofdrollen Maurice Chevalier en Jeanette MacDonald. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Gew. 800 K.G. Benz. 1 op 12. Nu dit als uitgesloten moet worden be schouwd, bestaat er alle aanleiding een beroep te doen op hen die met het lot der gedupeerden zijn begaan en een bijdrage voor bovenstaand doel willen afstaan. Deze bijdragen worden gaarne ingewacht bij het Bureau voor Maatschappelijk Werk, Langestraat 87 of door storting op giro nummer 171250 van den secretaris van den Armenraad, alhier. De giften worden wekelijks in dit blad verantwoord, desgewenscht onder initialen der schenkers. De aankoop der instrumenten heeft plaats onder toezicht van den secretaris van den Armenraad. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur ont stond een zware uitslaande brand in de boerderij van de familie's Stapel en Bool aan den weg HoornEnkhuizen te Hoog karspel. Het vuur ontstond in een aschkuil achter de schuur van de boerderij, waar kinderen met lucifers aan het spelen waren. Door den vrij krachtigen wind sloegen de vonken van 't vuurtje dat de kinderen hadden gemaakt, over naar de schuur, welke spoedig in vlam men was gehuld. Een oogenblik later had ook het rieten dak van de boer derij vlam gevat, zoodat de geheele boerenplaats in een minimum van tijd in lichter laaie stond. De brandweer van Hoogkarspel, welke spoedig ter plaatse verscheen, achtte het noodig assistentie te vragen van de brand weer te Enkhuizen, aangezien de mogelijk heid, dat het vuur zou overslaan naar aan grenzende perceelen, zeer groot was. Dat dit gevaar inderdaad bestond bleek enkele minuten later, want voordat maat regelen konden worden genomen, had ook het dak van de woning van de weduwe K. de Boer aan de overzijde van de straat vlam gevat. Weer eenige oogenblikken la ter bleek, dat de naast de boerderij gelegen woning van de familie A. Molenaar even eens door het vuur werd aangetast De inmiddels gearriveerde motorbrand spuit van Enkhuizen nam oogenblikkelijk aan het blusschingswerk deel en mede dank zij deze assistentie wist men den brand tot de boerderij en de woning van de wed. de Boer te beperken. De boerenplaats brandde totaal af, terwijl van de woning van de wed. de Boer het dak werd vernield. Het huis van de familie Molenaar kreeg geringe brandschade. De schade, veroorzaakt door het blusschingswater, was echter groot. Ook eenige andere aangrenzende perceelen kregen waterschade. Alle schade wordt door verzekering ge dekt. EXAMEN MIDDENSTANDSDIPLOMA „ALGEMEENE HANDELSKENNIS". Het examen voor boevenbedoeld diplo ma, af te nemen door de onderwijsinstan- ties van den Kon. Ned., r.-k. en chr. Mid denstandsbond, is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. In totaal nemen aan het examen circa 7300 candida- ten deel, uit alle oorden des lands. Aan 't volledige examen, dat zoowel schriftelijk als mondeling wordt afgenomen, zullen zich 2800 personen onderwerpen. Voor het speciale examen, dat bestemd is voor per sonen van 25 jaar en ouder en met ten minste 5 jaar practijk, hebben zich 4500 candidaten opgegeven. Dit examen wordt alleen mondeling afgenomen. De examens worden in een vrij groot aantal plaatsen gehouden, o.a. te Alkmaar (door den N. r. k. M.). De examens zijn vrij voor iedereen, dus niet speciaal voor hen, die cursussen heb ben gevolgd, uitgaande van een dezer drie onderwijsinstanties der landelijke midden standsbonden. Het schriftelijk examen, dat een onder deel vormt van het volledige examen, wordt in alle examenplaatsen gehouden op den eersten Juni, aanvangende te 13 uur 30. De mondelinge examens beginnen op zijn vroegst 20 Juni, in andere plaatsen 21 of 22 Juni. Elke examen-commissie bestaat uit tenminste 12 personen. Eenige commissies zijn echter uitgebreider wegens het groote aantal candidaten voor bepaalde plaatsen. Door de centrale commissie werd beslo ten, dat de candidaten voor het schriftelijk examen, voor zoover dit handelscorrespon dentie betreft, gebruik zullen mogen maken van een woordenboek. Bij het speciale examen zal, in tegenstel ling met de meening van velen, wel dege lijk het een en ander gevraagd worden met betrekking tot handelsrekenen en han delscorrespondentie. Ten behoeve van de candidaten zal door de directie der Nederlandsche Spoorwegen een reductie worden toegestaan aan hen, die voor heen- en terugreis gebruik maken van de onder de N. S. ressorteerende ver- voergelegenheden. Deze reductie wordt verleend bij inleve ring van een aan de oproepingskaart ge hechte strook, die echter slechts door den bevoegden spoorwegambtenaar mag wor den afgescheurd. De onderwijsorganisaties der landelijke bonden worden bijgestaan door een door het departement van economische zaken ingesteld centraal secretariaat. In hoeverre de deelneming aan dit eerste examen een maatstaf zal zijn voor een blij vende belangstelling is nog niet te zeggen. Men krijgt wel den indruk, dat velen zich overhaast voor het verlichte examen heb ben opgegeven in de meening, dat dit exa men slechts éénmaal in dezen vorm zou worden afgenomen. Dit is evenwel onjuist. Ook in 1939 en 1940 zal een dergelijk spoed- examen worden georganiseerd. DISTRICTSARBEIDSBEURS DOELENSTRAAT 30 TEL. 4395. De Directeur van bovengenoemd Bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep Bouwvakken: 1 glas in loodzetter, 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 1 straten maker, 1 stratenmaker-opperman, 2 stuc.- opperlieden, 6 betonwerkers, 14 vegers, 24 opperlieden, 6 stucadoors, 11 schilders, 103 grondwerkers, 31 metselaars, 51 timmer lieden. Groep Metaalindustrie: 1 autog. lasscher, 2 afbramers, 7 bankwerkers, 4 blikslagers, 1 carrosseriebouwer, 1 constructiewerker, 8 electriciëns, 2 fitters, 2 instrumentmakers, 4 kernmakers, 2 ketelmakers, 3 klinkers, 1 kopergieter, 7 loodgieters, 2 lijnwerkers, 4 machinisten, 2 machineteekenaars, 6 metaal draaiers, 1 metaalvijler, 1 metaalslijper, 1 modelmaker, 14 monteurs, 2 orgelmakers, 1 ovenist, 1 pianostemmer, 4 plaatwerkers, 3 rijwièlherstellers, 1 rijwiellakker, 1 scheepsbouwer, 1 scheepstimmerman, 2 scheepswerktuigkundigen, 10 smeden, 8 stokers, 1 tandtechniker, 2 voorslaanders, 4 vuurwerkers, 2 wagenmakers, 5 ijzerwer kers. 1 ijzerboorder, 2 zandbereiders, 6 zand- vormers. Groep Verkeerswezen: 64 chauffeurs. 13 schippers, 1 kapitein- en 1 machinist bin nenvaart, 8 koetsiers, 19 pakhuisknechten, 28 magazijnbedienden, 1 emballeur, 5 kellners, 3 loopknechten, 1 hotelknecht, 1 buffet- bediende. Groep Voedings- en Genotmiddelen: 56 sigarenmakers, 5 sorteerders, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 1 kok, 10 slagers, 9 choco ladebewerkers, 1 koffiestroopbrander, 2 bier- bottelaars, 1 ouwelbakker, 3 zuivelbereiders, 19 bakkers. Groep Houtbewerking: 16 meubelmakers, 1 stoffeerders, 6 mach. houtbewerkers, 1 kistenmakers, 2 borstelmakers, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 biljartmaker. Groep Handel: 21 vertegenwoordigers, 3 winkelbedienden, 2 colporteurs. Groep Boek- en Steendrukkerijen: 5 letter zetters, 2 drukkers. Groep Land- en Tuinbouwbedrijven: 15 tuinlieden, 28 landarbeiders. 4 bloemisten. Overige beroepen: 6 boekbinders, 4 was- schers, 1 rietwerker, 5 schoenmakers, 1 part. huisknecht, 1 verfbereider, 2 kalk branders, 1 huidenzouter, 1 onderwijzer, 3 controleurs, 1 bedrijfsleider, 1 batikker, 1 administrateur, 2 boekhouders, 1 secretarie- ambtenaar, 3 incasseerders, 5 zakkenstop- pers, 1 reclameteekenaar, 1 verzekerings agent, 15 kantoorbedienden, 38 transport en 253 losarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 8, overige beroepen 2. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 28. Vrouwelijk personeel: 8 kantoorbedien den, 3 verkoopsters, 2 naaisters, 1 dagmeisje, 4 werksters. Alkmaar, 21 Mei 1938. De Directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. CENTRALE WERKPLAATS. Voor jeugdige werkloozen van 14 tot 25 jaar. Over de week van 8 t. m. 14 Mei werden door bemiddeling van de Arbeidsbeurs ge plaatst bij een patroon: 2 bankwerkers, 1 electricien, 1 timmerman, 2 kantoorbedien den. Aan de Centrale werkplaats kunnen wor den geplaatst: 2 kantoorbedienden, 6 tim merlieden, 4 metselaars, 3 schilders, 3 in tndtra vmjrVy-2 GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie en aldaar te bevragen op Woensdag cn Zater dag tusschen 11 en 1 uur, de navolgende als gevonden gedeponeerde voorwerpen: bruine ledige kinderportemonnaie, rij wielbelastingmerk, hondenpenning 813, gebreid blauw jasje, kralen armband, blauwe mantelceintuur, schaartje, arm bandje, r. k. vragenboekje. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen als gevonden van 14 tot 21 Mei 1938: rijwielbelastingmerk, Z. Veder, Schaep- mankade 7; postruif, D. C. Kunst, Stuart- straat 55; damestaschje, C. Bart, Pierson- straat 37; rijwielbelastingmerk, G. A. Veen, Heerenweg B. 23 te Oudorp; zakkammetje in étui, W. Meuris, Cabeljaustraat 9; huis sleutel, A. B. v. Trotsenburg, Druivenlaan 37sleutel aan blokje ,Th. Veen, Paternos terstraat 12; regenbroek, M. Ros, Middens- straat 24; baal meel, A. Godijn, Landstraat 67; bruine portemonnaie met inh., P. v. Westen, winkelier te Oudorp; metalen duimstok, G. Kommer, Voordam 7; stok van rolgordijn, Vaske, Kanaalkade 33; jon genspet, T. Groen, Baansloot; witte kip, F. Verberne, Stuartstraat 74; stempel in doos je, G. Akkerman, Wildemanshofje 77; rood pluche tafelkleed, W. Kleijmeer, Gashou derstraat 11; pak kranten „Maasbode", H. Zuidema, Achterwezel 5; stofzuigerborstel, J. Paulusma, Landstraat 5; schakelarm bandje, C. van Hooff. 1ste Kabelstraat 8; examenformulier MULO van P. Maars, G. Verspaendonck. Voordam 4a; schoolétui, J. Pannekeet, Vogelanzang 2; belasting- merk in étui, N. Bart, Bisschop Botteman- nestraat 54; portemonnaie met inh., C. de Vries, Rembrandtstraat 26. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men ver zocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie, Kerkplein, alhier.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2